PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grootscheepse Franse aanval op opstandige Berbers Ingrijpende restauratie van kerk in Noordgouwe BILT GEEN BRITSE TROEPEN NAAR DE 7UID-S0EDAN Vand aag. LONDENNEW YORK HEEM EiV TERUG IN EEN DAG 198e Jaargang-No. 197 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Aug. '55. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 2 OVER FRONT VAN HONDER K.M. Pantserwagens, vliegtuigen en valschermtroepen in actie Minstens lOd.OOO man van de Franse strijdkrachten zijn Dinsdag in Ma rokko en Algerije in actie gekomen om het nog smeulend verzet na de mis lukte opstand in het weekeinde de kop in te drukken. Het is de grootste operatie sinds de oorlog met de Rifbewoners dertig jaar geleden. In Marokko zijn Dinsdagochtend vroeg krachtige eenheden van het Vreemdelingenlegioen, Marokkaanse scherpschutters en valschermtroepen, met steun van pantserwagens en vliegtuigen over een front ter breedte van honderd km tussen Oeed-Zem en Kenifra tot de aanval overgegaan om op standige Berbers uit hun linies in de bergen te verdrijven. Intussen zette het merendeel van de troepen, die sinds de ongeregeldhe den in November van het vorig jaar in Algerije zijn gelegerd, de zuiverings actie in de vlakte van Constantine voort, waar Zaterdag bij een reeks goed georganiseerde aanvallen honderden personen werden gedood. brandstichten in spoorwegstations en telegraafverbindingen vernielen. In Marrakesj, waar- zich Maandag ongeregeldheden voordeden, patrouil leerden sterke troepeneenheden, die vooral de dichtbevolkte inheemse wij ken bewaakten. Concentraties Franse verkenningsvliegtuigen ontdekten bij Khenissef, tussen Rabat en Meknes, grote concentra ties bereden Berbers, die men houdt voor aanhangers van de machtige anti-nationalistische Pasja van Marrakesj, El Glaoui, die op het ogenblik aan het over leg te Aix-les-Bains deelneemt. Ongeveer 500 Marokkanen, die te Oeed-Zem werden aangehouden naar aanleiding van de moordpar tij in het weekeinde, trachtten de Kolitie onder de voet te lopen, toen im ondervraging begon. Franse troepen kwamen met machinege weren in actie waarbij een groot aantal arrestanten werd gedood. In Algerije schijnt de tegenactie van de Fransen meer slachtoffers on der de inheemsen te eisen dan in Ma rokko, aangezien de Fransen in Alge rije over meer mannen beschikken die bovendien tengevolge van de maan- Nu de Franse opperbevelhebber in Marokko, generaal Duval, bij een vliegtuigongeluk om het leven is ge komen, worden- de operaties geleid door generaal Miquel, de commandant in het gebied van Meknes. Er is nog geen opvolger voor generaal Duval benoemd. De strijd in het Noordelijke deel van Marokko, waarbij de Fransen van met raketten bewapende „Vampire"- vliegtuigen gebruikmaken, is gericht tegen duizenden Berbers die behoren tot vier stammen, welke de verban nen sultan Mohammed Ben Yoessef trouw zijn gebleven. Leden van deze stammen, onder wie velen te paard, hebben Zaterdag, zoals gemeld, deel genomen aan de slachtingen onder blanken te Oeed-Zem en Kenifra. Hoewel deze Berbers zich naar hun haardsteden in de bergen hebben te ruggetrokken, blijven groepen van hen in de vallei boerderijen aanvallen, Zeeland-België Kust en Hinterland"Onder deze voor Nederlandse oren wat vreemd-klinkende titel heeft de Westvlaamse Vereniging voor Toeris me in België een uitvoerige studie het licht doen zien over het vreemdelin genverkeer aan de Belgische kust. Met „hinterland" worden in dit geval bedoeld de plaatsen, die voor de toe rist in de kuststreek een bijkomende aantrekkingskracht uitoefenen en hem gedurende kortere of langere tijd vasthouden. Uiteraard is deze hele studie op België ingesteld, maar niettemin worden in dit breed-opge- zette boek vele opmerkingen ge maakt, die ook van belang zijn voor het toerisme in Zeeland. De laatste jaren gaat men in Zee land de richting uit van samenwer king in groter verband en daardoor wordt aan de streek-V.V.V.'s een be langrijker functie toegekend. Deze samenwerking nu wordt in de Vlaam se studie evenzeer noodzakelijk geacht en met diverse voorbeelden ondersteund. Zo profiteren Oostende en Blankenberghe er van, wanneer de aantrekkingskracht van Brugge toe neemt, en bepaalde kleinere plaatsen met geringe attractieve mogelijkheden winnen in betekenis, wanneer men hen als één geheel beschouwt. Voorts con cludeert het rapport, dat ook het ren dement van de propaganda met ge lijkblijvende kosten kan worden ver hoogd door rationalisatie, door samen werking en door betere studie van de propagandathema's. De samenwerking in Zeeuws ver band heeft zich niet alleen be perkt tot het gewest zelf, maar zich ook zij het nog summier uitgebreid tot de Belgische kust. Het „hinterland" van aeze Belgische streek en dat van Zeeland gaan im mers in elkaar over, zodat het steeds vanzelfsprekender wordt dit hele ge bied als één complex te beschouwen. Nu de Westvlaamse Vereniging voor Toerisme zulk een gedegen rapport 't licht heeft doen zien en daarin nog eens zij het alleen voor België de grote voordelen van intensieve sa menwerking tussen toeristenplaatsen heeft aangetoond, rijst de vraag in hoeverre het mogelijk is het reeds be staande Zeeuws-Belgische contact te verstevigen en uit te breiden. Dat moet mogelijk zijn: de toeneming van de verkeersmogelijkheden (helicop ter!) maakt de afstanden relatief kleiner, terwijl in de toekomst Zee land een centraal recreatie-terrein tussen Nederland en België kan wor den, wanneer althans het Deltaplan wordt uitgevoerd. Rationalisatie, samenwerking en be tere studie van de propaganda-thema's bepleit het rapport en het geeft op bepaalde punten aan, hoe dit mogelijk is. Wanneer men dit alles breder wil zien en nu reeds de kansen grijpt, die hier zowel voor de Belgische als de Zeeuwse kuststreek liggen, dan kan dit in de toekomst vele" vruchten af werpen. Het is daarom te hopen, dat het huidig contact tussen beide part ners zich "tot een zo breed-mogelijke samenwerking zal ontwikkelen. Wie weet moet dan bij een herdruk van het bewuste rapport het onderzoek worden uitgebreid tot Zeeland Nu hoort men hier en daar wel eëns de opmerking, dat de vreemdelingencapaciteit van Zeeland niet onbeperkt is. Waar moet men met alle bezoekers blij ven Ook het Belgische rapport houdt zich met deze dingen bezig en pleit voor vacantiespreiding. Maar belangrijker is wat in dit verband in economisch opzicht wordt gezegd: „Het kusttoerisme is een belangrijke exnortinriustrie. zodat a'.le maatre gelen, die de overheid ten bate van denlange guerilla met de opstandelin gen beter geoefend zijn. Volgens de op Zondagavond bekend gemaakte officiële cijfers zijn in Al gerije 110 blanken en 520 inheemsen gedood, doch bepaalde militaire krin gen zijn van mening, dat aan dit laat ste aantal nog een nul kan worden In de vlakte van Constantine wordt in elk Arabisch dorp gezocht naar verdachte personen. Overal waar blanken wonen is de bewaking ver sterkt. Hierbij werken de kolonisten nauw samen met de militairen en de politie. Leider op vrije voeten Hoewel de militaire autoriteiten in Algerije de mening verkondigen dat er tengevolge van de snelle vergel dingsactie voorlopig vrijwel geen kans is op een verdere dreiging van verzetsstrijders, wijzen neutrale waar nemers op het feit, dat de vermoede lijke leider van de opstand een voor malig gemeenteraadslid genaamd Zighoer Joessef, nog op vrije voeten is, evenals waarschijnlijk het meren deel van zijn naaste medewerker». De Franse eerste-minister, Faure, heeft Dinsdagavond te Aix-les-Bams bekendgemaakt, dat een aantal jon ge Franse reservisten in Frankrgk en Noord-Afrika onder de wapenen zullen worden geroepen ter verster king van de eenheden die in Noord- Afrika de orde herstellen. AAAV*/WS/W^Ai\AA»VIAAAAAA Abdel Krim verwacht meer moeilijkheden Abdel Krim, de man die in de jaren twintig de Rifopstand in Marokko heeft geleid en eens op één dag met zijn benden 16.000 Spaanse soldaten doodde, heeft Dinsdag te Cairo, waar hij in ballingschap verblijft, voorspeld, dat er nog grotere moeilijkheden in Noord-Afrika te wachten zijn, indien de Fransen in hun onver zoenlijke houding ten opzichte van de Marokkaanse eisen tot zelfbestuur blijven volharden. vvwww\*\**wv\*\*vvw MUITERIJ VERLOOPT Sir Knox Helm naar Khartoem Sir Knox Helm, de Britse gouverneur-generaal van Soedan, heeft Lmu (lag in Londen verklaard, dat het niet nodig zal zijn Britse troepen te zen den naar Zuid-Soedan, waar hij de noodtoestand heeft afgekondigd in ver hand met de muiterij van plaatselijke troepen. Hij verklaarde dit op het vliegveld van Londen, kort voor zijn vertrek naar Khartoem. Volgens sir Knox Helm is de kracht van de Soedanese regeringstroepen, die 6000 man tellen, voldoende om aan de muiterij een einde te maken. Op deze tclefoto worden de slachtof fers in Marolclco "begraventewijl op het dak van een luns (op de voor grond soldaten toezien. Hij voegde hieraan toe, uat het •'ringend nodig is dat het gezag van de regering van Soedan onmiddellijk wordt hersteld en dat het vraagstuk dat de oorzaal: is geweest van de mui- terg, diepgaand wordt onderzocht. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat Egypte en Groot-Brittannië het eens zijn geworden over een plan vol gens hetwelk alle Egyptische en Brit se troepen 12 November uit de Soe dan teruggetrokken zullen zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag formeel bekendge maakt dat Engeland de samenstelling heeft goedgekeurd van de internatio nale commissie, die toezicht zal uit oefenen op de omschakeling tot zelf beschikking in Soedan. De commissie, aarin zitting zullen hebben verte 'enwoordigers van India, Pakistan, Zweden, Zwitserland, Noor wegen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slo- wakrje, is door het Soedanese parle ment samengesteld. De Soedanse premier Ismail el Az~ hari heeft Dinsdag medegedeeld, dat de muiters in Zuid-Soedan die de stad Torit bezet houden, hem hebben la ten weten, dat zij zich willen overge ven, mits de troepen uit Noord-Soe- dan uit Juba worden teruggetrokken en vervangen door Britse en Egypti sche militairen. In antwoord hierop had de regerinj onvoorwaardelijke overgave gei Overigens hadden de muiters ook vraagd om een raad van onderzoek, tenvg'l zi; voorts hadden doen uitko men dat zij bevreesd zijn voor de Noordelijken. Zoals oekend is de vijandigheid tus sen de Mohammedaanse bevolking uit Noord-S edan en de in hoofdzaak pri mitieve heidenen uit het Zuiden een van de factoren, welke het vraagstuk zo gecompliceerd maken. Op de Zeeuwse veilingen wordt thans onder hoogspanning gewerkt. Door het warme weer rijpen de vruchten vlugger af dan anders het geval is, doch daartegenover staat gelukkig weer, dat de vraag van de consument naar pruimen en ander zomerfruit in deze zomerse dagen groter dan ooit is. Er worden nu vrijwel dagelijks tientallen tonnen prvAmen, appels en peren geveild, hetgeenzoals men op deze. foto van de veiling te Kapeïïe ziet, de nodige bedrijvigheid geeft. (Foto P.Z.C.j viert RL W. Lampson Killear, in 1946 en 1947 En- gels arbiter te Linggadjati y tussen Nederland en Indone- sië in wording, te Ashford zgn y vijf en zeventigste verjaardag. Recordvlucht van „Canberra"-straalvliegtuig Twee Britse vliegers zijn er Dins dag in geslaagd met een tweemotorig „Canberra" straalvliegtuig op één dag van Londen naar New York en terug te vliegen. De eigenares van het vliegtuig, de „English Electric Company", heeft dadelijk na de landing van het toestel op de luchthaven van Londen erken ning van drie nieuwe records geëist, namelijk voor de gehele vlucht, voor de oversteek LondenNew York en voor de terugreis. „Vliegende verhuiswagen" verongelukt Een C-119 „Flying Boxcar" van de luchtbasis Charleston is Dinsdag op drie woningen in de nabijheid van het vliegveld gestort. Dit ongeluk heeft minstens 10 mensen het leven gekost. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zijn vier burgers en zes leden van de be manning van 11 omgekomen. de export neemt, automatisch op het vreemdelingenverkeer van toepas sing moeten zijn. Maatregelen ter stimulering van de investeringen o.a. in de structureel-zwakke streken dienen ook het hotelbedrijf in de toe ristengebieden in te sluiten". Met andere woorden: „Regering, steun de hotelbouw! Dan kunnen wij nog mensen gebruiken". Van het bovenstaande moet men wel een afkeer hebben, wan neer men behoort tot die Zeeuwen, die „vrezen, dat Zee land als Zeeland ten onder zal gaanzoals onlangs werd gezegd ir het 'nat-stnummer van het Zeeuws Tijdschrift. „Het nieuwe Zeeland zal niet Zeeuws meer zijn, hoewel het economisch gezien vermoedelijk een bloeiperiode tege moet gaat" verzuchtte hier een on bekende Zeeuw en eerlijkheidshalve moeten wij ook deze stem laten ho ren. Maar aan de andere kant: kan men de wijzers van de klok tegen- houden? Neen immersWelnu, la- I ten de Zeeuwen zorgen de ontwiklte- i ling van het toerisme altijd één slag voo' 7.'-<> wan: kun nen zij deze ontwikkeling een eigen I Zeeuws karakter geven. HUIDIGE GENERATIE BETAALT VOOR VROEGER.. In vroeger tijden verminkt gebouw krijgt weer oude luister Weer is dezer dagen een belangrijk onderdeel voltooid van de restauratie der Nederlands Hervormde kerk te Noordgouwe, waarvan het herstel al jarenlang aan de gang is en het eind eerst najaar 1956 of begin 1957 ver wacht wordt. Deze restauratie is niet alleen een „opknappertje" van de oor logsschade, maar een algeheel herstel, dat in de loop der eeuwen werd ver geten of werd nagelaten hij gebrek aan geld of interesse. In 1870 werd een dikke cementlaag op de muur aangebracht en de kerk kon weer tientallen jaren meeDe huidige generatie betaalt nu ook voor vorige geslachten, maar zal over twee jaar de voldoening hebben in een kerkgebouw te kun nen samenkomen, dat zonder iets van geschiedkundige waarde te hebben verloren, volkomen gemoderniseerd is. De grootste zorg voor de kerkvoog dij is afgezien van de financiële zij de van de restauratie dan hoe aan goede stenen te komen. De restaura tie van een kerkgebouw in de oor spronkelijke vorm stelt in dit verband biizondere eisen. Vanuit Nijmegen. Deventer en Utrecht is materiaal aan gevoerd ter vervanging van de oude m de muur gezette stukken. Ook de ramen worden weer schuin gehakt en krijgen glas-in-lood-vensters. Het specifieke in deze restauratie echter is het feit. dat de kerk weer I haar oorspronkelijke vorm van kruis- I kerk zal krijgen, De Noord- en Zuid- transepten oorspronkelijke kapel len worden bij de kerk getrokken I en geven met hun typische kruisge welven, de kerk haar oude vorm te- De uit de Rooms-Katholieke tijd rende nissen, zijn weèr openge broken, evenals het raam, waar eer tijds de kansel voor geplaatst was. Koor en schip zullen een eiken over koepeling ontvangen. In het koor, dat een afgescheiden gedeelte van de kerk zal blijven, wordt o.m. de avondmaals tafel geplaatst MOEILIJKHEDEN. Het interieur biedt nog vele moeilijkheden. De eenvoudigste wijze van meubileren en ook de meest oorspronkelijke is met ei kenhout, maar dit blijkt ook de kostbaarste methode. Hoewel het gebouw sinds 1919 op de lijst van monumentenzorg is geplaatst en een belangrijke subsidie in de res- tauratie verleend wordt, blijft een groot deel van de kosten nog voor rekening van de eigen gemeente. Gewone stoelen maken de halve prijs uit van eiken, zodat de kerk voogdij voor een moeilijk probleem zit en een definitief besluit nog in beraad houdt. De oude kansel is naar Middelburg gebracht en wordt daar onder handen geno men. Het orgel is naar Utrecht verhuisd voor hoognodig herstel, maar zal wellicht vervangen wor den door een koororgel, dat ook weer een belangrijke uitgave bete kent. Een bijzonderheid is. dat de toren geen eigendom van de burgerlijke ge meente is; slechts het uurwerk is er van gemeentewege op aangebracht. De aannemer G. Romevn, een grote liefhebber van de schoonheid van zijn woonplaats Noordgouwe, is vol goede hoop, dat er uiteindelijk een keurig bedehuis zal verrijzen, hoewel voor hem de veranderingen na de ramp op loon- en arbeidskraehtengebied een oorzaak van veel moeilijkheden zijn. Het water heeft dan in Noordgouwe geen schade van betekenis aangericht, maar de gevolgen voor de herstelde consistorie, waar evacué's in onder wei-den gebracht, de onmogelijkheid het werk in 1953 voort te zetten en het arbeidersprobleem hebben toch niet nagelaten de restauratie te vertragen en de begroting te beïnvloeden. On danks dat ziet het er naar uit dat het geen kwestie van jaren meer is dat de Noordgouwenaren in het houten ge bouw van de waterstaat zullen ker ken. maar dat een geheel gemoderni seerd kerkgebouw het sieraad van het dorpsplein worden zal. Het toestel werd bestuurd door kapitein John Haekett, een oud-vlie ger van de Britse luchtmacht, die na de oorlog enige malen het vliegtuig Winston Churchill op diens :t bestuurd. Een andere oud-vlieger van de lucht macht, Peter Moeneypenny, fungeer de als navigator. Volgens de Britse koninklijke luchtvaartclub deed het toestel de heenreis in zeven uur 29 minuten 56,7 seconden, de terugreis in onge veer zes uur en twintig minuten. Het toestel is in totaal 14 uur en 21 mi nuten 45.4 seconden van de luchtha ven van Londen weggeweest. Het officiële record op het traject New YorkLonden staat op 20 uur en 29 minuten en werd gevestigd met een Lockheed „Electra". Voor het traject LondenNew York bestaat geen officieel record. Het weer in Europa. Weerrapporten van Dinsdagavond 19 uur: Kopenhagen, half bewolkt, Amsterdam, onbewolkt, Londen, licht bewolkt. Luxemburg, half bewolkt. Parijs, licht bewolkt. Bordeaux, onbewolkt. Grenoble, half bewolkt, Nice, onbeowoïkt, Genève, half bewolkt, Zürich, zwaarbewolkt, Locarao, half bewolkt, Frankfort, zwaarbewolkt. Wenen, half bewolkt, Innsbruck, zwaarbewolkt, Rome, zwaarbewolkt, Mallorca, half bewolkt, 25 graden 23 graden 30 graden 28 graden 31 graden 32 graden 29 graden 28 graden 27 graden 29 graden 25 graden 27 graden 29 graden 32 graden 29 graden DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING. Geldig tot Woensdagavond: Droog, overwegend zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. ZON EN MAAN 25 Augustus Zon op: 5.40 onder: 19.47 Maan op: 14.46 onder: 22.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1