Grote „atoomklokken" ontrafelen het mysterie van de ouderdom Bij de tachtigste verjaardag van de mensenkenner Carl Jung ZUIVERINGSOPERATIES IN MAROKKO EN ALGERIJE RUSSISCHE MEDEWERKING AAN RADIOGRAFISCHE WEERKAARTEN UIT RUSLAND TERUGGEKEERDE MAN VINDT VROUW GETROUWD DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 RADIO-ACTIVITEIT ALS TIJDMETER Van aarde, leven en beschaving (Van een bijzondere medewerker) Nabij New York City bevindt zich het (nieuwe) Lamont Geologische Observatorium. Het ziet uit over de wateren van de Hudson. Het Ujkt, op het eerste gezicht, een wetenschappelijk instituut, zoals er zeer veel zijn op aarde. Toch doet men daar onderzoekingen, die elders op die schaal nog maar nauwelijks verricht worden. Men „delft" er in de in nevellen gehulde oudste geschiedenis onzer planeet, der mensheid en der beschaving. Een tüdvak van milliarden jaren wordt daar als het ware op een „kalender" onderverdeeld. De tijdbepalers zjjn atoomklokken. De daar werkzame geleerden „da teren" de gebeurtenissen, fossielen, festeentemonsters en door mensen and vervaardigde voorwerpen met behulp van die atoomklokken. De „atoom-datering" is een ingewikkeld procédé, maar de wetenschap heeft het thans voldoende onder de knie om met reden te verwachten, dat op den duur een tamelijk nauwkeurige oplossing van tot dusver niet ontra felde „leeftiidsmysteries" mogelijk zal zijn. Reeds Doekten de geleerden suc cessen van betekenis en veel wijst er op, dat de mensheid nog verrassende dingen zal vernemen uit dat Geolo gisch Observatorium bij de Hudson. De atoomklokken ziin mausoleum achtige ruimten, waarbinnen men de mate van radio-activiteit van oude dingen meet. Monsters van duizen derlei verschillende stoffen zijn er sa mengebracht en wachten op „date ring Er zün er bij, die ouder zijn dan een milliard jaren. Andere tellen „slechts" een paar millioen jaren en de jongste behoren toch nog tot de respectabele groep der duizendjari gen. MEETBARE RADIO-ACTIVITEIT. De „atoomdatering" is nog niet zo oud. Ruim tien jaar geleden maakte men er een begin mede. De methode en de toestellen zijn ingewikkeld, de theorie echter is eenvoudig. Alle aardse dingen lucht, water, ge steenten, beenderen, aardolie, zwavel, vulkanische as, schelpen, boom- en plantenresten zijn min of meer radio-actief. Deze radio-activiteit is thans meetbaar. Naarmate „iets" - ongeacht wat ouder wordt, neemt de radio-activiteit af in een bepaald (en voldoende bekend) tempo. Met behulp van atoom-technische apparaten kan de leeftijd van alle dingen nauwkeurig worden berekend, althans ten naastebij bepaald worden. Naar de huidige stand van onze ken nis zal het mogelijk zyn, zelfs de tijd van het ontstaan der aarde vrijwel nauwkeurig vast te stellen. Duizenden monsters bevinden zich reeds in het Lamont Observatorium. Gesteentefragmenten uit vele landen der aarde, slik van de bodem der oce anen, fossielen uit mijnen en geberg ten, stukjes textiel van de lijkwaden der Egyptische mummies, pijlpunten uit het Stenen Tijdperk, broltken erts uit alle werelddelenen week in week uit komen er nieuwe „proef konijntjes" bij. Niet alleen de geologie en de mijn- bouwwetenschappen, ook de ge schiedkundigen en oudheidkundigen verwachten veel van de „atoomklok ken". Reeds zonden zij menig oud kunst- of gebruiksvoorwerp ter on derzoeking op. Als de atoomklokken langer zullen hebben gelopen, vertrou wen de „klokkenisten van La mont" het antwoord te kunnen geven op tal van brandende Amerikaanse critiek op Russische landbouw Onvoldoende mechanisatie Het rendement van de landbouw in de Sowjet-Unie zou groter zyn, in dien men het initiatief van de orga nisatie der veldwerkzaamheden aan de boeren zelf overliet, aldus, vol gens radio Moskou, een verklaring van de heer Ferris Owen, lid van de Amerikaanse delegatie van landbouw- specialisten. De Amei-ikaanse specialisten heb ben volgens radio Moskou voorts als hun mening te kennen gegeven, dat de landbouw der Sowjet-Unie heeft te lijden van onvoldoende mechanisa tie, dat het rendement van de arbeid groter zou kunnen zijn, dat de oog sten beter zouden kunnen zijn, indien er meer gebruik van chemische mid delen ter bestrijding van onkruid zou worden gemaakt, dat het raadzaam zou zijn zich toe te leggen op het verbouwen van graansoorten met kortere halm en dat de landbouw gronden beter zouden kunnen worden bevloeid. vragen, als daar zyn: hoe lang duurden de Ijstijden? Hoe en wanneer ontstond de aard korst? Waar en wanneer verscheen de mens voor het eerst op aarde? Waar wer den voor het eerst dingen op schrift gezet en wanneer? Wanneer vonden reusachtige overstromingen plaats, die he le continenten verzwolgen? Wanneer ontstonden de hoog gebergten, die thans op aarae te vinden zijn? Op al deze en vele andere vragen kan de atoomklok 'n heel wat nauw keuriger antwoord geven dan met de tot dusver gebruikte wetenschappe lijke methoden en ten dienste staan de kennis mogelijk was. Het is dus feenszins overdreven, vast te stellen at de atoomklok het mysterie van de ouderdom, van de aarde, van het leven en van de beschaving bezig is te ontrafelen. Brandende Deense schoener in haven van Dover De 303 ton metende -Deense drie master „Hans Egede", die Zondag op de Noordzee in brand raakte, is Maandagmorgen de haven van Dover binnengesleept. Het vaartuig stond nog steeds in brand en bij aankomst in de haven begaven zich onmiddel lijk brandweerploegen aan boord. Het schip werd naar Dover ge sleept door het Duitse schip „Lato- na". De brand heeft grote schade ver oorzaakt. Niemand, van de bemanning heeft verwondingen opgelopen. Australië verwacht 16.000 Nederlandse emigranten De Australische minister voor im migratie, Harold Holt, heeft Maan dag verklaard dat in 1955 ongeveer 16.000 Nederlandse emigranten in Australië worden verwacht. Hij zei dat van de 15.650 emigran ten, die in de eerste zes maanden van dit jaar Nederland verlieten, er 6.700 naar Australië gingen en 4.000 naar Canada. Tot dusverre had Ca nada de meeste Nederlandse emi granten aangetrokken, zo zei hij. Hij voegde er aan toe dat in de tweede helft van dit jaar nog onge veer 9000 Nederlandse emigranten in Australië worden verwacht. (Slot van pag 1) deze wyken schoten. Toen de beto gers vluchtten, drongen de legion naires de krottenwijken binnen, waar veel arrestaties werden ver richt. Volgens sommige berichten werden de lijken van 200 Marokka nen gevonden. De schade die in Khoeribga werd aangericht wordt geraamd op een milliard franken. Des avonds trokken benden bereden stamleden in de buurt van Khoeribga en Oeed-Zem rond. Zij staken spoor wegstations in brand en vernielden spoorwegovergangen. Voorts staken zij een bos in brand. Bij Kenifra, waar 400 ruiters van dc Zaianstam Zondag trachtten een Frans vliegveld aan te vallen, vielen vliegtuigen Maandag onophoudelijk sterkten van de stamleden op heuvel toppen aan. Volgens berichten hebben veel stamleden zich, na langdurige onderhandelingen tussen legerofficie- DE KAART VAN ALGERIE\ ren en caids, overgegeven. Een aantal Marokkaanse kinaeren leverde Maan dag bij een Franse versperring een dertigtal geweren in, waarvan sommi ge Vrijdag j.l. tijdens gevechten met Franse parachutisten aoor de opstan delingen waren buitgemaakt. Bij Kenifra zijn patrouilles met pantserwagens, onder leiding van Ma rokkanen, op zoek naar leden van de Ishkenstam, die Zaterdag drie Franse journalisten hebben overvallen en ge dood. Elders in Marokko is het rustig. Al le strategische punten worden be waakt door troepen. By Oeed-Zem kwam het Maandag tot nieuwe ongeregeldheden. In de Arabische wyk werd een legionnaire gewond. Een nog onbeschadigde fos- faatmyn werd in brand gestoken. Bij na alle mijninstallaties tussen Khoe ribga en Oeed-Zem zyn geheel ver nield. m v 4ÈêM Verdachte in Amsterdamse moordzaak aangehouden De Amsterdamse recherche heeft in verband met de moord op de 44- jarige pensionhouder H. G. op Vrij dag 12 Augustus, de 23-jarige van Z. aangehouden. Hg is nog niet eerder gehoord in deze zaak. Er waren be paalde redenen voor dë recherche om de man vast- te houden. Zyn alibi voor de bewuste avond en nacht wordt nu gecontroleerd. Het is de eerste keer tijdens het onderzoek in deze moord, dat de politie er toe over is gegaan iemand te arresteren. Alle anderen, die tot nu toe gehoord wer den, zijn na verhoor weggezonden. Sowjet-Unie stelt Franse burgers in vrijheid Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft Maandag de Franse ambassade te Moskou mede gedeeld, dat het presidium van de op perste Sowiet van de Sowjet-Unie be sloten heeft 23 Franse burgers, die wegens oorlogsmisdaden waren ver oordeeld, voor het einde van hun straftijd vrij te laten. De gevangenen zullen binnenkort aan de Franse au toriteiten in Berlijn overgeleverd wor den. Rusland laat Amerikanen vrij Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie heeft aangekondigd drie Amerika nen te zullen vrijlaten, die zich in gevangenschap in Rusland bevinden. Onder deze Amerikanen bevinden zich twee militairen, die reeds zeven jaren vermist zijn. Jongetje verdronken. In de buurt van zijn woning is Maandag het 2% jarig jongetje Wim Noom te Krommenie bij het spelen te water geraakt en verdronken. De moeder miste het kind al geruime tijd. Twee buurjongetjes, die evenals zij, gingen zoeken, zagen de autoped van de kleine aan de wal liggen en ontdekten even later het kind in het water. Hoewel men nog geruime tijd w tracht heeft de levensgeesten op te wekken, moest de dood geconstateerd worden. Dit schilderij vormt de Grote Prijs van Zeeland", de inzet van de jubi leumwedstrijd der Zeeuvjse Ringrij- ders Vereniging. Op 28 Juli j.l. stre den 281 rijders in Middelburg om deze prijsdie het provinciaal be stuur had toegezegd. De opdracht voor de vervaardiging van het werk was gegeven aan de 2Jf-jarige Veerse schilder Wim Vaar zon Morel, die in zijn nog niet grote oeuvre spe ciale aandacht aan paarden wijdt Tijdens de wedstrijd heeft Vaar zon Morel, die nog in opleiding is aan de Amsterdamse Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, tal van studies gemaakt, die nan de tcand va» zijn atelier prijken. Het doek zelf stelt voor een groepje ringrijders op paar den i» Walchers costuum. Eén van hen heeft juist een ring gestoken en heft nu juichend de armen omhoog. De jeugdige Veerenaar brengt hier nog enkele correcties aan. Vanmor gen zal het werk in Middelburg bij de opdrachtgever worden gebracht. Daarna gaat het naar de winnaar Lei» P. Brasser uit Kleverskerke. (Foto P.Z.C.) ZONDER AANKONDIGING Belangrijke bijdrage voor meteorologie (Speciale correspondentie) Een nieuw strootje is komen binnenwaaien op de warme wind, die uit Moskou waait, constateert de „Manchester Guardian". Het Meteorologisch Telecommunicatie Centrum in Dunstable heeft ontdekt, dat de Russen begonnen zijn met experimentele uitzendingen van weerkaarten volgens hel systeem dat bekend staat als radio-facsimile. Dit is de eerste maal, dat de Russische meteorologische autoriteiten deel nemen aan de internationale uitwisseling van deze kaarten. Dunstable heeft een normaal dagelijks contact met weerstations in New York, Wash ington, Montreal, Frankfort, Marokko en Balboa en soms kan men zelfs Honoloeloe en Tokio ontvangen. De weerkaarten komen binnen op de Mufax, een apparaat dat lijkt op dat, waarmee foto's worden overgeseind. Er was tevoren geen waarschuwing, dat de Russische uitzendingen, welke thans iedere morgen gedurende drie uur uit Moskou komen, zouden plaats vinden. Men merkte dit voor het eerst, toen een van de marconisten zijn „band" afzocht, 'iets dat tot zijn normale werk behoort. Plotseling kwam een signaal, dat onmiddellijk als een vreemde eend in de bijt werd ontdekt, met grote duidelijkheid binnen op de 15 megacycle band. De opgewonden telegrafist liet onmiddellijk ae Mufax- Bevrijdingsmonument te Bergen op Zoom Het comité dodenherdenking te Bergen op Zoom is gereed gekomen met zijn plan tot stichting van een bevrijdingsmonument. De opdracht tot het vervaardigen hiervan is gege ven aan de beeldhouwer N. v. d. Kreek te Bussum. Het ligt in de be doeling het monument op de verjaar dag van de bevrijding van Bergen op Zoom, 27 October, te onthullen. Het monument is inmiddels aange boden aan de gemeente en zal ge plaatst worden op het plein aan de Arnoldus Asselbergsstraat. Dit plein zal hiervoor speciaal worden inge richt en beplant, waarvoor door ir Van Koolwijk een plan is ontworpen. Voor het plaatsen van het monu ment en de inrichting van het plein, dat voor rekening van de gemeente komt, vragen B. en W. de raad een crediet van 7000. DRAMA IN GRONINGEN Huwelijk werd door rechter ontbonden By de acht Nederlandse gevange nen, die binnenkort door de Sowjet- Unie worden vrijgelaten, bevindt zich de 45-jarige H. ten Hoff uit Onstwed- de, voor de oorlog chauffeur te Gro ningen, die in de bezetting verplicht te werk werd gesteld te Berlyn. Zijn echtgenote, mevrouw J. ten H. kreeg in 1943 bericht van hem uit Heilsberg in Oost-Duitsland. 1-Iij moest werken als chauffeur voor de troepentransporten naar het Oost front. Sindsdien is jarenlang niets meer van hem vernomen. Alle naspo ringen bleven zonder resultaat en aangenomen werd, dat de man om het leven was gekomen. ONTBONDEN In December 1948 heeft de Gronin ger rechtbank het huwelijk ontbon den verklaard op verzoek van me vrouw ten H. In 1949 is de vrouw hertrouwd met een Groningse kellner. Uit het eerste huwelijk is een zoon uit het tweede huwelijk een dochter tje geboren, die nu resp. 24 en 4 jaar oud zyn. Begin vorig jaar kwam er na aller lei omzwervingen een briefkaart uit een Russisch kamp, waaruit bleek dat de heer ten H. nog in leven was. (Jit de correspondentie die sinds dien is gevoerd valt af te leiden, dat hij op de hoogte is van de moeilijke situatie die is ontstaan. EEN MAN GING ZIJN EIGEN WEG De laatste der Drie Groten (Van een speciale medewerker). Drie namen hebben in onze eeuw de kennis over ons zelf, over onze me demensen, over onze uitingen en gedragingen bepaald. Drie namen, die on verbrekelijk verbonden zullen blijven met onze hedendaagse psychologie en psychiatrie. Freud, Jung en Adler zy zijn het, die de psychologie buiten ziekenzaal en spreekkamer hebben gebracht, haar hebben verbreid over vrijwel elk gebied der menselijke verhoudingen, die met hun theorieën niets onberoerd hebben gelaten, de liefde niet en de oorlog of de politiek niet, evenmin de kunst, de moraal of God. Freud en Adler zijn dood. Jung nog steeds zwervend door het einde loze gebied van de psyche werd on langs 80 jaar. Jung een voortdurende uitdaging ge weest aan die van de meester. Freud's leer der psychoanalyse was juist schematisch en materialistisch in de beginperiode, zij droeg de duide lijke kenmerken van het psychiatrisch denken van zyn dagen. Zijn conceptie van het onbewuste is de grondslag geweest van wat wij vandaag weten: hg is de Columbus geweest, zo zegt een medewerker van „Time", die het halfrond van het onbewuste heeft ontdekt. Jung heeft hem een eind- weegs begeleid, maar daarna was hij de Magelhaes, die rond het gehele ge bied van de ziel voer. Freud meende alles uit sexuele energie te kunnen verklaren, later uitgebreid tot het begrip libido, dat liefde, vriendschap, zelfs devotie aan abstracties, omvatte. Voor velen een onaanvaardbare theorie. Carl Jung voerde en dit is de basis van zijn theorie het „dubbele onbewuste" in. Volgens hem heeft de menselgke ziel drie lagen: het bewuste, dat geen Het is niet gemakkelijk Carl G. Jung te volgen; hij schrijft moeilijk over moeilijke dingen; en hij doet dat grondig. Hij is Zwitser en hij werkt met de precisie van de Zwitserse hor logemaker. Plus nog iets; grootse concepties, maar ook die brengt hg moeilijk onder woorden. „Het kost mij zo'n moeite de mensen te laten be grijpen wat ik bedoel". Niettemin door de veelheid van details, door de mist van feiten en het gewirwar van noodzakelijke zij paden heen, kan men in Jung's werk één groot doel zienhet helpen van de mens om in vrede te leven met zijn onderbewustzijn. Dit was evenzeer het doel van Freud en Adler: zg wil den hetzelfde. Maar Jung's weg is een andere geworden dan die van Freud, wiens lessen het inzicht van de mens in zichzelf meer beïnvloed hebben dan wat ook sedert Darwin's evolutie theorie. Freud is Jung's leermeester ge weest. In 1913 scheidden hun wegen en sedertdien zijn de gedachten van nadere verklaring behoeft, het per- persoonlijk bewuste bij benadering overeenkomend met dat van Freud en tenslotte het collectieve onbewus te, dat deel uitmaakt van de erfenis van het gehele menselgke ras, een soort vergaarbak voor de instincten en gedragingen, waarin ook plaats is voor God. Deze theorie en de vele andere theorieën en karakterologische inde lingen van deze ongetwijfeld grote geleerde hebben weerklank gevon den bij vele intellectuelen, bij predi kanten en bij leken, voor wie Freud vaak op religieus-ethische gronden verworpen moest worden. Maar zelfs bij psycho-analytici, al zijn de meeste practiserende 'analitici aanhangers van Freud of diens navolgers en ver werpen zg Jung als een vluchteling uit de harde werkelijkheid van het leven. Jung wilde eerst geen arts worden, archeologie was zijn eigen studie keuze, maar hij gaf toe aan zijn vader en studeerde medicijnen. In de psy chiatrie meende hij een vervulling te zullen vinden, zij was volgens hem de beste vereniging van philosofie en we tenschap. Van de drie Groten leeft alleen Jung nog. En hij leeft vitaal en inten sief. Misschien is hij minder belang rijk dan Freud, wanneer het gaat om de practische therapeutische toepas singen van zgn leer. Maar daar staat ongetwijfeld tegenover, dat hij veel heeft bijgedragen tot een beter begrij- pen van de mens, van diens drijfveren en impulsen, van het goed en kwaad. En daarmee heeft hij de mens gehol- peni machine aanzetten en op het gevoe lige papier verschenen de woorden „karta pogody" (weerkaart) in Ky- rillisch schrift „Russische letters" dus. Terwijl de lijnen zich geleidelgk op het papier begonnen uit te breiden, verscheen een kaart welke het groot ste deel van Noord-Europa toonde en een flink gedeelte van het Sowjet- territoir. Eerst verscheen de Noordkaap van Noorwegen, toen de Witte Zee en een groot gedeelte van de Russische Arc tische kust. Daarna kwamen de Oost zee en centraal Rusland en tenslotte in de rechter benedenhoek de Oekraine. Op de kaart waren zeven barome- terlgnen geschetst, welke die morgen veel meer details over de weertoe- stand in de Sowjet-Unie gaven, dan West-Europese meteorologen in een zelfde tijdsduur hadden kunnen ver garen uit de gewone schaarse gege vens. Een met de hand geschreven Be richt in Kyrillisch schrift in de kop van de kaart, gaf aan, dat dit een „experimentele uitzending" was. Dit gehele voorval heeft de groot ste belangstelling in meteorologische kringen. In strategisch opzicht is de ze toegestoken hand opmerkelijk. Het is geen geheim, dat een kaart van dit soort een zeker nut heeft voor ieder een. die een vlucht over het betreffen de territoir voorbereidt. Terwijl de Westelijke naties in dit opzicht tot nu toe het risico hebben genomen, gaven de Russen er de voorkeur aan, geen gegevens te verstrekken in deze vorm. Laatste dag van congres Jehova's getuigen De laatste dag van het wereldcon gres van Jehova's getuigen in de Houtrusthallen begon, Zondag In de ochtenduren met een lezing van de heer Sydlik uit New York. Hij wek te zyn toehoorders op tot veelvuldig lezen van de bijbel, regelmatige stu die en vergaderingbezoek. De heer Franz, de vice-voorzitter van het genootschap hield des mid dags een openbare lezing, getiteld „wereldverovering nabij door Gods Koninkrijk". Wereldverovering door vijanden vrezen wij, maar wereldver overingen door hen die ons liefheb ben, zouden wij verwelkomen, aldus spreker. De ontwikkeling van de toe standen en gebeurtenissen op aarde sinds 1914 wijst er op dat vroeg of laat een of andere vorm van gecen traliseerd bewind over de aarde moet komen. Het lijkt of er slechts twee mogelijkheden zgn, de Westerse de mocratic of 't communisme. Men zoekt nu naar een vorm van vredig naast elkaar bestaan. Vrees is hiervan de grondslag, beide zijden vrezen een atoomoorlog. De bijbel voorzegde de ze toestand, die is beschreven in Lu- kas 21:25, 26 Volgens opgave van de organisa toren werd deze lezing door 15360 personen bijgewoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7