Opnieuw ernstige vijandelijkheden in omstreden gebied van Gaza Drie mijnwerkers - Maandag reeds bevrijd - maken het goed KLANKBORV J EERST HERSTEL VAN ORDE IN ZUID-SOEDAN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 1 GEZOND EN WELGEMOED Het Wereldgebeuren Opgewekte ontvangst en vreugde in Spekholzerheide (Van een speciale verslaggever) „Ik heb een baard, (lie goed is voor de Passiespelen". Met die woorden kwam Huub Bertram-v. d. Gracht Maandagmiddag als eerste geredde in de mijn Willen Sophia te Spekholzerheide zyn bevrijders tegemoet. Hij was welgemoed en fit en had, zo bleek al direct, het minst te lijden gehad van het grote avontuur om vier dagen in een kille mijngang van de buitenwereld afgesneden te zijn geweest. Om 16.18 uur precies stapte hij uit de 60 cm brede boorgang, die in drie dagen en nachten over 37 meter lengte gemaakt was tussen de ingeslagen 217 m verdieping en de daaronder gelegen 240 meter verdieping. Terwijl hy' halverwege de gang was, had hy zijn gespannen op hun beurt wachtende lotgenoten toegeroepen het ding wel even voor hen droog te zul len vegen. Er droop nog wat boorwa ter en dat kroop hem ongezellig tus sen de hals, toen hij voorzichtig aan een touw omlaag werd getrokken. De tweede man, die op de 240 meter ver dieping uit het boorgat kroop, was Peter Schoormans. Het gebeurde vijf minuten nadat de eerste de 240 meter verdieping had bereikt. Weer vijf mi nuten later, om 16.28 uur dus, sloot voorman Bertram als goede kapitein van de ploeg de ry. Hoofddirecteur dr. ir. P. Wintgens was dee erste die hen ondergronds met de redding ge lukwenste. De opgewekte stemming van' de mannen, die hun avontuur overleefden, maakte het hem gemak kelijker om zijn ontroering meester te blijven. Even over half vy'f trok men gezamenlijk naar de schacht. Voor man Bertram probeerde daar gek scherend voorrang te krijgen, omdat hij de desbetreffende bon van Donder dagavond nog in zijn zak had. Ir. G. P. Bakker, de bedrijfsleider onder wiens leiding het reddingswerk al die dagen gestaan heeft, moest hem welwillend dit voorrecht ontzeg gen, omdat hij te vroeg aan de lift was gekomen. Hij had er volgens de bon pas recht op als hij na 9 uur kwam. Het was nu nog maar half zes. Massa's mede-arbeiders en beambten van hoog tot laag wachtten bij de schachtingang geredden en redders op. Gejuich Spontaan gejuich ging op, toen het gezelschap te voorschijn kwam en tal lozen sprongen naar voren om de mensen geluk te wensen. Het duurde even voor zij het schelle zonlicht weer konden verdragen. Na een heerlijk verfrissend bad en een goede beurt bij de kapper heeft een arts het drietal onderzocht. Zij bleken geen enkel nadeel van hun gevangenschap te hebben over gehouden. Zelfs de verkoudheid, waar mee voorman Bertram Donderdagmid dag- de myn in was gegaan, was ver dwenen. Ook in Zeeland tropisch warm (Van onze weerkundige medewerker.) Ook in Zeeland steeg de tem peratuur gisteren tot 30 gra den, een voor onze omgeving hoge temperatuur in Augustus. Wanneer het kwik tot 30 gra den Celsius of hoger stijgt, spreekt men van een tropisch warme dag. In Londen en Pa rijs werd gisteren 31 graden gemeten. De hoogste Augus- tustemperatuur dateert voor Vhssingen van 16 Augustus 1947, toen 33 graden werd ge meten. Het krachtige hoge drukgebied, dat zich van Scan dinavië over geheel West- en Midden Europa uitstrekt, houdt nog onvermindert stand. Met de Oostenwind blijft warme lucht van ongeveer 30 graden toestromen. Deze lucht is in de hogere lagen van de atmosfeer droog, zodat het voorlopig nog niet tot onweersbuien zal ko men. Voor de oogstwerkzaam- heden is dit weer ideaal te noe men. Het is vandaag juist elf jaar geleden, dat te Warmsveld de hoogste temperatuur van Ne derland werd gemeten, te we ten 38.6 gr. C. Twee Franse officieren in Vietnam gearresteerd. De Zuid-Vietnamese politie heeft Zondagavond de Franse luitenants Jean Manauthon en Marcel Simon ge arresteerd. Volgens het Zuidvietna- mese persbureau „Vietnam Presse" werden zij gearresteerd op het ogen blik, dat zij een plastic bom voor een bar neerlegden. VOORSTEL. Lucky, een van de lieftallige mannequins van Dior, heeft een Amerikaanse bewonderaar, die niet schroomt voor drastische maatregelen. Onlangs stelde hij haar voor met hem mee te gaan, van zijn verdiensten als bokser een farm in Texas te kopen en samen verder te leven. „Met mij zul je je man spoe dig vergeten", profeteerde hij. KUUR. In een Franse badplaats worden de regels van de kuur voor de gasten strikt gevolgd. Dat merk- toen de talrijke bezitters van honden, die met hun viervoetige huisvrien den in een exclusief restaurant al daar logeerden. Voor de hond werden groente en vlees gebracht keurig op een schaal op de hotelkamer zouder zout. Toen de gasten zich be klaagden, luidde het antwoord: „Wij kunnen iedere gewenste maaltijd op tafel brengen, maar gelooft u niet, dat ook uw hond een kuur moet doormaken Tot Zaterdag hebben de mannen thans vacantie. Dan kunnen zij en ook hun gezinsleden tenminste in de hui selijke kring even bekomen van alle doorgestane angst en bovendien hun tekort aan slaap wat inlopen. „Ja, ja, geslapen hebben we wel, maar nooit zo lang" zeiden zij. „Het dreunen van de reddende boormachine onder ons heeft ons slaapje telkens tot een ha zenslaapje beperkt". Onbekende onderzeeboten bij Zweedse kust Zesde maal in zes weken Onbekende buitenlandse onderzee boten zijn Zaterdag, voor de zesde keer in de afgelopen zes weken, aan de Zweedse Oostzeekust waargeno men, aldus wordt gezegd in berich ten, die door de marineautoriteiten in Stockholm zijn ontvangen. Zij bevon den zich in internationale wateren. In andere berichten van de vorige weken is echter melding gemaakt van onbe kende onderzeeboten binnen de Zweed se territoriale wateren. De Russische ambassade in Zweden heeft naar aan leiding van deze berichten verklaard, dat het geen Russische boten ge weest kunnen zijn. VOLGENS LONDEN EN CAIRO Deel van muiters geeft zich over Groot-Brittannië en Egypte zullen de orde in Soedan, waar in het Zui den militairen aan het muiten zijn geslagen, helpen herstellen, indien de Soedanese regering om dergelijke hulp verzoekt, aldus heeft een woord voerder van de Britse regering Maandag te Londen medegedeeld. De Egyptische minister van voorlichting, majoor Salem, zei dat, hoe wel een permanente oplossing langs politieke weg tot stand moet wor den gebracht, de Egyptische regering „militaire interventie in dit stadium noodzakelijk acht, om de Noord- en Zuidsoedanezen te helpen het pro bleem op vreedzame manier onderling op te lossen." De voorgestelde Brits-Egyptische militaire interventie was in geen en kel opzicht bedoeld als een „straf expeditie." Een ronde-tafelconferentie van Soedanese leiders zou kunnen wor den belegd, nadat de orde zou zijn hersteld. Vers kleinbrood in zomer om acht uur verkrijgbaar Mits toestemming van arbeidsinspectie. In het vervolg zal het mogelijk zijn gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus in het gehele land vers klein brood te kopen om acht uur 's mor gens. Voorwaarde is echter dat plaat selijk de werkgevers daartoe besluiten. Is deze overeenstemming er, dan kan de verkoop nog het resterende deel van deze maand worden ingevoerd. Tot nu toe gold de mogelijkheid, om klein vers brood vanaf acht uur te verkopen alleen voor de uitgesproken seizoenplaatsen. De ontwikkeling van het vacantiewezen heeft het landelijk overleg tussen werkgevers en werk nemers in het bakkersbedrijf tot de ze uitbreiding aanleiding gegeven. De maatregel geeft op sociaal ter rein geen repercussies, er is geen wij ziging van de arbeidstijd voor nodig. Wel moet, indien men plaatselijk tot overeenstemming Is gekomen, aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie een vergunning voor deze vervroegde verkoop van vers klein brood worden aangevraagd. Tweejarig meisje door gordijnkoord gewurgd Het bijna tweejarige dochtertje José van de familie V., op Texel, is, toen het uit een ledikant je wilde kleute ren, in een gordijnkoord verward ge raakte. Toen de moeder, die zich tij dens het ongeluk in een ander ver trek bevond in de slaapkamer kwam, was de kleine reeds overleden. Vele officieren en manschappen, zo wel van de strijdkrachten der Soeda nese regering als van de opstandelin gen, waren over de Zuidsoedanese grens naar Kenia en Oeganda uitge weken, aldus Salem. Er was in de omstreden Zuidsoedanese gebieden aanzienlijke schade aangericht. Een groep van 138 muiters heeft zich in Yei, een van de steden in het Zuiden van Soedan, die zich in han den van de muiters bevond, overge geven. Ook de muiters in Torit zyn pereid te onderhandelen over het be ëindigen van de opstand. Militaire staatsgreep in Brazilië? In Brazilië houdt men rekening met dë mogelijkheid van een staats greep door het leger, nadat in het afgelopen weekeinde militaire leiders, die vastbesloten zyn te verhinderen dat vroegere medewerkers van wijlen president Vargas aan het bewind ko men, geheime besprekingen hebben gevoerd. De politieke spanning was Maan dag in Brazilië bijna even groot als precies een jaar geleden tijdens de crisis die leidde tot de zelfmoord van Vargas op 24 Augustus. De nieuwe crisis Ï3 veroorzaakt door ontstem ming onder de militaire leiders over de waarschijnlijke resultaten van de presidentsverkiezingen, die in Octo ber zullen worden gehouden. Fier als een maarschalk torst de kleine ,Jké" de hengel op zijn schou ders, terwijl zijn grootvader de hoed van zijn 7-jarig kleinzoontje beter op zijn hoofd drukt. Kostbaar volbloed springpaard verongelukt. Het op een waarde van 4000 gul den getaxeerde volbloed springpaard van de jeugdige paardrijdster Lily Vorstman te Hilversum, die op vele springconcoursen uitkomt, is Maan dag in de weide te Blarieum veronge lukt. Het dier was nerveus geworden door andere paarden, die uit de wei de werden gehaald. Het wilde over een hek springen, waarbij een paal dwars door'het lichaam drong. Nog voor de vee-arts hulp kon verlenen is het paard overleden. ONDANKS ONDERHANDELINGEN Israëlische patrouille raakte slaags met Egyptische troepen In het gebied van Gaza, op de demarcatielijn tussen Israël en Egypte, is het Maandagochtend tot gevechten gekomen tussen Egyptische en Israëlische troepen. Volgens Egyptische kringen hebben Israëlische strijdkrachten met pantserwagens en mortieren een aanval gedaan op een Egyptische voorpost. Van Egyptische zijde werd het vuur beant woord. De gevechten duurden een uur en twintig minuten. Waarnemers van de Verenigde Naties zijn onmiddellijk op weg gegaan naar het toneel van de stryd om een einde te maken aan de vijandelijk heden. Uit officiële bron te Cairo werd vernomen, dat bij de gevechten een Egyptisch kapitein werd gedood en vier Egyptische soldaten werden ge wond. De Israëliërs leden geen verliezen. In Tel Aviv maakte een woordvoer der van het Israëlische leger bekend, dat een patrouille een Egyptische voorpost in het gebied van Gaza heeft bezet, na vanuit deze voorpost te zijn beschoten. De patrouille trok zich te rug, toen de waarnemers van de Ver enigde Naties ter plaatse waren p-ear- riveerd. De Israëlische militairen zetten hun patrouilletocht in 't Miflassim gebied voort, doch werden even later voor de tweede maal aangevallen. Des middags is het opnieuw tot een schietpar y tussen Egvptenaren en Israëliërs gekomen, waarbij twee Egyptenaren werden gedood en vier gewond. Israël heeft Maandagmiddag ver zocht om een spoedzitting van ae ge mengde bestandscommissie ter De- spreking van het incident in het ge bied van Gaza. De woordvoerder noemde het inci dent „sabotage" van de besprekingen Ook dc kleine mensen hebben last van de warmte in deze hoogzomertijd met temperaturen ,waaraan men dc laatste jaren niet meer was gewend. Deze meisjes hebben het zicli op een Zeeuws strand dan ook zo gemakke lijk mogelijk gemaakt. Yvonne links) en Marende rechtsJ zochten, zo luchtig 'mogelijk gekleed, een „klein zeetje" op. Want van die „grote zee" zyn zij enigszins ge schrokken Ondanks de aangename koelte van het water zette Yvonne het op een huilen toen de fotograaf kwam. Marende is wat ouder en min der bedeesd. Zij kijkt naar haar speelgenootje alsof zij zeggen wil: „Wat mankeert er eigenlijk aan?'" (Foto P.Z.C.j van de V. N.-bestandscommissie. „De aanval van hedenochtend maakt op betreurenswaardige wijze een einde aan de vermindering van de span ning", aldus de woordvoerder. Mortiervuur Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft Maandag te Tel Aviv bekendgemaakt, dat de Egyptenaren vier uur lang de Israëlische kolonie Nahal Oz, nabij de kuststrook van Gaza, met mortiervuur hebben be stookt. Er ontploften 120 granaten in de kolonie, waardoor schade werd aan gericht aan gebouwen. De beschieting duurde voort, toen verder naar het Zuiden een gevecht aan de gang was tussen een Israëlische patrouille en Egyptische grenswachten. Voortvluchtige smokkelaars in Frankrijk gearresteerd Wegens poging tot moord op politiemannen. Twee Belgische smokkelaars, die reeds maanden werden gezocht door de Belgische en Nederlandse politie, zijn Zondag in Frankrijk gearresteerd. De beide mannen, de 28-jarige J. V. uit Turnhout en (le 35-jarige L. P. uit Merxplas, hadden zich verscholen in een boerderij in het gehucht Beigneau. Zij gaven zich zonder tegenstand over aan de politie van Reims. Zij werden voornamelijk gezocht wegens poging tot moord op enige Belgische en Nederlandse p 'itiemannen en douanebeambten. Het betreft hier vermoedelijk de smokkelaars die betrokken waren bij een vuurgevecht in de nacht van Za terdag 21 op Zondag 22 Mei j.l. in het Belgische grensplaatsje Rijckevorssel. In aie bewuste nacht heeft een wagen van de centrale velddienstpost uit Tilburg in de omgeving van Baarle Nassau een Belgische pantserwagen achtervolgd. Op Belgisch grondge bied reed de pantserwagen door, on danks het stopteken van een Belgi sche douanebeambte. Deze voegde zich hierna bij zijn Nederlandse col lega's en op zijn verzoek werd met de Nederlandse auto de achtervolging voortgezet. In het dorpje Rijckevors sel slaagden de smokkelaars er in met hun pantserwagen de auto van de dou ane te rammen. Er ontstond daarna een hevig vuurgevecht, dat eindigde met de ontsnapping van de smokke- laars. Strijd om Cyprus Onofficieel wordt het aantal slachtoffers voor Marokko en Algerije van de onlusten op Za terdag j.l. op meer dan duizend ge schat. De aandacht van de wereld werd voorts gevraagd voor de bloe dige relletjes in Nantes, waar van uit het publiek een handgranaat naar de politie werd geworpen en voor de opstand in de Zuid-Soedan, waar men" ook al met de handen In het haar zit. Terreinen van actie, welke wel in tegenstelling staan tot de relletjes op Cyprus, waaraan tot dusver weinig aandacht werd ge schonken. Ook hier heeft evenwel het officiële gezag, in naam ditmaal van de Brit se regering toegeslagen, en verschil lende revolutionnaire elementen zit ten achter slot en grondel. Op 29 Augustus beginnen in Lon den de besprekingen tussen Grie kenland, Turkije en Groot-Brïtannië over de strategie in het Middelland se Zeegebied, waarmede de vraag over het toekomstig lot van Cyprus nauw verband houat. Maar ook op Cyprus heeft dit of ficiële gezag evenals in Ma rokko en Algerije de fout begaan door de volkssentimenten te miskennen. Premier Eden maakte deze vergissing, toen hij nog als mi nister van buitenlandse zaken in Maart 1954 mededeelde, dat de kwes tie of Cyprus wel of niet naar Grie kenland zou terugkeren als afgedaan beschouwd kon worden. Een ieder, die onbevooroordeeld de situatie in dit deel va het Middellandse Zeege bied beschouwde, was het al direct niet eens met deze vérgaande uit spraak. Voor de Britten is het een zaak van belang om Cyprus als basis te behouden, temeer wanneer men in aanmerking neemt, wat ij zoal op gaven in Egypte en in Azië. De situatie is verergerd doordat het hoofdkwartier van de Britten in het Midden Oosten verplaatst is van Suez naar Cyprus, hetgeen ook tot uiting komt in het gebrek aan accomodatie voor de Britse troepen. Een deel van de troepen zal zeker ge durende drie jaar in tenten daar moeten verblijven. De nationalisten in Cyprus voelen deze verplaatsing als een bedreiging; zij vrezen, dat het psychologisch moment om te protesteren voorbij zou gaan indien de Britten deze militaire basis ver der gaan inrichten. Het pleit tegen de Britten, dat zij in het algemeen wel succesvol waren in hun onderhandelingen met koloniale volkeren, die over minder eigen beschaving beschikten. Overigens is het duidelijk, dat deze nationalisten ook in hun eigen tak- tiek een andere methode zouden kun nen volgen. Een beetje meer inschik kelijkheid aan deze kant zou ook in dit opzicht grotere resultaten kun nen afwerpen. Maar zij zijn ongedul dig en hun vurige wens is: onmid dellijke zelfstandigheid. Bovendien redeneren de gezaghebbende kringen in Londen, dat al de millioenen. be steed aan de defensie, verloren zou den zijn, indien Cyprus onder Grie kenland zou komen. Een uiterst belangrijke factor in deze stryd om dë toekomst van Cyprus is het permanente min derwaardigheids-complex van de be woners van dit eiland zelf. Van groot belang is daarbij dat drie inwoners van Cyprus een functie hebben in de Griekse generale staf en dat één van hen aan het hoofd staat van bui tenlandse zaken in Athene, Het beste, wat White Hall kan aanbieden, is de rol van ondergeschikte staatsambtenaren, waar tegenover Griekenland zeker de burgerlijke gelijkheid aanbiedt. Alleen al om deze reden zullen de bewoners van Cyprus stemmen vóór aanslui ting bij Griekenland. Voorts ontvangt Griekenland Amerikaanse hulp en deze zou volgens de redenering van de nationalisten, dan ook automa- toisch aan Cyprus toekomen. Dit laatste argument weegt schijnbaar zwaar, omdat Cyprus aangewezen is op het economische voordeel van het verblijf van een Eritse bezettings macht. Maar indien de Amerikaan se hulp aan Griekenland op een gege ven moment ophoudt, kan ook Cy prus daarop niet meer rekenen. Bekend zijn de Britse beschuldigin gen aan het adre3 van Athene, van waaruit een opruiende propaganda wordt gevoerd, welke de Britten zeer %*eel last bezorgt. Verder zijn er de Turkse aanspraken een be dreiging van 't Turks-Griekse bond genootschap welke allerminst ac- coord gaan met een aansluiting bij Athene. Op de conferentie in Londen op 29 Augustus moeten dus heel wat deli cate problemen besproken worden en men weet: een zo ontvlambare zaak als nationalistische aanspra ken kan heel wat moeilijkheden op leveren EDEN Foutieve berekening in 1954.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5