KêPPIE EN DE OERMUZIEK SNELLE GROEI, GEBASEERD OP OUDE ECONOMISCHE FUNCTIES WALCHEREN MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT 1 GOES: BELANGRIJK STREEKCENTRUM Slot van pag. 1 betekenis, evenals enkele andere in dustrieën als de bierbrouwer^, die al len een kort leven waren beschoren. In het algemeen wordt deze gang van zaken gezien als een gevolg van het slecht bevaarbare kanaal en van het gebrek aan ondernemingslust. De meekrap-industrie heeft tot in de 19de eeuw betekenis gehad. Omstreeks 1870 waren er nog een stoommeelfa- briek en twee chocoladefabrieken, waarvan de producten door de groot industrieën, die kort nadien elders in Nederland opkwamen, zijn verdron gen. Dezelfde weg gingen de bedrij ven, die Goes en omgeving van in dustriële producten voorzagen, de z.g. regionaal verzorgende bedrijven. Trouwens voor heel Zeeland beteken de dit proces een uitholling van de welvaart. Een dudielijk voorbeeld vor men hiervan de bierbrouwerijen, waarvan weinige in ons land thans de hele markt voorzien. Van Goes is bekend, dat het van alle Zeeuwse steden het minst van zijn welvaart door de ongunst der tijden heeft verloren. Dit kan wor den doorgetrokken tot de laatste oorlog en de ramp van 1953, die - Goes zelf weinig beroerden. De grote overstromingsschade van 1530 die de hele Watering be oosten Yerseke opslokte de zwa re. brand van 1554, vormen hierop met de verarming omstreeks 1430 tengevolge van hoge oorlogslasten een uitzondering. In deze gevallen trokken velen uit de stad weg om elders hun geluk te beproeven. Een spoedig herstel trad daarna telkens weer in. Cijfers Het is belangwekkend voor de ge schiedenis van Goes om de laatste driekwart eeuw eveneens te bezien in het licht van de vestiging- en vertrek- cijfers. De meeste Zeeuwse gemeen ten zien zich jaarlijks verrijkt met een geboorte-overschot, dat voor een groot deel door een vertrekoverschot verlo ren gaat. Niet alzo Goes. Van 1880 tot 1950 was er naast het geboorteover schot een vestigingsoverschot van rond 150 mensen. Tussen 1920 en 1950 was dit vestigingsoverschot zelfs on geveer 1200. een bewijs dat juist de modernste tijd voor Goes gunstig is geweest. Wij zullen zien hoe deze ver snelde ontwikkeling zich heeft voor gedaan. Zoals gezegd is de functie van Goes altijd in de eerste plaats die van streekcentrum geweest. De Zuid-Be- velandse goederen werden steeds in Goes „gecollecteerd", de goederen van buiten afkomstig werden via deze stad „gedistribueerd". In het jaar 1875, omtrent het begin van onze mo derne tijd, was de welvaart op Zuid- Beveland wel zeer gering. De land- bouwdepressie van 18731896 werd er verhevigd ondergaan, vooral door dat de Amerikaanse tarwe op gro te, haast fabrieksmatige wijze geteeld en voor het eerst met het stoomschip naar hèf Continent aangevoerd het eigen gewas verdrong en de meekrap plaats maakte voor de synthetische verf. Pas in de negentiger jaren, kon Goes zich met Zuia-Beveland van de ze slag herstellen. De consumptie aardappel, de suikerbiet en de tuin bouw veroverden toen de markt. De geringe welvaart bracht vanzelfspre kend ook een slag toe aan de distri buerende functie van Goes. Een twee de factor speelde daar doorheen. Na 1815 had Middelburg zijn grote func tie in de buitenlandse handel definitief verloren, maar het beschikte nog over veel kapitaal en relaties, waarvoor een nieuwe aanwending moest worden gezocht. Het slaagde er in verscheidene streekcentra, waaronder Goes, gelei delik uit de landbouwsector te ver dringen. De gewassen konden immers rechtstreeks via de landbouwhaven- tjes worden aangevoerd; vaste verbin dingen waren er niet eii via Middel burg vonden de producten dan verder hun weg. In 1868 kwam echter de spoorwegverbinding GoesRoosen daal. die kort daarna naar Vlissingen werd doorgetrokken. Tot dan toe wa ren er evenwel geen openbare vervoer middelen van enige betekenis, maar in 1868 kwamen er vanuit Goes dili gence-diensten op Wemeldinge, met aansluiting op de vaarweg naar Rot terdam en opKatseveer en Wolfaarts- dijk, respectievelijk voor Zieriltzee en Rotterdam. In ditzelfde jaar kwam er een postwagendienst op Hoedekens- kerke. Daarmee waren de voorwaar den voor het herstel der streekfunc- tie gegeven en tevens het latere stra mien van de centrale positie van Goes, ten opzichte van Zeeland. Nog weer later, in de twintiger jaren van de 20ste eeuw, kwamen de vrachtauto, de autobus en het rijwiel deze ontwik keling versterken. De verschuivingen hadden vooral voor de handel en de landbouw grote betekenis. Goes streefde in dit opzicht Middelburg opzij en wat de landbouw betreft zelfs voorbij. In de sector eco nomische diensten werkten in Goes in 1930 ruim 1300 mensen, in 1947 bijna 2000. Voor Middelburg waren deze cij fers bijna 2400 en bijna 2600. In deze verhouding is ondertussen wel een ze kere stabiliteit ingetreden. Voor de landbouw, vooral voor de vele voorlichtende landbouwdiensten oil de organisaties, is Goes echter be slist de eerste plaats in Zeeland ge worden. Enkele tientallen jaren gele den schijnt Middelburg deze kans te hebben gehad, maar de vroede va ren hebben deze overigens onvoor ziene sterke ontwikkeling niet ge wild. Werkten in 1930 in Goes nog slechts 11 mensen in agrarisch-weten- schappelijke en -administratieve func ties, thans kan dit aantal wel op 450 worden gesteld. Het te bouwen Con sulentenhuis is er het gevolg van. De Goesse industrie is van het type klein en-middelgroot. De voornaamste producten zijn: glas, houtwaren, schoolmeubelen, wmkelbetimmerin- fen en metaalwaren. De wasserijen en e reparatiebedrijven voor landbouw werktuigen werken hoofdzakelijk voor de regionale markt. Agrarische industrieën zijn er nauwelijks. In verkeersopzicht is Goes de gun stigst gelegen Zeeuwse stad, n.l. het dichtst bij de Brabantse wal gelegen., Het is groepshoofdstation van de Spilbergen^ 21^ te Antwerpen. Spoorwegen en een belangrijk cen trum voor beurt- en wilde vaart. Het Gemeentebestuur is er kenne lijk van overtuigd, dat een voortgaan de groei vooral van een verdere in dustriële ontwikkeling moet komen. De industrie-terreinen aan de haven en het spoor zijn zo goed als bezet. Het laatste terrein heeft als erken ning van de noodzaak ener industria- lisatiepolitiek zelfs Rijkssubsidie ver kregen. Aan beide kanten is uitbrei ding der terreinen dringend nodig, maar in het Noorden zit men reeas tegen de gemeentegrens aan. Het ka naal zelf verdient eveneens verbete ring, met name enige verbreding, om ook diepgeladen Kempenaars van 500 k 600 ton toe te laten. Sedert de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland via Goes af sprong op de weigering van het Gemeentebestuur om 50.000.te subsidiëren „vaderen" zijn niet altijd „vroed" is de kans op groot vaarwater verkeken. Het Deltaplan evenwel brengt ook KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Hamilton: J. van Kui ken, tijdelijk werkzaam aldaar voor heen te Baarn. Beroepen te Lexmond: J. Vermaas te Bodegraven. Bedankt voor Bennekom: J. van Rootselaar te Wijk bij Heusden. NED. PROT. BOND. Benoemd tot voorganger te Beilen: dr. P. van Rooyen woonachtig te Drie bergen, laatstelijk Remonstr. Geref. predikant. GEREF. KERKEN Beroepen te Roodeschool: G. de Ruyter cand. te Tjuchem. Goes dichter bij Holland, te beginnen met de z.g. Zoomse weg via het Vol kerak en daar /oor moeten reeds nu maatregelen worden getroffen. Het Drie-eilandenplan brengt Schouwen- Duiveland al veel nader. Goes lijkt derhalve een redelijke kans te maken eventueel met Krui- ningenHansweert het bevolkings overschot van de Bevelanden op te vangen. Moge het er spoedig in sla gen de nodige ruimte hiertoe te schep pen al zal het twistpunt „over ae spoorweg heen bouwen of niet" moei lijk te beslechten zijn. Middelburg Examen Voor het practijkdiploma boekhou den slaagde de heer J. A. Boone uit Middelburg. Nieuwe wijsjes op Lange Jan Na de Engelse melodieën, die tij dens de sportuitwisseling met Folke stone hebben gediend, heeft stads- beiaardier Th. C. Ferwerda thans weer nieuwe wijsjes aangebracht op het speelwerk van Middelburgs Lange Jan. Op het hele uur hoort men nu het „Klokkenspel" uit „Die Zauberflöte" van Mozart. Kwart over dient zich aan met enkele strofen uit „Wie gaat mee over zeeen kwart voor wordt aangeduid met „Merck toch hoe sterek". Het halve uur tenslotte wordt hoorbaar door „Kent gij het land?". Uitstapje Ned. Heide Mij. Het personeel van de Ned. Heide maatschappij, afdeling Middelburg, maakte Zaterdag een uitstapje naar Arnhem. Het hoofdgebouw van de Heidemaatschappy te Arnhem werd bezocht, ook werden de omstreken van Arnhem bezichtigd en een boot tochtje op de Rijn gemaakt. Het was een genoeglijk dagje. Vlissingen Accordeonconcert. Zaterdag aanstaande zal de accor deonvereniging „Crescendo" te Vlis singen onder leiding van de heer W. Meulmeester haar laatste zomercion- cert geven in* hét Bellamypark om 8 uur. Uitgevoerd zullen worden: 1. Irene-mars, M. v. Leest; 2. Elly-ou- verture, R. Wassenaar; 3. Donauwel- len-mars, I. Ivanorvici; 4. Officer of the Day-mars, R. B. Hall. Pauze. 5. Prins-Bernhard-mars, M. v. Leest; 6. Herfstklanken, concertwals, A. F. de Kort; 7. Potpourri 1955, arr. W. Meul meester; 8. Wien bliebt Wien-mars, J. Schrammel. Reisgroep „de Schelde" bezocht Zwarte Woud De reisgroep van de personeelsver eniging der Kon. Mg de Schelde te Vlissingen maakte in de eerste week van Augustus een vijfdaagse reis naar Duitsland en Zwitserland. Zij brachten o.a. een bezoek aan het Duitse stadie Dornstetten in het Zwartewoud. In de „Schwarzwalder Bote" stond een bericht van dit Vlissings bezoek. Volgens dit blad waren de gasten vol lof over de prachtige omgeving van Dornstetten. Een jaar lang hebben de leden voor deze reis gespaard om te kunnen genieten van het prachtige Zwartewoud. Het blad besluit met de wens dat de gasten uit Holland het stadje niet licht vergeten zullen. Oostkapelle Gymnastiekdemonstratie Zaterdagmiddag gaf de gymnastiek vereniging „D.O.K." uit Oostkapelle een geslaagde demonstratie van haar kunnen. Hiervoor had men het schoolplein van de openbare lagere school uitgekozen. Er was veel be langstelling, vooral van de zijde der badgasten. Het hoogtepunt vormde wel de uitvoering van een Hongaarse volksdans. Na afloop sprak de voor zitter van de V.V.V. Oostkapelle, de heer P. J. Bom, een woord van dank tot de gymnasten. Waar zijn onze schepen? Aagtekerk 21 pass. Ouessant naar Duin kerken. Alamak 22 te Bombay. Amerskerk pass. 21 Ouessant naar Genua. Averdijk 20 te Rotterdam. Delft 20 te Rotterdam. Delfshaven 21 te Antwerpen. Eos pass. 20 Finisterre naar Amsterdam. Japara (K.R.L.) 21 te Belawan. Kabylia 21 van Bahrein naar Durban. Kota Baroe 21 te Colombo. Kellia 21 te Singapore. Kota Agoeng pass. 21' Colombo naar Sin gapore. Lekhaven 21 te Buenos Aires. Liberty Bell 21 van Philadelphia naar Port Said. Maasdam 22 van Le Havre naar Rotterdam. Maashaven 23 te Rotterdam verwacht. Mariekerk 20 van Calcutta naar Madras, Mijdrecht 21 naar Santos. Noordam 20 v. New York naar Rotterdam. Johan van Oldebarnevelt 23 te Amsterdam verwacht. Oranjefontein pass. 22 Dakar naar Las Palmas. Peperkust pass. 21 Ouessant naar Le Havre Raki 21 te Baltimore. Soestdijk 21 naar Singapore. Ternate 22 te Aden. 1 W. Alton Jones 22 al Ahmadl. l Suez i Mena Ritthem Feestavond .O.N.D.A." De muziekvereniging „O.N.D.A." te Ritthem bood ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan de gemeente naren en donateurs een feestavond aan. Opgevoerd werd de revue „Vi taminen" onder leiding van de heer A. M. Dellebekc, die een openings woord sprak. Naast de opvoering van enkele schetsjes werden ook verschil lende liederen met piano- of gitaar begeleiding ten gehore gebracht. Zeer fraai waren o.a. de décors met pas sende kleurverlichting evenals de costuums. Alles maakte een zeer ver zorgde indruk. Aan het eind van deze zeer geslaagde avond, waarbij de zaal geheel bezel was dankte burgemees ter P. Daniëlse namens alle aanwe zigen de vereniging op hartelijke wij- ze voor het geboden programma. Weslkapelle Geslaagde V.V.V.-evenementen Honderden gasten en inwoners van Westkapelle genoten Zaterdagavond van een concert door de Chr Mond orgelclub „De Krekels". Het concert werd ditmaal niet gegeven in de mu- ziekhal aan de Markt, maar op een bunker in de duinen. Na afloop werd op het strand een kampvuur ontstoken, waarbij de C. J.M.V.-band „De Trekkers" kamp liedjes ten gehore bracht. Ook hier voor bestond grote belangstelling. De V.V.V.-Westkapelle, die een en ander organiseerde, kan weer op een ge slaagde. avond terugzien. Record aantal kinderen legde zwemproef af In het zwembad te Sas van Gent legde dit jaar een record aantal kin deren de proeven af voor de zwemdi ploma's van de K.N.Z.B. Voor de zwemproef slaagden: E. Driedijk uit Aardenburg; M. v. d. Wal, Theo Ne- len, Johan de Caluwe, Anna Nelen, Carola Scheffer, Lucile Vermoet, In grid Vermoet, Marijke Maas, Marjorie Hoefmans, Theresia de Mul, Truus Slock, Lia Baart, Liesbeth Slock, Ria de Mul, Geertje Garskamp, Marga Wijnacker, Nelly Kieboom, Helene de Vries. Liesje Baart, Mariette Stoffe- ris, Georgette Tacq, Annie Piessens, Frans van Noppen, Hilaire Coone, Jo zef van de Berghe, Fonny Wijnacker, Adri van de Wal, Henri Stevens, Jan Hennink Jan Boutens, Benny v. d. Berghe, Wim Andriessen, Lidy Not- schaale, Willy de Martelare, Rosette Renique, Joke Berkhout, Andre Ne len, Matty Ramondt en Frank Ing- hels, allen uit Sas van Gent; Frans Vermeer uit Rotterdam: Albert Mein- dersma uit Den Haag: Jozias de Kra ker, Marischka Persijn, Mady Oderie, Marijke Verplanken, Vera de Witte, allen uit Terneuzen; Erik Fermont uit Breskens; Anton de Kraker uit Oostburg; Jacobus Oostdijk, Honnle Cleemput, Jan Hofman, Jacobus Len- sen, Hanneke van Schaik, Betsy Wol- fert, Joke Beeldens, Francijntje Scha kel, Sonja Eemans, Ria Beauraing, Ida de Jonge, Koos Dieleman, Kitty Laureys, allen uit Sluiskil; Paul Nee- teson uit 's Gravenhage; Ivan Cap- paert, Atila Roegiers, Conny van Haelst, Ragnilada Vervaet, Denise Pluym, Betsy Slock, Ingrid Baart, Betsy van dê Abeele, Griet de Hul ster, allen uit Westdorpe; Eelke Mein- dersma, Jortzee Meindersma en Gé- rardina Meindersma, allen uit Den Haag; Ludivina Kriekaart uit Stop peldijk; Maria van den Bergen uit Vogelwaarde; Ria de Betuwe uit IJ- zendijke; Maps Ramondt uit Schoon- dijke; Anna van den Broeke uit Hoek; Joke Antonissen uit Gronin gen; Donny Claus uit Lawang; Leo Fermont uit Breskens; Freddy Mi- chiels uit Zelzate; George Kox uit Vo gelwaarde; Cissy van der Straaten uit Utrecht; Armarid van Vooreri uit As senede; Jan Duister uit Nieuwenha- gen; Paul den Boer uit Goes en Thea van Hecke uit Walsoorden. Het diploma „geoefend zwemmer" behaalden: Lilian Baart, Anny Pies sens, Frida Rammelo, Helena de Vries, Johanna Berkhout, Lilian Aers- sens, Marga Wijnacker, Georgette Tack, Nelly Kieboom, Adriaan van der Wal, Adri van der Wal, Henri Ste vens, Janhendrik Hennink, Jan Bou tens, Benny v. d. Berghe, Wim An driessen, Lidy Notschaele, Johny van de Calseyde, Geertje Garskamp. Thea Ingels, Andre Nelen, Henri Stevens en Jan-Hendrik Hennink, allen te Sas van Gent; Marischka Persijn, Ma rijke Verplanken, Eduard Hofman, Lena van Kerkvoort. allen te Terneu zen; Ingrid Baart, Marleen Hemel- soet, JettvHemelsoet, beiden te West dorpe; Jo'hanna Beeldens, Jozef Hof man, Egbert Oostdijk en Jacobus Oostdijk, allen te Sluiskil; Joke Anto nissen te Groningen, Maria Kriekaart te Stoppeldijk. Thea van Hecke te Walsoorden, Gerardina Meindersma cn Eelke Meindersma tc 's Gravenha ge; Jan Duister te Nieuwenhagen Cissy van der Straaten te Utrecht; Armand van Vooren te Assenede. VEEMARKT ROTTERDAM. 22 Aug. Aanvoer in totaal 7848, waarvan 1074 vette koeien en oasen, 774 varkens. Prijs in cents per kg le kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 260274 246260 214230 Varkens (1. g.) 176 173 170 Prijzen: vette koeien als vorige week. Dinsdag enkele prima's boven notering; varkens onveranderd en prima's boven notering, zware waren moeilijk te plaatsen. GRAANBEURS ROTTERDAM. 22 Aug. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: Tarwe, nieuwe oogst op vochtconditie. 25.50—25.60. VoecfergranenZomergerst, nieuwe oogst naar kwaliteit, 21—23; Haver, nieuwe oogst naar kwaliteit. 22—24: Rogge, doorsnee kwaliteit, ca 18. Peulvruchten: Groene erwten, nieuwe oogst, tot 45; Schokkers, nieuwe oogst, tot 57. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 22 Aug. Kleiaardappeien, 35 mm op waarts, Eigenheimers 1010,50; Bintjes 11,50; Bintjes 35—55 mm 12. Voeraardappeïen 2,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Cyriel Steijaert f Men schrijft ons: Op 11 Augustus ovèrleed vrij plot seling in de ouderdom van 65 jaar Cyriel Steijaert te Graauw. Allen die hem gekend hebben zullen beseffen welk verlies dit heengaan voor de Zeeuwse en vooral de Zeeuwsch Vlaamse landbouw en paardenfokke rij is. Nooit was nem iets te veel als het ging over het belang van de streek en ieder kon bij hem steun vin den. Hij was nog steeds een van de vooraanstaande fokkers op paarden- gebied. Op de Landbouwtentoonstel ling van de Z.L.M. in Juni te Kloosterzande was hij degene die het défilé voor Hare Majesteit opluisterde met zijn prachtig achtspan. Moge hij rusten in vrede. Axel Overplaatsing. Per 16 Augustus werd naar Axel overgeplaatst de opperwachtmeester der Rijkspolitie. G. van Suydam te Biervliet. Benoeming De heer P. van Hoeve te Axel werd benoemd tot dijkgraaf van het water schap Koegors c.a. te Axel. Ontsluiting parkeerterrein In het kader van het „doorbraak- plan" te Axel is men thans begonnen met de verbetering en verbreding van de Buitenweg te Axel, die via de Crijnssenstraat de Rijksweg Axel- Hulst zal verbinden met het parkeer terrein. Het is de bedoeling in de toe komst op dit parkeerterrein een bus station te bouwen, zodat de Noord straat ontlast wordt van het intensie ve verkeer der autobusdiensten. Sluiskil Volkscourse Onder grote belangstelling werd te Sluiskil de traditionele volkscourse verreden. Bij de junioren tot 18 jaar wist in een felle sprint W. v. Doeselaar de erepalm te veroveren. De senioren tot 65 jaar zorgden voor enig vermaak. Tijdens fle rit moest men een enveloppe openen. Met een dubbeltje, dat in de enveloppe zat, moesten de wielrenners een postzegel draaien in de automaat aan het post kantoor en bij de jury inleveren, wat de nodige hilariteit verwekte. De sprint van deze groep werd ge wonnen door J. v. d. velde. Beide overwinnaars reden met de veroverde bloemen een ererondje. Des middags werden ondanks de hitte de spelen voor de kinderen af gewerkt. Het organiserende bestuur kan op een zeer geslaagde dag terugzien. Wedvluchten Kruigvlucht Oost Zeeuwsch-Vlaanderen vanuit Dourdan voor oude en jonge dui- ijen. Uitslag oude duiven: 1. G. Ingels, Sas van Gent, l; K. Hamerilnck, Sluiskil, 2; R. v. d. Veke, Zaamslag, 3 en 9; P. Fermont, Sluiskil, 4; J. van Leuven, Bosch- kapelle, 5; Th. de Waal, Sas van Gent, 6; R- Geernaert, Sas van Gent, 7; O. Waelput, Zuiddorpe, 8; R. Rijckaert, Sluis kil, 10; P. Wentzler, Stoppeldijk 11; C. Wleland, Axel, 12. Uitslag jonge duiven: A. Blommaert, Axel, 1; J. E'ogaert, Stoppeldijk, 2; E. Pie- ters, Axel, 3; F. Beule, Sluiskil, 4; G. Ver meulen. Sas van Gent, 5; E. Baeke, West dorpe. 6; A. Thomas, Westdcrpe, 7; R. v. d. Veke, Zaamslag, 8; J. Heljnsdijk, Axel, 9; W. Rademakers, Sas van Gent. 10; C. v. d. Bulck, Terneuzen II: V. Vroegop, Terneuzen, 12. Van onze adverteerders. Demonstratie moderne keukenapparaten. Maandagavond werd in één der za len van „Britannia" te Vlissingen door de Technische Unie Heybroek- Zelander N.V. en Electrocentrum uit Amsterdam een demonstratie met electrische keukenapparaten gegeven. De wijze, waarop de chef-kok P. J. Heldorn deze toestellem wist te ge bruiken, deed alle aanwezigen ver baasd staan. Voor de pauze besprak de heer A. van Schijndel een aantal van deze moderne apparaten en toonde aan, dat door een druk op de knop het koken en vegen in een wip gebeurd is. Allerlei wa3 aanwezig: de nieuw ste wasmachine, uitgerust met pomp, een wascentrifuge, een klop-, zuig-, veeg-, boen- en schrobmachine, de Alaska-koelkast, een stomend strijk ijzer, een ijsmachine, en de nieuwste keukentoestellen, als de mixer, groenten- en vruchtencentrifuge en de snelkookpan. Het malen van fruit, groenten, kof fie, suiker, noten en alle ingrediën ten, die in fijn verdeelde toestand gebruikt moeten worden, was in en kele seconden gebeurd. In enkele mi nuten bleek een complete maaltijd klaar te zijn. Met behulp van infra rode stralen was een op een spit ge braden biefstuk in één minuut gaar. Om nog maar niet te spreken van de machine, die kaas raspt, komkom mers en bonen schaaft, milkshakes en mayonnaise klaarmaakt en soep groenten en rauwkost hakt. Koewacht Aanbesteding Door het gemeentebestuur van Koe wacht werd aanbesteed de bouw van een kleuterschool, waarvoor inge schreven werd door: A. Verstraefen (St. Jansteen), f 109,375; H. Mannens (Koewacht), f 113,670; H. Freyser (Hontenisse), f 114,500; R. v. Wie- meersch (Axel), f 116.000; L. Lansu (Clinge), f 117,300; L. Polspoel (St. Jansteen), f 117.800; D. Jouret (Clin ge), f 118.200; P. Apers (Zuiddorpe), f 119.500; Gebrs. Mathijssens Graauw f 119.600; B. Bolssens (Clinge), f 119.900; Gebrs. Durinck (Graauw), f 120.000; P. te Potter (Hulst), f 120.200; R. Bleyenberg (St. Jan steen), f 122.300; Gebrs. de Bruijn (Clinge), f 122.400; Gebrs. Ten Therje (Hontenisse), f 125.100; P. Voet (Kloosterzande), f 125.200; D. Frey ser (St. Jansteen), f 126.000. De gunning werd aangehouden. Biervliet Als gevonden voorwerpen zijn bij de rijkspolitie te Biervliet opgegeven: aa- mesvest, wollen kindervestje, kincferpor- temonnaie zonder inhoud, grijze heren regenjas, bruine herenregenjas. VEILING KRABBEN"DIJKE. 22 Aug. Export- en blokvelllng. Manks Codlln A 41. Perzikrode zomerappel A 37, 36. BC 35, C 31. I grof 29, I fijn 28. Tweetjes 20, Early Victoria I grof 17. I fijn 17. Tweetjes 13. Pree. de Trev. A 68, B 58, C 36.20, BC 39.20, I maat 65 53, m. 60 44, m. 55 36, m. 50—55 29.10—30. Tweetjes 25.60. Gewone veiling. Perzikrodo zomer appel los 8—37, verp. 33—37. Yellow Trans parant 7—27. Clapps Fav. los 46, verp. 54. Pr. de Tr. los 10—28, verp. 37—61, Ontario 641. Czaarpruim 2146. Washington 13— 37. Bramen 15—16 p. doos. Dubb. Princ. bonen 2025. VEILING KAPELLE. 22 Aug. Industrie- en export: Bramen I 63,60—64.10, afw. 48.10. Dubb. pr. bonen I 28.20—29.70, II 28.20. Perzikappel A 37.30—39.30, BC 36.80—38.10, I grof 37.70, I 36.50—36.70, II 27.10—27.20, K 31, fabr. 19.70, val 12.10. Manks Codlln A 41.90, B 37.80, I grof 38.80. 1 32.50, K 19.30 Zigeunerin A 60, BC 53.80, II 33— 38.30, K 27. fabr. 18, val 11.70. Early Vic toria I grof 32.70, I 21.802-2.50, II 11.80-12, K 10.90—17.50. f. 7AO. Keswick 1 grof 28.40 —28.50, I 18.50—22.20. K 16.60—17, fabr. 3.20, Pree. de Trevoux A 62.10—68.10, BC 40.15 .10, I grof 54.10, I 37.10—37.80, He 30— 30.90, II 24.70—25, K 30.50, fabr. 26.70— 27,50. Cl. Fav. BC 50, I 48.70. K 36.20. Ver pakt fruit: Zigeunerin A 89. B 71—78, C 56—61. Blocprulmen: R. de CL d' Ouillin' sen Ontario gesch. 13.20, fabr. 6—9, Czar- fabr. 9.60. Bramen p. doos 1 19—27, II 14 19. Frambozen p. doos I 32—79, II 2346. Moerbeien p. doos I 25. Preiefic. p. doos II 29. Pruimen: R. Claude'6 d. Oullin's I 36—48. II 15—31. Czar I 37—55. II 18—28. Ontario I 34—54, II 16—30. Mr. Hative I 51—77, n 24—40. B. de Louvain I 36—66, II 15—26. Utility I 56—62, II 20—25. R. Victoria I 3341. Wijnpruimen I 41, II 21—30. Boere witte I 22—25, II 16. Purple Pershore I 26, II 14. Appelen en peren: N. H. Suikerpeer I 14—16, II 11—12, Melba I 31. II 23, fabr. 16. Yellow Transp. I 42—44, IJ 29. f. 17. Br. Herenp. I 28—32, II 1516.JZoete appelen I 29. II 23, fabr. 16. Aardappelen I 9—11, II 10. Tomaten A 5664, C 4045, kriel 2631. Bloemkool 10—26. Kroten 6.50. Snijbonen 20—28. Sav. kool 810. Kropsla 816. Augurken I 71 —93, II 17=35. Uien 10. Andilvle 12. Kom- kommers A 1116, B 1012, C 811, 6tek 9. Rabarber 10. VEILING GOES 22 Aug. Export- en Industrieveiling. Per zikappel A 36. BC 35.20—35.40, I gr. 34, I 33AO, II 25. E. Vict, I 20, II 13. Zigeunerin BC 46. II 35. Pree. de Trev. A 59, B 49. BC 38.60-40.15, C 34, I gr. 4750, I 34—36, II 28.80. Clapps BC 52. Verpakt fruit: Pree. de Trev. A 64, B 55, C 37—38. Washington I 41—49. Gewone veiling. Perzikappel k. 2728, f. 16. Pree. de Trev. k. 32—35, f. 19—26 Perzi ken I 2227. Bramen per doos I 1419, II 11—12. Druiven I 190—200. Czarpruimen I 30-36, II12—21, gr. 24—37. f 11—16. Ontario 137—41, n 18—24, gr. 20—37. f 14—27. Wash ington I 28—34, II13—16, gr. 24—37, f 8—18. Mr. Hative I 50, gr. 47—50. f 26. B, de Louvain I 41-42, II 26—27 Groenten: Kropsla 6—10. Komkommers 1127. Bloemkool 1633, Tomaten 3247. Stoksnijbonen 20—35. Tros pr. bonen 23 38. Kroten 5. Uien 6. Andijvie 9. Gr. Sav. kool 7. Bintjes 12. Postelein 1618. Au gurken 11101. Meloenen 119127. Pronk- bonen 23—25. Dubb. Pr. bonen 21—30. VEILING MIDDELBURG. 22 Aug. Precose 2644. Perzikaopels A 41—46, I 28^—43. II 26—34. Early Victoria I 19—23, II 11—13. Czarpruimen 23—48. Ontario 2649. Washington 3148. Reine Claude 3952. Netmeloenen 30—94. Sui kermeloenen 3390. Ananasmeloenen 76 104. Frankenthaler 151184 Bintjes, bon ken 1416. grote 912. Koopmans blauwe, grote 1113. Blauwe Eigenheimers 1012. Andijvie 631. Bloemkool A 1355, B 5—42. C 11. Sla A 5—13. Bospeen 10—31. Boskroten 2—11. Dubb. Princessen 2041. Snijbonen 2243. Komkorrimers A 1323. B 8—19, C 8—17, D 8—11. Prei 32—41. Rode kool 45. Savoye kool 610. Augurken A 72—92, B 34—82, C 9—67, D 3—34. Uien 5—15. Bosuien 11—13. Postelein 16—37. VEILING VEERE. 22 Aug. Export garnalen, aanvoer 2621 kg, 127—206. Schar, aanvoer 407 kg, 16— 44. Bot, aanvoer 94 kg. 1628. Schol, aan voer 9 kg, 38—39. Middel tong. aanvoer 204 kg, 181—299. Rog, aanvoer 136 kg, 16 HOOG EN LAAG WATER 24 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+N.A.P. 5.55 1.8S 6.24 6.57 7.16 7.33 2.05 2.22 1.40 CJ.+N.A.P. 18.09 1.86 18.39 2.03 19.05 2.18 19.26 1.26 19.46 1.48 U.N.AF. 0.04 1.99 0.34 1.06 0.38 0.57 2.11 2.29 1.68 1.92 U—NAP. 12.06 1.63 12.36 1.75 13.09 1.93 12.53 1.31 13.11 1.52 Gevraagd in vaste dienst vakbekwame plaatwerker/lasser en leerling-bankwerker/lasser. Loon volgens C.A.O. Aanmelden: Reparatie-werkplaatsen St. Mij. „Zeel Westhavendijk, Vlissingen. 26. In een hoek van de cel zat Maestro Picolini rustig nieuwe melodieën op zijn fluitje uit te proberen. Hij was zo vervuld van zijn mu zikale onderzoekingen, dat de gebeurtenissen vrijwel langs hem heen gingen. Kappïe daarentegen bezat niet de gelatenheid van de toonkunstenaar en hij ging dan ook geweldig te keer. Hij bonsde op de celdeur en schold de fakirs uit voor alle dingen, waarvoor een zee man een landrot zoal kan uitschelden. Toen hij even ophield om adem te schep pen en een paar nieuwe sap pige, zilte Uitdrukkingen te verzinnen, viel zijn blik op zijn metgezel, wiens ge moedsrust hem geweldig prikkelde. „Hoe kun je daar zo als een bevroren boegbeeld zit ten, terwijl die landsalaman- ders ons gevangen hou den? I" knetterde hij. „Hou op met dat getwetter op dat fluitje, je maakt me ja dol 11" „Rustig, kapitein." zei Picolini. „Luister liever eens naai- deze slangensymphonie in D-mol; een aanmer kelijke verbetering van de deun, die fakirs op hun fluitjes voortbrengen, om slangen te bezweren". Hij bracht het fluitje aan de lippen en ontlokte er een vreemde melodie aan. Kappie wilde al beginnen met uit te varen, toen hij opeens tot zijn schrik de ene slang na de andere door het tralieraam zag kruipen! „Dat ontbrak er ja nog aan!" riep hy, haastig op de spijkerplank springend. Maar de Maestro KON niet meer uitschelden.... fluiten moest hy, om het griezelige gedierte ln toom te houden....l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3