Waarom gaan bekwame vaklieden buiten Zeeland werken GROTE PRUIMENAANVOER AAN VEILING TE KAPELLE Zeeuwse Almanak WAAROM WEL IN DELFZIJL EN NIET IN TERNEUZEN GEEN FEESTELIJKE OPENING VAN HET OESTERSEIZOEN GLASGERINKEL WEERKLONK IN HOEDEKENSKERKE... BOUW VAN 370 WONINGEN VOOR VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 BW5— BOUWVAKARBEIDERS SCHREVEN: Over arbeidsvoorwaarden en zwarte lonen Het artikel over de bouwvakarbeiders-problemen in Zeeland, belicht van de zyde der aannemers en gepubliceerd in de P.Z.C. van vorige week Woensdag, heeft van diverse kanten reacties verwekt. Met name van bouwvakarbeiderszyde ontvingen wij enkele brieven, waarin zy hun visie op deze moeilijke materie uiteenzetten. Hieronder geven wy een sa menvatting van enkele van deze vaak uitgebreide beschouwingen. Het is niet alleen de minder-goede pensioenvoorziening, waardoor vak mensen worden weggelokt, aldus een der briefschrijvers, er zijn vele ande re oorzaken. Hoe wordt er tegenwoor dig gewerkt in de nieuwbouw? Vele vakmensen vertikken het eenvoudig om zo nog langer te werken en zoe ken een rustiger werkkring. Dat is vooral het geval onder de jongeren. Wat moet men tegenwoordig al niet leren om zich vakman te kunnen noemen en als men zover is wat dan Dan wordt men achter de vodden ge zeten, want de patroon heeft het kar wei zo goedkoop aangenomen, dat hij er byna niet aan verdient. Er is geen tijd om een werkstuk behoor lijk af te maken en vooral ambachts scholieren moeten na hun schooltijd een geduchte ommezwaai maken. Zij werken veel te langzaam en zijn dus haast ongeschikt. Geen wonder, dat zij er de brui aan geven..., zo be toogt de briefschrijver. Als de werkgever nu eens met zh'n vaste arbeiderskern de moge lijkheden van een nieuw uit te voeren werk besprak? Is het zo erg, dat een betrouwbaar vakman weet, wat een aannemer aan hem verdient De aannemer weet toch ook wat een vakman precies krijgt Wellicht zouden zij ook een deel kunnen ontvangen van de winst. Daardoor zou 'n heel andere sfeer ontstaan en juist door een openhartige samenwerking zou voorkomen worden, dat vaklieden spoedig weglopen. Zij moeten toch ook in het bedrijf groeien. Het gebeurt ook nog wel, dat juist de „dure" vakmensen tegen het einde van 't werk worden ontslagen omdat men 't verder wel afkan met goed kopere krachten. Vakmensen lopen weg De arbeidsvoorwaarden moeten mijns inziens zo zijn, dat een vakman er niet aan denkt weg te lopen. Men lokt hem niet weg, als hij er niet be ter van wordt, aldus de brief. „Er is nog een ander punt: vaak hoort men, dat een karwei zo keu rig en vooral zo snel is uitgevoerd. Maar in feite is er dan met de kwa liteit geknoeid omdat 't werk bin nen een totaal ondeskundig vastge stelde tijd moet worden afgeleverd. Kunst en vliegwerk! En dat stuit een goed vakman tegen de borst. Het ontbreekt er nog maar aan, dat men met chronometers op het werk loopt. Flinke, gestage arbeid kan geen kwaad, integendeel, maar het jagen en jakkeren leidt er toe, dat de tyd nummer één wordt en de kwaliteit nummer twee. Een vakman is geen automaat, die werkt nadat er een kwartje in is gegooid ZWARTE LONEN. Een timmerman uit Vlissingen schreeft ons over de zwarte lonen. In Zeeland is volgens hem het tarief ca. C.A.O. plus 6 tot 10 doch in Rot terdam zouden lonen betaald worden in de orde van grootte van C.A.O. plus 45 tot 50 prestatietoeslag. In Rotterdam is dank zij de millioe- nen werken voldoende werkgelegen heid en ook dat trekt. „Dat het Ar beidsbureau de schuld is van 't „ron selen" geloof ik niet! Het Arbeidsbu reau is een schakel tussen werkge vers en werknemers en doet zijn best de belangen van beide partyen zo goed mogelijk te behartigen." Tenslotte nog een bouwvakarbeider uit Middelburg (die als geboren Am sterdammer er bezwaren tegen heeft, dat er van Zeeuwse zijde steeds tegen de toewijzingen aan de „Randstad Holland" wordt geageerd. In de grote steden immers is de woningnood ont stellend, zo betoogt hy. „Laat men ook eens schrijven over de m.i. vol komen onnodige plannen voor d( bouw van 'n nieuw paleis, van 'i tweede Technische Hogeschool in Eindhoven enz. De uitbreiding in Delft is zo groot, dat er de eerste twintig jaar geen behoefte aan een tweede Technische Hogeschool be staat, temeer omdat de aanmeldingen een dalende tendenz vertonen." Uiteraard is het duidelijk, dat bo venstaande meningen geheel voor re kening van de inzenders komen. Wij vonden het échter juist, dat ook de stem van de bouwvakarbeiders in dit complex van problemen werd ge hoord. GOEDE PRIJZEN Binnenlandse handel neemt grote kwantums af In grote hoeveelheden worden op hctogenblik de Hollandse pruimen aan gevoerd. Het warme en zonnige weer van de laatste dagen heeft de vruchten snel doen rijpen en op de pruimenveilingen in ons land is het nu hoogseizoen. De veiling in Kapelle-Biezelinge behoort tot een der grootste prui menveilingen van ons land en vanaf vorige week Donderdag zijn hier dagaanvoeren van rond 50.000 kg pruimen, voornamelijk nog bestaande uit de gele rassen zoals Ontario en Reine Claude d'Ouillins. De afzet verloopt zeer vlot dank zij het warme zomerweer dat de vraag naar pruimen sterk stimu leert. De binnenlandse handel kan zeer'grote kwantums gebruiken en als gevolg van deze vlotte afzet lig gen de prijzen hoog. Maandag liep de prijs van de goede kwaliteiten op tot 45 ct. per kg en hiermee is de kweker best tevreden en de- handel geeft het er graag voor want de consument wil nu pruimen hebben. Tot het begin van de vorige week werd voor de goede kwaliteiten steeds rond 1,per kg betaald maar de aanvoer was toen steeds ge ring. Omdat de pruimen nu allemaal snel rijpen zal het een kort seizoen worden. Deze week zullen er dage lijks grote aanvoeren zijn maar dan zal het weer gaan minderen. De prui- menoogst is over het algemeen goed maar in Zeeland zijn de laatste ja ren veel pruimen gerooid zodat er toch minder aan de markt komen dan enkele jaren geleden. VAN TOT VETTE VANGST... Zolang er grenzen zyn, wordt er gesmokkeld. Dat is de verdienste van grenzen tussen landen, die met elkaar in de beste vrede leven: zij leveren een groot aantal burgers een stevige bijverdienste en zou houden het korps der douane op peil. De Centrale Veld- dienstpost van de Douane te Axel deed naar om tactische redenen eerst thans is bekendgemaakt Zaterdagmorgen een goede vangst. In de buurtschap Hellestraat te St. Jansteen hielden de nijvere ambtena ren een Belgische personenauto aan, die 700 kg heerlijke Hollandse room boter bleek te bevatten. De ambtena ren hebben zich hierover ontfermd, evenals over de auto, eigendom van de heer B. uit Willevvijck bij Antwer pen, enkele Belgische smokkelaars en een zekere Van 1), uit St. Jansteen. By nader onderzoek kwam nog een partytje van 575 kg boter te voor schijn. Het onderzoek wordt nog voortgezet. HOE WARM HET WAS Warm was het reeds in de dagen van Nicolaas Beets, toen deze met de diligence van A. naar D. reisde. WAGEN Op de Middelburgse Mdrlct stond gistermiddag een droom van een wa gen en auto-vereerders van alle leef tijden groepten er eerbiedig omheen. Het paleis-op-wielen kwam uit een ver-verwijderd landwant de tekens op de nummerborden waren voor de gemiddelde Europeaan volkomen on begrijpelijk. Maar dat gaf aan de wel geordende 'verzameling chroom, ban den en aanverwante artikelen een geurtje van extra-excluswiteit. De bewonderaars uitten hun extase met kleine staccato zinnetjes, waarin allerlei superlatieven waren verwerkt. Totdat er een sombere man kwam aanwandelen, die de wagen in één oogopslag verwerkte en toen lang zaam sprak:fDank Uik ga wel met de bus En met deze acht woorden nep hy de menigte tot de werkelijkheid terug. En langzaam ging ieders zijns v;eegs, de wagen op de hittige Markt een zaam achterlatend Warm is het ook in de afgelopen da gen geweest. Zó warm zelfs, dat de Thooise handelaren him beunen met bot uit het lauwe boezemwater moesten halen en overbrengen naar de Eendracht, wilden zij voorkomen, dat nog meer bot aan de warmte ten slachtoffer viel. Veel vissen waren reeds door de warmte bevangen en een voortijdige dood gestorven OPENING OESTERSEIZOEN Het Bedrijfsschap voor'' de Visserij producten heeft meegedeeld, dat het oesterseizoen in overleg met het bedrijfsleven dit jaar eerst op 9 September opengesteld zal worden. Deze bepaling geldt zowel voor de export als voor de binnenlandse han del. Andere jaren was het reeds op 15 Augustus geoorloofd in het bin nenland oesters te verzenden. Met de aanvang werd dan begin September een aanvang gemaakt. VAN DE DIJK Een ongeluk komt zelden alleen, heeft de heer P. Scherpenisse te Sint-Annaland gemerkt. Vorige week leed hij een gevoelig finan cieel verlies, toen zijn splinter nieuwe tractor door brand verlo ren ging. Dezer dagen brak een pen, waarmee een aanhangwagen was bevestigd. De wagen reed van de dyk en ramde het schuur tje van de weduwe Den Engels man. Ook ditmaal bleef het ge lukkig bij wat materiële schade. WONINGPROBLEEM Niet alleen de mensen, maar ook de byen zo blijkt hebben te kam pen met het woningprobleem. Nu heb ben de byen het voordeel zelfbouwers te zijn geheel hypotheekvry en di rect te aanvaarden zodat zij er nog wel uitkomen. In de boomgaard van de heer L. Paulusse te Ellewoutsdijk bouwde een nijver bijenvolk zijn éta gewoning in een lege Jerry-can. De laatste dagen werd dit echter wel wat warm en de bijen slaan nu hun honing op in raten aan de buitenkant van het benzineblik. CONCERT EN KAMPVUUR In de Kamperlandse duinen by het gebouw „Duihlust" concerteerde Za terdagavond het muziekgezelschap „Wilhelmina" uit Colijnsplaat. Het gunstige weer had velen op de been gebracht om van dit concert te genie ten, evenals trouwens van het kamp vuur op het strand, dat er op volgde. In fruitkwekerykringen heerst verontwaardiging over"de grote importen van pruimen uit België. Deze zjjn van mindere kwaliteit dan de Hollandse pruimen en ze worden geleverd franco markt in Nederland voor pryzen van 30 tot 35 ct. per kg. PEREN EN UIEN NAAR ZWEDEN. Tot 31 Augustus is de export toer gestaan van Nederlandse peren naar Zweden. Voor de afzet van de peren- oogst is dit wel een belangrijke maatregel want er is nu in elk geval kans dat een gedeelte van de oogst van Clapps Favorite naar Zweden wordt geëxporteerd. Uien die zijn ver bouwd in Noordholland, de Zuiderzee.?; polders en de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden mogen - naar Zwe den worden geëxporteerd. Hierbij is wél de bepaling gemaakt dat ze moe ten zyn voorzien van een gezond heidscertificaat van de plantenziek- tenkundige dienst. De "balen met uiert- moeten dan geplombeerd worden. C. Vader ter aarde besteld. Onder grote belangstelling, o.m. van de zijde der Waterleiaingmrj» „Midden-Zeeland" waarbij hij werk zaam was, en voetballers en suppor ters van de V.C. Vlissingen, is Maan dagmiddag het stoffelijk overschot van de heer C. Vader op de Algemene begraafplaats te Vlissingen ter aar de besteld. Nadat de kist, die bedekt was met vele bloemstukken en de clubvlag Van de V.C. Vlissingen en die geflankeerd werd door alle eerBte elf talleden van zijn club, waarin hij mee speelde, aan de aarde was toever trouwd, werd het woord gevoerd door de heer C. Kas, directeur van de Wa terleidingmij. „Midden Zeeland". De heer A. Vijgeboom, sprak enige woor den als vriend van de overledene, waarna het woord werd gevoerd dooi de voorzitter van de V.C. Vlissingen, de heer W. F. Levering. Namens de supportersvereniging sprak de heer J. H. Koolwijk. Een broer van de overle dene dankte voor de betoonde belang stelling. Opening Chr. U.L.O.-school te Axel. De nieuwe Chr. U.L.O.-school te Axel zal 1 September in gebruik wor den genomen. Het meubilair werd reeds gedeeltelijk overgebracht naar het nieuwe gebouw. Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening waren per 15 Augustus jl. bij de ver schillende Zeeuwse Gewestelijke Ar beidsbureau^ in totaal 798 werkzoe kenden ingeschreven. Het cyfer van 1 Augustus luidde 921. Van dit aantal waren 686 mannen: 327 van hen waren geheel werkloos, 138 waren werkzaam op objecten voor aanvullende Werkgelegenheid en 221 vonden werk op GSW-qobjecten. Voor mannelijk personeel werden 725 aanvragen van werkgeverszijde ge noteerd. Het aantal vrouwelijke ingeschre ven werkzoekenden bedroeg 112. Van hen waren 62 geheel werkloos en 50 niet-werkloos. deze sector werden 306 aanvragen van werkgevers geno teerd. Huldiging J. A. van Dixhoorn Lid van verdienste K.N.B.R.D. Te Middelburg werd de heer J. A. van Dixhoorn benoemd tot lid van Verdienste van de Koninklyke Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Deze benoeming werd hem medegedeeld tijdens een huldi ging ter gelegenheid van zyn zeven tigste verjaardag. De vice-voorzitter van de Middel burgse zwemvereniging „Luctor et Emergo", mr. P. C. Adrlaanse wens te de jarige van harte geluk en bood namens zijn vereniging een bureau lamp aan. Mr. Adriaanse deelde me de, dat „Luctor et Emergo" de heer Van Dixhoorn tot erelid had benoemd. De heer P. J. Gillissen, voorzitter van het district Zuid-West van de Koninklyke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, die met de districtssecretaris, de heer A. E. van Eek aanwezig was, deed hier op de mededeling, dat de heer Van Dixhoorn was benoemd tot lid van Verdienste van de bond. Spreker wees op de grote verdiensten van de jarige voor „Luctor et Emergo", waarvan de reddingsbrigade te Mid delburg een onderdeel is. Ook het daadwerkelijk optreden bij het red den van een kind uit het Dok te Mid delburg, waarvoor hem destijds de Carnegie Heldenfondsmedaille werd verleend, werd gereleveerd. LEZERS SCHRIJVEN: Terneuzen wordt stiefmoederlijk behandeld. Wij lezen in het Dagblad „Scheep vaart" van 13 Augustus, dat onder leiding van ir. P. Stelling, hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van de provincie Gronin gen, (voorheen bij de Rijkswaterstaat te Terneuzenen ir. F. Mulder, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat, aldaar, te Delfzijl een rond leiding voor de pers werd gehouden. Door ir. Stelling werd tijdens dit bezoek opgemerkt, dat de komst van de Sodafabriek te Delfzijl de uitvoe ring van een groot aantal werken wel had versneld, maar niet had doen ontstaan. In 1958 zal dan aan openbare wer ken in totaal ongeveer dertig mil- lioen gulden zijn uitgegeven. Deze werken omvatten o.a. het aanvoeren van ca. 550.000 m3 zand uit de Eems om het terrein voor de Sodafabriek bouwrijp te maken. Verder wordt een zeearm van het Eemskanaal aan gelegd en ten behoeve hiervan een grote zeesluis, lang 125 m, breed 16 m, gebouwd, bestemd voor zeesche pen en voor grote binnenschepen en een kleinere sluis, lang 125 m, breed 7 m, voor binnenschepen beneden de 600 ton. Ook wordt een binnenhaven lang 350 m, gebouwd, ten behoeve van genoemde sodafabriek. Na 1956 kam nog in aanleg een buitenhaven voor de sodafabriek, met een lengte van ongeveer 260 m, wel ke ligplaats zal bieden voor geladen schepen van 10.000 ton. Voorts komt een aftakking van spoorlijnen op het traject GroningenDelfzijl ten behoeve van aan te leggen indus trieterreinen, welke door de Rijkswa terstaat in 1956 worden verzorgd. Bij de zeesluizen komen twee grote ophaalbruggen met een overspanning van 19 m over de grote sluis en 2 basculebruggen over de kleine sluis. Over de grote ophaalbruggen wordt een industrie spoorbaan aangelegd. Tevens zijn in uitvoering de Rijkswe gen van Groningen en Winschoten naar Delfzijl. Dit worden autosnelwe gen en zullen in de loop van 1956 en 1957 zijn voltooid. Ook wordt nog een brug gebouwd met een lengte van 125 m, waarin een ophaalbrug' komt van 12 m. Deze brug zal aansluiting geven op de bestaande havenkade van Delfzijl die in de Zuidelijke rich ting met 120 m wordt verlengd. Een woord van lof en bewondering voor al diegenen, welke aan dit zo spoedige tot stand komen en uit voering van al de genoemde grote werken hun medewerking hebben ver leend. JALOERS. wy moeten hier in Terneuzen ech ter wel jaloers zyn en vragen ons in TIJD VAN VOORBEREIDING TE KORT Vergadering te Yerseke. Onder leiding van burgemeester A. C. Willemse werd in de zaal Nolet te Yerseke een bespreking gehouden van de Yersekse verenigingen op oester- gebied. Aanwezig waren bestuursle den van de Vebo, Oesterbelangen, de Zeeuwse Oester, Oranjevereniging- en V.V.V. Verder de oesteradvieseonimis- sie. enige afgevaardigden uit de mos selbranche en enkele vooraanstaande oesterkwekers. Burgemeester Willemse gaf een uiteenzetting van het doel der bespre king in verband met de opening van het oesterseizoen. Dit punt was reeds enkele malen besproken op een verga dering van de Oesteradviescommissie, de Oranjevereniging en V.V.V., maar om een dergelijk feest te doen slagen is de medewerking van alle verenigin gen nodig. De heer Sinke, secretaris van de Vebo, vond het vreemd, dat de vereni gingen tot nu toe overal buiten gehou- .en waren. Zodoende was er geen con tact mogelijk geweest met de leden. Persoonlijk was hij niet tegen een feestelijke opening, maar of de 120 le den van de Vebo er allen voor waren, betwijfelde hij. De kwekers hebben niet veel vertrouwen in het bedryf- ip en kunnen geen reden vinden het seizoen feestelijk te openen, aldus de heer Sinke. De heer Van Dort, (Oesterbei,), zag de tijd van voorbe reiding veel te kort. In principe was hij niet tegen een feest, maar als men Wil slagen, moet men met iets goeds voor de dag komen. De heer Prins, (Oesterbel.), wilde graag een groot feest, maar gezien de houding van het bedryfschap tegenover de kwekers en het uitblijven van een goede regeling, zag hij van deze zyde geen medewer king. „Laat eerst het bedryfschap maar eens een goede regeling treffen Glasgerinkel, een doffe slag en een pijnlijke kreet verbraken ver leden week op een warme zomer avond tegen tienen' de lome stilte in het rustige, landelijke Hoede- kenskerke. Voor een opgeschoten Hoedekenskerkse jongeman, viel tegelijkertijd met een glazen dak zijn plan in duigen. Samen met enkele vrienden was deze jonge ling namelijk op het dak van een huis in de Kerkstraat geklommen om langs deze zeer onge wone weg een bezoek aan een meisje te brengen. Na een moeizame tocht over verscheidene daken bereikten de jongelui het bedoelde huis en schaarden zij zich even rond de schoorsteen om te beraadslagen wat hun verder te doen stond. Op dat moment kwam er echter een kink in de kabel, want enige voor bijgangers in de straat merkten de „dakhazen" op. Een wilde vlucht over de daken volgde en enkele jongelui sprongen van schrik par does vanuit, de dakgoot op straat en kozen het „hazenpad" Een der jongens liep echter in zijn vlucht over een glazen dak, dat tegen zijn gewicht niet bestand bleek en dan ook promp brakMet een angstige kreet tuimelde de jongen naar beneden en kwam daarbij in de keuken van de familie N. te recht, waar hij met een ernstige verwonding aan de arm bleef lig gen. Nadat een dokter de verwon dingen had behandeld kwam de politie er aan te pas, die proces verbaal opmaakte. Later werden ook de kornuiten van de onfor tuinlijke jongeman bekeurd. en dan zullen we een feest houden", aldus de heer Prins. De heer V. d. Ha ve, (Zeeuwse Oester), betoogde even eens, dat op medewerking van de 140 leden van zijn vereniging niet gere kend behoefde te worden. De heer J. Vedde, oesterimporteur, vond de tijd van voorbereiding eveneens te kort. Organiseren vergt tijd en liever zag hij uitstel, dan de zaak maar half ge slaagd. Ook de heer Ossewaarde (V. V.V.) achtte de tyd van voorbereiding te kort en wilde niet met half werk voor de dag komen. Hierna sloot de burgemeester de vergadering om de beslissing over te laten aan de Oester adviescommissie. Na rijp beraad werd besloten van een feestelijke opening af te zien. gemoede af, waarom kan dit alles in Delfzijl op betrekkelijk korte termijn tot stand komen en boomt resp. on derhandelt men by Rylc, Provincie en Gemeente enz., reeds 2 a 3 jaar zon der resultaat over modernere outilla ge van de haven Terneuzen, waar mede geen ca. dertig millioen gulden, maar hoogstens een paar millioen gulden gemoeid zijn, voor het aan schaffen van betere kranen. Men moet werkelijk de moed en 't doorzettingsvermogen van de Ter- neuzense expediteurs bewonderen, waarmede zij met de huidige zo ge brekkige verouderde outillage nog betrekkelijk veel verkeer over onze haven weten te leiden, hetgeen zeer zeker nog zou toenemen, wanneer de haven moderner werd uitgerust. Onze vorige Rykshavenmeester, de heer Lambrechtsen van Ritthem heeft bij zijn vertrek in zijn af scheidsrede 'in de gemeenteraad nog gewezen op de grote mogelijkheden van de- haven van Terneuzen, wan neer deze eens modern werd geoutil leerd. Heeft de gemeenteraad dit in de oren geknoopt of is men dat weer al vergeten Waar lig't het toch aan, en hoe komt het toch, dat wij -hier steeds zo stiefmoederlijk in onze haven worden behandeld? Hebben wij in de eerste plaats dan geen recht op behoorlijk herstel van de oorlogsschade, veroorzaakt door vernieling en wegvoeren van het kra- nenparlc van onze haven? Wy vragen hierbij dringend alle betrokken instanties toch de meeste spoed te willen betrachten by het tot stand brengen van betere outillage van onze haven, gedachtig de spreek woorden „Men moet het ijzer smeden als het heet is" en „Time is money". Helpt allen mede onze haven weer tot bloei te brengen, welke toch zo gunstig is gelegen, en hierdoor zo vele mogelijkheden biedt H. R. A. DE MEIJER. Terneuzen. Engelsen toerden over Walcheren. De sportlieden uit de Engelse stad Scarborough, die een tiendaags be zoek aan Vlissingen brengen, heb ben Maandagmiddag het spits afge beten van het uitgebreide program ma, dat zij in Nederland zullen af werken. In gezelschap van hun gast heren maakten de Britten een bus tocht over Walcheren. Uiteraard werden alle bekende plaatsen be zocht. In Veere werd het oude stad huis bezichtigd, terwijl men daar de geschiedenis van dit oude plaatsje vertelde. Verder stelde het gezel schap zich onder meer óp de hoogte van de pittoreske plaatsjes in Dom burg en Westekapelle, De twee bus sen, - waarmee de tocht werd ge maakt, arriveerde 't avonds i om streeks half zeven weer in de Schel- destad. Stremming scheepvaart Van de zijde van de Rijkswaterstaat directie Zeeland, wordt bekendge maakt, dat wegens werkzaamheden aan de Middensluis te Hansweert de scheepvaart door deze sluis geheel zal zijn gestremd van Maandag 29 Augustus tot en met Zaterdag 3 September 1955. of zoveel korter als mogelijk of langer dan nodig zal blij ken. Indijking schor In opdracht van de Rijkswaterstaat zal de Ned. Heidemaatschappij dezer dagen beginnen met het indijken van de rijpe schor aan de noordkant van de Slaakdam by St. Philipsland. Mettertijd zal men dan ook hier weer een vruchtbare polder krijgen. NOG LANG NIET VOLDOENDE Ten behoeve van personeel Kon. Mij. „De Schelde". Begonnen is thans met de bouw van 370 woningen in Vlissingen voor de werknemers en hun gezinnen van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Of schoon hiermede wanneer deze woningen gereed zullen zijn wel een tijdelijke verlichting zal worden bercilit, is nog lang niet voldaan aan de werkelijke behoefte van „De Schelde" voor de werknemers. Van het contingent voor 1954 wer den 100 industriewoningen voor Vlissingen verkregen. Aan het einde van dit jaar zullen de eerste wonin gen vermoedelijk in November van dit contingent gereed zijn. Zestig woningen komen aan de Irislaan en omgeving en veertig aan de Beatrix- laan en omgeving. Het zyn woning wetwoningen uitgevoerd onder su pervisie van de Vereniging voor Volkshuisvesting te Vlissingen. Behalve dit contingent wordt thans een begin gemaakt met de bouw van in totaal 270 woningen. De regeling hiervoor is in handen van de particu liere onderneming De Scheldestad, waarbij, gebruik is gemaakt van de halve premie-financiering. In Sou burg komen 66 van deze woningen en 204 in Vlissingen, nl. op het Lin ker Kroonwerk, dicht bij de Koude- kerkse weg en ten Westen van de President Rooseveltlaan. De archi tecten P. Götzen en W. Messer heb ben de architectuur hier verzorgd. In dit verband kan gewezen worden op de plannen van de gemeente om de oude fortgrachten van het Kroon werk weer in ere te herstellen. Aldus zal gezorgd worden voor een zeer aantrekkelijke omgeving, terwijl ook met de bouw rekening wordt gehou den met de nodige verscheidenheid. Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan het voorkomen van gehorigheid door het gebruik van speciale materialen. Alle woningen zullen bovendien worden voorzien van een lavette met douche. Dat men ook in Souburg woningen heeft ge bouwd, laat zich verklaren uit de voorkeur van leden van het perso neel van „De Schelde" voor een lan delijke omgeving. Men zal daar de voor velen zo gewilde tuin niet be hoeven tc missen. De afstand naar het werk vormt voor de mensen, die in Souburg gaan wonen, geen be zwaar. Over verdere plannen kon men ons thans nog niet inlichten, omdat het overleg met de betrokken instanties nog gaande is. VANDAAG: Middelburg Electro: „Het Manderson- mysterie", (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—24 uur, concert Mondorgelclub „Ons Genoegen" uit Vrouwenpolder, 20 uur; Kunstzaal Van Ben them en Jutting: expositie werken Honoré Daumier, 9 18 uur. Vlissingen Alhambra: „A' star is born'» (14 jaar), 19 en 21.30 uur; Luxor: „Pas opval niet", (alle leeftijden), 20 uur; Stedelijk Museum: tentoonstel ling „Vier 'eeuwen markiezaat". Goes Grand: „There's no business like show-business", (alle leeftijden), 20 uur; Grote kerk: Zeeuwse Tentoon stelling noeldende Kunsten, 10—12, 1517 en 1921 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2