Engeland begint volgende maand met commerciële televisie Vlek I5A55II IN LAATSTE KWARTIER WERD VOORSPRONG 2-6 NEDERLAAG JIMMY BROWN opent een rijschool Klavar Muziekschool Klavar Muzieklessen igglVETTIGE Voorkomen Fresh Odor JO FIBBE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 STRIJD OM DE KIJKERS Technici van B.B.C. worden weggekocht (Van onze Londense Correspondent) „Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit", zegt het spreek woord, en dit geldt zeker van het grootste experiment der commerciële te levisie, dat op 22 September a.s. begint. Men merkt de onrust en de span ning niet alleen bij de beide rivalen: de B.B.C. en de commerciële T.V.- maatschappijen, maar ook onder het kijkerscorps, want men kan de com merciële programma's pas ontvangen als men zyn T.V.-toestel heeft laten veranderen en een nieuwe T.V.-antenne op zijn dak heeft laten plaatsen, en dit grapje kost al gauw tegen de 200,-. En reeds nu ziet men in de dagblad-pers de advertenties verschijnen, waarin de commerciële maat schappijen hun programma's aankondigen. En na 15 jaar B.B.C.-televisïe zijn de meeste kijkers er niet afkerig van, ook eens te proeven van wat de advertentie-T.V. hun aan aantrekkelijke programma's te bieden heeft. Het kan niet anders of „Commer cial" heeft nieuw leven in de TV- brouwerij gebracht, zelfs vóór zij nog begonnen is. De B.B.C. kreeg de eer ste, gevoelige opstopper, want zij was de enige omroeporganisatie die over getraind omroep- en technisch personeel beschikte. En niet zodra was de commerciële TV. wettelijk goedgekeurd, of de pas opgerichte „Commercial TV Companies" zetten de aanval in op de B.B.C.-technici, om te trachten hen door aanlokkelijke financiële aanbiedingen aan zich te binden. Er ontstond een ware exodus, die voor de B.B.C. zulke rampzalige ge volgen had (naar zij onlangs in haar jaarverslag erkende, dat het niet veel scheelde of 's werelds oudste en grootste omroeporganisatie moest haar diensten wegens gebrek aan technisch personeel staken. Hoe on gaarne ook, de B.B.C. moest haar vaste-loonschaal-politiek prys geven, om bepaalde top-functionarissen voor zich en het publiek te kunnen behou- Maar ook de programma-verzor ging ondervond de stimulans van de komende concurrentie. Er zijn thans in Engeland ruim 4% millioen TV- toestellen, welker eigenaren een kijk geld van 30 gulden per jaar betalen. Aan televisieprogramma's werd in 1954 door de B.B.C. een bedrag van ruim 50 millioen gulden besteed, doch in het komende jaar zal zij 15 mil lioen gulden meer moeten spenderen om de concurrentie het hoofd te kun nen bieden. Niet alleen zal het aan tal zenduren worden uitgebreid van 36 tot 49 uur per week (dat is slechts één uur minder dan het wettelijk toe gestane maximum), maar ook zal er meer geld worden besteed aan de kwaliteit der programma's, in het by- zonder waar deze een actueel niéuws gehalte hebben. STRIJD OM „DE MARKT". De commerciële TV zal blijken een geduchte tegenstander te zijn, want er zijn enorme kapitalen in geïnves teerd, en zij wordt opgedreven door de zweepslag van het handelskapi taal. Voor haar is het er op of er onder, want als zij er niet in slaagt, blijvend het kijkerscorps aan zich te binden, zullen de adverteerders het niet meer de moeite waard vinden, hun dure geld aan TV-advertenties te verspillen. En de tarieven, die de adverteerders in rekening gebracht zullen worden zijn gepeperd: f 3250 tot f 9750 per minuut, naar gelang van het tijdstip waarop een „adver tentie" geplaatst wordt. Des avonds kan men immers op een veel groter aantal kijkers rekenen dan in de morgenuren. En wil een adverteerder een heel programma door de programma-maatschappijen laten verzorgen, dan kost hem dit in de duurste tijd f 40.000 per kwartier. Dat is nog maar kinderspel ver geleken by de tarieven, die in Ame rika in rekening worden gebracht: f 400.000 voor één enkele show, ter wijl een show die „van kust tot kust", dus van New York tot San Francisco wordt uitgezonden, een adverteerder het lieve bedrag van 4 millioen gul den kost. Niettemin, voor Britse begrippen is adverteren per TV een dure liefheb berij en de adverteerders zullen te recht waar voor hun geld willen heb ben. Zij adverteren niet voor de mooie ogen der kijkers, maar terwille van hun geld: of er nu een nieuw soort keukenpan of een auto geadverteerd wordt, uit de stijging der omzetcij fers zal moeten blijken of het door de adverteerders betaalde program ma een voordelige geldbelegging is geweest. En dus zal de commerciële TV naar twee kanten strijd moeten voeren om „de markt" te veroveren. Zij zal door een keur van aanlokke lijke programma's zoveel mogelijk kijkers moeten weglokken van de B.B.C., èn zij zal door knappe recla me die kijkers moeten bewegen, hun geld te besteden aan de te adverte ren artikelen. Faalt zij in een van beide opgaven, dan is zij onherroe pelijk ten dode opgeschreven. Maar, te oordelen naar de thans bekend gemaakte programma's, is er weinig gevaar dat het borelingslte geen blijvertje zal zijn. De beide pro- framma-maatschappyen, die op 22 eptember de commerciële televisie in de omgeving van Londen zullen beginnen, hebben kosten noch moeite gespaard om de beste technici, de beste „sterren" en d'e beste appara tuur te bemachtigen. De Associated Broadcasting Com pany (A.B.C.) zal de uitzendingen voor Zaterdag en Zondag verzorgen, terwijl de Associcated Rediffusion (A.R.) de resterende vijf dagen van de week voor haar rekening zal ne men. Engeland is tot op heden het enige land dat het heeft aangedurfd, com merciële en, door middel van luister bijdragen, gefinancierde televisie, naast elkaar te doen functionneren. Dit is een waagstuk, dat getuigt van moed en welks welslagen of misluk ken een schat van ervaring zal op leveren voor andere landen, die kam pen met soortgelijke vraagstukken. Vandaar dat dit experiment ook voor Nederland van groot belang is. GOES SPEELDE TEGEN „UNITAS" Geblesseerde Mos moest uitvallen. In het kader van het zestig-jarig bestaan speelde Goes Zondag een vriendschappelijke wedstryd tegen de tweede klasser „Unitas" uit Gorin- chem en verloor deze match met 2 6. Deze uitslag is byzonder geflat teerd. De niet talrijke toeschouwers zagen ondanks de warmte een aardig partjjtje voetbal, waarby beide party en goed tegen elkaar opwogen. De dé- bacle voor Goes kwam tot stand in 't laatste kwartier, toen Mos wegens een blessure het veld moest ruimen voor Peeman. Toen leek het er op, of de gehele Goesse defensie ineenstortte en de gasten wisten toen in no-time de 21 achterstand om te zetten in een 62 voorsprong waarmee ook het einde kwam. Goes verscheen voor deze wedstrijd weer eens met een gewijzigde forma tie in het veld met Piet Wys op de back-plaats, Schipper op de spilplaats en Jan Luyk als aanvalsleider. Eerst- genoemden voldeden op genoemde plaatsen uitstekend maar Luijk blijkt toch niet de aangewezen aanvalslei der te zijn. Pllllllllllllllllllllllllllll Twintig padvinders uit Cu- ragao werden, op doorreis naar de wereldjamboree te^ Niagara-on-the-Lake, op Cu-^ ba tijdelijk vastgehouden, om-= dat zij er van werden ver-= dacht revolutionnairen te zijn.= „Het was alles een groot misverstand", aldus verklaar- de de leider van de groep. „Sommige douanebeambten hadden nog nooit van pad vin-j| ders gehoord, en de politie^ verwachtte, dat juist die dag|| een opstand zou beginnen. Er bestaat voorts een Cu-= baanse wet, waarin het bur-= gers verboden wordt khaki-= kleding te dragen. Wij waren hier niet mee op de hoogte". De vergissing was voor de padvinders uit Curasao een^ kostbare. Zij moesten 140 n dollar betalen voor de politie- bewaking en voor het vervoer van hun uitrustingsstukken naar het vliegveld, nadat de|| politie ze had vrijgegeven. Na wederzijdse aanvallen, die strandden op beide defensies kon Omer Moens tenslotte na 18 min. met een harde schuiver Goes de leiding geven dank zy een fraaie voorzet van broer Rob Moens. 1 0. De gasten kregen kort daarop enkele malen goede kansen maar in hun voorhoede ontbrak het toch kennelijk aan schutters. Toch wis ten de bezoekers nog voor de rust de partijen op gelyke voet te bren gen 11. In de tweede helft was het spel iets minder van gehalte dan voor de rust maar nog alleszins het aankijken waard. Een licht overwicht van Goes resulteerde in een doelpunt van Jan Luijk 21 en het begon er reeds op te lyken dat Goes met de zege zou gaan strijken, toen het reeds boven omschreven noodlottige laatste kwar tier aanbrak voor de jubilerende ver eniging, die tenslotte met 26 het on derspit moest delven. Vooraf speelde Goes II een wedstryd tegen Unitas n. Goes was over alle linies superieur en won dan ook ver diend met 30. Van Dalsum en Dehnert De uitslagen van de op Zaterdag gespeelde wedstrijden om de natio nale tennis kampioenschappen lui den: Dames-enkelspel (halve fina- mevr. E. en en en les)Fenny ten Bosch verslaat me vrouw E. Reus 62, 60; Nel van der Storm verslaat mevr. A. Koop- mans 64, 63; Herendubbelspel (finale)Van Dalsum en Dehnert verslaan Goris en Karamoy 46, 6 3, 4—6, 6—1, 6—2. Gemengd dubbelspel (halve fina les) Francine Ferir en Karamoy ver slaan Fenny ten Bosch en Van Dal sum 61, 63; Nel van der Storm en Dehnert verslaan mej. F. Fiken- scher en Tonjes 64, 6—0. Brits-Grieks-Turkse conferentie. Stefanopoelos, de Griekse minister van buitenlandse zaken en vice-pre mier, zal aan het hoofd staan van de Griekse delegatie naar de conferentie tussen Engeland, Griekenland en Turlrye, ter bespreking van vérdedi- gingsvraagstukken in het Middelland- se-zeegebied, waaronder de kwestie Cyprus, die op 29 Augustus in Lon den begint. 85. De volgende dag verschenen de kranten In Wllgen- wolde met extra-edities en zo sensationeel was het nieuws, dat zij op hun voorpagina's afdrukten, dat de mensen, die de blad'en uit de handen van de verkopers rukten, hun ogen nauwelijks konden geloven. De burge meester afgezet, de hoofdcommissaris gearresteerd en tv/ee elkaar beconcurrende autodievenbenden opge roldDe mensen die het lazen snakten van l'outer verbazing naar adem. Natuurlijk waren er bij „die het altijd wel gezegd hada'en", maar de meesten stonden toch raar te kijken. Vooral, toen zij hoorden, dat de vrouw van d'e burgemeester en haar dochter óók in het complot zaten. Jimmy zelf lichtte zijn vriend Piet Pot lood van A tot Z in. Die kreeg het hele vei'haal uit de eerste hand. Hij schreef er een prachtig stuk over in zijn krant en toen dat werkje er op zat, slaakte Piet Potlood een zucht van verlichting. „Ziezo", zei hij. „Van die burgemeester zijn we hier in Wilgenwolde tenminste verlost en d<at hebben we weer aan jou te danken, Jim my", zei hij. „Hij remde de ontwikkeling van de stad, die hij feitelijk door zijn vrouw liet besturen. Die deelde hier de lakens uit. Trouwens, dat heb je zelf aan dten lijve kunnen ondervinden. Je vindt het zeker wel goed, dat ik jou nu eens Hl mijn krant in het zonnetje ga zetten. Ilt ga je aanbevelen als onze nieuwe burgemeester. Wat zeg je d'aarvan?" Jimmy sprong overeind. „Als je dat doet. Piet", gromde hij, „kijk ik je nooit meer aan. Bur gemeester, stel je voor. Nooit van m'n leven. Maar met die rijschool schei ik ook uit. Daar héb ik meer dan ge noeg van. Ut gel'oof, dat ik maar weer wat ga rentenie ren". EINDE. Landenwedstrijd athletiek Nederland tegen Duitsland. Gasten wonnen op beide fronten. Onder geringe belangstelling werd in het stadspark te Groningen de landenwedstrijd gehouden tussen Ne derland en Duitsland, op twee fron ten, tussen d'e damesteams en de he renteams. Beide ontmoetingen lever den indrukwekkende overwinningen voor de gasten op. Bij de dames be haalde Duitsland 69 punten en de Ne derlandse meisjes slechts 34 punten, bij de heren kwamen de Nederlandse athleten tot 128 punten en de Duitse ploeg tot 176 punten. By de dames boekten onze landge noten slechts één overwinning. Op het hoogspringen werd Nel Zwier eerste met een sprong van 1,59 m. De Duitse Ursula Ehrhardt haalde ech ter dezelfde afstand. De 80 m horden werd gewonnen door Maria Sander in 11.4, met Selma Heystek van Neder land op de 3e plaats in 11.7 en Imke Vaak als vierde met 12 seconden. De heren kwamen er iets beter van af. Op de 100 m eindigde Van Har- develd gelijk met Kluck in 10.7 sec. Saat en Rulander eindigden als 3e en 5e, achtereenvolgens met 10.8 en 11 sec. Voor Van Hardeveld was het overigens een goede dag. Hij won na melijk de 200 m in 22 see., met de Duitser Oberste op de tweede plaats met 22.3 sec. De 5000 m werd ook een Neder landse overwinning. Viset deed 15.05.3 noteren, tegen de Duitser Bongards 15.23.1. Parlevliet zorgde Vlissingse adviesraad besprak terreinhuur In de eerste vergadering die de Vlis singse Adviesraad voor de Sport hield, moest deze raad zich nitspreken over een verzoek van de voetbalclub „Vlissingen" om verlaging van de ter reinhuur. „Vlïssingen" vond het wel billijk, dat de clubs, die publiek trekken, meer betalen dan de andere, zodat zij geen wijziging verzocht in het hinden van de terreinhuur aan de recette. Wel wenste men echter, zo goed als er een minimum is, ook een maximum te zien vastgesteld. Het bestuur van de Adviesraad bracht afwijzend advies uit. Niettemin steunden verschillende afgevaardigden van andere verenigingen het verzoek van „Vlissingen", omdat zij een be paald maximum billijk achtten. Toen er tenslotte gestemd werd, bleek, dat van de tien afgevaardigden er slechts drie tegen het verzoek van „Vlissin gen" waren. Een der bestuursleden on dersteunde bovendien het verzoek, zo dat de Adviesraad nu een gunstig ad- voor een Nederlands succes op de 110 m horden met een tijd van 15.1 sec. Nederhand werd hier tweede met 15.3. Rebel won het discuswerpen met een afstand van 45.58 m. De Duitser Rosendahl kwam tot 44.28 m. Het speerwerpen was voor Fik- kert, die 61.69 m haalde. De Duitser Puprokski werd tweede met 60.46 m. vies aan de Stichting Sportbelangen zal uitbrengen. De vergadering stelde geen tegen- candidaat voor het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid van de Stichting Sportbelangen, de heer F. Naerebout, zodat deze voor twee jaar is herkozen. Het bestuur deelde nog mee, dat het van de Stichting Sportbelangen de opdracht had gekregen om na te gaan, welke de behoeften van de sport in Vlissingen zullen zijn in de naaste toe komst. Een der afgevaardigden was van mening, dat het bestuur hiertoe niet in staat zal zijn, omdat dit het werk is van deskundigen. Bestrijding corruptie in Indonesië. Har.ahap neemt maatregelen. De Indonesische minister-president, Harahap, heeft Zaterdag een verkla ring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat ter verbetering van de on gezonde toestand in de maatschappij en ook in regeringskringen, de rege ring bezig is strenge maatregelen te nemen. De regering legt er de nadruk op, dat deze maatregelen niet gericht zijn tegen enige partij, of een bepaald deel der maatschappij. Het ligt in de bedoeling van de regering wetten in het leven te roepen, die een nog effec tievere bestrijding van de corruptie mogelijk maken. De regering stelt ook administratieve maatregelen in 't vooruitzicht tegen hen, die corruptie hebben gepleegd. Heden werden wij verblijd met de geboorte van onze Zoon GERRET. De heer en mevr. J. BOOIJ- FARO ADDIE en ANNEKE. Middelburg, 20 Aug. 1955. Nieuwe Vlissingseweg 276. 1 September aanvang der voor Piano, Accordeon, Gitaar en Drums. Erkend KLAVAR LERAAR J. ADRIAANSE Walstraat 22 - Telefoon 461 VLISSINGEN. ïöiÉifc VERDWIJNT WAAR Vraagt Uw drogist. MOSAPHARM - MAASTRICHT is altijd een welkom geschenk! Op en om de Noordzee-boulevard door L. A. Stofkoper. Ingen. 2,90 Geb. 3,90. Zon en vlagen door H. C. Steketee-Hoogvliet. Ingen. 2,30 Geb. 3,30. Het Zeeuwse volksraadsel door W. Geldof. Ingen. 3,25 Geb. 4,25. Onder Zeelands hoge hemel door Barend Zwerfmans. Ingen. 3,85 Geb. 4,85. Oud Walcheren door J. Vader. Ingen. 3,40 Geb. 4,40. Alom bij de boekhandel verkrijgbaar. kunt U hinderlijke transpiratie door het ge bruik van de moderne lichaamsvevzorgings- artikelen, o.a. Odorono per potje 0.75 Odorex per flacon 1.10 Voor op reis en om te uw tasje mee te nemen brengen wij de aller nieuwste in handige stiften voor 1.20 De overbekende Bac- stift, zowel voor dames als heren, slechts 2.40 Vlissingen Middelburg KOSTHUIS gevraagd voor meisje van 18 j. in Chr. gezin, in of bij Middelburg. Aanb. aan Boekhoud- en Belastingad- viesbur. C. JOOSSE, Noord- weg 41, Sint Laurens. FEUILLETON „Ik heb hem al eens ontmoet". „Inderdaad, dat hebt U! Welnu, hij had een zeer dwingend motief: „Porlock pleegde chantage op hem. Hun gesprek werd afgeluisterd door Pearson U kent hem wel. Hij was hier, om iets van Porlock te weten te komen, want Porlock chanteerde een cliënt van Blake's agentschap. De chef kent Pearson en zegt, dat hij betrouwbaar is. Hij heeft zoveel mogelijk aan deuren en telefoons ge luisterd, daarvoor heeft, zoals hij zelf zegt, een butler uitstekend de gelegenheid. Welnu, Pearson hoor de, dat Porlock tot Carroll sprak en hem vertelde te kunnen bewijzen, dat hij in '45 de vyand inlichtingen had verstrekt tijdens een reis langs het front. Carroll wond zich gewel dig op, helemaal van streek en druk scheldend. U hebt dat in mijn aan tekeningen kunnen lezen. Een paar uur later werd Porlock neergesto ken. Als U nu op deze plattegrond van de hall kijkt, kunt U zien, waar ieder, stond toen Justin Leigh 't licht aandraaide. Hij heeft die platte grond getekend en niemand heeft er aanmerking op gemaakt. Het li chaam van Gregory Porlock lag met de voeten enige ellen van de onder ste stijl van de -trapleuning. Hij was daarheen gelopen en juist toen hy door PATRICIA WENTWORTH zich had omgekeerd om naar de groep rondom de haard terug te ke ren, gingen de lichten uit. Dit wil zeggen, dat hij op het ogenblik van de moord tegenover de haard stond, met de rug naar de trap en de deur van de salon. Als U op de schets kijkt, zult U zien, dat Carroll drie treden van boven op de trap stond en Tote in de salondeur. Wanneer we nu aannemen, dat Carroll de moordenaar is, moet hij volgens de ze theorie op zyn weg naar boven waar hij zich ging wassen na de charade Porlock's rug met licht gevende verf hebben gemerkt toen hij hem passeerde. Daarna zou hij de lichten hebben uitgedraaid door middel van de schakelaar bovenaan de trap. Vervolgens moet hij dan langs de leuening omlaag zijn ge gleden. Porlock midden in de witte plek hebben getroffen en met twee treden tegelijk de trap weer zijn op gerend. Het k&n zo gebeurd zijn. Op de dolk waren geen vingerafdruk ken. Misschien had hij handschoe nen aan of had hy gelegenheid, de dolk af te vegen". Miss Silver kuchte weer even. „En de schakelaar?" „Schoongeveegd. En dat is nu juist een van de meest bezwarende om standigheden voor Carroll. Zulk een schakelaar moest een mengsel van allerlei vingerafdrukken zijn. Welnu, hij was brandschoon. Waarom is hij afgeveegd? Wel, er is maar één ant woord op die vraag en maar één per soon, die reden had het te doen degene, die de lichten uitdraaide. Als het Carroll was en ik zou niemand anders weten, die in staat was, de schakelaar te bereiken dan is Carroll de moordenaar. Nu komen we aan Tote. Porlock poogde op hem chantage te plegen wegens zyn zwarte-handelpraetijken. Hij was daar een van de leidende figu ren. - In elk geval was hij nu heel boos. Nu hebben we vastgesteld, dat Tote niet tot degenen behoorden, die aan de charade meededen. Hij bleef achter in de salon met Por lock, miss Masterman, Justin Leigh en Dorinda Brown. Maar het is ons niet bekend, of hij in de salon bleef toen de anderen zich naar de donkere hall begaven. Hij zegt van wèl, maar niemand anders weet er iets van. Gregory Porlock was de laatste, die de kamer verliet en hij was de enige, die zeker had kunnen zeggen, of Tote hem gevolgd was. Als hij dat gedaan heeft kan hij hem met de lichtgevende verf hebben ge merkt. Iedereen van het gezelschap wist, waar de pot stond, dicht bij de hand in de vestiaire. Tote kon, zonder opgemerkt te worden, de hall zijn overgestoken en achter de deur voor het personeel op de loer hebben gestaan tot de charade uit en iedereen in beweging was. Dan had hij alleen de deur een klein eind je behoeven te openen om de lichten uit te draaien. Natuurlijk is er geen enkel bewjjs, dat hij iets van die aard deed, want de schakelaar daar vertoont een volkomen chaos van vingerafdrukken! En toen Le.ïgh van de voordeur af het licht aan draaide, stond Tote op de drempel van de open salon, ogenschijnlijk van plan om de hall in te gaan". „Heel interessant", zei miss Silver kuchend. „Maar", ging Frank Abbott voort, „Tote kan het gedaan hebben. Bij de deur voor het personeel kan hij de lichtgevende plek op Porlocks rug uitstekend hebben gezien. Dat wil zeggen, hij zou dan bijna recht ach ter hem hebben gestaan, want de deur is achterin de hall, in het ver lengde van de traplijn. Hij kan even- foed als Carroll een handschoen heb- en aangehad of de dolk hebben af geveegd. Daarna behoefde hij alleen maar de salondeur te bereiken, die te openen en zich om te draaien, zo dat net scheen, of hij er uit kwam. Hij kon het op zijn sloffen hebben gedaan". „Beste Frank!" riep miss Silver, die de vulgaire uitdrukking „op zijn sloffen" afkeurde. Hij wierp haar een kushand toe. „We schieten wel aardig op; twee moordenaars in circa drie minuten. Maar hier is een derde. Het lijkt wel een stuk van Shakespeare, nietwaar 1 Eerste, tweede en derde moordenaar Nu komt de nogal sombere Master- man, een droefgeestige vent die op een hoofdletter T. lijkt, wat moorde naars gewoonlijk niet doen. Waar schijnlijk was hij ook een slachtoffer van Porlocks chantage. Onze voor naamste afluisteraar, Pearson, kon alleen iets horen over een vermist testament, maar ik geloof, dat daar wel iets in stak. Uit telefonische in lichtingen hebben we vernomen dat Masterman en zijn zuster ongeveer drie maanden geleden in het bezit kwamen van een erfenis die hun zou zijn nagelaten door een oude nicht, die bij hen inwoonde. Dat is op zich zelf niets ongewoons, maar ze stierf plotseling en er liepen, naar het schijnt, buurpraatjes over. Die praat jes vonden nog steun in het feit, dat Masterman grote uitgaven ging doen, maar zijn zuster, die er doodsbleek uitzag, versleten oude kleren droeg. Ik denk, dat ze er slecht aan toe wa ren voor ze door het testament van de oude nicht ieder vijftigduizend pond kregen. Als we een en ander combineren met wat Pearson kon af luisteren, heeft het er veel van, dat nicht Mabel een nieuw testament had gemaakt en uit de weg werd geruimd misschien werd alleen dat tes tament verdonkeremaand. Wanneer we nu Masterma als derde moorde naar beschouwen, is er allereerst wei nig twijfel aan, of Porlock chantage op hem pleegde. Hij deed mee in de charade en had ruimschoots gelegen heid, om een klodder lichtgevende verf mee te nemen waarschijnlijk op een zakdoek. Het moest hem ge makkelijk vallen, Porlock te „mer ken" en hij kon zonder moeite de schakelaar by de haard bereiken. De vingerafdrukken behoefde hij niet af te veg-en, want ieder wist, dat hij na afloop van de charade de lichten had aangedraaid. Stel, dat hij ze weer uit deed toen hij Porlock zag terugkomen van de trap. Masterman behoefde dan slechts de hall over te steken tot hy achter hem was, hem neerstoten en naar de andere kant van de haard lopen. Alles heel gemakkelijk en, zoals U zult opmerken, zonder een schijn van bewijs". Miss Silver kuchte nogmaals en zei toen bedachtzaam: „Dat zou ik niet willen beweren. Maar ga alsje blieft voort". Hij keek haar scherp aan, maar ze beantwoordde zyn blik niet. Dus deed hij wat hem verzocht was. „Nu krijgen we niiss Lane. De chantage op haar persoon staat vast en zij is een flinke, keurige, knappe jonge dame, die dat maar niet zo geduldig zou toelaten. Pear son hoorde alleen iets vrij raadsel achtigs over een armband. Als de chantage daarover ging, heeft ze Porlock een flinke opstopper ver kocht zie de beschrijving van haar verschijnen in de salon, waar ze een prachtige armband liet zien en aan iedereen vertelde, hoe heer lijk het was, dat Greg haar die had terugbezorgd, toen ze hem was kwijt geraakt. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8