Wetenschappelijke conferentie in Genève Zaterdag beëindigd Dinsdagmorgen vermoedelijk de bevrijding van drie mijnwerkers VASTE IJ-OEVERVERBINDING OVER TWEE JAAR GEREED J ETNA: EUROPA'S GROOTSTE VULKAAN WEER ACTIEF MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 PROF IN 01 ALE ZEEOWSE COURANT 6 ONTWIKKELING VAN ATOOMENERGIE „Stap voorwaarts, waarop men niet meer kan terugkomen" De „grootste en belangrijkste wetenschappelijke conferentie, die ooit ergens gehouden is," zoals de Indische voorzitter, prof. Homi Bhabha de internationale conferentie over atoomenergie heeft genoemd, is Zaterdag gesloten. De grote vergaderzaal in het paleis der V.N. was tot de nok ge vuld, want behalve de 1400 afgevaardigden uit 73 landende meer dan duizend wetenschappelijke en industriële waarnemers en de ruim 900 journalisten, waren er honderden belangstellenden uit het publiek de slot zitting komen bijwonen. Al het gedrukte en verspreide documentatiemateriaal beslaat in één taal 16.000 bladzijden; het zal uiteindelijk in vier talen worden vertaald. Prof. Bhabha roemde de korte en duidelijke redevoeringen op de conferentie iedere spreker hield zich aan de tijdslimiet waardoor het geheel uitste kend verlopen is. Prof. Bhabha schreef dit toe aan het feit, dat het hier een wetenschap pelijke conferentie betrof, waarop iedere spreker iets concreets heeft mede te delen. Onder luid gelach verklaarde hij, dat „als een spreker, die niets concreets te zeggen heeft, eenmaal begint te praten, er geen enkele reden is, waarom hij weer zou ophouden". Hij wees voorts op een meer se rieus verschil tussen deze weten schappelijke conferentie, „die onver mijdelijk verstrekkende politieke ge volgen zal hebben" en alle conferen ties met een uitgesproken politiek karakter. „Kennis, die men eenmaal met anderen heeft gedeeld, kan nooit meer teruggenomen worden. Door deze conferentie te organiseren, heb ben de landen een stap voorwaarts gedaan, waarvan zij nooit meer kun nen terugkeren." Men is het over het algemeen er mee eens, dat er „over een bepaalde tijd" een tweede conferentie van deze aard zal moeten worden gehouden om verder aan dit werk te bouwen. De Amerikaanse afgevaardigde dr. W. F. Labby zeide te hopen, dat een tweede conferentie over ongeveer drie jaar zou kunnen plaatshebben. De Russische afgevaardigde prof. La- vristsjew sprak zelfs van „meerdere conferenties, die met geregelde tus senpozen dienden te worden gehou den." Prof. Auger van de Unesco hield een warm pleidooi voor de uitbrei ding van de wetenschappelijke en technische kennis op atoomgebied op een zo groot mogelijke schaal en voor een betere organisatie van de opleiding van onderzoekers en tech nici, waaraan volgens hem binnen korte tijd zeer grote behoefte zal ont staan. Met Noorwegen. De Noorse afgevaardigde dr. Ran- ders beschreef de samenwering tus sen Noorwegen en Nederland als een voorbeeld van de wijze, waarop beide landen in dit opzicht zichzelf en elk ander kunnen nelpen. Internationale samenwerking is zeer goed mogelijk en zelfs zonder massa-organisaties, vice-voorzitters en cocktail-parties. Op dezelfde dag, waarop de confe rentie is gesloten, is de experimen tele kernreactor, die de Amerikaanse regering voor demonstratiedoeleinden in Genève heeft laten bouwen, het eigendom van de Zwitserse staat ge worden. De reactor werd gekocht voor 180.000 dollar; hij wordt over gebracht naar Wurenlingen, een dorp aan de rivier de Aar, waar hij zowel voor onderzoek als voor opleidings doeleinden zal worden gebruikt. Nederlandse gedelegeerden deelden nog mede, dat er op alle gebieden, die in Genève zijn behandeld, zoveel waardevols is medegedeeld, dat het geheel nog nauwelijks te overzien is. Beveiliging. Niemand, waar dan ook, heeft iets geheel nieuws bedacht of een geheel nieuw resultaat bereikt, dat niet ook is gevonden door onderzoekers in an dere landen, zelfs al werkte men met verschillende methoden. De toepas sing op steeds grotere schaal zal het nemen van een aantal beveiligings- Montgomery ontving de ere-penning van de stad Nijmegen. Foto: in het stadhuis van Nijmegen bood de burgemeester de beroemde bezoeker de erp.-penning aan. en contrölemaatregelen noodzakelijk maken. Wat de taak van de regering be treft wezen deze Nederlandse geleer den op het voorbeeld in ons land, waar regering, wetenschap en indus trie samenwerken, terwijl de regering bovendien het recht van veto heeft als het om de veiligheid van mens en dier gaat. Van Amerikaanse zijde is nog me degedeeld, dat atoomenergie reeds met goed gevolg is toegepast bij het overbrengen van gezonde lichaams delen van het ene lichaam op het andere. Gegevens werden verstrekt over uitgebreide programma's van hulp verlening door de V.S. en de Sowjet- Unie aan staten, waarmede hiervoor overeenkomsten zijn gesloten. In de V.S. is een „versneld programma" aangekondigd van publicatie van niet-geheime verslagen van de Ame rikaanse commissie voor atoomener- fie, die van belang zijn voor de in- ustrie. Garantie Vooraanstaande geleerden uit Amerika, do Sowjet-Unie, Enge land, Frankrijk, Canada en Tsje- choslowakije komen Maandag op het Geneefse hoofdkwartier van de Verenigde Naties bijeen om te trachten tot een internationale ga rantie inzake het vreedzaam ge bruik van atoomenergie te komen. Ernstig ongeluk met Franse kabelbaan Tien mensen gedood. Bg Montpezat in de buurt van Aubenas (Zuid-Oost-Frankrijk) zijn Zaterdag tien mensen om het leven gekomen als gevolg van het neer storten van een kabeltrein. Eén in zittende werd ernstig gewond. Door het breken van de remmen stortte de trein langs de kabel om laag; de helling is 130 meter hoog. Prinses Margaret 25 jaar Prinses Margaret van Engeland heeft Zondag haar 25e verjaardag ge vierd in het Balmoral kasteel in Oost- Schotland. Na een kerkdienst 's ochtends in 't kerkje van Crathie werd de rest van de dag doorgebracht in huiselijke kring op het kasteel. GROOTSCHEEPS PROJECT Noodoplossing zal tunnelplannen niet vertragen (Van onze speciale verslaggever) Over ongeveer twee jaar zal Amsterdam een vaste IJ-oeververbinding hebben. Geen tunnel nog, maar een bruggenverbinding. Gemeente en Rijk samen zullen het werk uitvoeren. In Augustus kunnen dc eerste aanbeste dingen worden verwacht. Dat was het verrassende nieuws, dat de directie bruggen van het ministerie van verkeer en waterstaat alsmede de dienst van publieke werken van de gemeente Amsterdam, bekend maakten. De minister van verkeer en waterstaat heeft zijn goedkeuring aan het grootscheepse plan gehecht, dat het Rijk zal komen te staan op een bedrag van ongeveer vgftien millioen gulden, en de gemeente Amsterdam stellig op niet veel minder. De IJ-oeververbinding zal gelegd worden over het Buiten-IJ bij Schel- lingwoude, ten Oosten van de Oranje- sluizen. Een aanvankelijk plan om de Oranjesluizen begaanbaar te maken voor het wegverkeer, werd bij nadere bestudering verworpen. De enige moeilijkheid van de ver binding over het Buiten-IJ, was gele gen in de omstandigheid, dat het ver keer bij de Zeeburgersluis het Am sterdam-Rijnkanaal kreeg te kruisen. Dit probleem wordt opgelost door ook hierover een vaste stalen brug te maken, waarvan de onderkant op 9.10 m boven de waterspiegel zal komen te liggen. De brug over het Buiten-IJ, die een stalen dek krijgt iets nieuws voor ons land zal geflankeerd worden door een dubbele basculebrug; met een doorvaartwijdte van 18 meter, zo dat ook visschersschepen en vaartui gen met vaste opbouw Amsterdam nog zullen kunnen bereiken. De stalen overspanning over het Amsterdam-Rijnkanaal krijgt een lengte van 138 m, die over het Buiten- IJ van 100 m. Zeker tweehonderd me ter water van het Buiten-IJ zal voorts nog overspannen worden door een be- ton-viaduct. Het Rijk neemt van dit alles voor zijn rekening de eigenlijke overbrug gingen, alsmede het tussengelegen wegvak over een lengte van ruim 2500 m, terwijl Amsterdam de aan sluitende wegen bij de Zeeburgerdijk en de wegvakken ten Noorden van het IJ gaat verzorgen. Aan de Noordzijde móet een weg van ongeveer 4.5 km gelegd worden, om Schellingwoude tot de Monniken- damseweg en tot de Meeuwenlaan, om tenslotte weer verbinding te ge ven met de Leeuwardenveg, die Rijks weg is. Ook rijwielpaden Aanvankelijk was het de bedoeling de verbinding alleen te bestemmen voor autoverkeer. Op aandringen van Amsterdam komen er echter ook rij wielpaden van drie a vier meter breedte, zodat de mensen, die zich per fiets begeven naar hun werk in de havens Oost en in Amsterdam- Noord werkzaam zijn, of degenen, die ontspanning zoeken in het uitgestrek- In October a.s. zal H. M. de Ko ningin een bezoek brengen aan 'de Nederlandse Antillen en Su riname. Op het ogenblik wordt er op het eilandje St. Maarten druk gebouwd aan het ,jLittle Bay"-hotel, waar H. M., voor zij doorgaat -naar Suriname en kele dagen rust zal nemen. Be foto geeft een beeld van het in aanbouw zijnde hotel. Het zal bestaan icit een hoofdge bouw, omgeven door enkele pa viljoens. Ernstige hongersnood op Haiti? In Kingston zijn berichten ontvan gen over ernstige hongersnood in Je- remie (Haiti), waar 40.000 tot 70.000 mensen verhongeren en per dag hon derden zouden sterven. Jeremie werd in October door de orkaan „Hazel" verwoest. Diplomatieke benoemingen Aan drs H. Hagenaar is terzake en voor de duur van zijn werkzaamheid aan het Hoge Commissariaat der Ne derlanden te Djakarta de persoonlij ke titel verleend van buitengewoon Êezant en gevolmachtigd minister. De eer Hagenaar wordt plaatsvérvan- gend Hoge Commissaris, ter vervan ging van mr G. E. baron van Itter- sum, die met groot verlof naar Ne derland komt en naarna een andere bestemming krijgt. Bij koninklijk besluit is mr W. Cnoop Koopmans, gezant in Cairo, tevens benoemd tot gezant bij het Li- bysche hof. "Eveneens kan de benoeming tege moet worden gezien van de heer D. M. de Smit, die thans zaakgelastigde te Colombo is, tot Nederlands gezant te Helsinki. te recreatiegebied, van Waterland, er profijt van zullen kunnen trekken. Een aardige indruk van de omvang van dit werk geeft tenslotte het beeld, dat er 3100 km staaldraad ver werkt zal moeten worden in de voor gespannen betonnen palen, een af stand, die gelijk staat met de luchtlijn NoordkaapGibraltar. Het betreft hier een noodoplossing, die de uitvoering van tunnelplannen niet zal vertragen en overigens past in het algemeen uitbreidingsplan van Amsterdam. ATTRACTIE VOOR TOERISTEN In normale tijden hebben Sicilianen vrede met de berg De Etna is een der grootste bezienswaardigheden van Sicilië en zolang de berg zich rustig houdt en er geen roodgloeiende lavastromen langs de hellingen omlaag glijden zoals nu, trekt de vulkaan de belangstelling van vele buitenlandse gasten. De moedigste toeristen trekken in gezelschap van gidsen omhoog tot de rand van de krater. Het is niet moeilijk de berg te beklimmen: de hellingen zijn niet stijl en zelfs de krater, een gat van 527 meter doorsnede, 250 tot 300 meter diep, is doorgaans onder geleide van betrouwbare gidsen toegankelijk. De binnenwanden zyn betrekkelijk steil, maar gevaar iu er als regel niet bij. In normale tijden hebben de Sicili anen dan ook vrede met de berg, die zjj met een zeker- waardering in hun stem de Monte Gibello, of korter nog Mongibello noemen, hetgeen is afge leid van het Arabische woord „gibel", d.w.z. berg. De „berg der bergen" dus, en hij mag er dan ook zijn, zo wel wat omvang als wat leeftijd be treft. De vulkaankegel, die uit lava en uitgeworpen vulkanisch materiaal bestaat, heeft een omtrek van 145 km en een oppervlak van 1200 vier kante km. De hoogte is niet altijd ge lijk; die is de ene keer 30 of 40 meter hoger dan de andere keer, maar schommelt om de 3300 meter. Tot duizend meter hoog zijn de vruchtbare hellingen begroeid met druiven, olijven, amandelen, sinaas appelen en citroenen. Het is een rijk gebied en de streek geldt als een der dichtstbevolkte plekjes van de aarde: niet minder dan een half millioen mensen vinden op die onderste, vruchtbare gordel van de Berg der Bergen hun bestaan. Daarboven wordt het wat moeilij ker. Hier groeien pijnbomen, waarvan de pittig smakende zaden gaarne door de Sicilianen worden gegeten, tamme kastanjes en berken. Boven de 2100 meter komt er een smalle overgang. De bomen worden lager en maken plaats voor struiken en stekel planten. Hier en daar ontbreekt alle plantengroei en daar komt de vulka nische as te voorschijn. De bodem BOORGAT WORDT VERWIJD TOT 60 CM Men neemt geen enkel risico (Van een speciale verslaggever) Het reddingswerk ter bevrijding van de drie mijnwerkers, die Donderdag door een onverwachte wandbreuk en instorting van de buitenwereld werden afgesloten, wordt koortsachtig voortgezet. „Het wordt Dinsdagmorgen tussen zes en twaalf, voordat de mensen eruit zullen komen", aldus ir. G. J. Bakker, de bedryfsingenieur van de Willem Sophia. Hoe hij aan deze zeker heid komt, dat de mannen niet eerder dan Dinsdagmorgen, waarschijnlijk omstreeks acht uur, door de boorgang naar buiten gebracht zullen kunnen worden Hij heeft het verteld. Het is een rekensommetje. Zondagmorgen om vijf uur had de boor een gat van 406 mm door het ge steente gedreven. Er was 940 minuten aan gewerkt. Om negen uur precies Zondagmorgen werd begonnen met de laatste boring van 600 mm. Tussen ne gen uur en twee uur was het tempo daarvan anderhalve meter in een en een kwart uur. De afstand, die geboord moet worden bedraagt zes en dertig meter. Achttien boorsegmenten van anderhalve meter zullen er met een snelheid van 111 uur per stuk door kunnen lopen. De laatste zes segnenten zullen door een zeer hard gesteente ge dreven moeten worden. Daarvoor re kent men een tijd van drie en een half uur per stang van anderhalve meter nodig te zullen hebben. Totaal 43 uur zijn er dus alleen voor het boren, met de redding gemoeid. Voor montage van boorstangen en kroon rekent men dan nog twee uur, maakt totaal 45 uur na 9 uur Zondagmorgen. Dat wordt dus Dinsdagmorgen 6 uur. Er valt nu een maal niets aan te veranderen dat, naarmate het boorgat groter wordt, de snelheid waarmee de boor door het gesteente kan worden gedreven, klei ner wordt. Andere schatting. Niet iedereen bekijkt de situatie zo pessimistisch als ir. Bakker. Ir. Grim berg de hoofdboormeester-bedrijfslei der van de Duitse firma Nüsse en Grafer uit Sprockhövel, die inderhaast de boormachine in de Willem Sophia aan het werk heeft gezet, schat, dat zonder tegenslag op zijn laatst Maan dagavond de mensen al naar boven ge bracht zullen kunnen worden. Wie van de beide deskundigen, ir. Bakker of ir. Grimberg, gelijk zal hebben, valt thans nog niet te zeggen. Redelijk goed. De toestand van de ingeslotenen is redelijk goed. Na de 27 cm. boring zijn hun rubbermatrassen bezorgd, zodat zij nu bij toerbeurt kunnen slapen. De boorgang, die in de 240-meter verdieping begonnen werd is in de wand van de 217 m verdieping op 60 cm boven de vloer en 18 meter van de instorting uitgekomen. Was het niet mogelijk geweest de mensen door het 40 cm boorgat, dat Zondagmorgen ge reed kwam, te bevrijden? Staatstoe zicht heeft zich hiertegen met kracht verzet, aldus ir. Bakker. Men wil al het risico vermijden. De mensen zitten uitstekend, er is geen gevaar voor hen, dus waarom zou dan het risico genomen worden, dat ze in de 36 meter lange gang vast ko men te zitten? De schouderbreedte van Schoormans is 52 cm. Die van de an deren misschien iets minder, maar on der deze omstandigheden laten de slachtoffers elkaar niet in de steek. Kan de steengang, die om de instor ting heen geleid wordt en die zo groot wordt, dat er straks zelfs locomotief- vervoer door het gat zal kunnen plaats vinden, niet eerder bevrijding brengen aan de opgesloten mannen? „Nee, nee", zei ir. Bakker. Van die die verbindings gang is sinds Donderdagavond zestien meter gereedgekomen. Dat is iets minder dan de helft. Het werk vor dert slechts langzaam, omdat het ge steente niet al te goed is en de nodige voorzichtigheid in acht moet worden genomen. Zo doorgaande zou men de mensen via deze weg Woensdagmiddag eerst bereiken. Dat is dus anderhalve dag later dan met de inderhaast gere- quireerde Duitse grote gatenboorma chine het geval zal zijn. glanst hier als zwart fluweel in de zon. De kleuren zijn trouwens prachtig op de Mongibello. Wanneer men de berg uit het Oosten per schip nadert, vaart men langs een 100 meter hoge bergwand, die een imposante aan- blil: biedt. Men ziet er afwisselend lagen rood en blauw; het blauwzwart der verstarde lavastromen en het rood van de door de vulkaan uitge worpen slakken. Cactussen hebben zich in de spleten vastgeklampt en de wilde clematis slingert zich in de spaarzame begroeiing omhoog. Hogerop kan men de karavanen buitenlandse toeristen al van verre afstand zien. De top is namelijk he lemaal kaal met alleen de grillige vormen van de uit de eruptie-openin gen vloeiende lava: de versteende stroom van de roodgloeiende brijige massa, eertijds door de Etna uitge stoten. Reeds sedert lang komt de lava niet of niet uitsluitend uit de centrale krater te voorschijn, maar uit de bergwand. Op 2000 meter hoogte is aan de Oostzijde een brede kloof, de Valle del Bove, waar zich in de loop der tijden niet minder dan 200 kleine vulkaankegels hebben gevormd, waarvan er enkele nog werkzaam zijn. In de perioden van verhoogde ac tiviteit, ontladen zich hier de span ningen uit het inwendige der aarde. Dan zakt als een dampende rossige wal van vele meters dikte de magma omlaag, tergend langzaam, maar waar hij komt, verwoesting brengend, woningen indrukkend als kaarten huisjes, oude knoestige olijfbomen aanstekend in een laatste vurige om helzing, mensen voor zich uitdrijvend in panische schrik. Processies Dan verzamelen zich de bewoners der bedreigde dorpen onder leiding van de geestelijken en in processie trekken zij rond, mannen met ge bruinde gerimpelde gezichten, oude vrouwtjes in het zwart, matrones, stevig en met vlezige heupen. In de stoet worden de relekwieën meege dragen van de beschermheiligen der parochie en op de plekken waar het gevaar zeer nabij is. knielt de pro cessie neer voor een gebed. Onderwijl houd de militaire macht de wacht bij de bedreigde woningen teneinde te voorkomen, dat de bewoners zich in gevaar brengen om hun bedreigde be zittingen, een vergeten geit, een jan kende hond, van de ondergang te redden. Uitroepen van ontzetting klinken uit de menigte op, wanneer weer een woning onder de druk aan het vuur ten prooi valt. Ondertussen slaan de buitenlandse gasten er machteloos bij, zich schamend voor hun nieuwsgierigheid, zwijgend, aan gegrepen door de tragiek. Nog meer veroordelingen in communistisch China Een Chinees volksgerechtshof te Tsjangsja, in de provincie Hoenan, heeft een voormalige nationalistische officier ter dood veroordeeld wegens het propageren van een „Verenigde Staten van China", aldus berichten in Pekingse dagbladen, die in Hong kong zijn ontvangen. Twintig volge lingen van de generaal, voornamelijk jongemannen van 18 tot 25 jaar, werden veroordeeld tot gevangenis straffen. Volgens de persberichten trachtte de officier een leger van jongeman nen te vormen, dat samen met de nationalisten zou moeten optreden. Voorts veroordeelde dit gerechts hof twee Chinezen ter dood wegens contra-revolutionnaire activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7