Kayser en Lenie de Nijs snelsten in enerverende race over de Schelde Bromiey klopte Vlissings team in hoogstaand en spannend duel WERELDKAMPIOEN DUITSLAND DOOR DE RUSSEN VERSLAGEN MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DUBBEL SUCCES VOOR HILVERSUMSE CLUB „DE ROBBEN" De Bruyn moest dicht bij Vlissingse boulevard grote voorsprong prijsgeven TER HOOGTE VAN DE LICHTTOREN van Nieuwesluis by Breskens dobberden Zaterdagmiddag- omstreeks drie uur een jange rij van jollen, die aan een strakgespannen kabel vastgehaakt lagen. In elk van deze (twintig) jollen stond een zwemster of zwemmer met gespannen aandacht te wach ten op de knal van een schot en de flits van een lichtkogel: het startsein voor de veertiende internationale Scheldebekerzwemwedstrijd. Circa tien over drie sloeg het doffe geluid van het schot over het water en twintig zwemsters en zwemmers reageerden bliksemsnel. Met een krachtige duik schoten zij in het zoute water. De veertiende Scheldebekerwedstrijd was begonnen! Een wedstrijd, die ditmaal vooral bij de heren een zenuwtergend duel liet zien om de eerste plaats. Want G. de Bruyn van het Amersfoortse „Neptunus", die lange tyd ogenschynlyk onbedreigd aan kop gelegen had, werd in het laatste gedeelte van de race van Breskens naar Vlissingen vin nig belaagd door een soepel zwemmende Arndt Kayser van „De Robben" uit Hilversum. Deze bedreiging bleek tenslotte te sterk voor De Bruyn. Ge makkelijk ging Kayser zijn rivaal nog voorbij, nam zelfs tientallen meters voorsprong en kroop als eerste het Vlissingse badstrand op. Ondertussen was er bij de dames niet zoveel spanning om de eerste plaats te beleven. De kleine, maar pittige „Robben"-zwemster Lenie de Nijs ging met zulke gestroomlijnde bewegingen door het water, dat zij de overige deelneemsters ver achter zich liet en blijkbaar nog zo fris als een hoentje de Vlissingse kust bereikte, waar op de zonovergoten boulevards honderden belangstel lenden waren samengestroomd. boot, toen de deelnemers stuk voor stuk aan wal kwamen en daar ver welkomd werden door de heer J. W. Hupkes, voorzitter van het „Comité Scheldebekerzwemwedstrijd." Bij aankomst maakte Arndt Kayser, die ook het vorig jaar de race had gewonnen, nog een frisse indruk. Niettemin vertelde hij, dat hij de wedstrijd door de sterkere stroming zwaarder ge vonden had dan vorig jaar. Lenie de Nijs, die eerste bij de dames was en die zelfs alle heren, behal ve Arndt Kayser nog te snel af was geweest, werd door de heer Hupkes aan het strand opgewacht met een kleurig bouquet bloemen. Omdat ezn zwemster of zwemmer, die niet op de hoogte is met de stro mingen in de Westerschelde met gro te moeilijkheden te kampen krijgt, by het overzwemmen van deze zeearm, werd aan hen, die nog niet eerder aan deze race hadden meegedaan, en aan de beide Engelse deelnemers, Wright en Gue, duidelijk gemaakt hoe zij het beste konden zwemmen. Deze uitleg werd door de heer C. Koo- ger, lid van de technische commissie van het „Comité Scheldebekerzwem wedstrijd", in de Nederlandse lood- sensociëteit aan de Vlissingse Bou levard De Ruyter, gegeven. Na deze explicatie gingen de deelnemers omstreeks éen uur aan het Roeiershoofd scheep in een Belgische loodsboot om zich naar de startplaats bij Nieuwe sluis te laten varen. Tijdens de overtocht werden de zwemsters en zwemmers met 'n dikke laag vet ingesmeerd om gedurende de wedstrijd bestand te zyn tegen de koude van het water. By de startplaats gekomen werden de deelnemers in motorboten over- gebracht naar hun volgboten, die in een lange rij aan een kabel gemeerd lagen. Grote voorsprong. In verband met het opkomende wa ter moest nog even het juiste mo ment van vertrek afgewacht worden, maar omstreeks tien over drie klonk dan toch het startschot. Uit de klu wen van volgbootjes, maakte zich al na enkele tientallen meters de jol met het nummer „negen" los. Dat betekende, dat zwemmer G. de Bruyn reeds onmiddellyk een voorsprong had genomen. Met snelle crawl-slagen wentel- wiekten de armen van De Bruyn in hoog tempo door het water en zyn voorsprong groeide langzamerhand uit tot vijftig, zestig meter op Arndt Kayser, die, met Lenie de Nys in zijn spoor, de overige zwemmers op zyn beurt weer ver achter zich had ge laten. Ondertussen zwom ver naar het Oosten, en naar het leek, ver uit de route, de zwemster van van „Het Gooi" uit Bussem, J. Koster, onge veer op gelyke hoogte met Lenie de Nys, die dicht achter Arndt Kayser lag. De Bruyn scheen van plan in de eerste helft reeds zo'n grote voor sprong te veroveren, dat hij de over winning op zijn rekening kon schrij ven. En de vele toeschouwers op een tweetal boten van het Belgische loodswezen en op talrijke andere vaartuigen van de Koninklijke marine en het Nederlandse loodswezen, die de zwemmers omzwermden, gaven de jeugdige „Neptunus"-zwemmer een goede kans, want zijn voorsprong werd voor zijn voornaamste rivaal Kayser schrikbarend groot. Vonnis. Toen de koplopers echter eenmaal de meezuigende kracht van de eb voelden en zij geholpen door die stroom sneller opgezwommen naar de finish bij het Vlissingse badstrand, maalden de snel door het water draaiende armen van Kayser lang zaam maar zeker de grote achter stand weg. Lenie de Nys gaf niet veel krimp en hield soepel deze op mars naar de kop bij. Dicht bij de Vlissingse kust wa ren de vele tientallen meters, die De Bruyn en Kayser scheidden, al tot en kele meters verkleind en ter hoogte van het Leugenaarshoofd by-1 de Bou levard De Ruyter werd het vonnis over de man uit Amersfoart voltrok ken. Met een snelle spurt joeg eerst Kayser langs hem heen en ook de scherpe aanval van Lenie de Nijs kon De Bruyn niet meer afslaan. Tientallen meters dichter bij de kust zwom ondertussen mejuffrouw J. Koster, die aanvankelijk wat te Oos telijk was gezwommen, maar daarna meer profijt getrokken had van de eb-stroom. Ook deze zwemster klief de tenslotte nog langs De Bruyn. Na De Bruyn kwam de Vlissinger S. Ventevogel van ,,De Zeehond" als eerste Zeeuw door de finish. Aan de wal. De vele honderden toeschouwers, die tijdens de wedstrijd op de Vlis singse boulevards waren samenge dromd, konden steeds luisteren naar de directe uitzending van een oogge- tuigeverslag, dat vanaf een boot van het Belgische loodswezen door de he ren Verkerk en Kooger gegeven werd en dat op het strand uitgezonden werd door een loudspeakerinstalla.tie. Later werd de reportage op het strand overgenomen van de loods- Bij de prijsuitreiking in de Neder landse Loodsensociëteit sprak de heer Hupkes woorden aan het adres van de vele instanties en personen, die hun medewerking verleend had den. Spreker wees er nog eens op, dat door de vele veiligheidsmaatre- felen, die getroffen moeten worden ij een race als de Scheldebeker zwemwedstrijd voor iedere deel nemer een volgbootje, waarin onder anderen een lid van de reddingsbri gade, en in vele boten artsen en rode kruis-personeel een groter aantal dan twintig deelnemers niet mogelijk is. De imposante Scheldebeker werd daarna door Arndt Kayser in ont vangst genomen. Lenie de Nijs kreeg uit handen van de heer Hupkes, die de prijsuitreiking verrichtte, een sier lijke wisselschaal. S. Ventevogel ont ving de beker voor de eerst aanko mende Zeeuw. Verder waren er nog Prijsuitreiking. Oost-Duitse athlete naar het Westen uitgeweken Wereldrecordhoudster op 220 yards, Christa Stubnick had onenigheid. De Oostduitse athlete Christa Stubnick-Seliger, wereldrecordhoud ster op de 220 yards, die op de laatste Olympische dag te Amsterdam zowel de 100 als de 200 meter gemakkelijk won, is naar West-Duiisland uitgewe ken. Christa Stubnick, die tot nu toe voor de sportvereniging van de volks- politie te Potsdam uitkwam, heeft als reden voor haar vlucht opgege ven, dat zij onenigheid heeft gehad met de sport-officials uit de Sowjet- zöne en dat haar huwelijk met Erich Stubnick, kapitein bij de volkspolitie, niet gelukkig was. Talrijke belangstellenden deelden de vreugde van Arndt Kayserdie Zater dagmiddag triomfeerde in de veertien de Scheldebekerzwemwedstrijd. Een trots lachende Kayser wordt door een al even glunderlachende J. W. Hup kes, voorzitter van het organiserende comité, hartelijk gelukgewenst. In het midden kijkt de gezonnebrilde Vlis singse commissaris van politie, de heer C. van der Mark, ook al glimlachend, toe. (Foto P.Z.C.) prijzen voor de nummers twee tot en met vijf, terwijl iedere deelnemer de herinncringsmedaille kreeg. De heer Dick van Rijn, die een radio-uitzending van de Scheldebe kerwedstrijd verzorgde, hield tenslot te nog een toespraak, waarin hij be toog, dat in deze race een groter wedstrijdelement zit dan in bijvoor beeld baanwedstrijden. U itslag. De uitslagen luiden: Heren: 1 Arndt Kayser, „De Robben", Hil versum, 1 uur 29 min. 7 sec.; 2 G. de Bruyn, „Neptunus", Amersfoort, 1,34,46; 3 S. Ventevogel, „De Zee hond", Vlissingen, 1,38,36; 4. C. Mool- huyzen, „Neptunus", Arnhem, 1,41,34; 5. R. G. Wright, „Beaver Swimming Club", Gravesend, Enge land, 1,41,44; 6. C. de Rijk, „Luetor", Middelburg, 1,44,21; 7. P. v. d. Heu vel, „Scheldestroom", Breskens, 1,46,32; 8. J. F. van Rijk, D.J.K., Amsterdam, 1,46,42; 9. D. Vink, „De Robben", Hilversum, 1,55,17; 10. -M. Caljouw, SVZ, Souburg, 1,57,51; 11- L. Gue, „East Ham S.C.", Londen, Engeland, 1,59,48; 12. E. Lameyer, H.Z.C., Hilversum, 2,6,48. Dames: Lenie de Nijs, „De Robben", Hilversum, 1,30,27; 2. J. Koster, ,,'t Gooi", Bussum, 1.32.4; 3. A. Prins, HDZ, Amsterdam, 1,42,55; 4. A. Meinsma, HZC, Hilversum, 1.44.16; 5. A. van Gerven, „Surae", Breda, I,54,33; 6. M. Meesters, „De Krab ben", Bergen op Zoom. 2,3,10; 7. L. Tammen, „Surae", Breda, 2,15,13; 8. R Aarts, „De Merwede", Dordrecht, 2,23,27. Ondanks het feit, dat Lenie de Nijs zo snel van Breskens naar Vlissingen zwom, dat zij bij de Scheldebekerwed strijd onbedreigd als eerste by de da mes eindigde, kon zij na afloop van de race toch nog onvermoeid glimlachen naar de velen, die haar geluk kwamen wensen met haar overwinning (Foto P.Z.C.) Terwijl een flitsend snelle marine boot een breed spoor van vlokkend schuim en hoog opspringend water achter zich laat, dobberen op de ach tergrond rustig twintig kleine jollen in een lange rij. Vanuit deze jollen gin gen Zaterdagmiddag omstreeks drie uur enkele tientallen zwemsters en zwemmers by de Nieuwesluis te Bres kens van start voor de veertiende in ternationale Scheldebekerwedstrijd. (Foto P.Z.C.) Zeeuwse renners actief in Ronde Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag werd in Bergen op Zoom een wegwedstrijd verreden voor nieuwelingen en voor amateurs, waarvan de opbrengsten ten goede kwamen aan de afdeling Bergen op Zoom van het Nederlandse Rode Kruis. Bij de nieuwelingen sloegen de Zeeuwen geen slecht figuur. Helaas kreeg de Kok uit Goes na 18 van de 52 km een lekke band, zodat hij moest opgeven. In de eindsprint won van Gooi (Dongen) voor Suijkerbuijk (Roosendaal) en Rentmeester (Yerse- ke), die derde werd. Wouterse uit Kwadendamme werd tiende, Duinker- ke uit Borssele veertiende. Bij de amateurs weerde Van Sluijs uit Vlissingen zich dapper. Vijf ron den'lag hij alleen aan kop, toen werd hij door een ploegje, waartoe ook Wij- chen uit Goes behoorde, ingehaald. Na een felle eindsprint ging Maas uit Pindorp tenslotte als winnaar over de eindstreep. De uitslag van de wedstrijd voor amateurs luidt: 1. Maas (Pindorp); 2. De Bruyn (Roosendaal); 3. v. d. Broek (Zegge); 4. Van Overveld (Hoogerheide), 5. v. d. Borst (Etten) 6. De Roo (Schore); 7. Wijchen (Goes); 12. Huiszoon (Yerseke). „LATE REVANCHE" IN MOSKOU Nederlaag met eervolle cijfers (3-2) Het Russische voetbalelftal heeft een wat late „revanche" genomen voor de nederlaag, die Rusland in het Olympische troosttournooi te Stockholm in 1912 leed tegen Duitsland. Dat was namelyk de laatste keer, dat de ploegen van beide landen tegenover elkaar stonden. In het Dynamostadion te 3Ios- kou hebben de Russen thans getracht, die smadelyke en nog steeds niet vergeten verliespartij (160) te «reken en dat is gelukt, maar de score kwam niet verder dan 32. Het werd een uitermate spannende partij voet bal, waarin de Duitsers, die 1500 supporters met speciale visa hadden mee gebracht, kort na de hervatting zelfs met 21 de leiding namen. Nadat de Russische spelers hun te- fenstanders bloemen hadden aange- oden, begonnen de gastheren het du el snel en sterl aanvallend, waardoor de Duitse verdediging handen vol werk kreeg, maar niettemin ook de eigen aanval aan het werk zette. In de 16e minuut viel als eet. bliksemflits de openingstreffer. Op ongeveer 7 meter van het Duitse doel kreeg rechtsbuiten Tatuschin de ba! te pak ken en hij centerde meteen door naar zrjn vrijstaande middenvoor Parchin, die onmiddellyk vuurde, onhoudbaar voor doelman"Herkenrath (10). Schitterend samenspel van de gas ten had in de 29ste minuut de gelijk maker tot gevolg. De combinatie werd uitgevoerd door Rahn, Eckel en Fritz Walter, die de Russische linksback Ogonkow handig misleidde en van 20 meter een kanjer losliet, die zelfs voor de gerenommeerde Dynamo-kee per Jaschin niet te benaderen viel (1 1). VOORSPRONG. Na de rus' kwam het spel tamelijk langzaam op gang. Beide teams sche nen de situatie eerst nog eens te wil len verkennen. Wederom kwam het ONVERDIENDE NEDERLAAG IN ENGELAND (5—3) Doelman Baart en Van der Schraaf - hattrick - „maakten" de wedstrijd HET VLISSINGSE elftal heeft in Bromley tegen de club van die naam een 53 nederlaag geleden. Zoals de meeste vorige wedstryden tussen deze teams is ook dit duel een hoogstaande wedstrijd geworden. Van de eerste tot de laatste minuut heerste er zeer grote spanning. Juist tegen deze Britse club spelen de Vlissingers steeds een zeer goede party. Zij kwamen ook nu «'eer boven hun normale spelpeil uit. Desondanks werd er verloren. De oorzaak is te vinden in de pech, die de Scheldestedelingen ondervonden en tevens in een aantal aanvechtbare be slissingen van de scheidsrechter. De scorer by Vlissingen was Pierre van der Schraaf. Hij verrichtte dus de hattrick. Uiteraard hadden ook zijn col lega's uit de voorhoede een aandeel in de totstandkoming van de doelpunten. Was het de wedstrijd van Van der Schraaf, het was ook de dag van Baart, die enkele bijzonder goede verrichtingen liet zien. Reeds in de eerste helft, toen Bronv ley een 20 voorsprong had, kreeg het een penalty toegewezen voor een geringe overtreding. Tot grote vreugde van de Vlis singers en kennelijk tot genoegen van de talrijke sportieve Engel se toeschouwers wist Piet Baart het enorm harde schot van Enge- lands nationale midvoor Studley te stoppen. Deze safe van Piet Baart inspi reerde zijn stadgenoten kennelijk, want kort daarna kwam het eerste tegenpunt van Pierre van der Schraaf die ondanks het feit, dat hij nu reeds 18 jaar in het eerste elftal van de V.C. Vlissingen speelt, weer de motor in de voorhoede was en daarbij ook nog bijzonder productief, want zo als gezegd hij scoorde alle drie de Vlissingse doelpunten. (21). Op gelijke voet. De Scheldestadbewoners zagen kans om weer met hun gastheren op gelijke voet te komen, nadat de twee de helft enkele minuten oud was (2—2). Het zag er toen even naar uit, dat de bordjes verhangen waren, maar kort daarop kreeg Bromley weer een penalty toegewezen, ook nu weer te zwaar* gestraft, voor de begane over treding en ditmaal werd Piet Baart geslagen (23). Even waren de Vlissingers terneer geslagen, maar zij wisten zich te herstellen en nogmaals de gelijkma ker te scoren (3—3). En toen begon een fel Vlissings offensief. Iedereen verwachtte een doelpunt. Bij een onverwachte uitval van Bromley greep doelman Baart keuring in, waarbij hij achterover in het doel viel. Hij hield daarbij de bal voor zich uit, zodat deze de doellijn niet passeerde. Niettemin wees de scheidsrechter naar het midden Vlissingen had dus opnieuw een achterstand (43) en toen kort daarop Bromley voor de derde maal een penalty kreeg toegewezen, was het pleit beslecht (5-3). Toen de spelers het veld verlieten, waren het doelman Baart en de man, die de hattrick verrichtte, Pierre v. d. Schraaf, die van het Engelse publiek een ware ovatie kregen. Brits coureur Keen gedood tijdens negen uurs race Mike Keen, een 26-jarige Britse autocoureur is overleden aan de gevol- fen van een ongeluk, dat hem over- wam tijdens de 9-uursrace te Good wood. Zijn Cóoper-Bristol was over de kop geslagen en in brand geraakt. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleed het slachtoffer in het ziekenhuis. De race werd gewonnen door de Britse Peter Walker en Dennis Moo re met Aston Martin. Deze équipe legde tijdens de negen uren 309 ron den af met een gemiddelde snelheid van 82.24 mijl per uur. Tijdens de autorallye Luik-Rome- Luik heeft de Parijse équipe Raim- cher-Guillet, die met een Alfa-Romeo 1900 deelneemt, in de buurt van Pe- rouse een kind aangereden. Het slachtoffertje was op slag dood. Duitse doel enkele malen onder vuur, maar in de achtste minuut sloegen de wereldkampioenen vinnig en met alle kracht, die in hen was, terug. Door een fantastische driehoeks combinatie Lussen Fritz Walter, Rahn en Schafer, werd de Russische defen sie open getrokken. De operatie werd afgerond met een enorm hard schot op kniehoogte, afgevuurd door Scha fer. Duitsland had de leiding: 12. In de 24ste minuut viel de Russi sche gelijkmaker, kort na de twaalfde hoekschop van de gastheren, die bij de naar voren gerukte halfspeler Masljunkin terecht kwam. Deze kan- jerde, van zeker 25 meter afstand, langs Herkenrath (2—2). Hierna hebben de Russen, die stuk voor stuk een geweldig uithoudings vermogen demonstreerden, de over winning als het ware geforceerd. Herkenrath redde nog tal van ha chelijke situaties, maar in de 73ste minuut moest hij zwichten. Aanvan kelijk had hij geluk toen een kopbal van Onikow van de paal terugkaatste, maar de toestormende Djin retour neerde de bal van zo korte afstand en zo hard, dat Herkenrath's reactie wel te laat moest komen (32). In de resterende minuten hebben de Duitsers hun krachten hoofdzakelijk in de verdediging moeten samenbun delen, waardoor zij er in slaagden, hun nederlaag tot de ongetwijfeld eer volle cijfers 3—2 beperkt te houden. Ruime zege van Nederlandse dames op Belgisch team Verdienstelijke prestaties van Willy Cijsouw. In het Goffertstadion Nijmegen is Zondag de athletiekontmoeting ge houden tussen de Nederlandse dames B-ploeg en het A-team van België. Ook ditmaal won Nederland de wed strijd met ruim verschil, namelyk met 70 tegen 39 punten. Het was een wed strijd waarbij de Nederlandse dames zich op bijna alle onderdelen van het programma de meerderen toonden. Onder de deelneemsters was ook de Zeeuwse favoriete Willy Cijsouw. Achter mejuffrouw J. van Dongen (Ned.) werd zij op het nummer 80 meter horden tweede in de tijd van 12,2 sec. P het hoogspringen bereik te zij met een sprong van 1.49 meter de derde plaats. Doneer op 16e plaats in tournooi te Gothenburg. De uitslagen van de afgebroken partyen uit de derde ronde van het in terzonaal schaak tournooi te Gothen burg luiden als volgt: Medina (Venezuela)Filip (Tsj. Slo wakije) \2Vs; Pilnik (Argent.) Najdorf (Argentinië) hihi- De uit slag van de afgebroken partij uit de vierde ronde luidt: Fudere (Joego slaviëPanno (Argentinië) '/2fi- Na de vierde ronde luidt de stand: 1., 2. en 3. Ilivitsky (Rusland). Fude- rer (J. SI.) en Panno (Arg.) ieder 3 punten (uit 4 partijen)4. Bronstein (Rusland) 2% pnt. (3)5. Geiler (Rusland) 2hi (4); 6. Keres (Rus land) 2 pnt. (3); 7., 8-, 9.. 10. en 11. Spassky (Rusland). Rabar (J. Sla- vië), Medina (Venezuela), Filip (Tsj. SI.), en Szabo (Hong.) ieder '2 pnt. (4); 12., 13.. 14. en 15. Petrosian (Rusland). Pachman (Tsj. SI.). Pilnik (Arg.) en Najdorf (Arg.) ieder 1 hi pnt. (3); 16. Donner (Ned.) lhi pnt. (4); 17. Stahlberg (Zw.) 1 pnt. (2); 18.. 19. en 20. Bisguiev (VS), Guï- mard (Arg.) en Unzicker (W. Did.) ieder 1 pnt. (4)21. Sliwa (Polen) hé pnt. (4).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5