„Kunst en Eer" te Zierikzee kreeg praedicaat koninklijk" VAN1 Zeeuwse Almanak TOT ONVERGETELIJKE DAG VOOR WESTKAPPELS DORPSARTS VUSSINGSE DAME GEDOOD TE 'S-HEER-ARENDSKERKE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN T MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 EEN PRETTIGE VERRASSING Commissaris der Koningin deed mededeling van eervolle onderscheiding De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft Zaterdagmiddag by de officiële opening van het sportpark Bannink te Zierikzee, medegedeeld, dat het Hare Majesteit de koningin be haagd had aan de muziekvereniging „Kunst en Eer" te Zierikzee, het praedicaat „Koninklijke" te verlenen. „Bij het verlenen van deze onderschei ding heeft de Koningin gedacht aan de ontroerende wijze; waarop dit mu ziekkorps in de nacht van de dijksluiting by Ouwerkerk het Wilhelmus ten gehore had gebracht", voegde jhr. De Casembroot hier aan toe. „gedeputeerde van Schouwen-Duive- land" noemde, juichte de totstandko ming van het sportterrein toe, als een belangrijke stap in het herstelplan van Zierikzee. ,,Er bestaat een neiging uit de provincie Zeeland weg te trekken", aldus de commissaris, „we moeten daarom onze provincie zo aantrekke lijk mogelijk maken. Ik hoop dat er nog eens rozen zullen bloeien op de wallen van Zierikzee", zo besloot jhr. De Casembroot, die daarop, onder Voordat de Commissaris deze voor geheel Zierikzee zo eërvolle medede ling deed, waren het voltallige colle- fje van B. en w., de loco-secretaris, de ïeer H. E. S. Sinck, gemeenteraadsle den, de sportcommissie, de adjudant- korpschef van politie, de heer C. C. van Ast en het bestuur van „Kunst en Eer", in gezelschap van vele belang stellenden w.o. de Engelse en Franse gasten, op het sportveld bijeengeko men. De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, herin nerde in zijn openingstoespraak aan de Julimaand 1935, toen het eerste sportveld ter beschikking van de Zie- rikzeese gemeenschap kwam. Na de oorlog werd de stichting sportpark omgezet in de gemeentelijke sport parkcommissie. Burgemeester Schuurbeque Boeye toonde zich zeer voldaan over het nieuwe terrein, dat vele maanden aan de eb en vloed was overgelaten. „Er zijn echter nog moei lijkheden die we niet kunnen over zien, aldus spr.. wanneer er een rond weg om Zierikzee zal komen en het nieuwe sportveld in het geding zal ko-, men". Na de centrale dienst Noord- Zeeland dank te hebben gebracht voor het werk by de aanleg en de stuwen de arbeid van wethouder A. M. den Boer gememoreerd te hebben, ver klaarde jhr. Boeye het sportveld ge opend. Terwijl „Kunst en Eer" de vro lijke klanken van de Orionmars liet horen, hees de burgemeester de rood zwarte vlag in top. Jhr. De Casembroot, die zichzelf de Solistenconcoura voor zangers. Het bestuur van de Zeeuwse zangers- bond „Zang Veredelt" heeft, bij wijze van proef, voor de 26 aangesloten ver enigingen de gelegenheid opengesteld tot inschrijving voor een zangsolisten- concours in de aanstaande wintermaan den. De plaats waar het concours wordt gehouden, zal nog nader worden vast gesteld. Samenspreking van kerkeraden. Op initiatief van de Gereformeerde Kerk van Zierikzee zullen op Maan dag 12 September de kerkeraden van de Gereformeerde en Christelijke Ge reformeerde Kerk in Zierikzee geza menlijk vergaderen voor de uitwisse ling van hun visie op bepaalde proble men. De Gereformeerde Kerk in Zie rikzee telt 745 leden, de Christelijk Gereformeerde over geheel Sehou- wen-Duiveland verspreid 1300 leden. hartelijk applaus mededeling deed van het koninklijk besluit waarbij aan Kunst en Eer het praedicaat „Ko ninklijke" werd verleend. De voorzitter van „Kunst en Eer", heer P. Heering, sprak in zijn dank woord allereerst van grote erkente lijkheid jegens de Koningin. Na dank gebracht te hebben aan de Commissa ris van de Koningin en de burgemees ter van Zierikzee, richtte de heer Hee ring zieh tot dirigent en leden van het Korps. „Als er onder U mogen zijn, die het met de repetities en de studie niet zo nauw nemen, dan mogen zij een voorbeeld nemen aan Haar, die U de onderscheiding waardig heeft be vonden en die eett voorbeeld van hoog ste plichtsbetrachting is", merkte voorzitter Heering op, die verder nog een verassing in petto had: De ko- ninklyke „Zeelanaia" te Zierikzee de zuster van K. en E. zoals hij zeide heeft de toezegging gedaaii, een nieuw vaandel aan het korps te schen ken. Met een drievoudig hoera voor „Kunst en Eer" beëindigde de heer Heering zijn toespraak. Schimmenspel voor Groene Kruis. Met het doel de vergaderingen wat aantrekkelijker te maken, heeft het bestuur van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" een schimmenspel aangekocht Dit wordt door de districtsverpleegster in de plaatselijke vergaderingen vertoond. Het laat iets zien van het Groene Kruiswerk. GROTE PRUIMEN AANVOER. In de afgelopen week zijn aan de Zeeuwse veilingen grote hoeveelhe den pruimen aangevoerd. Dit was een gevolg van het warme weer, waardoor het rijpingsproces een buitengewoon snel verloop had. Op de veiling te Ka- pelle liepen de aanvoeren van dag tot dag met grote sprongen omhoog. De eerste dagen bedroegen de aanvoeren 15 tot 20 ton, maar Vrijdag reeds was dit opgelopen tot 60 ton. Ook Zater dagmiddag was de aanvoer vrij aan zienlijk, namelijk ongeveer 30 ton. Het zijn vooral de rassen Reine Claude d'Ouillin, Czar en Ontario, die momen- IJSMISBRUIK. Twee knaapjes hadden een heerlij ke ijsco gekocht van de dubbeltjes, die zij voor dit doel van een vriendelijke tante hadden ontvangen. Zij wandel den genietend met hun koude heer lijkheden over een der dichtbevolkte Zeeuwse stranden tot zy plotseling stilstonden bij een sluimerend en bruingebakken heer, die kennelijk reeds jarenlang zonder haardos leef de en werkte. Knaapje één keek naar knaapje twee en zei alleen maar: ,Jfoux Nummer twee knikte, keek snel rond zich heen, deed een stap naar vo ren en petste met een vaardige klap het nog aanzienlijke overschot van de ijsco op de zon-verbrande schedel. De man schrok wakker uit zijn zoete dromen en tastte verbaasd naai de kleverige substantie, die snel-smel- tend zich een weg baande langs ogen en oren. Maar hij was een lcalm man, want toen hij alles had gecombineerd en gededuceerd: het plakkerige ijswa- ter, twee hard weglopende jochies, waarvan er één een ijswafel had, ver ontwaardigde, maar daarnaast ook enkele bedwongen, lachende gezich ten van omstanders en omhggers, toen stapte hij kalm op en wandelde rie rust zelve naar zee. En ter wijl ijsuitlopers een weg zochten over zijn zorgvuldig ingevette rug, nam liij een fikse duik en spoelde met. dit koe le zilte vocht de gevolgen van het ijs- misbruik weg. Op de achtergrond keken de knaapjes toe. En terwijl nummer éen zijn laatste ijs inslikte, zei hij misprij zend: „Waarom dee-je het nou bij die droge, jó? Deze keer geldt niet teel op de markt worden gebracht, waarvan het eerstgenoemde wel het belangrijkste is. De prijzen bewogen zich zoals.ge woonlijk in tegenovergestelde rich ting als de aanvoer. In het begin van de week werd voor de eerste kwalitei ten een prijs betaald fan 60 cent tot één gulden, maar naarmate de aanvoer steeg, daalde de prijs. Bij de grote aan voer van Vrijdag haalden de eerste kwaliteiten nog 22 tot 63 cent en de tweede kwaliteiten 10 tot 25 cent. Prac- tisch alle pruimen werden gekocht voor de binnenlandse handel. Ook de ze week kunnen bij aanhoudende warmte grote aanvoeren worden ver wacht. VAN ZUID NAAR NOORD. De heer P. A. Goedegebuure uit Tres Arroyes in Argentinië is met zijn echtgenote, dochter en twee kleinkinderen op vacantie in Sint- Annaland. De familie, die een groot aantal jaren op het Zuidelijk half rond heeft doorgebracht, zal daar heen niet terugkeren. De heer Goede gebuure vestigt zich in September op het Noordamerikaanse vasteland en wel in Canada, waarheen zijn schoon zoon hem voorging. MET DE SCHOOLBUS. Wanneer in September te Axel de lagere scholen weer opengaan en met de lessen wordt aangevangen, zullen de kinderen uit de buitenwijken van de gemeente op comfortabele wijze de tempel der wijsheid bereiken. De ZV TM voert namelijk ook dan weer tot 1 Maart 1956 een schoolbusdienst uit. (Advertentie) Een wandeling van drie vrouwen in Zeeuwse dracht leverde dit sfeervolle zomerse plaatje -op van een hoekje in Veere, met de machtige Grote Kerk op de achtergrond. (Foto P.Z.C.) Bouw derde flat te Goes aanbesteed. Het gemeentebestuur yan Goes heeft Zaterdagmorgen in het. raadhuis te Goes aanbesteed het bouwen van een derde flatgebouw-in Plan Oost bestaan de uit twaalf woningen, twaalf schuur tjes en vier garages. De inschrijvers warenD. v. d. Poel, Oudelande f 172.500.C. Priem, Lewedorp, f 173.490.J. Baayens, Kapelle f 174.500,P. F. Voet, Kloosterzande, f 181.000.J. F. Hopmans, Goes, f 191.583,P. Engels,. Heinkenszand, f 197.000.Gebr; Mollet, Hansweert, f 198.500.én Bouwbedrijf P. Smits, Standdaarbuiten, f 198.900. De begroting bedroeg f 153.000. Gunning werd aangehouden. Examen De heer J. Kalfsvel te Sas van Gent slaagde te Eindhoven voor ge zel timmeren. Tegen vervanging van gemeentepolitie. De burgemeesters van een aantal Ne derlandse gemeenten die hun gemeen tepolitie door rijkspolitie zullen zien vervangen als het aanhangige ontwerp- politiewet wordt aangenomen, zijn te gen deze wet in het geweer gekomen. De burgemeester van Bolsward, de heer J. G. S. Bruinsma, heeft direct na kennisneming van de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer van de ministers van binnenlandse zaken en van justitie zich met zijn collega's van de andere betrokken gemeenten: Franeker, Zierikzee, Steenwijk, Krom menie, Koog aan de Zaan en Zaandijk, in verbinding gesteld. De burgemees ters zijn overeengekomen, gezamenlijk een actie te gaan voeren tegen het ver vangen van hun gemeente-politie door rijkspolitie. Zij zullen de Tweede Ka mer verzoeken, de regeringsvoorstel len niet aan te nemen en ook trachten de steun te krijgen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De bur gemeesters achten deze wijziging in het politieapparaat hunner gemeenten ongemotiveerd en zien er een ernstige aantasting in van wat er huns inziens van de gemeentelijke autonomie nog is overgebleven. Jaarverslag 1954 Kamer van Koophandel voor Eilanden. Uit het zoj'uist verschenen verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden in Middelburg over 1954 blijkt, dat het aantal inschrijvingen in het han delsregister in dat jaar slechts een lichte stijging onderging. Per 1 Janu ari 1954 luidde het cijfer namelijk 8287, terwijl aan het einde van het jaar 8293 zaken stonden ingeschre ven. Terwijl op de andere eilanden de aantallen stegen, laat de specificatie der inschrijvingen zien, dat op Wal cheren en Scliouwen-Duiveland een afname moest worden geconstateerd, achtereenvolgens van 2747 tot 2689 en van 1317 tot 1201. Verder blijkt uit het verslag vele hierin opgenomen gegevens wer den reeds gepubliceerd dat de werkzaamheden van het secretariaat der Kamer ook in 1954 toenamen. Er werd dan ook tot personeelsuitbrei ding overgegaan. Tenslotte zij nog vermeld, dat in het verslagjaar in het gebied van de Kamer 24 faillissemen ten werden uitgesproken (v.j. 11) en dat in twee gevallen surséance van betaling Werd verleend (v.j. 0)j Faillissementen in Juli. Over het gehele land werden gedu rende de maand Juli in totaal 79 faillis sementen uitgesproken, tegen 107 in Juli van het vorig jaar. In deze periode werden in Zeeland 2 faillissementen uitgesproken, tegen in Juli 1954 even eens 2. Het landelijk totaal over 1955 van 1 Januari tot en met 31 Juli der uitgesproken faillissementen bedraagt 683 (v.j. 797). Drukte op „Miniatuur Walcheren" Op „Miniatuur Walcheren" in Mid delburg is het het afgelopen weekein de weer druk geweest. Zaterdagavond concerteerde de harmonie .Euterpe" uit Heinkenszand onder leiding van de heer Jac. den Toonder, een optre den waarvoor grote belangstelling be stond. Tevoren maakten de Zuid-Be velanders een mars door de stad, waarbij eveneens veel publiek op de been was. Na afloop van het concert volgde een openluchtbal, waaraan velen deel namen. Zondag waren er vooral veel Fransen op de miniatuur. Zy vorm den het merendeel van het talrijke bezoek. Dit weekeinde werden in to taal weer enkele duizenden aan het bezoekcijfer toegevoegd. Dinsdagavond 23 Augustus a.s. zal de Mondorgelclub „Ons Genoegen" uit Vrouwenpolder een concert geven op „Miniatuur Walcheren" in Middel burg. Het optreden, dat onder leiding staat van de directeur, de heer A. ier, begint om 20 uur in de :kiosk. DOKTER HUUGENS JUBILEERDE Met geschenken en bloemen overladen. Wanneer de Westkappelaars iemand in de bloemetjes zetten, wordt er geen half werk verricht. Dit onder vond dokter M. Huijgens, die Zater dag 25 jaar arts in Westkapelle was, en daarom des middags aan huis een receptie hield. Voor deze gelegenheid was over een groot deel van de tuin achter het huis een tentzeil gespan nen en in deze enorme tent, die fees telijk was versierd, werden de hon derden bezoekers ontvangen. Hon derden bezoekers, inderdaad, want er zullen weinig Westkappelse gezinnen zijn, die bij het jubileum van hun dokter verstek hebben laten gaan. Tijdens het ontvanguur werd de arts ook overladen met geschenken: een schitterend radiotoestel met VERKEERSONGEVALLEN OP RIJKSWEG Motorongelukken bij Lewedorp en Kreekrakdam Op de Ryksweg door Zuid-Beveland zijn Zondag drie ernstige verkeers ongevallen gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Op liet viaduct te 's-Heer Arendskerke werd de 48-jarige mevrouw E. L.de B. uit Vlissin- gen, moeder van zes kinderen, omstreeks acht uur 's avonds vrywel op slag gedood, toen zij met haar bromfiets viel. De 15-jarige jongen I,T. uit Hein kenszand, die by dit ongeval betrokken was, liep een zenuwshock op. Nabij de Kreekrakdam werd Zondagmorgen mevrouw N. uit Vlissingen van een door haar echtgenoot A. N. bestuurde motor geslingerd. Zy liep een heupfractuur, een ernstige hoofdwonde en lichte verwondingen over vrijwel het gehele lichaam op. De heer N., die eveneens kwam te vallen, kreeg een schouderfractuur en verwondingen aan armen en benen. Zondagmiddag sprong te Lewedorp de achterband van een scooter, bere den door het ongeveer 60-jarig echtpaar R. uit Luik (B.). De scooter sloeg over de kop en man en vrouw werden resp. met een hoofdwonde en een sleutelbeenbreuk naar het St. Joannaziekenhuis te Goes overgebracht. Het ongeluk op de Rijksweg te 's-Heer Arendskerke gebeurde, door dat enkele jongens stoeiden op het rijwielpad van net viaduct, toen de Vlissingse dame daar met haar brom fiets passeerde. Een der jongens raak te het rijwiel, waardoor mevrouw L. de macht over het stuur verloor en met het hoofd op de iets lager gelegen rijbaan viel. Zy bekwam daarbij een schedelbasisfractuur en overleed vrij wel onmiddellijk. De jongen, die bij dit ongeval betrokken was, werd op ad vies van dokter Van Maanen uit Heinkenszand naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Hij Irad een ze nuwshock opgelopen. Medische hulp werd ook verleend door een passeren de Belgische arts. Tussen de Kreekrakdam en het spoorweg viaduct by Woensdrecht be gon plots.eling de motor van de heer N. uit Vlissingen zo te slingeren, dat zijn echtgenote van de duo werd ge worpen en een tiental meters verder met ernstige verwondingen langs de weg terecht kwam. N. kon zijn stuur niet meer houden en viel eveneens. Beide slachtoffers werden door een passerende arts verzorgd en daarna haar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Latei- op de dag konden zij per auto naar huis worden gebracht. Bij het ongeluk te Lewedorp ver leende dokter Gelderblom uit Nieuw- dorp assistentie. automatische platenwisselaar, enkele Japans porseleinen kopjes voor de kast met curiosa, een volledig eet servies, een receptie-album en dan bleef er voor de dokter ook nog con tant géld over van de ruim 1400, die de Westkappelse bevolking bij eenbracht. Deze reeks van geschenken werd de jubilaris aangeboden door het comité, dat voor dit doel was gevormd onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tyde- man, die de arts daarbij in uiterst waarderende woorden toesprak en in zijn lof ook het gezin van de dokter betrok. Uit de stroom van bloemen en geschenken, die het doktershuis die dag bereikten, was reeds duidelijk gebleken, hoe zeer dokter Huijgens door de Westkappelaars wordt gewaar deerd, maar de burgemeester bracht de gevoelens van zijn meentenaren nog eens onder woorden. Voorts werden o.m. nog geschen ken aangeboden door het gemeente bestuur en de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, resp. bij monde van wethouder W. Gabriëlse en van de voorzitster van de Rode Kruis-afdcling, mevr. Tyde- man, dié eveneens enkele bijzondere verdiensten van de jubilaris nader belichtten. Dokter Huijgens, die zó in de bloe metjes gezet was, dankte allen, ook namens zijn echtgenote, dochter en zoon, voor de onvergetelijke dag, die men hen had bezorgd. Met enkele welgekozen woorden dankte hij in het bijzonder de spreekster en spre kers, die hem een eer hadden gege ven zo vond dokter Huijgens die eigenlijk aan alle Westkappe laars toekomt, omdat zij zich in de oorlogsjaren als helden hebben ge dragen. Vier dagen nadat de arts zich ir Westkapelle liad gevestigd, assisteer de hij er voor de eerste maal bij een bevalling. De jonggeborene, die Geil- na Louwerse heette, is nu mevrouw Van Staveren. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bood de dokter haar nu een gouden broche aan. Voorzitter Bond van gemeente-ambtenaren In de Vrijdag in hotel „De Zwaan" te Sehoondijke gehouden vergadering van de onderafdeling West-Zeeuwseh- Vlaanderen van de Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren, werd tot opvolger van de heer I. Luteijn, oud-gemeente ontvanger van Sehoondijke, tot voor zitter gekozen, de heer H. P. Everwijn, burgemeester van Zuidzande. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte Van deze vergadering dankte de heer Everwijn de scheidende voorzitter voor het vele werk wat deze voor de Bond, en voor de onderafdeling in het bijzonder, heeft verricht en overhan digde hem een herinneringsgeschenk. De heer Lutijn dankte zijn opvolger voor de vriendelijke woorden en sprak de hoop uit dat de onderafdeling mag groeien en bloeien in het belang van de gemeente-ambtenaren in dit district. Motorrijder sloeg tegen de grond. Zaterdagmiddag zagen enkele in woners van Sint-Annaland, dat de 18- jarige motorrijder A. Gelok uit Oud- Vossemeer in moeilijkheden verkeer de. Ooggetuigen zagen, dat de motor enkele slingerende bewegingen maak te en daarna tegen de grond sloeg. Dokter R. C. Rennes, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat A. G., die bewusteloos was, bij de val een hersenschudding had opgelopen en liet hem naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overbrengen. Tydens het ongeluk was er geen ander ver keer op de weg. Aanbesteding. Vrijdag is namens het gemeente bestuur van Sint-Philipsland door de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" aanbesteed het verlengen van de Commandostraat en het aanbrengen van bestrating op de bestaande toe- gangsdam tot de Commandostraat te Anna-Jacobapolder. Ingeschreven werd als volgt: J.- Ringelberg te Zierikzee 6189; Jj Moerland te Sint Annaland 5950; Joh. Bal Azn. te Bruinisse 5900; Pj Knuist te Tholen 5780. De begroting bedroeg 5340. Het werk werd gegund aan de laagste in schrijver. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Groenekan: H. Harke- ma te Zeist, die bedankte voor Ouder kerk aan de IJssel; te Muiden: C. v. d. Wal te Polsbroek en Vlist; te Nigtevecht: M. v. d. Bosch, cand. te 's-Gravenhage; te Lochem: F. v. d. Heijden te Lippenhuizen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Roodeschool: G. Rui- cand. te Tjuchem. Bedankt voor Heeg: te Hoogezand. P. Klapwijk CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Toronto (Free Ref. Church): J. Tamminga te Chatham (Ont.), voorheen te Enschede, Bedankt voor Emmeloord: A. C, Noort te Meppel. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Passaic, New Jersey a. Vergunst te Corsica, VANDAAG. Middelbprg Electro: „Marchandes d'il- lusions", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: ,,'t Zit in de lucht", (a. 1.), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur WalcheTen", 924 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Honoré Daumier, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „A star ls bom", (14 jr.), 19 en 21.30 uur; Luxor: „Pas op.... val niet", (a. I.), 20 uur. Goes Grand: „There's no business like show-business", (a. 1.), 20 uur; Grote kerk; Zeeuwse tentoonstelling Beel dende Kunsten, 10—12 en 15—17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2