PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gruwelijk drama in Europese wijk van Oeed-Zem Waterschap Breede Watering over enige jaren in ruilverkaveling de BILT RONDE-TAFELCONFERENTIE VAN S0EDANESE LEIDERS? WATERSNOOD IN V.S. NEEMT OMVANG VAN RAMP AAN VROUWEN EN KINDEREN VERMOORD Terroristische wandaden in Marokko en Algerije De verwachte wanordelijkheden op de dag, waar op het twee jaar geleden was, dat sultan Sidi Ben Yoessef van Marokko werd verbannen, hebben Zater dag in Marokko en Algerije tot afgrijselijke daden van moord en terreur geleid. Het totaal aantal slachtoffers was Zaterdag in Al gerije 529 (460 opstandelingen en 69 militairen) en in Marokko 210, waaronder 52 blanken. Te Oeed-Zem, 300 km ten Zuiden van Casablanca, hebben Marokkaanse terroristen, gesteund door leden van stammen uit het naburige heuvelgebied, een ver schrikkelijk bloedbad aangericht in de Europese wijk. Vijf en een half uur hebben zij hier huis gehouden, waardoor 52 Fransen op beestachtige wijze zijn afge slacht. Ook in de Marokkaanse steden Rabat, Boedjad, Oue'zzane, Mdoer, Doem en Safi zaaiden terroristen dood en verderf. Premier Faure: Frankrijk zal de schuldigen straffen Premier Faure verklaarde, dat niets de terreur en begane gruweldaden kan verontschuldigen en dat Frankrijk de schuldigen in Algerije en Marok ko zal straffen. De Franse resident-generaal Grandval zeide, dat zijn hart gebroken was na de terreurdaden. Faure is Zondagmiddag naar Aix-les-Bains vertrokken, waar vandaag de Frans-Marokkaanse besprekingen beginnen. Ook de grootvizier van de sultan en diens gedelegeerden hebben zich naar deze Franse plaats begeven. De sultan van Marokko heeft Zaterdagnacht aan de Franse resident-ge neraal een lijst met namen van personen, die hij in een Marokkaanse rege ring wil opnemen, toegezonden. Grandval, die zich naar Kenifra had willen begeven, om een beroep te doen op de Berber-stammen zich kalm te houden, heeft daarvan naderhand afgezien. In Algerije. Zondag maakten de Franse auto riteiten in Algiers bekend, dat de Franse troepen Zaterdagavond in de opstandige gebieden in AJgerije de orde hadden hersteld. Zaterdag nacht hebben zich geen incidenten meer voorgedaan. De aanvallen der verzetslieden waren 's middags om 1 uur plaatselijke tijd begonnen, gelijktijdig in Constantine, Philip- peville, Guelma en verscheidene dorpen. In Constantine werd de actie inge luid door vier bomontploffingen. Een der bommen ontplofte in een café in Toen de Franse gevechtswagens in het gebied van Oeed-Zem waren doorgedrongen lagen de straten bedekt met zwaar verminkte en verkoolde lijken. Van een moeder, die haar zuigeling trachtte te be schermen, werd de buik opengere ten. De slachtoffers waren op on voorstelbare wijze verminkt. In de ze Europese wyk, die er uitzag als of er vlammenwerpers door ge trokken war^ woonden ongeveer duizend Europeanen. De meesten hunner hebben zich onder de hoe de van de plaatselijke troepen kun nen stellen. Drie Franse journalisten zijn toen zij met een auto van Kenifra naar Oeed-Zem op weg waren, in een hin derlaag gereden en gedood. „Vrouwen en kinderen, gehele gezinnen werden gedood. Onschu dige personen werden het slachtoffer van deze wreedheden. Ik ben van plan", aldus Grandval, „met de groots e energie te werken aan onderdrukking van de geweldple- AUe veertien patiënten van het klei ne ziekenhuis van Oeed-Zem, elf Mo hammedanen en drie blanken, werden met bijlen vermoord en hun lijken ver brand. Aanvankelijk weigerde de Franse politie ter plaatse vuurwape nen te verstrekken aan de blanken; toen zij berichten vernam over wilde moordpartijen op boerderijen van blanken in de omgeving van de stad, werden wapens verstrekt. De blan ken vluchtten naar het stadhuis, waar zij zich konden handhaven tot ver sterkingen arriveerden. Koningin Elisabeth en prinses Mar garet (rechts), staan samen te pra ten over een liefdadigheidsverkoop, op Abergeldy Castte, nabij Balmoral in. Schotland. De verkoop is georga niseerd door koningin Elisabeth om te helpen aan de bouio van een sacristie aan de ,,Crathie Church", waar de koninklijke familie ter kerke gaal tij dens htm verblijf in Balmoral. het centrum van de stad, waardoor veertien personen werden gedood. Op hetzelfde ogenblik vielen verzetslie den een politiebureau in de Arabische wijk van Constantine aan. Troepen en politie omsingelden direct de stad en gingen tot de tegenaanval over. In Spaans Marokko. Bijna 30.000 mensen hebben Zater dag te Tetoean, de hoofdstad van Spaans Marokko, deelgenomen aan betogingen voor de afgezette sultan, Sidi Ben Yoessef. Twee kinderen verdronken Zaterdagmiddag is er in de Een dracht nabjj Nieuw Vossemeer een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij de 15-jarige G. Laanen uit Nieuw- Vossemeer met zijn 16-jarig zusje zyn verdronken. Een oudere broer die niet kon zwemmen moest toezien hoe beide kinderen in de diepte verdwenen. De kinderen zaten langs het water (op een gedeelte waar men echter niet mag zwemmen) op een paar paaltjes te spelen toen plotseling een van hen er afgleed. Deze greep de andere waardoor beiden in het wa ter vielen. Hoewel de oudere broer, die op de zeedijk zat, snel kwam toelopen, kon hij niet meer helpen. Er was verder niemand in de buurt om hulp te verlenen. Muiterij breidde zich uit. Egypte heeft tegenover Engeland te kennen gegeven dat een ronde tafelconferentie van de leiders van alle politieke partijen van groeperin gen in de Soedan wenselyk is ter bespreking van de „ernstige toe stand" in het Zuiden van de Soedan, waar, zoals gemeld, opstand onder de militairen is uitgebroken. Egyptische en Britse afgevaardig den zouden aan die conferentie niet moeten deelnemen. De muiterij heeft zich uitgebreid. De muiters zouden de steden Torit en Ei in handen hebben. In de provincies Equatoria, Boven- Nijl en Balir el Ghazal is een opstand uitgebroken. De hoofdstad van Equatoria is in handen van de rege ring. In de provincies is de noodtoe stand afgekondigd. De Soedanse premier Ismail el Azhari zou een beroep om hulpver lening op Groot-Brittannië hebben ge daan. Britse vliegtuigen, afkomstig van bases in het Midden-Oosten, zou den troepen uit het Nocrden naar Zuid-Soedan overbrengen. Deense schoener m brand op Noordzee Duits vrachtschip verleende geslaagde assr' itie. Zondagavond omstreeks half acht meldde de gezagvoerder van het lichtschip „Noordhinder" op de Noordzee, ^at ongeveer twee zeemij len ten Westen van dit schip een driemast zeilschip in brand stond. Later bleek dit de Deense schoener „Hans Egede" te zijn. Onmiddellijk vertrokken uit Vlissïngen de Belgi sche sleepboot „Scaldis" en een ber gingsvaartuig en uit Breskens de reddingboot „President Wierdsma", terwijl van het vliegveld Valkenburg bij Katwijk een Catalïnavliegboot op steeg voor eventuele hulpverlen1 Het Duitse vrachtscheepje „Latona" dat in de omgeving van de „Hans Egeda" voer, nam de uit acht a tien koppen bestaande bemanning aan boord en maakte een aanvang met het blussingswerk. Later werd gemeld, dat de „La tona" het vuur meester was gewor den en de „Hans Egede" opsleepte naar Dover. De andere schepen, die voor hulpverlening waren uitgevaren, en het vliegtuig, keerden naar de Nederlandse kust terug. REEDS 165 DODEN Schade: milliarden dollars De watersnood in de Verenigde Staten heeft de omvang van een ramp aangenomen. Niet minder dan 165 doden heeft men tot dusver moeten tellen. De meeste slachtoffers zijn gevallen in Pennsylvania, nl. 93; men verwacht, dat hier het aantal doden nog zal stijgen tot 150. President Eisenhower heeft Zuid-Carolina, Connecticut en Pennsylvania tot „rampgebieden" verklaard. De schade wordt geraamd op milliarden dollars. In Washington is een volledig ba taljon van de genie gealarmeerd; het kan per vliegtuig worden overge bracht naar iedere plaats, waar net thans nodig is. In de omgeving van Stroudsburg in Pennsylvanië is een complex zo merhuisjes door 't water verzwolgen. Van de veertig kampeerders zijn er negen levend teruggevonden; de stof felijke overschotten van 12 anderen werden geborgen, terwijl er nog 19 worden vermist. Alle aanwezigen vluchtten naar het dichtstbijzijnde huis. Het water steeg steeds meer, zodat de gevluchte personen zich moesten terugtrekken van de eerste étage naar de tweede en tenslotte naar de zolderverdieping. Toen het water ook hier doordrong, stortte het huis in, waardoor allen in de water- TERRE1NOPNAME IN VOLLE GANG massa vielen. Bij Woonsocet begaf de dam van een waterreservoir het; een dicht bevolkte streek kwam hierdoor blank te staan De mensen waren twee uur tevoren geëvacueerd. VVWAVV\VV\\\\WA\VVW ^roet voor de juffrouw Enkele onbekenden, die zich door het inslaan van een ruit •oegang hadden verschaft tot "■.en kleuterschool in Apeldoorn, hebben de teleurstelling dat zij n de kasten niet van hun ga ng 1 onden vinden, niet aan '2 onderwijzeres willen laten merken. Alvorens zij onverrichter zake vertrokken, lieten zij op het bord een groet aan haar achter. In grote letters schre ven zij namelijk: „Daag lieffe jufrouw". In hun eigen school tijd hebben zij waarschijnlijk op schc ol ook niets van hun gading gevonden Gronden in de Poel moeten na goede behandeling bruikbaar zijn Zover het oog reikt .strekken zich in de Poel achter Goes de lage en hobbelige weilanden uit. Vele hectaren behoorlijke grond liggen daar, maar de onvoldoende afwatering, de slechte verkaveling en de ongelyke ligging zijn de hoofdoorzaken, dat dit uitgestrekte gebied tot dusver voornamelijk uit weilanden heèft bestaan. Slechts af en toe komt men op de hogere gronden een perceel landbouwgrond tegen. Waarschijnlijk zal zich hier binnen enkele jaren een grote verandering voltrekken- De Nederlandse Heide Maatschappij is namelijk in opdracht van de Cultuur Technische Dienst en met medewerking van het Waterschap de Breede Watering bewesten Verseke, waartoe dit gebied behoort, begonnen met een nauw keurige opname van het grootste gedeelte van dit waterschap. En wanneer de plannen doorgaan, zal in de komende jaren ook in dit deel van Zuid- Beveland met de ruilverkavelingswerkzaamheden worden begonnen. reinopneming worden door het Rijk gedragen. VerdronkenPoelland Niet het gehele gebied van het waterschap bestaat uit weiland. In de omgeving van s-Gravenpolder liggen uitgestrekte bouwlanden en onder Kapelle en Wemeldinge treft men vele boomgaarden aan. Het accent van de ruilverkaveling valt dan uiteraard ook op het ,,v. rdron- ken" Poelland. maar omdat de af watering van de landbouw en fruitteeltgebieden samenhangt met die van de weilanden in de Poel, vormen beide gebieden water- in een gebiea van L0.75U hectare heeft de Nederlandse Heide Maat schappij momenteel 12 ploegen aan het werk met het waterpassen van dit uitgestrekte gebied, dat in het Noorden begrensd wordt door de ver keersweg van 's Heer Arendskerke tot het Kanaal door Zuid-Beveland en in het Zuiden door de denkbeeldi ge lijn Hansweert Heikenszand. Vijf ploegen verkennen het terrein, dat bestaat uit het aangeven van de split sing tussen boomq-fiarden, gras en bouwland. nieuwe sloten nieuwe greppels enz Hierbij werd gebruik gemaakt van gegevens uit de ver schillende kadasters, maar het bleek nodig deze verouderde gegevens bij te werken. De kosten van deze ter bouwkundig gezien één geheel. De veranderingen, die zich in de bewerkte gronden gaan voltrek ken. zullen dan ook hoofdzakelijk op de afwatering betrekking heb ben. „Natte grond is koude grond" zeg gen de boeren. Dit verklaart hun ge ringe belangstelling voor de Poel- gronden. Vroeger werd in deze streek veen gestoken, dat na verbranding ruw zout opleverde. Boerderijen moet men op kilometers afstand zoeken, want de weilanden hebben alleen nog betekenis voor de veeteelt, waaraan in dit gebied zeer weinig wordt ge daan. De Stichting Bodemkartering heeft indertijd de Poel in kaart gebracht waarbij men tot de conclusie kwam. dat de grond, hoewel niet van de beste kwaliteit, by goede behande ling behoorlijk bruikbaar zal zijn. Het wachten is dus nog op de uitvoering van de herverkavelingswerken. Paratyphi in C" :endam breidt zich uit. Het aantal gevallen van para- lyphus in Giessendam en omgeving heeft zich d«- laatsthe dagen nog mot •nice' breid, (n totaal zijn er nn dertig personen ziek. Om trent de bron van de ziekte is nog niets met zekerheid bekend. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van Zondag 19 uur: Stockholm, geheel bew. Oslo, regen Kopenhagen, zwaar bew. Amsterdam, licht bew. Londen, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, licht bew Bordeaux, onbewolkt Grenoble, hall oew. Nice, onbewolkt Genève, onbewolkt Zürich, onbewolkt Locarno, onbewolkt Berlijn, onbewolkt frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck licht bew Rome, zwaar bew. 27 gr. 21 gr. 25 gr. 27 gr. 30 gr. 28 gr 30 gr. 33 gr 29 gr. 27 gr 26 gr. 25 gr. 28 gr. 28 gr. 28 gr 25 gr VERWACHT... ZONNIG EN WARM. Droog en zonnig, maar langs de waddenkust enkele overdrijvende wolkenvelden. Later in het Zuidoos ten var het land een kleine kans op onweer. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Aanhoudend varm weer. ZON EN MAAN 23 Augustus Zon op: 5.37 or 1952 Maan op: 12.38 c 21.31 198e Jaargang-No 195 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSr- "SKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie t 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties iraax 6 regels) 23 cL per regel met een minimum van t 1.— „Brieven of adres Bureau v. a. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 PZC. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3 Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 iD.g.g 22üa Oustbuig, Finlandstr 2, telet 16; ferneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N Bogerdstraai 24. telef. 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Marokkaanse betogers hebben In het weekend heftig gede monstreerd, waarbij vele slachtoffers te betreuren zijn. Op deze telefoto trachten inwoners van Khenifra, door met knuppels en messen te zwaaien hun mening kracht bij te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1