amp JIMMY BROWN opent een rijschool SHOW EN KOLDER DOMINEREN IN DE BIOSCOPEN 9 STEMMEN UIT DE KERKEN Amsterdamse Beurs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 FILMS IN ZEELAND Aantal reprises Show en kolder domineren deze week in de Zeeuwse bioscopen, die het in deze warme zomerdagen ken nelijk in het luchtige genre zoeken. Twee reprises van nogal groots op gezette showfilms en twee „belegen" filmkluchten telt het programma maar liefst. Grand (Goes) brengt thans de showfilm „There's no business like showbusiness", een musical met een aantal in dit genre doorknede artis- ten onder wie Ethel Merman, Ma- Massale doopplechtigheid van Jehova's getuigen Enige honderden getuigen van Je hova zgn Vrijdagmorgen aan het Schevemngse strand gedoopt. Hier voor bestond een grote belangstelling en ten Noorden van de boulevard was een stuk strand afgezet, waar de plechtigheid geschiedde. Enige tien tallen „dopers" stonden in zee en dompelden de dopelingen geheel on der. Tevoren hadden deze laatsten in de Houtrusthallen een dooptoespraak aangehoord van de congresdienaar, de heer J. C. Regntjes, die de beteke nis van deze doop uitlegde. De be langstelling van het publiek was zeer groot en de dopelingen werden op weg naar de zee begeleid door gezang van hun medebroeders en -zusters. niet voor niets wereldberoemd typerend voor Adox: zelfs het wojkje er op i Drogisten moeten regeling van vestiging herzien. Advies van minister Zijlstra Minister Zijlstra wil de concurren- tie-beperking bij drogisten tegen gaan. Hij heeft de federatie van dro gistenbonden aangemaand de over eenkomst, waarbij het verboden is binnen de straal van 300 meter van een bestaande drogisterij zulk een zaak te vestigen, op te heffen. De federatie heeft, alvorens een beslissing te nemen, een audiëntie aangevraagd bij de minister. De maatregel, waartegen prof. Zijlstra ernstig bezwaar heeft, was een van de eerste, die in 1925 door het georganiseerde drogisterijwezen getroffen zijn ter sanering van deze bedrijfstak. Wie in strijd met deze overeen komst handelt, wordt niet tot een der bonden toegelaten en dit heeft tot gevolg, dat hij tot de niet erkende drogisten wordt gerekend met alle moeilijkheden voor de levering van artikelen daaraan verbonden. Attlee had aanval van hersenthrombose De leider van de Labour-fractie in het Lagerhuis, Clement Attlee, heeft onlangs een aanval vna thrombose in de hersenen gehad, aldus bljjkt uit een mededeling van zijn echtgenote die er aan toevoegde, dat de patiënt het thans „weer heel goed maakt". In politieke kringen te Londen is men van oordeel, dat het aftreden van de 72-jarige fractieleider door deze ziekte waarschijnlijk zal worden verhaast. Indien Attlee zich inder daad om gezondheidsredenen gedwon gen zou zien de leiding die hij reeds twintig jaar in handen heeft, aan een ander over te dragen, zal hij dit waarschijnlijk pas meedelen, wanneer in October het parlement van reces terugkeert. rilyn Monroe en Johnnie Ray. Het gaat om het wel en wee van een ar- tïstenfamilie en het behoeft geen be toog, dat de accenten werden ge legd op zang, dans en muziek. Uiterst luchtig amusement. „A star is born" (Alhambra* Vlis- singen) biedt hetzelfde, zij het dan, dat de luchtigheid hier verhuld gaat in een doorzichtig waas van valse sentimentaliteit. Judy Garland en James Mason vertolken de hoofdrol len in deze met klatergoud aaneen geregen rolprent, waarin ge de ge schiedenis van een artistenhuwelijk krijgt voorgeschoteld. Geen verhef fende geschiedenis. Schouwburgbioscoop (Middelburg) komt met een filmklucht uit de oude doos, namelijk ,,'t Zit in de lucht", waarin George Formby nog altijd ronddwarrelt als een dwaze test-pi loot. Zo langzamerhand is er voor deze rolprent een nieuwe generatie rijp, van wie de voorouders al ken nis namen van George met de ban jo Een overdaad aan kolder is ook te vinden in „Pas op, val niet" (Luxor, Vlissingen), waarin Martin en Lewis een serie dolle en vooral dwaze avon turen beleven. Zij opereren rond de paardenrennen en beleven zo het een en ander, dat de lachspieren wel in beweging weet te brengen. Electro (Middelburg) tenslotte brengt de Franse film „Zij, die zich verkopen" en het ligt nogal voor de hand, wie met die „zij" bedoeld worden. Meisjes aan de zelfkant van het leven, jawel, niet meer en niet minder. Over dit probleem zijn be tere films gemaakt dan dit nogal larmoyante Franse geval geworden is. In cliché-fabriek werden valse kaartjes gedrukt Vijf jaar lang naar iedere interland voetbalwedstrijd. Niet minder dan vtyftien verdach ten hebben zich voor ae Amsterdam se rechtbank moeten verantwoorden voor het drukken van honderden val se toegangsbewijzen voor internatio nale voetbalwedstrijden te Rotterdam en Arasterdam. Zij allen hadden daar vijf jaar lang van geprofiteerd, tot dat op 19 Mei j.I. bjj de wedstryd Ne derlandZwitserland, dank zij de nieuwe nummering van de plaats- kaarten, het gehele complot werd op gerold. De valse kaartjes, die toegang ga ven tot de staantribune, werden in een cliché-fabriek te Amsterdam ver vaardigd naar het voorbeeld van echte plaatsbewijzen, die de daders van iemand leenden. Bij de laatste wedstrijd hadden de daders circa 200 kaarten gedrukt. Tegen de hoofddaders, de 41-jarige C. B. uit Hilversum, van beroep typo graaf, en de 36-jarige chemigraaf, T. van E., uit Amsterdam werd 8 maan den geëist met aftrek en een proeftijd van 3 jaar. Tegen enkele andere per soneelsleden. die daadwerkelijk aan de vervaardiging hadden deelgeno men, eiste de officier 4 maanden voorwaardelijk. De overige leden van het fabriekspersoneel, die terecht stonden wegens heling van de op ver duisterd papier gedrukte valse kaar- West-Duitse bromfietsen niet sneller dan 40 km De Duitse fabrikanten van motor scooters hebben zich vrijwillig ver plicht voortaan geen bromfietsen meer te leveren, die meer dan veertig kilometer per uur kunnen rijden. Zij willen daardoor een bijdrage leveren aan de verhoging van de veiligheid van het verkeer. (Slot van Dag. 3) de streek zelf in opleiding genomen. Na zijn eigen opleiding heeft hg ze voor 'n bg-scholing van een jaar haar Straatsburg gestuurd. Intussen had hij ook reeds het gebouw van de school aangepakt. Dat moest, vol gens hem, 'n waar toevluchtsoord zijn voor de kinderen. Bij gebrek aan iets anders heeft Oberlin zelf allerlei te keningen gemaakt opdat de kinderen enigszins aanschouwelijk onderwijs zouden krijgen. Een gedeelte van die tekeningen is nu nog aanwezig in het museum in de pastorie in Wal- dersbarch in in een museum in Straatsburg. Hij heeft voor zijn scholen voor heel de week een les rooster opgesteld. Ook zorgde hij voor natuurkundige toestellen. Bo vendien hield hij zich ook reeds be zig met het kleuteronderwijs. Door zijn toedoen en onder zijn leiding is in de Ban de la Roche een nieuw schooltype ontstaan, dat van hier uit een tocht rond de wereld is be gonnen. Wanneer Oberlin die school gron dig aanpakte in de vijf dorpen die aan hem toevertrouwd waren, had hij daarmee een bepaalde bedoeling. Iedereen moest kunnen lezen om zelf de Bijbel te kunnen lezen. Ieder ge zin zijn eigen Bgbel is een leuze die Oberlin reeds heeft aangeheven. Behalve voor de Bgbel heeft hy ook gezorgd voor een dorpsbiblio theek. Daarin bracht hij, behalve „boeken rondom de Bijbel" ook lec tuur voor de landbouw, de veeteelt, de fruitteelt en de tuinderij. Hg zorg- Hij zorgde daarbg voor cursussen de fruitteelt en de tuinderij samen, opdat deze alle op een hoger plan kwamen. BRUGGENBOUW Oberlin heeft de bevolking er toe weten te krijgen coöperatief een he leboel dingen aan te pakken. Zo heeft hij wegen aangelegd en bruggen ge bouwd, opdat de Ban de la Roche uit z'n isolement werd verlost. Hij heeft ze er ook toe weten te krggen om gezamenlijk de berghellingen op nieuw te beplanten. Hij doopte geen kind, aleer de ouders enkele vrucht bomen hadden geplant en hg trouwde geen paartje aleer zij voor een be paald aantal vruchtbomen hadden gezorgd. Oberlin heeft er achteraan geze ten dat de landbouw en veeteelt wer den verbeterd. Ook uit ons land heeft hij daartoe aardappelen laten komen om te zien welk soort in zijn dal de beste opbrengst gaf. Eveneens zijn in de Ban de la Ro che de eerste spaarkassen ontstaan en van hieruit hebben ze hun plaats in de wereld veroverd. Aangezien heel de bevolking onmo- ;elijk van de landbouw kon leven, teeft Oberlin er weer voor gezorgd dat er wevergen en spinnergen kwa men. En ondertussen trok hg van dorp tot dorp om te prediken. Wanneer er een kerkedienst in de week was, wat nogal eens plaatsvond, mochten de vrouwen hun brei- en stopwerk meebrengen. Hij heeft dp de kansel gewerkt en er onder. Hg heeft het mogen beleven, niet alleen dat zgn Ban de la Roche geestelijk en maat schappelijk op een hoger plan kwam, maar tevens dat hetgeen hier ge beurd, tot een voorbeeld voor ande re streken heeft gediend. Staande bjj zgn graf in Fouday hebben we aan het leven van deze man teruggedacht, die zgn ambts werk begon met de bede: „Schenk mij Uw genade, o Heer, opdat ik niet alleen mgzelf wijd aan Uw dienst maar dat ik ook mgn broeders mag overreden". Denkende aan hem we ten we weer opnieuw dat een predi kant ook open ogen moet hebben voor de maatschappelijke zijde van het leven. H. Opinie-onderzoek wees uit: steeds meer supporters voor Champ Clark de Luxe 1.40. HET kruikje in blik. Ook de sigaren van 16, 19, 22 en 25 cent in blikverpakking, worden steeds meer gevraagd. Vraag daarom uw winkelier VOOR ZEELAND: FIRMA J. J. LAGAAY - GOES. Tour de France-film 1955 Vele duizenden Zeeuwse sport- M 1 liefhebbers hebben al gebruik gemaakt van de mogelijkheid de Tour de France-film 1955 te Iji -aan zien. Ook volgende week j| staan er weer enkele plaatsen M op het programma voor de ver- toning van deze rolprent. Maandagavond is Zierikzee aan de beurt, waar de voorstelling H in het „Huis van Nassau" ge- m houden zal worden. In Oud-Vossemeer wordt de film Dinsdagavond gedraaid in hotel „Hommel". De sportlief- ee j= hebbers in Sint Maartensdijk kunnen Donderdagavond hun H hart ophalen aan deze film. die in deze gemeente in het club- lokaal „Bazen" vertoond wordt. Vrijdagavond is Nieuw- en Sint ee Jo o sl and aan de beurt (café Plugmers) en Zaterdagavond tenslotte, zal de Tour de Fran- ce-film 1955 in Hoedekenslrerke op het witte doek te zien zijn. Het landbouwschap over de huidige loonpolitiek. Het dagelgks bestuur van het landbouwschap heeft een bespreking gewijd aan de huidige situatie op het gebied der algemene loonverhoudin- gen, waarover thans overleg wordt gepleegd tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Het dagelgks bestuur staat, in over eenstemming met de hoofdafdeling sociale zaken, op het standpunt, dat, voorzover uit dit overleg een verho ging van het algemene loonpeil zou voortvloeien, het agrarisch bedrijfs leven daarbg niet achter kan blgven. De eis tot sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare arbeidersgroepen, waarvan de verwe zenlijking steeds een der belangrijk ste doeleinden heeft uitgemaakt van de Stichting voor de Landbouw, aldus het landbouwschap, dient ook voor de toekomst volledig gehandhaafd te worden. Daarbij wordt er van uit gegaan, dat, teneinde ook in feite tot deze loonpolitiek in staat te zijn, het agra risch bedrijfsleven moet kunnen reke nen op onverminderde handhaving ♦an de door de regering op het gebied van de prijsvorming van landbouw producten gedane toezeggingen. Centraal-Amerikaanse staten confereren O.a. over douane-unie President Carlos Armas van Gua temala heeft te Antiqua (Guatemala) de eerste vergadering van de orga nisatie van Centraal Amerikaanse staten geopend. De leden zgn Hondu ras, Nicaragua, San Salvador en Costa Rica. De landen laten zich vertegenwoordigen door hun minis ters van buitenlandse zaken. Tot voorzitter van de conferentie is gekozen Domingo Goincolea, mi nister van buitenlandse zaken van Guatemala. De voornaamste punten van de agenda zijn: 1) het ontwerp van een douane-unie; 2) een verkla ring van goede nabuurschap, die „de verklaring van Antigua" zal worden genoemd; 3) contröle op opstandige activiteit van politieke vluchtelingen; 4) de verkiezing van een secretaris generaal van de Centraal Amerikaan se statenorganisatie. Nederland (314) Nederland 1948 (3)4) Nederland 1947 (3)4) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertiiicaten 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 8 Nat. Handelsbank Ned. Handelmlj. A.K.U. Bergh's en Jurgens Caïvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Bllliton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.VA. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4)4 Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde NJ3. Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Shell Union Tide Water Van Berkels Patent 18 Aug. 19 Aug. 100% 100% 99% 99)4 100% 101% 99% 99% 173% 173 244 243)4 460% 460)4 276)4 278% 193)4 192 206 205% 234233 52)4 52% 28% 73% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 H Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Utrecht 1952 18 Aug. 19 Aug. 141% 142)4 113% 113% 110% 110)4 110)4 110% 139% 138% 135% 135% 138% 138% 139)4 138% 1233% 84. Het gesprek tussen de Officier van Justitie en Jimmy duurde precies drie kwartier en daarin vertelde deze hem alles van ziin belevenissen met baron Van Kuunen rreule Knuf v. Knaffelaer, Commissaris Van Koeieneren de burgemeester en diens vrouw en hij lichtte hem ook in over Gorilla-Hein en diens handlanger, Bfertus. de krocz. baas. „Twee van het stelletje zitten in de auto óïe hier voor de deur staat", zei Jimmy, „en de rest kunt U zon der moeite arresteren, want ze hebben er geen vermoe den van dat ik hen dóór heb". De Officier schoof zijn stoel achteruit en stond op. Hij liep om de tafel heen en trad op Jimmy toe, „U hebt voortreffelijk werk verricht meneer Brown", zei hij. „Uw naam was mij niet onbe kend en vandaar, dat ik U zo snel tot mijn werkkamer heb toegelaten. Ik weet, dat baron Van Kuunen en de Knaffelaers bij dit zaakje betrokken waren, maar com missaris Van Koeieneren wantrouwde ik reeds. Sommi ge van zijn handelingen bevielen mij niet. Wat U mij van hem hebt verteld, verbaast mij helaas niet". De Of ficier drukte op een beiletje en even later trad een or donnans binnen, die eerbiedig salueerde. „Mijn auto moet binnen vijf minuten voor de deur staan", beval meneer Strengemans. „En zorg ervoor, dat de rechtercommissaris meneer IJzerdraad, wordt gewaarschuwd". Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 19 Aug. Londen 10.58%10.59%, New York 3.82%— 3,83%, Montreal 3.88)4—3.89, Parijs 1.0889—1.0900, Brussel 7.61%—7.62%, Frankfurt 90.58—90.68, Zürich 87.12 87.22, Zürich (vr. francsj 89.31 89.41, Stockholm 73.60—73.70, Ko penhagen 54.72—54.82, Oslo 52.94 53.04, Braz. dollar 3.79%—3.80%, Ar gentijnse verr. dollar 3.76)43.77)4, Japanse verr. dollar 3.79%3.80%, Turkse verr. dollar 3.79—3.80. ANP-CBS BEURSINDICES 1953 is 100. 17/8 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 18/8 19/8 282.26 283.44 283.58 170.95 170.90 170.99 166.17 167.84 167.66 154.94 154.63 154.18 168.75 169.83 168.84 221.30 222.11 222.11 BEURSOVERZICHT. KALME MARKT, SENEMBAH EN OOSTKUST IN REACTIE. Het is gisteren een echte Vrijdagstem ming geweest op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Reeds bij opening bood de grote zaat een zeer rustige aanblik en ook daarna bleef het beeld lusteloos. Het grote nieuws van Donderdag was de uit wisseling van belangen tussen de Senem- bah Maatschappij en de Verenigde Deli. Aandelen Senembah reageerden hierop met een koersdaling bij opening van 8 punten. Later trad een licht herstel in en steeg de prijs van 132)4 tot 134%. Verenig de Deli was in feite onveranderd op 166%. Ook aandelen de Oostkust vertoonden een reactie en werden geadviseerd op 215 la ten tegen Donderdag 223)4. Men achtte het teleurstellend dat de Verenigde Deli heeft bekendgemaakt dat zij aandelen Oostkust niet zal omwisselen tegen aandelen Dell. HVA en Amsterdam Rubber per saldo een fractie lager. Van de internationale soorten valt wei nig opmerkelijks te vertellen. De meeste noteringen bleven in een doen met Don derdag en de handel had weinig om het lijf. De scheepvaartafdeling wist zich Vrij dagmiddag vrij aardig te handhaven. Slechts enkele fondsen, waaronder Scheepvaart Unie, verloren een fractie. Aandelen de Oostzee werden vier punten hoger geadviseerd op 385 in verhand met de op handen zijnde kapitaalsuitbreiding. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Prolongatie 2)4 pet. lllflSSBSHRIIIBra HAZETFABR1EKEN TE ZEVENBERGEN FEUILLETON „Heb je dat gedaan?" „Jategenover de politie en ook tegen mr. Winter. Ik zei, dat ik met niet kon voorstellen, waarom hij aan mij had gedacht als erfgename. En mr. Wintereen kleine grijze man, heel achtenswaardig en ijverig als een mier, ofschoon mieren niet grijs zijn draaide aan zijn lorgnet en zei „dat zijn cliënt hem had ver teld, geen familie te hebben, maar alles te willen nalaten aan een nich tje van zijn overleden vrouw. Mr. Porlock had gezegd, het contact met dat nichtie te hebben verloren, maar hij herinnerde zich haar als aardig klein meisje! Ik moest nu ze ker dankbaar zgn, maar als ik eraan denk, dat hg heeft geprobeerd me achter slot en grendel te krggen op verdenking van winkeldiefstal dan kan ik het niet. Want dat was zijn werk, weet je. Die lange politie man vertelde het". Justin keek ernstig. „Wat ga je nu doen?" vroeg hij. „Ik weet het niet. Ik wilde eerst jou spreken. Mr. Winter zei, dat al les gemakkelijker zal gaan, als hij en ik het testament verifiëren we zijn executeurs-testamentair, be grijp je. Als ik niet meewerk, ver valt het geld aan de Kroon en dat schijnt nergens toe te dienen. Hij door PATRICIA WENT WORTH zegt, dat ik beter doe, het testa ment geldig te verklaren en dan kan ik het gestolen geld aan de bena deelden teruggeven. Dit zei hg er niet bij, maar bedacht ik zelf. En mocht er wat overblijven, dan kan ik het aan een liefdadig doel beste den bgv. voor kinderen. Ik vond het dus maar heter, hem met de zaak te laten voortgaan!" „Is de erfenis groot? Hoeveel on geveer?" „Mr. Winter weet het niet zeker. Vijfduizend pond staat wel vast, maar of er nog meer is, kan hij op 't ogenblik niet zeggen. En Justin, ze willen, dat ik zolang hier zal komen". „Waarom?" „Ze beweren, dat het gemakkelij ker is, omdat ik een van de execu teurs-testamentair ben. In zekere zin is dit nu mijn huis en er is nie mand hier, die orders kan geven. Mr. Winter wil me hier hebben, om dat wij, volgens hem, verantwoor delijk zijn voor 't huis en het meubi lair. Oom Glen had het voor een jaar gehuurd. En de politie zegt, dat het hun werk zou vergemakke lijken". Justin maakte bezwaar: „Met de ze mensen hier in huis een raar stelletje, van wie één de moorde naar moet zijn. Ik heb niet graag, dat je hier blijft". „Ik stel er ook helemaal geen prijs op, hier te komen, maar ik begrijp hun standpunt". „Wat heb je gezegd?" „Dat ik hier alleen wilde komen, wanneer miss Silver er ook zou zgn". „Miss Silver?" „Ik vertelde je gisteravond, dat ik wilde, dat ze hier was. Als jrj en zg hier waren, zou ik er niet tegen op zien". „En mrs. Oakley dan?" „Dat is een eigenaardige kwestie. Na het ontbijt heeft de politie haar gehoord. Ze is vreselijk ongelukkig en verschrikkelijk bang. Ik kan er niets meer van zeggen, maar als ik hier was, zou ik haar misschien een beetje kunnen helpen. Ik bedoel, dat er tussen oom Glen's papieren stuk ken kunnen zgn daar is ze bang voor. Als ik nu een van de execu teurs-testamentair ben, heb ik het recht, ze met mr. Winter en, naar ik denk, de politie, na te gaan. En na tuurlijk zou ik mijn best doen voor het arme schepsel, maar ze houdt van haar man en van Marty; ze is al ziek bij de gedachte, hen te moe ten verliezen". Justin keek haar strak aan en vroeg: „Heeft zij Porlock vermoord?" Dorinda zette verbaasde ogen op. „O, neen, dé.t zeker niet!" „H'm, dat is nog niet precies te zeggen". HOOFDSTUK XXVHI Miss Maud Silver kwam tegen theetijd aan, gehuld in haar zwarte mantelpak, het ouderwetse bontman teltje om de schouders én de zwarte vilthoed met de purperkleurige zee ster en de strik van purperen en zwarte linten op haar hoofd. Na het genot van wat zij de meest verfris sende kop thee, ooit door haar geno ten noemde, werd zij naar haar ka mer gebracht. Hier legde zij haar buitenkleren af en had een gesprek met Dorinda. ,,'t Is erg lief van U, hier te wil len komen. Miss Silver glimlachte. „Het is zeker voegzamer, dat ik hier bij U ben dan dat U hier alleen zou zijnIs mijn kamer naast de uwe? Dat is goed, héél goed. En vertel me nu eens miss Brown, wat er Zaterdagavond gebeurd is". Toen Dorinda klaar was met haar verhaal, kuchte miss Silver eens en zei: „Heel duidelijk, heel bondig". Daarna keek ze op haar horloge, dat links op haar japon was beves tigd. „En nu ga ik naar beneden. Sergeant Abbott zei, dat hij om 5 uur hier zou zijn en 't is juist zo laat". Sergeant Abbott was precies op tijd. Juist toen z* de trap afdaal den. trok hg aan de bel van de'voor- deur, groette miss Silver alsof zg familie van hem was en bracht haar naar de bibliotheek. Voor de eerste maal werd Dorinda zich bewust, dat hij niet slechts een zeer knappe, maar ook zeer „menselijke" jonge man was. In de bibliotheek was hg minder politieman dan ooit. Zgn arm vriend schappelijk om miss Silver heen slaand," leidde hij haar naar een ge makkelijke stoel, waarna hij zeer huiselijk op de armleuning van een andere fauteuil ging zitten. ,,'t Was goed, dat U mij opbelde", zei hij. „De chef was eerst als sta pelgek, maar ik heb hem gekal meerd. De kwestie is, dat ongeveer een half dozijn lui tot over hun oren bg deze zaak betrokken zgn. Als ik zeg „over de oren", dan bedoel ik ook „over de oren". En ieder van dat zootje kan Gregory Porlock hebben neergestoken, want ieder had er heel goede reden voor". „Goede hemel!" riep miss Silver uit. eZ had een gebloemde sitsen breizak, geschenk van haar nichtje Ethel, meegebracht. Nu opende zij ate zak en nam er een nalfvoltoold kindertruitje uit, vervaardigd van de lichtrose wol, bij haar bezoek aan De Luxe Stores gekocht. De vier naalden begonnen te klikken en het truitje werd verder afgemaakt zon der dat de breister ook maar een ogenblik in aandacht voor Frank's onthullingen verslapte. Hij knikte. „Inderdaadgoede hemel! Ik geloof, dat U wel min of meer weet, wat er Zaterdagavond gebeurd is". „Miss Brown heeft het mg duide lijk en helder verteld". „Wilt U eerst de verklaringen le zen? Dat zal U niet veel tijd kosten. De chef stond, na eerst de gebrui kelijke stoom te hebben afgeblazen, mij toe, ze hierheen te brengen". Miss Silver legde haar breiwerk neer en las de getypte vellen in on onderbroken stilte. Toen ze van het laatste vel opkeek, bood hg haar een ander blad papier aan. „Hier zijn mijn aantekeningen van de verschillende gesprekken. Er zit heel wat informatie-stof in". Na ook deze notities te hebben ge lezen, zei miss Silver: „Dit past al les heel goed in de omlijsting, die miss Brown heeft gegeven". „Ja, die jonge dame heel't hersens en ofschoon zij de enige erfgename van de niet beweende overledene is, is zij ook een van de weinigen, die niet verdacht worden. Maar nu de lui, die het wél zijn. Ik heb ze voor U opge schreven en U zult zien, hoe aardig en eenvoudig het is. Nu beginnen we maar." Hij overhandigde haar nog meer van zijn nette typewerk en leunde over haar schouder om overluid mee te. lezen. Af en toe brak hij die lec tuur af voor commentaar of nadere uitleg. „No 1. Leonard Carroll, cabaret- artist, slim, glad, door en door onbe trouwbaar". Miss Silver kuchte vriendelijk. .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6