Redding van drie mijnwerkers kan enkele dagen duren Ban de Ia Roche, het land waar Oberlin leefde en werkte f KLANKBORD*) HEVIGE OVERSTROMINGEN IN VERENIGDE STATEN ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT VIJFTIG MAN AAN HET WERK Het Wereldgebeuren Adenauer naar Moskou Met breed gebaar en op innemen de wgze verwelkomde de Rus sische ambassadeur in de Franse hoofdstad, Alexander Wino- gradow zijn Wcstduitsc collega Frei- nerr van Maltzan, die hem op 3 Au gustus de tweede nota uit Bonn voor Moskou overhandigde: Hoofdpunten waren: 1. Het voor stel, dat Adenauer op 9 Septem ber naar de So vjet-hoofdstad komt: 2. Het vaststeller van het feit, dat het vraagstuk van de staatkundige eenheid van Duitsland ten nauwste samenhangt met een tot stand ko men van diplomatieke, economische en culturele betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek. Het antwoord van het Kremlin is thans binnen: Adenauer is welkom op 9 September. De voorwaarden zijn aanvaard en geen onderwerp zal on besproken blijven. De delegatie met Adenauer aan 't hoofd zal bestaan uit honderd man, voornamelijk technici. Een twaalftal hoge diplomaten gaat mee; de minis ter van economische zaken Ehrhard zal de Bondskanselier niet vergezel len. Op één punt zijn regering en oppo sitie in West-Duitslana het eens: de noodzaak om met Moskou te praten over de hereniging, het naar huis zenden van de Duitse krijgsge vangenen, dient in één verband te worden gebracht met het aanknopen van normale diplomatieke, culturele en economische oetrekkingen. Maar de socialistische oppositie heeft zich afzijdig gehouden van deze trip, om dat Adenauer zich gebonden Heeft door de Parijse verdragen. Minister Ehrhard gaat niet mee, omdat men de nadruk legt op de po litieke missie van deze reis en de eco nomische zaker nas later aan de or de komen. Overigens bestaan er niet alleen bij ae socialisten bezwaren tegen deze reis van Adenauer. In de „Rheinische Merkur" regeringsge zind wordt de verzuchting geslaakt dat er geen reële verwachtingen ge koesterd kunn l worden. En een Bondskanselier, die uit Moskou terug komt met als enig resultaat, dat ae betrekkingen weer hersteld zijn, is slechter af dan een Bondskanselier, die thuis bleef, zo zegt het blad. Er zouden meer stemmen te citeren zijn, die menen dat er vooral sinds Genève niet veel goeds te verwachten valt voor West-Duitsland. Het State Department, dat juist in de Bondsrepubliek in de laat ste jaren een trouwe bondge noot meent te vinden, is hevig ver ontrust door dit kennelijk wantrou wen in de resultaten van de nieuwe koers. Washington komt dan ook in het geweer tegen de opvatting, als zou het de bestaande verdeling van Duitsland accepteren. Men wijst er op, dat de Duitsers blijkbaar te hoge verwachtingen hebben gehad van de conferentie te Genève. Dat de Sow- jets thans een andere toon aanslaan, zo zegt Washington tot de Duitsers, betekent niets. Tij en geduld, aldus de vermanende raad van Dulles, zijn de voorwaarden om met de Russe" te onderhandelen. Men wijst in dit verband op de besprekingen over het vredesverdrag met Italië. Drie maan den duurde het eer de vroegere Ge allieerden het eens waren over de eerste zin van het ontwerp voor het vredesverdrag met Italië. Genève droeg alleen maar bij tot een zuive ring van de gespannen sfeer en ver der niet Niet dat Washington tegen de reis van Adenauer naar Moskou is. Het zal het prestige van de Bondsrepubliek versterken en bo vendien Kost het een eenmaal in de Sowjet-hoofdstad gevestigde Duitse ambassade niet veel moeite de in vloed van de Oostduitse volksrepu bliek tot een minimum te reduceren. Dit alles behoeft ook volstrekt niet de erkenning van de Oostduitse sa telliet van Rusland in te hou den. Washington heeft alle ver trouwen in Adenauer. Maar ten overvloede heeft dr. Krekeier. de Westduitse ambassadeur in Washing ton, aan Adenauer nog een persoon lijk schrijven van Foster Dulles over handigd, ten einde de Bondskanselier vóór zijn reis alle steun mee te ge ven. Foster Dulles: Tijd en geduld doende voedsel gaf, moest menigeen elders werk gaan zoeken en velen trachtten met landloperij aan de kost te komen. Alles bij elkaar genomen is het te begrypen, dat het geen bege renswaardige zaak geweest is om predikant te worden in de Ban de la Roche. Hier nu is Oberlin ge komen en hier is hij tot zijn dood toe in 1826 gebleven. Wat er hier door hem in die 59 jaren is ge daan, is van zulk een betekenis geweest en heeft reeds tijdens zijn leven zulk een bekendheid gekre gen, dat, toen de Czaar van Rus land na het verslaan van Napoleon in West-Europa was, hij een tocht gemaakt heeft naar de Ban de la Roche, alleen om Oberlin te zien Het eerste wat Oberlin buiten zjjn ambtswerk heeft aangepakt, is de school geweest. Onderwijzers waren er niet te krijgen. Daarom heeft hij de meest intelligentste jongeren uit .(Vervolg op pag. 4) Voldoende voedsel; telefonisch contact met hun vrouwen STEMMEN UIT DE KERKEN Hij bracht de bevolking geestelijk en maatschappelijk op hoger plan Het is vacantietijd in de maand Augustus. Waarom zouden we U in ze rubriek ook eens niet meenemen op reis en wel naar dat gedeelte van Frankrijk, dat ten Westen van de Rijn ligt, voor zover deze rivier de grens vormt tussen Frankrijk en Duitsland. De Rijn-vlakte van de Elzas wordt hier afgesloten door een lang midden-gebergte, de Vogezen. In een van de dalen van dit gebergte, ten Westen van Straatsburg, ligt de Ban de la Ro che. Het is maar een klein stukje van het dal van de Bruche; een zij-dal van het hoofddal. Op een van de rotspunten, die het dal beheersen en van waaruit men een heerlijk uitzicht heeft, liggen nog de ruïnes van het kasteel „van de Rots", dat in de middeleeuwen, tot het in 1469 werd ver woest, deze streek heeft beheerst en waarvan de kasteelheer eenmaal als „bannerheer" de bewoners van de dorpen die tot dit gebied behoorden, als zijn horigen en lijfeigenen kon beschouwen. De Ban de la Roche is in tweeërlei opzicht een merkwaardig gebied. Op tweeërlei wijze is het een enclave, zoals Baarle Nassau een Belgische enclave is op Nederlands gebied. In de eerste plaats wordt er in dit ge bied Frans gesproken, terwjjl aan de overkant van het riviertje dat vroeger de grens van de Ban de la Roche vormde en zelfs daar, waar het een dorp in twee delen splitst, 't Duits-Elzasische dialect wordt ge hoord. In de tweede plaats is dit ge bied een enclave omdat het Protes tant is te midden van een verder ge heel Rooms Katholieke omgeving. Daar zit natuurlijk een heel stuk ge schiedenis achter en in zoverre de geschiedenis een gebied interessant maakt, kan dat ook hier het geval zijn. Bovendien is het een streek, ryk aan oude sagen. Er zijn weinig stre ken waarover zulk een grote littera tuur bestaat als over de Ban de la Roche. Wanneer dit laatste het geval is, vindt dit bijna uitsluitend zijn oor zaak in het feit dat Jean Frederic Oberlin hier predikant geweest is. Toen hij beroepen werd in 1767 was hij 27 jaar. Op 23-jarige leeftijd had hij zijn studiën in zijn geboortestad om predikant te worden, waarom toen vond hij zichzelf nog te jong Straatsburg reeds voltooid, maar hijj huisonderwgzer werd bij een be kende familie. Toen hij zich na een paar jaar beroepbaar stelde, was er geen gemeente die hem beriep. Hij was nu niet bepaald een redenaar. Daarom werd Oberlin gedwongen een baantje aan te nemen dat in die tijd niet erg begerenswaardig was, n.l. dat van veldprediker bg het garni zoen van Straatsburg. Toen hij weer een paar jaar later, een beroep kreeg, was het naar een gemeente waar eigenlijk ook niemand heen wilde. Hij zou moeten wonen in een slecht onderhouden en vochtige pas torie en hij zou predikant moeten zijn in niet minder dan vijf gemeen ten. Behalve Waldersbach, waar hij woonde, werden aan zijn zorgen toe vertrouwd Bellefose, Belsmont, Fou- dag en Solbach. Dat beloofde, eerlyk gezegd, niet veel. Twee jonge stadsmensen in de eenzaamheid van het platteland. En hoe zag de Ban de la Roche er in die tyd uit! Het was een streek die erg geleden had onder de beproevin gen van de oorlog, die in dit grens gebied nogal eens woedde. Toen Ober lin kwam, was hij gedwongen te voet of te paard te reizen, omdat er geen wegen waren waarop met een wagen kon worden gereden. Boven dien waren er geen bruggen over de rivieren die in de zomer nog al eens overstroomden, omdat er in de Vo gezen veel onweer is en er veel re gen valt. Des winters is het land met een dikke sneeuwlaag bedekt. De bevolking was arm, omdat de akkers weinig opbrachten. Boven dien werd ieder jaar goede teelaarde meegesleurd de rivieren in, omdat men al te roekeloos de bossen op de berghellingen gekapt had, waardoor de regen al te snel naar beneden stroomde. Behalve dat de bevolking arm was, stond ze ook moreel niet op een hoog peil, Doordat da streek zelf niet vol- Zomervooruitzichlen niet ongunstig (Van onze weerkundige mede- werker) Gistermorgen is een vochti- ge maar warme oceaanlucht ons land binnengedrongen. Tij- M dens opklaringen stijgt de tem- peratuur in deze lucht ook vandaag tot 24 a 26 graden C. Het weer is als gevolg van het hoge vochtgehalte van de luent drukkend. Uitzonderlijk veel regen viel er gisteren in Groningen, waar het warmte- m front plotseling actief werd en vertraagd ging bewegen. Tot gisterenmiddag was op het p vliegveld Eelde bij Groningen in acht uur 50 mm regen ge- vallen. H Langzaam trekt een zwak koufront van Engeland de i Noordzee op in de richting van ons land. Hoewel de beweging Gisteravond nog onzeker was, an het morgenochtend ons land passeren, zodat Zondag iets koelere maar ook droge lucht met flinke opklaringen p naar Zeeland komt. Er is daarom geen reden de zomervooruit zichten ongunstig te noemen. Het is mogelijk, dat een nieuw hogedrukgebied bij de Azoren zich na morgen met I goed zomerweer opnieuw over onze omgeving gaat uitbreiden, p Besprekingen over Gaza afgebroken Gen. Burns naar Caïro De besprekingen die tussen Israël en Egypte werden gevoerd om te Ikomen tot een ontspanning in het grensgebied bü Gaza zijn afgebroken aldus is uit goede bron te Gaza ver nomen. De bijeenkomst die Vrijdag zou worden gehouden, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De Egyptische afgevaardigde kolo nel Gohar verklaarde dat Egypte Is raëlische voorstellen voor een direct telefonisch contact tussen de plaat selijke bevelhebbers in het gebied van Gaza cn een bijeenkomst van deze bevelhebbers zonder aanwezigheid van V.N.-waarnemers heeft verwor pen. De Israëliërs wilden voorts, dat verslagen over de onderhandelingen niet zouden worden getekend door generaal Burns, de leider van de Pa lestijnse bestandscommissie der Ver. Naties. Generaal Burns zal op 23 Augus tus naar Caïro reizen om met de Egyptische autoriteiten te spreken over mogelijkheden om uit de impase te komen. ATOOMSTRALING: De Zweedse professor Sivert verklaarde in Ge nève, dat er van mannen meer atoom straling uitgaat dan van vrouwen, omdat eerstgenoemden gespierder zijn. Op latere leeftijd neemt de stra ling af. Magere mensen zenden meer stralingen uit dan dikke, omdat vet als een schild werkt. UITVERKOOP: Plaats een(hoe dit in Pakistan heet weten we niet) dacht ex-premier Mohammed Ali van Pakistan. Dit biedt hij te koop aan: radio-gramofooncombinaties, servie zen, antieke bloemvazen, Perzische tapijten, meubilair, kostbare perso nenauto, dure camera's, telescoopkij ker, tafelzilver eneen electrische trein met toebehoren. JOY-RIDING: Doorgaans gaat het joy-riding met auto s, een bezigheid, welke de justitie nogal last bezorgd. Maar in Hilversum doen ze het thans met paarden, bliikens een klacht van de directeur van het gemeentelijk sportpark. De jongelui maken er een gewoonte van enkele van de honderd harddravers uit de stallen en boxen van de renbaan te halen om daar mede clandestien uit rijden te gaan. 56 doden Negen Amerikaanse staten zjjn ge teisterd door overstromingen, die het gevolg zijn van zware regenval. In totaal zijn 56 personen om het leven gekomen. Op sommige plaatsen viel niet minder dan ruim 22 centimeter re gen. Het zwaarst getroffen werden het oostelijk deel van Pennsylvania het zuidoosten van New York en New Jersey. Maar ook deden zich over stromingen voor in Virginia, Mary land, Massachusetts, Connecticut, Vermont, Rhode Island en het district Columbia. Leger en vloot schakelden hef- schroefvliegtuigen in om geïsoleerde personen, onder wie kamperende kin deren, uit hun netelige positie te be vrijden. De rivier de Delaware is nabij Ees- ton, in Pennsylvanië, tot een peil ge stegen, dat vgf meter hoger dan nor maal is, en het water blijft stijgen. Een boek over Prinses Beatrix Ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van H. K. H. Prinses Be atrix zal met de volledige medewer king van de leden van de Koninklijke familie een boek verschijnen. Behalve een levensgeschiedenis in foto's besteedt het boek o.m. ook aandacht in woord en beeld aan de liefhebberijen van de prinses, zo zul len bijvoorbeeld ook afbeeldingen worden opgenomen van beeldhouw werk door de prinses zelf vervaar digd. De tekst van het boek bevat o.m, een bijdrage van prof. dr. L. J. Ro gier uit Nijmegen, die een beeld zal geven van de tijd, waarin H. K. H. Prinses Wilhelmina 18 jaar werd en van de tijd, toen H. M. Koningin Ju liana deze leeftijd bereikte. Prof. dr. A. M. Donner uit Amster dam belicht de staatsrechterlijke kant van deze achttiende verjaardag. Een groot aantal nimmer gepubli ceerde foto's verlucht de tekst. Prof. dr. P. J. Bouman uit Groningen schreef een bijdrage „de jonge vrouw in deze tijd". De supervisie over het boek Is in handen van een door minister Cals in gestelde redactieraad, bestaande uit prof. dr. I. A. Diepenhorst, mr. J. A. Jonkman, mej. dr. A. M. Klompé, dr. J. A. de Koning en ds. N. O. Steen beek. Dit boek zal aan het einde van dit jaar in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Erepenning Nijmegen voor Montgomery Met geestdrift hebben burgerü en gemeentebestuur van Nijmegen Vrij dag veldmaarschalk burggraaf Mont gomery van El Alamein begroet. Van stadhuis en kerktorens woeien En gelse vlaggen en ook de hoofdstraten aer stad waren met vlaggen getooid. Burgemeester Ch. Hustinx van Nij megen, in wiens gezelschap zich be vonden de Britse ambassadeur in ons land, sir Paul Mason en de commis saris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uffortl, ver welkomde de veldmaarschalk toen deze per Rijnboot aankwam bij de lage loswal aan de Waal. In het stad huis bood burgemeester Hustinx daarna zijn gast de erepenning der stad Nijmegen aan. Amerikaanse sergeant veroordeeld Tot levenslange dwangarbeid Sergeant James Gallagher, voorma lig lid der Amerikaanse strijdkrach ten in Korea, stond terecht wegens schuld aan het om het leven komen van twee wapenbroeders in een krijgs gevangenkamp der Chinese commu nisten, samenwerking met de vijand, en het hem verstrekken van inlichtin gen over medekrijgsgevangenen, „zonder daartoe gerechtigd te zijn en met het doel een voorkeursbehande ling te verkrijgen". Hij werd veroordeeld tot levens lange dwangarbeid, oneervol ontslag uit het leger en verlies van elk recht op soldij- en/of toelagebetaling. Paratyphus in Giessendam In de steenkolenmijn „Willem Sophia-mijn" te Spekholzerheide is naar gemeld, Donderdagavond een deel van een in aanleg zijnde nieuwe verdie ping op 217 meter diepte ingestort, waardoor drie arbeiders zjjn geïsoleerd. De namen van de arbeiders zijn: M. Bertram uit Nijswiller, H. Bertram uit de Gracht (Kerkrade) en P. Schoormans uit Bleyerheide. Op tweeërlei wijze wordt getracht de mannen te bereiken: het drijven van een kleine steèn- gang om de instorting heen en het dryven van een boorgat van de lager ge legen 240 meter-verdieping af. De totale lengte van de hulpgang volgens de eerste methode waar aan thans continu wordt gewerkt zal ongeveer dertig meter worden. De gang moet vijf meter van de inge storte steengang afblijven. Wat de tweede methode betreft: Vrijdagmid dag werd met het boren begonnen, toen men een machine had opgesteld, welke door een Duitse firma ge bracht is. Het contact met de inge sloten mijnwerkers wordt onderhou den via een intact gebleven pers luchtleiding, welke een diameter heeft van 10 c.m. Met een koker van 4 c.m. middellijn werden levensmiddelen naar de ingeslotenen getrokken. Gis teravond was er al voor zeven dagen voedsel op deze wijze aanwezig. In de tweede plaats is er telefo nisch contact met de mannen tot stand gebracht. Ook de telefoonkabel is n.1. intact gebleven. Vrijdagmiddag hebben de echtgenoten met hun man nen gesproken via de telefoon. Zij waren vol goede moed en bezig met een kaartspel bij het licht van een zaklantaarn. Overigens moeten zij nog een 1000 meter lopen willen zij bij de telefoon kunnen Komen. Men kon niet meedelen hoe lang het zal duren voordat de mannen be vrijd zullen zijn. Het is echter duidelijk, dat het een kwestie zal zijn van tenminste enkele dagen. Vüftig man in totaal nemen deel aan de reddingswerkzaamheden. In de gemeente Giessendam, het buurdorp van Hardinxveld en in min dere mate te Sliedrecht zijn gevallen van paratyphus geconstateerd, meeste gevallen van het type salmonel- lose dvphimurium, er zijn echter ook enige gevallen van een geheel ander type. Het aantal gevallen in de gemeente Giessendam was Vrijdag ongeveer 12, het totale aantal gevallen in de streek bedroeg ongeveer 25. De ziekte heeft in het algemeen geen kwaadaardig ka rakter. Bij kleine kinderen en bejaar den is echter waakzaamheid geboden. Enige zieken zijn vervoerd naar om liggende plaatsen, waar zij in barakken worden verpleegd. Slechts een enkele patiënt is in een ziekenhuis opgeno men. De inspectie van de volksgezond heid stelt een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de epidemie. Honderden wegen zijn overstroomd, waardoor een aantal kleine steden en dorpen van de buitenwereld is afge sneden. Hefschroefvlïegtuïgen en andere toestellen van leger, vloot en lucht macht namen aan de reddingswerk zaamheden deel. In Pennsylvanië zijn tientallen brug gen, waaronder vele grote, wegge* slagen. Twee Londense scholierenRay Byer- ley (rechts) en Graham Benison, zijn wandelend en liftend 7 landen van Eu ropa doorgereisd. Onze fotograaf Mekte het tweetal in Sluis. Nieuwe inval in Goa Zeventig Indische „Satyagrahi's" (vreedzame betogers") zijn Vrijdag middag het gebied van Goa binnen getrokken. Volgens het aanvankelijk plan zou den Vrijdag 200 Indische vrijwilligers de grens overschreden, maar later werd besloten de groep in drieën te splitsen. Een er van zou Vrijdag het Portugese gebied binnentrekken, de andere twee vandaag. Mevrouw Phylis Sispera, de in En geland geboren vroegere echtgenote van een lid van de Tsjechische lucht macht, is Donderdag in Londen in het huwelijk getreden met Jaromir Chudy een Sudeten-Duitser, die haar heeft bijgestaan in haar strijd voor de te rugkeer uit Oost-Europa naar Enge land. Deze foto toont het glimlachende bruidspaar na de plechtigheid omringd door vrienden en familie. Op de voor grond een van de zoontjes uit het eer. ste huwelijk van Mevrouw Sispera". Het ivas een grap. Vier Britse officieren hebben Vrij dag bekend op Maandag j.l. het mili taire kamp van Kinmei Park bij Rhyl in Noord-Wales te hebben aangeval len, aldus een bekendmaking van het ministerie van oorlog te Londen. De vier jonge legerofficieren zeiden dat zij voor de grap een overval op het kamp hadden geënsceneerd. Aanvankelijk dacht men, dat het kamp was aangevallen door Ierse na tionalisten, die eerder uit een andere legeropslagplaats een voorraad wa pens en munitie hadden gestolen. Verlichtingen voor het West-Duitse grensverkeer Op 1 September worden de devie- zenoepalingen voor 't reis- en grens verkeer aanzienlijk verbeterd. Naar de bank Deutscher Lander mededeelt wordt het maximum be drag aan Duitse geldsoorten, dat door Duitsers en door buitenlandse reizi gers bij het verlaten van Duitsland naar het buitenland en het Saarge- bied per persoon mag worden meege nomen, verhoogd van DM 300 tot DM 1500. Tnplaats van Duitse geldsoorten mogen voortaan per reis en per per soon buitenlandse betalingsmiddelen met inbegrip van reischeques in DM tot de tegenwaarde van DM 1500 worden meegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5