PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering wil met leiders in Marokko praten „Grondkorting" bij herverkaveling Walcheren in strijd met de wet? MISDADIGER TERRORISEERT GEZIN IN CHICAGO MUITERIJ IN VAN DE HET ZUIDEN SOEDAN Va nd aag. 198e Jaargang-No. 194 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1<—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telet. 2475 ib.g.g 2228): Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 2 BESPREKINGEN IN AIX-LES-BAINS Uit voorzorg troepen rond Casablanca samengetrokken Premier Faure en andere leden van het Franse kabinet zullen Maandag a.s. te Aix-les-Bains met vooraanstaande Marokkaanse politici een ge- dachtenwisseling beginnen ten einde een oplossing voor de crisis in het protectoraat te vinden. Dit werd bekendgemaakt, nadat een speciale commissie van vijf leden uit de regering premier Faure, July (Noord-Afrikaanse zaken), Pinay (buitenlandse zaken), Koenig (Defensie) en Robert Schuman (Justitie) gedurende acht uur met de resident-generaal van Marokko, Grandval, had geconfereerd, die Vrijdag onverwachts naar Parijs was gevlogen om rapport over de toestand in het protectoraat uit te brengen. Naar premier Faure meedeelde, zal te Aix-les-Bains geen rondetafel conferentie worden gehouden, doch er zal een reeks afzonderlijke bespre kingen met Marokkaanse leiders worden gehouden. Grandval, die de zelfde dag nog terugkeerde, zal een lijst opstellen van hen, die door Frankrijk zullen worden uitgenodigd. Zelf zal hij voor het overleg weer naar Frankrijk overkomen. Voordat de ministers het besluit voor de gedachtenwisseling namen, had de resident-generaal verslag uit gebracht over de tot dusver mislukte pogingen van sultan Mohamed Ben Arafa om een representatieve rege ring te vormen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in de Franse hoofdstad Geen krul Voor Zeeland en xn het bijzonder voor Vlissingen kwam er deze week goed nieuws uit de bus: de Koninklijke Mij. „De Schelde" kreeg een order van niet minder dan tien vrachtschepen voor buitenlandse reke ning. Dat betekent ook voor de duizen den werknemers van deze Vlissingse maatschappij volop werk tot om en nabij 1961, en uiteraard profiteren daarvan ook velen buiten de engere kring van dit bedrijf. Prettig nieuws, inderdaad. Maar daarnaast kwam er ook een minder plezierig bericht: Zeeland krijgt niets van de ruim 700 industriewoningen, die minister Witte vorige week verdeelde. Tien provincies ontvingen contingen ten, variërende van 125 tot 25, maar de elfde werd met niets naar huis ge stuurd Felix Timmermans heeft eens een verhaaltje geschreven, waarin wordt verteld hoe de dieren hun „kleren en kleuren" kregen. Toen alle materiaal voor deze kleedpartij op was, kwam het varkentje nog haastig aanzetten, maar helaas, er was niets meer over. Bij wijze van troost kreeg het beestje toen een fraaie krul in zijn.staart. Zee land heeft bij de verdeling van minis ter Witte zelfs geen krul gekregen. De heren in Den Haag vonden echt, dat ook dat er niet meer afkon Het zal allemaal wel keurig uitge dokterd zijn met statistieken en zo, en natuurlijk hebben wijze mannen aan de hand van cijferreeksen met overtuiging vastgesteld, dat er in Zeeland geen industi'ie-woningen nodig zijn. Misschien hebben zij ook wel even aan dat verhaaltje van Felix Timmer mans gedacht en toen Zeeland glim lachend vergeleken met een lief-rose varkentje, zo'n diertje dat geen kwaad doet en bijna nooit zijn tanden laat zien. Maar alles bijeengenomen, be gint de hele situatie wel bijzonder ver velend te worden en het wordt nu toch wel de hoogste tijd, dat men in Den Haag begrijpt, dat Zeeland zich niet met een kluitje in het riet laat sturen. De grootste order in de geschiedenis van de Nederlandse scheepsbouw komt naar dit gewest, langs het kanaal naar Gent staan machtige fabrieken, die hun producten over de gehele wereld verzenden, overal in de provincie vindt men klein-bedrijven, waarin velen een boterham verdienen en waarin, zij het op bescheiden schaal, een bijdrage tot het nationale productieproces wordt geleverd. En bovendien wordt naarstig gespeurd naar nieuwe bestaansmoge lijkheden, een speurtocht, die tot dus ver reeds menigmaal succes oplever de. Maar niettemin: de statistieken wijzen het blijkbaar uit Zeeland heeft geen woningen nodig Van de 702 verdeelde woningen ont ving Groningen er 125, Friesland 54, Drente 50, Overijssel 83, Gel derland 55, Utrecht 50, Zuid-Holland 40^ Noord-Holland 55, Noord-Brabant 165 en Limbui-g 25. De grootste hap gaat dus weer naar het centrum, name lijk 145 voor Utrecht, Zuid- en Noord- Holland samen. En nu begrijpen wij zeer wel, dat de vraag naar woningen hier groot is, vele malen groter dan in Zeeland, maar anderzijds betekent elke woning extra in de randstad Hol land een versterking van de zuigkracht, die het Westen op provincies als Zee land uitoefent, Ook hier wil men men sen aantrekken, want er is werk ge noeg, maarde extra-huizen gaan •naar elders! Het wordt vermoeiend om steeds weer opnieuw te pleiten voor een beter begrip bij de Haagse heren voor de problemen van de buitenge westen, want ten opzichte van de wo- ningpolitiek het is op deze plaats reeds eerder betoogd beschouwt men Zeeland onveranderd als een soort „museum-provincie" En afgezien van dit alles blijkt nu ook, dat minister Witte een slecht psycholoog is. Zelfs de krul kon er bij hem niet op overschieten zal de voornaamste aanhanger van de sultan, de machtige Pasja el Glaoui van Marrakesj, waar schijnlijk naar Aix komen. Ook de leiders van de voornaamste na tionalistische groeperingen ver wacht men daar te zien. Tevens wordt het in kringen, welke in nauw contact met de regering staan, mogelijk geacht dat ver tegenwoordigers van Spaans-Ma- rokko naar Aix-les-Bains komen. Officieel wordt medegedeeld, dat bij relletjes te Kenifra tien Marokkaan se betogers zijn gedood en een nog niet vastgesteld aantal gewond. Ook drie leden der veiligheidstroepen werden gewond. 28 opslagplaatsen of winkels, tien huizen en vier auto's, alles bezit van blanken, werden geplunderd en in brand gestoken. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Een nieuwe poging, om te Kenifra wanordelijkheden te doen uitbreken, werd door de veiligheidstroepen ver edeld. V oorzorgsrnaatregelen De Fransen hebben rondom Ca sablanca tien duizend man zwaar bewapende politie en militairen samengetrokken als voorzorgs maatregel voor vandaag. In de afgelopen 36 uur hebben zich reeds anti-Franse demonstra ties in geheel Marokko voorge daan, waarbij tenminste twintig personen om het leven zijn geko men en ruim vyftig gewond. In de wijken van het stadsgedeelte Medina, waarin een half millioen Marokkanen wonen, hebben eenhe den van het vreemdelingenlegioen, keurtroepen der marine, Senegalese infanterie en Marokkaanse militie stellingen ingenomen. De Franse kruiser „Guichen" heeft het anker in de haven van Casablan ca laten vallen en versterkingen aan wal gezet. Verkenningsvliegtuigen der Franse luchtmacht cirkelen boven Medina. Staat van beleg in Nantes Nieuwe ongeregeldheden Bij de gevangenis van Nantes is het Vrijdag tot gevechten gekomen tussen veiligheidstroepen en arbei ders, die de vrijlating eisten van col lega's die bij de ongeregeldheden van de vorige dag in hechtenis wa ren genomen. Met behulp van traan- gasbommen werden de betogers te ruggeslagen, Nantes verkeert in een staat van beleg. Alle café's zyn gesloten en het personeel van de openbare ver voersbedrijven en de P.T.T. legden het werk neer uit sympathie voor de talrijke werfarbeiders, die Donder dag bij botsingen met de politie wer den gewond. In totaal moesten na deze gevechten 42 politiemannen en 29 betogers in ziekenhuizen worden opgenomen. Een honderdtal personen werd gearresteerd. Vrijdagavond openden de veiligheids troepen het vuur op betogers in het centrum van de stad, nadat zij tever geefs hadden getracht de menigte te verspreiden. Er werd een persoon ge dood, terwijl er drie werden gewond. Twee Argentijnse onderofficieren zijn Donderdag in Uruguay aangekomen waar zij politiek asyl vroegen. Hangende een beslissing over dit verzoek werden zij in hechtenis genomen. TWEE DAGEN ALS GIJZELAARS Na vuurgevecht bedwongen Na het hevigste vuurgevecht dat Chicago sinds de dagen van Dillin- ger en Al Capone heeft gekend, heeft de politie een gevaarlijke misdadiger die wegens moord werd gezocht, kunnen arresteren. De jacht op de gezochte, Richard Arpenter, begon toen hij Woensdag avond in een bioscoop een politieman neerschoot die hem wilde arre steren in verband met een enige dagen tevoren gepleegde moord op een andere politieman. Na een vuurgevecht wist de misdadiger door een achterdeur het theater te verla ten en in een nabijgelegen flatgebouw in een apartement op de derde ver dieping binnen te di-ingen. De bewo ners, het echtpaar Powell met twee kleine kinderen, hield hij twee dagen als gijzelaars vast zonder dat de po litie zijn verblijfplaats wist. Tenslotte kregen de Powells van Carpentier toestemming om op de stoep voor het gebouw te gaan zit ten, zoals zij gewoon waren 's avonds te doen. Eenmaal buiten het schoots veld van de bandiet gekomen waar schuwden zij de politie. Binnen enke le minuten hadden hondei'den politie mannen het gebouw omsingeld, die Carpenter na een vuurgevecht en met behulp van grote hoeveelheden traangasgranaten tot overgave dwon gen. NOODTOESTAND AFGEKONDIGD Nieuw voorstel voor onafhankelijkheid De Soedanese regering heeft Vrij dag bellend gemaakt, dat in het Zui den van het land muitery is uitge broken onder haar troepen en dat drie officieren worden vermist van wie er een vermoord is. Bij de op stand waren twee compagnieën van het in de plaats Torit gelegerde, z.g. equatoria-korps, betrokken. De ver miste officieren uit de Noordelijke Soedan dienden bij het gemengde verdedigingsleger van Noord en Zuid. Gouvei-neur-generaal sir Knox Höïm van de Soedan, die op het ogen blik met vacantie in Schotland is, heeft Vrijdag de noodtoestand in de Zuidelijke provincies van de Soedan afgekondigd. De Soedanese minister van sociale zaken „Jahia el Fadli", heeft Donder dag in tegenwoordigheid van premier Ismail el Azhari en andere leden van het kabinet, op een persconferentie de wens uitgesproken, dat Engeland en Egypte er mee instemmen, dat het huidige Soedanese parlement beslist of het land zelfstandig zal zijn of zich met Egypte zal verbinden. De minis ter was van oordeel, dat alle Soeda- nezen voorstander van onafhanke lijkheid zijn en dat door de genoemde procedure tijd en moeiten worden be- nemen filmspelers en ci neasten van Metro Goldwyn Mayer hun intrek in kasteel Maurick te Vught in verband met het maken van opnamen te Nuenen voor een film in ci nemascope en kleuren over Vincent van Gogh. MORGEN is het 25 jaar geleden, dat de droogmaling van de Wierin- germeer werd voltooid. viert prinses Margaret Ro- 1 se van Groot-Brittannië haar 25ste verjaardag. 'i:i!l!lili|llll!llllllll!lllll!l!ll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ii| BETOOG VAN MR TERWOERT VOOR RAAD VAN BEROEP Herverkavelingscommissie verzocht om verantwoording af te leggen Volksoproer in Casablanca. Franse commando's onderzoeken een Arabi sche auto op wapensterwijl andere soldaten, de Marokkanen, die met hun handen omhoog staan, ondervragen. Tijdens een zitting van de raad van beroep ingevolge de Herverkave lingswet Walcheren heeft de Middelburgse advocaat, mr M. A. Terwoert in een pleitnota de wettigheid van de bij deze herverkaveling toegepaste' korting van o,7 procent op de gronden aan een critische beschouwing on- denvorpen. Spreker kwam tot de conclusie, dat deze aftrek ten onrechte is toegepast. Hij vroeg zich verder af wat er is gebeurd met dit percentage van het totaal-oppervlak der herverkaveling. Uit de rekening en verant woording zou kunnen blijken, dat deze z.g. potgronden voor het grootste deel v.ïjn toegevallen aan overheidsinstanties zoals gemeenten en Staats bosbeheer. „De sanering is dan in feite geschied op de rug van de bestaan de bedrijvenzo zei mr Terwoert. Hy bepleitte het recht van de eigenaren op verantwoording van een en ander en betoogde met klem, dat de ge noemde aftrek in strijd is met de wet en het beginsel van de wet Wettelijk heeft iedere belangheb bende bij de herverkaveling reent op een evenredig deel. Alle eigenaren brengen een bepaalde waarde aan ka vels m. Een nieuw net van wegen en waterlopen wordt vastgesteld. Men rekent uit hoeveel grond er over schiet na de totstandkoming van het nieuwe plan van 'egen en waterlo pen. Daarna wordt toebedeeld in de volgende verhouding: De waarde van de totale inbreng staat tot de waarde van de inbreng van een bepaalde eigenaar als de waarde die overschiet staat tot de waarde van het toebe deelde. Uit de memorie van toelichting op de Herverkavelingswet Walcheren blijkt het standpunt van de minister, dat, waar bij deze werken niet uit sluitend landbouwbelangen zijn ge diend met name moesten enkele wegen worden verbreed deze het niet billijk acht wanneer de daarvoor noodzakelijke aftrek ten laste van de eigenaren zou komen. Mr Terwoert merkte hierbij op. dat de Kamer de wet heeft goedgekeurd mede op grond van deze ministeriële toezeg ging Zij zal dus in ieder geval moe ten word'm '"honoreerd. De consequentie daarvan is. dat Herverkavelingscommissie rekening en verantwoording moet afleggen van het restant, daar iedere belangheb- deel daarvan. Spreker meende, dal dan zal blijken, dat er geen aftrek van 5,7 procent uit de bus komt. Hij meende, dat vermoedelijk uit dit resultaat zal volgen, dat aan iedere eigenaar een gTotere oppervlakte toe bedeeld moet worden dan hij voor de herverkaveling bezat. Voor de wegen, die uit verkeerstechnisch oogpunt en niet met het oog op landbouwbelan gen aanmerkelijk zyn verbreed, mag geen korting worden toegepast. Bo vendien is het aantal waterlopen drastisch verminderd. Mr Terwoert schatte, dat dit nu slechts één-derde van de vroegere oppervlakte be draagt Uit het voorgaande resulteert naar zijn mening, dat de aftrek van 5,7 procent ten onrechte is toegepast. Rode draad Temeer achtte de heer Terwoert deze zaak an belang, omdat zoals hij zei: „De Herverkavelingswet Wal cheren in het leven is geroepen om goed te maken wat men Walcheren heeft aangedaan door het bewust en opzettelijk te offeren. Als een rode draad loopt door de gehele Herverka- (Vervolg op pag. 2) Burgemeester T. L. E. Franks van Folkestone heeft Vrijdagmiddag een krans gelegd aan de voet van het lan dingsmonument in Vlissingen. Hij deed dit namens het deel van zijn ge meentenaren, dat aan de stedenont- moeting MiddelburgFolkestone heeft deelgenomen. Na het plechtige moment werd enkele minuten stilte in acht genomen. In het midden de bur gemeester met twee Engelse officials v.l.n.r. de heren A, J. S. Clark, Frenks en E. Hudsmilh. Om het monument hadden zich een aantal Engelse en Nederlandse padvinders geschaard. (Foto P.Z.C.) Het weer in Europa Volgens de rapporten van Vrijdagavond 19 i Stockholm, geheel bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Amsterdam, half bewolkt Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, licht bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève. regen Locarno, zwaar bewolkt Berlijn, licht bewolkt München. geheel bewolkt Frankforl. zwaar bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, iicht bewolkt 27 gr. 20 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr- 24 gr. 29 gr. 31 gr. 29 gr. 27 gr. 26 gr. 26 gr. 28 gr, 24 gr 21 gr. 22 gr 26 gr 23 gr. 30 gr. KORTE PREDICATIE Dan gaat de mens uit tot zijn werk en naar zijn arbeid tot aan dé avond. Ps. 104 23. In het villapark van Domburg of in een van de tuindorpen van een onzer grote steden gaat een deur open. Het is nog vroeg in de morgen. Een fiets komt naar buiten. En een mens. Deze heeft geslapen: hij, zijn vrouw en kin deren en de hele buurt, 's Nachts sla pen de mensen. Dan gaan in verre streken alleen de roofdieren in de duisternis er op uit om hun spijs te zoeken. Ook de slechte mens, de god deloze, gaat er dan op uit omdat hij voor zijn perverse praktijken de dekking van de duisternis nodig heeft. Maar de behoorlijke mens slaapt dan. In niets misschien komt de broosheid van ons leven en Gods barmhartigheid daarover zo duidelijk naai voren als in ons slapen. Maar als hel morgen wordt „gaat de mens uit mt zijn werk en naar zijn arbeid tot de avond toe". Een mens die uit zr'n bijbel leeft, dankt God voor de morgenChester ton zegt terechtdat het helemaal niet „vanzelfsprekend" is dat God z'n zon doet opgaan over bozen en goeden. El ke dag is dat roeer een groot vjonder van Gods schepping en onderhouding. God. heeft niet alleen de wereld ge schapen, maar onderhoudt haar ook. Daarom gaan wij naar ons werk. God wil ons betrekken in die onderhouding. Daarom zijn we rechter, handelaar, doceren we Latijn en doen onze huis houding. Maar de bijbel weet ook dat de schepping niet meer is zoals „in den beginne" bedoeld. Het Kwaad is er ingekomen. Hoe. dat is mysterieus. Maar niets is zo onloochenbaar en re- eel als de zonde. Daarom is er ook leed, zorgschuld en vergankelijkheid. Die man op zyn fiets, die de bijbel kent, weet daar ook iets van. Maar soms realiseert hij zich dat de huidige vorm der schepping niet de blijvende is. God zal haar vernieuwen en om scheppen tot zijn rijk. Daarom gaat hij met nog meer rust aan zijn werk, omdat hij weet, dat ook zijn werk niet ijdelniet vergeefs zal wezen. Toen iemand een ander eens vroeg waarom hij Christen was, antwoordde hij: „Vanwege de kosmische gebor genheid". Dat begrijp ik heel goed. Als we 's morgens uitgaan naar ons werkt staan al deze dingen als een ge borgenheid om ons heen schepping, onderhouding en verwachting. Ik ken geen geloof dat het teven zo als een uiteindelijke eenheid verslaat als het Christelijke. Daarom wil ik Christen wezen. En Psalm 10Jf, mèt de bybel, van een natuurbeschrijving tot een loflied maken: „Heb dank Goddat we het leven zó mogen zien!" Middelburg. H. VAN DER LINDE VERWACHT... AANHOUDEND WARM Veranderlijke bewolking en droog weer behoudens enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 21 Augustus Zon op: 5.34 onder: 19.56 Maan op: 10.14 onder: 20.44 22 Augustus Zon op: 5.35 onder: 1954 Maan op: 11.27 onder: 21.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1