Waardering voor de Nederlandse prestaties op atoomgebied Ruim twintig praalwagens nemen aan het Goesse fruitcorso deel f KLA mom GEMEENTEBELANGEN NIET IN GEVAAR DOOR POLITIEWET N00RDK0REANEN SCHIETEN LEST0ESTEL NEER N VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEJJW SE COURANT CONFERENTIE TE GENÈVE In ons land nog geen reactors voor productie van electr. stroom Verschillende Nederlandse afgevaardigden hebben de laatste dagen het woord gevoerd op de internationale conferentie te Genève over atoomenergie. Ir. W. Beekman, wetenschappelijk secretaris van de Nederlandse delegatie en directeur van de stichting F.O.M., zeide o.a., dat Nederland wel geïnteresseerd moet zijn in de atoomenergie omdat onze kolenreserves in de naaste toekomst niet meer toereikend zijn. Zowel Amerikaanse als Britse geleerden hebben hun bewondering uitge sproken over de prestaties, die Nederland nu al levert op dit gebied. Het type reactor, dat Nederland beoogt, zou wel eens leidinggevend kunnen worden in de wereld. j Prof. dr. J. M. W. Milatz, directeur van het reactor-centrum Nederland, be sprak het Nederlandse programma voor de bouw van twee kernreactors, de kleine Kema-proefreactor en de la ter te bouwen „hoge fluX'-reactor. De ze laatste reactor zal verrijkt uranium nodig hebben en de overeenkomst daar voor is reeds met de V.S. gemaakt. De investeringskosten voor deze reactor worden geschat op 28 millioen gulden en de bedrijfskosten op anderhalf mil lioen gulden per jaar. Omtrent de plaats, waar dit type reactor komt, is nog niets bepaald. Het heeft voor Nederland thans wei nig zin plannen te maken voor de bouw van reactors voor de productie van electrische stroom. Dit is econo misch niet verantwoord en Nederland zou een stap daarvoor moeten over slaan omdat wij op de ervaring van anderen zouden moeten steunen. Prof. dr. G. J. Heering overleden Op 76-jarige leeftijd is in het aca demisch ziekenhuis te Leiden overle den prof. dr. G. J. Heering, oud-hoog leraar aan de Leidse universiteit vanwege het seminarium der Remon strantse broederschap. G. J. Heering werd op 15 Maart 1879 geboren en behaalde in 1906 de doktersgraad op een proefschrift ge titeld „Onderzoek naar het wezen van het zedelijk oordeel". In 1901 had hij reeds een predikambt aanvaard bij de remonstrantse gereformeerde gemeente te Oude Wetering. Van daar vertrok hij in 1907 naar Dor drecht. In 1913 werd hij predikant in Arnhem Op 25 April 1917 werd hij aan de Leidse universiteit, benoemd om on derwijs te geven in de geschiedenis en de leerstellingen van het remon strantisme. Prof. Heering heeft on der meer grote bekendheid verwor ven door geruime tijd op te treden als voorzitter van de vereniging „Kerk en Vrede". In ,1949 nam hg afscheid van de Leidse universiteit. In 1924 was hij mede-oprichter van de vereniging van Christen-An- timilitairisten, waarvan hij elf jaar voorzitter is geweest. Prof. Heering was een der eerste verdedigers van het zgn. rechts-mo- dernisme in het Vrijzinnig Protestant isme. Verschillende werken over theolo gische onderwerpen en over het an ti-militairisme zijn van zijn hand verschenen, zoals „De zondeval van het Christendom, een studie over Christendom, staat en oorlog", „Ge loof en openbaring", „De Christelijke Godsidee", „Johan Huizinga's reli gieuze gedachten als achtergrond van zijn werken". Bemanningslid van Loenerkerk vermist Toen het s.s. „Loenerkerk" Donder dagmiddag omstreeks vier uur de Nieuwe Waterweg opvoer, ontdekte men dat een lid van de bemanning was verdwenen. Gevreesd wordt dat de vermiste tussen Vlissingen en Hoek van Holland over boord is gevallen. Aan de scheepvaart is verzocht uit te kijken. De „Loenerkerk" had in Vlissingen gebunkerd. Er bestaat dus nog een mogelijkheid dat de vermiste daarvan boord is gegaan. VERDACHT. Twee agenten van de politiemacht in Lubbock (Texas) viel het op, dat een man op de hoek van een straat verdacht uitziende flessen verkocht aan voorbijgangers voor een dollar per fles. Ongemerkt volg den zij hem, toen hij zijn voorraad moest aanvullen. In een kelder waren nog 30 flessen alles gevuld met honderd procent drinkwater. HELP....! Hilton Clifford, 42 jaar, ging in zijn woonplaats Wallsend (Australië), uit pure verveling een film zien. Daar Hilton wat veel bier gedronken had soesde hg weg om te ontwaken toen de filmschurk juist een lieftallige schone mishandelde. Hij rende de bios uit, schreeuwde om hulp en vernielde tenslotte een hek om de aandacht van de politie te trek ken. Resultaat: 1 pond boete en tien pond aan schaderekeningen. EXCLUSIEF. In Hafdwick (Verenig de Staten) kreeg de 42-jarige Loren zo Brochu een boete van achttien-en- een-halve dollar voor zgn optreden in een restaurant. Nauwelijks was hij binnen of hij ontwaarde zijn doods vijand Joseph Bellavance. Lorenzo greep de arme Joseph bij zijn kraag en slingerde hem het restaurant uit, terwijl hij brulde: „Ik wil niet in het zelfde lokaal eten met die man"3 De samenwerking met Noorwegen zal worden uitgebreid. Er zal een vol ledige uitwisseling van gegevens ko men en met betrekking tot de paten ten zal zeer nauw worden samenge werkt. Over de gevaren van de toene mende radio-activiteit zijn de Neder landse geleerden het onderling niet eens. Wat de medici op de conferentie in Genève doen, aldus prof. Milatz, staat gelijk met het wijzen op en het bestuderen van de risico's. Prof. Gor ter wees er nog op, dat het verras send is, wat uit de Oostelijke landen aan belangrijke gegevens komt. Fernand Léger overleden De Franse schilder Fernand Léger is, 74 jaar oud, te Gif-sur-Yvette overle den aan de gevolgen van een hart kwaal. Léger, die aanvankelijk werkzaam was als bouwkundig tekenaar en foto grafisch retoucheur, wijdde zich in 1908 geheel aan de schilderkunst. Hij keerde het impressionisme de rug toe en aan vaardde, mede onder invloed van Pi casso en Braque, het cubisme. Later kwam hij tot een plastischer realiteit. Lange tijd was hij de schilder van de machine, in levendige kleuren en straf fe lijnen. Hij schilderde ook figuur, maakte wandschilderingen en décors voor opera en ballet en had belang stelling voor de film. In 1929 stichtte hij zijn Académie Moderne, die door vele leerlingen werd bezocht. Fernand Léger heeft ook met de film geëxperimenteerd. In de oude filmlika's is zijn abstracte film „Bal let mécanique" vertoond. Tijdens de oorlog maakte hij een van de episoden uit Hans Richters „Dreams that mo ney can buy". Aantal bezoekers op E 55 2.250.000 gepasseerd Reeds spoedig na het openen van de loketten kon Donderdagmorgen de 2 Vi millioenste bezoeker van de „E 55" worden genoteerd. De gelukkige bleek een bezoekster te zijn, n.l. mevrouw Abelina Brou- wer-Buursema uit Groningen. Ze was met haar man en twee zoons des nachts om drie uur opgestaan voor de reis naar Rotterdam; eerst per fiets naar Groningen, waar de eerste trein kon worden genomen. Het Wereldgebeuren VOLGENS DE MINISTERS Rijkspolitie voor Zierikzee De ministers van justitie en bin nenlandse zaken hebben de Tweede Kamer hun memorie van antwoord over het wetsontwerp „regeling met betrekking tot de politie" (politie wet) aangeboden. In het nieuwe artikel wordt be paald, dat in gemeenten met een zielental van minder dan 10.000, rijks politie zal zijn. Deze bepaling berust op de overweging, dat in gemeenten met een zielental van minder dan 10.000, het in stand houden van een zelfstandig politiekorps uit organisa torisch gezichtspunt niet verant woord is. De gemeenten Zaandijk (4785 inw.), Koog aan de Zaan (7520inw.), Krom. menie (7892 inw.), Bolsward (8041 inw.), Franeker (9059 inw.). Steen- wijk (9952 inw.) en Zierikzee (7108 inw.) zullen naar de rijkspolitie over gaan. Van de overige gemeenten dat zijn dus de gemeenten met een zielen tal tussen 10.000 en 25.000 zijn die, waarin gemeentepolitie zal zijn geplaatst, op lijst a, en die, waarin rijkspolitie zal zijn, op lijst b. Bij de samenstelling van deze lijsten, waar KRACHTIG PROTEST „Niet-uitgelokte vijandige handeling" De opperbevelhebber van de Ver. Naties in Korea heeft Donderdag een krachtig protest ingediend bij de mi litaire bestandscommissie tegen het neerschieten van een ongewapend, twee-persoons lesvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat volgens Zuidkoreaanse waarnemers Woens dag door Noord-Koreaans afweer- vuur werd getroffen en neerstortte nabij de gedemilitariseerde zóne. In het protest worden de commu nisten beschuldigd van „schending van de geest van de bestandsovereen komst en van de gedragsregels waar aan alle beschaafde landen zich hou den". Het neerschieten van het toe stel, dat een oefenvlucht maakte, wordt een „niet-uitgelokte vijandige handeling" genoemd. Parks eiste terugzending van de piloot en de tweede inzittende van het lesvliegtuig en bestraffing van de Noordkoreaanse kanonniers die ge schoten hadden. Hij zei, dat de de marcatielijn vanuit de lucht moeilijk Een beeld uit het spel „Judas" van Hubert Gignoux, dat gisteravond door de ,jHorstspelersin het openlucht theater van het park Toorenvliedt te Middelburg werd opgevoerd. Het betrof hier de eerste publieke opvoe ring in dit openluchttheater, dat daar mede officieel werd geopend. (Foto P.Z.C.) te bepalen is en dat communistische vliegtuigen in totaal 53 maal deze lyn waren gepasseerd zonder ooit be schoten te zijn. in slechts bij de wet wijziging zal kunnen worden gebracht, is uitge gaan van de gedachte, dat het ter- wille van de continuïteit in de uitoe fening van de politiezorg wenselijk is, dat de bestaande toestand zoveel mo gelijk wordt gehandhaafd. Het tijdstip van een eventuele over gang zal door de ministers van justi tie en van binnenlandse zaken geza menlijk worden vastgesteld op een datum, vallende binnen een jaar na overschrijding der gestelde grenzen. Gemeentebelangen Na een uitvoerig overzicht van de bekende feiten wordt o.a. opgemerkt, dat van een lichtvaardig heenstap pen over de belangen van de gemeen tebesturen geen sprake is geweest. De ministers staan bepaaldelijk niet op het standpunt, dat met de organi satie van de gemeente- en rijkspolitie en van de reservepolitie alle werk zaamheid op het terrein der politie geregeld zou zijn. De ministers kunnen niet onder schrijven, dat de politie moet worden gezien als een deel van de staatszaak, die meer georiënteerd zou zijn naar de zijde van binnenlandse zaken dan naar de zijde van justitie. Het gaat immers niet om een speciale oriënta tie naar een van beide zijden, doch om een zoveel mogelijk evenwichtige afweging van belangen, die bij de vervulling van de politietaak zijn be trokken. Eenzijdigheid zou ook ontstaan, in dien men de behoefte van de gemeen te aan een nauwe verbondenheid met de plaatselijke dienstdoende politie uit het oog zou verliezen. Het wets ontwerp heeft met deze en nog an dere facetten rekening te houden en het streeft naar een synthese tussen de uiteenlopende belangen. De ministers verwerpen dan de ver schillende bezwaren tegen een cen tralisatie en menen o.a. dat niet ge- Tijdens de jaarlijkse ringrijdery van de V.V.V.-Middelburgdie gisteren ge houden werd kon het talrijke publiek van een attractie genieten: Er was namelijk een stoutmoedige amazone, die ook wel eens een steek naar de ring wilde wagen. Dit viel haar echter niet mee. Het gelukte mej. Emmens uit Rotterdam hier in volle actie niet de lanspunt door het ringetje te halen. Publiek en de échte deelnemers konden dit optreden overigens wel waarderen (Foto P.Z.C.) aan provmcies toegewezen. Niet aari Zeeland. Uit de daartoe beschikbaar gestel de reserve van 800 woningen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting 702 woningen be schikbaar gesteld ter voorziening in de woningbehoefte, die een gevolg is van onvoorziene industriële ontwik keling in bepaalde gemeenten. De woningen zijn aan Gedeputeer de Staten van de hieronder genoem de provincies toegewezen ter verde- komende gemeenten ten behoeve van ling over de daarvoor in aanmerking huisvesting van bedrijfspersoneel. Van de 702 ter verdeling gekomen woningen ontving Groningen er 125, Friesland 54, Drente 50, Overijssel 83, Gelderland 55, Utrecht 50, Zuid- Holland 40, Noord-Holland 55, Noord- Brabant 165 en Limburg 25. Voor Zeeland werd geen toewijzing gegeven. streefd moet worden naar zeer kleine gemeentelijke politiecorpsen. Mede tgjtf uitbreiding van de solli- citatierfiogcSykheden bevorderen de ministers thans een wijziging van de ancïennïteitsvoorschriften, welke in direct ten opzichte van dë promotie kansen een gunstige werking kan hebben. Een volledige uniformiteit tussen ryks- en gemeentepolitie is, wat de rangen betreft, niet te berei ken. Men zal blyven waken tegen dis criminatie van de staatspolitie ten opzichte van de met speciale re cherche e.a. diensten belaste politie ambtenaren. EERSTE WEEK VAN SEPTEMBER: FRUITWEEK Bloemententoonstelling op 8,9 en 10 September In het afgelopen voorjaar heeft Goes zijn Evenementencommïssie 1955 ge kregen, die tot taak had gedurende de zomermaanden voor verscheidene at tractive evenementen te zorgen. De Goessenaren zelf weten wat zij er aan te danken hebben, want zij herinneren zich o.m. nog wel het geslaagde volks dansfeest en de autoraces voor de jeugd. Als sluitstuk komt in de eerste week van September de fruitweek en het fruitcorso. Het heeft nog even gespannen of het fruitcorso door zou gaan, maar nu ook degenen, die bij de fruitteelt betrokken zijn, hun medewerking hebben toegezegd, is alles in kannen en kruiken. Tijdens een persconferentie in hotel „De Korenbeurs" te Goes heeft de heer G. W. Oskamp, die in de propaganda-commissie van het fruitcorso zitting heeft, de plannen voor het komende fruitfestijn ontvouwd. Op 8, 9 en 10 September organiseert de afdeling Goes van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde een grote bloe mententoonstelling in de „Zalen Krij ger" te Goes. Deze tentoonstelling vormt tevens de opening van de fruit week. Het ongeveer zestig leden tellen de muziekgezelschap „Paul Kruger" uit Den Haag komt Zaterdagmiddag 10 September omstreeks half vijf in Goes aan. Nadat de muzikanten door hun collega's van „Euphonia" zijn verwel komd, wordt er in de avonduren een rondwandeling door de stad gemaakt, besloten met een grootse taptoe op de Markt. In de daaropvolgende week houden de bij de Middenstandsvereni ging „Handelsbelangen" aangesloten winkeliers een étalagewedstrijd, waar bij het fruit het hoofdmotief is. Deze fruitweek brengt ook een verrassing met zich mee, want Dins dag 13 en Zaterdag 17 September worden aan zesduizend winkelende personen zakjes met appels uitge reikt. Op deze azkjes staan num mers, die recht kunnen geven op een fruitmand. Gedurende de fruit week concerteren 's avonds op de Markt verschillende muziekkorp sen en waarschijnlijk zal ook een Goesse turnvereniging demonstra ties geven. Vrijdagsavonds wordt op de Grote Markt een openluchtflim- voorstelling gehouden waarbij films over fruit worden vertoond. Zaterdag 17 September is de dag v: het fruitcorso. Meer d3n twintig ver sierde wagens vertrekken tezamen met verscheidene plaatselijke muziekge zelschappen om drie uur van de Grote Markt voor een tocht door de Goesse straten. De stoet wordt opgeluisterd door een fruitfee met enkele hofdames, die na afloop van het corso de prijzen uitreiken, 's Avonds trekt de feestelijk versier de stoet nomaals door de straten en vooral deze tocht belooft indrukwek kend te worden, want duizend fakkels zullen de zegestoet dan in een sprook jesachtig licht zetten. Met een gezellige avond op de Grote Markt, te verzor gen door een aantal radio-artisten de heer Oskamp noemde hierbij het or kest van Ger de Roos of het ensemble Eddy Christiani wordt het fruitcorso besloten. Het corso. Men is nog in onderhandeling met diverse mensen om het corso te do opvrolijken door ringrijders of v€_ sierde sjezen maar deze plannen moe ten nog nader uitgewerkt worden. Wanneer het corso succesvol verloopt, wil men in de toekomst ieder jaar in Goes een fruitcorso houden, wat voor een centrumgemeente van een belang rijke fruitteeltstreek mogelijk moet zijn. Maar bij een jaarlijks terugkeren de „Eendagsvlieg" wil men het niet laten. Wanneer de belangstelling groeit zal men in de toekomst onder het motto „Van bloesem tot fruit" ge durende de groeitijd van het fruit spe ciale attracties bedenken om zodoende meer landgenoten en vreemdelingen naar het Zeeuwse fruitteeltgebied te trekken. In Noord-Griekenland en het gebied van Athene hebben overstromingen, ver oorzaakt door zware regenval, aan vier personen het leven gekost. Er is grote schade aangericht, vooral aan de nieuwe tabaksoogst in Macedonië. Inflatiegevaar in Engeland Premier Eden heeft zijn zomervacan- tie afgebroken en er werd een bij zondere kabinetszitting belegd om de ernstige economische situatie in Engeland te bezien. De onrust onder de arbeiders stijgt met de dag; de lo nen komen steeds meer onder druk. De mijnwerkers van Yorkshire dreigen met een staking; in Wales heerst on tevredenheid over de sluiting van een niet-rendabele mijn en Derby begon een actie om buitenlandse mijnwer kers, voornamelijk Italianen, te we- Drie millioen arbeiders in de werk- tuigbouw, de scheepsbouw en de scheepsherstel-industrie eisen een loonsverhoging van tien procent. Wordt hieraan voldaan, dan zal hier mee een bedrag van een milliard, gul den gemoeid zijn. De totale productie van de Britse Steenkolenmijnen is dit jaar bijna 3!a millioen ton minder dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Allemaal symptomen, waardoor Butler, de Engelse minister van financiën, zich niet bepaald op gewekt zal voelen. Weliswaar heeft hij nimmer gesproken over de goede tijd, die Engeland onder het conservatieve bewind tegemoet zou gaan, maar de feiten zijn ernstiger dan men voor mo gelijk hield. Tijdens de verkiezings campagne hebben de Labour-politiei uitgezien naar wolken aan de politieke hemel als de boeren naar regenwolken na een periode van langdurige droog te. Nu zijn ze er dan, die depressie- tekenen, maar voor de Engelse socia listen is het te laat. In de verkiezingsstrijd konden de conservatieven met enige trots wij zen op een goede gang van zaken. Maar Eden, Butler en andere ministers zitten nu rond de conferentietafel met feiten o.a. de sterk gestegen kolen- prijzen die een heel andere taal spre ken. In de toenmalige stemming „wat gaat het ons goed" steeg de bankbil- jettencirculatie. Het was voor de En gelse industrie betrekkelijk gemakke lijk. in het binnenland een markt te vinden zonder het tijdrovend werk van het vinden van een exportgebied. Maar ook de import ging omhoog en de schijnbaar gunstige handelsbalans kon deze tegenwerking niet verdragen. atuurlijk liet Butler het er niet bjij. Er kwam credietbeperking - van de afbetalinj 'i vraagstuk werd bezien maar 't effect is niet groot. De Londense Beurs reageerde met een daverende koersdaling, zoals men die in -jaren niet beleefde. En Labour zag de kans schoon tot scherpe critiek op de conservatieve bewindhebbers. De hoge dividenden soms tot 25 procent moesten het ontgelden en vooral werd gelaakt, dat door een en ander de speculatiezucht sterk werd opge wekt. De regering had moeten ingrij pen, zo meent Labour, om deze hoge winsten te belasten. Tegenover deze critiek kan de rege ring dan weer plaatsen dat Labour geen vat meer heeft op de arbeiders om de wilde stakingen te beteugelen. Goed beschouwd is de schuldvraag bij dit alles echter van niet veel belang meer. Behalve de loonei sen, die thans geformuleerd worden, treft Engeland het ook slecht wanneer men vergelijkingen trekt met andere landen. In de .S., Duitsland en Frank rijk zijn de prijzen enigermate stabiel gebleven in de afgelopen jaren; in En geland sprongen die prijzen omhoog. De export, waaraan zg krampachtig werd gewerkt om een enigszins be hoorlijk peil te bereiken, is in gevaar. De goudreserves werden door de ver minderde export en gestegen omzet in het binnenland op bedenkelijke wijze aangesproken. Een somber beeld: weliswaar niet hopeloos, maar toch wel zwart en drei gend, een situatie, waaruit het kabi net een uitweg zal moeten vinden Minister Butler: zorgen overal Dr. D. K. de Jongh hoogleraar Aan Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is in de faculteit der vee artsenijkunde tot buitengewoon hoogleraar in de veterinaire phar macologic benoemd dr. D. K. de Jongh, thans directeur van het Pharmacologisch Laboratorium van de Amsterdamse Chininefabrieb te Amsterdam. Dr. De Jongh werd in 1909 te En schede geboren. Hij doorliep het Ge meentelijk Lyceum in Enschede en studeerde te Leiden van 1927 tot 1934 in de medicijnen. Hij oefende als arts de medische practijk uit te Enschede van 1934 tot 1948, in welk laatste jaar hij verbonden werd aan de wetenschap pelijke staf van de Amsterdamse Chininefabriek. Hij ving daar zijn taak aan als assistent van prof. dr. A. Th. Knoppers. Dr. De Jongh promoveerde in 1943 aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam op een proef schrift getiteld: „Critische beschou wingen over de homoeopathie". Van zijn hand verschenen (ge deeltelijk in samenwerking met an deren) 43 wetenschappelijke publi caties,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3