Commissaris der Koningin opende nieuwe kleuterschool te Tholen voor de hele dag! H-0 WRIGLEYf*"* I MINIATUUR WALCHEREN HAD 150.000 BINNNEN DE POORTEN Iwin Zeeuwse Almanak VEERPONT „DORDRECHT" WEER IN DE VAART GEBRACHT 'n TIP VAN BOOTZ 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 AAN DE RAND DER STAD Tot stand gekomen uit particulier initiatief - zonder verdere hulp Een reeks kleuterscholen werd in Noord-Zeeland na de ramp in gebruik gesteld. Donderdag was het voor de stad Tholen een belangryk evenement, dat een school in gebruik genomen kon worden, tot stand gekomen door particulier initiatief en zonder hulp van rampenfonds of buitenlandse gel den. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, verrichtte de officiële opening, nadat tevoren in 't „Hof van Hol land", de heer J. H. Bal, voorzitter van de Vereniging voor Algemeen Kleuteronderwijs te Tholen, vele genodigden had verwelkomd en de ge schiedenis van voorbereiding en bouw van de school kort had gememo reerd. Door de bevlagde straten van het oude stadje ging men vervolgens naar het nieuwe gebouw, waar de jongste van de drie zusjes Van Vossen, die bij het rood-geel-zwarte lint stonden opgesteld, de commissaris een met de stadskleuren versierde schaar overhandigde. Onder het applaus van de vele Tholenaars knipte jhr De Casembroot het lint door en betrad in ge zelschap van burgemeester mr A. J. van der Hoeven, het nieuwe kleuter huis. Bij de rondleiding toonde jhr. de Casembroot zich zeer geïnteresseerd voor de vele en vernuftig uitgedach te verbeteringen in het belang van het jonge kind, verbeteringen die elkaar bij elke nieuwe school schijnen te overtreffen. Teruggekeerd in het „Hof van Hol land" sprak als eerste mr Van. der Hoeven, die de grondslag en het streven van het kleuteronderwijs historisch bezag en het lofeflijk ini tiatief van de Thoolse inwoners prees, dat ook voor de kleuters van dié stad een waardevolle behuizing mogelijk maakte. „Moge de school tot in lengte van jaren een gewaar deerd object in de stad zijn", zo be sloot mr Van der Hoeven. De heer J. Liefaard oud-hoofd van de openbare school te Tholen en oud-voorzitter van het stichtingsbestuur bood een De opgroeiende jeugd maar ook de ouderen hebben recht op een goed, degelijk, gezond ontbijt. Laat H-O havermout daarom op geen enkele ontbijttafel ont breken. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt persoonlijk geschenk onder couvert aan. De heer P. J. Duinker overhan digde namens het Departement tot Nut van 't Algemeen en de Nuts- spaarbank een electrische klok. De heer J. J. Kramer, die door verschil lende sprekers lof werd toegezwaaid voor zijn werk als bouwkundige zeg de namens de aannemers toe, dat in de speeltuin een glijbaan zal "worden gemaakt. „Kleuterlust" Jhr. De Casembroot toonde zich zeer tevreden, dat ih Tholen voor een bescheiden prijs een prachtige school werd verkregen. Spreker noemde de naam voor' de school „Kleuterlust" origineel gekozen. „De tijd is voorbij, dat het kleu teronderwijs in afgedankte ver enigingsgebouwen gegeven werd en met onbevoegde leerkrachten", aldus de commissaris, die eindig de met de wens uit te spreken, dat de instelling moge bijdragen tot de welvaart van Tholen en het succes voor zijn toekomstige be woners. Namens het bestuur der afdeling Tholen van de Nederlandse Pro testantenbond bracht mevrouw Klompe-de Lange nog hartelijke fe licitaties over, waarna mej. J. J. Ke telaars, hoofd van de nieuwe school, zichzelf gelukkig prees met de aari- ivinst, die vooral ten goede van het jonge kind zal komen. De bijeenkomst werd o.m, bijge woond door de heer A. J. Argelo, di recteur van de centrale dienst Noord-Zeeland, het bestuur van de afdeling Volksonderwijs, oud-perso neelsleden, de gemeentesecretaris van Tholen, de heer V. LabèV- en,ver scheidene gemeenteraadslG.^jnste., De nieuwe school „Kleuterlust", aan de rand van de stad gelegen, niet gehinderd door verlceergedruis, bestaat uit twee lo kalen, riiim en in frisse kleuren uit gevoerd met lage openslaande ra men en een moderne verwarming. Het spel- en lesmateriaal is volgens de moderne leermethode aangeschaft. De gemeente Tholen heeft als openirigsgesclienk de perken van bloemen voorzien, zodat ook van bui ten gezien het gebouw een prettige indruk maakt. In de speeltuin staat reeds een wip en er zijn enkele zandbakken aangelegd. Binnenkort komt er nog do toegezegde glijbaan, zodat in de zomermaanden de ontspanning bui ten gezocht kan worden. Op de openingsdag bood het interieur een vrolijke aanblik, niet het minst door de vele bloemstukken als bewys van medeleven met deze belangrijke dag voor het welzijn van de jongsten uit de Thoolse samenleving. KAUW heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust OP EEN DAG BIJNA 5000 BEZOEKERS Het moment, waarop de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de- Casembroot, het lint doorknipt. „Kinderfanfare" uit Bergen op Zoom gaf een concert „Miniatuur Walcheren" heeft Don derdagavond een nieuwe mijlpaal be leefd, namelijk het bereiken van het bezoekcijfer 150.000. Slechts enkele weken nadat de 100.000 werd gepas seerd konden leden van het bestuur gisteravond aan de poort de 150.000e opwachten. De gelukkige werd mej. G. Janse, een 19-jarige tandarfcas- sistente uit Vlissingen, die met twee logé's naar de miniatuur was geto gen. Namens de Stichting „Nieuw Walcheren" werd zij door de heer A. G. Wagensveld voor het forum van liet publiek in de muziekkio.sk ge lukgewenst. Mej. Janse ontving voorts een bewijs, waarop z\] by een Middelburgse juwelier een horlogo kan verkrijgen. De 150.000 werd bereikt dankzij de enorme toeloop gedurende de gehele dag en niet in net minst in de avond uren. Toen werd namelijk een herha ling gegeven de „All English Night", een programma geheel verzorgd dooi de gasten uit Folkestone. Deze avond trok een bijzonder grote belangstel ling. Zij verder vermeld, dat vanwe ge de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" ook gisteren weer cor sages aan de bezoekers werden over- VAN AANRIJDING. Nabij het Havenpleïn te Brouwersha ven is indertijd de waterkering ver hoogd. Hierdoor is het uitzicht voor het verkeer evenwel aanmerkelijk slechter geworden. Dit is waarschijn lijk mede de oorzaak van een aanrij ding, die Dinsdagmiddag gebeurde op de hoek van de Dwarskade en het Ha venplein. Een auto, bestuurd door de heer De V. uit Brouwershaven, reed van de Dwarskade in de richting Ha venplein, toen de heer H. V. uit Zierik- zee, met zijn scooter, waarop ook twee kinderen zaten, door de coupure van de waterkering reed. Hoewel beiden krachtig remden, was een botsing niet meer te voorkomen. De kinderen en de autobestuurder kwamen met de schrik vrij. De scooterberijder liep een been wonde op. ONDER DE KAP. Het uitbreidingsplan van Sint-Anna- land vordert. Dezer dagen kwam een blok van zeven huizen in de zoge naamde Cureelanden onder de kap en EREPLAATS... De chauffeur van de autobus in Zeeuwsch-Vlaanderen, die na liet overstap-ceremonieel in Driekwart een. onbeheerd knaapje óver had, dacht aanvankelijk dat hij de tel kwijt was. Dat was niet het gevaler was inderdaad een passagïertje te veel. In Sas van Gent daarentegen ontdek te Jn ontstelde moeder, dat ge met een spruit minder thuis dreigde te komen, dan waarmede ze opreis was gegaan'. Er waren er tot aan Driekwart nog vier geweest, maar bij aankomst in Sas van Gent waren er nog maar drie te bekennen... 't Werden enkele spannende uren, maar gelukkig bleken vaderlijk voe lende chauffeurs van de busonderne ming zich over de verloren zoon ont fermd te hebben. Prinsheerlijk naast de chauffeur gezeten arriveerde Wimpie, zij het met enige vertraging, toch nog in zijn woonplaats en hij was wat trots op zijn ereplaats! TOT inmiddels werden ook reeds de pannen gelegd. Zodra deze woningen gereed zijn, zal worden begonnen .met de bouw van een tweede blok van zeven woningen tegenover het thans in aan bouw zijnde. De straat die hier komt te liggen, zal de naam „Tuinstraat" krijgen, TRACTOR OP HOL. In de garage van de heer R. aan de Kanaalkade te Axel, brachten enkele knapen een tractor in bewe ging. Toen het vehikel eenmaal reed, konden de jongens het niet meer tot stilstand brengen, hetgeen enkele nare gevolgen met zich mee bracht. De tractor ramde de ga ragedeuren, reed er dwars door heen en kwam tot stilstand tegen een personenauto, die eveneens in de garage stond. De aangerichte schade was aanzienlijk. TENTOONSTELLING. De schilderijententoonstelling in het. raadhuis te Brouwershaven, die Zater dag j.l. werd geopend, heeft tot dus ver reeds veel bezoek gehad. Evenals vorig jaar wordt ook ditmaal de fraaie gevel van het gemeentehuis met enkele schijnwerpers verlicht. Ook binnen werden enkele kleine schijnwerpers geplaatst, hetgeen de belichting van de geëxposeerde kunstwerken zeker ten goede komt. VERBOUWING DUURDE DRIE MAANDEN Wachttijden voor automobilisten bij Kruiningen zullen korter worden. Na een verbouwing-, die drie maanden heeft geduurd, ïs Donderdag middag- de veerpont „Dordrecht" weer in de vaart gebracht op het veer KruiningenPerkpplder. Wie Ue oudé „Dordrecht" kent, zal zijn verbe terde uitgave by na niet herkennen. Uiterlijk zijn alleen de twee rechte schoorstenen dezelfde, gebleven. Men heeft het rijdek met dertig meter verlengd, waardoor de capaciteit van het schip is verdubbeld. Vroeger konden 25 tot 30 personenauto's een plaatsje op het rijdek vinden, nu kan de „Dordrecht" echter 50 tot 60 wagens in één keer-meenemen. Door deze verbouwing hebben de Provinciale Stoombootdiensten er niet alleen een schip bij gekregen waar zij trots op kunnen zijn, maar ook en dat is belangrijker zullen de wachttijden voor automobilisten bij Kruiningen veel korter worden nu de „Dordrecht" met zijn grotere capa citeit in de vaart Is gekomen. Op de werf heeft 'men het schip, dat in 1930 voor het eerst in dienst werd gesteld, in tweeën gesneden en er in de midscheeps een sectie van dertig meter lengte ingelast, zodat de lengte van het rijdek in totaal zeven tig meter is geworden. Het schip is ook breder geworden. Aan weerszijden van het rijdek heeft; men een gangpad gemaakt, waar rij-, wielen en motorfietsen geplaatst kun-' nen worden. De breedte is daardoor toegenomen van 11 tot 13,50 meter. Een verbetering, die ongetwijfeld door de wielrijders op prijs gesteld zal worden, is de afscheiding van kettin gen, die aan beide zijden van het rij dek is aangebracht. Deze reizigers kunnen zich, bij het aan boord gaan, achter de ketting veilig voelen en hoeven niet meer bang te zijn, dat ongeduldige automobilisten hén zul len verdringen. Sloepen Vanzelfsprekend is. ook aan de vei ligheid gedacht. Op het dek, waar de eerste klas passagiersverblijven zijn, is voor meer dan duizend mensen reddingsmateriaal aanwezig, een aantal dat bijna nooit aan boord zal zijn waaronder twee lichtmetalen sloepen met een capaciteit van 25 personen elk.. Verder zijn er metalen vlotten van het nieuwste model. De eerste klas salon is een grote gezellige ruimte, die aan drie zijden van ramen is voorzien en die plaats biedt aan honderd passagiers. Keurig gedekte tafeltjes noden de passa giers om iets te gebruiken de ver zorgde kombuis en pantry kunnen aan vele wensen tegemoet komen en de met groen leer beklede banken garandei .n een rustig zitje. Een ra diator van de centrale verwarming bij iedere bank voorkomt, dat zelfs bij de strengste vorst kou wordt ge leden. De tweede klas salon, die zich be- nedendeks bevindt, heeft een vrolijk licht kleurtje gekregen, maar is ove rigens hetzelfde gebleven. Om die te De mensen slaan aan het dromen, Van kunstmaan en óstronomen. Hoe het ook gaat Ik ben paraat, Tip van Bootz wordt door mij meegenomen! Xnz. Hr, M. S., Apeldoorn ontv, 1 fl. TIP+l Lfl, Bootz' Oude Genever. veranderen zouden „grootscheepse" verbouwingen noodzakelijk zijn ge weest. Dekhoogte Een belangrijke factor, vooral voor de talrijke vlasauto's die bij Perkpolder plegen over te steken, is de verandering van de dekhoogte van 3,50 tot 4,20 meter. Vroeger kwam het wel eens voor, dat de wagens voor het aan boord gaan hun ladirT moesten verstuwen als zij te hoog waren opgetast. Dit zal nu aanmerkelijk minder vaak voorkomen. Aan de machines van de „Dor drecht" is niets veranderd. Dezelfde stoommachine, die het schip al 25 jaar voorstuwt, zal deze taak blijven vervullen. Er bestaan geen definitieve plan nen om eveneens tot verbouwing van de „Willemsdorp" over te gaan, aan gezien dit schip reserve is voor het veer bij Anna Jacobapolder en dus niet gemist kan worden. Bovendien zijn de toekomstplannen van de Pro vinciale Stoombootdiensten meer ge richt op het bouwen van een nieuwe vloot, dan op het verbouwen van oude schepen. Engelse gasten verwelkomd in Zierikzee In de trouwzaal van het stadhuis te Zierikzee verwelkomde Donderdag middag burgemeester jhr, mr. J. Schuurbeque Boejje 15 jongelui uit de Engelse stad Hattfiela, die op uit nodiging van de gemeente Zierikzee enige tijd hun vacantie op Schouwen- Duiveland zullen doorbrengen. De jongens en meisjes zjjn bij pleegou ders ondergebracht, die na afloop van de korte plechtigheid hun gast mee naar huis namen. Namens de voorzit ter van de Hattfieldse raad overhan digde een der deelnemers burgemees ter Boeye een klein aandenken aan deze vacantietrip. N.V. R. Koole en Zoon bank keert 10 procent dividend uit In de Donderdag te Zierikzee ge houden vergadering van aandeelhou ders van de N.V. R. Koole en Zoon Bank te Zierikzee is de balans en de winst- en verliesrekening 1954 goed gekeurd. Het dividend werd vastge steld op 10 terwijl er een uitke ring van 75 gulden per stuk op de winstbewijzen zal zyn. Dientengevol- f;e zijn van 19 Augustus af, ten kan ore van de bank, dividendbewijs no. 27 der aandelen betaalbaar met f 20 en dividendbewijs no. 10 van de winst bewijzen met f 75, beiden onder af trek van 15 dividendbelasting. De aftredende commissaris, de heer W. A. de Jonge, werd herkozen. handigd. In totaal werden ruim 3500 bloempjes, die afkomstig waren van de mniatuur zelf, opgesteld by be zoeksters en bezoekers. Het bezoekcijfer van Donderdag werd 4700, op één na hoogste dagbe- zoek van dit seizoen. Verder konden de bezoekers van „Miniatuur Walcheren" Donder dag in de middag een bijzonder evenement beleven, namelijk het optreden van een „kinderfanfare". Dit korps was afkomstig uit- Ber gen op Zoom. Voordat het op de muziekkiosk van de miniatuur plaatsnam maakte het een rond wandeling door de stad. Hiervoor bestond grote belangstelling. De jeugdige muzikanten varieerden in leeftijd van vier en half tot 13 jaar. De groep bestond eigenlijk uit twee korpsen: De „drumband" draagt de naam „Kindervreugde" en bestaat uit 27 leden. De eigenlijke fanfare is getiteld „Boerenkapel", Om die rede zijn de muzikanten dan ook in Brabantse hoerendracht gekleed. De ze „Boerenkapel" zet telkenjare luister bij aan het Bergense carnaval. Voorts treden de kinderen vaak op voor leeftijdsgenootjes, „uit de kin deren voor de kinderen" dus. Het repertoire van de kleine Bra banders is niet groot. Het bevat slechts een tiental populaire num mers. De geestdrift, waarmee alle le den werkten dwong echter grote be wondering af. Elk onderdeel was ge trouw aan een muziekkorps van „gro te mensen". Zelfs was er een echte tamboer-maitre, die best overweg', kon met zijn staf! Het concert, dat de Bergenaartjes gaven trok grote belangstelling en kreeg veel waarde ring. Dit miniatuur-muziekkorps pas te dan ook uitstekend bij „Miniatuur Walcheren". Rest te vermelden, dat Woensdag avond het Middelburgs Muziekkorps onder leiding van zijn diligent, de heer Piet de Rooy een uitstekend geslaagd concert gaf op de miniatuur. Voor dit optreden, dat een geani meerd, karakter droeg, was een tal rijk publiek gekomen. Het concert werd aangeboden door de zakenlie den uit Lange- en Korte Delft. KUNST „Nabloei van de Haagse School" Brouwershaven, raadhuis; B. C. Noltée en enige an deren. De werken van de in Dordrecht geboren schilder B. C. Noltée, die thans onder- de titel „Nabloei van de Haagse School" tentoongesteld zijn in het raadhuis van Brouwersha ven, zijn om maar met de deur in zijn om maar met de deur in huis te vallen vrijwel alle wat zwaar van toon. Uit de kleuren spreekt de enigszins zwaarmoedige degelijkheid van een ernstig mens en temeer verrast Noltée dan ook wanneer hij zich een enkele maal uit deze sfeer heeft weten los te maken. Zoals dat het geval moet zijn ge weest bij het vervaardigen van de doeken „Voorjaarsstilleven" en „Warme dag in het Wantijpark te Dordrecht". Het „Voorjaarsstille ven" is op deze expositie van over wegend „herfstige werken" een ver ademing als de„ lentè zelf en de „Warme dag" doet waarlijk speels en charmant aan. Het werd in te genstelling tot de (vele) andere-doe ken, kennelijk met een lichte toets geschilderd. Waarmede niet gezegd wil zijn, dat uitsluitend deze "beide doeken de moeite van liet beschouwen waard zijn. Integendeel! Maar ze frappe ren temidden van bijvoorbeeld wer ken als „Bevrijdingsfeest" en „Land arbeiders", waarin dé toon zo geheel anders is. Zwaar van kleuren schil derde Noltée zijn visie op een be vrijdingsfeest, dat bij de afgebeelde vierders klaarblijkelijk een wat som bere vreugde teweeg brengt; met leed vermengde vreugde? Zijn „Landarbeiders" prachtig van compositie geven een moeitevol bestaan weer en zo zijn er op deze expositie nog vele andere producten van deze late vertegenwoordiger der Haagse School, welke, zoals reeds opgemerkt, van ernst doordrenkt zijn. Wat aan de kwaliteiten van het werk niets afdoet. Noltée kén schil deren! Maar de selectie voor deze ex- Êositie had iets scherper kunnen zijn. 'at zou de aantrekkelijkheid onge twijfeld ten goede zyn gekomen. De bezoeker zou dan sneller geconfron teerd zijn met bijvoorbeeld een knap stuk werk als het karakteristieke portret „Zoon van de schilder", met een boeiend, uitstekend getroffen doek als „Tuin van een kantoor in Dordrecht", of met het sfeervolle, van een scherpe visie getuigende „Vroege ochtend". De kwantiteit schaadt deze ten toonstelling een weinig, temeer waar zij werd ondergebracht in het enigs zins sombere interieur van het raad huis, waar ook op de dag voor een aandachtige beschouwing kunst licht vereist is. Waar nu een koste lijk werkje van de impressionnist Isaac Israëls „Terras Riche, Den Haag" een uiterst gave, indringende aquarel, in een v.ergeten hoekje moest worden geborgen. „Nabloei van de Haagse School" is overigens een expositie die de moeite van een bezoek alleszins loont en waar lïien van veel schoonheid kan •enieten. Mits men zelf selecteert, .etg-een enige tyd en moeite vergt. v. B. Terneuzenaar sloeg schoonzoon neer Ging hem daarna met mes te lijf Door de gemeentepolitie te Terneu- zen werd dezer dagen proces ver baal opgemaakt tegen J. B., die ty- dens een twist met zijn schoonzoon, F. v. d. V., deze eerst neersloeg en daarna een aantal, overigens niet le vensgevaarlijke messteken toebracht. Zonneschijn is te koop I Wie niet afhankelijk wil zijn van de meer-weg-dan-present-zon van Ne derland, bestelt zijn eigen zonne schijn per glas of per fles. Ja, dat kan! Want Rynbende heeft het feest van de zomer gevangen in de drank der dranken Nieuw Rood, de fijnste bessenjene ver die er bestaat. Klink ermee, drink ervan geniet van .die zon nige, zomerse goedheid met volle teu gen. Haal vandaag nog zo'n koste lijke fles in huis. Bestel Nieuw Rood ook in uw café; dan kan er iets aardigs gebeuren. Als een onbekende U vraagt: „Drinkt U Rynbende's Nieuw Rood?" ant woord hem dan: „Ja, zonneschijn met volle teugen!", geef Uw adres en enkele dagen later krijgt U via Uw winkelier een fles Nieuw Rood thuisbezorgd, met de complimenten van Rynbende, Terwijl zij een kaartje kocht voor „Mi' niatuur Walcherendat zij haar lo gé's wilde tonen, hoorde mej G. Janse uit Vlissingen 19 jaar en tandarts assistente dat zij de 150.000ste was, die dit jaar de expositie op het Mid delburgse Molenwater bezoekt. Deze mjjlpaal ging uiteraard niet onopge merkt voorbij en de gelukkige (mid den) heeft hier dan ook een papier in haar hand, dat recht geeft op een hor loge. Rechts de heer A. G. Wagensveld die de „hoge" bezoekster namens „Niéuw Walcheren" gelukwenste, rechts de vriendinnen van mej. Janse. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg Electro: „Marchandes d' illusion", (18 j.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: ,,'t Zit in de lucht", (a.l.), 20 uur; Sportuitwisseling Middelburg- Folkestone: Bufitooht over eiland, 13.30 uur; Schuttershof: Afscheids avond met dansparencompetitie om de „Grote Prijs van Zeeland, 195S" en demonstratie; Kunstzaal Van Bent- hem en Jutting: Expositie werken Ho- noré Daumier, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „A star is bom" (14 jaar), 19 en 21 uur. Luxor: „Pas opval niet" (alle leeftijden) 20 uur Goes Grand: „There's no business like show-business" (alle leeftijden), 20 u. Grote kerk: Zeeuwse tentoonstelling Beeldende Kunsten, 10—12 en 15— 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2