PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Uitstel voor Marokkaanse sultan bij poging om regering te vormen G.S. drongen aan op meer spoed inzake bouw veerschepen VANDAAG NIEUWE POGING OM G0A BINNEN TE DRINGEN GEEN VERTROUWEN MEER IN DE JACHT OP HET GOUD 198e Jaargang-No. 193 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.35; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Aug. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 «nt per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van t ld„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Waistr. i, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdatraat 24, telef. 2 NIEUWE ONLUSTEN IN CASABLANCA Zaterdag „algemene rouwstaking" Naar gemeld hebben de Marokkaanse nationalistiscbe partijen zonder meer het Franse plan verworpen voor een regeling onder sultan Mohammed Ben Arafa. Door deze weigering kan de sultan, naar hij aan Parijs verklaarde, deze groepen niet raadplegen voor het vormen van een regering, waarin alle scha keringen van de bevolking vertegenwoordigd zijn. De sultan vroeg vervolgens enige dagen uitstel. Het Franse kabinet, dat gisteren bijeenkwam, om de situatie te bespreken, besloot de sultan dit gewenste uitstel te geven. Inmiddels hebben zich in Casablanca nieuwe incidenten voorgedaan. Ge- meldt wordt nog, dat in de krottenwijk van Casablanca een Marokkaan door nationalistische landgenoten levend werd verbrand. De Marokkaan werd door zijn land genoten aan een paal vastgebonden. Men stapelde het rookgerei en de lu cifers uit zijn winkel benevens al het houtwerk er om heen en stak het in brand. Toen de Franse veiligheidstroe pen ter plaatse waren aangekomen vonden zij slechts het verkoolde lijk van de ongelukkige. Donderdag werden bij nieuwe onge regeldheden in deze krottenwijk twee Marokkanen gedood en een onbekend aantal gewond. Onder de betogers be vond zich een aantal vrouwen met vlaggen. Onder het geroep „Ben Yoes- sef" werd de politie met stenen beko geld, die daarop het vuur opende. Weliswaar is aan de sultan uitstel verleend, maar de Franse regering wil toch vasthouden aan het plan Marok ko, zoals dit door de ministers is goed gekeurd. De sultan heeft zich voorts bereid verklaard 't bestaan van een georgani seerde oppositie, zoals deze bestaat in democratische landen, te aanvaarden. De Marokkaanse terroristische orga nisatie „Zwarte hand" en „Zwarte schaduw" heeft in Casablanca pamflet- Kinderspel In het Augustus-nummer van „De Paladijn", het blad van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking, wordt verteld, hoe een jarige concierge van een Sche- veningse kleuterschool op zijn ver jaardag werd verrast; „Niet zo maar met een doodgewone huis- tuin en keukenoefening, zoals men 'ze in iedere wijk of in ieder blok wel eens een keertje kan zien, maar een B.B.- spel, uitgevoerd door kleuters van om en brj de zes". Een kleuteronderwijze- res van de school was de „geestelijke moeder" van dit zangspel, zo deelt „De Paladijn" mede, waarna verder wordt beschreven hoe de „vreugde volle minuten" verliepen, die de kin deren met dit spelletje beleefden. „Zingend Wij zijn van de B.B., wie doet er mee kwam de minia tuur „blokploeg" aangemarcheerd, keurig in overall met de bekende noodwachters-petjes op. Brandweer lieden, verpleegsters, redders, D.S.V.- sters, alles was er- Men zag gewon den vervoeren, soep verstrekken uit een gaarkeuken, terwijl met een tuin slang en dat was het allermooiste een heuse brand geblust werd. Ieder van deze handelingen ging weer gepaard met zang: En hebben men sen pijn, dan is net fijn, dat wij er zijn En „De Paladijn" constateert: on danks zijn ernstige achtergrond, een echt kinderspel! Een echt kinderspel. Het kan zijn, dat wij ons vergissen, maar wij meenden in alle ernst, dat jon gens en meisjes in een kleuterschool zich met totaal andere zaken bezig hielden dan met branden, gewonden enz. ook al betreft het dah een imi tatie. Is het soms een symptoom van deze tijd, dat men zelfs kleuters al gaat bezighouden met de mogelij ke verschrikkingen van een oorlog? Dan is dat toch wel een trieste tijd, die aan kinderen, amper uit de wieg en de box, gaat leren hoe zij zich moeten gedragen bij bominslag; een trieste tijd ook, waarin volwassen mensen durven te zeggen, dat het hier om een „echt kinderspel" gaat Of heeft men hier soms te maken met mensen, voor wie de bescherming bevolking niet slechts een bitte re harde noodzakelijkheid is, maar een middel, waarmee zij een luguber spel kunnen spelen, met brancards, met brandweerwagens, kortom met alles wat hier bq hoort. Laten zij dan in elk geval afblijven van de aller kleinsten. Er zijn heus wel andere spelletjes, waarmee men dit onbe zorgde volkje kan bezighouden. Men begrijpe ons goed, in geen en kel opzicht willen wij hier de Bescherming Bevolking aan vallen of het nut van deze instelling in twijfel trekken. Maar wel moet ten scherpste worden veroordeeld, dat men van zulk een ernstige zaak, kleuterspelletjes gaat maken. „Het was een van de aardigste cadeaux, waarmede de concierge op zijn ver jaardag werd verrast", roept „De Paladijn" opgewekt uit. De man was dunkt ons béter uit geweest met een doos sigaren. Het blad van de B.B. heeft zijn naam ontleend aan een gedicht van Gabriel Smit. dat in elk nummer wordt afgedrukt: „Gij Paladijn, be ginselvast beschermer, hoe sterkt Uw waakzaam hart ons bange hart Ons hart is na Scheveningen bang geworden. Maar hopelijk zijn er nog velen in de B B die inderdaad waak zaam zijn en zullen verhinderen, dat van de bescherming bevolking een kleuterspel wordt gemaakt. ten dö"en verspreiden, waarin de Ma rokkanen worden uitgenodigd Zater dag a.s. de verbanning van ex-sultan Ben Yoessef te gedenken door „Frans- sen de keel af te snijden". De Marokkaanse communistische partij heeft pamfletten doen versprei den, waarin het volk wordt opgewekt „gewapenderhand" tegen de Fransen op te staan. De voornaamste Marokkaanse natio nalistische partijen hebben een beroep op de bevolking gedaan Zaterdag a.s. binnenshuis te blijven en zodoende mee te doen aan een „algemene rouwsta king". Scheepsbotsing in de mist bij Gibraltar. Bij Gibraltar heeft zich Woens dagavond bij slecht zicht een bot sing voorgedaan tussen het 7542-ton metende Britse schip „Avistone" en het 7253-ton metende Griekse vaar tuig „Richard d-Lyons". De „Avistone" seinde om onmid dellijke hulp. Het Noorse bergings vaartuig „Salvator" en een Britse marine-sleepboot verlieten Donder dagochtend vroeg in dichte mist de haven van Gibraltar ter assistentie. Ongeregeldheden in Nantes Handgranaat uit menigte geworpen Bij de nieuwe incidenten in Nantes waar een havenstaking is uitgebro ken, hebben in totaal een zestigtal personen verwondingen opgelopen, onder wie dertig leden van de veilig heidstroepen. Door het ontploffen van een handgranaat, die uit de me nigte van duizenden betogers naar het cordon werd geworpen, werden vijf leden van de ordedienst zwaar gewond. Ook Donderdag braken weer arbei ders in de kantoren van de werven, in, waar zij het meubilair vernielden. Volgens de politie is in het geheel voor meer dan 100.000 gulden schade aangericht. Oostenrijkse artsen gaan twee dagen staken. Ontevrédenheid over nieuwe Ziekenfondswet. De Oostenrijkse kamer voor ge neeskunde (het genootschap van dokters) zal voor het einde van deze maand een staking van twee dagen uitroepen uit protest tegen een voor gestelde ziekenfondswet, aldus is Donderdag in Wenen bekendge maakt. De artsen verklaren, dat de zie kenfondswet geen vrije dokterskeu ze door patiënten zal toestaan. Ook zijn zij niet tevreden met de voorge stelde salariëring. Het ontwerp voor een zieken fondswet zal begin September in het parlement behandeld worden. De intocht van de „Kinderfanfare' een groepje zeer jeugdige muzikanten op Miniatuur Walcheren", waar deze uit Bergen op Zoom afkomstige mu zieklief hebber tjes een concert gaven. Het korps, dat er keurig geünifor meerd bijliep, trok veel belangstelling. (Foto P.Z.C.J Sowjet-Unie laat Nederlanders vrij Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat acht Nederlanders, die sedert gerui me tijd in Russische gevangenschap verkeerden, door de Sowjet-Unie zul len worden vrijgelaten. Op een ader to bepalen datum zullen zij worden overgedragen aan een vertegenwoordiger van het con sulaat-generaal d<- Nederlanden te Berlijn. Na identiteitsonderzoek wor den de betrokkenen, voorzover zij re patriëring wensen, via Oldenzaal naar Nederland teruggebracht. De familie hier te lande is reeds omtrent deze vrijlating ingelicht. De namen der rqgelatenen (met daarachter vermeld het geboortejaar en de vroegere woonplaats) zijn: J. Boumans. Miastracnt (1925). D. Bras. Amsterdam (1917), A. Dirix, Heer (19191, H. i Hoff, Onstwedde (1910), Q. A. Jansen, Alkmaar (1918). H. Rollema Oosthem (1911), mevrouw R. E. Krampen. Berlijn (1905). en H. Raulf, plaats niet ge meld (1925). Mevrouw Krampen en Raulf zijn vermoedelijk niet van Ne derlandse nationaliteit. MASSALE STAKING IN MADRAS Bemiddelingsvoorstel van politieke leiders Het uit vertegenwoordigers van al le Indische partyen bestaande comité voor de „bevrijding" van Goa heeft meegedeeld, dat vandaag 200 onge wapende vrijwilligers zullen trachten de Fortugese kolonie binnen te drin gen. Deze mannen maken deel uit van een groep van duizend, welke tenge volge van vervoersmoeiljjkheden te laat was om aan de massa-invasie van Maandag j.I. deel te nemen. In de raad van staten, de Indische eerste kamer, werd door de voorzit ter Radhakrisjnan meegedeeld, dat de invasie van Maandag aan vijftien Indiërs het leven heeft gekost, ter wijl er 225 werden gewond, van wie 38 ernstig. Voorts werden er nog tien personen vermist, van wie er, naar men aanneemt, zeven om het leven zijn gekomen. In Madras werd Donderdag door twee millioen mensen gestaakt om de slachtoffers te gedenken. De poli tie bewaakte het Portugese consu laat. Er deden zich geen incidenten voor. Een algemene staking in het gehele land, die aanvankelijk tegen vrijdag was uitgeroepen, is evenwel voor onbepaalde tijd uitgesteld. Politieke leiders hebben een be roep op de regering gedaan, in de kwestie-Goa handelend op te treden, „voordat het te laat is". De voorzitter van de Hindoe Mahasabha-partij, een invloedrijke Orthodoxe Hindoe-or ganisatie, bepleitte het houden van een conferentie tussen vertegenwoor- Het rijdek van de verlengde veerpont „Dordrecht"die gisteren werd over gedragen en thans weer op Kruinin genPerkpolder dienst doet. (Foto P.Z.C.J digers van de regeling van India en Portugal, bij voorkeur op neutraal gebied. Deze politicus, Chatterjee ge naamd, deelde mee dat hij premier Salazar van Portugal reeds telegra fisch op de hoogte van zijn voorstel had gebracht. Instorting in Willem Sophia-mijn Drie arbeiders ingesloten. In de steenkolenmijn Willem So phia te Spekholzerheide is gisteravond omstreeks half negen een instorting geschied op de nieuwe, in aanleg zijn de 217 meter verdieping. Drie arbeiders bevinden zich achter de instorting. Met hen wordt con tact onderhouden via een buis, waar door ook voedsel aan hen wordt ver strekt. Alle pogingen worden in het werk gesteld hen zo spoedig moge lijk te bevrijden, aldus werd van de zijde van de directie van de mijn me degedeeld. Deze voegde hieraan nog toe, dat er geen reden tot enige on gerustheid behoeft te bestaan. Vend aag... „RENATE LEONHARDT" Bestuur en Commissarissen en bloc afgetreden Na een zeer rumoerige vergadering, die ruim 6 nur duurde, hebben de aandeelhouders van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leon- liardt" hun afgezette voorzitter, de heer P. Visser uit Wijde Wormer, weer de leiding gegeven van de bergingsvereniging. Dit geschiedde aan het eind van een bewogen bijeenkomst te Utrecht, nadat het bestuur en commissa rissen van de vereniging besloten hadden en bloc af te treden. ff en morgen brengt veld- p maarschalk lord Montgomery een bezoek aan Nijmegen, wel- ke stad thans haar 1850-jarig bestaan viert. De veldmaar- §f schalk zal ook een bezoek brengen aan Arnhem en enkele p plaatsen, waar hij gedurende net laatste oorlogsjaar ver- H bleef. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dat het op deze vergadering heet toe zou gaan, lag in de verwachting en de heer Visser had reeds uit voor zorg aan de gemeentepolitie van Utrecht verzocht opi in de vergader zaal aanwezig tr» jirjn. Vijf recher cheurs en een "Jjudant zaten ter voorkoming van incidenten achter in de zaal, maar tot ingrijpen behoefde het niet te komen. Onomwo1 ien is door bestuur en commissi.p.,;en op deze vergadering raees-/dat zij geen vertrouwen jneér'flènfien in de jacht op het goud, waardoor destijds door velen een be drag van f 400.000 in totaal op tafel is gelegd, welk bedrag inmiddels gro tendeels is opgesoupeerd door de bouw van een werkput, die door het be stuur als volkomen waardeloos werd geschetst. De meest schokkende mededeling was wel de verklaring van de be stuursleden, dat men is gaan twijfelen aan de schat die de „Renate Leon- BESPREKINGEN OP DE NIEUWE „DORDRECHT" Na opdracht voor eerste boot direct order voor tweede vaartuig In Vlissingen werd Donderdag tijdens een bijeenkomst de veerpont „Dor drecht" weer overgedragen aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Het schip onderging op de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" een ingrijpende verbouwing, die drie maanden duurde. Over de bijzonder heden van de nieuwe „Dordrecht" wordt elders in dit blad uïtgewijd. In deze bijeenkomst werd onder meer het woord gevoerd door de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Deze sprak er zijn blijdschap over uit, dat het vaartuig op de gestelde tijd is gereedgekomen. Hij zwaaide daarvoor de directie van „De Schelde" lof toe. Hierna is het schip vertrokken om onmiddellijk dienst te gaan doen op de lijn Kruiningen—Perkpolder. De tocht werd meegemaakt door een aantal autoriteiten, doch droeg geen officiëel karakter van rondvaart. Tijdens de vaart naar Kruiningen hebben leden van het college van Ge deputeerde Staten van Zeeland, be sprekingen gehouden met enkele auto riteiten van de Rijkswaterstaat, onder wie ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofd ingenieur-directeur, verbonden aan de directie van de Waterstaat in Den Haag. Het onderwerp van deze bespre kingen was, zo deelde de Commissaris der Koningin ons naderhand mee, de nieuwe boten voor de Westerschelde- veren. Van de zijde van G.S. is gewezen op de urgentie van deze vaartuigen. Er werd aangedrongen op de grootst mo gelijke spoed terzake van de bestel ling van het eerste van deze schepen, die zoals bekend beide 100 m lang zullen zijn. Tevens werd de nood zakelijkheid aangevoerd om wan neer eenmaal de opdracht voor deze boot is verleend zo spoedig mogelijk ook order te geven het tweede schip te doen bouwen. Van de zijde van G.S. waren be halve de Commissaris der Koningin bij deze bespreking aanwezig de Gede puteerden mr dr. A. J. J M. Mes, C Philipse en A. Schout. Naar jhr. De Casembroot verder nog meedeelde, wordt thans in snel tempo gewerkt aan de plannen voor de eerste boot. In grote lijnen is het project vrij wel gereed, maar de indeling is nog niet geheel voltooid. De Commissaris meende dan ook, dat dit plan nog niet aan de orde zal kun nen komen tijdens de eerstvolgende zit ting van de Provinciale Staten, die op 27 September a.s. wordt gehouden. Naar alle waarschijnlijkheid zal zo meende jhr. De Casembroot de agenda voor deze zitting wel het plan voor een nieuw Provinciehuis, te bouwen in de Middelburgse Abdij, be vatten. Typerend voor het gebrek aan ver voerscapaciteit op de Westerschelde- veren was het feit, dat toen de nieuwe „Dordrecht" na aankomst in Kruinin gen op de lijn naar Perkpolder werd in gelegd, op het plateau van de Veer haven reeds toen meer auto's stonden te wachten dan het schip in één keer kon bevatten hardt, een schip, dat op 23 Aug. 1917 voor Texel door een Britse torpedo boot tot zinken werd gebracht, in zijn ruimen zou bergen. Tenslotte werd bg stemming de heer Visser tot voorzitter herkozen. Deze deelde nog mede, dat binnen af zienbare tijd de werkput naar de E laats van het wrak zou worden ge- racht. Relletjes in het Saargebied Voor het komende weekeinde is een voltallige zitting te Saarbrücken van de West-Europese volksstemming commissie uitgeschreven, ter bespre king van de jongste ontwikkeling in de campagne vóór het plebisciet. De Duitsgezinde Saarlandse partij en heben hun aanhangers verzocht zich in de huidige campagne van elke o-ewelddadige handeling jegens aan hangers der partijen, die voor het Eu ropese statuut zijn, te onthouden. Bi) relletjes in Saarbrücken werden vier politiemannen en een burger gewond. De toestand van een der ge wonde politieman en van de bur ger is ernstig. Te Sankt-Ingbert. waar premier Hoffmann gisteren een openbare ver gadering toesprak, hebben zich orde verstoringen voorgedaan, waarbij een politieman en verscheidene be togers werden gewond Ruiten van de zaal, waar Hoff mann zou spreken, werden met fles sen ingegooid. Andere betogers poog den het politiecordon rondom het bouw, waarin vergaderd doorbreken. Rcltsrfese havenstaking rustig geëindigd. Nieuw dienstverband voor ontslagen arbeiders. De Rotterdamse havenarbeiders zijn Donderdagochtend allen weer aan het werk gegaan, zodat de ha ven zijn normale aanzien heeft her kregen. Hieruit blijkt, dat de op of na IS Augustns j.I. ontslagenen de uitgestoken hand van de Scheepvaart Vereeniging Zuid hebben aangeno men. Immers, zij, die zich zouden mel den bij hun vroegere werkgever of bg de centrale voor arbeidsvoorziening zouden op de geldende voorwaarden een nieuw dienstverband kunnen aangaan. De commissie, die uit de arbeiders was gevormd, heeft op de Woensdagochtend gehouden vergade ring reeds geadviseerd het werk te hervatten. Het weer in dienst gaan van de havenarbeiders is rustig verlopen en er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Gemeente-ambtenaar van Zutphen gearresteerd. De politie heeft de commies ten kantore van de gemeenteontvanger van Zutphen, die tevens waarnemend ontvanger, gearresteerd. Hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan ver duistering. Hem wordt tenslaste gelegd, dat hij zich in zijn functie van kassier gel den van de gemeente zou hebben toegeëigend tot een bedrag van enige duizenden guldens. Het weer in Europa Volgens rapporten van Donderdagavond 19 uur: Stockholm, licht bewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Amsterdam, regenbui Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Genève, half bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Locarno, half bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, nevel München, geheel bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, half bewolkt 27 gr. 20 gr. 22 gr. 22 gr. 24 gr. 22 gr. 27 gr. 27 gr. 28 gr. 27 gr. 26 gr. 25 gr. 23 gr. 26 gr. 25 gr. 25 gr. 25 gr. 30 gr. DE VERWACHT... VRIJ WARM Droog weer met veranderlijke be wolking. Matige Zuidwestelijke wind. Vrg warm. ZON EN MAAN 20 Augustus werd, te Zon op: 5.32 onder 19.58 Maan op: 9.00 onder 20.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1