Nederlandse voetballers moeten korte rustperiode goed benutten C ±- SPORT- -2 RADAR, HET WAKEND OOG VAN N00RD-AMERIKA PIJPLEIDING BRENGT WATER NAAR DE DORRE NEGEB DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1935 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 AAN DE START MET „HONGER NAAR DE BAL" Dit jaar is er geen Zondag, waarop het leer officieel niet zal rollen De ring van de voetballerij wordt dit jaar volkomen gesloten! Nu in het wel zeer merkwaardige gepasseerde ot eigenlijk nog niet geheel gepas seerde seizoen drie clubs het presteren door middel van een beslissings competitie tot 21 Augustus door te gaan en de nieuwe competitie op 28 Augustus een aanvang neemt, zal er letterlijk geen enkele Zondag zjjn, waarop de bal officieel niet rolt. Nu krijgen de drie betrokken clubs Stadskanaal, WAW en Frïsia, die om een plaats in de eerste klasse der amateurscompetitie strijden, gelukkig wel een paar weken rust, want op 28 Augustus komen alleen de allerhoog ste pieten in ons voetbalwereldje, de 36 hoofdklassers, in het veld, maar het is toch wel typerend, dat er van 'n gesloten seizoen ditmaal totaal geen sprake is geweest. Enhet is toch zo bitter nodig, voor de spelers zelf, om zich een tijdlang van de voetbal verwijderd te houden. Er zijn mensen, die in hun onschuld menen, dat het zo verschrikkelijk ver moeiend is, week in week uit te voetballen. Dat is een absolute misvatting. Een gezonde jongen kan een partijtje voetbal lichamelijk zeer goed ver dragen. Na afloop zal van hem verlangd mogen worden, dat hy behoorlijk moe is ,maar die vermoeidheid zal, normaal gesproken, 's avonds alweer verdwenen zijn en zeker de volgende dag. Uit lichamelijk oogpunt betekent het spelen van een voetbalwedstrijd eenmaal per week dan ook totaal niets en ook tweemaal per week moet voor goed getrainde spelers zeer wel bereikbaar zijn, al moet men hierbij in het oog houden, dat het. spelen op de avond van een'normale, mogelijk zeer vermoeiende werkdag speciale moeilijkheden met zich zal brengen. Maar alles bij elkaar gerekend is het dwaasheid te veronderstellen, dat een voetballer, die van September tot Juni geregeld in touw is geweest, de lichamelijke uitputting nabij is. SCHADELIJKE GEVOLGEN Met de vaststelling x -.n dit simpele feit is men er echter niet. Niet voor niets houdt men zich in landen, waar men in dit opzicht verstandiger handelt dan in ons land, strikt aan de handhaving van een min of meer lan ge periode waarin van voetbal geen prake is, denk vooral aan Enge land. Er z\jn in Nederland voorheelden ten over geweest van clubs, die de schar delijke gevolgen van een te lang ge rekt seizoen op schrikbarende wijze aan den lijve hebben ondervonden. In een vroeger artikel wezen «ij al op het geval Willem H, welke Tilburgse club een jaar na een kampioenschap naar de tweede klasse degradeerde en toen nog twee jaren nodig had om in de eerste klasse teru°- te keren. En wel uiterst Pijniyk ondervond RCH de reactie op een schitterend seizoen, toen het een jaar na het behalen van het landskampioenschap naar de 2e klasse verdween. Ondanks een direct daarin veroverd kampioenschap zal de Haarlemse club, als gevolg van de gewijzigde constellatie, wellicht een paar jaren heel hard moeten ploete ren om in de hoogste regionen van ons voetbal terug te keren. door ir. A. VAN EMMENES Zulke reacties zyn echter niet w ijherhalen het met klem het ge volg geweest van een overgrote li chamelijke vermoeidheid, maar wel vooral een gevolg van het feit, dat men in een bepaalde periode geeste lijk te veel van de spelers heeft ge vergd. Het gevaar is groot, dat de spelers op een gegeven moment „voetbal-moe" worden. Ze worden er beu van de Engelsman noemt het „stale" en de gevolgen daarvan zijn eenvoudigweg niet te overzien. Lichamelijke vermoeidheid kan ge makkelijk worden hersteld: een poos je flinke rust, een tijdlang vroeg naar bed gaan enz. Maar geestelijke ver moeidheid brengt factoren met zich mee. die bijzonder lastig te beoorde len zijn. OPGEJUT Het Nederlands elftal heeft zo'n periode ook wel megemaakt. Wij bedoelen de tijd van „Wij gaan naar Rome", 't voorjaar 1934, toen voor elke interlandwedstrijd op nieuw onder de onvolprezen lei ding van Karei Lotsy ,de ploeg op nieuw moest worden „opgejut". Men bereikte daarmee, dat ons elftal zonder veel moeite geklas seerd werd vo.or het tournooi om het Wereldkampioenschap en ver der dat het bij de bevoegde heren van de FIFA hoog genoteerd stond. In het tournooi in Italië echter kon met de voorheen zo beproefd ge bleken middelen niets worden be reikt, de spelers Waren er niet meer ontvankelijk voor en meer dan 6000 vol enthousiasme naar Milaan ver trokken Nederlandse supporters moesten met lede ogen aanzien, dat de Oranje-ploeg van Zwitserland verloor. Niet als gevolg van de lichamelijke vermoeidheid, die men in de inder daad zware vorige wedstrijden zou hebben opgedaan de spelers hadden naby Como nota bene bijna een week lang heerlijk kunnen luieren! maar omdat z\i het geestelijk niet meer konden opbrengen de vereiste top prestaties te leveren. Dit jaar heeft door allerlei omstan digheden de competitie veel te lang geduurd. De vier kampioenen hebben er nog. in haast verbasterend snel tempp, zes extra wedstrijden tegen aan moeten gooien aleer de beslissing was gevallen. Het zal geheel en al van de leiding van de. clubs afhangen Italiaanse ploeg voor wereldkampioenschappen De Italiaanse wielerbond heeft de ploeg bekendgemaakt, die aan het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor professionals op en 28 Augustus a.s. te Frascati bij Rome zal deelnemen. Het zijn Magni. Alba- ni, Coletto, Coppi, Defilippis, Forna- ra, Monti, Nencini. Moser, Fabbri, Dall, Agata, en Sartini. of hun ploegen zich in de korte té korte rustperiode tussen 20 Juli en 28 Augustus zullen kunnen her stellen. SPORT ALS ONTSPANNING Het is niet eenvoudig, algemene richtlijnen aan te geven voor de wijze waarop men zulk een rustperiode dient door te brengen. Het is' zeker volstrekt niet noodzakelijk, misschien zelfs wel af te raden, om in die tijd totaal niets aan sport te doen. Afge zien van een paar weken vacantie ln een welverdiend „dolce far niente" zal men er zelfs goed aan doen het clubverband ook tijdens het gesloten seizoen enigermate in stand te hou den. Het beoefenen van geëigende zomersport is stellig een heel ge schikt middelcricket voor de een, het meer dynamische honkbal voor de an der. Nu feitelijk al bij voorbaat vast staat dat de competities in de sectie betaald voetbal lange tijd o.i. veel te lange tijd vrgen, zullen de daarbij betrokken clubs in dit opzicht weinig kunnen doen. In Engeland kan iedere prof-voetballer, die dat wil, ln de zomer cricketen (en daarmee nog behoorlijk geld verdienen ook), ant de seizoenen voor voetbal en cricket zijn nagenoeg geheel gescheiden. In ons land zal het echter, bij handha ving van de thans vastgestelde inde ling, altijd wel zo ongeveer Juli wor den, aleer het eind van het voetbal seizoen zal worden bereikt. Van deel nemen aan een volledige cricket- of honkbalcompetitie zal dan ook door gaans geen sprake kunnen zijn, maar toch zulen spelers, die animo voor een of andere zomersport hebben, ver standig doen zich daarop toe te leg gen in de betrekkelijk korte periode, aie hun ls overgebleven tussen de voetbalseizoenen door. Overigens betekent het begrip „ge slopen seizoen" geenszins, dat men ook helemaal niets aan training mag doen. Integendeel: het zou zelfs zeer funest zijn, als men die, ongerekend een zekere algehele vacantie, achtr- wege zou laten. Voorlopig zal echter de bal er niet aan te pas Komen. Een voetballer, die echt voetbal-moe is, zal een tijdlang bg wijze van spreken feen bal meer kunnen zien. Tijdens e rustperiode zal hij echt weer „hon ger naar de bal" moeten krijgen. Het is de kunst van de technische olubleiders om te zorgen dat hun spelers tijdens bet gesloten seizoen honger naar de bal krijgen, want dan verkeren de voetballers in de beste geestelgke conditie om in het nieuwe seizoen fris aan de start te gaan. Vooral thans, nu een uitermate zwaar seizoen voor de boeg staat het zwaarste dat de KNVB ooit heeft gekend is te hopen dat men over de gehele linie deze geestesgesteld heid heeft kunnen aankweken. GEMAKKELIJKE ZEGE. Er is weer eens een wedstrijd gespeeld tussen een voetbal ploeg van Groot-Brittannië', de bakermat van het voetbalspel en een team samengesteld uit spelers van de overige Europe se landen. Ondanks het feitdot het continentale elftal uiter aard een samenbundeling is van spelers uit landen met to taal andere talen en volkomen verschillende speelwijzenwerd het ditmaal toch een vrij ge makkelijke overwinning voor de „rest van Europa". Eet werd, zoals men weeteen over tuigende continentale 41 ze ge. Be meer dan zestigduizend toeschouioers konden hun hart ophalen aan een schittei-ende demonstratie Europees voetbal, maar zagen tegelijkertijd het Britse team een teleurstellend spél vertonen, zoals men dat bij internationale ontmoetingen in Engeland maar zelden mee maakt. Het spreekt vanzelf, dat er bij niemand enige twijfel be stond aa» het al of niet ver diend zijn van de continentale overwinning. De Engelse team manager Walter Winterbottom erkende volmondig dat zijn elf tal volledig overspeeld xoas. Hij vond verscheidene spelers van het continentale team „comple te meesters". De Deense speler Soerensen zei: „Als dit het bes te elftal is, dat de Britten op de been konden brengen, dan ben ik er van overtuigd, dat wij op het vasteland minstens vijf ver schillende ploegen kunnen op stellen, die het kunnen ver slaan!". PRINCIPE. Deze overtuigende overwin ning kwam tot stand hoewel de spelei-s uit het Hongaarse top voetbal bewust versték hadden laten gaan. De binnenplaatsen van het continentale elftalhad men toegedacht aan de beroem de Puscas en Kocsis, die mo menteel aanspraak kan maken op de eer de beste kopspecialist van de wereld te zyn. De Hon garen dachten daar echter an ders over. Om principiële rede nen wensten zij geen spelers beschikbaar te stellen voor het continentale elftal. De Hon gaarse voetbalnatie hecht, ons inziens met recht, weinig waarde aan wedstrijden van één land tegen bepaalde delen van de wereld. Momenteel zou het meer in de lijn der verwach tingen liggen een match te or ganiseren tussen Hongarije en de rest van Europa, daar men in het algemeen het Hongaarse team wél als het sterkste Euro pese elftal kan beschouwen. Maar ook dan kan men weinig betekenis aan zo'n wedstrijd geven, omdat een ploeg samen gesteld uit verschillende «ofio- naliteiten, altijd al een nadeel heeft tegenover een homogene ploeg uit één land. De Honga ren zien in de wedstrijd tussen Groot-Brittannië en de „rest van Europa" mm of meer een goedkope reclame voor de En gelse topselectie. Nu de Britten echter tegen deze in zekere zin onsamenhangende Europese formatie in het zand hebben moeten bijten, is deze „récla mé' voor de Engelsen wel op een grote teleurstelling uitgelo pen. In verband met de geringe belangrijkheid van deze wed strijd, is ongetwijfeld de voor keur te geven aan de ontmoe- kaleidoscoop ting, die de Hongaarse voetbal bond zich heeft voorgesteld, na melijk een wedstrijd tussen Eu ropa en Zuid-Amerika. 6200 DEELNEMERS. Achter de voorbereidingen voor de Olmpische s-pelen van 1956, die, zoals bekend, in Mel bourne gehouden zullen wor den, begint nu toch werkelijk vaart te komen. Als men in het huidige tempo kan doorwerken, zal het Olymvische dorp in Juli 1956 reeds gereed zijn. Daar door houdt men dan nog een zee van tijd over, want de spe len zullen pas van 22 November tot 8 December gehouden wor den. Bovendien zijn de bijsta dions voor voetbal, zwemmen basketball en boksen reeds klaar, zij het op kleine veran deringen na. Ook de gas- en waterleiding zijn reeds gelegd. Het gigantische Olympische dorp zal aan niet minder dan twee en zestighonderd deelne mers een onderdak bieden. Al len zullen gezamenlijk de maal tijd gebruiken. Een bepaalde afscheiding tussen Oost en West het „ijzeren gordijn" zoals dat wel in Helsinki be stond in 1952, zal in Melbourne niet zijn. Ondertussen heeft men in verband met de weinige hotelruimte in Melbourne een bei'oep gedaan op particulieren, die inmiddels al 8000 bedden hébben aangeboden. VERZWAKKING? Verheugend is, dat de wed strijd van het Zeeuwse K.N.V. B.-elftal tegen het Zaterdagelf tal toch kan doorgaan. Men heeft nu a.s. Zaterdag voor de ze match vastgesteld. Bij het samenstellen van de provinciale ploeg stond de keuze-commissie voor problemen. Zij heeft zich echter goed door de moeilijkhe den heen geslagen. Die moei lijkheden bestonden met name uit het niet beschikbaar zijn van Vlissingen"-spélersDeze problemén konden worden overxeonnen, ornaat bij de sa menstelling van het vorige elf tal tegen Folkestone be- xvust enkele oudere, gerenom meerde, krachten door veelbelo vende jongeren waren vervan gen. Er kan dan ook moeilijk xoorden gesproken van een ern stige verzwakking, nu enkele van deze jongeren xoeer door oudjeszijn vervangen. Spe lers als Carol, Wijs en in mixidere mate Van der Weed hebben hun sporen verdiend en moeten in staat yxorden geacht de Zeeuwse kleuren naar beho ren te kunnen verdedigen. Hierbij valt nog op te merken, dat het jammer is, dat de R.C. S.-er Van den Dries kort ge leden geopereerd aan een voetbalknietjeniet be schikbaar is. VERTROUWEN. Maar het nxt samengestelde is een elftal, dat wél vertrou- xoen kan schonden. Zwarte- poorte is een doelman, die voor xdtstekend werk kan zorgen. De Vlis-inger Baart kan misschien slechts iets hoger dan deze Goessenaar xoorden aangesla gen. Wys is een puike kracht, die reeds véle malen het Zeeuw se shirt droeg. Van der Weel is iets minder. De halflinie maakt een goede indruk. Op de spil- plaats zal Struiwigh zijn par tijtje nog xoel meeblazen. In de voorhoede kan men vertrouxoexi hébben, al ware het beter Ca rol op de backplaats te hebben. Jaxisen (Terneuzen) of Van Dorsselaer (Hulst) zou dan een plaats in de aanval kunnen innemen. In ieder geval: Deze ploeg zal zijn best doen. De spelers hebben vermoedelijk xoeer honger naar de bal. En zij zulen de mening van som migen, dat het Zeeuwse team niet kaxi spelen, als Vlissingen niet meedoet, xoillen logen straffen. Het sterk te ach ten Zaterdagelftal onder schatte deze ploeg dus niet! NIEUW WAARSCHUWINGSSYSTEEM Keten van radar eilandjes (Van een redacteur) Het bestaan van Russische lange-afstandsbommenwerpers, die de atoombom kunnen vervoeren, houdt een ontzettende dreiging in voor het gehele Noord-Amerikaanse gebied. Jarenlang is het waarschuwings systeem van de Verenigde Staten en Canada verre val volmaakt geweest. Weliswaar werd de lucht dag en nacht afgezocht door middel van het electronisch „Argusoog" radar, maar dit „oog" had grenzen; de radar zendstations waren niet. ver genoeg naar voren opgesteld. Toen werd een plan ontworpen voor een keten van radareilandjes langs de Amerikaanse Oostkust, waardoor het-radar-oog, veel verder zou kunnen reiken. In een lange keten tussen Washington en New Foundland zullen tien driehoekige eilandjes verrijzen, welke op 65 meter lange, stalen pijlers komen te rusten. Elk der eilandjes zal plaats bieden aan 50 tot 70 man met hun woongelegenheid, reparatiewerkplaatsen, recreatie, enz., enz. Voorts komen er landingsplaatsen voor hefschroefvliegtuigen, die zor gen voor de fourage en andere voor raden. Zo aanzienlijk nemen de Noord-Amerikaanse beveiligingsmo gelijkheden door vooruitgeschoven radarposten toe, dat de regeringen van Canada en de Verenigde Staten de aanleg van deze buitengewoon kostbare eilandjes gerechtvaardigd achtten. Bij de luchtafweer was het altijd een grote moeilijkheid om de juiste afstand te bepalen; hiervoor zijn nor maliter twee vaste punten nodig, doch radar doet het met één. Men maakt gebruik van zeer korte golven, welke de eigenschap hebben zich rechtlijnig voort te planten. Die golven spoeden zich voort met een snelheid van 300.000 kilometer per seconde. Wanneer de* radarzender nu een signaal afgeeft, bijvoorbeeld een serie punten, wordt dit signaal tegelijker tijd ontvangen op een nabij de zen der opgestelde ontvanger. Maar de golven snellen voort en, wanneer ze op een metalen voorwerp stoten, wor den ze teruggekaatst, zodat de ont vanger ze opnieuw ontvangt, zij het zwakker en een kort moment later. Het tijdsverschil tussen de beide ont vangen signalen is nu de maatstaf voor de afstand van het voorwerp waartegen de radarstraal botste. Men maakt gebruik van het tele visiescherm. Men ziet dus het tijds verschil en een en ander kan zo wor den ingesteld, dat de afstand onmid dellijk kan worden afgelezen. Radar is een speciale toepassing van de radiotechniek, waardoor het mogelijk is, de aanwezigheid van voorwerpen op vrij grote afstand vast te stellen,, zonder optische mid delen en teven, om de afstand van die voorwerpen te bepalen en de rich ting waarin zij zich bewegen. Voor navigatiedoeleinden bij mist en duis ternis Is radar dus een voortreffelijk hulpmiddel. GROTERE NAUWKEURIGHEID. Aangezien men de straal in een smalle bundel uitzendt om de rich ting van het te zoeken voorwerp te kunnen vaststellen, en omdat de gol ven zich rechtlijnig voortplanten, moet de radar-antenne draaiend wor den opgesteld, opdat zij het luchtruim in alle richtingen kan bestrijken. Een radar-antenne is zodoende een soort parabolisch gevormde kom of net werk, voortdurend draaiend in alle richtingen. Een ingenieuze inrichting zorgt er voor, dat wanneer een teruggekaatst signaal wordt ontvangen, de antenne zich automatisch blijft richten op het gevonden punt. Die richting kan in het radarstation worden afgelezen. Een aanstormend vliegtuig blijft dus, De Egyptenaar Abdél Latif Asu Hei} heeft de Kanaalztoemwedstrijd van Frankrijk naar Engeland met ruim verschil gewonnen. De Egyptenaar zwom vrijwel de gehele xoedstrijd ver aan de kop met de Amerikaan Park. Deze telefoto toont Heif zwaaiend vanuit een bootje, nadat hg de finish in de St. Margarets Baai was gepas seerd en uit het water was gehesen. Bozon breekt Frans record 100 m. vlinderslag Tijdens wedstrijden in Marseille heeft Gilbert Bozon het Franse re cord op de 100 meter vlinderslag verbeterd, door deze afstand af te leggen in 1 minuut 6,5 sec. Het oude record stond op naam van Maurice Lusien met 1 minuut 8,5 sec. Titelgevecht tussen Klok en Schneider In October a.s. zal tijdens een boksDrogramma in Amsterdam de Nederlandse kampioen in het veder gewicht Henk Klok zijn titel verde digen tegen Hannes Schneider. De laatste is enige maanden geleden door de NBB erkend als uitdager van Klok, maar mede door het stil le zomerseizoen en de onderhande lingen tussen de managers, zal deze partij eerst in het komende najaar, gebokst worden. Duits voetbalelftal voor het duel met de Russen De Duitse voetbalbond heeft, op voorstel van bondstrainer Sepp Her berger, het Duitse elftal, dat op 21 Augustus in Moskou tegen het Rus sische elftal uitkomt, als volgt sa mengesteld: Doel: Herkenrath (Rot-Weiss, Es sen). Achter: Retter of Juskowiak (Stuttgart) en Posipal (Hamburger S.V.) Midden: Eckel en Liebrich (beiden F.C. Kaiserslautern) en Mai (Sp. Vg. Fiirth). Voor: Rahn (Rot-Weiss, Essen), Fritz Walter (F.C. Kaiserslautern), Morlock (F.C. Nürnberg), Röhrig en Schaf er beiden F.C. Kóln). Reserves zijn: Kwiatkowski (Bo- russia, Dortmund), Hoffmann (Vik- toria Aschaffenburg)Harpers (S.V. Solingen), Schroder (Werden, Bre men). Nog een aantal andere spelers zal zich gereed houden, voor het geval er een beroep op hen wordt gedaan. Zomeravondvoetbal De afgelopen week werden nog twee wedstrijden voor de zomeravond voetbalcompetitie gespeeld. De uit slagen luidden: Rayon Vlissingen: P. Z.E.M.—M.W.K. 5—0; Coal '52—W. V.V. 10—3. MET AMERIKAANSE HULP Droom van Israël werd verwezenlijkt (Speciale correspondentie) Israël heeft een van zijn dierbaar ste dromen werkelijkheid zien worden. De nooit opdrogende bronnen van de Yarkon-rivier laten 'nu hun water vloeien in een gigantische pijpleiding die het zal brengen naar het ryke, maar uitgedroogde landbouwgebied van de Negcb. De ceremonie, waarbij president Izaak Ben-Zwi de diesel-pompinstal- latie in werking zette vond plaats in een omgeving rijk aan historische monumenten. Binnen de einder, op een nabije heu vel, staan de resten van een oude versterking der kruisvaarders. Deze werd gebouwd op de fundamenten van de versterkte stad Antipatris, ge sticht door Herodes de Grote, die haar naar zijn vader noemde. De apostel Paulus werd er gedurende een nacht vastgehouden, terwijl hij naar Caesa- rea werd gevoerd om daar te getui gen. Op deze plek stond eerder nog de stad Aphek, waar de Israëlieten tegen de Syriërs en de Philistijnen vochten en eens de Arke des Ver- honds verloren In dit historische gebied hebben de ingenieurs van het moderne Israël een betonnen pompstation gebouwd, dat het water naar boven brengt uit de vierhonderd bronnen in de heuvels bij Antipatris. Israëlische arbeiders hebben sedert 1953 gezwoegd aan de pijpleiding; men schat, dat er in deze ruim 100 km lange leiding 250.000 man-dagen zgn gaan zitten, zo vertelt een cor respondent van de „New York Ti mes". Ongeveer vier millioen kubieke me ter grond werd verplaatst en 71.722 stukken pgp, ieder van tien ton wer den op hun plaats gebracht. Drie gro te pompstations werden gebouwd, ie der met drie diesels van 2050 pk en drie enorme reservoirs, waarvan het grootste een inhoud heeft van tegen de 200.000 kubieke meter. Vierentwintig uur heeft het water nodig om van de bronnen bij Rosh Haayin de irrigatie-installaties van de nederzettingen langs dc. Gaza Lijn te bereiken. Binnen een jaar zal een bloeiend landbouwgebied ontstaan zijn, waar tot nu toe het droge land één oogst per jaar opleverde. Meer dan zestig nederzettingen zullen op de leiding zgn aangesloten. Nutsbedrijf De Mekeroth Water Company bouw de de pijpleiding voor een bed'rag van 45 millioen Israëlische ponden (dat is bijna 25 millioen dollar)Deze Me keroth Water Company is een open baar nutsbedrijf, gesticht door de Je wish Agency voor Palestina, 't Joods Nationaal Fonds en de Hlstadrut (de Israëlische Federatie voor de Arbeid) Financieel is het project voor een belangrijk gedeelte een bijdrage van de Amerikanen aan de toekomst van Israël. De regering van de V.S. stel de een bedrag van 4,5 millioen dollar ter beschikking voor de aankoop van de uitrusting, de Israëlische regering droeg bijna 10 millioen dollar bg en 14 millioen werd bijeengebracht door particulieren, voornamelijk in Ame rika. eenmaal door de radarstraal getrof fen, in de ban van het radarstation. En daar de ontwikkeling van de elec- tronisehe techniek vrijwel geen gren zen meer stelt aan de mogelijkheden der automatisering, wordt tevens het afweergeschut automatisch op het naderend toestel gericht, met groter nauwkeurigheid dan waartoe do best geoefende manschappen in staat zou den zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9