Flonkerende sieraden gaan in „De Kroon" van hand tot hand Nog dit jaar huwelijk van prinses Margaret en Peter Townsend HELFT VAN URKER BOTTERS MOET VERDWIJNEN PROF. DR. J. H. BAVINCK: BIJBELAVOND IN DE DALEM DONDERDAG IS AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE Z E E U W S E C O R A N T HANDDRUK MEER WAARD DAN KWITANTIE Juwelenbeurs in den Haag (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam en Antwerpen hebben hun straat- en caféhandel in flonke rende kostbare zaken, maar Den Haag heeft een levendige juwelenbeurs, die enig is in Europa. Elke Dinsdag gaan in „De Kroon" sieraden, familie stukken, dikwyls van hand tot hand. Dat zijn dan de handen van ervaren juweliers en diamantairs. In geen enkel vak vertrouwen weinigen elkaar zoveel toe, zonder enig bewijs te vragen, terwijl het toch meestal gaat om hoge bedragen. Het onderling vertrouwen in deze merkwaardige gemeen schap is schier onbegrensd. Zij, die hier elke Dinsdag binnengaan, zijn in alle opzichten achttien ka raats en staan zakelijk volkomen zuiver in hun schoenen. Daarvoor staat een strenge ballotage borg. Door deze voorzorgsmaatregelen kan de han del geheel open zijn. Ons entrée wekt dan ook geen op zien. Met de geïnteresseerden lopen we langs de tafeltjes met kostbaar heden. Veel van wat de mens in zijn zucht naar versiering aan zich hangt of met zich meedraagt, wordt er geëxposeerd. In gindse hoek verwisselt juist een mooi fa miliestuk van eigenaar. Een paar- lencollier, met een hanger van jade. Goud voor „de smelt". Hier wordt het edele metaal op een schaaltje gewogen. Het juweel wordt van alle kanten bewonderd, en op zijn waarde ge schat. Een handdruk bezegelt ten slotte de koop. Zo wil het gebruik. Een handdruk is hier meer dan een kwitantie elders Uit dozen en enveloppen komen in diverse sieraden gezette diaman ten, robijnen, smaragden en andere edelstenen. Die steentjes, feestelijk verlicht door gul binnenvallend licht, stralen een witte zuiverheid uit. De ware vakman ziet in één oogopslag of er het nodige „leven" en „vuur" in de steen zit. De volmaakte kleur der diamant is eigenlijk die der kleur loosheid, maar door het lichtbrekend vermogen komt het beroemde „blauw-wit"-effect aan het licht. Loupe in vestzakje. Iedereen draagt hi een loupe in het vestzakje. Daarmee bestudeert men de zuiverheid en de slijpvorm van de steen. Behalve het klassie ke „blauw-wit" zijn er nog genoeg kleurschakeringen, zoals fantasie- blauw, granaat-rood, rose, violet-ro se, kanarie-geel en smaragdgroen. Turend door zijn loupe ziet de juwelier in hoeverre de kleuren afwijken. Een steen kan onzuiver zijn in de kern. Het deskundig oog ziet er zwartpittten in of scheurtjes. Met de bezoekers druppelen dus ook de diamanten binnen en ande- dere kostbare steensoorten, waaruit soms rosse vlammen slaan als van een uitslaande brand. Daarnaast liggen dan rnatte stenen met een wolk- of melkachtige vertroebeling. De minnaars van het subtiele sie- Zal prinses Margaret haar voorgeno men Imwelijk met kapitein Peter Townsend op 21 Augustus bekendmaken. raad komen er wel aan him trek! Maar op deze Nederlandse Juwelen beurs handelt men uitsluitend in ge zette stenen, in tegenstelling tot Amsterdam. Aristocratie. Over bijna alle voorwerpen, die ter tafel komen, ligt een trek van voor naamheid. Onder de flonkerende kleinoden vallen oorhangers van fijn smeed werk op: een juweel van een steen, een witte vlek, sluimert in de gou den beslotenheid van het slot. Som mige sieraden schijnen soms wreed uit hun hoge rijk weggerukt en verspreiden zelfs tussen de andere kostbare snuisterijen een eigen voor naamheid. Voor de smelt. Midden in de zaal staat de tafel met de weegapparaten. Op de grote bascule komen de serviezen en zwa re siervoorwerpen van edel metaal te liggen. Schc.n gekruld gouddraad in sierlijk patroon geweven, ligt op de middelste schaal. Het goud, dat hier ingeworpen wordt is meestal voor „de smelt" bestemd. De weegapparatuur voor diamant staat achter glas. Dit secure toestel reageert op milligrammen en er mag dus geen tochtje bijkomen. Men weegt tot op 'n honderdste van een karaat 5 karaat is een gram nauwkeurig. Een vonkenspattend roosje kroont een ring: vlugge vin gers lichten het steentje uit ae gou den haakjes en leggen het op de schaal. Er is voor elck wat wils, op deze juwelenbeurs die in 1947 werd opge richt. Reeds voor de oorlog liepen de Haagse juwelier-s met plannen rond zo'n beurs te stichten. In het eerste werkjaar waren er slechts 'n handjevol leden, nu zijn er al meer dan 82, die uit alle streken van het land komen. STRIJD OM HET BESTAAN Bezoek aan voormalig eiland (Van onze speciale verslaggever) Alle hoofdstraten van Urk zullen binnenkort van een nieuw wegdek en van nieuwe riolering worden voorzien. Officieel is Urk nog voor het autoverkeer gesloten. In werkelijkheid slipt er natuurlijk menige zwaar beladen auto door de smalle, kriskras-straatjes. Dan staan de gebloemde kopjes op het met haakwerk belegde theeblad in de kraakheldere kleine huisjes te rinkelen, en schudden de vrouwen met het hoofd. Ze begrijpen wel, er is niets aan te veranderen. Nu Urk sinds 1941 geen eiland meer is, is de eeuwenoude rust verdwenen. Het is stellig niet zo, dat Urk na veertienjarig verband met de vaste wal zijn eigen karakter verloren zou hebben. Nog altijd zijn er de schilder achtige huisjes en smalle straatjes. Maar aan de periferie op „de Staart" met zijn alluviale zandbodem, waar voorheen in de zomermaanden wat vee geweid kon worden, maar overigens teveel kwel was, om de grond het hele jaar door bruikbaar te doen zijn, ver rijzen nu de een na de ander de nieu we woninkjes, die de Urkers zich oudergewoonte in eigendom begeren. Het is vooral de jeugd, die naar de ze huisjes trekt. Een jeugd, die welis waar afstand heeft gedaan van de tra ditionele klederdracht van het eiland, maar het Calvinistische geloof in ook nu weer breed gezinsverband een nieuwe voedingsbodem heeft gegeven. Breed gezinsverband? Ja, inderdaad. Gezinnen met zes a zeven kinderen zijn op Urk nog de gewoonste zaak van de wereld. De meeste vaders en moeders van dit ogenblik komen zelf uit gezinnen met tien en elf kinderen. Urk gaat er een weinig trots op, dat het een schoolbevolking heeft, die 22 pet. is van zijn totale „eiland"-bevol- king: elfhonderd schoolleerlingen op een zielental van omstreeks vijfdui zend. Slechts één gemeente in Nederland, een Brabants dorpje, komt boven het hoge Urker leerlingenpercentage uit. Sterk geloof Men behoeft niet lang op Urk te vertoeven, om te weten hoe sterk het geloof in de harten van de voorma lige eilandbewoners leeft. Bij een kop je thee in de gastvrije woning van Al- bert van Hente Hakvoort (71), die zo'n dertig jaar als raadslid en wet houder de belangen van het eiland en zijn bevolking diende, komt het ge sprek al heel gauw op geloofszaken. Moeder Hakvoort windt er geen doek jes om. „Wanneer je aan de wal op huisbezoek gaat, merk je gauw hoe weinig mensen de Bijbel nog lezen. Zo het Boek al in huis is, weten de meesten nauwelijks meer waar ze het gestopt hebben". Vader Albert van Hente zegt: „We Een levendig tafereeltje op de juwe lenbeurs waar elke Dinsdag schatten uit het rijk der mineralen van eige naar verwisselen. Met de loupe wor den de diamanten op hun zuiverheid en slijpvorm nawukeurxg onderzocht. hadden graag Urkers in de polder ge had. Het zijn allemaal lui van 't oude land geworden. Urk heeft maar een klein stukje „onland" slecht land gekregen. Nog geen honderd ha. De moeite niet waard. Het hadden er een paar duizend moeten zijn. De Zui- derzeevloot heeft schade geleden door de dijk. De IJsselmeervissers verdie nen in het seizoen te weinig om er de winter mee door te komen. Dat is een probleem. Vooral omdat de be volking zich steeds uitbreidt. De men sen willen in hun bedrijf vergoed heb ben, wat de afsluiting van de Zuider zee hun gekost heeft". Er zijn saneringsplannen voor de IJsselmeervloot. De helft van de Ur ker botters (ongeveer 200) zal moeten verdwijnen, om de mensen van de andere helft een boterham te geven. Het zou kunnen gebeuren door van de boven zestïgjarigen te vragen hun visvergunning in te leveren. Heel Urk zit erop te wachten, dat er zodanige financiële regeling komt, dat er be reidheid toe gevonden wordt. Afgelo pen winter vielen 220 IJsselmeervissers onder de sociale regeling. Urk: eeuwenoude rust verdwenen. DE MOOISTE DAG VAN MIJN LEVEN Vreugdeschenkend zendingswerk (Van onze speciale verslaggever). In de studeerkamer van prof. dr. J. H. Bavinck aan de Hertog Hendrik laan in Baarn hangt onmiskenbaar de sfeer van het verre Indonesië. Daar werkte dr. Bavinck een groot gedeelte van zijn leven en dat andere deel, dat hij er niet doorbrengt, is tóch helemaal aan de zending en aan Indone sië gewijd. Er staat een prachtige kop van een Balinees op de schoorsteen mantel. En een Javaanse schilder heeft, met een verwonderlijk gevoel voor symboliek, een schilderij gemaakt der Javaanse voorstelling van het Chris tendom. De engelen er op zijn wajangfiguren, maar het is van eenzelfde kracht als een oud kerkraam l Prof. Bavinck's gedachten houden zich veel bezig met die prachtige ja ren, die hij als missionnair predikant doorbracht in Solo. Daar spelen ook de mooiste herinneringen nit zijn leven. „We hadden er bijbelclubjes van vijf leden elk. Dat was een zeer merk waardige instelling, want de leiders en de onderleiders van die clubjes wa ren ook weer georganiseerd in clubjes van vijf en zo was 't een soort sneeuw balsysteem. Tot diep in de Mohamme daanse wereld hadden we zo contacten weten te leggen. Eert kind vertelt. Er werd altijd een gedeelte uit de Bijbel gesproken, maar één van de kinderen want het was jeugdwerk en de bezoekers waren tussen de 14 en 16 jaar oud kreeg gelegenheid om te vertellen hoe zij of hij tot het Chris tendom gekomen was. Vooral de kin deren die pas de grote keus gedaan hadden. Zij kwamen alle uit Moham medaanse gezinnen. Op een avond die ik als een van de mooiste van mijn leven beschouw vertelde een 15-jarig meisje, dat ze van haar jongste jaren af het land aan het Christendom had gehad. Haar vader en moeder waren haar daarin voorgegaan. Toch was zij op de Zen dingsschool gekomen, omdat het zo'n goede school was. Maar bij de Bijbelles zo vertelde ze hield ze altijd de oren stijf dicht. Ze hoorde niets van hetgeen er gezegd werd, want dat wilde ze niet. Tot een jonger zusje stierf. Toen was zij zó van streek, dat ze vergat om de GERUCHTEN OVER 25ste VERJAARDAG Bezwaren zouden thans gering zijn (Van een medewerkster). Zal prinses Margaret met kapitein Townsend trouwen? Het is de vraag, waarmee iedereen in Engeland zich op het ogenblik intensief bezig houdt. Op een en twintig Augustus wordt zy vijf en twintig jaar en van dat ogenblik af zal het haar vrij staan, zelf te beslissen in een huwelijk met de man van haar keuze. Volgens een oude, van 1722 daterende ivet, mag geen lid van de Britse koninklijke familie zonder toestemming van de souverein vóór zijn vijf cn twintigste jaar in het huwelijk treden. Mochten er echter van de zijde van haar koninklyke zuster of van de Privy Council (Raad van State) toch bezwaren zijn dan zou prinses Marga ret nog een jaar moeten wachten, voordat haar huwelijk kan worden vol trokken. Peter Townsend, die zich tijdens de oorlog als officier bij de luchtmacht heeft onderscheiden, werd sinds 1944 een trouwe vriend van de koninklyke familie. Prinses Margaret was toen veertien jaar en Peter Townsend ne gen en twintig. Hü was gehuwd met Rosemary Ce cil.- Dit huwelijk werd echter in 1952 ontbonden. Townsend was in deze scheidingsprocedure de eisende partij. Hij kreeg zij., twee kinderen (twee jongens, die nu respectievelijk 12 en 8 jaar zijn) toegewezen. OVERGEPLAATST. Townsend was eeds gedurende vier jaren „persoonlijk begeleider" van al le leden der koninklyke familie. Hij was het ook, die aan de zijde van prin ses Margaret aanwezig was bij de kroning van koningin Juliana. Na zijn echtscheiding beheild Peter Townsend zy'n taak aan het hof. Zo werd hem gevraagd, om prinses Mar garet te begeleiden, na de dood van koning George, wanneer zij wat af leiding zocht in Londen of in Windsor Park. Het was de coningïn-moeder van Engeland zelf, die hem ook verzocht, haar en haar dochter (prinses Marga ret) te begeleiden op haar tocht naar Rhodesia. Maar in de plaats van kapitein Townsend ging plotseling Lord Plun- ket mee, en Townsend werd overge plaatst naar Brussel, waar hem éen post als luchtmacht-attaché werd toe gewezen. Dit voorval trok sterk de aandacht vooral toen een Amerikaans journa list onthullingen deed over een lief desidylle tussen prinses Margaret en kapitein Townsend. Ofschoon er in de loop der jaren al vele „onthullingen" zijn gedaan die betrekking hadden op een eventuele huwelijkspartner van prinses Marga ret, beweringen, die overigens steeds weer op losse schroeven kwa men te staan bleek deze keer de plank niet mis geslagen te zijn. Zo is in hofkringen algemeen be kend, dat Townsend en prinses Mar garet nog briefwisseling houden en zelfs fluistert men, dat zij elkaar een hoogst enkele keer, wanneer hij in Londen is, nog ontmoeten. VASTBESLOTEN Het schynt, dat prinses Margaret haar besluit thans in de familiekring heeft bekendgemaakt. Algemeen ver wacht men, dat koningin Elisabeth zich niet tegen dit huwelijk zal ver zetten, hetgeen mogelijk geweest kon zijn, omdat Townsend is gescheiden. Ook de bezwaren van haar moeder schijnt prinses argaret overwonnen te hebben. De enige, die haar nog moeilijkhe den in de weg zou kunnen leggen is dr. Fisher, aartsbisschop van Canter bury. Men verwacht eenter, dat ook de bezwaren, die er van geestelijke zij de bestaan, uit de wee geruimd kun nen worden. Zal prinses Margaret op 21 Augus tus. haar vijf en twintigste verjaardag bekendmaken, dat zij in het liuwelijk wil treden met kapitein Peter daar bek vingers in haar oren te houden. De bijbelles boeide haar zo, dat ze bleef luisteren en, na haar schooltijd, een Bijbel kocht. Als een hongerig kind had ze zich op de lectuur van het woord gewor pen, tot haar vader merkte, dat ze 's avonds Bijbel las. Hij kwam eens onverwachts de kamer binnen, was verschrikkelijk boos en verscheurde de Bij'oeL En hij zei: „Kind beioof me, dat je er nooit meer in zult le zen Het kind was moe en verschrikt. Het beloofde het, maar toen ze een maal in bed lag, moest ze maar steeds denken aan die woorden: „Wie mij verloochenen zal voor de mensen, die zal ik verloochenen voor mijn Vader, Die in de nemelen is". Dat werd een obsessie Ze stond op, ging naar de kamer van haar ouders en trok haar belofte in Er volgde toen een héél moeilijke periode voor haar he: was een kind van 15 jaar! maar ze bad veel en ze kreeg toestemming om lid te wor den van een clubje van vijf. En zelfs werd ze leidster. En het wonderlijke van haar ge schiedenis was het slot. Ze zei: „Mijn gebed is verhoord, er is helemaal geen weerstand meer thuis". Toen prof. Bavinck in iy35 Solo ver liet, was ze nog niet gedoopt. „Dat de den wij nooit. Als de ouders er tegen waren, zeiden we: „Wacht tot je zelf standig bent en beslis dan zelf". Het is onjuist in zo'n gezin een con flict te scheppen De bijbelclubjes bestaan nog. Het is een goed systeem, dat rijke vruchten heeft afgeworpen Maar bijbelschetsen schrijven, zoals vroeger voor deze clubjes, kan ik niet meer Ik ben het klimaat ontwend". Voorzitter Y.M.C.A.- conferentie herkozen Samenvallend met het te Parijs belegde wereldcongres der Y.M.C.A. uitgeschreven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan dezer orga nisatie. wordt in de Franse hoofd stad de 22ste V.M-C.A.-wereideonfe- rentie gehouden, die Dinsdag is be gonnen. De conferentie za! tot 24 dezer du ren. Zij zal onder leiding staan van Hugo Cedergren, óoorzitter van het Zweedse Y.M.C.A.-comité, die tot eonferentiepresident werd gekozen. Townsend, en worden er haar geen moeilijkheden in de weg gelegd, dan zullen zij naar alle waarscnijnlykheid nog van dit jaar trouwen. Het is traditie, dat na de afkondi ging van een voorgenomen huwelijk van een der leden van het Britse ko ninklijke huis, dit huwelijk binnen en kele maanden zal worden voltrokken. Mochten er achter wel bezwaren zyn, dan zou prinses Margaret ge noodzaakt zijn. nog een jaar te wach ten. Er zijn geruchten, dat zij bezig Is, te trachten in Schotland (Ie adel en geestelijkheid op haar hand te krij gen. Vooral dit laatste is voor haar van groot belang, omdat haar huwe lijk daar voltrokken zou kunnen wor den. Prinses Margaret werd immers in Schotland geboren, op het kasteel Glamis. Zij viert althans haar vijf en twintigste verjaardag in Schotland, zal het grote nieuws dus 1 worden gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7