Eisenhower wenst betere afweer tegen „hersenspoeling" f Kummv) Internationaal toezicht op de hoeveelheid atoomstraling? „GEMOTIVEERDE SCHETS VOOR EEN MONUMENTENWET" DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NIEUWE GEDRAGSREGELS Het Wereldgebeuren OVERLEG TE GENÈVE gandistische waarde hebben, of het doen van dergelijke uitlatingen voor een vijandelijke radio-omroep, het doen van beroepen op andere krijgsgevan genen, het ondertekenen van oproepen om de strijd te staken, of de Ame rikaanse strijdkrachten te bewegen zich over te geven, het beoefenen van „zelfcritiek" of in het algemeen het mondeling, of schriftelijk doen van mededelingen welke de vijand ten voordeel kunnen strekken en nadelig zijn voor de Verenigde Staten en/of hun bondgenoten". Het voornaamste punt, dat de com missie stelde, was dat krijgsgevangen schap een Amerikaanse militair niet ontheft van de verantwoordelijkheid jegens zijn land. Van de Amerikaanse krijgsgevangenen die in Korea krijgsgevangen werden gemaakt en de communistische gevan genschap hebben overleefd, werden er 192 schuldig bevonden aan ernstige misdrijven jegens hun kameraden. Conclusies. De commissie komt dan tot de vol gend econclusies: 1. Kennis is een ver dedigingsmiddel tegen „hersenspoe ling"; 2. De Amerikaanse militairen die in krijgsgevangenschap met de vijand hebben samengewerkt, hadden een tekort aan vaderlandsliefde, ver oorzaakt door onvoldoende kennis der Amerikaanse democratie. 3. De communisten hebben in Korea (en China) bij hun hersenspoelingen" geen gebruik gemaakt van verdoven de middelen, daar zij hadden bevonden dat het onthouden van voedsel aan de krijgsgevangenen en het hun beletten te slapen meer afdoende middelen wa ren, om de gewenste medewerking te verkrijgen. Herrie om Goa Burgers van het re-publiekje San Marino drommen tezamen voor de in gang van het hoofdstembureau van 'deze kleine staat om er te stemmen voor een nieuwe regering. De Chris ten-Democraten hebben weliswaar op onregelmatigheden bij het tellen van de stemmen gewezen, maar hoewel zij 127 van hun aanhangers, die nu in de V.S. wonen, maar in San Marino nog stemrecht hebben, speciaal per vlieg tuig voor de stemming lieten overko men, behielden de communisten hun meerderheid en daarmee hun bewind over de 15.000 bewoners van San Marino Nieuwe mars naar Goa Verontschuldigingen van Nehroe Ongeveer 1500 Indische Satvagra- hi's (vreedzame betogers) zullen op 19 Augustus deelnemen aan een nieu we mars naar "oa, aldus meldt de Indische voorlichtingsdienst. Dit be sluit is genomen door het „comité voor de bevrijding van Goa" in een buitengewone vergadering die Woens dag te Belgaoem is gehouden. Premier Nehroe van India heeft Woensdag in het parlement in Nieuw Delhi zijn verontschuldigingen aan geboden voor de aanvallen die beto gers Dinsdag hebben gedaan op Por tugese en Britse consulaten in Bom bay en Calcutta. Hij beloofde, dat de aangerichte schade vergoed zal wor den. Wreed en ongeschaafd" heeft Nehroe het optreden van de Portugese politic genoemd te gen de demonstranten, die van India uit „op vreedzame wijze" Goa binnen drongen. De publieke verontwaardi ging in India wordt groot genoemd en aeze reactie gaat zelfs zover, dat de onderbetaalde ionge ambtenaren in Nieuw-Delhi plotseling hun „strip- tease"-staking opgeven met het oog op de „ernstige toestand, waar- voor de regering zich door de kwestie -Goa geplaatst ziet". Men zou zo zeggen, dat niet al leen de kwestie-Goa de regering Neh roe in een moeilijke situatie Brengt. Dat zijn ook de wilde en onbesuisde anti-blanken demonstraties in Bom bay en Cal_utta. Terecht heeft de premier daarvoor in het parlement zyn verontschuldigingen aangeboden. Dit doorslaan van een vaak kunstma tig opgewekte publieke reactie is niet bepaald aangenaam voor een staat, die aanspraak maakt op het respect van andere landen. Verledexrjaarnog sprak Nehroe toen er de eerste berichten kwa men over een mars naar Goa van een storm in een glas water. Gis teren moest hij in het parlement de trieste lijst bekend maken; 14 doden, 31 vermisten, 13 ernstig gewonden. Men kan er op tekenen, dat deze offers van India de toch al gespan nen sfeer nog dreigender zullen ma ken. Overigens heeft de Portugese rege ring, zodra het voornemen van deze opmars naar Goa bekend was, onmid dellijk Nieuw Delhi laten weten, dat dit ernstige gevolgen zou kunnen heb ben. Maar Nehroe achtte het juister de beschuldiging van provocatie om te draaien en te spreken van het wre de Portugese optreden jegens vreed zame en ongewapende demonstran ten. Misschien heeft Nehroe het ge heel onderschat en de gebeurte nissen van vorig jaar in herin nering gehouden, toen alles op een operetteklucht geleek. De premier was in feite tegen massale demonstra ties en de Satyagrahis kregen van de organisatoren'opdracht in kleine groe pen te gaan. Maar alles liep Anders en de Portugese politic bevond zich plot seling tegenover een menigte van dui zenden demonstranten. De Indiase regering heeft door deze demonstra tie niet te verbieden rekening gehou den met die nationalistische stromin- f;en, die in de kwestie-Goa een voor- reffelijk middel zien om zich te laten gelden. Zij hebben daarbij gebruik ge maakt van de Satyagranis gees- telyke volgelingen van Gandhi („de naakte fakir", zoals Churchill hem eens noemde) wier invloed in het India van vandaag nog even sterk is als vroeger. Ondertussen gaat Nehroe in over eenstemming met zijn rol van in ternationale vredesstichter, voort met te verklaren, dat India niet zijn toevlucht tot geweld zal nemen. Maar in Lissabon zal men wel zo zijn ei gen mening hebben over dit „vreed zaam offensief" en deze conceptie van een „vreedzame eo-existentic Portugal heeft tot dusver weinig heil gevonden bij de bondgenoten. Zyn oudste bondgenoot Groot Brit- tannië is met India verbonden in de commonwealth en wat deze vriend schap met Londen betreft, kan voorts nog worden gewezen op het feit, dat Portugal in de jongste oorlog neu traal bleef. Goa was dé katholieke stad in Azië; men zou kunnen ver wachten, dat steun aan Portugal van het Vaticaan niet kan uitblijven. Doch Nehroe is onlangs ontvangen in Rome na zijn reis naar Moskou en deze stap zal voor de Indiase diplo matie toch ook niet zonder gevolgen zijn geweest. Zo zijn er dus in de her rie om Goa tal van factoren, die de uitslag voor Portugal zeer onzeker doet zyn. Valse „bekentenissen" onderzocht President Eisenhower heeft Woensdag nieuwe gedragsregels uitgevaardigd voor krijgsgevangen gemaakte Amerikaanse militairen. Zij omvatten een uit zes punten bestaande belofte, waarbij elk lid der Amerikaanse strijdkrachten zich onder meer verplicht antwoorden op vragen, gesteld door vijandelijke ondervragers, te ontwijken, ook wanneer hij gees telijk of lichamelijk gefolterd wordt. In dat geval moet hij deze gedragslijn, „zo lang als hij het maar enigszins kan uithouden", blijven volgen. De nieuwe gedragsregels zijn aanbevolen door een commissie, ingesteld door het Amerikaanse ministerie van landsverdediging, waarin alle onder delen der Amerikaanse weermacht zijn vertegenwoordigd. De commissie was opgedragen na te gaan hoe het kwam, dat een aantal in .de Koreaanse oorlog gevangen geno men Amerikaanse militairen er toe ge bracht konden worden valse „bekente nissen" te tekenen en op nog andere wijze voor de door de communisten toegepaste „hersenspoeling" is bezwe ken. In een toelichting op de nieuwe in structies wordt gezegd, dat ,,'t afleggen van bekentenissen, juist of onjuist, mondeling of schriftelijk, verboden is, evenals het afleggen van persoonlijke verklaringen, waarin een visie op de geschiedenis wordt gegeven, het op gramofoonplaten doen opnemen van verklaringen, die voor de vijand propa- Tweede Kamer Krijgt portret van Churchill Een onbekende Maecenas heeft be sloten, de Tweede Kamer een portret van Sir Winston Churchill aan te bieden. Met de vervaardiging hier van is de Nederlandse scnilöer Max Nauta Maandag begonnen. Chur chill heeft op zijn buitenverblijf Chartwell twee uur voor hem gepo seerd. Het echtpaar Churchill bood de Nederlandse schilder en zijn echt genote een lunch aan. Max Nauta is de maker van de ra men van gebrandschilderd glas in de nieuwe Nederlandse kerk van Austin Friars. Het schilderij wordt vervaardigd in opdracht van een in Engeland wo nende Nederlander, die onbekend wenst te blijven. In een vraaggesprek met de schil der heeft deze verklaard, dat hij Churchill zou uitbeelden zoals hrj hem zag en geen geflatteerd portret zou maken. De ogen van Sir Winston vindt de heer Nauta een moeilijke op gave. „Hij heeft een ondeugende sarcastische schittering in zyn ogen." Sir Winston had hem gevraagd, hoe hij hem zou schilderen. De heer Nau ta antwoordde: „als een optimist". T. J. Twijnstra 65 jaar De heer T. J. Twijnstra. directeur van de N.V. Twijnstra's Oliefabrieken en voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, vierde gis teren zijn 65ste verjaardag. In het begin van de tweede wereld oorlog werd hij benoemd tot voorzit ter van de hoofdgroep industrie, als hoedanig hij in 1943 aftrad om na de oorlog weer tot dezelfde functie te worden geroepen. Kort daarna werd hij voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. In deze func tie maakt hy deel uit van verscheide ne belangrijke organisaties op eco nomisch gebied. Zo is hij vice-voor- zitter van de Sociaal-Economische Raad en voorzitter van de adviesraad voor de militaire productie. De heer Twijnstra is voorts eerste plaatsvervangende voorzitter van de kamer van Koophandel in Utrecht en lid van de conseil der Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, voorzitter van het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën en oud voorzitter van de Ver. van Neder- landsche Oliefabrikanten. Ook is hij curator van de Ned. Economische Ho geschool te Rotterdam. Politieke crisis te Singapore opgelost Door besprekingen met de Britse minister van koloniën, Alan Lennox- Boyd, is de politieke crisis te Singa pore opgelost, aldus is in diplomatie ke kringen te Singapore vernomen. In Maart of April aanstaande zal er te Londen een conferentie worden gehouden, waarop over een grond wetswijziging zal worden gesproken. Het mag niet: Zoals wij in de afge lopen dagen liepen te puffen van de hitte, zo verging het de politieagen ten in Chicago. Maar commissaris Timothy O'Connor heeft zijn man nen verboden een korte broek te dragen Dat deed hij na een sport festijn.waar hij met schrik knobbe lige knieën en benen met spatade ren ontdekte. Nu moet het gemak maar opgeofferd worden aan de waardigheid. Zorg: De lange Duitsers vinden,, dat zij minder belasting behoren te beta len dan hun landgenoten. Hun pak ken en hun schoenen zijn groter en zij moeten in het algemeen ook meer eten. ,,De club der lange mensen" heeft daarom besloten een actie voor belastingverlaging in te zetten. Te zoet: Adriaantje oftewel de thans zo beroemde filmster Audrey Hep burn heeft er genoeg van. Niet van het filmen maar wel van de „zoete rollen". Daarom wil ze niet meespe len in de'film „Stella", daar de haar aangeboden hoofdrol te braaf is. Thans zal waarschijnlijk Jean Sim mons gevraagd worden, die zich spe cialiseerde in de rol van „het brave meisje". KATHOLIEKE COMMISSIE ONTWIERP: Brochure verschenen. Nederland is een van de weinige Europese landen, die geen Monumen- wet hebben. Het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming heeft daarom een commissie ingesteld de commis sie-Mastboom, genoemd naar haar voorzitter, tevens redacteur, mr. H. P. A. M. Mastboom) met de opdracht een gemotiveerde schets te geven van de voornaamste beginselen, waarop een Monumentenwet dient te berus ten. Het rapport van deze commissie, een brochure van 58 bladzijden, is thans verschenen. De laatste drie pagina's bevatten 27 conclusies, waarvan er één luidt: „Het instituut der monu mentenzorg blijve in Nederland hoofd zakelijk voortbestaan in de vorm, die het geleidelijk heeft gekregen". Het bestuur van het Centrum zegt in een „Ten Geleide" bij dit rapport o.m.: „Ons land verkeert thans in een zodanige gunstige conjunctuur, dat de grote bedragen, die voor monu mentenzorg zouden moeten worden uitgegeven, zonder al te grote moeite opgebracht kunnen worden. De be stemming van niet onbelangrijke be dragen voor monumentenzorg is thans zeker verantwoord. De ideële en de culturele zijde van de monumen tenzorg rechtvaardigt deze uitgaven. Te lang is de belangstelling voor de schoonheid van de monumenten van In 't Italiaanse plaatsje Frascati, 20 km ten Zuiden van Rome zullen de wereldkampioenschappen wielrennen worden verreden. Op de foto passeren Italiaanse deelnemers aan een race over 230,318 km een in aanbouw zijnde tribune, vlak voor de finisli-lyn. Nehroe: „Wreed en onbeschaafd" Een boekje van TRIJNTJE FOP. „De dierkundige dichtoefeningen van Trijntje Fop" aldus luidt de titel van een kostelijk kolderboekje van Kees Stip Het is een verzameling „ge dichten", geïllustreerd door Bertram en uitgegeven door Boucher, die het lezen dubbel en dwars waard is. Enkele voorbeelden Er was een vlinder in Cadzand die nylonvleugels droeg met kant. „Ik draag ze" sprak zij „om de oude een poosje langer nieuw te houden, omdat die bij het fladderen nog wel eens willen ladderen". Trek hieruit deze lering, kinders: geloof geen vrouwen en geen vlinders, voorts: Op een lynx. In Zeeland naar is aangetoond heeft jarenlang een lynx gewoond. Want achter het stadhuis te Veere staat nog een bord met: lynx parkeren. en tenslotte: Op een kreeft Er was te Rotterdam een kreeft, die steeds „ik hebt" zei voor „ik heeft", „En dit", zo zegt een Amsterdammer, „is daarom zo bijzonder jammer omdat het toont welk wanbegrip men daar van werkwoordsvormen hib.2 Een millioen motorrijtuigen in Nederland Volgens de berekeningen van de K.N.A.C. heeft het totale aantal mo torrijtuigen in Nederland op Juli j.l. 999.330 bedragen, zodat kan worden aangenomen, dat dezer dagen in ons land het millioenste motorrijtuig op de weg is verschenen. Dit totale aantal kan als volgt wor den onderverdeeld, waarbij de tussen haakjes geplaatste aantallen, de laatst bekende, door het C.B.S. gepu bliceerde gegevens voorstellen per 1 Aug. 1954: personenauto's 258.800 (219.411), autobussen 6520 (6359), vrachtauto's en bestelwagens 94.500 (87.609), trekkers met opleggers 3960 (3846), speciale voertuigen 4700 (4588), motorrnwielen in clusief scooters 142.800 (130.486), bromfietsen 477.000 (375.892), tracto ren 250 (230) en motordriewielers 10.800 (10.096). Procentsgewijze is het aantal bromfietsrijders het sterkste geste gen (bijna 27 procent). Op 1 Juli be liep uit volgens de becijferingen van de K.N.A.C. 477.000, zodat het niet onwaarschijnlijk is dat zeer binnen kort het half millioen vol komt. Het totale aantal geregisteerde motorrijtuigen bedroeg, aldus de K.N. A.C., op 1 Augustus van verleden jaar 838.517 stuks, zodat tot 1 Juli een stijging met ruim 19 procent viel te constateren. Geen wijziging in Sticusa De inter-departementale commis sie voor culturele activiteiten in het buitenland is dezer dagen met haar werkzaamheden gereed gekomen. Zij heeft aan de regering een rapport uitgebracht, waarover deze zich thans zal beraden. In afwachting daarvan kunnen óver de inhoud van dit rapport geen nadere mededelin gen worden gedaan. Voor zover echter uit persberich ten de indruk zou zijn verkregen, dat die commissie zou hebben voor gesteld ingrijpende wijzigingen te brengen in de Nederlandse culturele activiteiten in Indonesië, kan worden medegedeeld, dat in de voorstellen van de commissie daarvan geen spra ke is. stad en dorp het voorrecht geweest van een maatschappelijke bovenlaag". „Bovendien zouden enige millioe- nen meer ten behoeve van monumen tenzorg er toe bijdragen, in deze tijd van nivellering en ontluistering van het ambacht, een groter aantal goe de vaklieden en werkzoekenden kuns tenaars aan arbeid te helpen; arbeid, die hun meer levensvreugde en vol doening geeft dan het routine-vak- werk. Dit zou tevens de gelegenheid bieden een aantal jonge vaklieden ook practisch op te leiden. Hieraan bestaat grote behoefte". Verhoging van drukwerk- prijzen Vragen van Kamerlid Het Eerste Kamerlid de heer Rip heeft aan de minister van economi sche zaken de volgende vragen ge steld: 1 Heeft de minister kennis genomen van het besluit van het hoofdbe stuur van de federatie van werkge versorganisaties in het boekdrukkers- bedrijt om met ingang van 15 Au gustus jl. de minimumtarieven te verhogen 2. Indien de verhoging van deze ta rieven het gevolg is van een vrij aanzienlijke wijziging in de lonen voor het grafische bedrijf, ia de mi nister dan niet van oordeel, dat een loonsverhoging gevolgd door prijs stijging niet in overeenstemming is me? de herhaaldelijk door de minis ter uitgesproken zienswijze, dat ver hoging van lonen slechts dient te ge schieden indien de gestegen arbeids productiviteit dit toelaat? 3 Is de minister bereid na een ter zake ingesteld onderzoek, mede te delen of boven aangeduide verhoging van lonen en prijzen past in het thans wenselijk geachte loon- en prijsbeleid 4 Indien de minister het laatste ge deelte van de vraag, onder 3 gesteld, ontkennend beantwoordt, welke stap pen denkt de minister dan te onder nemen om aan zrjn opvatting uiting te geven? Afgevaardigden uit Amerika, Rusland, Engeland en Zweden spraken te Genève over de gevaren van radio-activiteit, waarbij zij melding maakten van ongelukken in atooms'tations, het risico van laboratorinmemployé's, die regelmatig aan straling blootstaan en het mogelijke gevaar dat koeien die be smet gras eten, misschien besmette melk geven welke schadelijk is voor kin deren. Het hoofd van het Zweedse instituut voor radiophysica, prof. Sievert, drong aan op het instellen van een internationale organisatie, die toezicht moet hou den op de hoeveelheid atoomstraling in alle delen der wereld. Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gegevens over neutronenmetingen uitgewisseld, die tot dusver strikt geheim waren. De Amerikaan Donald J. Hughes, die de vergadering leidde, zeide, dat de re sultaten van de Amerikaanse, Britse en Russische geleerden op dit punt in zeer sterke mate met elkaar overeenkomen De Britse en Russische statistieken lijken zoveel op elkaar, dat men zou denken, dat zij in een en hetzelfde la boratorium zijn samengesteld. Deze metingen zijn van groot belang voor het ontwerpen van atoomreac tors. Franse plannen. De Franse Hoge Commissaris voor atoomenergie prof. Perrin, bepleitte een samenwerking van de Europese landen op het gebied van de kernener gie. Dit behoefde niet noodzakelijk in het raam van de gemeenschap voor ko len en staal te geschieden. Zelfs wan neer de door president Eisenhower voorgestelde internationale „Atoom bank" een feit zon zijn geworden zou er, volgens prof. Perrin, nog plaats zijn voor regionale samenwerking. Hij kondigde aan: 1. dat Frankrijk er op rekent, in de nabije toekomst atoom reactors te kunnen uitvoeren; 2. dat het ook hoopt thorium, afkomstig van Madagascar, te kunnen exploiteren3. dat Frankrijk een vrije wereldmarkt Grootscheepse Franse plannen van splijtbare materialen wenst; 4. dat het vanaf eind 1957 honderd milliard francs voor een program voor de voort brenging van kernenergie zal beste den; 5. dat de regering van plan is zeer binnenkort atoomcentralen op te rich ten in Noord-Afrika en in die streken van Frankrijk, waar weinig of geen andere energiebronnen voorhanden zijn, n.l. het midden en het Westen van het land; 6. dat de Franse delegatie te Genève Russische, Amerikaanse, Brit se en Westduitse geleerden heeft uit genodigd voor een bezoek aan Franse atoominstallaties7. dat de periode van geheimhouding op het gebied van het fundamenteel onderzoek definitief is afgesloten. Belgisch bezoek aan Nederlandse waterwegen Het blad „Le Peuple" sehryft: daar 't vraagstuk der waterwegen binnen kort het onderwerp zal zijn van rech- streekse onderhandelingen tussen de Belgische en de Nederlandse regering heeft het fonds voor de binnenvaart het initiatief genomen een bezoek ter plaatse te organiseren. De drie bevoegde ministers, die van buitenlandse zaken, verkeerswezen en openbare werken, benevens de minis ter van buitenlandse handel en hun hoofdambtenaren zullen daaraan deelnemen. Dit bezoek zal 29 Augustus a.s. plaats hebben. De ministers en hun gevolg zullen per schip uit Antwer pen de Schelde afvaren en via het Hansweert-Wemeldinge kanaal de tussenwateren doorkruisen om ten slotte in Willemstad te belanden. De bezoekers zullen zich aldus re- kenschap kunnen geven van de staat van het waterwegennet en de Ant- werpen-Rijn verbinding. Zoals be kend zou het Moerdijkkanaal nabij 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5