PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soekarno: Hemel en aarde bewegen voor terugkeer van Nieuw-Guinea Oostburg: geleidelijke groei in stagnerend gebied BILT INCIDENTEN IN ARABISCHE WIJKEN VAN CASABLANCA 198e Jaargang-No. 192 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85; p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Aug. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie f 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Klein® advertentie» <max regels) 23 ct per regel met een minimum van f Lr- ..Brieven of adres Bureau v. d- Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flniandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N Bogerdstraat 24. telef 26 OP DE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG „Waf willen de Nederlanders?" „De Indonesische Garoeda zal niet dalen, hij vliegt nog steeds", zeide president Soekarno in een twee uren durende redevoering, die hij Woens dag, staande op de treden van zijn paleis te Djakarta uitsprak ter gele genheid van de tiende verjaardag van de proclamatie der Indonesische onafhankelijkheid. Voor de volgende 10 jaren stippelde hij in deze rede vijf taken uit: 1. de nationale eenheid weer samensmeden, zo hecht als zulks maar moge lijk is, zonder zoals wij thans doen onenigheid of een scheur, hoe klein ook, te laten ontstaan. 2. Wij moeten elk element dat onze eenheid kan verbreken, en in het bijzonder elk element dat er op uit is, de veiligheid in Indonesië te versto ren, onderdrukken, neerslaan, wegvagen en uitroeien. 3. Wij moeten, energieker nog dan in het verleden en met meer élan dan in de afgelopen decade, op alle ge bieden opbouwen. 4. Wij moeten voortgaan met te strijden voor de terugkeer van Wes telijk Nieuw Guinea in het bijzonder en voor het wegvagen van elk over blijfsel van kolonialisme en imperia lisme in het algemeen. Wij moeten onze krachtsinspanningen in dit op zicht met alle macht verdubbelen, wij moeten hemel en aarde bewegen, totdat Westelijk Nieuw Guinea zal zijn teruggekeerd bij het moeder land, totdat er niet één imperialisti sche luis meer over is. 5. Wij moeten zonder één dag uit- Stuiversgraf In West-Duitsland is enkele jaren ge leden een merkwaardige industrie ontstaan'n enorme speelautoma- tenfabriek. Zij werd opgericht door 'n handige knaap, een voormalig lucht machtluitenant, die wel wat in deze branche zag, toen in 1953 openbare speelgelegenheden in West-Duitsland weer werden toegelaten. Welnu, deze heer heeft niet misgezien, want binnen twee jaar was hij millionnair! In 1954 reeds had hij een omzet gemaakt van 18.8 millioen mark en in het eerste half jaar van 1955 kwam hij aan het aardige bedragje van 20 millioen. Voorname lijk wórden zijn apparaten opgesteld i>n restaurants, café'3 enz. door onder nemers. die de automaten van de fa brikant kopen en met de eigenaren van de etablissementen' een financiële rege ling treffen. Naar schatting verdienen deze „automaten-houders" elke maand rond 70 mark per apparaat en de café houders ongeveer 45 mark. Wanneer men nu weet, dat er in de Bondsrepu bliek niet minder dan 80.000 van deze dingen in café's zijn opgesteld, dan kan men ongeveer nagaan, welke bedrag gen thans in West-Duitsland op „me chanische" wijze worden vergokt. Blijkbaar zijn diverse regeringsin stanties tot de ontdekking geko men, dat zij ook wel iets van deze enorme sommen mogen incasseren en dat trouwens de hele gokkerij wat moet worden afgeremd. Dientengevol ge zijn er in verscheidene delen van de Bondsrepubliek belastingen op speel automaten ingesteld: in Hamburg bij voorbeeld moet sinds kort 24 mark per maand en per apparaat worden be taald, een bedrag dat nog aanzienlijk wordt verhoogd, wanneer er meer dan zes automaten per bedrijf zijn opge steld. De verwachting is nu, dat de liefhebberij wel een beetje zal gaan afnemen, tot grote vreugde overigens van vele ouders en opvoeders, die met gemengde gevoelens de stijgende po pulariteit van de speelmachines bij hun spruiten vaststelden. Het week blad „Der Spiegel" noemde de auto maten zelfs een „Groschengrab", een „stuiversgraf", dat voor de jeugd gro te gevaren opleverde. Het „speelautomatenvraagstuk" heeft in Nederland reeds jaren lang de aandacht van de justi tionele autoriteiten en de algemene opvatting is thans wel, dat deze appa raten niet tolerabel zijn in het kader van de loterij wet. Niettemin ziet men deze dingen zo af en toe weer opdui ken in sommige café's, waar er onder de bezoekers in het begin wel belang stelling voor blijkt te bestaan. Over het algemeen is ook hier een winst deling tussen de eigenaar van het ap paraat en de caféhouder, vaak op een basis van 6040. Een Zeeuwse café houder verzekerde ons, dat hij hoog stens vijftig gulden per maand incas seert, maar meestal minder. Wanneer men echter bij deze mensen het woord „gokspel" noemt, protesteren zij hevig verontwaardigd: „Het is geen gok, géén sprake van, het gaat hier om een behendigheidsspel". Strikt genomen hebben zij misschien gelijk, maar wanneer zoals onlangs in Zeeland voorkwam een dergelijke speelautomaat is opgesteld in een ge legenheid bij een veerdienst, dan ver spelen wachtende automobilisten voor al bij slecht weer uit verveling zoveel dubbeltjes, dat de morele kant van de ze behendigheidsspelen toch wel erg bedenkelijk wordt. De betrokken ge meente heeft toen zeer terecht een ver ordening in het leven geroepen, waar bij het plaatsen van speelautomaten afhankelijk werd gesteld van toestem ming, te verlenen door B. en W. Tachtigduizend automaten, zoals in Duitsland, kent Nederland gelukkig niet. En hier zijn waarschijnlijk ook geen lieden millionnair geworden in de speelgoedautomaten-industrie Maar een „gokje" zit vrijwel iedere mens in het bloed. Ook de Nederlander. Al ge bruikt hij in dit geval een mooier woord: behendigheid... stel algemene verkiezingen houden, ook in de onrustige gebieden. Als de uitdrukking „goede betrek kingen" voor de Nederlanders nog betekenis heeft, laat hen dan aan vaarden waar wij op aandringen en waarop de a.s. conferentie te Ban doeng heeft aangedrongen, n.l. dat zij met ons onderhandelingen zullen beginnen over de overdracht van de macht over Westelijk Nieuw-Guinea aan de republiek. Westerling Wat zijn de bedoelingen diep in de Nederlandse gedachten, als zij men sen in hun land de R.M.S.-beweging laten steunen, die duidelijk de be doeling heeft de Indonesische veilig heid te vernietigen? Hoe kan een man als Westerling met zijn misda dig verleden in Indonesië nog de ge legenheid krijgen om plannen te ma ken en bijna uit te voeren om terug te keren naar Indonesië om zijn ver schrikkelijke daden te herhalen. Wat is dit streven van de Nederlanders om overal uit te zien naar iemand om de enkele Nederlandse gevangenen hier SOEKARNO I Weersvoorspellingen {f Amerikaanse weerkundigen hebben te Genève verklaard dat opgewekte radio-activiteit 11 kan worden gebruikt voor het doen van weersvoorspellingen op lange termijn, waarbij bv. de beweging van wolkenmas- p p sa's kan worden nagegaan door p H onschadelijk, radio-actief ma- teriaal in de lucht te brengen, ij Indonesië heeft een nieuw kabinet. Op deze foto ziet men de 88-jarige kabinetsformateur en nieuwe minis ter-presidentBurhanudoin Harahap, (in het midden met wit overhemd) omringd door journalisten by het ver laten van de residentie van de vice- president van de republiek in Djakar ta, nadat hij daar zijn ministerslijst had aangeboden. te verdedigen, die worden beschul digd van misdadige activiteiten in Indonesië? Waarlijk, geen van deze daden van de Nederlanders geeft de indruk, dat zij in ernst de goede be trekkingen met ons wensen te be waren. Geweld Blijkbaar wachten de Nederlan ders zoals vroeger tot geweld wordt toegepast, tot de hamer van de his torie valt, tot zij voor het feit staan, dat men niet aan de historie kan ont komen. Blijkbaar wachten zij daarop, voordat zij hun koppig volgehouden standpunt zuilen opgeven. En als de ze ijzeren wet, dat men niet aan de historie kan ontkomen, hen heeft achterhaald, dan zullen zij eenvoudig de bitterheid en de tragiek daarvan moeten verzwelgen. Het is onze plicht in onze strijd om de terugkeer van Nieuw Guinea in het moeder land en in de strijd tegen alle over blijfselen van het imperialisme te volharden. Dat de veiligheid in Indonesië nog niet is hersteld noemde Soekarno een grote hinderpaal. Hij riep „mijn vrienden, waar gij ook zijt, in ons! midden of in de bossen" toe, dat de revolutie onder de banier van de een heid is begonnen en dat het herstel van de veiligheid een kwestie van eenheid is. Hij zeide er van over tuigd te zijn, dat het volk in het al gemeen de Daroel Islam niet steunt. Als «ij de ordeverstoringen onder zoeken dan blijken zij in feite louter overblijfselen van het koloniale sy steem te zijn. Dat is des te duide lijker geworden, omdat is aange toond, dat misdadige Nederlandse elementen de hand hebben in de or deverstoringen. Dat verklaart mijn optimisme, aldus Soekarno, die zeide, dat de tijd zeker zal komen, dat èr geen ordeverstoringen meer zullen zijn. Vacantiedrama in Putte Twee kinderen gedood bij zandverschuiving Twee knderen van de familie Vsvn Wellen uit Putte (België) zijn Donderdag aan de Postbaan in Ne derlands Putte om het leven geko men, toen een zandhoop, waar de kin deren met een aantal fauurvriendjes speelden, plotseling verschoof. De vier tot vijf meter hoge zand berg bedolf zes kinderen, waarvan er vier zich nog met enige moeite konden bevrijden. De kinderen sloe gen onmiddellijk alarm, waarna door omwonenden hulp werd verleend. Eerst na een half uur echter kon de vijfjarige Irene van Wellen uit de zandmassa omhoog worden gehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Na ruim een uur werken slaagde men er in het stoffelijk over schot van de vierjarige Philip van Wellen op te graven. De kinderen waren met hun ouders op vacantie. In de' Buitenhamen te Vlissingen is Woensdag in verband met de ha venstaking te Rotterdam de Aar- dijkvan de HollandAmerika Lijn van lading voorzien. De lading werd met vrachtauto's naar Vlissingen vervoerd. (Foto P.Z.C.) Credietbeperking in Engeland Te geringe uitwerking De financiële redacteur van Keu ter schrijft dat volgens politieke kringen minister Eden waarschijn lijk het kabinet weldra bijeen zal roepen ter bespreking van de resul taten, welke de regeringsmaatrege len tot beperking van de uitgaven van consumenten en tot bevordering van de export hebben gehad. De credietbeperking, welke drie weken geleden werd ingevoerd en Waarbij de contante betaling voor aankoop van goederen op afbetaling werd vergroot, begint weliswaar te werken, doch zij werkt niet snel ge noeg ten aanzien van vermindering van de invoer. Er is nog geen wij ziging gekomen in het inflationisti- scne klmaat. Zowel de premier als de minister van fnanciën zijn naar men meent niet tevreden met de ge ringe invloed van de genomen maat regelen. Mogelijk zou, wanneer de invloed zo traag blijft, de volgende stap zijn, een vrijwillige beperking ten aan zien van prijzen, dividenden en Ionen Devaluatie van het pond sterling is volgens de financiële redacteur 'n maatregel, welke voor de afzienbare toekomst uitgesloten mag worden geacht, daar de situatie er nog slech ter door zou worden. DODEN EN GEWONDEN Sultan van Marokko heeft nog geen regering In de Arabische wijken van Casa blanca hebben zich Woensdag de ge hele dag incidenten voorgedaan. Een Marokkaan, die dienst had gedaan in het Franse leger, is neergestoken. Een ambulancewagen en een auto, die werd bestuurd door een jong Frans meisje, werden met stenen be kogeld. Te Mazagan, nabij Casablanca, werd van buitenaf in een tent ge schoten, waar een huwelijksplechtig heid plaats vond. Er viel een dode, terwijl vier personen werden gewond. In het overige gedeelte van Marok ko is het rustig. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is Woensdag vernomen, dat de sultan van Marokko, Moham med ben Arafa, in zijn schrijven aan president Coty heeft gezegd te trach ten een regering te vormen van man nen van zijn eigen keuzen. Hij zou geen enkele verantwoordelijkheid voelen voor degenen die hem steun geweigerd hebben. (De Fransen zijn daarentegen van oordeel dat een re presentatieve regering nationalisti sche partijen waaronder de Istiqlal, moet omvatten). Verder zou de sultan hebben ver zocht om meer tijd voor de vorming THANS BELANGRIJKE FUNCTIE Havenplaatsje groeide uit tot streekcentrum Men kan Zeeland in zeven economische landschappen verdelen, met evenzovele centrumgemeenten. Deze dragen de namen Zierikzee, Tholen, Goes, Middelburg, Oostburg, Terneuzen of Axel en Hulst. Vele West- Zeeu\vsch-Vlaam.se lijnen komen dus in het geografisch middelpunt Oost burg samen. Maar zo is het niet altijd geweest, iets wat men van de andere genoemde centra min of meer wel kan zeggen. Zou men voor Oostburg een jaar van beslissende betekenis in dit proces willen noemen, dan is dit 1805. In dat jaar werd de laatste van een grote reeks Oostburgse havens, die elkaar telkens door verlanding en inpoldering verdrongen, afgesloten. Het Land van oadzand was vroe ger een eiland, waaromheen Oostburg (en Sluis) door het Zwin kon worden bereikt. De plaats ontleent zelfs zijn naam hieraan: burg aan de oostzijde van de zeeboezem. Die burg vormde voor een haven een goede bescher ming tegen zeeroverij. De oorsprong van deze en andere burgen in de om geving wordt wel gesteld op de 4de en 5de eeuw De Friezen, handelsvolk bij uitnemendheid, hadden er een ne derzetting en er bestonden veelvul dige overzeese handelsbetrekkingen en een bloeiende visserij. In de 8ste eeuw moet de hoogste bloei zjjn be reikt en was de plaats rijk aan macht en gebouwen. In de volgende drie eeuwen heeft hij echter veel onder plundering en brandstichting geleden. Vele kastelen, lusthoven, dorpen en heerlijkheden zijn bovendien door de vloed verslonden en de zeeboezem slibde dicht en werd omstreeks 1250 bedijkt. De handel ging sterk achter uit en verplaatste zijn zetel naar Sluis. In de komende eeuwen is Oost burg weer herhaaldelijk geplunderd door Engelsen en Gentenaars. Na herovering door de Staatse troepen is de plaats van 1584 tot 1604 weer in Spaanse handen gekomen en heeft hij 20 jaar verlaten door de inwoners gelegen. De bevolking liep hierdoor uiteindelijk flink in getal terug. Nog was de lijdensbeker niet geheel gele digd 1708 bracht een inval van de Fransen, 1830 een bezetting door de Belgen, die door kolonel Joseph Ledel dapper werd verjaagd en om de rij te sluiten vond in 1944 bij de bevrijding de bijna totale vernietiging plaats. Die van Oostburg hebben onderne mend tegen het noodlot opgeroeid. Na 12o0 heeft men steeds getracht de verbinding met de zee open te hou den, wat tenslotte op een nederlaag uitliep. De Oude haven ten N.W. van Oostburg slibde dicht en werd in het begin der 17de eeuw ingepolderd. De Brugse vaart in het zuiden werd in 1651 de Prins Willempolder. Ondanks de teruggelopen handel werd de vaart via Sasput waar dus een sluis was geopend, maar daarvan werd te vveinig gebruik gemaakt, zo dat deze in een gewoon uitwaterings kanaal werd omgezet. De ondergang als handelscentrum was niet tegen te houden en nadat enkele los- en laad- gelegenheden enkele kilometers ten zuiden en westen van de stad waren ingedijkt de laatste in 1805 trokken de Oostburgse schippers naar Breskens, waar in 1833 de laat ste overleed. De dood van Oostburg was het brood voor Breskens. ONAANZIENLIJK. Omstreeks 1850 was Oostburg een onaanzienlijk plaatsje van 1700 zie len. waarvan er in de kern zelf 1180 woonden. De economische structuur was die van landbouw, graanhandel, weekmarkt en winkelnering voor de streek, de laatste doordat net stadje gunstig lag aan de straatweg van Breskens naar Gent en Brugge, die in 1820 vernieuwd was. Vermeld wordt ook, dat de doortocht van Gent en Brugge naar Middelburg veel ver tier gaf. Het is alsof men 1955 in plaats van 1846 leest. Er waren ook enige industrieën, waaronder een steenbakkerij, stijfsel fabriek, blauw- selfabriek en een textielververtf, waar thans niets meer van over is. Ten slotte was Oostburg toen al een so ciaal-cultureel centrum: de „middel- Vervolg op pag. 3) van een regering. Men neemt aan, dat de Fransen geëist hebben, dat er op 18 Augustus. Donderdag, een Ma rokkaanse regering moet zgn ge vormd. President Coty heeft zijn vacantie in de bergen onderbroken om van daag aanwezig te kunnen zijn op de kabinetsvergadering, waarop het antwoord van de sultan zal worden besproken. Na tien jaar.... Yvonne Jafarove. een met een Rus gehuwde Frangaise, die zich M ten tijde van de Geneefse con- ferentie van regeringsleiders H der „Grote Vier" voor de auto van de Sowjetrussische pre- H mier Boelganin had geworpen, om diens aandacht te trekken, heeft thans, via de Sowjet-am- s bassade in Bern, nieuws ontvan- gen omtrent haar Russische echt- genoot, van wie zij in geen tien M jaar iets had gehoord Haar man H woont nu nabij Karaganda, in Siberië. M jg Mevrouw Jafarova, die haar man in de afgelopen oorlog heeft ij leren kennen hij was krijgs- H gevangen in Duitsland, ont- vluchtte naar Frankrijk en nam p daar deel aan het werk van de j| p Franse verzetsbeweging, waar H hij zijn toekomstige vrouw, de ff H Francaise Yvonne Darne, leer- de kennen weet nog niet of p zij zich nu naar de Sowjet-Unie =j M zal begeven, om zich bij haar p echtgenoot te voegen liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 9 Een werkplaats van valse munters uit de 15e eeuw is bij opgravingen in de buurt van Koneprusy in Bohemen aan het licht gekomen. Er is een grot blootgelegd waar in zich materiaal voor de vervaardiging van vals geld. alsmede voorraden zilver en koper bevonden. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van Donder dagavond 19 uur. Stockholm, onbewolkt 28 gr. Oslo, zwaar bewolkt 25 gr. Kopenhagen, onbewolkt 23 gr. Amsterdam, licht bewolkt 26 gr. Londen, zwaar bewolkt 27 gT. Luxemburg, onbewolkt 23 gr. Parijs, half bewolkt 29 gr. Bordeaux, half bewolkt 25 gr. Grenoble, onbewolkt 30 gr. Nice, zwaar bewolkt 27 gr. Genève, licht bewolkt 27 gr. Zürich, onbewolkt 25 gr! Locarno, onbewolkt 27 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 25 gr. Frankfort, onbewolkt 25 gr. München. onbewolkt 23 gr. Wenen, zwaar bewolkt 24 gr. Innsbruck, half bewolkt 26 gr. Rome, licht bewolkt 30 gr. DE VERWACHT... LAGERE MIDDAGTEMPERA- TUREN. ,..yrP v:®eI bewolking en voorname lijk landinwaarts kans op een enke le bui. Overwegend matige wind tus sen Zuid en West. ZON EN MAAN 15. Augustus Zon op: 5.30 onder 20.00 Maan op 7.43 onder 20.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1