Eisenhower wenst over twee of drie jaar nieuwe atoomconferentie mmm j Rheuma-actie bracht ruim twee millioen gulden op GETUIGE TOMASOA HERKENDE VISITEKAARTJE VAN MULLER lost- WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 SAMENWERKING IN GENEVE Britten stellen onderzoek voor naar effect van atoomstraling Admiraal Lewis L. Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, heeft Dinsdag te Genève bekendgemaakt dat pre sident Eisenhower een tweede internationale atoomconferentie wenst. De president heeft voorgesteld de tweede conferentie over twee of drie jaar te houden, teneinde het verzamelen van meer wetenschappelijke gegevens mogelijk te maken. Het voorstel zou gedaan moeten worden via de Ver enigde Naties. De Britse raad voor medisch onderzoek heeft een interna tionale conferentie belegd ter bespreking van de mogelijkheid op grote schaal naspeuringen te doen met betrekking tot de gevolgen van atoom- straling voor de mens. De conferentie zal op 19 en 20 September worden gehouden in Harwell, het Britse atoomcentrum. De Verenigde Staten, Canada, Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben reeds toegezegd vertegen woordigers te zullen sturen en men verwacht dat andere landen dit voor beeld zullen volgen. De Britse medische raad is van plan voor de voorgestelde proefne mingen een gebied uit te zoeken, waar natuurlijke straling voorkomt waarschijnlijk in een land waar zich in graniet grote uraniumlagen bevinden. Mogelijke gebieden, die een doeltreffende gezondheidsdienst heb ben, zijn Schotland en delen van Scandinavië," aldus de woordvoerder. Toenadering Het was typerend voor de stem ming van toenadering tussen Oost en West, dat de twee Russische pro fessoren wedijverden in hun lof voor het werk van Amerikaanse gedele geerden, die de conferentie hadden ingelicht over de resultaten van hun proefnemingen met radio-actieve iso topen op botanisch gebied. Prof. Koeprewïtsj, voorzitter van de academie van wetenschap van Wit-Rusland, erkende volmondig, dat de mededelingen van de Amerikaanse plantkundige, prof.Riker, over de manier waarop water, voedingsstof fen en ziektekiemen via de wortels van de ene boom naar de andere worden overgebracht, elementen be vatten, die voor Russische plantkun digen zeer nieuw waren. Prof. Koersanow van de Sowjet- academie van wetenschappen ver klaarde zelfs, dat de ontdekkingen van Riker en andere professoren van de universiteit van Wisconsin „ge heel nieuwe vooruitzichten openden voor ontwikkelingen van aanzienlij ke betekenis voor agronomie". Anderzijds hebben Amerikaanse en Britse geleerden in de afgelopen da gen met voldoening- gewag gemaakt van het feit, dat zij door de uiteen zettingen van hun collega's uit dè Oost-Europese landen hun kennis hebben kunnen verrijken". Zonne-energie. Twee Amerikaanse geleerden, Cal vin en Bassam, die verbonden zijn aan de universiteit van Californië, deelden Vrijheid voor de broodslijters Om van leverancier te veranderen. Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten heeft onlangs besloten de binding van de broodslij ters aan zijn bakker-leverancier, zo als deze geregeld was in de verorde ning sanering hakkerijbedrjjven 1945 op te heffen. Vanaf 1 November a.s. zullen de broodslijters wederom de vrijheid krijgen van bakker- brood- leverancier te veranderen, mits zij een opzeggingstermijn van zes maanden in acht hebben genomen. In drin-ende gevallen zal de relatie tussentijds kunnen worden beëindigd met goedvinden van het bedrijfschap, dat zich daarbij zal laten voorlichten door een in te stellen commissie van advies, waarin de Nederlandse bak kerij-stichting en de Nederlandse bond van broodslijters „Ons Belang" ieder een gelijk aantal leden mag aan wijzen. Door dit besluit zal een einde ko men aan de absolute binding van de broodslijter aan zijn leverancier, wel ke binding sinds 1945 heeft bestaan. De heer Thomas Suggs viert Dinsdag ln een rusthuis te St. Johns op Newfound land zijn 110e verjaardag. Hij is 87 jaar visser geweest en ongehuwd gebleven. Suggs zou de oudste blanke uit het Britse Gemenebest zijn. „STAKING": Tweeduizend Indische klerken, werkzaam op het centrale se cretariaat in Nieuw Delhi zaten giste ren ongeschoren en zonder overhemd op hun kantoor. Zij willen hun mini mum salaris van een pond sterling per week verdubbeld zien. Volgende fase: pyamabroeken en tenslotte lendedoe ken en omhulling door lakens. Vrou wen doen aan deze „ontkleedstaking" niet mee. HUWELIJKSCADEAU: „Wilt U bij ons beiden de blindedarm wegnemen", verzócht een verloofd paartje aan een chirurg van een kliniek te Müchen. „De kosten zijn een huwelijksgeschenk van een oude tante, die ons tegen on voorziene uitgaven tijdens ons huwe lijk wil beschermen", zo voegden zij er aan toe. LESJE. De 27-jarige Tom Snyder in Oklahama (V.S.) zei bij de huwelijks plechtigheid in de kerk „nee", toen de geestelijke hem vroeg: „Wilt U Ma- bel Duvellè tot vrouw nemen?" Daarna liep hij de kerk uit, stapte in zijn auto en ging er snel van door. Veertien da gen later pas kwam hij weer terug en liet hij zich met Mabel in het huwe lijk verbinden. „Ik wilde haar een lesje geven", zei hij. „Zij heeft vier jaar nodig gehad om over mijn aanzoek na te denken!" mede dat enkele van de geheimen van het proces, waarbij planten van de zon afkomstige energie omzetten in stoffen, die de groeikracht veroorzaken, zijn ontsluierd. Men wil deze nieuwe ken nis gebruiken bij het zoeken naar me thoden, om de zonne-energie voor in- dustrieële doeleinden bruikbaar te ma ken. Clifton Blincoe en Samuel Brody, die beiden verbonden zijn aan de universi teit van Missouri, hebben een methode beschreven om in landen met een (te) heet klimaat die runderen uit te zoe ken, die het meest geschikt zijn voor de voortplanting. Hiertoe wordt in het lichaam van de koe radio-actief gemaakte jodium ge bracht, die zijn weg naar de schild klier vindt. Het tempo, waarin het jo dium door de klier wordt opgenomen, wordt dan door middel van een geiger teller gemeten. Eervol ontslag voor Bambang Oetoyo Op een vergadering, die vier uur heeft geduurd, heeft hét Indonesische kabinet de legerkvvestie besproken. Het heeft besloten, hen, die betrok ken zijn geweest in de 17 October- affaire van 1952 niet te vervolgen, in het belang van het land en de eenheid in het leger en overeenkom stig het handvest van de officieren, daf op een bijeenkomst in Jogja tot stand is gekomen. Het kabinet verleende vervolgens met ingang van 15 Augustus ontslag aan generaal-majoor Bambang Oeto yo als chef-staf van het leger. Het verzoek om ontslag, waarin Bambang Oetoyo zegt van zijn func tie- te willen worden ontheven in het verlangen land en volk te dienen, da teert van 4 Augustus. Hem is eervol ontslag verleend met recht op pen sioen. In afwachting van de benoe ming van een nieuwe chef-staf zal kolonel Loebis de functie waarne men. Japanse geleerden maakten kunstmatige aardbeving Japanse geleerden hebben Dinsdag een kunstmatige aardbeving veroor zaakt door het laten ontploffen van anderhalve ton explosieve stoffen in drie tunnels aan de oever van het No- zori meer, 160 km ten Noorden van Tokio. NEGENDE ZITTING ZAAK-SCHMIDT Dagrapporten spoorloos verdwenen Naar wy uit Djakarta vernemen is Dinsdag op de negende zitting in de zaak-Schmidt de getuige Tomasoa voor de tweede keer door rechter Rochjani ondervraagd. Er waren op deze zitting waarnemers aanwezig van het Nederlandse Hoge Commissariaat en de Amerikaanse ambassade (de tweede secretaris). De officier van justitie, Soenario, legde een exemplaar over van het Nederlandse dagblad, waarin het reeds ter sprake gekomen onderhoud met kapitein Franken met rood potlood was omlijnd. Tomasoa vertelde bij zijn ondervra ging, hoe hij destijds Baden naar de onderneming „Dramaga" had ge bracht, na hem zoals hij zeide van een zwarte bril en leren oog kleppen te hebben voorzien. Motman had nl. volgens deze getuige een be trouwbaar persoon nodig om de be- voorrading uit de lucht op de Tang- koeban Prahoe gade te slaan en daarover rapport aan hem uit te brengen. Vervolgens legde de rechter brie ven, kwitanties, dagrapporten en alle andere stukken, die de officier van justitie en de verdediging als bewijs materiaal hebben overgelegd, op de tafel VISITEKAARTJE Nadat de getuige door de rechter was genaamd op te letten werd hem verzocht deze documenten te bekij ken en te verklaren, welke hij kende en reeds eerder had gezien. Tomasoa deed niet direct een keuze, maar wees tenslotte een fotocopy van een visite kaartje aan. Het was van een zekere M. F. Mul ler. Tomasoa zei, dat Jungslager het bij het eerste bezoek tijdens een bijeenkomst in het huis van Motman aan Schmidt en de andere aanwezi gen getoond heeft. Ieder, die een dergelijk kaartje kon tonen, zou vol gens getuige te vertrouwen zijn en beschouwd kunnen worden als lid van de organisatie. Andere van de uitge stalde stukken zeide hij niet te ken nen. Honderden belangstellenden hadden zich Dinsdagmiddag voor het raad huis te Wissekerke verzameld, waar de heer J. van Halst tot burgemeester van deze gemeente werd geïnstal leerd. Staande op het bordes van het gemeentehuis namen burgemeester Van Halst en zijn echtgenote de mu zikale hulde in ontvangst, die de mu ziekvereniging „Apoïlo" hen aanbood. (Foto P.Z.C.) De verdedigster, mevrouw Bouman verklaarde, dat sedert een van de vorige verdedigers, mr Boegheim, de stukken ter inzage heeft gehad, zes van de in beslag genomen dagrap porten daaruit zijn verdwenen. De rechter deelde mede, dat op de volgende zitting bepaald op 22 Augustus hierna een nader onder zoek zal worden ingesteld; Kremlin wenst bilateraal verdrag met Amerika Artikel in „Rheinzeitung" Het onafhankelijke dagblad „Rhein zeitung" in Bonn heeft Dinsdag ge meld van twee Scandinavische diplo matieke vertegenwoordigers, op door reis in West-Duitsland, te hebben vernomen dat de Russische diploma- ,tie zal pogen met de Verenigde Sta ten een bilateraal verdrag te sluiten, waarin de wederzijdse belangen van de twee landen zijn afgebakend en waar de andere landen worden buiten- gehouden. Volgens het blad gaat het hier om een vriendschaps- en nonagressie- verdrag voor 25 jaar, dat na deze pe riode eventueel iedere vijf jaar kan worden verlengd. Op basis van het verdrag zullen twee permanente commissies, een Amerikaanse en een Russische, zich gezamenlijk bezighouden met het re gelen van geschillen van militaire, po litieke cn economische aard tussen de twee landen. Alleen in laatste instan tie zouden geschillen tussen beide lan den op regeringsniveau worden opge- Volgens „Rheinzeitung zou het Russische plan door maarschalk Zjoe- kow gedurende een „gesprek van man tot man" tijdens de topconferentie te Genève aan president Eisenhower zijn voorgelegd. Weer botsing van twee goederentreinen Dinsdagnacht omstreeks kwart voor twee is een goederentrein uit de richting Zwolle even voor Amers foort gebotst op de laatste wagen van een voorgaande goederentrein, die voor een stopsein stond te wach ten. De laatste wagen van deze voor gaande trein schoot een eind om hoog en werd van achteren bescha digd. Ook de locomotief uit de rich ting Zwolle liep beschadigingen op. Om vijf uur waren de herstellings werkzaamheden beëindigd. Het trein verkeer ondervond geen vertraging. Aan de Atheense universiteit is Maan dag een week van plechtigheden, ter her denking van de 2500e sterfdag van de Griekse filosoof Pythagoras geopend. De kinderen uit Saint-Hilaire Du Harcou'el, die thans in de tweeling- stad ZieriJczee een drieweekse vacan- tie doorbrengenhebben Dinsdag, on der leiding van een tweetal leden van het ontvangst-comité een bezoek ge bracht aan Walcheren. Vanzelfspre kend was miniatuur-Walcheren het hoofddoel van de tocht, maar ook de Vlissïngse boulevard en de vele be zienswaardigheden, zoals de abdij en het stadhuis en niet in het minst de Zeeuwse klederdrachten hadden de belangstelling van de jeugdige Franse gasten. Nadat 's morgens een rond wandeling door Middelburg was ge maakt, besloten met het bezoek aan miniatuur Walcheren, werd via Sou burg naar Vlissingen gereden, waar men zich ondanks het drukbezette strand, vrolijk vermaakte. Om half acht kwamen de jongens en meisjes vjeer in Zierikzee terug, waar evenals 's morgens op het havenhoofd de pleegouders en vele belangstellenden aanwezig waren. Luchtinspectieplan op de ontwapeningsbesprekingen Harold Stassen, die door Eisenho wer speciaal is belast net de kwes ties van de ontwapening, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten van plan zijn het voorstel van pre sident Eisenhower voor wederzijdse Amerikaanse en Russische inspectie vanuit de lucht te gebruiken als uit gangspunt bij de komende ontwape ningsbesprekingen. De Verenigde Staten willen op basis van dit voorstel, dat Eisenho wer op de Geneefse top-conferentie deed, onderhandelen en er een aan tal beginselen voor een controlestel sel op baseren. Deze beginselen zou den o.m. inspectie door middel van luchtverkenning en controle op de grond omvatten. Ook inkrimping van Britse weermacht Volgens over het algemeen goed ingelichte politieke kringen over- wëegt de Britse regering verminde ring der bewapeningsuitgaven en mo- ONTKNOPING VIA DE RADIO Hoofdprijzen vielen in Hilversum, Amsterdam, Rotterdam, Wormerveer. Dank zij de medewerking van de radio heeft luisterend Nederland Dins dagavond de ontknoping gehoord van de actie voor de rheumabestrijding, die het nettobedrag van ruim twee millioen gulden heeft opgeleverd. Nadat aanvankelijk in de A.V.R.O.-studio het geheim was ontsluierd, concentreerde zich in de K.R.O.-studio alle aandacht, want daar zouden de prijswinnaars zich aanmelden. Als eerste meldde zich de winnaar uit de groep verkopers aan, die een Hilversummer bleek te zijn en derhalve prompt naar de studio werd ge nodigd. Het was de heer A. Ver donk, Vaartweg 12 te Hilversum, die ver telde dat hij juist kwam van het vissen en derhalve geen schone handen had. Met de groene zeep waarmee hij zich aan het wassen was, heeft hij toen maar meteen, volgens het per radio gegeven voorschrift, zijn kaartje ingesmeerd. Het daarop afgebeelde huisje werd zowaar rood, en daarmee werd hij winnaar van een huis of f 15.000.in contanten. Op de vraag wat zijn vrouw er wel van zei, antwoordde de gelukkige: „tsjonge, tsjonge, tsjongeWat de heer Verdonk met de 15 mille gaat doen, weet hij nog niet. Hij zou er eerst nog een nachtje, en misschien wel twee over willen slapen. Bij de kopers van de loten er zijn er vijf millioen verkocht was de gelukkige winnaar van de f 15.000. de sigarenwinkelier W. C. Wertwrjn, Anjelierstraat 158 tc Amsterdam. Ook de heer Van der Avorst, een slager uit Rotterdam (Koepelstraat 42c). wiens wens het reeds enige tijd was een eigen bedrijf te kunnen ko pen, behoorde tot dè gelukkigen. Hij heeft een prijs van f 10.000 gewon nen. En de heer Boon uit Wormerveer, die verhuisplannen heeft, werd de ge lukkige winnaar van een prijs van f 5000.—. Vele telefoontjes. Bij de K.R.O.-studio kwamen vele telefoontjes binnen van personen, die netjes alle per radio gegeven voor schriften voor de behandeling der couvertjes, het op de hurken voor rle tafel gaan zitten om ze goed te be kijken incluis, hadden opgevolgd en die nu dachten tot de gelukkigen te behoren. Ook belden verscheidene mensen op, die een prijs van f 1000. hadden gewonnen. Er heerste een sfeer van opwinding en vreugde. De heer Bergers de geestelijke va der en leider van deze actie lut Rot terdam, deelde nog mee dat er vyf millioen couvertjes in omloop waren gebracht en dat Vrijdagavond nog eén millioen, die al door verkopers waren ingeleverd, in het land moest worden „teruggekaatst". Dinsdagmiddag was men echter uit verkocht. De bruto-opbrengst bedroeg twee en een half millioen gulden en de netto ruim twee millioen gulden. De voorzitter van het Nationaal Rheuma Fonds, dr. Stal, heeft de lei der van deze actie, de heer Bergers hierna met een grote krans gehul digd, evenals diens „rechter- en lin kerhand", de heer Weber. Arrestaties in verband met Ierse overval Alle wapens teruggevonden De Britse politie heeft Dinsdag nacht in Londen drie mannen aange houden die mogelijk betrokken zijn geweest bij de overvallen van Zater dag op de wapenopslagplaatsen van het leger in Berkshire. Voorts is in een Londense garage de tweede van de drie vrachtauto's aangetroffen waarmee de Ierse natio nalisten hun buit zouden hebben ver voerd. Amerikaanse scheepvaart autoriteiten naar Europa De raad voor de scheepvaart voor de Amerikaanse regering zal Enge land, Duitsland, Italië en Nederland bezoeken om gegevens over de scheepsbouw te verzamelen ten be hoeve van het uitgebreide program ma voor de vervanging van een ge deelte der Amerikaanse koopvaardij vloot, waaraan thans wordt gewerkt. De inlichtingen, die men verwacht in te winnen, zullen dienen ter vast stelling van het regeringssubsidie voor de bouw van passagiersschepen onder het vervangingsprogramma. De Amerikaanse regering heeft de bevoegdheid, indien koopvaardijsche pen voor de scheepvaart op andere landen op Amerikaanse werven wor den gebouwd, een gedeelte van de ■bouwkosten voor haar rekening te nemen. Het gedeelte van de kosten, dat de scheepvaartmaatschappijen zelf moeten betalen, wordt bepaald door de scheepsbouwkosten in het buitenland. Het Wereldgebeuren A toomconferentie Admiraal Lewis L. Strauss, voor zitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, heeft bekend gemaakt, dat president Eisen hower een tweede internationale atoomconferentie wenst. Voorgesteld wordt deze conferentie over twee of drie jaar te houden, omdat er dan weer meer wetenschappelijke gege vens zullen zijn. ,De conferentie in Genève spreekt tot de verbeelding van het publiek, dat uiteraard maar weinig afweet van de wetenschappelijke achtergrond van dit zo belangwekkende samen zijn, maar wel heeft gemerkt, dat de geleerden het niet bij vage woorden en toespraken laten. Misschien wordt de geest van deze conferentie het best getypeerd door de uitlating van een Amerikaans natuurkundige: ..Het is fijn te bemerken dat de natuur het zelfde is aan beide zyden van het IJ zeren Gordijn". De vruchten van 15 jaar intensie ve, kostbare en geheime onder zoekingen worden in Genève thans internationaal eigendom. Er is geen enkele conferentie in de wereld- feschiedenis aan te wijzen van een ergelijke betekenis. De voorbereiding was vanzelfsprekend al evenmin een voudig: de conferentie is vermoede lijk de grootste afzonderlijke taak van de Verenigde Naties geweest. De kos ten worden geschat op een millioen dollar. Maar het begrip „samenwer king" heeft tenminste weer iets van zijn oorspronkelijke betekenis her wonnen. De geleerden beschikten over ongeveer 11(50 wetenschappelijke me moranda met een gemiddelde leng te van 10 a 20 bladzijden. Van ieder memorandum zijn 5500 copieën ver vaardigd om tegemoet te komen aan de vraag van delegaties, waarnemers, bibliotheken, de pers en de geleerden zelf (kosten: 200 ton papier). Na de conferentie, die nog tot Zaterdag a.s. duurt, zullen de landelijke bijdragen in 19 delen worden samengebracht (vermoedelijk is dit medio 1956 ge reed) Misschien waren de deelnemers zelf ook wel verrast door de openhartigheid op deze samen komst in Genève. Het regende weder zijdse complimenten. De natuurkundi gen uit Oost en West zijn nimmer bij een geweest sinds de conferentie in 1937 in Leningrad eh voor de jonge ren onder hen is het een groot voor recht, dat zij zich hier kunnen bewe gen in een vrije wetenschappelijke sfeer, terwijl de ouderen deze heront dekken als iets, waarvan zij het be staan al bijna weer vergeten waren. Juist de qnderlinge ontmoetingen van kleine groepen Russische, Britse en Amerikaanse geleerden zijn van zo bijzonder grote betekenis. Niemand kan natuurlijk voorspel len, welke resultaten uiteindelijk uit deze atoomconferentie zullen voort komen. Politieke doeleinden als het opzetten van 'n internationale atoom- contröle worden in Genève niet be sproken. De geleerden bevonden, dat de Rus sische vorderingen in vele op zichten parallel liepen met ae Westerse. De grootste belangstelling ging uit naar de mogelijkheden van de atoomenergie. De eerste stappen om hiervan daadwerkelijk en prac- tisch gebruik te maken werden onder nomen door Rusland, de V.S. en Groot Brittannië. Het kostenvraagstuk blijkt overigens wel een handicap. Uranium is schaars -en duur, maar nieuwe ontdekkingen scheppen ook op dit gebied nieuwe perspectieven. Vol gens de conferentie-voorzitter Homi Bhaba kon de atoomenergiewinning in het kernsplitsingsproces wel eens spoediger als verwacht wordt, verou derd zijn. Hij durft te voorspellen, dat het binnen 20 jaar zal gelukken om thermo-nucleaire energie in gebonden vorm vrij te maken. Dan behoeft men geen gebruik van uranium te maken doch kan werken met stoffen als zwa re waterstof, of lithium en helium. En wat de commerciële kant betreft, blijken de Britten een stap vooruit te zijn óp de Amerikanen, hetgeen de zakenmensen uit de V.S. die zich afkeurend uitlaten over de afzijdige houding van Washington in dit op zicht deden opmerken, dat ae Britten in Genève met het orderboek je in hun hand klaar staan Al met al tekent zich hier reeds het begin af van een industriële revo lutie, die van veel grotere betekenis zal blijken te zyn dan die welke de maatschappij in de negentiende eeuw hervormde. Lewis Strauss: Ike wil tweede conferentie Amerikaanse vliegtuigen voor Koninklijke marine Op 24 Nov. 1954 is met de regering van de Verenigde Staten van Amerika een overeenkomst gesloten voor de le vering van 15 martin-mariner vlieg tuigen. Momenteel zijn nog geen vliegtuigen afgeleverd, doch in de loop van het jaar wordt de aflevering van een 4-tal tegemoetgezien. De resterende toestel len zullen naar het zich iaat aanzien, in de loop van 1956 en 1957 worden op geleverd. Admiraal Giuseppe Sirianni. grondleg ger der moderne Italiaanse vloot, zoals die onder Mussolini werd gebouwd, is Dins dag in de leeftijd van 31 jaar in een plaats je in de omgeving van Genua overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3