brylcreem KAPPIE EN DE OERMUZIEK West-Duitsland maakt einde aan grote woningnood EGYPTENAAR HEIF ZWOM ALS SNELSTE OVER HET KANAAL ZEEUWSE KAMPEERBOERDERIJ EEN IDEAAL OORD SECRETARIS-GENERAAL VAN BENELUX-TOLUNIE OVERLEDEN voor mooi gezond haar DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 5 KOORTSACHTIGE BOUWACTIVITEIT Vluchtelingen het grootste probleem (Van onze buitenlandse correspondent) Als de Westduitse Bondsrepubliek niet zoveel ontheemden, verdreven uit hun haardsteden binnen de grenzen van het vroegere Groot-Duitsland, en vluchtelingen, afkomstig uit omliggende landen, moest huisvesten, zou er in het land al geen woningnood meer zijn. Het territorium van de Bondsrepubliek telt tegenwoordig evenwel 27 méér inwoners dan vóór de oorlog en meer dan een vijfde deel daarvan, rond 11 van de 50 mlllioen, zijn ontheemden en vluchtelingen. Zy zyn de oorzaak van het nog steeds bestaande woningtekort in West- Duitsland, dat wèl zeer snel wordt ingelopen, maar dat toch nog wel en kele jaren een probleem zal blijven. Anderzijds kan worden vastgesteld, dat de woningnood in West-Duitsland het in de 2e Wereldoorlog met 20 aan verwoeste woonruimte toch wel zwaarst geteisterde land veel en veel sneller is verlicht dan de bouwplannenmakers van na de oorlog hadden gedacht. Dié stelden 1970 als het jaar, waarin er in W.-Duitsland geen woningnood meer zou heersen, maar zó lang zal het zeker niet meer duren. Optimisten spreken van eind 1957. De Westduitse autoriteiten zelf doen geen andere voorspellingen dan dat zy het aantal woningen, dat wordt gebouwd, van jaar tot jaar zullen op voeren. Dit jaar staan 550.000 wonin gen herstellingen en nieuwbouw op het bouwprogramma. In 1949, toen de Bondsrepubliek tot stand kwam, be droeg dit cijfer minder dan de helft: 215.000. Het totaal der voltooide wo ningen aan het einde van dit jaar na zeven jaren bouwactiviteit is 3.137.000 stuks. Programma Het huidige woningtekort wordt ge raamd op nog 2,000.000 woningen, waarvan de regering echter de helft hoopt te kunnen inlopen vóór het ein de van de zittingsperiode van deze 2e Bondsdag, eind 1957. Dat was tenminste het regerings programma, zoals dat in 1953 werd aangenomen. Het veronderstelde een bouwcapaciteit van minstens 500.000 woningen per jaar. Maar reeds in 1953 en 1954 kwam men boven dit mi nimum met respectievelijk 518.000 en 541.000 woningen ver uit. Dit jaar re kent men, zoals wij reeds schreven op minstens 550.000 woningen. Vluchtelingen Gedurende de oorlog werden er in Duitsland 2 Va millioen woningen ver nietigd. De vluchtelingen-aanwas schiep een woningbehoefte van nog maals 2 Zi millioen woningen. De „normale" aanwas door stichting van nieuwe gezinnen, creëerde een be hoefte van nog eens 1 millioen wonin gen. Er waven dus 3% millioen wo ningen nodig voor herstel van ver woeste woonruimte en normale acco- modatie. Met 3.137.000 sinds 1949 herstelde of nieuwgebouwde woningen is dit te kort ultimo 1955 feitelijk aangevuld. De behoefte aan 2'/2 millioen wonin gen extra is dus alleen geschapen door ontheemden en vluchtelingen. Het merendeel der woningen, dat in de komende jaren zal worden ge bouwd, komt nu de oorlogsschade op dit gebied is hersteld en de norma le aanwas ondergebracht in nieuw bouw ten goede aan deze vluchte lingen. Van nu af aan kan het tekort der halve sneller worden aangevuld en 't optimisme is derhalve zeker gerecht vaardigd, dat West-Duitsland zijn wo ningnood in de eerstkomende jaren geheel te boven zal zijn. Van bromfiets springende vrouw door auto overreden Maandagochtend is de 29-jarige me vrouw H. C. V. te Haarlem, die ver moedelijk uit nervositeit van de baga gedrager van een bromfiets sprong, on der de achterwielen van een passeren de zandauto geraakt en om het leven gekomen. De zandauto was op het punt de bromfiets in te halen, toen de jonge vrouw, die links van de fiets sprong, voorover onder de achterwielen viel. Zij werd overreden en was onmiddel lijk dood. De bromfietser, de 33-jarige W. J. G., is met een shock in het zie kenhuis opgenomen. Schipper uit Krimpen dodelijk verongelukt De 69-jarige schipper H. R, uit Krimpen aan de IJssel, is Zaterdag middag, toen hij met zijn bromfiets Rotterdam inreed, aangereden door een personenauto. Met een schedel- basisfractuur werd hij naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de avond overleed. De Etna werkt weer De Etna heeft in de nacht van Zon dag op Maandag een verhoogde activi teit vertoond. In Catania kon men om de drie of vier minuten ontploffingen voelen en er waren rookkolommen van ongeveer honderd meter hoogte waar te nemen. Aardbeving in Java Bij aardbevingen zijn in Sumedang op Java 200 woningen en gebouwen vernield. Er hebben zich geen persoon lijke ongevallen voorgedaan. De zee is niet ver van de "kampeer boerderij ,yDe Dishoek". En juist die kleine afstand loont de moeite van het meesjouwen van een strandstoel. (Foto P.Z.C.) Geneefse conferentie Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is nog steeds van plan, binnenkort de verslagen te publiceren van de besprekingen op bet hoogste plan, die van 18 tot 25 Juli j.l. in Ge neve zijn gevoerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie is deze kwestie op het ogen blik onderwerp van overleg langs di plomatieke weg tussen Washington, Londen, Parijs en Moskou. Hangende dit overleg zou de Amerikaanse rege ring uiteraard geen enkel definitief be sluit nemen omtrent publicatie van de onderhavige documenten. Desgevraagd gaf de woordvoerder te verstaan, dat de documenten hoofdza kelijk de redevoeringen en opmerkin gen zouden bevatten van de leiders der grote vier tijdens de officiële vergade ringen van de conferentie De woord voerder herinnerde er aan. dat kort na de conferentie van Berlijn in 1954 en die van Genève in hetzelfde jaar, het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken na beraad met de deelne mende landen, eveneens besloten had een verslag van deze conferenties te publiceren. De regeringen van Enge land, Frankrijk en de Sowjet-Unie had den destijds geen enkel bezwaar ge maakt toen zij van de Amerikaanse be doelingen op de hoogte waren gesteld. Tienduizend Christelijke Jongeren in Parijs bijeen Honderd jaar Y.M.C.A. In Parijs wordt het eeuwfeest ge vierd van de Wereldbond van Chris telijke Jonge Mannen Verenigingen (Y.M.C.A.Er nemen bijna 10.000 jon geren nit zeventig landen aan deel. Dit is de 22e wereldconferentie van de YMCAachttien jaren geleden werd de laatste gehouden in Mysore (India), in 1937. Uit Nederland zijn vertegenwoordi gers van de C.J.M.V. en A.M.V.J. aan wezig. Op 18 en 19 Augustus worden massa- vergaderingen gehouden in het Sport paleis. Op 22 Augustus zal een her denking worden gehouden van het feit, dat de Bond honderd jaar geleden in Parijs werd opgericht. De deelnemers van het congres heb ben Zaterdag en Zondag bijeenkom sten gehouden voor het uitwisselen van gedachten en bijbelstudie. De voorzit ter van de eerste vergadering was een neger, de eenvoudige Afrikaan Eugène Mallo uit Frans Kameroen. Zondagavond heeft de Amerikaan Henry Grimes een toespraak gehouden in het scheikundig instituut te Parijs. Na een protest van de nationalistisch- Chinse ambassade te Parijs is Zondag de vlag van communistisch China op het congres neergehaald. De nationalistisch-Chinese afvaardiging had gedreigd het congres te zullen ver laten als dit niet zou geschieden. De afgevaardigden op het congres van de Y.M.C.A. te Parijs hebben Zon dagochtend protestantse, Grieks-Ka tholieke en Rooms-Katholieke gods dienstoefeningen bijgewoond, die spe ciaal voor hen werden gehouden. Veranderingen aan grens Beieren-Tsjecho-Slowakije Het Niemandsland tussen Beieren en Tsjechoslowakije is bezig te ver dwijnen, aldus heeft het Westduitse persbureau D.P.A. Maandag gemeld. In de omgeving van Hohenberg aan de Eger zijn Tsjechoslowaakse mili tairen begonnen met het opgraven van mijnen. Verder lieten zij de ver sperringen langs de grens met Beie ren springen. De velden langs de grens die jaren lang braak hebben gelegen, worden bewerkt, terwijl de Tsjechoslowaakse grenspolitie ook haar houding jegens ae Duitsers heeft gewijzigd. Zij toont zich thans correct en zelfs vriend schappelijk jegens de Duitsers. Filmcritieken over de Amsterdamse telefoon Behalve de tijdmelding en het weer bericht zal men met ingang van 5 September a.s. op het telefoonnet Amsterdam ook een critische be schouwing van de in de hoofdstad draaiende films kunnen beluisteren. Na het draaien van het nummer 123123 zal men een mannenstem ho ren, die filmcritieken voorleest, sa mengesteld door daartoe speciaal aangezochte (Amsterdamse) beroeps critici. IN BIJNA TWAALF UUR Slechts drie van de zestien deelnemers slaagden er in van Frankrijk naar Engeland te zwemmen Met daverende saluutschoten van Engelse kanonnen en met Egyptische hymnen, door vele van zijn geestdriftige landgenoten gezongen, werd de 27- jarïge Egyptenaar Abdel Latif Abu Heif verwelkomd als winnaar van de kanaalzwemwedstrïjd, waarvoor zestien deelnemers veertien mannen en vier vrouwen 11 uur en 44 minuten tevoren te Cap Gris Nez in Frankrijk waren gestart. Duizenden vacantiegangers begroetten achttien minuten la ter ook zijn felste belager tydens de kanaal-marathon, de Californiër van Engelse afkomst Tom Park. Ongeveer anderhalf uur na de winnaar arri veerde ook de Maxicaan Damian Pizo Beltran. Zijn tijd was 13 uur en 15 minuten. Deze drie zwemmers waren de enigen, die de tocht volbrachten. Alle anderen moesten de strijd staken. Van de dames hield de jeugdige Egyptische Gabrielle Vegni liet 't langst vol. Maar na dertien uur met de golven te hebben geworsteld gaf zij haar eerste kanaal-poging op en liet ook zij zich uitgeput in haar volgboot hijsen. Heif verdiende met zijn overwin ning een geldprijs van ruim 5000 gul den (welk bedrag ook voor de eerste dame was uitgeloofd) en hij kreeg 'n prachtige wisselbeker, die een waar de van meer dan 10.000 gulden verte genwoordigt. Het kanaal-record, dat in 1950 met 10 uur 50 minuten werd gevestigd door de Egyptenaar Abdul Remy, kwam niet in gevaar. Aanvan kelijk leek het er veel op, dat het re cord door Park, die lange tijd de lei ding had, zou worden gebroken. Maar naarmate de wedstrijd vorderde wak kerde de zuidwesten wind aan, werd de zee woeliger en schuimiger en na men de stromingen in kracht toe. Over de laatste twee kilometers de den Heif en. Park meer dan anderhalf uur, doordat zy steeds naar het wes ten afdreven. Om één minuut over half vijf zet te Heif voet aan wal in St. Mar garet's Bay. Op dat ogenblik le verden de overige deelnemers, die nog in de strijd waren, een on barmhartige strijd met de elemen ten, die ook de volgboten her haaldelijk in gevaar brachten. GOED WEER BIJ DE START j Morgens om 4.47 uur was het Dracht weer. toen de 16 dik ingevette én van enorme brillen voorziene zwemsters en zwemmers door enkele Gasontploffing te Steenderen Doordat g'as ontsnapte uit een bus vermoedelijk in de nabyheid van ëen laag nabrandend petroleumstel, is Maandagmiddag in de keuken van de landbouwer Mulder te Steende ren een gasontploffing ontstaan. De brand werd door de bewoners ge blust. Later bleek, dat de buiten muur was weggeslagen door de lucht druk. Een grote ravage was ont staan. Balken waren ontzet, een deur was uit de scharnieren gerukt en muren stonden niet meer in het ver band. Een topgevel was verdwenen. duizenden belangstellenden, journalis ten, fotografen en filmoperateurs in Cap Gris Nez uitgeleide werden ge daan. De winnaar Heif was de negentien de Egyptenaar, die het kanaal be dwong. Kleine auto's De Indonesische minister-pre- sident Harahap heeft een plan opgesteld voor bezuinigingen. M Hij wil beginnen met de uitga- ven voor het autopark te ver- minderen. Een aantal ministers heeft hem steun toegezegd bij zijn voornemen de grote auto's s van de regeringsdiensten te ver- ij kopen en te vervangen door kleine auto's die goedkoper in het gebruik zijn. De minister van staat Soetomo heeft de pre- mier verzocht hem de kleinste M auto toe te wijzen, die in. Indo- nesië te koop is. Er zijn echter ook functionarissen, die het on- juist achten, dat ministers in kleinere auto's rijden dan hun ondergeschikten. (Slot van pag. 1) „Er zyn hier veel Brabanders", zo vertelde hij ons. Maar ook uit andere streken komen de kampeerders en ze doen graag mee met de ontspannr georganiseerd door de vaste k<L„. Alles geschiedt dan op een basis van goede diensten. Worat er een film voorstelling gegeven, dan gaat men eerst rond om te vernemen of er vol doende belangstelling is. Deze week hebben de kinderen een groot feest; ook wordt er veel aan sport gedaan. De bevolking telt mensen uit alle beroepen en alle klassen van onze sa menleving. Er zijn onderwysmensen, vertegenwoordigers, politieagenten, machinisten, industriëlen, zakenmen sen. die met hun gezinnen komen ge nieten van het buitenzijn. De heer Corstanje is een geboren Zeeuw; hij komt uit Goes, maar toch is dit niet de verklaring, waarom hy de voorkeur geeft aan „De Dishoek" boven Schevenlngen, wat voor hem toch veel dichter by is. „Hier heeft men niet die onbeschaamde taferelen, OP 49-JARIGE LEEFTIJD. Mr dr Jaspar: groot propagandist De secretaris-generaal van de Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse Tol- unie, mr dr. E. J. E. M. H. Jaspar, is Zondagochtend op 50-jarige leeftijd te Brussel overleden. (Advertentie) brylcreem maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roos brylcreem geeft prachtige, natuurlijke glans - geen plakkende vettigheid brylcreem houdt haar de gehele C *5 WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Eeecham (Nederland) N.V. - voor EngroiJacq. Mot N.F., Amsterdam Het heengaan van de heer Jaspar wordt door het Comïté-Benelux in Den Haag als een zware slag gevoeld voor de samenwerking tussen de drie lan den. De heer Jaspar was één der gro te voorvechters van de Benelux-ge- dachte, niet alleen door zijn werk in de economische unie, maar ook daarbui ten. Hij hield vele voordrachten en tracht te ook door zijn pen de Benelux-ge- dachte te stimuleren waar hij kon. Ook was hij een groot propagandist en vroeg vooral belangstelling voor de psychologische toenadering. Mr. dr. Jaspar werd 21 Juli 1906 te Maastricht geboren, waar zijn vader kantonrechter was. Hij studeerde rechtswetenschappen in Leiden en be haalde in 1936 daar zijn doctorstitel. In de jaren 19371940 was de heer Jaspar secretaris van de algemene katholieke werkgeversvereniging en in deze func tie werd hij benoemd in de pernamen- te Nederlands-Belgisch-Luxemburgse economische commissie. In 1939 werd hij voorzitter van de subcommissie voor het ontwerpen van een plan tot economische samenwerking van de drie landen. Benelux Sinds 1946 trad mr. dr. Jaspar op als secretaris-generaal van de Benelux- douane-overeenkomst. Vele publicaties op economisch volkenrechtelijk gebied van zijn hand zagen het licht. Minister Luns verklaarde door het ploseling verscheiden van de heer Jas par diep geschokt te zijn. Volgens de bewindsman heeft de secretaris-gene raal van de Benelux altijd met al zijn kennis en energie gestreefd naar een perfectionnering van de samenwerking tussen de drie landen. „Zijn heengaan treft te meer, nu juist de economisch unie der Benelux-lan- den haar voltooiing nadert", aldus de- minister. De heer Jaspar was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 20 De fakir holde naar buiten en riep een man aan, die net voorbijkwam rennen met een karretje, op zoek naar passagiers. Op gedempte toon wisselde hij enkele woorden met hem en verdween schielijk, toen hij Kappie en Maestro Picolini uit het paleis van de Maha- radja zag komen. Kappie had de rammen daar achter gelaten, want alle kudden uit de omtrek waren toch eigendom van deze Ooster se vorst. „Ricksha, heren?" riep de man met het karretje op hen toelopend, „Rijden heren? Veilig en sneli" „Wel ja", zei Kappie, „la ten we maar zo'n Oosterse benenwagen nemen. Breng ons naar de haven, steiger Nauwelijks zaten Kappie en Picolini in het karretje, of de man trok hen in wilde ren voort. „Kalm aan", zei Kappie, „je hoeft j.e voor ons ja geen miltvergroting te lo pen enHELAI Waar ga je heen? Dat is de weg naar de haven niet! Maar de rioksha-loper maakte geen aanstalten om van richting te veranderen. „O edele heren", zei hij hijgend, „het verheugt mij om U in mijn nederige kar langs de schoonheden van Singapoeti te rijden en daartoe een kleine, doch fraaie omweg te maken". „Als ik zeg „HAVEN", dan bedoel ik geen schoon heden. klont!" riep Kappie boos. „Vooruit! Wend je roer, kerel!" Maar de man deed, of hij 't niet hoorde en spurtte verder en verder de donkere stad in. zoals men daar maar al te vaak ziet op het z.g. „stille strand", zo meent hij beslist. Bovendien is het hier niet zo overbevolkt en kan men nog ge nieten van de ruimte en de stilte. En voor zyn hobby: het schilderen vindt de heer Corstanje op Walcheren vele aantrekkelijke onderwerpen. Voorlichting gewenst Overigens heeft hij op dit punt nog wel wat wensen. Waarom verspreidt de V.V.V. niet meer van die foldertjes met een relaas van wat er zo al te doen is Toevallig moest hij ervaren dat er in Middelburg een tentoonstel ling was van de Zeeuwse kunstenaars. Van de propaganda buiten Zeeland voor deze provincie mei-kt men ook te weinig, vindt deze Hagenaar. Met kennelijk enthousiastme w'.idt hij nog even uit over de door kampbewoners zelf georganiseerde ontspanning als het ringsteken voor echtparen (met een kruiwagen), volleybalwedstrijden gecostumeerd en wel een kamp vuur en lampionoptochten e.d. De geest in het kamp is goed. Voor wat betreft deze kampen in het algemeen acht de heer Corstanje voorts ge wenst, dat men in prir.?;oe de jon gens en meisjes gescheiden houdt, al is dit voor „De Dishoek" practisch geen vraagstuk, gezien het goede toezicht en het feit, dat het meest echtparen zijn met kinderen, die hier komen. Mevr. L. Goedbloed uit Middelburg is ook al een trouwe bezoekster. Met haar kinderen komt zij hier de zomer- vac&tttie doorbrengen en de heer Goedbloed arriveert des avonds na een vermoeide dagtaak en ook in de week-ends om nog zoveel mogelijk buiten bij zijn gezin te zijn. De ca ravan verkiest deze huisvrouw boven een tent, omdat het voor de kinderen met slecht weer beter is. Als haar man vacantie neemt, gaat het echt paar er gezamenlijk of met vrienden op uit voor een reis naar het bui tenland. Zo kan men dus ook een kampeerboerderij benutten: voor het gezin in het algemeen. Dat doet b.v. ook een bedrijf als •T- F'Y' in Vlissmgen, dat grote fa- mihetenten beschikbaar stelt voor het personeel. In een dergelijke tent kunnen wel acht tot negen personen een slaap- ij "n^en. en dan houdt men nog voldoende ruimte over. De verhuring gaat van Mei tot September; door lo ting wordt beslist, wie er aan de beurt is. De organisatie is in handen van de personeelsvereniging. Vorig jaar werd er één tent ter beschikking ;esteld. thans zijn het er al twee en lat zal volgend jaar nog wel uitge breid worden. Klacht .Wie men ook spreekt: de familie uit Vlissmgen. welke deze grote tent gebruikt, families uit Vught, Waal- wyk, Boxtel en Oss, die met de auto hier naar toe kwamen of de Duitse padvinders uit Düsseldorf die het kamp aangenaam bezig hielden met hun liedjes by de guitaar en mando line allen bevalt het best. Er is slechts één klacht en die komt dan voornamelijk van de huisvrou wen: de indruk bestaat, dat er te veel betaald wordt voor de gewone leveranties als aardappelen, vlees, brood, enz. Men vindt het begrijpelijk en ook wel juist, dat er iets méér ge rekend wordt voor het bezorgen de afstanden zijn niet gering maar de prijzen verschillen volgens de kampbewoners teveel met die welke men in b.v. Vlissingen of Middelburg .moet betalen. Zo heeft het leven op een kampeer boerderij zijn verschillende kanten: de algemene conclusie is, dat deze vorm van buitenzijn vooral voor de families met kinderen een ideale ont spanning biedt. I dit geval temeer omdat het vlak bij zee is en toch niet te ver van de sferen. Mislukte overval op boerderij in Hattem Drie mannen hebben Zondagmorgen in alle vroegte een overval gepleegd in de boerderij van de heer G. K. te Hattem. Toen de heer K en zijn zoon naar het land waren om de koeien te melken, drongen de drie onbekenden door de openstaande voordeur de boer derij binnen. Twee hunner gingen de slaapkamers binnen waar de boerin en haar dochter nog te bed lagen, terwijl de derde de linnenkast forceerde. De man die de kamer van de boerin was binnengegaan, droeg een nylon kous over het hoofd. De boerin en haar dochter werden bedreigd met pistolen en toen zij desondanks toch uit bed wil den springen kregen zij klappen in hun gezicht. Nadat de twee vrouwen begonnen te gillen gingen de drie bin nendringers zonder iets mee te nemen er ijlings vandoor in een oude auto waarmee zij ook waren gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7