Indonesische officier van justitie valt uit tegen Nederlanders f rnrnm Tienduizend havenarbeiders te Rotterdam ontslag aangezegd NEDERLANDSE DESKUNDIGEN OVER DE KERNREACTORS DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955. PROVINCIALE ZEEUW SE COBANT 3 100% uitkering bij ziekte en ongeval. Bij-komende eis is dan nog een vol ledige betaling van het meldingsuur, 's morgens tussen 7 en 8 uur, om te vernemen, óf en waar men tewerk gesteld zal worden. En dit alles, terwijl de nieuwe C. A O- tevoren uitvoerig besproken werd in de ledenvergaderingen van de bij het overleg betrokken vakor ganisaties, en daar tenslotte ook aanvaard werd. NIEUWE ZITTING IN ZAAK-SCHM1DT Getuige bevreesd voor politie Maandag is de behandeling van de zaak Schmidt (achtste zitting) voor het landgerecht te Djakarta voortgezet. Rechter Rochjani en de verdigster mevrouw Bouman, stelden getuige Oekar bin Soekarta vragen naar aanleiding van diens verklaring op de vo rige zitting afgelegd. De verdedigster zéi, dat ex verscheidene tegenstrijdigheden in de verkla ringen waren en legde daarbij een beëdigde verklaring van kapitein Fran ken uit Nederland over en een van Peters, die verklaarde, dat hij pas in September .1950 op de onderneming „Dramaga" kwam logeren, in afwach ting van zijn vertrek naar Australië en daar dus onmogelijk in Maart 1950 reeds een ontmoeting met getuige kon hebben gehad. voor de rechter waren juist, zo zei hy. De Djaksa opperde de mogelijkheid, dat getuige slechts in de zaak-Jung- schlager is gehoord en pas later als getuige a charge in de zaak-Schmidt is geschoven. Dan zou hij in het reeds gemaakte procesverbaal ook niet heb ben hoeven te vermelden, dat hij ook Schmidt op de onderneming „Drama- ga" had gezien in gezelschap van Jungsehlager. Op een vraag van de rechter ver klaarde getuige, dat hij nooit gecon fronteerd werd met de beklaagde. De beklaagde, Schmidt, bevestigde dit en zei: „Ik heb hem nooit gezien. Dit is pas de eerste keer van mijn le ven. Slechts enkele getuigen zijn met ons geconfronteerd. De meesten mochten ons alleen door een kijkgaat je beloeren". De verdedigster zeide er verwon derd over te zijn, dat getuige nooit gearresteerd werd, hoewel hij zelf be kend heeft lid van de Apra (de strijd groep van Westerling) te zijn ge weest. De zitting werd verdaagd tot Dins dag. Een vertegenwoordiger van het Ne derlandse Hoge Commissariaat woon de als waarnemer de zitting bij. Djakf i Tinggi Soenario (officier van justitie) zeide dat de verde digster met het voorlezen van de verklaring van Franken alleen maar wilde aantonen, dat Fran ken „eerlijk is. Hij zei, dat hy echter op wilde merken: „Als al le Hollanders dan zo „eerlijk" zouden zijn geweest als kapitein Franken, zoü er in Indonesië niet zoveel bl >ed gevloeid zijn. Boven dien is deze verklaring wel zeer in strijd met Hier klopte rechter Rochjani de Djaksa af. De Djaksa Tinggi las nog een pas sage voor uit een vraaggesprek, waar inkapitein Franken op 30 Sept. 1954 aan een correspondent van een Ne derlands dagblad had verklaard, dat men na de souvereiniteits-overdracht zeker wapens had geleverd aan de Daroel Islam, die daarmee de T.N.I. bestreed. De rechter was van oordeel, dat de Djaksa dit tegenover de beë digde verklaring zou Kunnen stellen. Nadat mevrouw Bouman had opge merkt. dat de verklaringen van getui ge Oekar voor de rechter geheel af wijken van die in het procesverbaal van het vooronderzoek, waarbij hij feen enkele keer de naam Schmidt ad genoemd, verklaarde de rechter, dat de ambtenaar van de criminele recherche die met het onderzoek be trokken was, Abdoel Moenaf, naar aanleiding hiervan gehoord dient te worden. Bevreesd. Getuige zei voor de politie bevreesd te zijn geweest. Zijn verklaringen Grafische C.A.O. aanvaard Als laatste van de organisaties, die partij zijn bij de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafisch be drijf, hebben thans ook de drie werk geversbonden de wijzigingen in de C.A.O. aanvaard. Drukwerk wordt duurder Het hoofdbestuur van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf heeft besloten met ingang van 15 Augustus 1955 de minimumtarieven te verhogen. De nieuwe C.A.O. voor het grafisch be drijf brengt een vrij aanzienlijke wij ziging in de lonen met zich mede. Gebleken is, dat de kosten aanmer kelijk zijn gestegen en dat het nood zakelijk is de minimum tarieven aan te passen. De toeslag die op het handelsdruk werktarief moest worden berekend, bedroeg tot nu toe 4 procent. Deze toeslag wordt met ingang van 15 Augustus gebracht op 7 procent. De mysterieuze moord op Amsterdamse pensionhouder Alibi's van gasten gecontroleerd De recherche van het politiebureau Leidseplein heeft Zondag opnieuw de bewoners van het huis en de perso nen, die Vrijdagavond nog op bezoek zijn geweest bij de vermoorde pen sionhouder H. G., verhoord. Hun verklaringen zijn vergeleken en de opgegeven alibi's gecontroleerd. Klaarheid over het motief voor de moord heeft de politie nog niet ge kregen, Ook omtrent de identiteit van de dader tast men nog in het duister. De officier van justitie zal een arts aanwijzen, die sectie op het lijk zal verrichten. Zes politiemannen houden zich nu met deze vooralsnog mysterieuze moord bezig. Prijs van f 35.000 In de derde klasse van de 528ste Staatsloterij is de prijs van 35.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot No. 9920. VOORRAAD: In Chidlows, Australië, kwam de politiecommissaris Don Laurance, op school om de kinderen tc vertellen hoe gevaarlijk het was de explosieven aan te raken, die in de opslagplaatsen waren gebleven na de tweede wereldoorlog. Hij was zo over tuigend in zijn beschrijving, dat de kinderen onmiddellijk hun „voorraad" opgavenverschillende granaten, handgranaten en munitie voor kleine vuurwapenen. ONWAARSCHIJNLIJK: In Auckland Nieuw-Zeeland heeft het stadsbe stuur het wegenplan gewijzigd. Het bureau voor de stadsplannen had ont dekt, dat een officieel bestaande weg dwars door de kooien van de leeuwen de gorilla's en de hyena's in de dieren tuin zou lopen. KWAM NEET: ln Amerika vermaken de televisiekijkers zich met het vol gende mopje van Red Skelton, pas terug van vaeantie. Hij bezocht de Hawaiï-eilanden en vroeg in een ho tel om een kamer. Geen plaats, zeide de portier. Maar, aldus Red Skelton, als nu president Eisenhower komt, dan hebt U zeker wel plaats? Maar natuurlijk, voor de president Welnu, zei de komiek, Eisenhower komt niet, geef me zijn kamer maar. Brutale overvallen van Ierse nationalisten Grote hoeveelheid wapens uit Engelse kazerne gestolen In Engeland is de grootste mensen jacht van de geschiedenis begonnen om de Ierse nationalisten op te sporen, die verdacht worden van de overval op een Engelse legerkazerne in de buurt van Oxford. Midden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag drong een groepje van twintig strijders van bet geheime Ierse republikeinse leger, dat gezwo ren heeft de Engelsen uit Ulster (Noord Ierland) te verdrijven, het wachtlokaal van de kazerne binnen. Met pistolen hielden zij de wachtsol- daten in bedwang totdat dezen waren geboeid. Daarna openden zij rustig het wapenmagazijn en laadden enkele vrachtwagens vol met geweren, mu nitie en mitrailleurs. Pas één uur na de overval wisten de wachtposten zich te bevrijden en alarm te slaan. Maandagmorgen, nauwelijks acht en veertig uur later, hebben vijf mannen geprobeerd om een aanslag te plegen op een garnizoen in Noord Wales. Een van de wachtposten wist echter alarm te slaan, waarop de aanvallers de vlucht namen. In heel Engeland houden thans poli tie en douane extra wacht om te ver hinderen dat de buitgemaakte wapens en munitie naar Ierland worden ge smokkeld. In alle kazernes en kampementen van het Britse leger en in alle bases van marine en luchtmacht zijn de wachtposten verdubbeld. ATOOMCONFERENTIE IN GENEVE Voor productie van electrische energie De internationale conferentie over atoomenergie te Genève besprak o.a. de constructie van kernreactors voor de productie van electrische energie. Nadat de Franse en Amerikaanse deskundigen hierover hadden gespro ken, was het woord aan twee Neder landers: dr J. J. Went uit Arnhem en prof. H. de Bruijn van de Neder landse staatsmijnen. Dr Went presenteerde een ver handeling, samengesteld door de groep voor reactor-ontwikkeling" van de „K.E.M.A." waartoe hij zelf be hoort. Hij besprak de constructie van een klein prototype van een homo gene energiereactor met suspensie van uranium-oxide als brandstof. In deze reactor zullen brandstoffen, die slechts in geringe mate „verrijkt" zijn, worden gebruikt, hetgeen niet wegneemt dat de conversie-verhou ding hoog zal zijn. Dr went verklaar de dat het mogelijk is de afmetingen van een homogene reactor aanmerke lijk te verkleinen door het gebruik van verrijkte brandstof, zonder de karakteristiek en de werking van de reactor sterk te veranderen. Prof. De Bruijn besprak vervol gens energie-reactoren met „droge „suspensie van uranium-oxide als brandstof, op de basis van een ver handeling van de hand van hemzelf, dr B. L. A. van der Schee en dr Went. Russische lof. Na de presentatie van deze ver handelingen werden er door Russi sche, Duitse en Amerikaanse afge vaardigden verschillende vragen aan dr Went en dr De Bruijn gesteld. De Russische gedelegeerde, dr Vladi- mirskij liet zijn vraag naar de sa menstelling van de pomp in de ho mogene reactors voorafgaan door een uiting van lof voor de door de Nederlanders beschreven systemen, die hij prees als „een zeer veel belo vende wijze om de behoefte aan goedkope reactors te dekken". De heren Went en De Bruijn ver klaarden na de zitting dat zij zeer voldaan waren over de reacties der deskundigen op hun verhandelingen, daar uit die reacties hun positieve belangstelling was gebleken. De vra gen tijdens de discussieperiode zou den ongetwijfeld leiden tot verdere informele bespreking tussen hen en verschillende van hun toehoorders en dit voox'tgezette contact noemden zij van grote waarde. Kernreactor van goud Amerikaanse geleerden nemen op het ogenblik proeven met een nieuwe kernreactor, die gedeeltelijk van goud is gemaakt. Dit wordt bekendgemaakt in een Amerikaanse rapport, dat Maandag aan de internationale atoomconfe rentie te Genève is voorgelegd. Volgens het rapport worden de kosten van het goud, dat in de reac tor is verwerkt, weer goedgemaakt door de eenvoudige samenstelling van de reactor. De totale, kosten van de reactor zijn „laag". Scheepswerf in Athene in Nederlandse handen Opdracht van Ned. dok- en scheepsbouwmaatschappij Naar van gewoonlijk goedingelichte zijde uit Athene wordt vernomen is „in belangrijke mate" overeenstem ming bereikt tijdens onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers der Nederlandse dok en scheepsbouw maatschappij-Amsterdam en Griekse autoriteiten over de verwerving, we deropbouw en exploitatie van de Scraramanga scheepswerf naby Athene door de Nederlandse maat schappij. Vertegenwoordigers der Neder- landsche dok en scheepsbouw maat schappij zijn, aldus wordt nog ge meld, naar Amsterdam vertrokken, nadat zij de plaatselijke vertegen woordigers hebben gemachtigd de onderhandelingen met de Griekse re gering voort te zetten en het con tract op te stellen, waarvan de on dertekening binnen 6 weken wordt verwacht. (Op bovenstaand bericht weigert de Nederlandsche dok en scheepsbouw maatschappij elk commentaar re dactie A.N.P.). Sinds de tweede wereldoorlog vielen de ,Zisterdorfolievelden onder de administratie van Rusland. Zaterdag zijn zij weer in handen van de Oos tenrijkers overgegaan, ten bewijze waarvan de rode ster boven de ingang van het administratiegebouw omlaag gehaald wordt. Ernstig ongeval bij motorwedstrijden Eén dode en vele gewonden Een ernstig ongeval, waarbij één do de en verscheidene ernstig gewonden te betreuren waren, heeft zich voor gedaan tijdens motorwedstrijden op een circuit te Lecco in Lombardije. De kampioen van Italië in de zijspan- klasse, Ernest Merlo, die trachtte zijn concurrent Carlo Carrano te passeren, kwam met deze in botsing en raakte de macht over zijn stuur kwijt. Met een snelheid van 100 km per uur reed hij op het publiek in. De partner van Merlo, Matio Magri, vloog tegen een boom en overleed op slag tengevolge van een schedelbasisfractuur. Marlo zelf, de aangereden Carrano, en diens teamgenoot, alsmede drie toeschou wers liepen ernstige verwondingen op. De wedstrijden werden gestaakt. „HAVENBARONNEN" LATEN DE TANDEN ZIEN. Werk in de haven ligt grotendeels stil (Van onze speciale verslaggever) In de Rotterdamse Waalhaven liggen de zeeschepen in dubbeldikke rijen op stroom op lossing te wachten. De havenbedrijven in de Maasstad zouden zeker drie a vierduizend man meer tewerk kunnen stellen, dan er de laatste jaren zijn geweest. Links en rechts hebben ze geprobeerd mensen aan te trekken. Het tekort aan arbeidskrachten bleef. Desondanks hebben ze Zaterdagmorgen, het chicaneren van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (het O.V.B.) beu, het historische besluit genomen on geveer tienduizend van de dertien- a veertienduizend havenarbeiders te ontslaan. De aangetelrend-verzonden ontslagbriefjes, waarvoor de P.T.T. over werk moest verrichten, hebben de mensen Maandagmorgen bereikt, kort voor het uur, waarop ze zicli gewoonlijk melden bij de bureaux, waaraan de werkverdeling in het havenbedrijf is gedelegeerd. Het bericht heeft hen volkomen verrast. Hoewel de laatste tijd meermalen van werkgeverszijde was gedreigd met „ernstige gevolgen", had men niet verwacht, dat de pro testactie van Zaterdag, waarbij de arbeiders werden aangezet het werk na 12 uur niet eerder te hervatten dan Maandagmorgen 8 uur, zo'n scher pe tegenzet zou opleveren. JHoe groot de verrassing geweest is, bleek Maandagmorgen tijdens de inderhaast belegde vergadering in „Odeon", die een zo opvallend rustig verloop had, dat men het gevoel kreeg met een geslagen groep te ma ken te hebben. Men mag niet verwachten, dat de situatie zo kalm zal blijven. Rotter dam rekent er tenminste niet op. Reeds deze Maandagmorgen zag men op de Pieter de Hooghweg en Heem raadsingel, aan de Lloydkade en Westzeedijk, waar de kantoren ge vestigd zijn van werkgeversorgani- tïes en de Centrale Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf, tal van dubbele politieposten. De gezag voerder van een bananenschip trok reeds de consequentie, dat het ver standiger voor hem was naar Bre merhaven op te stomen en daar te lossen, dan te wachten tot het Rot terdamse conflict voorbij zou zijn. Jonge Goessenaren zorgen zelf vom hun dagelijkse voeding op de kam peerboerderij ,JDe Dishoek". Zij kwa men al vele malen naar dit unieke oord voor de kampeerders. Foto P.Z.C. Hoeveel van de ongeveer twee hon derd veertig zeeschepen, die de laat ste tijd dagelijks Neerlands eerste zeehaven komen binnenvallen, zullen dit voorbeeld volgen? Ernstig besluit. De werkgevers ziin zich de draag wijdte van hun opvallende besluit zeer wel bewust. Ze beseffen ten vol le, dat ons land een niet te schatten economische schade wordt toege bracht. Ze beseffen ook, dat de kans niet gering is, dat de Amsterdamse havenarbeiders en misschien ook die van Zaandam, Dordrecht of Delfzeil, zich aanstonds solidair zullen verkla ren met de Rotterdamse collega's. Dit alles heeft hen niet kunnen weerhouden, na overleg met ver schillende instanties, de tanden te laten zien. Zoals gezegd, ze zijn het chicaneren beu. Het chicane ren van de O.V.B., de niet tot georganiseerd overleg toegelaten communistische mantelorganisa ties, waarvan een groot aantal Rotterdamse havenarbeiders meer in het bijzonder de „losse" arbeiders lid is. (De O.V.B. is de tegenhanger van de Amster damse E.V.C., waarbij een zeer groot aantal van de hoofdstedelij ke bootwerkers is aangesloten). Ontevredenheid. De grondoorzaak van het thans uitgebroken conflict, waarvan de duur dit keer zeker niet voorspeld kan worden, is ontevredenheid over de door de Centrale Bond van Werk nemers in het transportbedrijf, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland en de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" bereikte resultaten, bij het overleg over een nieuwe C.A.O., die 1 Augus tus van kracht werd. De daarbij verkregen verbeterin gen in loon- en arbeidsvoorwaarden gaan tal van Rotterdamse en ook Amsterdamse havenarbeiders niet ver genoeg. Ze willen een einde aan het oude Nederlandse havengebruik om het werk, deels op Zaterdagmid dagen en zelfs Zondagen af te ma ken, en daarmee een regeling van de arbeidstijd, zoals die in Londen al langer wordt gekend. Ze verlangen een bepaalde ploegf nsterkte, en een Het Wereldgebeuren Japantien jaar na de nederlaag Op 15 Augustus 1945 werd Japan opgeschrikt door een welhaast ongelofelijke gebeurtenis: kei- ze: Hirohito kwam zélf voor de mi crofoon. En de Japanners hoorden over de „atoombom" en de „totale overgave" en geen oproep om de strijd tot de laatste man uit te vech ten. In de „FrankfurterAllgemeine Zei- tung' schrijft Lily Abegg uit Tokio over haar ietwat ongewone beleve nissen in die dagen. Tot op die datum werden de ..bondgenoten" als leden van het geminachte en gehate blanke ras zonder meer geduld. Nauwelijks een half uur. nadat de Japanse fa milie, waar deze Duitse in huis was. in tranen de schier verpletterende mededeling had vernomen, kwam de zoon des huizes al informeren of zij hem Engelse les kon geven. Toen zij zich een uur later naar het station begaf om met een der overvolle trei nen te reizen, werd haar voor het eerst een zitplaats aangeboden. Twee Duitsers die in khaki in Tokio plach ten rond te wandelen, vertelden vol leedvermaak, dat men ze voor Ame rikanen had gehouden. Zij waren nog nooit zó goed behandeld."..... De Japanse overheid zorgde voor een welkom aan de Amerikaanse tro pen als rold het een groep toeristen, die men letterlijk niets moest weigeren. Overal verrezen de erepoorten met schone opschriften als „Welkom, geallieerde strijdkrachten" en in de door de bombardementen verwoeste havensteden schoten de danslokalen als de bekende padde stoelen uit de grond. De geisha's, die tijdens de oorlog in de fabrieken moesten werken, werden naar de kustplaatsen gezonden en de Japanse beambten en officieren gaven een vol ledige voorstelling van de volstrekte overgave. Alleen de boeren bleven rustig doorwerken op het veld. zoals zij dit altnd doen in tijden van oor log of vrede. Zes jaar lang, van 1945 tot 1951, duurde in Japan deze MacArthur en pro-Amerikaanse roes. Het thuisfront had het begeven en de Ja panners haastten zich van hun over winnaars te leren. Amerikaans werd de grote mode. Op 4 Juli de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag wist een vreemdeling in Japan niet of hij zich niet bij vergissing in de U.S.A. bevond: overal de Stars and Stripes en feesten tot in het onein dige. Maar dezelfde lieden, die zich toen zo ijverig voor Amerika uitspraken, zijn thans veranderd als een blad aan de boom. Sinds ongeveer 1952 ove rigens het jaar van het San Franeis- co-verdrag kent Japan de twijfel aan het bondgenootschap met de Amerikanen. Me:1 kwam tot de ont dekking, dat er nog andere wereld machten waren als de Sowjet-Unie b.v. De opkomst van het rode China sprak al evenzeer tot de verbeelding. En Japan, dat zich langzaam herstelt van de schade uit de tweede wereld oorlog, wenst zich niet te verliezen in nieuwe vijandschanpen, daarom te meer niet, waar dit in het voordeel schijnt van anderen. Doch militair, economisch en poli tiek is Japan geheel aan de Ameri kanen gebonden. Vandaar misschien als mogelijk „tegenwicht": de be langstelling voor de communistische landen als de Sowjet-Unie en de re publiek van Peking. Anti-communis ten gelden als reactionairen en vaak wórdt verwezen naar de doelbewuste politiek van Tsïoe En-Lai en zijn po litieke medestanders. De Jananse politie spreidt weer de zelfde river ten toon als het er om gaat buitenlanders te bespi- onneren net als vroeger de be lastingen voor de vreemdelingen zijn verzwaard en de buitenlandse firma's staan voor dezelfde belemmerende bepalingen. Dit alles noemt de Japan ner „de terugkeer naar de normale toestand". Na de periode van het res- nect voor en het eerbetoon aan het blanke ras wordt thans weer gespro ken van het recht op-een eigen'be staan voor het Japanse volk. De kranten publiceren vele artikelen, waarin het egoïsme, het gebrek aan moraal, de zucht naar genot van de Amerikanen wordt gehekeld. Zal dit anti-Amerikanisme door slaggevend ziin? De schrijfster be twijfelt dit. Vandaag is het de wens naar neutraliteit, diè de gemoederen bezig houdt. Na een nederlaag als ge volg van de enorme fouten van zijn politieke leiders, hoopt men in Japan thans op de voordelen van een poli tiek, die voorzichtig en alle vóór- en nadelen afwegend Japan buiten de internationale verwikkelingen houdt. KEIZER HIROHITO: zélf voor de microfoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5