indrukwekkend, fraai Benelux-deelnemers toerden door landschap Hoogtijdag voor de zwemsport in en bij het Goesse Sas DUIZENDEN VERWELKOMDEN DEELNEMERS BENELUXRONDE MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Na kille mist en felle regen brak zon door boven Luxemburgse bergen REMICH, HET SCHILDERACHTIGE PLAATSJE in de Zuid-Oostelyke hoek van Luxemburg, zal zonder twyfel lang by de tientallen automobilis ten en motor- en scootercoureurs, die Vrijdag en Zondag de zesde Benelux- ronde aflegden, in herinnering blijvenWant dit pittoreske plaatsje aan de Luxemburg-Duitse grens betekende een glorieus keerpunt in deze tour door de drie Benelux-landen. Vanaf Oostende tot aan de neutralisatie en rustplaats Tubelte hadden de rijders bijna voortdurend met een zware re genval te kampen gehad en na de rust in dit Belgische stadje moesten de deelnemers hun auto's, motoren en scooters door een kille en dikwyls nauwelijks doorzichtige mist loodsen, die zich gedurende de nachtelijke uren over de Ardennen had gelegd. Maar tijdens het uur, dat de deelne mers in Remich oorbrachten om van een welverdiende rust te genieten en een bord dampende soep op te lepelen, trok demist langzaam weg. De lich te ochtendnevels, die nog door het bergachtige landschap van Luxemburg dreven, toen de meeste rijders zich tussen zes en zeven vanuit Remich weer op weg begaven, was ook geen lang leven beschoren. En tenslotte kwam zelfs de zon triomferend te voorschijn tijdens de rit over de wegen, die hier kronkelend langs de vele bergglooiingen voeren. Zodoende werd de tocht door het wisselvallige Luxemburgse landschap tot het prachtigste gedeelte van deze Benelux-ronde. Tussen acht en twaalf uur Vrijdag avond veranderden de doordrenkte tour-reizigers het landelijke „Café au Paysan" in Tubeke in een rumoe rige „droogkamer". De langdurige regenval, die de deelnemers vanaf Keiem tot dusver vrijwel voortdu rend belaagd had, had de motor- en scootercoureurs druipend nat ge maakt en er waren er veel, die tot op hun huid doorweekt waren. In tensief maakte men dan ook van de pauze voor de eersten was dat meer dan een uur en voor de laatste, was dat heel wat minder gebruik om de kleding weer wat droog te maken, terwijl de verkleumde rij ders zich moed inspraken met gloei ende koppen koffie voor de honder den kilometers, die nog zouden vol gen. Het bleek echter al spoedig, dat de deelnemers zich door het tegen werken van de natuur niet van streek hadden laten brengen, want tegen elf uur waren de meesten alweer over de weg naar Namen, de volgen de controleplaats, uitgezwermd. De Belgische Ardennen hielden tij dens deze tocht van de Benelux-eo- lonnes hun schoonheid jammer ge noeg angstvallig verborgen achter een vinnig-koude mist, die slechts af en toe op de toppen der bergen uiteengereten werd. Onderwijl maak ten de kletsnatte en spiegelgladde wegen scherpe oplettendheid van de ryders absoluut noodzakelijk. Vooral de bestuurders van de lichte scoo ters moesten met zenuwslopende aandacht iedere oneffenheid en iede re bocht in de weg in de gaten hou den. De drie Franse deelnemers waren op hun kleinwielige scootertjes ge dwongen kruipend langzaam te rij den. Daardoor raakten de drie Parij- se jongens, Loureau Romaiville, Moe gel, en Meton steeds verder achter op en langzamerhand groeide hun achterstand op de glibberige wegen van de Ardennen uit tot uren. Het 3-tal dacht er echter niet aan 't bijltje er bij neer te leggen en toen de dag eenmaal gloorde en de zon langzaam door het mistgordijn brak, lieten de Franse deelnemers hun lage voer tuigjes bijna zonder ergens te stop pen over de Belgische, Luxem burgse en Nederlandse wegen rijden den, zodat zij later weer heel wat van hun achterstand inhaalden. On danks vele moeilijkheden, die zij on derweg hadden ondervonden, ver klaarden de Fransen later enthou siast volgend jaar weer van de partij te zyn. Lekke band. Het daglicht brak reeds door en de mist werd wat minder dicht, toen de karavaan, bij Arlon over de Bel gisch-Luxemburgse grensstoof en via de stad Luxemburg naar de pleisterplaats Remich ronkte. In de ze plaats streken de rijders neer in het „Café des Touristes", dat zo rommelig was als een te druk be zochte militaire cantine en dat uitzag op het grote grasveld van een „cam ping" (een kampeerplaats). Glunderend rijdt hier de heer P. Kodde met zijn duo-passagiere door de fi nish van de zesde Beneluxronde in Middelburg. Deze motorrijder maakte deel uit van een groepje, die de M.C. ,fDe Zeeuwen" afvaardigde. De heer C. D. Westerweel (links) zorgt mei zyn vlag voor het benodigde „af- zwaaien". Toen de tientallen automobilisten en coureurs, die zich hier langza merhand verzamelden, echter tot de vreugdevolle ontdekking kwa men, dat de mist wegtrok en dat het ochtendzonnetje kennelijk voornemens was op de tweede tourdag de wolken te verdrijven, meldden zij zich haastig bij de contróle-tafel om hun controle- kaarten, waarop kleurijke stem pels verzameld moesten worden, weer te bemachtigen. Vrijwel ieder was alweer op weg toen de klok zeven uur wees. Echter niet de groep van de P.Z.EM. bestaande uit een auto en twee mo toren. Nog in Remich zig-zagde een van de motoren namelijk plotseling en vreemd over de weg tengevolge van een lekke band. Daar het P.Z.E. M.-groepje amicaal in eikaars ge zelschap wilde rijden, toog men met man en macht aan het werk om het euvel zo spoedig mogelijk te verhel pen. Later werd het groepje, jammer genoeg, in Brabant gescheiden. Bij de rotonde van Breda slipte de motorrijder A. J. Gooije namelijk. En hoewel hijzelf slechts een schaaf wond en een lichte kneuzing aan de rechterschouder opliep, achtte men het toch beter, dat hij de tocht niet op zijn motor voortzette. Tot aan him woonplaats Goes konden de heer en mevrouw Gooije toen nog een plaats vinden in de wagen van ir Froyen. Het was in het plaatsje Aywaille, dat het jeugdige echtpaar Paul en Monice Vaessen van de „Vespa-club" uit Weert, die op een scooter in de tour meetuffen, zich weer bij de co lonne voegden. Dit tweetal, dat on langs op de scooter nog een tocht zonder mankement naar Oostenrijk had gemaakt, werd tijdens deze Be nelux-ronde wel opvallend vaak door het pechduiveltje op de proef gesteld. Bij Antwerpen, Oostende en Dixmui- de kreeg de scooter van de Vaessens een lekke band en ook enkele kilo meters voor Namen sprong nog eens een bandje. Toen waren deze deelne mers genoodzaakt het daglicht af te wachten. Later moesten zij een heel stuk van de route afsnijden om in Aywaille weer bij de tour te komen. Daarmee was voor hen aan alle pech nog geen einde gekomen, want in de vroege Zaterdag slipten Paul en Honderd Duitsers. De altijd goedgehumeurde en gemoedelijke Eugen Landvogt, tour-commissaris van de Fede ration Intel-national Motocy- cliste, uit de Duitse plaats Zie- gen, gaf Zondagmiddag in een waarderende speech in het Mid delburgse Schuttershof, waar de prijzen uitgereikt werden, te verstaan, dat het volgend jaar zeker honderd Duitse deelne mers mee zullen rijden, óp zo'n grote deelname van Duitse zij de moet de organiserende ver eniging „Scheldegouwen uit Middelburg echter alleen reke nen, als de benodigde papieren (reglementen, routekaarten enz.) zeer tijdig (zes weken al dus de heer Landvogt) in het bezit zijn van de Duitse motor en autoclubs. De voortvarende organisatoren zullen deze goe de raad van Eugen Landvogt ongetwijfeld niet in de wind slaan. BIJ FINISH IN MIDDELBURG Burgemeester Bolkestein reikte de prijzen uit. Zeer vele Middelburgers hebben Zaterdagavond op de Markt voor het stadhuis de deelnemers aan de Beneluxronde by de finish een hartelijk wel kom bereid. Een publiek van naar schatting tweeduizend koppen was aan wezig toen ongeveer kwart over negen de eerste groep motoren, auto's en scooters het plein opreed, voorafgegaan door de Middelburgse verkeerspo litie per motor. Ook burgemeester mr. dr. N. Bolkestein bevond zich onder de belangstellenden. Tevoren had de menigte genoten van het optreden van de „White Bon- nets", de band van Trude Noon uit Folkestone, die geheel uit dames be staat. Gekleed in de Schotse geruite kilts en rokken paradeerden deze dames over het middenterrein. Zij brachten daarbij de typische doedelzakmuziek ten gehore, een geheel, dat het uitermate goed „deed" en dan ook veel suc ces oogstte! De eersten, die C. L. Westerweel de man met de vlag bij de meet kon afzwaaien, waren motorrijders van de Rijkspolitiesportvereniging, die dit jaar voor het eerst deelnamen. Deze stoere „wakers van de weg" toonden uiterlijk geen spoor van ver moeidheid. Het publiek bestemde voor deze ryders een hartelijk applaus, evenals trouwens voor vele overige groepen. In deze eerste groep bevond zich de hoofdmoot van de deelnemers. Allen waren tezamen in Goes gestart. Het binnenkomen van alle overigen, die de ronde volbrachten, verliep veel ge leidelijker. Tot tegen half twaalf daarna werd het wat stil konden steeds individuelen of kleine groepjes worden begroet. Voor het publiek was dit meer interessant. Ook voor commentator Henk Moor, die met zijn microfoon by de finish stond opgesteld. Deze heeft het be staan van half negen af tot tegen één uur 'snachts toen de laatsten arri veerden te praten, te praten en nog Hy vertelde zijn hoorders over de deelnemers en wist van zeer velen on der hen bijzonderheden. Ook gaf hij uitleg over het type motor of auto, dat zij bestuurden en hij zorgde van tijd tot tyd voor een kort interview met de binnenkomenden. Het was dan ook de heer Moor, die het publiek nog lange tijd op de Markt hield. Maar na middernacht was nog slechts een klein groepje bijeen. Men wachtte toen op drie Fran sen, scooterberijders uit Parijs. Deze Parijzenaren voor het eerst in de ronde hadden met veel pech te kampen. Eén van hen sloeg twee maal over de kop en liep wonder boven wonder bijna geen schade op. Ook waren de Fransen zeer vermoeid. Zij deden het kalm aan. Gastvrij onderdak Wij zullen altijd een goede en prettige herinnering bewaren aan de comfortabele Opel- Olympia van ir. R. Froyen, die het zware 1100 km lange tra ject van de Benelux-ronde mee reed. In deze wagen vond uw versslaggever namelijk 'n gast vrij onderdak tijdens de lange rit door Nederland, België en Luxemburg. Door deze bereid- willigheid van ir. Froyen kon den wij deze tour van zeer nabij meemaken en twee „ooggetui ge-verslagen" schrijven. Voor dit onderdak zijn wy hem zeer erkentelijk, terwijl de organisa toren van „Scheldegouwen" on ze dank toekomt voor de voor bereiding van deze „huisves ting". V\i\WA\VN\\VVVV\WA\VV ZWARE TOCHT WEKTE ENTHOUSIASME Toen zij om enkele minuten voor één de finish bereikten was een spontaan applaus hun deel. Glunde rend namen zij dit in ontvangst, vol daan eindelijk de 1100 km te hebben volbracht. Of zij terugkomen. „Als wij kunnen, zullen wij het zeker doen!" Stad en Land Vrijwel alle 107 deelnemers van de Benelux-ronde, waren Zondagmiddag in het Middelburgse Schuttershof ver zameld, toen daar de prijzen werden uitgereikt. De heer J. C. Arends, voorzitter van Scheldegouwen, stort te in zijn openingswoord een stroom van dankwoorden uit over de vele personen en instanties, die aan deze zesde Benelux-ronde hebben meege werkt. Daarbij beklemtoonde de heer Arends vooral de medewerking van de Nederlandse. Belgische en Luxem burgse politie, die de tourkaravaan in weer en wind door de vele plaatsen had geleid. Ook stak de heer Arends in het bijzonder de loftrompet over het werk van de heren P. M. van He se en H. Moor, die voor een voortref felijke organisatie hadden gezorgd. De heer Jimmy" Snijders kreeg ook een pluimpje op zijn motor helm gestoken, daar hy 'n prach tige route in België en Luxem burg had uitgezet. Middelburgs burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, die de prijzen uitreik te, bleek in zijn korte speech vooral waardering te hebben voor het meerij den van de verkeersgroepen der rijks- politie-korpsen. In dit verband hoop te hij, dat het volgend jaar ook de ge meentepolitie met een team present zal zijn. „Waarschijnlijk zal de ge meentepolitie dan in de steden wat beter rijden en de rijkspolitie op het platteland, maar gemiddeld zullen beide groepen toch weinig voor eikaar onder doen", aldus Middelburgs eer ste burger. Daarna konden de winnaars van de prijzen uit handen van mr. dr. Bol kestein hun trofeeën in ontvangst ne men. De volgenae prijzen werden on der meer uitgereikt. Het land met het grootste aantal deelnemers was na tuurlijk Nederland. De motorclub „De Zeeuwen" uit Middelburg was de club met het grootste aantal rijders in de Benelux-tour. Mevrouw E. Schoute uit Amsterdam kreeg als eni ge deelneemster een prijs. De heren Moegel, Romaiville en Meton van de Parijse club „Ile de France", kregen de prijs voor de verst komende déel- nemers. De heren Lerns en Gaspard kwamen respectievelijk op motor en in auto het verst uit België. Zij tenslotte nog vermeld, dat er ditmaal in de Benelux-ronde negen uitvallers te signaleren waren. gang en tenslotte zorgden de Rob- benmeisjes voor een hoogtepunt, de vijftig meter borstcrawl in wed- strijdvorm. In een ongelooflijk snel tempo crawlden de meisjes naar de overkant van het kanaal, waarbij de voorspelling van Jan Stender, dat Greetje Kraan zou winnen bevestigd werd. Mary Kok tikte als tweede aan. Eerste vereiste". Onder luide bijval van de omstan ders wijdde Jan Stender nog enkele woorden aan de behoefte van een goed geoutilleerd zwembad in een plaats als Goes. „Afgezien van elke sportieve demonstratie kan de licha melijke opvoeding niet gezien wor den zonder zwemmen. Zwemmen moet op de eerste plaats staan, ze ker in Zeeland. Een goede wemge legenheid is daarvoor een eerste ver eiste", aldus Jan Stender, die hierbij de hoop uitsprak bij zijn vo'.gend be zoek aan Goes in een behoorlijk zwembad te kunnen demonstreren. Met een waterpolowedstrijd tus sen de Robbenzwemstertjes en de meisjes van O.D.Z. uit Rotterdam, die de Robben met 42 op overtui gende wijze wonnen, kwam tevens een eind aan een uitstekend geslaagd zwemfestijn. 9 Groot-Brittannië heeft de waterpolo- vrereld verrast door het Nederlands zeven tal een gelijk spel af te dwingen (4ij in een buitengewoon spannende iandenwea- strijd, die een onderdeel vormde van een zwemfeest ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan van de zwemclub van Jer sey. Groot-Brittannië leidde bij de rust met 31 door drie doelpunten van Bald win. Muiier had de Nederlandse goal ge maakt. Monice even voorbij het Brabantse dorp Vessen en botsten tegen een boom. De schade bleef gelukkig be perkt tot materiële schade en even voorby het Brabantse dorp Vesseur konden deze deelnemers zelfs nog naar Middelburg rijden. Zou er een prijs voor de deelnemer met de meeste pech uitgereikt zijn, dan zou het echtpaar Vaessen ongetwijfeld een goede kans gemaakt hebben. Nadat de coureurs bij Eijsden het Nederlandse grondgebied weer bereikt hadden wachtte hen nog een gevarieerde tocht over de binnenwe gen van Brabant en een snelle rit aoor Zeeland naar de finish op de Middelburgse Markt. In het traject door Brabant was bijna het einde gekomen aan de deelneming van een van de trouwste deelnemers aan de Benelux-ronde. De heer J. S. Jonker uit Ter Aar (Zuid-Holland), die al voor de vijfde keer op een nit 1936 daterende 98 cc DKW-tje meereed, kreeg in Ves- sem namelijk pech aan de versnel ling. Met kunst- en vliegwerk en de gewaardeerde hulp van een garage houder, kreeg deze deelnemer, die van plan is minstens tien ronden op zijn wankel motortje te rijden, zyn vehikel weer aan het draaien. De rijkspolitie uit Nijmegen, die bij de heer Jonker bleef rijden, hoefde zelfs niet in te grijpen en zag tenslotte een triomferende Jonker Middelburg binnenratelen. Bij de eerste deelnemers, die Mid delburg binnenreden was ook de „glimneus", de volkswagen van me vrouw E. Schoute uit Amsterdam die daarmee voor de vijfde maal een suc cesvolle streep kon zetten achter een vijfde Benelux-ronde. Haar passagier, mejuffrouw M. Timmers, eveneens uit Amsterdam, bracht hiermee de Benelux-ronde. Haar passagier, tot een goed eind. De nationale Japanse ploeg heeft te Osaka het wereldrecord op de 4 X 100 meter wisselslag estafette heren met 1.5 sec. verbeterd. Het team noteerde een tijd van 4 min. 15.7 sec. Het oude record stond sedert 17 September van het vorig jaar met 4,17.2 op naam van de Japanse ploeg van de Waseda universiteit te Tokio ge maakt. Mevrouw E. Schoute uit Amsterdam nam als enige dame deel aan de zesde Beneluxronde. Uiteraard was zij ook de verstkomende dame. Om die reden ontving zij van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg een be ker. Rechts zittend de'heer H. Moor, vice-voorzitter van de organise rende club Scheldegouwen" (Foto P.Z.C.) STENDERS' „WERELDRECORDBREEKSTERS" DEMONSTREERDEN Ruim 1000 bezoekers zagen Mary Kok, Aty Voorbij en Lenie Denijs in actie MEER DAN DUIZEND liefhebbers van de zwemsport hadden zich Zater dagmiddag naar het Goesse Sas begeven om daar getuige te zijn van liet grootste zwemfestijn, dat Goes ooit gekend heeft en dat de kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond onder auspiciën van de Zwem en Badclub ,,'t Sas" organiseerde. Niemand minder dan trainer Jan Sten- der met zijn „wereldrecordbreeksters", de Robbenzwemstertjes Mary Kok Aty Voorbij en Leny Denijs en de schone beloften voor de toekomst van Nederlands zwemsport Greetje Kraan, Rita Kroon, Judith Denijs en Nel ly Wiegers hebben de bezoekers laten zien hoe de wereldkampioenschappen behaald worden. En al heeft de regen nog geprobeerd als spelbreker op te treden voor de zevende achtereenvolgende maal viel het Goesse zwem feest gedeeltelijk in het water zelfs het hemelwater vermocht niet de aandachtig toeziende menigte te verdrijven. Met het organiseren van deze zwemdemonstraties heeft de zwemclub ,,'t Sas" dan ook een succes be haald, dat met gulden letters in de annalen van de Goesse zwemvereniging opgetekend mag worden. Om half drie werd het zwemfeest begonnen met onderlinge wedstrij den voor de leden van de zwemclub. Zowel voor de jongens en de meisjes was een wedstrijd schoolslag uitge schreven over een afstand van vijf tig meter. Ook ie Goesse jeugd bleek zich in het water reeds ge ducht te kunnen weren want er werden behoorlijke tijden gemaakt. De uitslagen luidden: Meisjes tot 10 jaar: 1 Aukje Tamminga, 2. Jo ke Huige. Meisjes tot 13 jaar: 1. Marijke Moens, 2. Anke Duvekot. Jongens tot 10 jaar: 1. Bertus Dek ker, 2. Henk Schalkoort. Jongens tot 13 jaar: 1 Hans van Oost ,2. Frans Kentin. Jongens tot 16 jaar: 1. J. C. Bruggeman, 2. Jan van As. Terwijl een onweersbui zich boven het Sas ontlastte en de re gen neergutste begaven de meis jes van de Onderlinge Dames Zwemclub uit Rotterdam zich te water voor liet kunstzwemmen. Het was voor de eerste keer, dat in Goes een demonstratie van de zwemsport in deze sierlijke vorm gegeven werd. Op muziek voer den de meisjes gracieuze figuur oefeningen uit en dit „waterbal let" oogstte bij de aanwezigen een spontaan applaus. Een andere sierlijke bijdrage vormde het schoonspringen, waar aan werd deelgenomen door de Ne derlandse kampioenen, mevrouw Els van Bredavan der Horn uit Amsterdam en de heer Henk de Haas uit Den Haag, terwijl ook de schoonspringers mejuffrouw Mien Moulijn en de heren John Reinders en Wim Kuitert hun medewerking verleenden. Vanaf de drie meter plank werden anderhalve salto's, zweefsprongen, schroefsprongen tot in de perfectie uitgevoerd. Grote hi lariteit leverden ook de komische sprongen op, die de heren De Haas en Reijnders demonstreerden. „Bah, zout water". Inmiddels was Jan Stender met zijn Robbenzwemstertjes gearri veerd en nadat Monique van Hou- welingen en Yvonne Silvius een bouquet rode en witte anjers de kleuren van de zwemclub ,,'t Sas" aan Mary Kok en Leny Denijs had den overhandigd in verband met hun succesvol bekroonde poging het wereldrecord vrije slag op de Engel se mijl te verbreken, stelde Jan Stender zijn pupille voor. De duik in het zilte water bracht voor de zwemstertjes nog de nodige verrassing mee. „Ach bah, zout wa ter", riep Aty Voorbij toen zij van haar eerste schrik bekomen was, die overigens niet lang duurde. Onder liet scherp toeziend oog van Jan Stender demonstreerden de meisjes hun trainingsmethoden, waarbij be gonnen werd met de schoolslag. „Iedere dag zwemmen de meisjes zes a zeven kilometer", vertelde Jan Stender daarbij door de microfoon, „steeds er voor werken is de prijs van een wereldkampioenschap". pvi- ta Kroon liet vervolgens zien hoe een keerpunt bij schoolslag gemaakt moet worden en via de rugcrawl be landde de demonstratie bij" de steeds meer veld winnende nieuwe stijl, de vlinderslag. Aty Voorbij kwam hier bij in haar element wat zij bij een vriendschappelijk wedstrijdje duide lijk liet blijken. Mary Kok toonde nog de dolfijn- De Engelse vlag wapperde hier Za terdagmiddag tezamen met de Ne derlandse boven het Middelburgse bad, toen daar de stedenzwemontmoe- ting MiddelburgFolkestone werd ge houden. Een talrijk publiek omzoom de het bassinwaarin juist de strijd op het nummer 3 X 50 >n wisselslag persoonlijk heren aan de gang is. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3