Let op Vice-premier Hatta installeerde nieuwe Indonesische regering £sso, ENGELAND VOOR TOELATING VAN JAPAN TOT DE G.A.T.T. INDONESISCHE EX-MINISTER IN HECHTENIS GENOMEN Ie waar U benzine tankt 2e welke benzine U tankt „Het geheim der Etrusken" £,s 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1655 BEROEP OP EENHEID „Strijd om Nieuw-Guinea wordt voortgezet" Vice-president Hatta heeft Vrydag de regering-Harahap geïnstalleerd. De plechtigheid geschiedde in het presidentiële paleis in Djakarta; de eed werd de nieuwe ministers volgens de Islamietische, katholieke en pro testante gebruiken afgenomen. Hatta zeide te verwachten, dat het nieuwe kabinet zijn taak zo goed mogelijk zal vervullen. Hij waarschuwde voor de ernst van de toestand, zowel in Indonesië als daarbuiten. Het is noodzakelyk, dat alle krachten, die in Indonesië beschik baar zyn, worden samengebundeld om de moeilijkheden boven te komen. Harahap deelde mede, dat men de strijd zal voortzetten opdat Nederland Westelijk Nieuw-Guinea aan Indone sië zal afstaan. De premier meende, dat zyn regering het conflict tussen het leger en de regering, dat leidde tot de val van het vorige kabinet, zal oplossen. Het Indonesische volkscongres heeft een telegram gezonden aan ae voorzit ter van de Aziatisch-Afrikaanse groep bij de V.N., waarin waardering wordt uitgesproken voor het voornemen de Indonesische eis inzake Nieuw-Gui nea te doen opnemen op de agenda van de komende algemene vergade ring. Dit congres is tnans te Djakarta bijeen. Soeltarno heeft in Dec. 1954 voor het eerst de mogelijkheid bespro ken om een dergelijk congres byeen te roepen. ANARCHIE. De „Daily Mail" schrijft, dat er thans in Indonesië een „bijna rode" anarchie heerst. „Onder de Neder landse regering behoorde Indonesië tot het meest welvarende en vooruit strevende gebied in de wereld. Na de oorlog hielpen de Verenigde Staten dit af te breken en het gebied aan de Het vliegtuigongeluk in Sowjet-Unie De stoffelijke overschotten van de tien Noorse vrouwen, die in de Sow- jet-Unie bij een vliegtuigongeluk om het leven zijn gekomen, zijn Donder dag aan boord van een vliegtuig ge bracht, dat vervolgens uit Moskou naar Oslo is vertrokken. In het vliegtuig bevinden zich urnen met de as van negen gecre meerde slachtoffers en de doodkist van het tiende. De urnen en de kist waren met een schat van bloemen overdekt. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Alblasserdam H. J. de Bie te Ommeren. Bedankt voor Emmeloord A. A. Koolhaas te Amersfoort. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Hilversum P. F. v. Noort, em. pred. te Oud-Loosdrecht. Ds. W. A.Wasch 50 jaar predikant Vandaag viert onze oud-stadgenoot ds W. A. Wasch te Groningen zijn gou den ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. kerk. Ds Wasch werd op 6 November 1878 te Middelburg geboren, bezocht het stedelijk gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat candïdaat Wasch in Mei 1904 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de Evangelie-bedie ning in de Ned. Herv. kerk werd hij op 13 Augustus van het daaropvolgend jaar (1905) te Oude Schans in het ambt bevestigd. Deze, zijn eerste, gemeente diende de jubilaris tot 21 Augustus 1910, toen hem in verband met zijn be noeming tot predikant bij de Protes tantse kerken in het voormalig Neder lands Oost-Indië eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. In Indonesië was ds Wasch werkzaam te Palembang en te Bomdo- woso. Na zijn repatriëring keerde hij weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. kerk terug en deed op 26 October 1930 zijn intree te Kielwinde- weer (classis Groningen), waar hem met ingang van 1 Januari 1949 op 70- jarige leeftijd emeritaat werd 1 leend. Tijdens zijn verblijf in Kiehvindeweer was ds Wasch vele jaren lid van het classicaal bestuur van Groningen en praetor van de ring Hoogezand. Indonesiërs te geven, wat zullen zij dit betreuren. Want in plaats van een ordelijke, sterke en standvastige vriend in dit onrustige deel van haar strategisch gebied, neerst er thans een haast rode anarchie. De Ameri kanen deden dit in naam van het an- ti-kolonialisme. En thans eisen de In donesiërs Westelijk Nieuw-Guinea op als een koloniaal bezit, aldus de „Dai ly Mail". Woningproblemen voor de premier van Nedersaksen. Dat het gemakkelijker is een mi nister-president van zijn regeringsr zetel te stoten, dan hem uit zijn ambtswoning te verwijderen, onder vindt thans de nieuwe minister-pre sident van Neder-Sakgen, Heinrich Hellwege. Hij regeert reeds sedert Mei in de stad Hannover zonder in staat te zijn geweest een woning te betrekken. Er is weliswaar een ambtswoning voor de minister-president gebouwd, doch de vroegere socialistische regering blijkt deze aan de afgezette rege ringschef Kopf voor de duur van diens leven te hebben verhuurd. Hellwege is wel de onfortuinlijkste der 12 ministers, die de bondsrepu bliek telt. Hij was vijf jaren minister in Adenauers kabinet, doch verkreeg in Bonn pas een woning kort voordat hij tot minister-president opklom. Rheuma-verrassingsactie moet slagen! Ter bestrijding van wrede ziekte- De Rheuma-verrassingsactie na dert het einde. Dinsdagavond zal ty- dens een gezamenlijk radio-program ma na de bekendmaking van het ge heim een ware regen van prijzen over ons land neerdalen. De 5456 ge- lokkige bezitters van het geheim zullen niet minder dan byna een kwart mlllioen gulden aan pryzen in vrije besteding verdelen. De laatste Rheuma-verrassings- couvertjes bevinden zich thans in handen van de verkoopadressen, ken baar aan het actie-raambiljet. Deze verkoopadressen moeten eventueel overgeschoten couvertjes vóór Maan dag retourneren aan: Het Nationaal Rheumafonds te Rotterdam, door middel van een aangetekende expres se zending. Ongetwijfeld zullen echter zowel de kopers als verkopers zich be-yve- ren, dat geen enkel couvertie naar Rotterdam wordt teruggezonden. Het is een ere-plicht van het Neder- se volk deze reeds te lang verwaar loosde, wrede ziekte een onmiddel lijk halt toe te roepen en dit is mo gelijk, indien alle couvertje, ook de allerlaatste, een koper vinden. Dagelijks tienduizend autobussen op dé weg Vacantiespreiding mislukt Door het mislukken van de vacan tiespreiding hebben de autobureaux dit jaar een seizoen, dat alle voor gaande overtreft. Per dag zijn er oi geveer 10.000 Nederlandse touring cars op de weg. De bureaux moeten, om enigszins aan de vaag te voldoen, vaak mate riaal huren uit veraf gelegen plaat sen. Talrijke mensen moeten worden teleurgesteld. De autoreisbureaux zoeken naar een oplossing, door op de een of an dere manier een spreiding in het sei zoen te bewerkstelligen. Een nadeel is, dat in het seizoen vele buitenland se hotels hun pryzen verhogen. On danks de hoogconjunctuur gaat de Nederlandse Vereniging van Auto reisbureaux binnenkort een uitgebrei de campagne beginnen, om de belang stelling voor busreizen nog te vergro ten. Nieuwe hertog van Beieren Albrecht handhaaft aanspraken op de troon De zoon van de onlangs overleden kroonprins Rupprecht van Beieren, tot op heden erfprins Albrecht, heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat hy, evenals zijn vader en grootvader, geen afstand doet van zyn aanspraken op de Beierse troon. Albrecht noemt zich thans hertog van Beieren en hij verklaart, als op volger van Rupprecht, „in diens rech ten en plichten getreden te zyn". Beieren werd m November 1918 een republiek, zonder dat de toenmalige koning Ludwig de derde afstand van de troon -deed. Ook zyn zoon, kroonprins Rup precht, heeft herhaaldelijk verklaard, dat het huis Wittelsbach zyn aanspra ken op de troon van Beieren niet op geven zal. AMERIKAANSE DRUK? Nederland stemde ook voor Gezaghebbende kringente Washington hebben medegedeeld, dat Engel land heeft gestemd voor de toelating van Japan als definitief lid tot de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.). Engeland wei gert echter Japan in het kader van de overeenkomst te behandelen volgens de clausule van de meest begunstigde natie met betrekking tot de tarieven. Aangezien Engeland het enige land was, dat tot nu toe te kennen had ge geven, dat het gebruik zou maken van artikel 35 van de statuten van de G.A. T.T., welk artikel weigering toestaat van behandeling volgens de meest-be- gunstigde-natie-clausule, werd alge meen aangenomen in Genève, dat En geland niet gestemd had ten gunste van Japan. H andelsovereenkomst. Amerikaanse deskundigen, die de lei ding hebben van een campagne ter vermindering van de wereldtariefbe- perkingen tegen Japan, verklaarden, dat de houding van Engeland een van de grootste moeilijkheden uit de weg heeft geruimd voor verbetering van het beeld van de Japanse handel. Zij verwachten, dat Engeland tenslotte Ja pan zal behandelen als meest-begun- stigde-natie, temeer daar de beide lan den voorbereidingen treffen voor een handelsovereenkomst buiten de GA. T.T. om. Concessies. De onvoorwaardelijke toelating van Japan tot de G.A.T.T. wordt be schouwd als een overwinning van de Amerikaanse politiek en in verband gebracht met de aanzienlijke tarief- ACTIE VAN HET LEGER Nam Djody Gondokoesoemo steekpenningen aan De militaire politie heeft Vrijdag de voormalige minister van justitie, Djody Gondokoesoemo, gearresteerd, enige uren nadat hy zijn portefeuille aan de nieuwe minister van justitie, Lokman Wiriadinata, had overgedra gen. Djody had een aanklacht ingediend tegen de hoofdredacteur van het blad „Djakarta Raya", die Djody in een artikel er van beschuldigde 200.000 straitsdollars aan steekpenningen te hebben aangenomen, die. eigenlijk be stemd waren voor Ali Sastroarriidjojo. 's Avonds heeft Iuit.-kolonel Soe- karto van de afdeling voorlichting van het leger-hoofdkwartier een kort communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat op grond van rap porten en gevonden bewijzen, is ge arresteerd „mr. D. G.", die voor een De partij van mr. Djody, de Partai Rakjat Nasional, heeft Vrijdagavond een bekendmaking uitgegeven waarin wordt medegedeeld, dat het voorzit terschap der partij, dat tot dusver door Djody werd bekleed, door een ander zal worden waargenomen. In deze mededeling van de party is spra ke van de arrestatie van mr. Djody „door de procureur-generaal". concessies, welke Washington de Ja panse regering in Jnni heeft verleend. Naar officiële Japanse kringen heb ben bekend gemaakt, hebben Enge land, Frankrijk en nog een land op hèt laatste moment vóór toelating van Japan tot de G.A.T.T. gestemd. Neder land was eveneens voor. Op de Oostweg in Kapelle zal het Dinsdag 16 Augustus a.s. groot feest zijn. Dan is het namelijk 55 jaar ge leden, dat het echtpaar M. Abrahamse H. Abraliamse-Wiskerke wonende op nummer S aan deze weg in het huwelijksbootje stapte. Beide echte lieden verheugen zich in het bezit van een zeer goede gezondheid. Zeven kin deren, 18 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen kunnen daarvan getui gen. Voor deze gelegenheid zal de buurtvereniging alles in het werk stellen ov\ deze dag voor de heer en mevrouw Abrahamse tot een onver getelijke dag te maken. De vlaggen zullen worden uitgestoken en de plaat selijke muziekvereniging zal om 20 uur een serenade brengen voor het huis van de feestvarkensMen mag verwachten, dat het bruidspaar voor het overige niet over bezoek zal heb ben te klagen! (Advertentie) Ais U bij Esso tankt - Esso benzine aan de rood/witte pomp of Esso Extra aan de blauw/witte pomp - bent U er zeker van dat U topkwaliteit krijgt Maak Uw keuze met kennis van zaken. Alle motoren zullen sneller optrekken als U Esso Extra gebruikt Vele motoren - vooral die met hogere compressieverhouding - eisen door hun constructie de hoogwaardige Esso Extra Geef Uw motor wat hem toekomt en profiteer van het hogere rendement, de fellere acceleratie en pingelvrij rijden. Vergis U niet, vertrouw op de wereldreputatie van ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG (Slot van pag. 7) de makers het sterkst heeft bezigge houden. Veel ervan heeft nameiyk te maken met de godsdienst der Etrusken, Tem- pelversieiingen zyn er in overvloed, evenals grafgiften en wijgeschenken. Deze zyn vaak opvallend realistisch. Uiteraard krygt ook de godenwereld haar deel van de sculptuur. Doodsangst. Maar wat deze mensen tot benau- wens toe heeft vervolgd, is de gedach te aan de dood geweest. Zeer veel heeft dan ook betrekking op de dood, op de relatie tussen doden en leven den en op het bestaan van de gestor venen in het hiernamaals. Daarbij is er geen sprake van eeuwige harmo nie. In de oude tijden wordt het da gelijks leven gewoon voortgezet vaak op een uiterst zinnelyke ma nier maar later, onder Griekse in vloed, worden de verwachtingen om trent het leven hierna somberder en tracht men op vaak rauwe manier invloed uit te oefenen op het lot der zielen. Vandaar, dat de oude graven en ook de oude grafkisten vol zijn van dit dagelijkse leven, dat askis- ten en grafwanden rijke beschilde ringen hebben, waarop men heel dit leven van feesten en werken als het ware opgediend krygt. „Het geheim der Etrusken" blijft een geheim, ook op deze tentoonstel ling. Maar dat sluit niet uit, dat men er dichter komt te staan by het le ven en streven van een volk, dat te lang is beschouwd als te bewonen een Romeinse provincie. Het boeiende van deze expositie is dat de samenstellers de Etruskische cultuur niet slechts hebben benaderd van de wetenschappelijke kant, maar dat zij ook hebben gepoogd, aan de hand van de voorwerpen ons het le ven zelf voor de geest te brengen. In dat pogen zijn zy evenzeer ge- slaagd als in de wetenschappelijk 1 torische opstelling van de getoonde voorwerpen. Dat maakt „Het geheim der Etrusken" tot een belevenis apart, die men kan ondergaan zon der de vrees te hoeven koesteren, dat „men er toch niets van weet". En is dat niet vaak de voornaamste drijfveer om zoiets niet te bezoeken? Marokko krijgt meer zelfbestuur Besluit van Franse regering De Franse regering heeft gister avond in een buitengewone zitting besloten het protectoraat Marokko meer zelfbestuur te geven. Pierre Henri Feitgen, de Franse minister van overzeese gebiedsdelen, verklaar de na de vergadering van het Franse kabinet: „Alles is in orde gebracht". Volgens kringen die in nauwe be trekking staan tot de regering heeft het Franse kabinet een compromis bereikt over de omstreden dynastie ke kwestie in Marokko, waarbij de oude sultan Mohammed Ben Arafa, die de afgezette sultan Sidi Moham med Ben Joessef opvolgde, een Ma rokkaanse regering zal vormen, waarin alle groepen van de Marok kaanse bevolking zijn vertegenwoor digd. Grandval, die Vrijdagavond naar Marokko zou terugkeren, heeft zyn vertrek uitgesteld totdat hy instruc ties heeft ontvangen van de rege ring. FEUILLETON Toen lachte hn, zei: „Wat doet het er ook toe?" en belde af. „Is dat alles?" „Nee, meneer. Ze belde gistermid dag wéér op en zei, dat mrs. Oakley helemaal van streek was sinas Woensdag, de dag dat U haar een be zoek heeft gebracht. Mr. Porlock vroeg: „Komt ze vanavond?" en de kamenier antwoordde, dat ze het nog niet kon zeggen, maar ze dacht van wel, omdat mevrouw niet voor mr. Oakley zou willen weten, dat er iets aan de hand was". „H'm!" zei Lamb. „Dank je Pear son". Toen de deur weer gesloten was, schonk hij zich een kop erg lang ge trokken thee in, deed er flink melk en suiker by, bewees alle eer aan de toast met ansjovis en de cake, brom de eens en gaf als enig commentaar op Pearson's mededelingen: „Zo, dus hij heeft haar Woensdag bezocht. Nu, we zullen dat onderzoeken, zodra we klaar zijn met onze thee". Toen ze op hun weg naar de voor deur door de hall liepen', kwam Jus- tin Leigh op hen toe. „Als U een ogenblikje voor my heeft... ik ben bezig, het zo te rege len, dat ik een deel van mijn werk hier kan doen tot na het gerechtelijk onderzoek, maar ik zal even naar de stad moeten om de nodige stukken door PATRICIA WENTWORTH te halen. Ik dacht vroeg 's morgens te gaan en tijdig voor de lunch terug te zyn". „Dat is in orde, mr. Leigh". Maar het scheen, dat mr. Leigh nog niet was uitgesproken. „Miss Lane wilde beide keren mee gaan. Daar zal toch geen bezwaar te gen zijn". Ditmaal antwoordde de hoofdin specteur niet zo vlug. Ten slotte zei hij: „Tot nu toe heb ik miss Lane nog niet gezien. Misschien is zij heel geen belangrijke getuige, maar ik wil haar toch zien. Wilt U er voor instaan, dat ze morgenmiddag twee uur hier te rug is? „De zal myn best doen". La'mb ging verder, hield toen vrij plotseling stil en keek om. „Waarom wil ze meegaan?" „Haar nicht, lady Pemberley, is in valide. Miss Lane wil haar bezoeken, want ze vreest dat het gebeurde haar fesehokt heeft. Ik heb afgesproken, aar daarheen te brengen en weer af te halen". Weer volgde een korte pauze. Toen zei de hoofdinspecteur: „Goed mr. Leigh. Maar ik wil, dat ze niet later dan om twee uur terug HOOFDSTUK XXIV Martin Oakley weigerde botweg. „Myn vrouw is ziek; ze kan nie mand ontmoeten". „Heeft U een dokters-getuigschrift mr. Oakley?" „Neen, ik heb er geen en heb er ook geen nodig. Ik ken myn vrouw heel wat beter dan enig dokter het zou doen. Ze is niet geschikt, om nu met iemand te spreken. Goede hemel, man... een lieve, tere vrouw ziet, dat iemand bijna vlak naast haar ver moord is en U denkt, dat zy in staat zal zijn er over te praten! De schok was al erg genoeg voor haar. En ze zou niets kunnen vertellen, niet meer dan ik zelf. We stonden alle drie dicht bij elkaar. Mr. Porlock was naar de trap gelopen. Toen hij weer naar ons toekwam gingen de lichten uit. We hoorden kreunen en een val en geen minuut later ging het licht weer op en lag Porlock dood op de vloer met: een dolk in de rug. Dat is allés wat ik weet en wat myn vrouw weet. Ze is heel gevoelig en teerhartig. Ze ging op haar knieen liggen, om te zien, of er iets gedaan kon worden en toen ze zag dat hy dood was, raakte ze overstuur". „Dat heb ik begrepen", antwoord de Lamb. Ze bevonden zich in de bibliotheek met haar verchroomde meubels en scharlaken fluweel, door de hoofdin specteur „prulieboel" genoemd. Hij wist, hoe de bibliotheek van een En gels „gentleman" er uit moest zien en dit hier leek er niets op. Zijn ver hoor voortzettend, vroeg hy: „Hoe lang kent U mr. Porlock al 1" „Een paar maanden". „En mrs. Oakley... hoe lang heeft zij hem gekend?" „Ze had hem nooit gezien voor hy haar verleden Woensdag een beleefd heidsbezoek bracht". „Is U daar heel zeker van?" „Natuurlijk... U kunt het bij ie dereen navragen; ik ontmoette hem in zaken. Zij kende hem niet eens van zien". „Wilt U me dan eens uitleggen waarom ze hem Glen noemde?" „Ze deed niets van dién aard". „Mr. Oakley, er waren acht men sen tegenwoordig, behalve U zelf en uw vrouw. Ze verklaren allen, dat mrs. Oaklcy herhaaldelijk uitriep: „O, Glen! Glen is dood... hij is dood! O, Glen Glen!" „Ik kan niet anders zeggen, dan dat ze zich vergisten. Hoe kon ze hem Glen noemen? Zijn naam was Gregory en we noemden hem alle maal Greg. Ze was gewoon, mij van Greg te horen spreken. Ze zei: „Greg is dood! Hij is dood-dood- dood!" Ze snikte en gilde, begrijpt U en ik kan me niet indenken, waar om iemand zou hebben gedacht, dat ze „Glen" zei... dat is onzin!" De hoofdinspecteur wachtte even na deze verklaring. Toen hernam hij: „Ik zou graag miss Dorinda Brown en de kamenier van mrs. Oakley spreken. Misschien kan ik beginnen met de kamenier". Martin Oakley's houding verstrak te. „De kamenier? Ze is nog maar een week bij mijn vrouw in dienst en was gisteravond niet in de hall". „Toch zou ik haar willen spreken, mr. Oakley". Hooper kwam binnen in een zwar te japon met een kleine ouderwetse broche op. Haar verbleekte haar kon een pruik geweest zijn of al thans gedeeltelijk een pruik, een z.g, toetje. Smalle, dichte krullen hin gen vlak op 't hoofd. Onder die krullen zag men een rond benig voorhoofd, doffe bleke wangen en een stijf gesloten mond. Ze trad op de tafel toe en bleef er met een bij haar beroep passende, eerbiedige houding staan. „Uw naam is Hooper en U Is de kamenier van mrs. Oakley?" De vastgesloten lippen gingen zo weinig mogelijk vaneen. „Ja, meneer... Louisa Hooper". „Hoe lang is U al bij mrs. Oak ley?" „Dat wordt tien dagen. Ik kwam op een Zaterdag en we kwamen hier Dinsdag". Onder het spreken keek ze Lamb niet aan. Haar ogen bleven neerge slagen. De oogleden herinnerden Frank Abbott aan de kleine zonne schermen, zoals je die wel dicht bij de zeekust ziet, schermen, die het licht uit huis houden en de vensters verbergen. Lamb's derde vraag kwam vrij snel: „Hoe lang kende U mr. Por lock al?" „Mr. Porlock?" „Kom, kom... we weten, dat U hem kende", zei de hoofdinspecteur streng. „We weten ook, dat U ge woon was met hem te telefoneren. Uw gesprekken zijn afgeluisterd. Waarom tijd verknoeien? U was door hem omgekocht... ik wil weten waarom!" De oogleden bleven omlaag, öe lippen gesloten. Toen plotseling, glimlachten ze; 't was geen pretti ge glimlach. „Ik zie niet in, wat de politie er mee te maken heeft, als een heer belang stelt in een dame". „Dan moet U maar eens even na denken. Als een heer is vermoord, is alles wat met hem in verband staat van belang voor de politie, be grepen? Nu, waarom had hij ,U omgekocht?" De glimlach bleef. „Hij stelde belang in mrs. Oak ley". „Die hij nooit voor Woensdag j.l. had gezien". Plotseling gingen de oogleden om hoog. Ze had koude, sluwe ogen. „Wie zegt dat?" „Mi-. Oakley. Als U het anders weet, doet U beter, het te zeggen". De oogleden gingen weer omlaag. Hij kwam haar Woensdag bezoe ken. Ik meen, dat een heer, die op een dame gesteld is, haar wel een bezoek kan brengen". Lamb keek haar met zijn stieren- blik aan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12