Vooroorlogse woningen worden in huur verhoogd JIMMY BROWN opent een rijschool BOEKEN OVER VELERLEI ONDERWERPEN COEBERGH's - bessenjenever VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ER ZIJN ENKELE UITZONDERINGEN Wat gaat er precies gebeuren met de huren en de belastingen (Van onze parlementaire redacteur) Van 1 September af moeten we meer huur gaan betalen. „Nog meer vraagt de bewoner van het onlangs gehuurde huis, dat in vergelijking met de oudere woningen toch al zo'n hoge huur doet. „Neen, U niet", luidt het antwoord. De na-oorlogse huizen vallen in het algemeen niet onder de huurverhoging, die op 5% is vastgesteld. ,Meer huur voor dit huisje?" vraagt het gezin, dat nog altijd zijn onbe woonbaar verklaarde woning niet heeft verlaten. „Neen, U ook niet. Want voor onbewoonbaar verklaarde woningen mag geen hogere huurprijs worden bedongen, dan op 31 December 1950 gold". „Nóg meer huur vraagt de bewoner van het krot, dat nog niet on bewoonbaar is verklaard. „Stel U gerust. U komt er waarschijnlijk ook uitstekend af". Voor krot woningen, die nog niet onbewoonbaar zijn verklaard, zal de eigenaar geen hogere huur kunnen vragen, als zulke woningen, volgens bij algemene maatregel van bestuur te stellen maatregelen, door de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ongeschikt voor bewoning worden ver klaard en niet door verbetering in bewoonbare staat worden gebracht- Door een dergelijke verklaring van de minister zal de huurprijs van deze woningen automatisch tot het peil van 31 December 1950 dalen. De huurders van zulke woningen komen dus door deze ministeriële ver klaring zelfs voor huurverlaging in aanmerking. .„Huurverhoging?" vraagt verwon derd de bewoner van het huis, waar van het dale lekt als een zeef, ramen en deuren niet meer sluiten en de wind door reten en kieren speelt. „Ook voor U bestaat er een redely- ke kans om aan de huurverhoging te ontkomen". Want woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen van in standhouding en onderhoud de be slissing hieromtrent ligt by B. en W. of bij een door de gemeenteraad aan te wijzen commissie kunnen op verzoek van de huurder van de huur verhoging worden uitgesloten. Dal wil zeggen, dat, zolang een woning tengevolge van verwaarlozing, die aan de verhuurder te wijten, niet vol doet aan de eisen, die daaraan in de huidige omstandigheden kunnen wor den gesteld, de huurverhoging van 5% niet wordt toegepast. De huur ders mogen echter in geen geval zelf deze beslissing nemen. Voor welke woningen de huurver hoging dan wel geldt? In het algemeen voor de vooroor logse woningen en „vooroorlogs" dan een beetje ruim genomen, na- melijk voor de huizen, die vóór 27 December 1940 zyn gebouwd en voorts voor woningen die gedu rende de oorlog zyn gebouwd om het precies te zeggen: wonin gen, die op of na 27 December '40, maar vóór 5 Mei 1945 zijn ge bouwd voorzover de huurprijs daarvan is opgetrokken tot het liuurpeil van de vooroorlogse wo ningen, of vóór 1 September a.s. daartoe opgetrokken zal zyn. Als die woningen vóór 1 Sep tember a.s. niet zyn opgetrokken tot het huurpeil van de vooroor logse panden, worden zij gefixeerd op de huurprijs van 31 Augustus 1955. Door wijziging namelijk van het Besluit bijzondere huurprijzen zullen de huren van de tijdens de oorlog gebouwde woningen na het ingaan van de huurverhoging, op verzoek van de verhuurder, door de minister kunnen worden ver hoogd, indien zij liggen beneden het peil van de nieuwe huurprij zen van vergelijkbare vooroorlog se panden. Na-oorlogse huizen De huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van het Rijk zijn gebouwd, blijven vrij. Doch de huurprijs van met overheids steun tot stand gekomen of geëx ploiteerde na-oorlogse woningen wordt door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting vastge steld. „Moet ik voor mijn bedrijfspand ook meer gaan betalen?" vraagt de zakenman. „Dat hangt er van af", luidt het antwoord. De wet schryft de huur verhoging van 5voor bedrijfspan den nite voor. eVrhuurder en huur der zijn evenwel bevoegd onderling een huurverhoging overeen te komen, waarbij zelfs, als het bedrijfspand als gevolg van een lopend contract niet in de vorige huurverhoging heeft kunnen delen, ook deze huurverho ging achteraf nog kan worden toe gepast. De laatste huurverhoging, dus die van 1 September 1955, mag voor bedrijfspanden, net als bij wo ningen, niet meer dan 5% bedragen. Tenslotte moet in het algemeen gesproken de verhoging van 5% in de gevallen, waarin zij van toepas sing is, berekend worden over de huurprijs, die op 31 Augustus 1955 geldt. Als dus in die huurprijs ver hogingen zijn begrepen wegens ver beteringen, verbouwingen, enz. dan wordt de 5huurverhoging niet over die verhogingen berekend. Grote zege van Bruinvis op TZV ll in waterpolocompefitie Voor de landelijke waterpolocompe- titie 3e klasse N speelde kampioen Bruinvis tegen T.Z.V. II uit Tilburg. In de eerste helft waren beide ploegen aan elkaar gewaagd. Beurtelings werd gescoord en de rust kwam met gelijke stand (3—3). Na de hervatting kwamen de Til- burgers er vrijwel niet meer aan te pas. Dank zij het tactisch inzicht van ir J. Geerling en het goede schieten van A. Sampon scoorden de Sassena- ren vijf maal. De Tilburgers wisten daar niets tegenover te stellen, zodat het een stevige 8—3 overwinning voor Bruinvis werd. Nieuw wereldrecord drie oefeningen gewichtsheffen Tijdens internationale wedstrijden te Warschau verbeterde de Russische bantamgewicht Wladimir Stogow het wereldrecord gewichtsheffen drie Olympische oefeningen met 10 kg. Sto gow behaalde met de drie oefeningen een totaal van 325 kg. Het oude record ,was in 1949 door Namdju (Iran) ge bracht op 315 kg, een prestatie welke door Oudenov (Rusland) in 1952 en Fartsjoedinov (Rusland) in 1954 werd geëvenaard. Nederlandse athleten voor wedstrijden tegen België De nationale technische commis sie van de Koninklijke Ned. Athletiek Unie heeft de Nederlandse ploeg voor de ontmoeting NederlandBelgië op 28 Augustus a.s. in Den Haag als volgt samengesteld: 100 m: A H. van Hardeveld (V. en L.), Th. Saat (V. en L.), H. Ru- lander (V. en L.); 200 m: A. H. van Hardeveld (V. en L.), H. Rulander (V. en L.), T. Aret (DOS); 400 m: Chr. Smildiger (V. en L.), E. Smul ders (Avon), F. P. Moerman (PP); 800 m: H. de Kroon (Trekv.), J. Rem (Lycurgus), H. Haus (PSV); 1500 m: B. Bohle (Volewijckers), W. Roovers (THOR), A. Spierenburg (PEC); 5000 m: J. Fekkes (DOS), H. Viset (Cialfo), W. Damman (V. en L.)10.000 m: P. Verra (Haar lem), A. v. d. Linden (Holland), J. v. d. Voort (Trekv.); 3000 m hinder nisloop: H. v. d. Veerdonk (Kimbria), J. Vergeer (AV 1947), F. Verhoeks (Voorwaarts); 110 m horden: P. Ne- derhand (ALO), J. Parlevliet (V. en L.), E. Kamerbeek (PSV); 400 m horden: J. Parlevliet (V. en L.), F. F. M. Buys (AAC), Ph. Zoek (Par thenon); hoogspringen: P. Neder- hand (ALO), A. van Oosten (V. en L.), J. W. Nummerdor (Olympia); verspringen: H. Visser (AAC), H. Grielc (AAC), C. Sleeuwenhoek (V. en L.); hink-stap-sprong: A. de Jong (DOS), H. M. van Egmond (DEM), J. v. d. Maat (V. en L.); polsstokhoogspringen: M. van Es (THOR), C. Lamoree (Kometen), E. van Praagh (DOS); speerwerpen: J. Fikkert (E. en O.), E. Kamerbeek (PSV), F. v. d. Heyden (AAC); dis cuswerpen: L. Rebel (Quick), J Fik kert (E. en O.), Chr. Postma (Trek vogels) kogelstoten: B. Demmink (Hellas), W. Koch (Pro Patria), J. v. d. Maat (V. en L.); kogelslinge ren: T. v. d. Maat (V. en L.), J. Ka merbeek (PSV). J. van WiS3em (Kimbria); 4 x 100 m estafette: De Tempelaer. Th. Saat. H. Rulander, A. H. V. Hardeveld (allen V. en L-); 4 x 400 m estafette: Chr. Smildiger (V. en L.), E. Smulders (Avon), F. P. Moerman (Pro Patria), H. de Kroon (Trekvogels). Koninklijke onderscheiding voor Roger Moens Koning Boudewjjn van België heeft Woensdagmorgen in het paleis te Brussel, Roger Moens in audiëntie ontvangen. De nieuwe wereldrecord houder op de 800 meter werd hem voorgesteld door de heer H. E. Her mes, voorzitter van de Kon. Belgische athletiekbond. De koning heeft Moens onderscheiden met een medaille wel ke zijn beeldenaar draagt. 71. „Je spelletje is uit, meneer Kuuntje". beet Jimmy de baron toe. „Voorlopig heb je je laatste auto gesto len cn het zal waarschijnlijk een héle tijd' duren voor dat je weer aan dit leventje van gappen en afpersen zult kunnen beginnen. Ik zal er in elk geval voor zor gen, dat je in die tussentijd tussen vier muren wordt opgesloten. En jy, juffrouw Knuf, jij zal wel ln 't tucht huis terechtkomen of iets van dien aand". Baron van Kuunen en de freule stonden erg beduusd naar Jimmy te luisteren en toen Jimmy het woord tuchthuis uitsprak, barste Freule Knuf van Knaf- felaer zelfs in tranen uit. „Ik heb berouw", riep ze. „Was ik er maar nóóit mee begonnen-" Jimmy hield niet van huilende vrouwen. Hij wenó'de zich tot Klaas Klep- steel en zei kortaf: „Vooruit Klaas, laten we dit twee tal zo gauw mogelijk aan de politie overleveren. Dan z(jn wc er tenminste af". De freule begon nu nog hefti ger trainen te plengen. Zij kreet: „Oóóóóh. dat m'n ar me ouders dit moeten meemaken. Oóóóó wat echaam ik mij. Ik durf gewoon niet onder de ogen van com missaris Van Koeioneren te komen. Wat zal hij van me denken. Ik, als dochter van de burgemeester". Jimmy haaló'e zijn schouders op. „Dat kleine serpent denkt dat ik haar aan die schurk van een Van Koetenerer. zal afleveren", dacht hij glimlachend, „maar ik weet wel een ander adresje voor meneer en mevrouw". Hij be val de baron en de freule in te stappen in de wagen waarmee hij hen had achtervolgd en Klaas Klepsteel kreeg opdracht tussen hen in te gaan zitten. „Houd ze in de gaten Klaas", zei Jimmy. A. B. Wignian. Dc hoge Veluwe. Uitgave: Zomers en Keunlng, Wageniiigen. Dit boek van de bekende natuur liefhebber behandelt, de titel zegt het reeds, de geneugten van liet natuurreservaat de Hoge Veluwe. Het is geschreven niet alleen om een soort historie tea geven van dit landgoed en een inventarisatie van al zijn rijkdommen, vooral ook wenst de schrijver het toerisme, dat ongekende mogelijkheden op dit plekje van de VêliiWe vindt, van dienst te zijn met aanwijzingen en goede raad. Daar vele tochten naar dit fraaie gebied worden onderno men, die ae toerist onvoorbereid voor de rijkdommen plaatsen, mag dit boek worden beschouwd als een uitgebreide reisgids, die het moge lijk maakt de vacantieganger meer en beter te doen genieten. Een groot aantal zeer fraaie en oriënterende foto's verlucht de tekst. Z. De Jonge Veldbioloog. Dr. M. A. LJsseling en Kees de Kiefte. Dit boek zou ook kunnen heten: Journaal van een jong natuurliefheb ber. De schrijver gaf Eet de vorm van een dagboek, waarin een gefingeerd jeugdig amateur de onderwérpen van zjjn interesse noteert, geïllustreerd met schetsjes van eigen hand. Dr. LJsseling mengt door deze spontane vluchtige notities de gede- Nieuwe treinstellen voor N.S. De Nederlandse Spoorwegen hebben by de Nederlandse industrie een bestelling geplaatst voor 248 electrische rijtuigen, die zullen worden ge leverd in de vorm van 47 vier-rytuig. en S0 twee-rijtuig-treinstéllen. De foto toont een model van een twee-rijtuigtreinstel, Dit model is het enige, dat van deze nieuwe treinstellen werd vervaardigd. Het is thans te zien in de expositie van de N. S. op de E 55. De aflevering van het nieuwe materieel zal beginnen in 1956. Een bijzonderheid ervan is, dat de plaats van de machinist naar achteren en iets omhoog is gebracht. De inrichting van de afdelingen, die voor de reizigers zijn bestemd, zal dezelfde zijn als die van de nieuwste doorgangs- rytuigen voor getrokken treinen, die op het ogenblik in de exprestreinen naar Maastricht rijden. Verkrijgbaar bij Uw slijter (de vakman I) gen kennis van de vakman, zodat de lezer, die met aandacht de toevallige waarnemingsmomenten bijwoont, ter- zelfdertijd een hoeveelheid algemene kennis opdoet. De plaatjes zijn voor een jeugdig tekenaar bijzonder goed en treffend van levensuitbeelding. Een aanbevolen boek. Z. Joop Dam. Op het buitenspoor. Uitg. N.V. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Met veel genoegen hebben we dit boek bekeken en gelezen. De natuur is rijk aan schakeringen, de uitgeve rijen zijn dit aan boeken over de na tuur. Dit boek kan er nog best bij, al is het een verzamelboek over diverse onderwerpen, die men ook wel elders vindt beschreven. Joop Dam heeft er eèn zwerversboek van gemaakt. Op 't buitenspoor komt men veel tegen, dat onderling verschilt, maar toch byeen- behoort. Zo ziet de schrijver gebon den onderwerpen, nestbouw, boombe- schadigingen, blad- en bloemvariaties, eendensoorten, waterbewoners, strandvondsten, enz. en weet deze onder suggestieve titels en met ver zamelplaten als leesbare stof voor te leggen. De tekeningen zijn goed (de brem heeft Dam niet goed bekeken), zodat we al met al het boek succes toewensen. Z. OVER ALLERLEI ONDERWERPEN N.V. Uitgeverij Kosmos, Amster dam, gaat verder met het herdrukken van handige en instructieve boekjes over uiteenlopende onderwerpen: W. C. van Dijk schrééf een handleiding Voor beginnende fotografen; J. Go- defroy behandelde de inrichting van het aquarium en de verzorging van tropische vissen; mevrouw A. C. Mul- ler-Idzerda schreef over borders in kleine tuinen en G, D. Duursma over cactussen en andere vetplanten. Bob Stijger vertelde alles over zeilen; drs Fop I. Brouwer over lastige dieren en C. Vreedenburgh over tennis. De naam van de serie is: „Weten en kun nen". Dezelfde uitgeverij deed een fraai werk het licht zien over de ruwhari- te fox-terrier van de hand van B. v. Hoeven-de Meyier. Deze schrijf ster heeft een rijke en langdurige er varing in het fokken van deze hon den en zij geniet een internationale vermaardheid. Het boek is kloek uit gegeven en betekent een welkome aanwinst voor de bibliotheek van de hondenliefhebber. Tenslotte deed Kos mos de vijfde druk het licht zien van het uitstekende „100 kamerplanten" van A. C. Muller-Idzérda. „HEILIG WOUD". Vier jonge Fransen maakten in be gin 1953 een semi-wetenschappelijke expeditie naar het gebied der Toma's, ergens in Frans Guyana, dicht bij de grens van Liberia. Het doel van hun tocht was om de magie en het heilig ritueel der natuurvolkeren beter te be studeren. Na hun tocht hebben zij hun ervaringen te boek gesteld, en thans is dit geschrift onder de titel „Heilig woud" in het Nederlands verschenen bij de Uitgeversmij. „Holland", Am sterdam. De vier Fransen behoren tot de eersten, die als vreemdelingen in het heilig woud zijn doorgedrongen en door de inboorlingen werden ingewijd in dè geheimen van hun cultus. Hun Even stoppen...en met ■^uILsfieEcf. verder Met fraaie autoploMj ervaringen bevestigen veel, dat in de wereld van de ethnologie en de gods dienstwetenschap al bekend was, maar daarnaast was het hun mogelijk na dere verklaringen te geven. Het boék is fraai geïllustreerd. Het fijnzinnige verhaal „Twee Ne gerpopjes" van Clare Lennart dat en kele jaren geleden verscheen als ge schenk voor de Boekenweek, is in een nieuw gewaad uitgegeven door A. M. M. Stols te 's-Gravenhage. POCKETBOOKS De afgelopen maanden verschenen verschillende zak-uitgaven, waaron der enkele herdrukken van beroemde uitgaven. Zo gaf in de ABC-reeks de Arbeiderspers George Orwell's be roemde „1984" uit, in eed vertaling van Halbó C. Kool, voorts Graham Greene's „Kogels contant" (verta ling H. W. J. Schaap), en Brich Kast- ners „Fabian" (vertaald door Theun de Vries). In dezelfde serie versche nen vertalingen van Herbert Jenkins „Bindlè-doeken", kostelijke verhalen over een Londense verhuizer en zijn onuitstaanbare echtgenote. Zij date ren reeds van lang voor de tweede wereldoorlog, maar zijn nog altijd amusant. Willem van Iependaal's „De dans om de rinkelboom" is thans her drukt en omgewerkt en in deze serie onder de titel „Madame Pedasco" op genomen. Vervolgens ontvingen wij 'n reeks Spectrum-uitgaven: John Ers- kine, „Het korte uur van Frangois Villon", G. K. Chesterton, „De man, die te veel wist", A. D. Guthrie, „De ti'ek naar hel Westen", Werner Ber- gengrunen, „De ouderdom van Josias van Karp" R. M. Patterson. „Dode- mansvallei. Booth Tarkington. „Pen- rod", en Laurens A. Daane, „Het tweede Prisma-puzzleboek". Uitgeve rij Succes in Den Haag zond ons „Di plomatie op het Hellende vlak" van J. G. Leithauser, eveneens in een zak- uitgave. FEUILLETON „Hij moest Porlock met de lichtge vende verf merken en naar een van de schakelaars zien te komen. Er was een opeenhoping van vingerafdruk ken op de schakelaar by de deur voor het personeel en ook op de deur zelf. Dat is zo ongeveer wat ie kon ver wachten. Maar de schakelaar boven aan de trap was schoongeveegd". „Dat zou op Carroll wijzen Lamb knikte. „Of op Tote. Hij kon daar zijn gekomen als nij door de per- soneelsdeur was gegaan en de dienst trap op, ofschoon ik niet weet, waar om hy dat zou gedaan hebben". Frank schudde het hoofd. „Dat lykt niet aan te nemen. Hij heeft geen postuur om langs de leuning van een trap af te glijden. Ziet U, meneer, ik kan niet begrijpen, hoe iemand die trap zou kunnen af- of oprennen zon der dat men hem hoorde. Op onbe dekt eikenhout is 't onmogelijk stil letjes te lopen". „Tenzij ie op sokken gaat. Carrolfr kan toen hij langs de leuning gleed en de trap weer oprende, zijn schoe nen hebben uitgedaan, om ze later weer aan te trekken. Totc kan ze in de hand hebben gehouden dikke mensen lopen soms buitengewoon licht. Maar ik geloof niet., dat daar veel in zit. Ik kan ook niet inzien, waarom hy de moeite zou hebben ge nomen, de trap op te gaan om de lich- door PATRICIA WENTWORTH ten uit te draaien, terwijl het heel wat eenvoudiger was, het beneden bij de deur voor het personeel te doen „Hierop slaat Masterman's theorie. Hij, Tote, kan de anderen uit de salon hebben gevolgd, toen ze naar de cha rade gingen kyken. Daarop zou hy dooy de donkere hall naar de deur voor het personeel zijn gegaan, achter die deur hebben gewacht en hj| kan Porlock en passant hebben gemerkt. Dus zou hy de schakelaar bij de per- soneelsdeur onder zyn bereik hebben gehad en de lichtgevende plek op Por- lock's rug als leidraad, 't Is allemaal heel mooi in theorie en niet genoeg .bewijs om ermee op de punt van een naald te balanceren!" Op dit ogenblik ging de deur open en trad Pearson binnen met een blad Iets in zijn optreden deed zien, dat hy voor het ogenblik geen butler, geen detective was. Op het blad stond thee gerei in Queen Anne-stijl, verder een overdekte schotel, een vruchtencake en een bord met sandwiches. Ook was er geurend gebak en toast met boter. Pearson sloot de deur behendig ach ter zich en zette het blad neer. „Ik dacht, dat U wel thee zou wil len hebben, meneer. Onder de doek zit toast met ansjovis en tussen de sandwiches gekruide eieren". Toen weer geheel ae particuliere detective, liet hij er op volgen: „Als ik wat mag zeggen, meneer, er is iets, dat U m.r moet weten". „Wat dan?" vroeg Lamb, het ool van de overdekte schotel afwendend. „Spreek op, man!" Pearson keek hem eerbiedig aan. ,,'t Heeft betrekking op het kamer meisje van mrs. Oakley. „Wat is er met haar?" Hy wendde zich tot Frank Abbott, die de theepot had opgenomen. „Neem zelf maar wat ie hebben wilt. Als ik een kop thee Krijg, wil ik er wat substantieels in hebben. Zet ze goed, laat ze goed trekken, doe er goed suiker in, zei myn oude grootmoeder altijd en ze maakte de beste thee, die ik ooit heb geproefd. Toen zich weer naar Pear son kerend, herhaalde de hoofdin specteur: „Wat is er met dat meis je?" „Haar naam is Hooper, meneer... Miss Hooper. Niets byzonders, me neer, behalve, dat mr. Porlock haar had omgekoch*". Lamb ging rechtop zitten, de han den op de knieën. „Zo, had hij haar omgekocht? Hoe denk je dat zo?" Pearson keek nedergier dan ooit. Frank dacht onwillekeurig aan een oorwurm, die onder een steen van daan kwam of kwamen oorwur men niet onder stenen vandaan? Hij wist het niet precies, maar Pearson deed er hem aan denken. „O, ik denk het niét, meneer... ik Wéét het. In deze soort huizen kun nen telefoongesprekken gemakkelijk worden afgeluisterd en de butler is daartoe het best in staat door een af takking naar de provisiekamer, vlak bij de nand en om zo te zeggen privé. Als ik te weten kwam, dat mr. Por lock ging telefoneren, behoefde ik maar naar de provisiekamer te gaan en de deur te sluiten. Nu, in öit geval, als miss Hooper hem opbelde, wat ze natuurlijk niet onder haar eigen naam deed, gaf ik de oproep door naar mr. Porlock en liet hem geloven, dat ik zelf het toestel had opgehan gen. Met een beetje voorzichtigheid kan bij zo'n gelegenheid de klik wor den afgeleid of vérmeden". Frank Abbott schonk drie druppels melk in zyn strokleurige thee en Lamb gromde. „Hoe ontdekte je, dat het die Hoo per was, als ze haar naam niet noem de?" .,De telefoonjuffrouw kon mij het nummer van de abonné opgèven. De naam, die miss Hooper noemde, was Robinson. Ik ontdekte al gauw, dat er op Mill House niemand van die naam was. Uit de gesprekken bleek duide lijk, dat ze door een kamenier of zo iemand werden gevoerd". „Wat had ze te zeggen?" Het begon verleüen Dinsdag. Zij noemde zich miss Robinson en ik ver bond haar met mr. Porlock. Dat was Dinsdagavond. Hij zei: „Is er wat te rapporteren?" en zy antwoordde: „Niet heel veel. Ze zijn hier aangeko-1 men, maar miss Cole, de gouvernante, is weer naar de stad gegaan en de oude kinderjuffrouw is hier weer". Mr. Porlock zei, dat hij geen belang stelde in oude kinderjuffrouwen, maar wel in de nieuwe secretaresse. Dè kamenier snoof eens en zei, dat mr. Oakley bezig was, dat kind te bederven, door haar naar de stad te zenden om een nieuwe avondjapon voor zichzelf te kopen. Mr. Porlock vroeg: „Wanneer?" en de vrouwen stem antwoordde: „Morgen", waarop mr. Porlock met nadruk zei: „Luis ter... dit is heel belangrijk". Toen vertelde hij. dat mr. Oakley wat licht gevende verf wilde hebben om een klok voor de jongen op te schilderen en dat zij er voor moest zorgen, dat mrs. Oakley miss Brown ae secre taresse naar de Luxe Stores zond tussen twaalf en één uur want daar hadden ze die verf. „Vergeet het nu niet en breng de zaak niet in de war", voegde hij erbij. „Ze moet tussen twaalf en één uur' ln de Luxe Stores zyn". Ook vroeg hij, hoe miss Brown zou gekleed zijn en ze deelde hem mee, dat ze maar één, nogal versleten lichtbruine mantel had. Toen infor meerde hy naar haar hoed, haar schoenen en haar handtasje, alles heel nauwkeurig. Lachend zei hij „Hebben haar haren en haar ogen gelijke kleur?" maar de kame nier verklaarde een beetje spottend, dat ze niet zoveel op het kind had gelet. Op zijn vraag: „Nog wat an- lers?" gaf ze ten antwoord, dat er iets grappigs was gebeurd en toen hij wilde weten wit. vertelde zij het he i. Het schijnt, dat mrs. Oakley voor het diner uit haar slaapkamer naar het boudoir was gegaan en dat Hooper toen een kreet had gehoord, if h"'** alsof haar mevrouw zich Ze was toen gaan kijken wat er aan de hand zou zijn en had toen mrs. Oakley met een verkreukelde foto in de handen gevonden, waarop ze maar bleef staren. Plotseling scheen ze flauw te zullen vallen en Hooper had de foto opgeraapt. „En...?" vroeg mr. Porlock en de kamenier zei nogal hatelijk: „Moet ik U vertellen, van wie dat portret was?" Mr. Porlock antwoordde: „Je kunt me de naam van de fotograaf zeggen", waarop zij weer: „Rowbecker Son, Norwood' Mr. Porlock floot en belde af. Een paar minuten later belde hij een num mer te Londen op hier is het, me neer en sprak met iemand, die hy' Maisie noemne. Hij zei: ,."t Is morgen tussen twaalf en één. Kijk naar een lange, lichtbruine, wat versleten man tel en gaf vervolgens de rest van de beschrijving, die de kamenier hem had verschaft. Hij eindigde met de woorden: „Haar en ogen waren altijd volkomen gelijk van kleur. Ik denk, dat ze 't nog wel zijn... goudbruin en heel aantrekkelijk. Doe je best!" „Dat was toen alles meneer". „Werd er nog meer getelefo neerd „Ja, meneer, mis3 Hooper belde de volgende dag ongeveer half acht op, ze kon het niet vroeger doen. want ze moest wachten tot mrs. Oakley een bad was gaan nemen Ze ver telde, dat mr. Oakley en miss Brown terug waren en mr. Porlock vloekte. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9