Atoomgordijn tussen Oost en West thans volledig neergehaald Nieuwe Duitse ambassadeur heeft delicate taak in Joego-Slavië klankbord) PREMIER DIEM STUURT EEN DELEGATIE NAAR PARIJS ROTTERDAMSE METSELAAR INBREKER HIELD VACANTIE VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTELIJKE GEDELEGEERDE VERKLAART t Russen verstrekken zeer geheime gegevens Russische geleerden hebben Donderdag op de atoomconferentie een mas sa zeer geheime gegevens over de Sowjet-experimenten op het gebied van het kernonderzoek aan de andere atoomdeskundigen verstrekt. Zy verrasten de andere gedelegeerden door gedetailleerde inlichtingen te geven over him experimenten op het gebied van de atoomsplijting feiten, die tot nog toe zowel door Oost als West zorgvuldig geheim werden gehou den. Een Westelijke gedelegeerde zei: „het atoomgordyn op het terrein van de fundamentele physica is thans volledig tussen Oost en West neerge haald". Nooit tevoren was zulk een rijkdom aan bijzonderheden in zulke exacte bewoordingen tussen de leidende geleerden der wereld uitgewisseld. De Russische gedelegeerde dr. Kozadaef gaf een lange lijst van zeer tech nische gegevens en metingen, welke in hoofdzaak een aanvulling vormde op wat in het Westen is gevonden. Een Westelijke afgevaardigde zei, dat de Russen onmogelyk zoveel ken nis hebben verkregen door middel van inlichtingen afkomstig van spionnen. Op de internationale conferentie over atoomenergie hebben geleerden uit verschillende landen Donderdag hun ervaringen met het gebruik van kern reactors beschreven. Over de Noors Nederlandse reactor in Kjeller bij Lil- Ieström in Noorwegen is daarbij een verhandeling van de hand van de Ne derlandse dr T. J. Barendregt en vier van zijn Noorse collega's gepresen teerd door de Noorse natuurkundige N. Hïdle. Deze reactor, waarvan de bouw in 1948 is begonnen, was eind Juli 1952 klaar om in werking te worden ge steld, maar kort nadat dit was ge schied werd hij voor de tijd van onge veer zes maanden gesloten, omdat het gewenst bleek, veranderingen in de afscherming aan te brengen. De effec tieve productie van isotopen begon pas in Januari 1953 cn sedertdien zijn er meer dan duizend zendingen isotopen uit Kjeller naar afnemers buiten het instituut gegaan. Een belangrijk deel van deze zendingen bestond uit mate riaal, dat zowel in als buiten Europa gedistribueerd werd door de N.V. Phi lips Roxane, de andere zendingen, die rechtstreeks vanuit Kjeller plaats had den, waren hoofdzakelijk voor Scan dinavische landen. Eigen productie Het aantal zendingen isotopen kon van jaar tot jaar worden verdubbeld en volgens de verhandeling bevestigt dit resultaat de juistheid van de oor spronkelijke gedachte, dat een eigen productie van radio-actieve isotopen de stoot zou kunnen geven tot binnen lands verbruik vain isotopen en dit ge bruik zou kunnen aanmoedigen. Zon der deze eigen productie zou een aan tal belangwekkende toepassingen van isotopen niet hebben kunnen plaats vinden, aldus de verhandeling. Nauw verbonden met de productie van isotopèn is het consultatieve werk dat door het instituut in Kjeller wordt gedaan, om het industriële gebruik van radio-actieve isotopen te verge makkelijken. Een aantal van de in dustriële toepassingen, die uit dit werk zijn voortgevloeid, zullen tijdens het verdere verloop van de conferentie afzonderlijk worden besproken. Tot nu toe heeft zich in Kjeller slechts een ernstig geval van zware besmetting met radio-actiëf materiaal voorgedaan. Dit gebeurde, toen de aluminiumhuls, waarin zich ongeveer twee kilogram uranium bevond, na drie weken bleek te zijn gebarsten. Ministers 28 October in Genève bijeen Te Parys is Donderdag officieel medegedeeld, dat de overeengekomen besprekingen der ministers van bui tenlandse zaken van de „Grote Vier" 27 October a.s. te Genève znllen be ginnen. De datum voor de conferentie was door het Westen voorgesteld. Er zal een gemeenschappelijk secretariaat voor de conferentie zijn. In een korte officiële bekendmaking heette het, dat de bijeenkomst is geregeld „na overleg via diplomatieke kanalen". Voor afsluiten militaire overeenkomst Een Zuidvietnamese regeringsde legatie, waarvan o.m. de onder-mi nister voor landsverdediging en voorts generaal-majoor Zram van Don van het nationale leger deel uitmaken, is Donderdag per vliegtuig naar Pa rijs vertrokken, waar zij met Frapse regeringsvertegenwoordigers zal on derhandelen over het sluiten van een militaire overeenkomst. De Zuitvietnamese minister van onderwijs, die zich reeds te Parijs bevindt, waar hij onderhandelt over het sluiten van een Frans-Zuidviet- namese culturele overeenkomst, zal zich aldaar bij de delegatie voegen. De delegatie heeft een brief van premier Ngo Dinh Diem aan Frank- ZWARE KOFFERS Logeren in leegstaande villa Een Rotterdamse bouwvakarbeider, de 29-jarige A. S. was in zijn vacan- tie by een vriend in Den Haag gaan logeren met het vaste voornemen zyn vrije tijd op zijn manier goed te besteden. Daarvoor had hy enig be ginkapitaal nodig. Hij stal daarom de radio van zijn vriend en verkocht deze. Op 26 Juli, 's avonds, begon hy toen zijn echte vacantiebesteding. Hy brak in een alleenstaande vil la in en snuffelde er eens rond. Uit de correspondentie, die hij er vond, bleek hem dat de bewoners buiten lands vertoefden en .voorlopig niet zouden terugkomen. Die avond leg de hg zich in gemoede te ruste in het LEED. Mej. Claudia Hamilton uit Charleston in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina heeft een eis tot scha devergoeding tot een bedrag van 20.000 dollar ingediend tegen een kle- dingsmagazijn, waar zij een badpak had gekocht. Toen zij er mee in -zee was geweest, bleek dit badpak door zichtig te zijn geworden, waardoor zij geschokt en vernederd was en „haar persoonlijkheid psychisch geleden had". NIET VERSLAGEN. De 80-jarige Carlo Bonuzzi klom in F err ar a (Ita lië) in een vliegmachine en strooide vervolgens duizenden pamfletten over zijn stad uit. Inhoud: Beste vrienden en burgers. Mijn hartelijke groeten uit deze vliegmachine; ofschoon mijn vrouw mij verlaten heeft, treur ik niet en ga door met liet leven van de op gewekte kant te bekijken. VRACHTJE. Taxichauffeur Terumit- su Sano in Kobe (Japan) was wel enigszins verontrust door het vreemde gedrag van zijn zo juist ingestapte passagier. Hij reed tenslotte maar door naar het politiebureau waar men spoe dig uitvond, dat zijn „vrachtje" het plan had zichzelf van het leven te be roven in de taxi, waartoe hij maar 20 staven dynamiet bij zich had. AFWEER. In Detroit had Matthew Williams zich op listige wijze in het bezit gesteld van de beurs van een da me, tijdens de dienst in de „Star of Hope'-kerk. Maar Matthew had bui ten de waakzaamheid van de dames gerekend. Nauwelijks was de diefstal ontdekt of de wrekende gerechtigheid kwam in de vorm van een aanval van 20 vrouwelijke lidmaten. Het gelukte de politie ternauwernood de man te rug te vinden daar de dames op hem waren gaan zitten, in afwachting van de arrestatie. bed van het vacantievierende echt paar en de volgende morgen nam hij er een lekker bad Uit de blikjes soep en gehakt bereidde hy zich een sma kelijk ontbyt. Gesterkt ging hy daar op aan de slag. De complete garde robe van mynheer en mevrouw, het tafelzilver, twee radio's, een wekker een divankleed, een schrijfmachine, enfin, de ene koffer vulde hy na de andere. Als het dragen van een kof fer hem te zwaar viel bestelde hy een taxi Gratie Hij zocht een goede oude vriend, de 37-jarige Haagse loswerkman A. B., met wie hij vroeger een voorrecht had gedeeld: zij beiden hadden na melijk op 6 Mei van dit jaar, toen zy in het gevang verbleven, gratie ver kregen. De vriend bracht de omvangryke buit naar een Haags caféhouder, de 44-jarige M. H. van de E., die er 3000 voor neertelde. De metselaar en de loswerkman namen het er toen goed van en smeten het geld in ijl tempo over de balk. Edoch, de vriend, by wie de trouwe loze metselaar aanvankelijk had ge logeerd, had zich naar de politie ge spoed om de diefstal van zyn radio toestel aan te geven. De metselaar werd gevat en toen hy op het bureau zat bekende hy ook maar de inbraak in de villa. Een kennis van de bewo ners, die een oogje in het zeil zou houden, had echter al aangifte ge- van insluiping, maar had slechts de diefstal van flessen drank opgemerkt. rijks minister-president Faure bij zich. Gemeend wordt, dat hierin de volgende voorstellen zyn gedaan: 1. Een geleidelijk aan terugtrek ken van het Franse expeditionnaire leger in Zuid-Vietnam. 2. Overdracht van het opperbevel aan de Vietnamese legerleiding. 3. Bespreking van de status der Franse militaire missie in Vietnam. 4. Frans-Zuidvietnamese militai re samenwerking in Zoavo-verband. KNAC dringt aan op verkeersonderwijs Herziening lager-onderwi{swef 1920 noodzakelijk De KNAC heeft zich met een adres gericht tot de minister van onderwijs, Kunsten en wetenschappen met ver zoek het verkeersonderwys op de la gere scholen verplicht te stellen door ue voorgenomen herziening der lager- onderwijswet 1920 op korte termijn te realiseren. Herhaaldelijk heeft de KNAC er by de regering op aangedrongen om het verkeersonderwys op de lagere scho len als leervak in te voeren. Haar eerste poging sindsdien gevolgd door vele andere dateert reeds van vijfentwintig jaar geleden. Met grote teleurstelling heeft de KNAC moeten constateren, dat het nog steeds niet mogelijk is gebleken het verplicht verkeersonderwijs op de lagere scho len in te voeren. Handelsreizigers ontstemd over tariefsverhoging N. S. Compensatie gevraagd. De samenwerkende drie confessio nele organisaties van handelsreizigers hebben zich met een schrijven tot de directie van de Nederlandse Spoorwe gen gewend, om van hun ernstige te leurstelling kennis te geven over de verhoging van de algemene spoor wegabonnementen. De handelsreizigersorganisatïes er kennen de noodzaak van een sluiten de exploitatierekening van de spoor wegen, maar zij vragen zich af of de hogere kosten van exploitatie moeten worden afgewenteld op degenen, die voor de uitoefening van hun beroep op de spoorwegen zijn aangewezen. De snellere verbindingen hebben met zich gebracht de sluiting van een aantal kleinere stations, hetwelk voor de handelsreiziger uit hoofde van zyn beroep, tyd- en geldverlies bete kent. Tegenover de tariefsverhoging wordt voor de algemene abonnementskaar ten compensatie verzocht. Gedacht wordt aan een beperkte geldigheid op bepaalde buslijnen van de dochteron dernemingen van de N. S., in het bij- zonder naar die plaatsen waar voor heen de treinen stopten. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft deze week in Ge nève onthuld, dat Amerikaanse ge leerden opzettelijk een in de Ameri kaanse Idaho-woestijn gebouwde klei ne atoom-reactor hebben doen ont ploffen om te weten te komen, hoe veel schadelijke straling er »ia een dergelijke explosie zou overblijven. Toen alle veiligheidsinstallaties van de reactor buiten werking waren ge steld of verwijderd, en er dus een on gecontroleerde reactie begon, liep het vermogen van de reactor in een tien de seconde op tot meer dan 10 mil lioen kiloviatt en volgde er een explo sie, die stukken van het proef-appa- raat ver over de woestijn verspreidde. De atoomflits was een halve mijl ver te zien. Er schoot een donkergrijze wolk dertig meter de hoogte in, maar de gevaarlijke straling was buiten een cirkel met een straal van twee honderd voet niet meer merkbaar. Foto onder: de reactor, de ,J3orax I" genoemd, voor de explosie. Foto bo ven: de explosie, waarbij men de stuk ken in de lucht ziet vliegen. (Radiografisch overgebrachte foto) Door een expeditie onder leiding van dr. J. Arnold Shotwell van het universi teitsmuseum voor nètuurlijka historie Portland (Oregon) is in de woestijn van midden-Oregon het skelet van een bron tosaurus gevonden. Het is het eerste ske let van deze sauriersoort, dat ten Westen van de Rocky Mountains in Noord-Ame- rlka is aangetroffen. TOENADERING BONN—BELGRADO Tito eist 400 millioen mark wegens oorlogsschulden De Joegoslavische regering heeft het agréement verleend aan dr. Karl Pfleiderer, die door de Westduitse Bondsregering is voorgesteld als nieu we Duitse ambassadeur in Belgrado. Pfleiderer, thans liberaal afgevaardigde in de Bondsdag, zal nu binnen kort de sedert meer dan anderhalf jaar verlaten diplomatieke post gaan betrekken. In Bonn hoopt men, dat daarmee ook een keer zal komen in de ontwikkeling der verhouding tussen beide landen, die in het afgelopen jaar steeds slechter is geworden. Voornaamste oorzaak der spanningen is de langdurige vertraging, die de onderhandelingen over terugbetaling van Duitse schulden uit de tijd vóór en tijdens de oorlog hebben ondergaan. Daarnaast heeft de Joegoslavische regering ook nooit verzwegen, dat zy de eerste poging van Bonn om de ambassadeurspost in Belgrado te be zetten als een belediging heeft opge vat. Bonn verlangde toen namelijk agréement voor Von Trützschler, een diplomaat uit het nazi-tijdperk, die ook in de oorlogsjaren in Joego-Sla vië was gestationneerd. Joego-Slavië verlangt van de Bonds republiek de onmiddellijke terugbeta ling van 400 millioen mark, in hoofd zaak voor de tijdens de oorlog van gedeporteerde Joegoslavische arbei ders ingehouden sociale lasten. An dere Joegoslavische vorderingen val len onder de Londense schuldenre geling. Tito werd boos Tot dusver heeft de Bondsregering zich slechts bereid verklaard het In hotel Otte te Hoedekenskerke werd Donderdagmiddag het zilveren jubileum van de heer I. Groenewege. dijkgraaf van het luaterschap Hoede kenskerke, gevierd. Namens het wa terschap bood de gezworenede heer M. Stejn (links), de jubilerende dijk graaf een fraaie reproductie aan. tiende deel van de vorderingen te er kennen. Een eis van Tito de schul den te voldoen heeft de Bondsrege ring lange tyd onbeantwoord gela ten. Eerst nadat de Joegoslavische staatschef een bijzonder scherpe re de tegen Bonn had gehouden, stelde de Bondsregering enkele weken gele den nieuwe riehtlynen op voor her vatting der onderhandelingen. Pflei derer zal deze riehtlynen- mee naar Belgrado nemen en het is mogelijk, dat men nog dit jaar uit de impasse zal kunnen komen, maar een tege moetkoming in de vorm van rente vrije handelscredieten, die later te gen de schulden zullen worden ver rekend, lijkt waarschijnlijk. Dat de ontstemming van Tito over de houding van Bonn plotseling ern stig wordt opgenomen, nadat men lange tyd de in Belgrado gevoer de perscampagne generlei reactie waardig keurde, wordt wel toege schreven aan de verminderde politie ke spanning tussen Belgrado Moskou. Na de opstand tegen president Péron Geen doodvonnissen De Argen jnse schout-bij-nacht Sa muel Toranzo Calderon van het corps mariniers is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf en degradatie in het openbaar wegens zijn leidende rol m de mislukte staatsgreep tegen de regermg-Péron van 16 Juni jl„ waar bij naar raming 300 personen om het leven kwamen en 2000 gewond wer den. Men voegde hieraan toe, dat nog zes officieren levenslang gekregen hebben, 25 officieren kregen gevan genisstraffen van beperkter duur en 19 werden onschuldig bevonden en onmiddellyk vrijgelaten. G?e" e.nk®le der beklaagden kreeg i de doodstraf. 6 Het Wereldgebeuren Faure - 21ste premier Niemand heeft aan het kabinet- Faure een lang leven voorspeld. Edgar Faure thans de 21ste premier sinds de tweede wereldoor log heeft het succes van zes maanden regeringsbedryvigheid dan ook ten dele te clanken aan de vroe gere vriend en thans bitterste rivaal, Mendès-France. De heren afgevaar digden van dc nationale vergadering het Franse parlement zyn maar al te bevreesd, dat zy door Faure naar huis te sturen P.M.F. te rug zullen krijgen. En in tegenstel ling tot zijn optreden in 19o2, toen hij het record vestigde door 40 maal de kwestie van vertrouwen te stellen in een regeringsperiode van 40 dagen heeft Faure dit alles thans zorgvul dig vermeden. Hij won ditmaal op rustige-wyze, hetgeen P.M.F. in dra matische acties trachtte te bereiken. Vóórdat de nationale vergade ring met vacantie ging, kon Faure er op wijze, dat de lonen waren verhoogd maar dat de kosten van het levensonderhoud gelijk ge bleven waren. De productie steeg met 10J/o procent vergeleken by het vorig jaar en zij is thans 76 procent van het vóóroorlogse gemiddelde. In dien deze vooruitgang aanhoudt, zo meent Faure, zal de Franse levens standaard in de volgende tien jaren verdubbelen. Hij kreeg de Parijse accoorden ër door. sloeg een goed figuur in Genè ve en stelde de neutralisten tevreden door een uitnodiging 'aan te nemen voor Moskou. De Tunesiërs kregen zelfbestuur maar over Algerië en Marokko kon de premier niet veel laten horen. Daarvoor moet men afwachten wat Grandval zal kunnen bereiken. Be paald gerust zijn de afgevaardigden daarop niet, want zij herinnerden zich maar al te wel, hoe Laniel twee jaar geleden van hun vacantie profi teerde door sultan Ben Yoessef te verbannen en in zijn plaats sultan Ben Moulay Arafa op de Marok kaanse troon te verheffen. Maar ad vocaat Faure zeide in één adem, dat hij niet zou wyken voor geweld en dat Frankrijk een politiek van evolu tie en hervorming zou volgen. Overi gens beloofde hij dat er niet getracht zou worden iets te bereiken door een politiek van verrassing of sensatie. En zo zit Faure dus met de pro blemen van Marokko, de Saarkwes- tie, de nieuwe taktiek der Russen, de moeilijkheden in Noord-Vietnam, de opstand der Franse wynboeren en wat niet al. Misschien dat hij nog tijd vindt om te lezen, wat de Zwitserse journalist Herbert Llithy, die 20 jaar als correspondent in Parijs werkte, schreef over de gedragingen van Marianne. In het werk „A l'heu- re de son clocher" komt deze scri bent tot de conclusie, dat de Franse politici het prestige van een grote mogendheid pogen op te houden met middelen van een kortzichtige dorps politiek. De nationale economie wordt be heerst door een veel te uitgebreide klasse van handeldrijvende en on economisch werkende bedrijfjes, die met behulp van staatssubsidies in het leven moeten worden gehouden. In Frankrijk worden de grootste politieke vraagstukken uitgevochten op het niveau van de volkomen door de tijd achterhaalde ruzie tussen de pastoor en de schoolmeester van Clo- chemerle. Nergens is het staatsge zag zo gecentraliseerd als in Frank rijk, waar een enorm ambtelijk appa raat van uit Parijs elke vorm "van plaatselijke autonomie uitschakelt. Daarbij komt een conservatisme van een volk, dat zich bijna instinctief verzet tegen de gelijkschakeling van een technisch gestroomlijnd tijdperk. Achter een Chinese muur van tallo ze protectionistische maatregelen is het zelfs de voornaamste hinderpaal geworden voor de economische Inte gratie van Europa. Lettend op al "deze factoren komt men tot de tegenstelling van een Frankrijk, dat een leidende positie wil innemen in de wereldpoli tiek en tegelijkertijd zich maar "het liefste terugtrekt in een ondoor dringbaar isolement. Voorwaar: Faure uit de omgeving van Mendès-France. waar men ten-, slotte wel oog heeft voor deze moei lijkheden, is niet benijdenswaardig... EDGAR FAURE: tal van problemen. Kleine onderzeeboten met atoomaandnjvin? in V. S. De Verenigde Staten zijn van plan kleine onderzeeboten met atoomaan- drijving te bouwen, aldus is Woens dag in Washington meegedeeld. John von Neumann, tijdelijk voor zitter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie in afwezigheid van Lewis Strauss, verklaarde aan de pers dat tussen de commissie en een particuliere firma een contract is getekend voor de bouw van een reactor, die geschikt is om in kleinere onderzeeboten te worden geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5