PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Twee „vliegende verhuiswagens" 66 doden m botsing Wens van Gedeputeerde Philipse afsluitdijk in Westerschelde PEKING EIST MAATREGELEN TEGEN SYNGMAN RHEE GRANDVAL VERDEDIGT ZIJN PLAN VOOR MAROKKO Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang No. 187 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum •van f 1.—. „Brieven of adres Bureau v. ct. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 2 RAMP VOOR AMERIKAANSE LUCHTVAART Ongeval tijdens oefeningen boven West-Duitsland De Amerikaanse militaire luchtvaart werd Donderdag in Duitsland door een ernstige ramp getroffen. Bij een botsing- van twee troepen-transport- vliegtuigen kwamen 66 personen om liet leven. Het ongeval geschiedde bij Edehveiler nabij Stuttgart. De twee vlieg tuigen van het type C 119, z.g. „vliegende verhuiswagens" kwamen mét eikaar in botsing tijdens oefeningen in het luchtvervoer van troepen. Een van de verongelukte toestellen kreeg na de start, toen het een hoogte had bereikt van 1300 meter, motorpech, waardoor het hoogte ver loor en het tweede vliegtuig ramde. Het eerste toestel stortte direct bran dend omlaag', het tweede toestel vloog nog even door, doch men kon het kennelijk niet in de hand houden en het vloog op de grond in brand. Het eerste toestel had 41 soldaten aan boord, een bemanning van vier en een ladingmeester, in het tweede zaten 14 soldaten, -vijf bemannings leden en een ladingmeester. De vlieg tuigen waren opgestegen van het vliegveld Echterdingen bij Stuttgart. Onmiddellijk stegen verscheidene Amerikaanse hefschroefvliegtuigen op van Stuttgart, die naar de plaats van de ramp vlogen. Zij konden evenwel niets anders doen dan hier en daar wat wrak stukken oppikken. Politiemannen, brandweerlieden, boswachters en boeren, die naar de plaats van de ramp kwamen, vonden van het eerste toestel slechts bran dende en smeulende wrakstukken, Uitdaging Wanneer iemand voor elk woord, dat sinds 1945 in ons goede land is geschreven over de woningsi tuatie, slechts één cent zou krijgen, dan zou hij nu reeds vele malen milli- onnair zijn. En dat kapitaal zou stil aan verder groeien, want de stroom artikelen en beschouwingen over dit onderwerp houdt aan. Waarom? Om dat de toestand nog altijd bedroevend isMinister Witte heeft het Woensdag de Eerste Kamer nog eens voorgere kend: 't bouwprogramma vermeldt per jaar 65.000 nieuwe panden, waarvan er 40.000 nodig zijn voor de toeneming van de bevolking en 80Ö0 voor krotop ruiming, zodat het grote tekort wordt ingelopen met slechts 17.000 woningen per jaar. Vandaar dat de bewindsman de bouwactiviteit in andere sectoren door beperkende maatregelen afremt, weliswaar een negatieve maatregel, maar wellicht niet zonder gevolgen. Met enkele cijfers kan dit worden ge ïllustreerd. Op 1 Januari 1954 was er voor 1952 millioen aan bouwwerken in uitvoe ring, een jaar later voor 2095 mil lioen en per 1 April j.l. voor 2265 mil lioen. Een belangrijke toeneming dus, waarin evenwel de woningbouw on voldoende deelde. Het aantal goedkeu ringen van woningbouwplannen be droeg bijvoorbeeld in het eerste kwar taal van 1955 ca. '14 millioen minder dan in de overeenkomstige periode van 1954. Daarentegen was het totale bedrag voor bouwwerken van de over heid tot 178 millioen opgelopen. Be perkingen in deze sector kunnen dus inderdaad goede gevolgen hebben. Toch dient men van deze maatre gel niet alle heil te verwachten. Het tekort aan bekwame bouw vakarbeiders blijft bestaan, terwijl dit juist de kern van het probleem uit maakt. Er zal derhalve nog heel wat méér moeten gebeuren en ook de mi nister is daarvan doordrongen. Hij sprak tenminste in de Kamer van „ver hoging van de productiviteit, die wel licht te bereiken is door het afstappen van „bijbelse" bouwmethoden. Deze laatste misschien wat over dreven uitdrukking is enige tijd ge leden voor het eerst gebruikt door professor G. H. M. Holt, voorzitter van de onlangs door de K.V.P. in het leven geroepen „commissie Woningbouw". Hij betoogde, dat in de bouwwereld van heden nagenoeg dezelfde metho den worden gebruikt als in een grijs verleden. Men kan het ook anders zeg gen: de bouwvakken bevinden zich nog in de ambachtelijke sfeer, terwijl daarentegen allerlei andere productie vormen reeds lang zijn geïndustriali seerd. Het R.K.-weekblad „De Linie" schonk bijzonder veel aandacht aan de woorden van professor Holt en sprak zelfs van „een uitdagingEen uitda ging aan architecten, ingenieurs, aan nemers en bouwvakarbeiders om me thoden te bedenken, waardoor de wo ningproductie drastisch kan worden opgevoerd en versneld met de ter be schikking staande mankracht, zonder dat tijd verloren gaat. Een uitdaging? Zonder twijfel, maar niet alleen aan de technici, maar evenzeer aan de minister en zijn ambtenaren. Want dit verklaarde pro fessor Holt ook: „De vele verschillen de regelingen en bepalingen van dé bouwwetgeving leiden tot dubbel werk en verspilling van schaarse tijd en energie" Volkomen juist. Ook in •de administratieve of zo men wil: in'de buieaucratische sector zal er allerlei moeten verbeteren, maar de vraag is alleen of minister Witte een krachtfiguur van voldoende formaat is om ook in de papier-groothandel van zijn departement methoden in te voe ren. waardoor naar hel woord van „De Linie" de woningbouwproduc tie drastisch kan worden opgevoerd Een uitdaging! Zal men ten depar- temente en in de bouwwereld de hand schoen oprapen? verspreid over een groot gebied. Een politièman verklaarde, dat het er uitzag alsof het toestel geheel uit elkaar was gebarsten. Overal lagen de stukken verspreid. Het tweede toestel kwam intact neer; het ploeg de een diepe voor in een stuk bos en vloog toen in brand. De toegesnelde helpers, trachtten nog mensen uit 't brandende wrak te trekken doch zij werden door dè grote hitte terug ge dreven. De brandweer begon onmid dellijk de brand te blussen, die van de wrakken was overgeslagen naar de bomen van het bos. Deze ramp is op drie na de ergste in de geschiedenis van de lucht vaart. De grootste ramp voltrok zich op 18 Juni 1953, toen een Ameri kaanse „Globemaster" met militaire verlofgangers neerstortte ten Noor den van Tokio en alle 129 inzitten den om het leven kwamen Een half jaar tevoren waren bij een ongeluk met een andere „Globemaster" 87 personen om het leven gekomen. In November 1950 kwamen 80 men sen om het leven hij een vliegtuig ongeluk in Wales. In Venlo twee zusters tijdens noodweer gedood Tijdens een noodweer, dat Donder dagmiddag boven Venlo woedde, zijn twee zusters, de 57-jarige mevrouw A. K.-B. en de 59-jarige mevrouw C. C.- B. door een verkeersongeval om het leven gekomen. Toen de twee Venlose dames uit een autobus stapten wilden zij wegens de slagregen snel de rijweg oversteken. Zij hebben daarbij niet voldoende op het verkeer gelet, met het gevolg dat zij doof een vrachtwagen werden ge grepen. Een van de zusters overleed ter plaatse, de andere werd met zware verwondingen in een ziekenhuis opge nomen, waar zij korte tijd later over leed. Bij een hevig onweer is op vele plaat sen het regenwater de kelders binnen gestroomd, terwijl enkele wegen kwa men blank te staan. Men vreest, dat de te velde staande gewassen veel van de stortregens en hagelbuien te lijden hebben gehad. MOEILIJKHEDEN IN KOREA Spoedbijeenkomst in Washington Het ministerie van buitenlandse zaken in Peking heeft Donderdag de pogingen van de Zuidkoreaanse regering, om de leden van de neutrale commissie van toezicht op de naleving van het bestand uit Zuid-Itorea te verwijderen, openlijk veroordeeld. Woensdagavond hebben vertegenwoor digers van zestien landen, die in Korea onder de vlag der V.N. vochten, in Washington een spoedbijeenkomst gehouden over de politieke toestand op het verdeelde schiereiland. De Amerikaanse generaal Lemnitzer heeft gepoogd president Syngman Rhee terug te laten komen op zijn ultimatum aan de neutrale commissie. De betogingen in Zuid-Korea tegen de commissie zijn minder heftig ge worden. Men schrijft dit toe aan het beroep van de premier om zich van elke geweldpleging te onthouden. In een verklaring, omgeroepen door radio-Peking, wordt gezegd dat rood China de V.S. en de andere landen verantwoordelijk stelt voor het on middellijk treffen van maatregelen tegen de dreigende actie van „de kliek van Syngman Rhee". Het Chinese ministerie dringt er bij alle betrokken regeringen op aan een conferentie te beleggen ten ein de „met een ruime deelneming van Aziatische landen een vreedzame regeling van het Koreaanse vraag stuk te zoeken". Twee meisjes in Bergen aan Zee verdronken Ongeveer ter hoogte van de plaats waar de afgelopen winter in Bergen aan Zee de „Katingo" is gestrand, zijn Donderdag twee meisjes verdronken. Het zijn de 8-jarige A. G. en de G-ja- rige A. M. G. van der S., beiden af komstig; uit Amsterdam, die met hun ouders in Bergen logeerden. Door de straffe Noordoosten wind stond er een zeer sterke trek naar zee.' Ook op de Bevelanden kan men van tijd tot tijd aanschouwenhoe vanuit de lucht de te velde staande geivassen besproeid worden. Deze vluchten bie den vaak een spectaculaire aanblik. (Foto P.Z.C Donderdagmorgen is in Cadzand de nieuwe zeesluis door Rijkswaterstaat officieel overgedragen aan het water schap „Het Vrije van Sluis". De hoofdingenieur-directeur der Rijks waterstaat in Zeeland, n J. H. van der Burgt, tijdens zijn toespraak. (Zie ook het verslag op deze pagina) (Foto P.Z.C.) Negentien doden in V.S. door mysterieuze ontploffing Zes huizen en restaurant afgebrand TJit de geblakerde puinhopen van een restaurant te Andover (in de Amerikaanse staat Ohio), waar zich Woensdagavond een mysterieuze ont ploffing voordeed, zijn negentien lij ken geborgen. De ontploffing deed zich voor tij dens een onweersbui. Er ontstond brand waardoor zes huizen en het restaurant in de as werden gelegd. tandweerlieden en vrijwilligers heb- n de gehele nacht naar slachtoffers fezocht. Hun werkzaamheden duur- en Donderdag de gehele dag voort. Volgens eerdere ramingen geloofde men, 'dat 25 personen om het leven warén gekomen. „DE LAATSTE KANS" Vele doden in guerilla-strijd De Franse resident-generaal van Marokko, Gilbert Grandval, heeft Don derdag te Parys voor de coördinatie-commissie voor Noord-Afrika zijn plan „van de laatste kans" met kracht verdedigd. De bijeenkomst werd bijgewoond door premier Faure en dertien minis ters, benevens de resident-generaal van Tunesië en de gouverneur-gene raal van Algerië. De besprekingen zullen waarschijnlijk twee dagen duren. Daarna zal het kabinet, dat in het komende weekend of in het begin van de volgende week onder voorzitterschap van president Coty bijeenkomt, een beslissing nemen. Onder de ministers bevonden zich geen voorstanders van Grandvals plannen. Minister Pinay en generaal Koenig zijn sterk' gekant tegen een oplossing, zoals die door Grandval wordt aanbevolen. De minister voor Noordafrikaanse aangelegenheden Pierre July, zou bereid zijn tot gedeeltelijke steun aan Grandval. ZEESLUIS IN CADZAND OVERGEDRAGEN Eerste zwakke plaats in Zeeuwsè zeeweringen nu veilig gesteld (Van onze speciale verslaggever) Bij de vele woorden van dankbaarheid, Donderdagmorgen gesproken in Cadzand ter gelegenheid van de officiële overdracht van Rijkswaterstaat aan het waterschap „Het Vrije van Sluis" van de nieuwe zeesluis, noopten de woorden van de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, die sprak namens de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr inr A. F. C. de Casembroot, wel zeer tot bezinning. Ook de heer Philipse gewaagde van de dankbaarheid, welke het provinciaal bestuur vervult, nu de eerste van de 48 zwakke plaatsen in de Zeeuwse zeeweringen met de ingebruikname van de nieuwe zeesluis in Cadzand is veilig gesteld. Maar direct daarop gaf de heer Philipse als zijn mening te kennen, dat West Zeeuwsch-Vlaanderen zich menselijkerwijs gesproken eerst recht veilig zou kunnen voelen als er door de Westerschelde een afsluitdijk gelegd zou zijn. Hetzij van Walcheren uit, hetzij van Zuid- Beveland uit. Met nadruk betoogde de heer Phi lipse, die in zijn toespraak in het bij zonder het accent legde op de beveili ging, dat hij sprak als leek. Maar, „va rende op het kompas van de deskundi gen", vroeg hij zich toch af, of men wel op de juiste weg was. Spreker her innerde er aan, dat mét de oeverver dediging enorme sommen gemoeid zijn (de heer Philipse noemde een bedrag van vijf millioen gulden) en hij wees op de noodzaak van een grotere fre quentie der veerdiensten. In dit ver band vroeg hij zich a£, of het niet ge wenst zou zijn de blik in een andere richting te wenden. Naar zijn mening zouden vele millïoenen gespaard kun nen worden, indien de bevoegde auto riteiten zouden kunnen besluiten tot het aanleggen van een afsluitdijk in de Westerschelde. Tevoren had hij reeds namens het provinciaal bestuur zijn gro te waardering uitgesproken voor hetgeen Rijkswaterstaat in het belang van Zeelands kustverde diging sinds de Februariramp in 1953 heeft verricht Ook had hij woorden van lof voor de voort varendheid van het bestuur van „Het Vrije van Sluis", dat met de grootste spoed de werken bij Cadzand was begonnen Als eerste had de heer c M..van den Broecke, dijkgraaf van he* waterschap het woord gevoerd, die de vele geno digden verwelkomde en die in het bij zonder nog het aandeel memoreerde, dat het oud-lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink (thans op weg naar Canada) had in de voorzieningen, wel ke na de ramp getroffen moesten wor den. Spreker gewaagde met dankbaar heid van de prettige samenwerking, welke steeds tussen Rijkswaterstaat en het waterschap had bestaan. T erugblik Ir J. H. van der Burgt, hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, sprekende namens de minis ter van verkeer en waterstaat en na mens de directeur-generaal van Rijks waterstaat, wierp een terugblik op de „waterstaatkundige geschiedenis" van West Zeeuwsch-Vlaanderen en noem de in dit verband het in 1856 genomen besluit tot bouw van een spui- en wachtsluis in het afwateringskanaal, waarvoor op 21 September 1871 de eerste steen werd gelegd. In de tweede wereldoorlog werden deze sluiswerken zwaar beschadigd en in 1952 gaf de mi nister toestemming tot het opmaken van een plan voor een nieuwe zeesluis, met onderbouw voo>- een gemaal. Na de Februariramp in 1953 volgde de op dracht om de werkzaamheden met spoed te beginnen. Namens de regering bracht spre ker dank aan allen, die aan de totstandkoming van deze kunst- werken hebben medegewerkt Ir Van der Burgt noemde dil de eerste schakel in de keten .van hoogwaterkeringen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt zullen moeten wordem Hierna verrichtte hij symbolisch de overdracht door de blauwe wimpel vai^. Rijkswaterstaat, die mét de na tionale driekleur van de sluis waaide, te strijken en daarvoor in de plaats de vlag van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te hijsen. Andere zaken De heer Van den Broecke, die de zeesluis namens het waterschap aan vaardde, wees in een toespraak nog op andere zaken, welke de aandacht vergen. Zo herinnerde hij er aan. dat de Zwin kwestie nog steeds om een oplossing vraagt en dat er in (Vervolg op pag. 2) Vele doden Troepen van het Franse vreemde lingenlegioen hebben 12 leden van een bende opstandelingen in de buurt van Batna gedood. Zij maakten ge bruik van middelzware artillerie, na dat de troepen in een hinderlaag waren gevallen, waarbij een Franse soldaat werd gedood. In een gevecht bij Deloued hebben zeven opstande lingen het leven gelaten; aan Fran se zijde sneuvelden vier man. Acht leden Van een Franse eenheid zijn door opstandelingen vermoord nadat zij gevangen waren genomen. In strijd met opstandelingen te Sidi Awun hebben de Fransen 21 doden verloren en de opstandelingen leden nog veel grotere verliezen. Ernstig bootongeluk op Boliviaanse rivier Op een rivier bij Catavi in Bolivia Is Donderdag een boot omgeslagen, waardoor dertig personen te water raakten en verdronken. Reeds zijn ze ventien lijken van mannen, vrouwen en kinderen geborgen. begint te Partjs de viering C van het honderdjarig bestaan der Young Men's Christian C Association (Y.M.C.A.), die zal duren tot 24 Augustus. c AAA*VVVwVVVvVVVVV\i\iiVVVVV> Het weer in Europa. Volgens de rapporten van Donderdag avond 19 uur: Oslo: zwaar bewolkt 28 graden Kopenhagen; licht bewolkt 27 graden Amsterdam: onbewolkt 24 graden Londen: half bewolkt 22 graden Luxemburg: zwaar bewolkt 23 graden Parijs: half bewolkt 19 graden Bordeaux: half bewolkt 23 graden Grenoble, onweer 25 graden Nice: geheel bewolkt 25 graden Genève: half bewolkt 21 graden Zürich: licht bewolkt 22 graden Locarno: onbewolkt 26 graden Berlijn: zwaar bewolkt 25 graden Frankfort: licht bewolkt 26 graden Mtinchenonbewolkt 22 graden Wenen: zwaar bewolkt 23 graden Innsbruck: half bewolkt 25 graden Rome: zwaar bewolkt 29 graden TOENEMEN DE ON W EKR S 5v A N SEN. Warm met veranderlijke bewolking en des middags plaatselijk onweer. Overwegend matige Nor.rd-Oostelijke wind. ZON EN MAAN 13 Augustr Zon op: 5.21 onder: 20.12 Maan op: onder: 17.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1