f KLANKdORtf) Atoomgeleerden wisselen hun gegevens uit Verlaging van belastingen naar „inkomen en vermogen" ni VOORSTELLEN INZAKE HUUR EN BELASTING AANVAARD famigj»ITS 'm S \-m DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 P BO V IN O I ALE ZEE U W 8E COURANT 3 PER 1 SEPTEMBER VAN DIT JAAR Voor 1955 geldt overgangstarief (Van onze parlementaire redacteur) Van 1 September af gaan we minder belasting betalen. In de eerste plaats worden de belastingen „naar inkomen en vermogen", zoals dat heet, ver laagd. We behoeven van 1 September af dus niet zoveel inkomstenbelasting en vermogensbelasting meer als tot dusver naar de fiscus te brengen. In overeenstemming daarmede gaat ook de loonbelasting voor de meeste landgenoten de vorm, waarin zij belasting naar het inkomen betalen omlaag. Zowel voor de inkomsten- als voor de loonbelasting worden de belasting vrije minima verhoogd met f 120 voor ongehuwden en met f 180 voor gehuw den. Dat wil zeggen, dat vrijgezellen voortaan pas belasting gaan betalen bij een inkomen, dat f 120 hoger ligt dan vóór de wijziging; voor gehuwden is dat f 180. De lage inkomens zijn na melijk vrij. Een ongehuwde gaat pas belasting betalen als hij f 1500 per jaar verdient. Bij een gehuwde zonder kin deren klopt de fiscus pas aan de deur, als hij een inkomen heeft van f 2100. Een echtpaar met één kind komt er nog beter af: beneden een inkomen van f 2670 laat de fiscus het ongemoeid. Een gezin met vijf kinderen om nog enkele voorbeelden te noemen be taalt pas inkomstenbelasting bij een inkomen van f 5640 en een gezin met tien kinderen bij een inkomen van f 10.920. En dan nog maar f 38 per jaar! De verlaging van de inkomstenbe lasting bedraagt het meest voor de la gere inkomens. Voor de hogere en de hoogste gaat de verlaging tot 6 procent. Het tarief van de loonbelasting voor bijzondere beloningen hieronder vallen bijvoorbeeld gratificaties wordt enigszins verlaagd. Het wordt namelijk voor ongehuwden 18 procent, tegen 20 procent tot dusver. Van ge huwden zal 12 procent geheven wor den, tegen 13 procent tot dusver. Voor gehuwden met aanspraak op kinderaftrek voor één kind wordt het tarief 8 procent (vroeger 9 procent), voor twee kinderen 4 procent (vroeger 5 procent), voor drie kinderen 2 pro cent (vroeger eveneens 2 procent)'en voor vier kinderen nihil (evenals wel eer). Overgangstarief Formeel gesproken treedt het nieu we tarief van de inkomstenbelasting pas in werking op 1 Januari 1956, doch dat betekent geenszins, dat de belas tingplichtige voor het jaar 1955 niet aan zijn trekken komt. Want in wer kelijkheid doet de uit het nieuwe ta- rief voortvloeiende verlaging haar in vloed al gelden van 1 September a.s. af. Dit wordt bereikt, doordat de be lastingdienst voor het jaar 1-955 een overgangstarief toepast, waarvoor twee-derde deel van het oude tarief en één-derde deel van het nieuwe tarief tot grondslag dient. Premiën voor een lijfrente heeft men altijd mogen aftrekken. Dat blijft niet alleen zp, het bedrag, dat daar voor op het inkomen mag worden ge kort, wordt zelfs verhoogd tot f 3600 per jaar. Dit bedrag geldt voor ieder, ongeacht of hij getrouwd is of niet en ongeacht het aantal kinderen, dat hij te zijnen laste heeft. Deze verhoging geldt reeds voor het gehele jaar 1955. Tot deze datum toe varieerde het ma ximum voor de aftrek van lijfrente- premieën naar gelang van de tarief groep, waaronder de belastingplichtige viel, van f 600 tot f 1800 per jaar. Voor de inkomsten- en de loonbe lasting is eveneens met ingang van 1 Januari 1955 ingevoerd de aftrek baarheid van premieën voor dè ver zekering van periodieke uitkeringen bij ziekte of ongeval. Wanneer een eigenaar van een één manszaak of de vennoot in een ven nootschap onder firma zijn bedrijf overdraagt of liquideert, of wanneer hij overlijdt, wordt, thans van de over drachtswinst een bedrag van f 5000 vrijgesteld van inkomstenbelasting. Dit bedrag is van 1 Januari 1955 af verhoogd tot f 7500. „RECHT". Volgens de heer Lewis W. Oliffe, rechter te New York, heeft een vrouw zelfs tegenover haar ver loofde het recht haar leeftijd te ver zwijgen. Hij deed deze merkwaardige uitspraak toen hij een eehtscheidings- verzoek weigerde. De echtgenote had in haar verlovingstijd voor 34 uitge geven maar de waarheid kwam later aan de dag, toen bleek, dat zij al 50 was. GEWEER. De volkspolitie in de communistische Oostduitse republiek moet tegenwoordig haar karabijn de ietwat vreemde titel van „vredesge- weer" geven. De caricaturen van Ei senhower, Churchill en Adenauer, welke tot dusver als schietschijf dienden, zijn van de schietbanen ver dwenen. Maar die van de S.S. en vroe ger bekende officieren van het Duit se leger zijn gebleven. EVEN LENEN. Salote, de 55-ja- rige koningin van de Tonga-eilanden, bevindt zich in grote verlegenheid. Twee van haar onderdanen werden ter dood veroordeeld maar de door de staat aangestelde beul is al een half jaar spoorloos verdwenen. Nu heeft Salote aan Koningin Elizabeth ge vraagd Albert Pierrepoint, de Engel se beul, „te lenen", EFFECT. Gary Player, de 22-ja- rige Zuid-Afrikaanse golfspeler nam deel aan de kampioenswedstrijden in Huddersfield (Engeland). De kansen van Player (what 's in a name?) stonden lang niet slecht, maar toen hij de bal tegen een stenen muur sloeg met de bedoeling door het terugkaat sen het „hole" te bereiken, vergiste hij zich deerlijk. De bal kwam terug maar tegen het hoofd van Gary, die aldus voorgoed uitgeschakeld werd. Op het ogenblik ontvangt men geen aanslag in de inkomstenbelasting, wanneer men als loontrekkende niet meer dan f 5000 verdient, aangezien men dan zijn offer aan de fiscus al voldoende gebracht heeft in de vorm van loonbelasting. Dit bedrag wordt verhoogd tot f 6000. In het vervolg zal loontrekkende dus meer dan zes mille per jaar moeten verdienen, om verrast te worden met een aanvullen de aanslag in de inkomstenbelasting. Teneinde voor de getrouwde bejaar de of invalide belastingplichtigen en de ongetrouwde invaliden, die niet met gehuwden zijn gelijk gesteld, als ook voor de ongehuwde bejaarden en invaliden die aanspraak op kinderaf trek hebben ieder kan voor zichzelf uitmaken, of hij eventueel tot een van deze groepen behoort de druk van de inkomstenbelasting wat te verlich ten, zal voor de berekening van de be lasting, hun inkomen verminderd wor den met f 624 per jaar. In haar volle omvang geldt deze ver mindering voor het jaar 1956; voor 1955 bedraagt de vermindering een derde van dit bedrag, of f 208. Een verdere verlaging van de in komstenbelasting moet gezien worden in de volgende wijziging: indien van een echtpaar de man en de vrouw bei den in loondienst zijn, zal op het ge zamenlijke jaarloon voor ieder een bedrag van f 100 wegens zogenaamde kosten van verwerving in mindering mogen worden gebracht. Dit geldt ook, als men in feite geen wervingskosten heeft. Tot dusverre mocht slechts één maal f 100 worden afgetrokken. Veel betekenis geeft deze verlichting uiter aard niet. (Slot van pag. 1) lijk dan die, welke aan het parlement is voorgelegd bijvoorbeeld een al gemene huurverhoging van 10 met of zonder afroming maar geen en kele, waarvan vast stond, dat zij de instemming der Kamers zou krijgen. In elk geval wilde het Kabinet niet, dat de belastingverlaging zou door gaan, zonder huurverhoging. Toen de huurverhoging door de Tweede Ka mer verworpen werd, kon zij de ver antwoordelijkheid dan ook niet lan ger dragen.' Dr. Drees zette uiteen, welke maat regelen tenslotte zijn voorgesteld en hij Wees het verwijt van de hand, dat het Kabinet vóór de crisis met deze voorstellén had moeten komen. De minister-president hoopte, dat een eensgezind kabinet ook een oplos sing zou kunnen vinden voor het huurbeleid op lange termijn. Goedkoopte-eiland De minister van Financiën, de heer v. d. Kieft, het financieel en monetair beleid van de regering verdedigend, wees er o.a. op, dat Nederland temid den van de ons omringende landen geen goedkoopte-eiland kan blijvén. Langzame aanpassing van lonen en prijzen is nodig. Dat is echter geen inflatie, al zullen wel enige financiële moeilijkheden overwonnen moeten worden. De verhoging van de spoor wegtarieven, zo zeide hij, moet gezien worden als een aanpassing aan de stijgende prijzen en kosten. De bewindsman constateerde, dat het Nederlandse publiek zich in het algemeen niet zo veel van de belas tingmaatregelen aantrekt. Dat blijkt o.' uit het feit, dat van een kopers staking als gevolg van de aankondi ging van de verlaging van de omzet- Duizenden glanzende speelgoed autootjesom precies te zijn een kleine tweeduizend op deze foto, met een waarde van een slordige tien mil- lioen gulden vormden in de Duitse stad Wolfsburg een intrigerende re clame voor de in deze stad gevestigde Volkswagenfabriek welke deze week haar tien mülio&nste wagen aflever de sinds het einde van de tweede we reldoorlog. De fabriek geeft werk aan 30.000 arbeiders, die per dag 1280 wa gens voltooien. Van de tegenwoordige productie wordt 58 procent geëxpor teerd naar diverse landen, waarvan de Verenigde Staten in 195de belang rijkste afnemers waren met 35.000. Nederland, importeerde in dat jaar lJf.000 Volkswage7is. belasting, bijv. op textiel, niet veel te merken valt. De omzetbelasting op suiker en op textiel zal op 1 Januari 1957 weer worden ingevoerd, zo zette de heer v. d. Kieft uiteen, omdat op die datum vermoedelijk de algemene ouderdoms- verzekerin'g zal ingaan, die een be drag van 200 millioen in de consump tieve sfeer brengt. Daar bovendien tegen die tijd een loonsverhoging ver wacht mag' worden, is het redelijk, dat maatregelen getroffen worden om de consumptie enigermate te beperken. Eduard van Beinum naar Amerika? Eduard van Beinum, die deze zo mer reeds vier maal het orkest van Los Angeles, Amerika, heeft geleid, heeft een aanbod ontvangen om di rigent te worden van het Philhar- moniseli Orkest van Los Angeles als opvolger van Alfred Wallenstein. Wallenstein heeft onlangs zijn ont slag aangekondigd. De bekende Nederlandse dirigent heeft nog geen beslissing genomen. Hij heeft een bijzonder lange bedenk tijd gekregen. De Britse marine heeft de beschik king gekregen over een nieuw soort draagbaar speciaal ontworpen voor het ophalen van gewone schepe lingen aan boord van schepen op volle zee. De nieuwe aanwinst tijdens proe ven op een luchtbasis van de in Sussex. Vermogens belasting Tot nu toe betaalde men als men gehuwd is pas bij een vermogen van minstens 15.000 vermogensbe lasting. Bedroeg het vermogen, by wijze van spreken, 14.999 dan ging de belastingdienst, althans wat de vermogensbelasting betreft, voorbij. In het vervolg za] hij dat al doen, wanneer uw vermogen 'niet meer dan 30.000 bedraagt. Dat geldt voor ge huwden. Bovendien is van vermo gensbelasting vrijgesteld 7500 voor elk kind, waarvoor kinderaftrek wordt genoten (tot dusver 5000). Ongehuwden behoeven geen vermo gensbelasting te betalen, als hun ver mogen niet meer bedraagt dan 22.500 (tot nu toe 10.000). Levert de verhoging van het vrij gestelde bedrag al een voordeel voor de contribualen op, een tweede ver lichting is gelegen in de terugbren ging van het indertijd voor de vermo gensbelasting ingevoerde progressie ve tarief van 6 a 7 promillie tot het proportionele tarief van 5 promille. De verhoogde bijzondere aftrek, groot 20.000, voor bejaarden en an deren, die niet tot arbeid in staat zijn, is gehandhaafd. Voor zover men ech ter op 1 September 1955 niet reeds van deze faciliteit profiteert, is de leef tijdsgrens gebracht van 60 jaar op 65 jaar, hetgeen dus een beperking in houdt. Minister Luns brengt kort bezoek aan de West De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal, voor zijn bezoek aan New-York ter bijwoning van de algemene vergadering der Verenigde Naties, enkele dagen in Suriname en de Antillen verblijven. Op 9 September zal hij in Parama ribo aankomen, gelijk met de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, die de in Suriname verblijvende onderdelen der koninklij ke landmacht zal inspecteren. Op 12 September vertrekt minister Luns naar de Antillen. Omzetbelasting De omzetbelasting op textielgoede- ren en op suiker en glucose wordt, af geschaft voor de periode van 1 Sep tember 1955 tot 1 Januari 1957. Daar na geldt voor textiel een tarief van 2 en voor suiker en glucose her leeft het normale tarief van 5 Blijvend wordt afgeschaft de om zetbelasting op gas, op electriciteit en op warmte voor particulieren, op dier- lijke en plantaardige oliën en vetten en op oliehoudende zaden en vruchten. Voorts wordt het zogenaamde tus- sentarief van de omzetbelasting, dat tot dusver negen posten omvatte en nu nog slechts drie, verlaagd van 10 op 8 Ook het aantal posten van het zogenaamde weeldetarief, dat op 15 gehandhaafd blijft, is sterk ver minderd. De tabel is ingekrompen van 64 tot 32' posten. De maatregelen betreffende de om- zètbelasting treden op 1 -September 1955 in werking. NIET MEER GEHEIM GEHOUDEN Sow jet-U hie wil grootste centrale ter wereld bouwen In het paleis van de Volkerenbond in Genève hebben afgevaardigden van de drie voornaamste atoommogendheden, Amerika, Engeland en Rusland het podium beklommen om de wereld in alle openhartigheid op de hoogte te brengen van de laatste vorderingen op dit gebied. Inlichtingen en me dedelingen, welke tot nu toe zeer geh eim waren, werden verstrekt en aan gevuld met formules, foto's, modellen en blauwdrukken. De Russische ge leerde, prof. Blokhintsew, maakte bekend, dat de Sowjet-Unie de bouw van de grootste atoomeentrale ter wereld voorbereidt met een capaciteit van 100.000 kW. De hierin opgewekte electriciteit zou voor het eerst de kosten benade ren van de stroom, die in gewone steenkool-centrales wordt opgewekt. WHflB-f [lil-IH j l-( M i t-l kl-Vk!-T--kki-T-H-rj-f-v--ïTv- Admiraal Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, overhandigde later aan dr. Bhabha, president van de confe rentie, de volledige technische gege vens over de reactors voor atoom energie, die thans in de Verenigde Staten worden gebruikt. Het was 'n encyclopaedische samenvatting in acht volumes met blauwdrukken en plattegronden. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft dit werk met een onschatbare rijk dom aan inlichtingen speciaal opge steld voor alle afgevaardigden van de 72 verschillende deelnemende landen. In een begeleidende bood schap zei president Eisenhower „Het atoom kan niet beperkt worden door nationale grenzen". Britse plannen Engeland werkt aan een project om de kracht van een waterstofbom onder contröle te brengen en de ge weldige hoeveelheid energie, die by een ontploffing van een H-bom vry- komt, voor vreedzame doeleinden te gebruiken, zo heeft sir John Cock- croft, de directeur van het atoomla boratorium te Harwell, te Genève meegedeeld. Hy wilde evenwel niet zeggen, hoever de Britten hierbij zijn gevorderd. Sir Edwin Plowden, de voorzitter van de Britse commissie voor kern energie, verklaarde dat Engeland reeds met Australië, Frankrijk en Denemarken overeenkomsten heeft gesloten voor de levering van splijt baar materiaal. Dr. Dunw'orth, een van de mede werkers aan het instituut te Harwell was van oordeel, dat het nog wel 'n generatie kan duren voordat men alle vraagstukken, die met de splij ting van het waterstofatoom samen hangen, heeft opgelost, niettegen staande het feit, dat overal ter we reld atoomgeleerden zich met deze kwestie bezig houden. Een van de belangrijkste problemen was het vin den van materialen, die tegen de ontzettende hitte bestand zijn, welke by de splijting vrijkomt De economische adviseur bij de Britse commissie voor kernenergie. Dukes, verklaarde dat de prijs van uranium, die thans nog bepaald wordt door de vraag voor militaire doeleinden, tenslotte kan dalen tot tien dollar per kilogram. Dorser viel van stroomijt op hooivork De loondorser G. van Ginkel uit YVekerom viel van een stroomijt en kwam ongelukkigerwijze terecht op een, met de tanden omhoog staande houten hooivork. De man liep ernsti ge inwendige kneuzingen op en is in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht aan de opgelopen verwon dingen bezweken. Het Wereldgebeuren Omstreden f Saargebied e tijd is al lang weer voorbij, dat er vooral in Duitsland stemmen opgingen, die pleitten voor een nieuw Europa. Vuriger aan hangers voor een Europese staten bond waren elders nauwelijks te vin den. Ongetwijfeld hebben ook de Fransen er schuld aan, dat mede door de mislukking van de opzet van een Europese defensiegemeen schap, de gedachte aan een verenigd Europa in Duitsland weer op de ach tergrond is gekomen. Maar men vraagt zich toch wel eens af of het Franse wantrouwen in de Duitse be doelingen wel immer als ongegrond mag worden gekarakteriseerd. Eén ding is zeker: de Duitsers zijn bij zonder hardleers op het punt van het afleren van een overdreven en be krompen nationalisme. Nederland on dervindt dat in geringe mate met de kwestie van de grenscorrecties; in veel ernstiger mate is dit het ge val in het thans weer omstreden Saargebied. Men kent de geschiedenis: op 23 Oct. a.s. zullen de Saarlanders gelegenheid hebben zich uit te spreken vóór of tégen het Saarsta- tuut, dat bedoelt dit land een Euro pese status te geven totdat een de finitieve oplossing van het Duitse vraagstuk zal zijn gevonden. De Saarregeling werd ten nauwste ge koppeld aan de vorming van de Westeuropese Unie en de verdragen voor de Westduitse herbewapening. Toen de Saarkwestie nog een onover komelijke hinderpaal scheen, hebben Adenauer en Mendès-France een compromis gesloten. Bonn kreeg daarbij de toelating van de pro-Duit se partijen, die verboden waren in het Saargebied, maar waarvan de aanhangers thans weer politieke ac tie mogen voeren. Welnu: die actie bleef niet lang uit en het heeft er alle schijn van, dat een en ander op de be kende Duitse ondergrondse wijze ge ducht is voorbereid. „De aanduiding „Europees" is slechts een fraze om de terugkeer van de Saar naar Duitsland te verhinderen", zo menen de leiders van deze partijen. Zij ma ken voorts bezwaar tegen de econo mische overeenkomsten tussen het Saargebied en Frankrijk en tegen het feit, dat de Saar opgenomen blijft in het Franse muntgebied. De Unie van Christen-democraten zegt reeds 5000 leden te hebben, de Democratische Partij 3000 en de Duitse socialisten duizend. Wanneer men bedenkt, dat in dit gebied nog geen millioen mensen wonen, kunnen deze cijfers moeilijk veronachtzaamd worden. Het bekende spelletje uit zich voorts in opgewonden publica ties in partijbladen en georganiseer de bijeenkomsten, waarin met enthou siasme het oude volkslied „Deutsch ist die Saar" wordt gezongen en een versie van het beruchte „Deutsch- land über alles." Inmiddels heeft de Europese com missie van toezicht op de volks stemming in het Saargebied zich uitgesproken tegen deelneming van vooraanstaande Westduitse politici aan de vergaderingen van de Duits gezinde partijen in het Saargebied. Men houdt thans ernstig rekening met de mogelijkheid, dat het Saar- statuut wel eens door de bevolking verworpen zou kunnen worden. Spe culaties als zou daardoor de toestand automatisch terugkeren van vóór het Frans-Duitse compromis, zijn door Parijs al bij voorbaat verwor pen. Alle economische voordelen voor de Saarlanders zouden dan verval len en bovendien zou de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland op een alleronaangenaamste wijze worden beïnvloed. O wallend is het enthousiasme, dat de Duitse pers toont in het vermelden van al deze pro-Duitse activiteit in het Saargebied. De ac tivisten keren zich in het bijzonder tegen premier Johannes Hoffmann en zij hebben de „geestige" vondst gelanceerd: „Der Dicke muss weg!" Pamfletjes met een caricatuur van Hoffmann worden verspreid, op bankbiljetten van 100 francs worden anti-Hoffmann tekeningen aange bracht endeze caricaturen wor den heimelijk ingesloten bij officiële staatsstukken. Een verzoek van premier Hoff mann aan Adenauer om zich in een verklaring tot de Saarlanders te wenden en een beroep op hen te doen ten gunste van het Saar-statuut bleef onbeantwoord. Blijft dus dé vraag: wat wil de Westduitse Bondsrepubliek Ging het alleen maar om de toe lating van de pro-Duitse partijen en wordt geen ernst gemaakt met het vervullen van het andere deel van het compromis, dat Bonn afstand zou doen van alle aanspraken op dit ge bied „Der Dicke muss weg!" het doet denken aan die overbekende, negatie ve leuzen uit de Hitlertrjd ADENAUER: geen antwoord aan Hoffmann,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5