Tour de France-film vertoond in stampvol Vlissings Concertgebouw Invordering van aan waterschap verschuldigde belastingen Amsterdamse Beurs AMERIKAANSE SOLDATEN IN ZUID-K0REA GEWOND INDELING HANDBALCOMPETITIE IN ZEELAND KWAM GEREED WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 VOOR EERSTE MAAL IN ZEELAND Realistische rolprent van het grootste circus op aarde" (Van onze sportredacteur) MEER DAN ZESHONDERD BELANGSTELLENDEN hebben Dinsdagavond in het Vlissingse Concertgebouw de eerste voorstellingen in Zeeland gezien van de Tour de France-film 1955. Voor de voorstelling van negen uur van deze sportfilm, die door de Provinciale Zeeuwse Courant in Zeeland ver toond wordt, was zo'n overstelpende belangstelling, dat de grote zaal over bevolkt raakte. Geen zitplaats bleef onbezet en er moesten zelfs nog stoelen bijgesleept worden om iedereen van een plaatsje te voorzien. Daarmee kon men echter nog niet alle belangstelling verwerken, want er waren er nog, die teruggestuurd moesten worden, omdat er geen stoel meer vrij was. De voorstelling van zeven uur, die alleen gehouden zou worden bij voldoende belangstelling, ging uiteraard door, want ook op dit vroege tijdstip waren er al voldoende personen, die het grootste Franse wielerspektakel wilden zien. Al die belangstellenden hebben ondertussen ruimschoots waar voor hun geld gehad. Want deze film is een realistische rolprent van keiharde prestaties, geleverd in zenuwslopende ritten door de sterkste wegrenners ter wereld, van de hitte en de ontberingen in de uitputtende beklimmingen van de vele cols en van de sportieve, maar soms niets ontziende strijd. Het gebeuren van dit „grootste cir cus op aarde", zoals organisator God- det zijn schepping overmoedig pleegt te noemen, wordt op de voet gevolgd door de camera. Eerst het défilé van de ploegen in Dieppe, waar de Tour dit jaar losbarstte, en de parade van de kleurrijke, pompeuze colonne van reclame-wagens, die een orkaan van schetterende muziek en reclame-mot to's over de toeziende menigte uitstort. En direct al, in de eerste minuten, kan deze Tour de France-film 1955 een stukje Hollands Glorie laten zien: de verrassende overwinning van een groepje vastberaden Nederlanders op het circuit van Dieppe. Onmiddellijk daarna, in de tweede etappe, weer Nederlandse successen. Over de verschrikkelijke keiwegen van het Noord-Franse industrie-gebied raast Wout Wagtmans in tomeloze vaart, met razendsnelle pedaalslagen, temidden van een groepje koplopers, naar de finish in Roubaix. Het moor- dend tempo, dat men deze pittige, kleine Nederlander uit zijn wielen ziet halen, heeft tenslotte tot resultaat, dat de filmcamêra bij de eindstreep van de etappe zich kan richten op een Wout Wagtmans, die zich geholpen door de jeugdige Francaise in de gele trui hult. Het grote talent van de Franse fa voriet Louison Bobet is reeds in de derde etappe te bewonderen als hij een staaltje van zijn kracht laat zien en met onbedwingbaar élan de rit naar Namen wint. Jammer genoeg voor de Nederlandse supporters moet de cameraman aan het einde van de vierde etappe de lens richten op het door vermoeidheid vertekende gezicht van Rolland, die de gele trui van Wagt mans heeft overgenomen. Ook kunnen de toeschouwers ken nis nemen van de woeste uitlooppogin gen van de Zwitser Ferdi Kübler, die in de rit naar Zürich voor eigen pu bliek wilde winnen. Als een klit ziet men Darrigade echter aan zijn wiel hangen en op de wielerbaan in Zürich schuift deze Fransman met vinnige slagen voorbij de Zwitser, die met vele meters achterstand op de tweede plaats belandt. Het publiek verheft zich en fluit en joelt Darrigade uit, die rustig zijn ererondje rijdt. Neefs naar Willem II H. Neefs, de bekende „Hulst"-spe- ler, tekende dezer dagen zijn contract met de Tilburgse voetbalvereniging Willem H. Reeds in het volgende sei zoen zal Neefs uitkomen in het elf tal der landskampioenen. Voor „Hulst" betekent de overschrijving van deze speler een groot verlies. Lenie de Nijs doet aanval op wereldrecord 1 mijl Vrijdag 12 Augustus zal Lenie de Nijs van „De Robben" te Hilversum in het bad „De Kromme Rijn" te Utrecht een aanval doen op het wereldrecord 1 mijl vrije slag. Het wereldrecord staat momenteel met 22 minuten 51,6 seconden op naam van Judy Joy Da- vies (Australië) en werd op 12 Maart 1953 te Sydney gemaakt. Gele trui De uitgebalanceerde, grootse stijl van Wim van Est, is in de ver filming van dë zevende etappe overduidelijk te zien. In een fel jagend kopgroepje houdt deze steeds aanvallende Nederlander het tempo zeer hoog. Van Est vaagde in deze rit niet minder dan zeventien minuten achter stand weg, hetgeen tot resultaat had dat hij glunderlachend op het witte doek verschijnt en bij de finish het gele tricot over de schouders trekt. Weliswaar was de Nederlander de volgende dag dit overwinningskledingstuk al weer kwijt, maar én het succes van Van Est én de zege in de zevende etappe van Jos Hinsen waren voorbeelden van de Hol landse strijdvaardigheid in de Tour. Beter dan de boeiendste beschrijving van de beste Tour-verslaggever laat deze film de nederlaag van Bobet in de bergen tegen de fantastische klim mer Gaul zien. Soepel op en neer dan send op zijn pedalen laat de Luxem burger zijn racefiets naar de top glij den, terwijl Louison Bobet tegenover deze souplesse van Gaul slechts harde kracht kan stellen. Met krampachtige, schokkende du wen op de pedalen en met een ver trokken verbeten gezicht kan de grote Louison Bobet in de bergen waar de duizelingwekkende dalen gapen waar grauwe steenmassa's de hardheid van het gevecht nog verhogen, de le nige klimmer Gaul nauwelijks bij blij ven. Vrijwel steeds is het dan ook Gaul, die het eerst voor de camera verschijnt op de top van de cols. En slechts in roekeloze afdalingen kan de Franse kampioen zijn slag weer slaan. Bovendien kan men bij deze gevech ten ook de klimtalenten van de let terlijk en figuurlijk snel omhoogko mende Belg, Brankart, bewonderen, terwijl in sommige bergetappes ook een grimmig vechtende Nolten bij de voorste rijders is te zien. Sprintzege Ook heeft de camera aandacht ge schonken aan de magistrale solorit van Daan de Groot, aan de verbluffende sprintzege van Wagtmans in Bordeaux en aan de slopende tijdrit naar Tours. In het overbevolkte Pare des Princes aanschouwt men tenslotte Louison Bo bet, verslagen in de bergen en in de tijdrit, maar die toch zijn ererondje mag rijden als winnaar van deze Tour, omdat hij een beter all-round rijder bleek dan de overige kanshebbers. Tonny Bok, heeft deze film, die uit gebracht is door het Nederlands Sport film Centrum, van deskundig en vlot uitgesproken commentaar voorzien. Dinsdagavond is de Tour de France- fïlm 1955 voor Zeeland in première gegaan in het Concertgebouw te Vlis- singen, waar meer dan zeshonderd belangstellenden van deze eerste voorstellingen getuige waren. Het tal rijke publiek volgde met spanning de prestaties van de diverse renners. (Foto P.Z.C.J Stroo nu toch naar „Vlissingen" Enkele weken geleden vroeg de oud-Zeeuwen speler (thans Zeeland Sport) overschrijving aan naar de VC Vlissingen. Enkele dagen later trok hij dezè aanvraag weer in, maar thans is hij definitief besloten om toch voor de VC Vlissingen uit te komen. Zijn aanvraag om 'overschrij ving naar de roodwitten is thans in zee, maar het is nog niet zeker, of de overschrijving op korte termijn zal worden verleend. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 9 Aug. Londen 10.6214—10.63 New York 3.82— 3.82%, Montreal 3,88%—3.88%, Pa rijs 1.0905—1.0925, Brussel 7.63%— 7.6414, Frankfurt 90.78—90.88, Zü rich 87.26—87.36, Zürich (vr. fr.), 89.17—89.27, Stockholm 73,82—73.92, Kopenhagen 54,9255.02, Oslo 53.09 —53.19, Braz. dolllar 3.79%—3.80% nom., Argent verrekenlngsdoltar. 3.76%3.77%, Jap. verrekenings dollar 3.77%—3.78%. Turkse verre keningsdollar 3.79%3.80% nom. vvwwvwvvvwvvvvwvv Vlissings team voor duel met Bromley nu bekend De voor het vertegenwoordigende elftal van Vlissingen gekozen spe lers van de VC Vlissingen voor de wedstrijd in Bromley op 20 Augus tus zullen de reis naar Engeland meemaken. Hiertoe werd besloten tijdens een bespreking van het be stuur van de VC Vlissingen met de betrokken spelers en met de Con tact Organisatie voor uitwisseling van sportmensen, nadat bepaalde bezwaren waren weggenomen. Het Vlissingse elftal zal er dus als volgt uitzien: doel: P. Baart; achter: J. de Waal en A. Wijgman; midden: P. Weststrate, P. Barten en A. van Rijswijk; voor: A. Clarisse, C. Bode, W. Leynse, K. Dingemanse en P. v. d. Schraaf. Met uitzonde ring van A. v. Rijswijk en W. Leyn se, die lid zijn van Zeeland Sport, zijn het dus allen spelers van de VC Vlissingen. Als reserves zijn aangewezen P. Stroo (VC Vlissingen), Chr. de Nooyer (VC Vlissingen) en A. de Bart (Zeeland Sport). Nederland 1955 (3%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1047 3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indlë 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4% Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. 3 Aug. Aug. Mïdcontinental Shell Union 66% 60% 109% 100% Tide Water 30% 30% 103 102% Van Berkels Patent 130% 129 100% 100%. 100% 100% PREMIELENINGEN. 99 98% 99 Amsterdam 1951 142% 142 98% Breda 1954 113% 113% 100% 100% Eindhoven 1954 111% 110% 100% 101% Enschedé 1954 109% 109% 79% Den Haag 1952 I 138% 138% 99% 99% Den Haag 1952 11 136 136 99% Rotterdam 1952 I 139 139 172% 173% Rotterdam 1952 I 139%. 139% 245 244 Utrecht 1952 123 355 350% 307 ANP-CBS BBURS1NDICBS. 319% 315% 5/8 9/8 348 344 8/8 469% 322% 467 ',4 Intern. Concerns 280.64 282.20 280.34 319% Industrie 172.44 172'.21 171.57 405% 448% Scheepvaart 170.61 170.06 167.65 279 279% Banken 157.80 156.60 156.29 423 639 425 Ind. fondsen 161.64 163.98 162.13 634% Algemeen 220.57 221.44 219.94 142% 141% 2343,4 229% 201% 197 211 197 192 208% Nagekomen advertenties 214% 157% 154% 163% 161 -03% - 212% 213% 223 224 52% - 19% 18% 48% 46% 28% 28% 70 69% 148% 146% 135% 132% 77% 77 119% 120 45% 45% 1051,4 103% 28% NA HET ULTIMATUM „Bestandscommissie kan bewapening van Noord-Korea niet verhinderen" Ook Dinsdag is, voor de derde achtereenvolgende dag, ih Zuid-Korea tegen de neutrale bestandscommissïe en voor teruggave aan dit land van gebieden ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, die voor de Koreaanse oorlog onder Zuidkoreaans gezag stonden, betoogd. Blijkens een mededeling van de Zuidkoreaanse politie zijn in deze da gen een twaalftal Amerikaanse schildwachten voor gebouwen, waarin commissieleden zijn gehuisvest en drie en twintig Zuïd-Koreanen (meest oudstrijders) gewond. In Poesan zrjn Dinsdag zes Ame rikaanse soldaten licht gewond door met stenen werpende demonstran ten. Een woordvoerder van het acht ste Amerikaanse leger heeft medege deeld dat de schildwachten opdracht hebben gekregen zich te verdedigen en de aanvallers terug te slaan. Zij moeten de leden der neutrale be standscommissie tot elke prijs be schermen. „Het door de Zuid-Koreaanse rege ring tot de neutrale Koreaanse be standscommissie gerichte ultimatum om het land uiterlijk dertien dezer te verlaten moet gezien worden als een wanhopige poging van mijn land, om de aandacht der Verenigde Naties op zich te vestigen", aldus heeft de Zuid-Koreaanse gezant te Londen, Mio Moek Lee, in een tweede pers- gesprek verklaard. Hij vervolgde: „Er zyn verschil lende feiten, die deze stap hebben ver oorzaakt. Zuid-Korea is van de aan vang af gekant geweest tegen de be palingen van de wapenstilstand. De neutrale bestandscommissie is er, on danks de eerlijke pogingen daartoe van zyn werkelijk neutrale leden, niet in geslaagd voortgaande bewapening van Noord-Korea, zulks in strijd mei het bestand, te verhinderen. Veiligheidstroepen in Kenia hebben de vorige week bij hun optreden tegen de Mau-Mau 98 verzetslieden gedood en 20 gevangen genomen. Door de Mau-Mau werden in dezelfde week een lid van de veiligheidstroepen en zes inheemse bur gers ged'ood. ER NEMEN 45 ELFTALLEN DEEL Strijd begint 11 September Het bestuur van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond is met voortvarendheid aan de orga nisatie van de nieuwe competitie be gonnen. Bepaald werd, dat deze op 11 September zal aanvangen. Ook de in deling kwam gereed. Deze luidt als volgt: Dames le klasse A: Walcheren, E. M.M., Olympus, Marathon II, Walche ren II en Zeeland Sport II. Dames le klasse B: Luctor, Honte- nisse, Volharding, Luctor II en O.D.I. Heren le klasse: Tonido II, Olym pus, Marathon II, Tonido III, Volhar ding en E.M.M. II. Heren junioren E.M.M Hellas, Vol harding en Tonido. Dames junioren A: Zeeland Sport, Walcheren, Marathon, E.M.M. en Zee land Sport II. Dames junioren B: Volharding, Luc tor, Hellas, Hontenisse, Tonido en Hontenisse II. Meisjes A: Walcheren. Marathon, E.M.M. en Olympus. Meisjes B; Volharding, Hellas, Luc tor, Tonido en Volharding II. Jongens: Volharding, Hellas, E.M.M. en Tonido. In totaal zullen dus 45 elftallen aan de Zeeuwse competitie deelnemen. De competitie zal weer van 1 December tot 1 Februari worden onderbroken, in welke periode een zaalhandbalcompe titie zal worden verwerkt. Ook de promotie en degradatie werd vastgesteld. De kampioenen van de dames-afdelingen A en B. zullen een uit- en thuiswedstrijd spelen om het kampioenschap van Zeèland. De Zeeuwse kampioen moet dan promo tiewedstrijden spelen tegen de kam pioenen van Oost- en West- Noord- Brabant om twee plaatsen in de Zui delijke 2e klasse. Bij de heren speelt de kampioen van Zeeland eveneens promotiewedstrij den tegen de kampioenen van Oost- en West-Noord-Brabant, hier echter slechts om één plaats in de Zuidelijke 2e klasse. Bij de dames-junioren spe len de kampioenen van beide afdelin gen een uit- en een thuiswedstrijd om het kampioenschap van Zeeland. De wedstrijden voor de meisjes en de jongens worden op Zaterdagmid dag gespeeld te Vlissingen op het plein voor de Bonedijkeschool en te Goes op het terrein aan de De Ruy- terlaan. 1 WIJZIGING BEVOEGDHEDENWET EN WATERST AATSWET 1900 Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de bevoegdhedemvet en de waterstaatswet 1900. Aan de memorie van toelich ting- hierop van de minister van verkeer en waterstaat is het volgende ont leend. Het ontwerp beoogt het totstandbrengen van enkele wijzigingen, met name in de bevoegdhedemvet, die betrekking hebben op de invordering van aan liet waterschap verschuldigde belastingen en kosten van politiedwang. De bevoegdhedemvet kent aan de waterschapsbesturen het recht van pa rate executie toe op de goederen van de schuldenaar o.m. wegens de om slagen en andere belastingen, de kosten van de werken en opruimingen, door hen voor'rekening van de weigerachtige of nalatige ten uitvoer ge ordeningen™ Weg;eris zodani£e kosten ingeval van overtreding van ver- Nadere uitwerking van deze regel brengt evenwel voor een aantal van deze vorderingen een beperking van het verhaalsrecht tot de in het water schap gelegen onroerende goederen van de schuldplichtige ingelanden. De executie van een onroerend goed wegena_een op dat goed betrekking hebbende aanslag is een zeer veelvul dig voorkomende figuur. Reeds sedert tientallen jaren wor- dei. van tijd tot tijd klachten verno men ovet de hoge kosten van invor dering van zulk een aanslag, het zij van d-. kant van de waterschappen, hetzij van de kant van de geëxecu teerden of van hypothecaire crediteu ren. Wanneer de aanslag, zoals vaak het geval is, geen groot bedrag be treft, belopen de kosten van de bete kening van het dwangbevel door de gerechts-deurwaarder al spoedig het dubbele van de aanslag. By executie van onroerend goed kunnen de kosten in dat geval op,open tot vele tiental len malen de hoofdsom. Wanverhouding Ook al gaat men ervan uit, dat de schuldplichtige het aan zichzelf te wijten heeft, dat het tot een dwangbe vel of een executie is gekomen, dan nog acht de minister een dergelijke wanverhouding tussen de omvang van de schuld en de omvang van de ver- volgingskosten ongewenst. De verlaging n de inningskosten van waterschapslasten is derhalve gewenst. Zij dient in twee richtingen te wor den onderzocht. Ten eerste worden de waterschappen de bevoegdheid gege ven evenals de gemeenten de invorde ring te doen geschieden door anderen dan de gerechtsdeurwaarder. Ten tweede dient de in de bevoegdheden- wet neergelegde regling van het ver- ha~l te worden uitgebreid tot bepaal de roerende goederen en een vereen voudigd derdenbeslag mogelijk te worden gemaakt. Grotere waterschappen zullen on getwijfeld over voldoend deskundig personeel beschikken, waaraan het uitbrengen van alle exploiten kan worden toevertrouwd, doch bij kleine waterschapper is dit veelal niet het geval. Met het oog hierop is in het ontwerp onderscheid gemaakt tussen een beperkte bevoegdheid, uitsluitend voor het betekenen van dwangbevelen en een volledige. Voorts is de moge lijkheid opengelaten ook andere dan ambtenaren van het waterschap met de invordering te belasten, waardoor he: mogelijk wordt gemaakt voor kleine waterschappen samen te wer ken in groter verband. De aanwijzing van zodanige personen dient naar de mening van de minister te worden onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, opdat in de keu ze van de personen een waarborg ge legen is voor oordeelkundige uitoefe ning van de aan hen op te dragen be voegdheid. Teneinde verband tussen het roe rende verhaalsobjeet en de water schapslasten te behouden, wordt voor- festeld dat de goederen, waarop ver- aald wordt, zich moeten bevinden op de gronden of in de gebouwen waar op ae lasten rusten. In het geval van een uitwonende grondeigenaar- schuldplichtige is derhalve behalve op het onroerend goed, slechts beslag op de pacht mogelijk, in het geval dat een gebouw is verhuurd, op de huur penningen. Daar dit een vaak voorkomende si tuatie is en het normale derdenbeslag een zeer omvangrijke procedure ver eist, is het gewenst een vereenvoudigd derdenbeslag mogelijk te maken, aan gezien anders het doel dezer wetswij ziging, namelijk de verlaging van de inningskosten, niet wordt bereikt. Zes ploegen nemen deel aan Stadhuistournooi Zoals bekend, wordt het jaarlijkse stadhuistournooi van de voetbalver eniging Middelburg dit jaar door om standigheden op eén dag, Zondag 28 Augustus, verwerkt. Thans zijn ook de deelnemende verengingen bekend. Het zijn Middelburg I en II, Goes, Hulst, Vlissingen en Fluks (Dor drecht). Middelburg won vorig jaar zijn eigen tournooi, terwijl de VC Vlis singen zich als hoogste Zeeuwse club klasseerde' Beide clubs hebben dus een trophee te verdedigen. Namens het Bestuur der assurantievereni ging. „Helpt Elkander" te Serooskerke, geven wij met leedwezen ken nis, 'dat nog onver wachts is overleden zijn geachte Voorzitter, de Heer L. CORNELISSE. Wij gedenken hem als een nauwgezet beijve- raar voor de belangen onzer vereniging. D. GIDEONSE, Vice-voorzitter P. KESTELOO, Sercretaris Serooskerke (W.) 8 Augustus 1955 Algemene kennisgeving. Tot onze grote droef heid, is plotseling van ons heengegaan onze lieve en zeer zorgzame Man en Pappie JACOBUS WIELINGA, in leven zeeloods Ned. Loodswezen, Echtgenoot van T. J. CHRISTIAANS, op de leeftijd van 55 jaar. Uit aller naam, T. J. WIELINGA— CHRISTIAANS. IET. ROELY. Vlissingen, 9 Aug. 1955. Paul Krugerstr. 120. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 12 Aug. a.s. om 3.15 uur vanaf het sterf huis. Heden overleed, ge heel onverwachts, onze geliefde Schoonzoon, Zwager en Oom JACOBUS WIELINGA, op de leeftijd van 55 jaar. Wed. R. CHRISTIAANS— BUIS. J. D. CHRISTIAANS M. P. CHRISTIAANS —KOETS. JOHNNY. Vlissingen, 9 Aug. 1955. Heden is van ons heengegaan onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder JACOBA DE NOOIJER Weduwe van JACOBUS LOOISEN in de ouderdom van 85 jaar. J. LAGENDIJK— LOOISEN. C. H. LAGENDIJK. M. E. LOOISEN— SCHOT. D. ALEWIJNSE— LOOISEN. A. ALEWIJNSE. M. GOEDBLOED— LOOISEN. L. GOEDBLOED. J. BOONE— LOOISEN. A. C. BOONE. W. DE BOO VAN UIJEN—LOOISEN H. DE BOO VAN UIJEN. Klein- en Achter kleinkinderen. Vlissingen, 9 Augustus 1955. Verk. Quakkelaarstr. 115. De teraardebestelling -ai plaats hebben op Vrijdag 12 Augustus om 12.45 uur vanaf Verk. Quakkelaarstraat Heden overleed onze geliefde Schoonzuster JACOBA DE NOOIJER Wed van Jacobus Looisen, op de leeftijd van 85 jaar. Namens de familie J. LOOISEN Vlissingen, 9 Aug. 1955 Paul Krugerstraat 56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5