f klamm Nieuw-Guineapas over vele jaren sprake van zelfbestuur Atoomkracht-centrale tweemaal zo duur als electrische KLACHT OVER DE TRAGE GANG VAN DE WONINGBOUW DIEFSTAL UIT PTT-AUT0 IN HOGER BEROEP BEHANDELD WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEZOEK UIT LATIJNS AMERIKA Een fascinerend probleem... „Nieuw-Guinea kan met geen enkel ander land worden vergeleken. Er Ir zelfs nog geen contact met een groot deel van de bevolking. Het zal nog vele jaren duren, voordat er sprake kan zijn van zelfbestuur". Dit verklaar den op Schiphol de parmanente vertegenwoordigers van Cuba en Columbia bij de Verenigde Naties, dr Emilio Nunez Portoundo en dr Francisco Urrutia, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek hebben gebracht aan Nederlands Nieuw-Guinea. Beide Latijns-Amerikaanse afge vaardigden naar de Verenigde Naties bleken na hun vijfdaags bezoek eens gezind van mening te zijn, dat het ge bied thans niet zelfbesturend kan zijn. Of als resultaat van dit bezoek Cuba anders zal staan tegenover een even tuele nieuwe resolutie in de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea? „Het is mogelijk", zegt dr Emilio Nunez-Port- oundo, wiens land in tegenstelling tot Columbia het vorige jaar ten gunste stemde van de resolutie, waarin de hoop werd uitgesproken dat Neder land en Indonesië de besprekingen over Nieuw-Guinea zouden hervatten en de landen werden verzocht rapport aan de Verenigde Naties uit te bren gen over het verloop daarvan. Tienjarenplan Suriname Voorstel om deel te nemen in financiering Bij de Tweede Kamer is ingediend het 'wetsontwerp ter machtiging tot deelnemen in de financiering van 't door Suriname vastgestelde tienjaren plan voor de ontwikkeling van Suri name. Voorgesteld wordt de Staat der Nederlanden voor een bedrag van honderd een en zeventig milli- oen gulden Ned. Courant te doen deelnemen in dit plan. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat Nederland bereid is Suriname overeenkomstig het Statuut voor het Koninkrijk dei- Nederlanden hulp en bijstand te verlenén voor de verbetering van de economische en sociale structuur van dat land. Suriname heeft beves tigd, dat het aan de toelating' van Nederlanders, die voor de uitvoering der plannen nodig mochten zijn, geen belemmeringen in de weg zal leg gen. Het komt de regering gewenst voor het plan te financieren op een zodanige wijze, dat volgens een vaste formule Nederland en Surina me gezamenlijk voor elk project de financieringsmiddelen opbrengen elk in verhouding van zijn totaal aan deel in het tienjarenplan. De regering is er zich van bewust, dat de merites en consequenties van de in het tienjarenplan neergelegde objecten nog in genen dele ten volle .kunnen worden overzien. Er bestaan nog vele onzekerheden. 'Door de ge leidelijk ter beschikking komende ondervinding zal een en ander dui delijk moeten worden. Uit het plan blijkt, dat de regering van Surina me en het centraal planbureau in Nederland ten volle beseffen, dat het tienjarenplan niet kan worden be schouwd als een onwrikbaar sys teem. Het is geenszins onwaarschijn lijk te achten, dat het tienjarenplan gedurende zijn looptijd gewijzigd zal worden of niet ten volle zal kunnen worden uitgevoerd. Vooraanstaand jurist in Argentinië gearresteerd Dr. Moises Penchansky, de deken van de orde van advocaten in de stad Resistencia, Is gearresteerd op beschuldiging van grove belediging van het Argentijnse staatshoofd. Aanleiding voor deze arrestatie was een verklaring van genoemde orde van advocaten over de politiek van verzoening, welke president Pe- ron sinds de jongste mislukte aanslag tegen zijn bewind zegt voor te staan. - Vier en dertig juristen hadden de verklaring ondertekend. VOORBEELD: De nieuwe Franse gangsterfilm „Rififi" heeft nogal suc ces geboekt bij het publiek en bij de critici. Trouwens niet alleen bij deze categorie, ook de heren inbrekers heb ben er het nodige van geleerd. Terwijl Parijs sliep is Zondagavond een bank in de Franse hoofdstad beroofd op de zelfde wijze als in de film wordt ge demonstreerd. De daders maakten een gat in de vloer van een kantoor bo ven de bank en slaagden er vervol gens in met behulp van een uitschuif - bare ladder binnen te komen zonder dat het alarmsysteem werkte. De buit: 30.000 gulden. PIJNLIJK: In Japar (Indiana) was Linus Kluemper erg onfortuinlijk met een ventilator, welk apparaat hij na reparatie naast zijn bed op de grond zette. Kluemper viel in slaap, terwijl zijn been buiten het ledikant bungel de. De ventilator schoof langzaam over de grond en maaide hem zijn grote teen af. DUEL: De 79-jarige boer Hugh La- nifer te Crawley (Eng.), die door de frondkamer is aangezegd dat hij zijn oerderijtje dat hij 21 jaar heeft ge dreven, moet verlaten het is voor bouwterrein bestemd heeft de voor zitter van de grondkamer uitgedaagd tot een duel op de sikkel op het erf van de boerderij. De boer heeft zijn sikkel geslepen maar de tegenstander verscheen met. „Het was fascinerend om te ervaren wat het probleem Nieuw-Guinea zeide dr Urrutia op vragen over zijn indrukken. Een rechtstreeks antwoord op een vraag of Nieuw-Guinea op de juiste weg naar zelfbestuur is, gaf hij niet. „Het land kan thans niet onaf hankelijk zijn", herhaalde hij. Het be stuur in Nieuw-Guinea noemden zij beiden „efficiënt". „Wij hebben zeer kundige mensen ontmoet. Hoe de om gang is met de Papoea's? De Neder landers „are doing very well". Ook andere landen Behalve Cuba en Columbia zijn ook andere landen' uitgenodigd een be zoek aan Nieuw-Guinea te brengen. Ten stelligste ontkenden dr Nunez Portoundo en dr Urrutia, die, indien er een nieuwe resolutie over Nieuw- Guinea in de Verenigde Naties ter sprake zal komen, persoonlijk aan het debat daarover zullen deelnemen, dat er politieke redenen zouden zijn, dat andere landen geen gebruik hebben gemaakt van deze uitnodiging. Volgens hen is het door gebrek aan tijd, voortvloeiende uit de vele werk zaamheden bij de Verenigde Naties, dat nog geen andere vertegenwoordi gers het gebied hebben bezocht. Zij deelden mede over hun bevindingen geen rapport te zullen uitbrengen aan de Verenigde Naties, maar uiteraard wel aan hun regeringen. Of het in vloed zal hebben op het standpunt van hun land in de kwestie Nieuw-Guinea? Wij hopen, dat onze rapporten altijd invloed hebben, antwoordden zij ontj wijkend. Kapitein van sleepboot „Turmoil" verongelukt Kapitein Dan Parker van de Engel se sleepboot „Turmoil", die een gro te rol speelde bij het drama van de „Flying Enterprise", dat zich in Ja nuari 1952 voor de Zuidwestkust van Engeland afspeelde, is Maandag na een val van een ladder op zijn schip overleden. Het ongeluk gebeurde in de Straat van Dover. Nationalistisch China handhaaft blokkade Een hoge functionaris van het na- tionalistisch-Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag te genover verslaggevers verklaard, dat de Chinise nationalisten de blokkade van het Chinese vasteland onver-' zwakt zullen voortzetten, ongeacht het krachtige Britse protest tegen de aanval op het Engelse vracht schip „Inchwells." AVONDVERGADERING EERSTE KAMER Critiek op onderhoudsplicht (Van onze parlementaire redacteur) Het waren sombere klanken, die de Eerste Kamerleden, die des avonds aan het woord kwamen, lieten horen. Sombere klanken over de woning nood, waarvan men verwachtte, dat zy nog jaren zal voortduren, als in het trage tempo wordt voortgegaan, waarin thans wordt gebouwd. De heer de Vos van Steenwijk (V VD) berekende, dat we pas in 1968 kunnen spreken van leniging van de nood en dat is juist het jaar, waarin de talrijke in 1946 geborenen aan 'n huwelijk gaan denken en een huis nodig hebben De heer Kraaijvanger (KVP), die eveneens over de trage gang van za- WIE ROOFDE 60.000? Grote onbekende nog niet gevonden Opnieuw is voor een Amsterdams gerechtelijk college de vraag ter spra ke geweest: „Wie is de geheimzinnige „Piet", die op 28 October van het vo rig jaar op klaarlichte dag een trom mel en een postzak van de P.T.Tv wagen in Amsterdam roofde"? Voor het gerechtshof verscheen in hoger beroep de 29-jarige koopman H. E. S. uit Amsterdam, in de Jordaan beter bekend als „Rooie Henk", die door de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens heling van het ge stolen geld. De officier die tegen Henk vier jaar wegens diefstal had geëist, was alleen tegen het vonnis in beroep gegaan, omdat volgens hem de diefstal door Henk zou zijn gepleegd. Henk hield ook Dinsdag voor het hof vol, dat hij onschuldig was aan deze brutale roof van de geldtrommel en de postzak. Hoewel hij aanvankelijk had ontkend iets van het geld te we ten, heeft hij later voor het hof toe gegeven dat hij ten huize van Frans, geld heeft geteld, dat afkomstig was uit de postauto. Deurwaarder te Rotterdam tot 1% Jaar veroordeeld De 30-jarige deurwaarder H. T. N. uit Rotterdam is Dinsdag conform de eis door de Rotterdamse rechtbank veroordeled tot anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek en voor vijf jaar ontzetting uit het recht om deurwaar der te zijn. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich in twee jaar tijds ongeveer 18.000 gulden, die hij als deurwaarder der belastingen had geïnd, had toegeëigend. Van de Franse ambassade in Djeddah is eerst thans vernomen, dat in de nacht van 22 op 23 Juli, op die weg van Djeddah naar Mekka, een bus met pelgrims uit Frans Equatoriaal Afrika in brand is ge vlogen waardoor 33 inzittenden het leven verloren en 12 personen gewond werden. Hij wilde echter niet antwoorden op vragen van de president, wie er bij het tellen nog meer aanwezig waren geweest- Ondanks de bezwaren van de ver dediger, werd de wegens heling in deze zaak veroordeelde Frans als ge tuige gehoord. Deze verklaarde dat de grote onbe kende in deze zaak een zekere Piet, het geld in een krant gewikkeld op een avond bij hem heeft gebracht en dat ze het geld direct hebben geteld. Ook nu weer wilde hij niet zeggen wie die Piet was. Na het voorlezen van bij vroegere gelegenheden afgelegde verklaringen van verdachte voor de rechter-commis- saris over door hem gepleegde dief stallen door handig op auto's te sprin gen, besloot het hof de zaak aan te houden tot Vrijdag 23 September. ken klaagde, de communistische heer Brandenburg sloot zich hierbij aan gaf in overweging de sleur te doorbreken, die veel overbodige taken nog altijd doet uitvoeren, vaak met te veel arbeidskrachten. Wan neer de beschikbare arbeiders nutti ger worden verdeeld, vond hij, zou den we harder opschieten. De heer In 't Veld (PvdA) drong in dit verband vooral aan op de op voering van de arbeidsproductiviteit in het bouwvak. De onderhoudsplicht ontmoette bij enkele afgevaardigden bezwaren. De heren, de Vos van Steenwijk en Kraaijvanger meenden, dat de eigenaren van het bedrag dat de 5 pet. huurverhoging ople vert, hun huizen moeilijk kunnen on derhouden. De heer In 't Veld vond echter, dat men zich nodeloos druk maakte, omdat de onderhoudsplicht niet nu pas wordt ingevoerd, maar al lang bestaat. De heer Brandenburg van de CPN noemde de huurverhoging ongewenst en de belastingverlaging onvoldoen de. Vandaag komen dê ministers aan het woord. Oud-resident van Sumatra Westkust overleden Groot vriend van Troelstra Te Blaricuni ïs op 85-jarige leeftijd overleden de heer J. D. L. Ie Febvre, oud-resident der Sumatra Westkust. De overledene heeft dertig jaar als bestuursambtenaar in Indië gear beid, merendeels op Sumatra. Hij was o.a. oprichter van de ar beidsinspectie op Deli, die indertijd nogal tegenwerking ondervond van de planters. In zijn jonge jaren was hij een groot vriend van Troelstra. Mohammed Hatta heeft als jonge man veel bij de heer le Febvre aan huis vertoefd en droeg; hem als Eu ropeaan veel vriendschap toe. Sjahrir noemde le Febvre in zijn boek Indonesische overpeinzingen de vader van de Indonesiërs. De Nederlandse padvinders, die deel nemen aan de Wereldjamboree in Ca nadazijn met de ,,Qroote Beer" vertrokken. Oost-Duitser door dochter uit West-Berlijn ontvoerd Verdovingsmiddelen in bier De Westberlynso politie heeft be kend gemaakt, dat een voormalige Oostduitse commissaris van politie de 48-jarige Murau, die naar West- Duitsland was gevlucht, door zyn dochter en twee Wet-Duitsers naar Oost-Duitsland is ontvoerd. De' twee West-Duitsers bevinden zich in arrest. Zij hebben bekend, voor de ontvoering van Murau 10.000 West-Duitse marken te hebben ont vangen van de Oostduitse veiligheids dienst, de SSD. De dochter van Mu rau vertoeft in Oost-Duitsland. Zij hebben Murau in Scheinfurt buiten kennis gebracht door verdovende mid delen in zijn bier te doen en hem ver volgens met een auto, ter beschik king gesteld door de SSD, over de grens naar Oost-Duitsland gebracht. Raketvliegtuig in V.S. op grote hoogte ontploft Piloot klom tijdig over in „moedervliegfuig" Een raketvliegtuig van het type Bell-Xla is Maandag by een proef neming boven de Mojave woestijn in de Verenigde Staten op een hoogte van ongeveer 9.000 meter ontploft. Het supersonische vliegtuig, dat wordt aangedreven door een raketmo tor en wordt beschouwd als het „snel ste vliegtuig ter wereld",- wordt met een vliegtuig van het type B 29 de lucht in gebracht en gewoonlijk ge durende de vlucht op een hoogte van ongeveer 9.000 meter „losgelaten". De ontploffing vond plaats onge veer 70 seconden voor het raketvlieg tuig door het moedervliegtuig zou worden losgelaten om een proefvlucht te maken. De piloot van het raket vliegtuig ontkwam ongedeerd, door tijdig in het moedervliegtuig te klim men! De B 29 liet het raketvliegtuig vervolgens vallen. Door de kracht van de ontploffing sloeg de cabinekap van een straal vliegtuig af, dat de B 29 op korte af stand volgde. CONFERENTIE IN GENEVE Afschrijvingskosten nog onbekend De financieel-economische kant van het gebruik van atoomenergie heeft Dinsdag een voornaam punt van bespreking uitgemaakt op de internatio nale atoomconferentie in het paleis der Verenigde Naties te Genève. Daar bij bleek, zowel uit Britse als uit Amerikaanse schattingen, dat de bouw van een atoomkrachtcentrale op het ogenblik ongeveer twee keer zo duur is als die van een conventionele electrische centrale, maar dat dit verschil iii prijs op den duur kleiner zal worden. Terwijl de Amerikaan W. Kenneth Davis echter voorspelde, dat de kost prijs van atoomkrachtcentrales na verloop van tijd zal kunnen concurre ren met die van conventionele centrales, verklaarde de Engelsman S. W. Joslin, dat de prijs van een atoomkrachtcentrale over een jaar toch nog 50 pet. hoger zou zijn dan die van een gewone centrale. De Engelse spreker voegde daar bij, dat het aanpakken van atoom- krachtontwikkeling op grote schaal natuurlijk in het begin grotere in vesteringen vereist, waardoor het langer duurt alvorens het kapitaal vruchten gaat afwerpen, maar dat dit kapitaal op de lange duur een hogere interest zou opbrengen dan wanneer deze ontwikkeling op kleine schaal zou worden toegepast. Volgens Davis zullen de Verenig de Staten reeds over vijf jaar ver moedelijk een mïllioen kilowatt elee- triciteit uit atoomenergie kunnen produceren, terwijl die capaciteit over 20 tot 25 jaar zal kunnen zijn gegroeid tot honderd millioen kilo watt, dat wil zeggen, tot dezelfde capaciteit als die van alle Ameri kaanse electrische centralen van nu. Fis is bij velen een gewaardeerd ge <-eclit! Deze visverkoopster in Vlissin yen heeft dan over het algemeen ooi niet te klagen over gebrek aan be langstelling. Zelfs de jeugd, maar di< heeft vermoedelijk bewondering voo de vaardige wijze, waarop het zee banket panklaarwordt gemaakt. (Foto P.Z.C.j Een energieproductienetwerk van die omvang zou een investering van bijna twintig milliard dollar vergen. De Amerikaanse deskundige legde er de nadruk op, dat de investerings kosten in verschillende landen om allerlei redenen aanzienlijk uiteen kunnen lopen. Afschrijving Van Amerikaanse kant werd er kend, dat alle schattingen omtrent deze prijs op het ogenblik mank gaan aan eenzelfde euvel. Niemand weet thans nog hoe lang atoom- krachtcentralen mee zullen kunnen Het Wereldgebeuren Eisenhower: ook candidaat van het Kremlin? Zonder enige twijfel heeft de con ferentie van Genève het presti ge van Eisenhower in de Ver enigde Staten enorm versterkt. De „man in the street" in Amerika ver langt al even hard naar vrede als ieder weldenkend burger in andere landen en alles wat het oorlogsgevaar op de achtergrond brengt, is hem welkom. Het was Eisenhower, die de conferentie in Zwitserland naar het getuigenis van Eden in de hand had, blijkens ook zijn zo verras sende suggestie van wederzijdse luchtverkenning. Natuurlijk wordt in Amerika on middellijk aan deze gestegen popula riteit de vraag gekoppeld:, blijft Ike in 1956 candidaat? Zelf heeft Eisenhower daarop nog allerminst een antwoord gege ven. In een conferentie met re publikeinen uit Ohio beklaagde hn zich over de inspanningen van het presidentschap op zijn leeftijd. Ook maakte hij de opmerking, dat geen enkele president in functie de leeftijd van 70 jaar had, gelijk hem zou ge beuren, wanneer hij opnieuw de can- didatuur zou aanvaarden en zou worden gekozen. Op de persconferen tie in een smoorheet Washington, waar Ike de journalisten toestond in hemdsmouwen te verschijnen, werd hem ronduit de vraag gesteld, wat zijn plannen waren voor 1956. Ook werd hierbij rechtstreeks de invloed van de conferentie van Ge nève ter sprake gebracht. Maar Eisenhower hield zich vooralsnog op de vlakte. „Ik ben geen profeet zo antwoordde Ike. „Wat weet ik op dit moment van de wereldsituatie, van de omstandigheden dan in de V.S., van mijn persoonlijke wel en. weeEn daarmede waren de journalisten officieel dus nog niets wijzer. Overigens hebben de republikeinen wel een aanmoediging ontvan gen om Eisenhower opnieuw als candidaat te zien, toen de presi dent op een ontvangst in Washing ton verklaarde, dat de republikeinse partij mits eensgezind een be hoorlijke kans maakt voorgoed aan het bewind te blijven. Vele leden van het Congres droegen bij deze gele genheid een grote witte knoop in het knoopsgat met in rode en blauwe let ters: „Ike in 1956". Van het begin af aan, zo stelde Eisenhower vast, was het zijn opzet geweest een werkzame eenheid in de republikeinse partij te brengen. Zou men zich daaraan hou den evenals aan de principes van de ze partij, dan zouden er genoeg be kwame mannen gevonden kunnen worden om de republikeinen voor goed in het Witte Huis te doen zete len. ]n de „New York Herald Tribu ne" vestigde Roscoe Drummond, die de president op al zijn rei zen vergezelt en die ook in Genève was, de aandacht op een ander facet van het vraagstuk van Ike's nieuwe candidatuur. Hij stelt de vraag of het de Russen gelukt zou zijn in Ge nève Eisenhower opnieuw tot een candidatuur te bewegen. Onmiddellijk voegt Drummond daaraan toe, dat hij zelf het antwoord niet weet. Waar schijnlijk, zo constateert hij, weet de president het ook niet. Maar onge twijfeld is hij door de resultaten van Genève een stap verder naar de be slissing op deze vraag. Drummond wijst op de voortreffe lijke wijze, waarop Ike de con ferentie leidde en op de werke lijk gemeende hartelijkheid, waarme de hij de Russische leiders tegemoet kwam. Zou Eisenhower er zeker van zijn, dat juist zijn persoonlijke bijdra ge in de komende besprekingen na Genève van het allergrootste belang zijn, dan volgt hieruit, dat hij zich opnieuw candidaat zal stellen. Daar bij moet niet vergeten worden, dat Genève het begin kan zijn van vre desonderhandelingen, welke zich over twee tot vier jaar kunnen uitstrek ken. Drummond constateerde verder, dat deze conferentie Eisenhower persoonlijk mëer dan welke gebeurte nis uit zijn werk als president ook, heeft aangesproken. Zelfs na de zwaarste besprekingen was Eisenho wer opgewekter en meer geneigd tot het nemen van initiatieven dan ooit tevoren. En op de Russen zélf heeft de oud soldaat Eisenhower een diepe indruk gemaakt. Zij twijfelen niet aan de oprechtheid van zijn woorden. Gezien al deze factoren betwijfelt I'llrtl)Y1 rï Virt*. - gaan en dus over wefk aSitaT"ja«H SdSe™afbKiienf In^T,1956, V' at" "xSen als jEdSt. g' afgeschreven. Het huidige Ameri kaanse reactor-bouwprogramma heeft dan ook voornamelijk tot doel, op deze belangrijke vraag een ant woord te geven. Voorts kan ook naar de waarde van het geproduceerde plutonium, zowel in economisch als in wetenschappelijk opzicht, nog slechts worden gegist. Sergeant deserteerde van frontijn in Korea Voorwaardelijke straf geëist De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof heeft Dinsdag morgen bevestiging van het vonnis van de krijgsraad te velde West, namelijk u maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist tegen S. K., des- tyds sergeant van het Nederlands detachement der Verenigde Naties in Korea. S. was ten laste gelegd, dat hij in 1953 in Korea geweigerd had zich i weer bij zijn troep aan te sluiten en i dat hij van de frontlijn was gedeser teerd. De verdediger wees erop, dat 't- hier een geval van oorlogsneurose betrof en dat het S„ die uitstekend bekend staat, op dat moment onmo gelijk was zijn dienst te verrichten. Hij verzocht het hof de voorwaarde lijke straf nog enigszins te willen verminderen. Eisenhower: wat te doen in 1956? Dinsdagavond is de auto van de Bel gische consul te Saigon, die voor een nachtclub geparkeerd stond, door een bom vernield. De consul, de heer Dereu- dre. bevond zich in de nachtclub toen de ontploffing zich voordeed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3