PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT in kaart gebracht Eerste Kamer besprak de huur- en belastingvoorstellen Schouwen-Duiveland wordt weer GEEN NIEUWE BESPREKING OVER HET SAAR-STATUUT Vandaag... GRANDVAL MOET REKENING HOUDEN MET KABINETSCRISIS 198e Jaargang No. 185 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F, B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 Aug. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie I 4. ing medeoeJingen anemaai tarief. Kleine advertenties cmax regels) 23 ct per regel met een minimum van t l.— „Brieven otadres Bureau v a Blad' 2f cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (b.g.g 2228): Oostburg Finlandstr 2. telet 16; rerneuzen. brouwerijstraat 2; Zierikzee N Bogerdstraai 24. telel OORDEEL NIET ONVERDEELD GUNSTIG Critiek op minister-president Drees (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft de wetsontwerpen tot huurverhoging- en tot be lastingverlaging te aanvaarden of te verwerpen. Zij kan er geen veran deringen meer in aanbrengen. Dat beïnvloedt, zoals Dinsdag bleek, duide lijk de beraadslaging. De debatten zijn min of meer zwevend gebleven. De heren Molenaar (VVD), van Tilburg (PvdA), Pollema (CH), Hellema (AR), Teulings (KVP), de Vos van Steenwijk (WD), Kraaijvanger (K VP), Brandenburg (CPN) en In 't Veld (PvdA) namen er aan deel. Ach ter de regeringstafel zaten minister-president dr. Drees en de ministers van financiën, v. d Kieft, en van wederopbouw en volksgezondheid, ir. Witte. Prof. Molenaar richtte scherpe kon geen genade in zijn ogen vin- aanvallen op de regering. Als lid van de grootste oppositiepartij kon hij dat rustig doen. De 5 pet. huur verhoging had op hem een povere indruk gemaakt, zo verzekerde hij. Het huurbeleid in het algemeen had de VVD het vertrouwen in minister Witte doen verliezen. De regering kan niet eens een schema geven van de verdere huurverhogingen, zo ver zuchtte hij. In de samenwerking van de par tijen kon hij geen eensgezindheid ontdekken. Hij prees het, dat de Tweede Kamer zich niet slaafs aan de voeten van het kabinet heeft geworpen en hy noemde het de fout van de minister-pre sident, dat hij het kabinet niet heeft weerhouden van het stel len van de kabinetscrisis. Op verschillende belastingvoor stellen oefende de liberale afge vaardigde critiek uit. De huurwet Suzan Ball Niet vaak wordt op deze aandacht gevraagd voor film sterren, de wufte garde va.n Hollywoodprinsessen en -prinsen, die zich'van het ene avontuurlijke huwe- lyk in het andere storten. Maar vandaag willen wij toch een uitzon dering maken, teneinde de geschie denis te kunnen releveren van een jonge vrouw uit Hollywood, die recht heeft op het respect van de hele we reld. een geschiedenis ook, die de noodzakelijkheid van de kankerbe strijding weer eens fel belicht. Het is een triest verhaal, want het einde was de dood: vorige week overleed in Hollywood Suzan Ball 21 jaar aan de gevolgen van longkanker. Drie jaar geleden kwam zij bij de film, daartoe gekozen uit het jaar lijkse legertje van schoonheidskonin ginnen. Bij de opnamen van haar eerste optreden reeds kwam zij te vallen, waardoor zij ernstig aanhaar knie werd gewond. Maar zij liet zich niet ontmoedigen en toog, amper ge nezen, weer aan het werk. Kort daar op verwondde zij opnieuw haar knie, ditmaal bij een auto-ongeval, doch ook nu onversaagd strompelde zjj op krukken naar de studio, want het werk moest doorgaan! Maar de definitieve genezing bleef uit en na een grondig onderzoek moesten de doktoren deze dappere jonge vrouw meedelen, dat zij een gezwel in het been had en dat slechts amputatie haar het leven kon redden. En alsof dit alles nog niet genoeg was, kwam zij voordat tot amputatie werd overgegaan, opnieuw te vallen, waarbij zij het zieke been brak Twee langdurige operaties volgden, maar Suzan Ball beet liever haar tong stuk dan dat zij zich liet ont moedigen. Haar wilskracht zegevier de over pijn en moeiten en op 12 April van het vorig jaar was zij zo ver, dat zij met een kunstbeen kon lopen. Zij trouwde een jeugdvriend, de acteur Dick Long, en trad met hem voor de televisie op. Opnieuw ging zij naar de film, maar kort na de laatste opnamen, werd zij weer naar het ziekenhuis gebracht. Dit maal om er te sterven Suzie is overwonnenzo meldde de New Yorkse radio •i het tragische nieuws van haar dood. Duizenden en duizenden Ame rikanen hadden de harde strijd van de jonge vrouw gevolgd, om tenslot te te moeten horen, dat de vreselijke en ontbindende krachten van de kan ker het lichaam van Suzan Ball had den gesloopt. Het is toevallig, dat ongeveer te- zelfder tijd in Nederland bekend werd gemaakt, dat twee cobalt-be- stralers zijn aangekocht voor de be straling van kanker-patiënten. Deze apparaten konden worden aange schaft dank zij de offers van het Nederlandse Volk aan het Koningin Wilhelmina-fonds. Of waren het soms geen offers in deze tyd van hoogconjunctuur, maar slechts ge makkelijk te betalen bedragjes? Be zinning op deze vraag is noodzake lijk. want voor de kankerbestrijding is veel en veel geld nodig. Koortsach tig zijn vele geleerden bezig met on derzoekingen om te trachten het hoe en het waarom van deze gevreesde volksziekte te ontdekken. En een ge schiedenis, zoals die van Suzan Ball, vestigt onmeedogenloos de aandacht op de harde noodzakelijkheid van kankerbestrijding. Want het geval van deze jonge en moedige vrouw staat niet alleen. Het treedt in de openbaarheid, omdat het nu toeval lig een bekend filmster betreft, maar daarnaast zijn er hel'1 as vele soort gelijke gevallen van .patiënten die hun leed in stilte dragen En daarom: bestrijdt dit leed, dat i kanker heet den. De socialistische afgevaardig de, de heer van Tilburg, oordeelde heel wat milder. Evenals zijn partij genoten in de Tweede Kamer achtte ook hij het tijdstip van de invoering van de belastingverlaging rijkelijk vroeg gekozen. Hij vertrouwde erop, dat de regering wat zal. doen ter verlichting van de belastingdruk op de vrijgezellen en hij gaf in overwe ging aan de ouden van dagen een extra-uitkering en overbrugging tot het ogenblik van de invoering van de definitieve ouderdomsverzekering te verlenen. Hoewel hy niet onverdeeld met de regeringsvoorstellen instem de, gaf hij te kennen, dat zijn fractie er voor zou stemmen. Schijnwelvaart De heer Pollema (CHU) meende, dat er in ons land slechts een schijn welvaart bestaat, zolang het wo ningprobleem niet is opgelost. Hij pleitte voor stabiliteit van het bewind in ons land en achtte daar voor een kabinet op brede basis be vorderlijk. Om drie redenen stemde de heer Pollema voor de wetsvoor stellen. In de eerste plaats, omdat er een volksbelang mee gemoeid is; in de tweede plaats omdat het bedrijfs leven een spoedige totstandkoming van de belastingwetten nodig heeft, wil het niet in moeilijkheden gera ken en in de derde plaats omdat wij voor de kreupelé huurwet wat beters in de plaats krijgen, al had hij be zwaren tegen de blijvende be moeienissen van de regering met 't onderhoud der huizen. Prof. Hellema, die zich in finan ciële beschouwingen verloor en in de hoogconjunctuur niet alleen voordelen maar ook gevaren zag, maakte een eenvoudig rekensom metje. De huurverhoging brengt 40 millioen op, zeide hij. Per jaar verroken de Nederlanders voor 676 millioen. De huurverhoging levert in vergelijking daarmee slechts een luttel bedrag op. Moet dat nu aanleiding zijn tot de kabinetscrisis De ko: ng van de belasting- voorstelle aan de huurverhoging was moeii/ja te aanvaarden en de argumenten voor een huurbelasting noemde hij apert onjuist. Daarom betreurde hij, dat de PvdA voor het laten vallen van de huurbelasting de onderhoudsplicht in ruil gekregen heeft. (Vervolg op pag. 3) DUITSERS TERECHT GEWEZEN Als stemming ongunstig uitvalt Het standpunt van bepaalde Saarlandse politieke partijen, volgens welke verwerping van het Europese statuut voor het Saargebied nieuwe onderhan delingen tussen de ondertekenaars van het accoord van 23 October 1954 tot gevolg zal hebben, is Dinsdag in gezaghebbende Franse kringen in Parys een illusie genoemd. Verwerping van liet statuut kan slechts automatische terugkeer tot de toestand van vóór 23 October 1954 betekenen, aldus deze mening. Het accoord inzake het Saargebied se politici tot het Saargebied toegela- werd tussen Frankrijk en West- ten zullen worden. De aanwezigheid Duitsland gesloten en het Franse par- van Westduitse politici zou volgens de lement maakte van deze overeen- Sr nrlandse autoriteiten inmenging komst een voorwaarde voor goedkeu- van buitenaf betekenen en dat is vol- rmg van de Parijse accoorden, die gens de Frans-Duitse Saarovereen- voorzien in bewapening van een sou- verein West-Duitsland. Verwerping van h.t Saarstatuut zou de Saarlan- ders niet slechts beroven van belang rijke voordelen die hun zijn toege kend, doch het zou eveneens zeer ern stige gevolgen hebben voor de betrek kingen tussen Frankrijk en West- Duitsland. Heinrich von Brentano, de Westduit se minister van buitenlandse zaken, heeft de bestuursleden en parlements- afgevaardigden van de Christen-De mocratische Unie verzocht geen afge vaardigden naar het Saargebied te zenden om daar deel te nemen aan de verkiezingsactie voor de a.s. volks stemming. Von Brentano deed dit verzoek uit gaan, nadat de voorzitter van de Europese commissie voor het Saar landse referendum in een telegram aan de Westduitse regering had ver klaard, dat het niet wenselijk is dat Westduitse politici aan de verkie zingscampagne in het Saargebied deelnemen. Het Saarlandse ministerie van bin nenlandse zaken maakte Dinsdag be kend, dat gedurende de rest van de verkiezingscampagne geen Westduit- Dinsdagmorgen hield de Haagse bloe- menkoningin, gezeten op een praal wagen en geflankeerd door haar bei de hofdameshaar intocht in Den Haag. In Genève is de grootste atoomconfe rentie, de „Atomen voor de vrede-con- ferentie", geopend. Deze telefoto geeft een overzicht van de eerste zitting. A.N.P.-telefoto) Amsterdamse havenstaking rustig geëindigd Dinsdagochtend hebben de Amster damse havenarbeiders, die Maandag uit protest tegen de nieuwe C. A. O. 24 uur in staking waren gegaan, al len het werk weer hervat. De vorige week geschiedde in de Rotterdamse haven precies hetzelfde. Nergens hebben zich bij de aanmel dingskantoren moeilijkheden voorge daan. Begin van windhoos boven Leeuwarden Dinsdagochtend vormden zich bo ven Leeuwarden enkele kleine slurven als begin van een windhoos. Deze trok later af in de richting van de Wad deneilanden. Schade is niet gemeld. begint te Djakarta een Indo- j§ 1 nesisch volkscongres, waarop o.m. aandacht zal worden be- s steed aan de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIh MAROKKAANSE KWESTIE Weer tal van aanslagen Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs hebben leden van het Franse kabinet er persoonlijk by Grandval, de resident-generaal van Marokko, op aangedrongen zijn plan voor een regeling van de Marokkaan se kwestie te „matigen" ten einde een mogelijke splitsing in de regering te voorkomen. Grandval heeft dezer dagen in Zuid- Frankrijk een geheime bespreking met Pierre July, de minister voor za ken betreffende Marokko en Tunesië, en generaal Pierre Koenig, de minis ter van defensie, gehad. Laatstge noemde is, evenals het merendeel van zijn Gaullistische en conservatieve collega's, niet alleen gekant tegen de door Grandval voorgestelde wijzigin gen in de dynastie van Marokko, maar ook tegen diens plan voor on middellijke hervormingen in het pro tectoraat. Daartegenover staan premier Faure en minister July, die de voorstellen van de residenf-generaal ten aanzien var beide kwesties steunen. NIEUWE SLACHTOFFERS. Door aanslagen van verzetslieden zijn Maandagnacht in Marokko twee OPMETINGEN P ER VLIEGTUIG Volgende week eerste vlucht? Schouwen-Duiveland zal opnieuw in kaart worden gebracht! Voor deze kadastrale meting is het ondoenlijk gebleken de oude methode met hori zontale instrumenten toe te passen; vlugger en efficiënter zal volgende week een vliegtuig, uitgerust met de modernste foto-apparaten het eiland in beeld brengen. Een grondmeting op het land zelf zou een ontzaglijk werk blijken, daar door ruil- en herverkaveling geen enkele kadastrale be schrijving meer met de werkelijkheid overeenkomt. Daarom is het vlieg tuig te hulp geroepen, dat weliswaar het grote risico met zich brengt, dat er soms weken lang op goed fotovliegweer gewacht moet worden men schat het aantal vliegdagen hiervoor 's jaars op 25 maar heeft het voordeel dat nauwkeurig elk onderdeel in beeld gebracht wordt. Wanneer het weer geen spelbreker wordt, zal volgende week de eerste tocht ge vlogen worden. De landmeetkundige dienst Schou wen van het ministerie van finan ciën heeft de laatste weken, in sa menwerking met de herverkavelings commissie van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, op geheel Schouwen-Duive land ongeveer 2000 paaltjes uitgezet met een metalen schijf. Deze witte ringen zullen de route van het vlieg tuig bepalen. Van Oost naar West, om de 350 meter geplaatst, liggen vanuit de lucht gezien de schyven als lange witte linten door het land schap. De volgende baan ligt 1 kilo meter naast de vorige. Tussen deze banen in zal het vliegtuig zyn weg zoeken op 1600 meter hoogte en met een snelheid van 200 kilometer per uur, waarbij op een beeld van 18 x 18 en op schaal van 1 8000 een zui ver overzicht van de nieuwe gren zen aangegeven wordt. Daar er met een speling van 200 meter rekening gehouden is, overlappen de foto's elkaar gedeeltelijk, zodat een aan eengeschakeld geheel gewaarborgd wordt. Van deze foto's worden weer kaarten gemaakt, nadat de meet kundige dienst van de rijkswèter- staat in Delft de beelden stereosco pisch met bepaalde instrumenten on derzocht heeft. De wegen en wa jr- lopen, die ook na de ramp op som mige plaatsen, een nieuwe grensbe- paling kregen, kunnen eveneens co- ordinaatsgewijze uitgestippeld wor den. Vanzelfsprekend is niet alleen de herverkavelingsdienst geïnteresseerd bij een nieuwe kadastrale kaart. Ook voor het passeren van acten, notariële stukken e.d. was een nieuw overzicht onontbeerlijk. (Vervolg op pag. 2) Marokkanen gi ood. Te Agadir scho- ter verzetslieden op een Marokkaan se functionaris die in gezelschap was van een bloedverwant. De functiona ris bleef ongedeerd, doch zijn bloed verwant werd dodelijk getroffen. Te Sadi Fi werd de eigenaar van een ta bakswinkel door verzetslieden dood geschoten. In Casablanca is Dinsdag bekend gemaakt, da' de politie in de maand Juli zes verzetsorganisaties onscha delijk heeft gemaakt en 43 personen heeft aangehouden, die verantwoorde lijk worden gehouden voor 76 verzets daden in het gebied van Casablanca. Nederlander in Soerabaja na mishandeling overleden De 26-jarige J. A. Scheuer, fa brieksbaas bij de N.V. Heinekens In donesische bierbrouwerij in Soeraba ja, is Maandag overleden aan ver wondingen, die hij had opgelopen, toen Vrydag een aantal arbeiders hem in de brouwery aanvielen. Hij was ongeveer drie weken ge leden in Indonesië aangekomen. De overledene was ongehuwd. De politie ondervroeg naar aanleiding van dit incident vijf arbeiders, die echter weer vrygelaten werden. Een meeuw aan de hengel H Een paar jongetjes, die te Bolsward in de stadsgracht aan het henge! waren, hebben s een avontuur beleefd, waarover 5: ze nog lang na zullen praten, r Een van hen ving een vis, die hij weer in het water wilde gooien. De „vliegende vis" werd m zijn vlucht gevangen door een zeemeeuw, die juist boven de gracht circelde op zoek naar buit. De vis bleef echter in het c H keelgat van de vogel zitten, en f 3 de meeuw kwam door adem- b nood in het water terecht. Met de hengel hebben de jongens de vogel naar zich toegehaald en toen het hen niet gelukte de vis uit de keel van de vogel te verwijderen, zijn ze met de meeuw naar een dierenarts ge- Ei stapt, die „operatief" heeft ïn- gegrepen en de vogel, die reeds i dreigde te stikken, van zijn last r heeft bevrijd. Hierna gaven de 1 Jongens de medevissend» |x meeuw zijn vrijheid terug. lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Minister Luns over de grenscorrecties Niet eenzijdig tot stand gekomen In 1952 heeft de Westduitse rege ring de teruggave geëist van de ge bieden, die door de grenscorrecties Nederlands grondgebied waren gewor den. Dit heeft toen niet tot onderhan delingen over deze correcties geleid. Ook nadien is hierover bij verschillen de gelegenheden van gedachten ge wisseld, zonder dat dit tot een bereid verklaring van Nederlandse zijde heeft geleid, om hel betrokken vraag stuk tot onderwerp te maken van Ne derlands-Duitse onderhandelingen. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Goedhart, heeft de minister zonder portefeuille, de heer Luns, ook namens de minister van buitenlandse zaken, thans mede gedeeld, dat hij de veronderstelling, dat de grenscorrecties op eenzijdige wijze zijn tot stand gekomen, niet als richtsnoer kan aanvaarden. De Wes telijke grote drie-mogendheden, han delende voor West-Duitsland, hebben destijds goedgekeurd, dat de grens- correctiegebieden werden toegevoegd aai het Nederlandse grondgebied, met dien verstande, dat de definitieve regeling van de status dezer gebieden bij een vredesverdrag zal plaats- vin den. De minister zonder portefeuille zal niet nalaten te juister tijd ook met de Belgische regering omtrent de on derhavige kwestie overleg te plegen. Het weer in Europa ■eerrapporten van Dins- Hier volgen de dagavond 19 uur: Stockholmonbewolkt Oslo: zwaar bewolkt Kopenhagen: onbewolkt Amsterdam: zwaar bewolkt •Londen: geheel bewolkt Luxemburg: zwaar bewolkt Parijs: geheel bewolkt Bordeaux: onbewolkt Grenoble: half bewolkt Nice: licht bewolkt Genève: onbewolkt Zurich: zwaar bewolkt Looarno: onbewolkt Berlijn: geheel bewolkt Frankforthalf bewolkt Miinchen: regenbui Wenen: regen Innsbruck: zwaar bewolkt Rome: licht bewolkt Ajaccio: onbewolkt Mallorca: onbewolkt 23 graden 22 graden 22 graden 17 graden 19 graden 16 graden 22 graden 25 graden 21 graden 25 graden 20 graden 17 graden 23 graden 16 graden 18 graden 16 graden 12 graden 17 graden 28 graden 25 graden 30 graden DE Bill VERWACHT... BETER WEER. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke later matige wind in hoofdzaak tus sen Noord en Oost. Over het alge meen iets hogere temperaturen dan gisteren. ZON K'N VIA AN 11 -ustus Zon op: 5.18 onder: 20.16 Maan op: 23.05 onder; 14.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1