Prachtige tijden gemaakt op nationale zwemkampioenschappen PITTIG Juist nu PATRIJZENJACHT IN C0LIJNS- PLAAT OP 10 SEPTEMBER VEERTIENJARIGE KOORDDANSER WANDELT OVER SPOORDOK Een shag waar pit in zit krachtig en met een opwekkend aroma. Daar vaar je wel bij. Uit de fabriek waar ook de bekende zware shag vandaan komt. een half zware Van Hellef PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTH „Heeft U misschien opgemerkt, dat miss Lane een armband droeg kunt U die soms beschrijven?" „Zeker, een soort diamanten vlecht werk, afgezet met robijnen". „Een kostbaar stuk?" „Buitengewoon kostbaar, geloof ik". „Ooit eerder gezien „Neen, miss Lane heeft ze ons la ten zien, toen zij voor het diner de salon binnentrad. Zij vertelde, dat ze de armband verloren had, maar dat Porlock die haar had teruggegeven. Zij scheen er erg dankbaar voor". „Wilt U mjj zo nauwkeurig moge lijk vertellen, wat er gezegd werd?" Toen hij dat had gedaan, begonnen de vragen opnieuw. Heel de avond tot het tijdstip van de moord passeerde de revue. „Ik had graag, dat U meeging naar de hall en mjj wees, waar U zich be vond en wat U deed". Justin had het gevoel, dat hij dit wel slapend zou kunnen aanwijzen. Terwijl Abbott tijd opnam, deed hij juist wat hij de vorige avond in het donker had gedaan en eindigde bij de voordeur met de hand op de licht schakelaar. „En toen?" vroeg Lamb, die terde ge observerend bij de haard stond. „Ik liep naar de plaats waar Por lock lag. Dat staat alles in mijn ver klaring". Lamb bromde toestemmend. „En toen drukte U op de bel en vroeg Pearson de politie te roepen. Nu zullen we naar de bibliotheek te ruggaan". Eenmaal weer daar volgde een an dere vraag. „U knielde immers neer bij het ljjk?" „Ja, ik voelde de pols, om te on derzoeken of Porlock dood was". „En hij lag op zijn gezicht met het heft van de dolk tussen zijn schou derbladen?" „Ja". „Niets anders opgemerkt, niets bij zonders, bedoel ik?" „Er was een witte plek rondom de dolk". „Weet U wat het was?" „Ik meen. dat het lichtgevende verf was... die was gebruikt bij de cha rade". „Denkt U, dat die verf daar bij on geluk was gekomen?" „Dat is niet aan te nemen". „Hoe denkt U dan dat ze daar kwam?" „Ik kreeg de indruk dat de moor denaar hem met de verf had gemerkt om in het donker precies de juiste plek te kunnen vinden". „Nu twee vragen, mr. Leigh: Wie wist, dat er lichtgevende verf in huis was en wanneer wisten ze dat?" „Dat kan ik niet zeggen, maar het werd aan tafel verteld". J me p D_ werd? Justin deelde dit mee en Lamb ging voort: „Dus er waren er twee in het bezit van die verf. De Oak ley's hadden er wat van om een klok mee te beschilderen en Porlock had wat om een balk in de vestiaire te verven... de pot stond daar in de kast. waar iedereen er bij kon ko men". „Er was genoeg van dat goedje. Carroll had het bij de charade overal op zijn handen: hij droeg ook een lichtgevend masker en dito horens. Miss Lane ,had een paar handdoeken en een laken omgeslagen. Carroll sprong van de tafel bij de trap op haar toe; ze moet toen heel wat verf hebben meegekregen. Zodra de lich ten aan waren, gooide ze de rommel die ze droeg, weg en smeet ze op de tafel. Carroll liet zijn masker daar liggen. Iedereen kon genoeg verf hebben weggenomen om Porlock's rug mee te merken. Na de charade stonden ze allemaal vrij dicht bij elk aar rondom de haard. Iedereen kon het hebben gedaan". „En niemand zag het, Mr. Leigh. Tenminste, niemand geeft toe, dat hij het gezien heeft, ledereen kon het hebben gedaan en iedereen kon de dolk hebben opgepakt, maar niemand schijnt te hebben opgemerkt, dat het ding in de trofee ontbrak. Ik wil niet dat daar iets bijzonders aan was" in een vreemd huis. Wat mij wèl heeft getroffen is, dat het een vreemd huis was. Ze zeggen het allemaal in him verklaringen, behalve miss Lane. Zij was de enige, die er vroeger al was geweest en zij kon niet van de lichtgevende verf hebben afgeweten vóór het diner op de helft was. Maar de misdaad was heel zorgvuldig voor bereid. Degene die het deed was ver metel, vindingrijk en bij de hand. Hij nam wat hij gebruiken kon: de dolk, de lichtgevende verf, de charade. Miss Lane heeft de charade voorge steld, nietwaar?" „Dit is toch een zeer ontoelaatba re suggestie", zei Justin, een tikje stijfjes. Kalm ging hij voort: „Van alle gasten stond miss Lane op de beste voet met Porlock". Lamb's gelaat bleef onaandoenlijk. „Ik opper geen suggesties, mr. Leigh. Ik constateer feiten. Daarvoor ben ik hier... om feiten té verzame len. Maar hier is een kwestie, waar bij U ons kunt helpen. Ik wil weten waar ieder precies stond toen U het licht aandraaide. U moet een goed gezicht op hen allen hebben gehad toen U de hall rondkeek. Kunt U mis schien een ruwe schets maken?" „Zeker. Inderdaad heb ik er al een gemaakt". Justin haalde een blad papier te voorschijn en legde dit op tafel. Frank Abbott stond op en kwam over Lamb's schouder kijken. Beiden bestudeerden de schets enige tijd. Tenslotte zei Lamb: „De twee vrou- 1 wen waren het dichtst bij hem, ieder aan een kant. Miss Lane tussen U en het lijk. Mrs. Oakley aan de andere zijde. Bevond mrs. Oakley zich te genover U?" „Ja, ze stond met het gezicht naar het lijk". „Hoe ver. af?" Justin aarzelde. „Vijf of zes voet". „En miss Lane?" „Ongeveer even ver. Ze stond met de rug naar mij toe". „Maar U kon het gezicht van mrs. Oakley zien. Hoe keek ze?" „Verschrikt... vol afgrijzen". „En toen viel zij op haar knieën bij het lijk, noemde de dode „Glen" en riep, dat iemand hem had ver moord „Ja". HOOFDSTUK XXI De hoofdinspecteur ging door met het verhoren van mr. Porlock's gas ten. Misschien verveelde het hem wel, om telkens dezelfde vragen te moeten doen. maar zijn optreden bleef het zelfde. Sommige vraaggesprekken waren heel kort, andere moeten de er bij betrokken personen wel erg lang hebben toegeschenen. Mr. Masterman kwam van zijn ver hoor terug in een soort stemming als reeds door Ernest Pearson geconsta teerd. Toen hij op weg naar zijn ka mer was, werd een slaapkamerdeur ;eopend en riep zijn zuster hem. „Geoffrey... ik wil je spreken". Hij antwoordde: „Dat gaat niet" en liep door. Voor hij echter zijn eigen kamer kon bereiken en de deur achter zich dichtslaan, stond zij naast hem, met een hand op ztjn arm. Hij kon de krachtige, benige druk door zijn mouw heen voelen. Bnna geluidloos fluisterend, zeide ze: „Als ik niet met jou kan spreken, zal ik naar beneden gaan en met hen spreken. Heb je lie ver, dat ik dat doe?" Hg draaide zich om, en keek haar aan. Vrouwen zijn tot elke dwaas heid in staat, als men ze te ver drijft. Hij geloofde, dat zij haar bedreiging inderdaad zou uitvoeren. Daarom zei hjj, zichzelf koel beheersend: „In dit huis praat ik over niets. Als je je mantel wilt aandoen en je hoed opzetten, kunnen we naar bui ten gaan". Zonder een woord te spreken ging ze weg en kwam zwijgend terug met de oude bontmantel om, de versleten zwartvilten hoed op. Samen gingen ze naar boneden, de voordeur uit en door de tuin naar het grote groene croquetveld. Dit was niet zo goed ver zorgd als in de jaren voor de oorlog, toen miss Pomeroys croquetpartijtjes had gegeven voor haar bejaarde ken nissen maar het had één onmisken bare verdienste: Als je midden op het gras was, kon niemand by mogelijk heid horen wat je zei, want niemand kon binnen oorbereik naderen zonder te worden gezien. Eerst toen zij. op dit gunstig gele- §en punt waren aangekomen, ver rak Masterman het stilzwijgen. (Wordt vervolgd). Lenie de Nijs gaat weer op wereldrecord-j acht Het ligt in de bedoeling dat de Robben-zwemster Lenie de Nijs, die onlangs te Utrecht het wereldrecord op de 1500 meter vrije slag met 20 min. 46.5 sec. op haar naam bracht, binnenkort in het 50-meter zwem bad „de Kromme Rijn" te Utrecht een aanval zal doen op het wereld record over 1 mijl. Verwacht mag worden, dat Lenie de Nijs dit record, dat met 22 min. 51.6 sec. op naam staat van de Australische Judy Joy Davies, met ongeveer een halve minuut zal kun nen verbeteren. Voorts bestaat het plan, dat Lenie de Nijs ook zal trachten het wereld record op de 880 yards, dat met 11 min. 0.2 sec. in het bezit is van Lor raine Crapp (Australië), op haar naam te brengen. Italië heelt thans reeds de Galea-beker gewonnen. In de wedstrijd tegen Spanje om de eerste plaats, heeft het een 30 voorsprong behaald door ook het dub belspel te winnen. WIELERSPORT OP NOORD-BEVELAND Geselecteerde renners zullen er aan deelnemen De Ren- en Tourclub „Theo Middel kamp" in Colynsplaat, die sedert zyn reorganisatie een bewonderenswaar dige activtiteit ontwikkelt, houdt Za terdag 10 September a.s. voor de eer ste maal in de Zeeuwse wielergeschie- denis een op hoog niveau staande wie- lerwegivedstrijd voor amateurs en se- mi-profs (onafhankelijken), in samen werking met de voortvarende midden standsvereniging. Deze wedstrijd, die voor Noord-Be veland een première gaat worden, wijst op een „doorbraak" in de wieler sport in Noord-Beveland en Is de eer ste in een serie wedstrijden, welke „Theo Middelkamp" regionaal op haar programma gaat nemen. Deze wedstrijden zullen zich onder scheiden van de gangbare criteria, doordat de vereniging door contac ten met zusterverenigingen in de lan de zal kunnen beschikken over gese lecteerde renners en daardoor aan haar wedstrijden een bijzonder cachet zal kunnen geven. Zo zal de aanstaande „patrijzen jacht" geheel in het teken staan van de „Flyers", dat zijn de „krachtren ners", die bij voorkeur tempo ryden, jachten ontketenen en door solo vluchten trachten him slag te slaan. Teneinde deze opzet te doen slagen, zullen de premies tijdens de wedstrijd uitsluitend worden aangewend voor uitlooppogingen, overbruggingsrushes e.d., zodat men verzekerd kan zijn van een uitermate snelle en spectaculaire wedstrijd. De aangezochte verenigingen zullen uitsluitend hun sterkste troeven in de slag brengen voor betwisting van de Patrijzentrophee. Aan de grote wedstrijd zal een mi niatuur Tour-étappe voorafgaan voor gewone fietsen onder de karakteris tieke naam: „muggentour". De tocht naar Colijnsplaat zal niet alleen daar om voor de wielerenthousiasten aan trekkelijk zijn. De actieve Colijnsplaatse midden stand schijnt met feestelijke plannen rond te lopen. Voor en na de wedstrij den zullen in het feestelijk versierde dorp muzikale en andere attracties zijn. Zeer waarschijnlijk zal er in het kader van de wielersport ook 't open bare optreden van wieleracrobaten te bewonderen zyn. Divisie kampioenschappen Koninklijke Marechaussee Vorige week werden op de vliegba sis Woensdrecht de handbal-wedstrij den gespeeld in de serie sportwedstrij den om de Kolonel van de Kroon-be- ker tussen brigades van de le Divisie der Kon. Marechaussee. Deze sport wedstrijden, waarvan nu al de veld loop en de volleybal-wedstrijden zijn gespeeld, gaan nog door met atle tiekwedstrijden (op 17 Augustus le Schoondijke)zwemwedtrijden (op 30 Aug. te Breda), schietwedstrijden, oriëntatierit en voetbaltournooi tus sen de brigades van Terneuzen; Bre da en Bergen op Zoom. Breda verloor de handbalwedstrijj van Bergen op Zoom met 2-6; Ter- neuzen won van Breda met 7-4. Ber gen op Zoom won van Terneuzen met 11-1. De stand voor de beker is nu: 1. Brigade Bergen op Zoom; 2. Brigade Breda; 3. Brigade Terneuzen. Om het wegkampioenschap van België voor amateurs Het wegkampioenschap van België voor amateurs is gewonnen door Gentil Saelens, die regelmatig deel neemt aan de internationale wieler- coursö om de Kaperprijs te Hein- kenszand. Hij legde de 228 km af in 6 uur en 24 seconden en won met een voorsprong van twee lengten de sprint van een groep van vijftien renners, van wie zich het best klas seerden: 2. Avermaet, 3. Meuleman, 4. Borra en 5. De Brabander. IN „DE PAPIERMOLEN'' TE GRONINGEN Rinse van der Hoek, een veertien jarige ulo-leerling, wiens vader brug wachter is van de z.g. „doksbrug" te Leeuwarden, is tijdens de sportweek bij het optreden van de Skyriders ge weest. Het draadlopen fascineerde hem en zijn vrienden en prompt gin gen de jongens het ook proberen. Toen het evenwel niet zo gemakkelijk bleek als het leek, hielden de anderen op, maar Rinse zette door. En nu presteert hij het om op een zeer dunne staaldraad over het spoor- dok te wandelen, zo'n twintig meter over het water, een prestatie, die hem Als een volleerde koordloper wandelt Rinse over de smalle draad, die over het dok gespannen is. een enthousiast applaus oplevert van zyn vader en moeder, broertjes en zusjes, buren en enkele toevallige passanten. Rinse volbrengt de toer in zijn zwembroekje, voor het geval hij eens mocht vallen, maar tot dusverre was die wijze voorzorg niet nodig en hij is toch al een keer of tien over gestoken, de ruwhouten balanceerstok in de hand. Vader Van der Hoek heeft plezier in zyn zoon en zo zullen de schoentjes die bij dit werk horen ook wel komen, want tot nu toe loopt Rinse op ge wone schoenen met rubber zolen! Vlak naast het huis heeft de jeugdige koorddanser nog een strakke draad, waarop hij allerlei tricks volbrengt, die hij straks ook boven het water wil doen en bovendien oefent hij zich in het koordlopen zonder balanceer stok. Het „fijnere" werk dus. Definitieve ploegen voor wielerkampioenschappen Van Est niet in wegwedstrijd De sportcommissie van de KNWU heeft de Nederlandse wielerploegen, welke zullen deelnemen aan de we reldkampioenschappen op de weg, die 27 en 28 Augustus op het circuit van Frasfati nabij Rome zullen worden gehouden, thans definitief als volgt samengesteld: Beroepsrennners: Hein van Breenen, Daan de Groot, Piet Haan, Jos Hinsen, Jan Nolten, Thijs Roks, Adri Voorting, Wout Wagtmans, Amateurs: P. van de Brekel, J. Rol, Aa. van Steenselen, M. Stolker, S. Ver hoef, A. van Wetten. Wat betreft het achtervolgingsnum mer voor beroepsrenners is beslist, dat hieraan zullen deelnemen Wim van Est en Daan de Groot Van Est is op zijn verzoek niet opgenomen in de ploeg voor de wegwedstrijd. Internationaal tournooi voor tennisleraren Het enkelspel van het internatio naal tournooi voor tennisleraren, dat te Noordwijk werd gehouden, is gewonnen door de Australiër Caw- thron. In de eindstrijd versloeg hij zijn collega Roberts uit Engeland. Cawthron, die zeer sterk aanvallend speelde, won de eerste twee sets met 61 en 60. De derde set bracht enige spanning, want de stand werd hierin 44 en tenslotte wist Roberts met 75 te winnen. In de vierde set bleek echter, dat de Engelsman al zijn kruit had verschoten en met 6 0 verloor hij de set en de partij. In een demonstratiepartij versloeg onze landgenoot Joop de Mos met 64, 68 en 63 de Amerikaan Fred Perry. Terneuzen speelde gelijk tegen Belgische club Op het gemeentelijk sportterrein te Terneuzen werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen het eerste elftal van Terneuzen en de Belgische voet balclub F.C. Tielt. Nadat de rust met een 10 voorsprong voor Terneuzen was ingegaan, eindigde deze matige wedstrijd in een 33 gelijk speL vrije slag (dames) werd dit jaar „de Robben-ploeg" uit Hilversum, bestaande uit Dicky van Ekris, Tine van Brenk, Lenie de Nijs en Mary Kok. Tine van Brenk verving Atie Voorbfl in dit nummer. Na fraaie, maar verbeten strijjd heeft de Robben-ploeg de titel ontnomen aan de Rotterdamse zwemclub dank zy het voortreffe lijke zwemmen van Lenie de Nijs en Mary Kok. De R.D.Z.-meisjes uit Rotterdam, die haar zinnen hadden gezet op deze titel, lagen na 200 meter duidelyk voor, maar toen voor de derde 100 meter Le nie de Nys voor de Robbenploeg te water ging, werd de achter stand op de Rotterdamse meisjes zienderogen ingelopen en Mary Kok, als vierde Hilversumse zwemster, had de zware taak om niet alleen de achterstand geheel te niet te doen, maar bovendien nog de doorslag te geven voor de eindnitslag. In een formidabel tempo schoot Ma ry Kok door het water. Zy nam het keerpunt uitstekend en op dat ogen blik was de strijd beslist. De Rob ben-dames wonnen met 0.6 sec. ver schil. Miel Verstraete eerste in ronde van Hoofdplaat De wielercourse voor nieuwelingen, die Zaterdag in Hoofdplaat werd ver reden, leverde een dubbel Zeeuws succes op: de eerste twee plaatsen in het eindklassement waren n.l. voor Miel Verstraete en Piet Jansen. Laatstgenoemde ontketende de strijd in het prille begin en niemand nam de uitlooppoging van Jansen aanvan kelijk serieus. Alleen Verstraete scheen er wel iets voor te voelen het gezelschap van Jansen op te zoeken. Hij kreeg dan ook in de 8e ronde aan sluiting met de koploper. Het nu ge vormde duo werkte goed samen en kon de eenmaal verkregen voor sprong, hoewel deze niet groot was, tot het einde toe handhaven. Van Amsterdam heeft weliswaar alles op alles gezet om het verloren terrein te herwinnen maar beide Zeeuwen ga ven geen krimp. De achtervolging die Van Amsterdam had ingezet leverde hem een eervolle derde plaats op. Piet Rentmeester deze middag niet in supervorm, kon het peleton niet ontvluchten maar won wel de sprint van de groep om de vierde plaats. De belangstelling was groot. De uitslag luidt: 1. E. Verstraete (Ede) 65 km in 1 uur 45 min.; 2. P. Jansen (Sluiskil); 3. C. van Amster dam (Oosterhout)4. P. Rentmeester (Yerseke)5. W. van Putten (Hage- stein)6. W. van Dongen (Dongen) 7. H. v. d. Stam (Arkel); 8. J. Swa- neveld (Dordrecht)9. J. de Poorter (Hoek); 10. Th. Sythoff (LJsselmon- de). Acht persoonlijke records verbeterd - wereldtijd van Mary Kok De nationale zwemkampioenschappen, welke dit jaar In het buitenge woon fraaie bad „de Papiermolen" in Groningen zijn gehouden, hebben voor enkele zwemsters en zwemmers zeer fraaie successen opgeleverd. Behalve dat voor sommige titels fel is gestreden, werden niet minder dan acht maal persoonlijke records verbeterd en een maal geëvenaard. Mary Kok maakte bij de adspiranten Zaterdag op de 100 meter vrije slag de wereldtijd van 1 min. 6.9 sec., waarmee zij haar persoonlijk re cord op dit nummer, dat zy een dag tevoren in de series reeds had verbe terd, met 0.4 sec. omlaag bracht en zich hierdoor met een slag op de we reldranglijst plaatste van de tien beste zwemsters ter wereld op een 50- meterbaan. Dit wilskrachtige Robbenmeisje, dat tydens de kampioen schappen niet minder dan 12 maal aan de start verscheen, legde beslag op de Nederlandse titel 100 meter vrije slag meisjes adspiranten, werd twee de in de finale van de 100 meter rugslag adspiranten, derde in de eind strijd om de 100 meter vlinderslag dames en derde op de 400 meter vrije slag dames. Joke de Korte streed de wedstrijd van haar leven op het nummer 100 meter rugslag dames tegen Jopie van Alphen. Voor het eerst legde zy beslag op de zo fel begeerde titel, die haar jaren achtereen steeds is afge snoept door Geertje Wielema, die sinds 1949 Nederlands kampioene was. Ongetwijfeld had het ook dit jaar weer hét duel op dit nummer geworden tussen Geertje en Joke, in dien Geertje aan de start was ver schenen. Ook Wïm de Vreng kreeg eindelyk een zo zeer begeerde titel aoor in de eindstrijd van de 400 meter vrye slag de titelhouder Jaap de Jong te onttronen en Willemse achter zich te laten. De strijd om de tweede plaats werd geleverd door Jaap de Jong uit Leeuwarden en de Robbenzwemmer Willemse, ongetwijfeld een van de beste zwemmers van ons land op dit ogenblik. De Jong verbeterde weliswaar zijn persoonlijk record met 0.2 sec., maar niettemin bleef hij 3.9 sec. achter de Vreng. Willemse tikte 0.2 sec. later aan dan de Jong. Herman Willemse, nationaal kam pioen op de 1500 meter, voegde een nieuwe titel aan zijn prestatïelijst toe, door als eerste aan te tikken in de eindstrijd van de 100 meter vrye slag in 58.9 sec. De eindstrijd op de 100 meter vrye slag dames werd een duel tussen liet ZAR-meisje Hetty Balkenende en de Rotterdamse Jople van Alphen. Het ty wist zich echter met 0.2 sec. ver schil van de titel te verzekeren. Na een spannende strijd met Lenie Nys en Mary Kok zegevierde Hetty Balkenende ook in de finale 400 me ter vrye slag dames. Door 0.2 sec. sneller aan te tikken verwees zij Lenie de nationale kam pioene en wereldrecordhoudster op de 1500 meter, naar de tweede plaats, terwijl Mary Kok met de derde plaats genoegen moest nemen. Fel werd ook gestreden om de ti tel van het nummer 200 meter school slag dames, die tenslotte op overtui- fande wijze door Ada de Haan uit ussum werd gewonnen met 1.2 sec. verschil op haar concurrente Rika Bruins. De 100 meter vlinderslag was, zo als te verwachten viel voor het 14- jarige Robbenmeisje en wereldre- cordhoudstertje Atie Voorbij. Met grote soepelheid vlinderde het blonde meisje door het water Kampioen van Nederland in de estafette vier maal honderd meter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6