Corry Voogd en Jan Dirkse waren snelsten in haven-zwemwedstrijd Prestaties werden beïnvloed door harde wind en zware regenbuien VOETBALLENDE DAMES ZORGDEN IN GOES VOOR VROLIJKHEID VECHTLUSTIGE RENTMEESTER TRIOMFEERT NA FELLE STRIJD MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DUBBELE ZEGE VOOR MIDDELBURGS „LUCTOR" In BreskensOost- en Westhaven gleden 46 zwemmers en zwemsters door het water TERWIJL VELE TIENTALLEN TOESCHOUWERS langs de kaden ge schaard stonden, gleden Zaterdagmiddag 46 zwemsters en zwem mers met krachtige slagen door het kabbelende water van de Oost- en Westhaven in Breskens om de traditionele havenwedstrijd tot een der spannenste evenementen in de Zeeuwse watersport te maken. En span nend zijn deze jaarlijkse wedstrijden zeker geworden, zowel bij de dames als bij de heren. Bij de zwemsters waren het Corry Voogd, Lenie Kerk- hove en Ada Jansen, die pas op de laatste tientallen meters van het 17U0 meter lange traject, een beslissing konden forceren. Met slechts een se conde voorsprong op Lenie Kerlchove tikte Corry Voogd tenslotte als eer ste aan. Jan Dirkse, Kees de Rijk, Piet van der Heuvel en Cor Wagenaar gaven elkaar nauwelijks een duimbreed toe bij de heren. Ook hier werd de strijd pas in de laatste phase beslist, toen Jan Dirkse met een soepele eindrush naar voren stoof en als eerste zijn hand tegen de kademuur bracht. Dat betekende een dubbele zege voor de Middelburgse zwemver eniging „Luctor et Emergo". Corry Voogd en Jan Dirkse zijn namelijk beiden lid van deze vereniging. Het niet minder dan 1700 nieter 1 lange traject begon in de Oosthaven, waar de zwemsters en zwemmers vanaf de Scheldekade te water gin gen. Langs de vele gemeerde schepen moesten de deelnemers deze haven uitzwemmen en vervolgens de West haven weer binnenzwemmen, waar het keerpunt aan de Scheldekade lag. De zelfde route moesten de Zeeuwse zwemcracks weer terug- zwemmen om tenslotte in de Oost haven bij de Scheldekade te eindi- Sen. Bij de dames ging de „Bruinvis"- zwemster Wil de Bruyn uit Sas van Gent met snelle slagen aan kop op de eerste honderd meter. Bij 't uitzwemmen van de Oostha ven kon zy het echter niet bolwerken tegen een gezamenlijke aanval van Corry Voogd, Lenie Kerkhove, Lenie Bondewel, Marie Verplanken en Ada Jansen. Het snelst trokken de beide Middelburgse „Luctor"-meisjes Cor ry Voogd en Lenie Kerkhove door. Zy bereikten het eerst het keerpunt maar toch nog altyd dicht gevolgd door Lenie Bondewel en Marie Ver- planke, beiden van de Breskense vereniging „Scheldestroom" en Ada Jansen van „Schelde" uit Terneuzen. Teruggeeerd in de Oosthaven, was Ada Jansen aanvankelijk zeer fel in haar eindsprint. Of» de laatste tien tallen meters kon zij het hoge tempo echter niet volhouden en moest toe zien hoe Corry Voogd en Lenie Kerkhove de strijd om de eerste plaats inzetten. Met gering verschil bereikte Corry tenslotte als eerste de kademuur. De Rijk tweede Het was bij de heren aanvankelijk een aangelegenheid tussen de Mid delburger Dirkse (Luctor) en Jong man uit Vlissingen (De Zeehond), terwijl Kees de Rijk (Luctor), Piet van de Heuvel (Scheldestroom) en de Souburger Cor Wagenaar kenne lijk niet van plan waren zich ver naar achteren te laten verwijzen. Door het uitvallen van Jongman, die het water met kramp verliet, werd het kopgroepje met één overwin ningspretendent verarmd. De overi gen zorgden echter nog voor vol doende spanning in de eindsprint. Vooral de strijd tussen Kees de Rijk en Piet van de Heuvel om de tweede plaats was enerverend. Kees de Ryk, die twintig meter voor het eind overschakelde van een kalme schoolslag op vinnig crawlen, ging wel voorbij Van der Heuvel, maar kwam toch nog meters te kort om Dirkse in zijn eindrush te kunnen Uitslagen De heer J. B. Heijdens, voorzitter van de organiserende vereniging „Scheldestroom" te Bre3kens, die in het Oranjehotel de prijzen uitreikte, kon, na de deelnemers voor hup spor- Er zijn Zondagmiddag op het gemeen telijk sportterrein te Goes heel wat benauwde gezichten tegen het brui ne monstergetrokken, toen daar speelsters van de handbalverenigin gen „Hellas" en „Tonido" de eerste Zeeuwse damesvoetbalwedstrijd tot een feit maakten. De „Hellast- meisjes waren het sterkst en wonnen met 30. (Foto P.Z.C.) tieve deelname bedankt te hebben, de volgende uitslag bekend maken: dames: 1 Corry Voogd (Luctor-Mid- delburg) 31 min. 21 sec.; 2 Lenie Kerkhove (Luctor) 31.22; 3 Ada Jansen (Sehelde-Terneuzen) 32.01; 4 Marie Verplanke (Scheldestroom- Breskens) 32.09; 5 Lenie Bondewel (Scheldestroom) 32.10.5; 6 Ans Gel dof (Luctor) 33.58.5; 7 Muriel van Wijck (Luctor) 34.22; 8 Lenie Ka mermans (Luctor) 34.24; 9 Rie Me- lieste (Bruinvis-Sas van Gent) 34.49; 10 Marie v. d. Lijcke (Scheldestroom) 34.57; 11 Marie Leenhouts (Schelde stroom 35.19; 12 mevrouw W. Wage- naar=Weyermans (SZV-Souburg) 35.21; 13 Bep v. d. Berg (Schelde stroom) 35.19; 12 mevrouw W. Wage- (Bruinvis) 37.05; 15 Jannie de Vis ser (Scheldestroom) 38.37. Heren: 1 Jan Dirkse (Luctor) 27 min. 15 sec.; 2 Kees de Rijk (Luctor) 27.20; 3 Piet v. d. Heuvel (Schelde stroom) 27.34; 4 Cor Wagenaar (SZV) 27.36; 5 Rinus de Braai (Schelde) 29.07; 6 Willy van dei- Steen (SZV) 29.10; 7 Tonnie Seuss (Scheldestroom) 29.55; 8 Willy de Vries (Bruinvis) 30.02; 9 Willy Goedbloed (Luctor) 30.32; 10 Jan Hiemstra (SZV) 30.36; 11 Piet Rot te (Luctor) 30.52; 12 Jan Sinke (Zeehond-Vlissingen) 31.05; 13 Ko de Rijk (Luctor) 31.34; 14 Hans Bloos 31.35; 15 Piet Mazure 31.41. De Ronde van België voor onafhankelijken De eerste étappe van de Ronde van België voor onafhankelijken van Brussel naar Doornik, is ge wonnen door de Belg Roger Jo seph. Hij reed de afstand van 178 km in 4 uur 54 min. 2 sec., wat een ge middelde snelheid van 36.3. km per uur betekende. Als eerste Nederlan der plaatste zich Pauw, die 16e werd met ruim 7 minuten achterstand op de winnaar. De tweede étappe van Doornik naar Gent over een afstand van 211 km werd gewonnen door de Belg Baens, die een tijd liet noteren van 5 uur, 40 minuten en 12 seconden. De Nederlander Sjoerd de Vries werd negende en onze landgenoot Gijs Pauw tiende, beiden met ruim twee minuten achterstand op de winnaar. Van de Nederlandse ren ners kwam Gerard Keulers na het sluiten der controle binnen. In het algemeen klassement heeft de Belg Callaert3 de leiding met een tijd van 10.37.32. Onze landgenoot Pauw staat op de dertiende plaats. Maas is 23ste en De Vries 26ste. PRIMEUR VOOR ZEELAND Ongeveer vijfhonderd nieuwsgierige toeschouwers hebben op het gemeen telijk sportterrein te Goes Zondag middag enkele vrolijke ogenblikken beleefd, toen de dames van de hand balverenigingen Hellas en Tonido een „voetbalwedstrijd voor dames" op de groene mat brachten. Hiermee had Goes de primeur van het damesvoet bal in Zeeland. Vanzelfsprekend was het aanvankelijk een wat moeilyke opgave voor de speelsters om de bal te raken, maar hoe verder de wed strijd vorderde des te vaker gelukte het de dames de bal met een rake trap enkele meters weg te schoppen. In het begin vlotte het dus niet erg. De enthousiaste operaties hadden slechts tot resultaat, dat de toeschou wers meer plezier dan spanning be leefden, terwijl de speelsters gewaag de duiken in het gras namen. Hellas won: 3-0 Maar na verloop van tijd kwam er meer schot in en toen Ria Zweedijk met een harde schuiver de score kon openen en Hellas de leiding kon ge ven (10) kwamen de handen van het publiek flink op elkaar. Kort daarop leek het of de centervoor van Tonido zou gelijkmaken, toen zij al leen voor de HellaskeeDSter kwam te staan. Iedereen verwachtte een hard en zuiver gericht schot, maar het werd een trap ver naast de bal. Aan de andere kant had Hellas mee rsucces, want Beppie Foudraine joeg de bal voor de tweede maal in rust in. het doel 20. Met deze stand ging de Na de thee werd er aan weerskan ten flink op los getrapt, maar alle ac ties stierven een vroegtijdige dood. Toch kregen de toeschouwers waar voor hun geld. Mevrouw Rosier-Adri- aanse kreeg een open doekje toen zij de bal uit een voorzet op haar ahar- dos nam. Jammer genoeg belandde de bal na deze ferme kopstoot tegen de lat. Tenslotte was het Ria Zweedijk, die de eindstand op 30 bracht. Vooraf werd een handbalwedstrijd gespeeld tussen Hellas L en een team bestaande uit oud-Hellas-leden, waar van de meesten buiten Zeeland woon achtig zyn. Onder hen bevonden zich o.a. Noep v. d. Vliet, Huib Visser en Wim Re jack. In deze aantrekkelijke vvedstryd werden de punten gedeeld 6—6. Nieuw wereldrecord vrije slag estafette 4 x 100 mieter Tijdens de landenzwemwedstrijd JapanVerenigde Staten, die in To kio werd gehouden, hebben Japanse zwemmers het wereldrecord 4 x 100 nieter vrije slag estafette verbeterd door een tijd te noteren van 3 min. 46.8 sec. Hun Amerikaanse tegenstanders bleven met 3 min. 47.6 sec. eveneens beneden de oude recordtijd, die op 19 Maart 1951 te New Haven was gevestigd door dc ploeg van dc Yale universiteit. De zwemmers, die het record in Tokio braken, waren Ho- roshï Suzuki, Atusji Tani, Toru Go to en Manabu Koga. Europese recordhouder op 200 meter verslagen Duitse athletiekkampioenschappen Zaterdag werden in Frankfort de Duitse athletiek-kampioenschappen voortgezet. De sensatie van de dag was de nederlaag van de Europese recordhouder Heinz Fütterer op de 200 meter tegen zijn clubgenoot Karl Kaufmann. Het verschil was miniem want voor beiden werd de zelfde tijd opgenomen: 21,4 sec., maar de foto van de aankomst wees Kaufmann als winnaar aan. Bij de dames behaalde Maria San- der voor de vierde maal de titel op de 100 meter. Haar tijd was 12.3 sec. Renate Nitschke, die tweede werd, bleef 0.1 sec. bij haar achter. Russische wielrenners op wereldkampioenschappen Voor de eerste maal zullen Rus sische wielrenners deelnemen aan het wereldkampioenschap op de weg, dat dit jaar op 27 en 28 Augustus op het circuit van Frascati bij Rome zal worden gehouden. Nog spartelend in het water van Oost haven te Breskens wensen Corry Voogd en Jan Dirkse, respectievelijk snelste bij de dames en de heren, elkaar geluk met de overwinning van de jaarlijkse havenzwemwedstrijd. (Foto P.Z.C.) Wolves verloren in Moskou Duidelijke revanche van Spartak De Engelse club Wolverhampton Wanderers heeft in Moskou met 3 0 van Spartak verloren. Er waren 80.000 toeschouwers in het Dynamo stadion, waar de wedstrijd werd ge speeld en zij verheugden zich In de duidelijke revanche, welke Spartak nam voor de 40 nederlaag, die het in Nov. van het vorige jaar in Wol verhampton had geleden. De Wolves kwamen er aanvallend nauwelijks aan te pas. Door het goede werk van doelman Bert Williams en stopper Billy Wright bleef hun een grotere nederlaag bespaard. Schulte won overtuigend de ronde van Den Bosch Veertig-jarige renner in vorm Meer dan 10.000 toeschouwers, die wind en weer hebben getroseerd om de ronde van Den Bosch, een wielwed- strijd over 120 km bij te wonen, heb ben Schulte op fraaie wijze beslag zien leggen op de ereplaats. De bijna 40- jarige Bosschenaar bond de strijd aan met de Tour de France renners en met succes. Wagtmans staakte de strijd al na enige ronden. Schulte ge noot de steun van Piet Haan, die er voor zorgde dat Schulte uit het peleton kon demarreren. Toen Schulte het pe loton had gedubbeld kreeg hij gezel schap van Suykerbuyk en Konings. Met een tempo van boven de 40 km draaiend vergrootte hij de voorsprong. Dit was te machtig voor de grote groep, waarin de Fransman Hassen- forder en de Engelsman Bunker reden. Schulte ging met een enorme voor sprong over de eindstreep. De uitslag luidde: 1 Van Schulte (Den Bosch) 120 km in 2 uur 53 min. 27 sec.; 2 Koning (Bre da) op 1 min. 1 sec.; 3 Van Breenen (Amsterdam) op 1 min. 38 sec.; 4 Haan (Mechelen); 5 Win van Est (St, Wille- brord); 6 Brinkman (Schiedam): 7 Donker (Amsterdam); 8 Van As (Roo sendaal); 9 Paymans (Tilburg). 10 Hinsen (Rijckevorsel, België). WIELERCOURSE TE WALSOORDEN Zeeuwse rivalen beslissen sprint Piet Rentmeester, de kort, maar stevig gebouwde wielrenner uit Yer- seke, heeft Zondag in Walsoorden een nieuwe parel aan zijn overwin- naarskroon toegevoegd in een wed strijd over 68 km. Hij was geduren de de gehele course de dominerende figuur tussen de 35 nieuwelingen, die van start gingen. Onder hen bevond zich Hector Middelkamp, de 16-ja- rige zoon van Fiel Middelkamp, onze Zeeuwse coureur die in 1947 in Reims de regenboogtrui aantrok. Piet Rentmeester, die weer met een schare fans uit het Oesterdorp naar Walsoorden was gekomen, liet er geen gras over groeien en nam de strijdbijl reeds in het prille begin op. Zijn directe actie in de derde van de 20 te rijden ronden werd alleen ge pareerd door Suijkerbuijk en v. d. Over kronkelende landweggetjes en grintwegen hebben enkele tientallen jeugdige wielrenners Zaterdagmiddag de ronde voor nieuwelingen te Hoofd- plaat verreden. Als ganzen op een rijtje gaan de renners hier door een smal paadje. Verstraete werd winnaar van deze wedstrijd. (Foto P.Z.C.) NATIONALE ATHLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN Enerverende strijd - zowel bij dames als heren - op diverse loopnummers Door harde wind en zware regenbuien zijn de nationale athletiekkam pioenschappen, die Zondag gehouden werden, dit jaar niet het hoogtepunt van het Nederlands athletiekseizoen geworden. Tijdens deze wedstrijden op de Nenijtobaan te Rotterdam stond de wind schuin over de baan. Op de meeste loopnummers werd daarvan hinder ondervonden, terwijl de ruk winden de prestaties op de technische nummers beïnvloedden. Dit kwam wel vooral duidelijk tot uiting bij het polsstokhoogspringer waar de athleten moeite hadden hun balans te behouden. De prestaties waren dan ook niet van die aard, dat records of zelfs persoonlijke records verbeterd werden, maar toch werd op verschillende nummers, vooral op de midden en lange afstanden, interessante strijd geleverd. Twee athleten slaagden erin twee titels te veroveren en wel bij de he ren Peter Nederhand, (A.L.O.), die het kampioenschap op de 110 meter horden behaalde, dat op naam stond van Guus Broeken, die door vertrek naar het buitenland zijn titel niet kon verdedigen, en bij het hoogspringen Visser onttroonde, terwijl bij de dames Puck van Duyne-Brouwer op de 100 en de 200 meter haar titels prolongeerde. Puck van Duyne zegevierde dit maal niet zoals gewoonlijk zonder te- genstand, want Els Witkamp (G.A. die in de finale van de 100 meter 0,1 seconde achter Puck bleef, zag op de 200 meter kans de kampioene op de laatste 20 meter in te halen en de zelfde tijd, 25 seconden, te laten af drukken. Puck was slechts met mi niem verschil als eerste door de fi nish gegaan. Op de overige damesnummers ble ven de prestaties beneden de ver wachtingen. Verspringen 5,50 meter (Imke Vaal), hoogspringen 1,56 me- ..er (Nel Zwier) en kogelstoten 11,90 meter van Fanny Blankers-Koen. Fanny Blankers-Koen veroverde hiermede een nieuwe titel, maar haar prestatie, welke voldoende was om de andere deelneemsters te overtroe ven, was toch niet van internationaal peil. By de heren werd op de sprintnum mers eveneens felle sfrryd geleverd. Theo Saat, die zijn zinnen erop had gezet zijn titel op de 100 meter te prolongeren, slaagde daarin volkomen door in de finale met 10,6 seconden zijn clubgenoten Rulander en v. Har- develd té verslaan. In de series had den Saat en Rulander, die beiden in de tweede serie driemaal hadden moeten starten omdat Aret (D.O.S.) tweemaal een valse start veroorzaak te en van verdere deelneming werd uitgesloten, de snelste tijd, 10,9 se conden genoteerd. In de finale ging Saat er onmid dellijk in een snel tempo vandoor en liet Rulander met 0,1 seconde achter zich. Helaas was Theo Saat op de 200 meter niet in de gelegenheid het de titelverdediger Van Hardeveld moei lijk te maken. De laatste plaats met 22,6 seconden was voor hem in deze race, waarin de V. en L.-ers Rulan der en Van Hardeveld om de zege vochten, welke met minimaal ver schil (beiden noteerden 21,4 -secon den) door Van Hardeveld werd ge wonnen. Spannende 5000 meter Eenzelfde geval waarbij twee athle ten elkaar geen handbreed toegaven, deed zich voor dp de 5000 meter, waarin Feklces (D.O.S.) even voor Viset (Cialfo), doch in dezelfde tijd finishte. Gedurende de eerste ronden bleven Fekkes, Viset en Van den Veerdonk bijeen, terwijl Jansen en Van der Wijden op enkele meters af stand lagen. Van den Veerdonk moest drie ronaen voor het einde zijn con currenten laten gaan. Fekkes en Vi set gingen samen door en toen de bel voor de laatste ronde luidde, lagen zij nog naast elkaar. 200 meter voor de finish trachtte Fekkes zich los te werken maar Viset bleef hangen en na een stevige eindsprint waarin bei den elkaar geen centimeter toegaven was het toch de D.O.S.-rnan, die het eerste over de streep ging. 15 minu ten 4,6 seconden was de tijd die voor beide athleten werd afgedrukt. Een interessante strijd en bijna een zelfde beeld gaf de 10 kilometer, waarbij de kopgroep gevormd werd door Van der Linden (Holland), Ver- ra (Haarlem) en Vergeer (A,V. '47). In de eindsprint was het Verra, die naar voren kwam en met een kleine voorsprong de zege behaalde (32 mi nuten 5.4 seconden) Van der Linden volgde op 0,6 seconde en Vergeer weer 0.4 seconde later. Janus van der Zande. dip in het begin van de race reeds was achter geraakt, liep in eigen tempo, zonder zich om zijn ach terstand te bekommeren. Hij draaide soepel rond en naar hij later vertel de beschouwde hij deze wedstrijd als Zande die met Rentmeester mee gingen. In de 10e ronde noteerden wij voor dit trio koplopers reeds meer dan een minuut voorsprong op het pele ton met o.a. Middelkamp, Verstrate, v. d. Flier en De Poorter. Laatstgenoemde koos tenslotte eieren voor zijn geld, liet het reac- tieloze peleton in de steek en ging alleen op jacht naar de leiders. De moed van De Poorter scheen be loond te worden, want hij knabbelde elke ronde iets van zijn achterstand af. Bovendien kreeg hij nog gezel schap van Verstrate, die op fraaie wijze uit het i En juist op dit moment kreeg Poorter een zware inzinking, die hij niet te boven kwam en hem naar de achterste gelederen terug wierp. Verstrate bezat echter genoeg courage om de aansluiting met de koplopers tot stand te brengen. Van het viertal aan de leiding viel v. d. Zande echter af omdat het hoge tem po, dat Rentmeester aangaf, hem te machtig werd. Ook Suijkerbuijk los te toen de haven reeds in zicht kwam. Twee Zeeuwse rivalen gingen dus uitmaken wie de bloemen mee naar huis kon nemen. Deze eindsprint werd fel betwist, maar ondanks het feit dat Rentmeester de laatste hon derden meters op een nagenoeg lek ke voorband moest rijden bereikte zijn wiel liet eerst de eindstreep. Suijkerbuijk en v. d. Zande hand haafden zich op de 3e en 4e plaats en Hector Middelkamp perste er zo'n sterke eindspurt uit, dat hij het pe leton de baas bleef. UITSLAG. De uitslag luidt: 1. Piet Rent meester (Yerseke) 68 km in 1 uur 43 min.; 2. E. Verstrate (Ede); 3. C. Suijkerbuijk (Nispen); 4. C. v. d. Zande (Halsteren); 5. H. Middel kamp (Kieldreeht); 6. G. Wetzinga (Groningen); 7. J. Brandijk (Arkel); 8. J. van Geel (Lepelstraat); 9. J. de Poorter (Hoek); 10. H. Vernooij (Sluiskil). PSV won in Oostenrijk met 9—2 van Sak 1914 Nederlandse ploegen voetbalden in het buitenland PSV (Eindhoven) heeft in Oosten rijk met 92 van Sak 1914 gewon nen, nadat de rust met 21 in het voordeel van de Nederlandse ploeg was ingegaan. Dillen was de goalget- ter in deze ontmoeting. Hij scoorde 6 doelpunten. De resultaten van de vriendschap pelijke wedstrijden, die een aantal Nederlandse verenigingen in Duits land hebben gespeeld, luiden: F.C. KölnFortuna '54 81. VFB OldenburgVeendam 31. Span- dauer SVRapid JC 14. Preussen MünsterVitesse 21. is gehouden. Nederlands renpaard won Europese Trofee Het Nederlandse paard „Nuni Brewer", bereden door L. J. van Harlingen en afkomstig van de stal Knijnenburg uit Den Haag heeft de Europese trofee gewonnen, over een course van 2200 meter en gedoteerd met een prijs van 7500 Zweedse kro nen (ongeveer 5400 gulden), welke te Jagersro in de buurt van Malmöe training voor de internationale Ma rathon, welke op 27 Augustus te En schede wordt gehouden. De 1500 meter was voor Spieren burg in 4 minuten 2,2 seconden. Technische nummers Zoals reeds gemeld veroverde Ne derhand de titel op de 110 meter hor den. De 400 meter horden was. bij af wezigheid van de recordhouder Par- leviet, die aan de studentenspelen te San Sebastian deelneemt, voor de jonge Zoek (Parthenon), die met 56,9 seconden Buys achter zich liet. Vis ser kwam bg het vèrspringen deze keer niet verder dan 7,04 meter, een afstand die hg met zijn tweede sprong behaalde en welke voldoende was om zijn kampioenschap te behou den. Evenals bij de dames Dieven ook bg de heren de technische prestaties beneden de maat. Het kogelstoten werd door de jonge Kees Koch (Pro Patria) gewonnen met 14,02 meter, waarbij echter vermeld dient te wor den dat de titelverdediger Demmink niet aanwezig was, omdat hg deze week aan de internationale militaire kampioenschappen te Athene heeft deelgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5