KAPPIE EN DE OERMUZIEK BINNEN- EN BUITENLANDERS ONTDEKKEN ZEELAND WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURAN2 Tevredenheid over huidig bezoek. (Slot van pagina 1) Gisteren noteerde men ongeveer 4000 bezoekers, waarmee het totaal aantal nu tegen de 120.000 aanloopt. Tot dusver haalde „Miniatuur Wal cheren" in het aan de gang zynde hoogseizoen een weekgemiddelde van 17.000. Men hoopt dit tot even in September zo te houden. Bij de slui ting aan het eind van die maand kan dan juist de 300.000 vol zijn. zoen de weg Beveland en. Ook de Bevelanden krijgen hun aandeel in de grotere trek van tou- risten naar Zeeland. Vooral op de marktdagen (Dinsdags) is dit duide lijk merkbaar. Niet alleen dat Bel gische autobussen dan vaak honder den touristen naar de Ganzenstad voeren, doch ook het aantal perso nenauto's uit binnen- en buitenland, dat men op de parkeerplaatsen ziet staan, blijkt steeds groter te worden. Op het informatiebureau van V.V. V., dat thans is ondergebracht in 't kantoor van de A.M.Z., ervaart men ook dagelijks, dat er bij de vreemde lingen vezl belangstelling voor deze omgeving bestaat. Er gaat practisch geen dag voorbij of de post brengt aanvragen om logies en inlichtingen, terwijl zich aan de balie toeristen van alle mogelijke nationaliteiten melden, om inlichtingen over wat hier te zien is. Zo wordt bijv. vaak gevraagd naar de drooggevallen polder Kruiningen en vanzelfsprekend ook naar het oesterdorp Yerseke. Er wordt dan voor hen een aan trekkelijke route uitgestippeld, terwijl tevens vaak foldertjes met een routebeschrijving voor een rit door Zuid-Beveland worden uitge reikt. Bezoeken van vreemdelingen aan het informatiebureau hebben ook ge leerd, dat de toeristen de gevraagde prijzen voor artikelen en geboden diensten vaak critisch nagaan. Het is dus zeker in het belang van het vreemdelingenverkeer, dat iedere za kenman zich aan de normale prijzen houdt. Kamperlandse duintjes Ook het Noord-Bevelandse recrea tiegebied, de Kamperlandse duintjes, komt steeds meer in de belangstelling te staan. De laatste weken is het, met name tijdens de weekends, be paald druk te noemen. Er komen veel mensen uit de naaste omgeving deiSjk" begonnen met het omzetten zoals Zuid-Beveland, van duin en van jiet hooi Het kostbare materiaal strand genieten, doch ook Belgen en - - zelfs Duitsers hebben reeds de weg naar dit 'stukje natuurschoon gevon den. Er staan soms veertig a vijf tig auto's tegen de dijk geparkeerd. Daarom zal er zeker spoedig naar een meer geschikte parkeerruimte gezocht moeten worden. Er zijn thans ook twee consumptie tenten, waardoor een verblijf ih 'dit gebied mede aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. De plaatselijke V.V.V. ziet dan ook de ontwikkeling van Kamperland als badplaats met vertrouwen tegemoet. In enkele gevallen werd reeds bemid deld voor het verkrijgen van logies* De liotelaccomodatie op het eiland is beperkt, doch er zijn verschillende particulieren, die logiesruimte willen afstaan. Nu de aanleg van de water leiding een feit is geworden, kan ook op dat punt meer service worden ge boden. plan voor de stichting van een re creatieoord bezighoudt. Teneinde tegemoet te komen aan de eisen, die een dergelijk groot be zoek stelt, werden in overleg met de dienst der domeinen, reeds hier en daar reddingsmiddelen aange bracht en provisorisch enkele kleed hokjes geplaatst. Ook Terneuzen blijkt bij vele Bel gen, Fransen en Nederlanders in trek te zyn. Hier vormen de Sehel- dedijken met de gelegenheid tot krabbenvlssen en de jachthaven de grooste attracties. Axel staat vooral tijdens de week ends in de belangstelling van vele touristen. De jeugdherberg is een grote trekpleister, evenals de hoeren kamer en de mogelijkheid tot vissen in de kreken rona de stad. Hulst met zijn oudheidskamer, basiliek, stadhuis en wallen heeft grote aantrekkings kracht. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is het naast Sluis vooral Oostburg dat vele bezoekers trekt. Van het centraal gelegen Oostburg wordt meer en meer gebruik gemaakt door hen, die van daar uit trips naar de omgeving, Brugge, de Belgische kust en Wal cheren maken. De belangstelling voor Cadzand neemt van jaar tot jaar toe en thans kan van een uitermate druk bezoek gesproken worden. Niet alleen de hotels en pensions, en ook het kam- peerterrein herbergen vele honderden vacantiegangers voor wie Cadzand en Retranchement met zee en duinen en het natuurreservaat het Zwin, en de mogelijkheid tot het maken van uit stapjes naar de Belgische kust, vele attracties bieden. Binnen- en buiten landse gasten bevinden zich ook in het Hervormd Jeugdcentrum „Hede- nesse". Ook ©roede en Nieuwvliet ontwik kelen zich tot gezochte vacantieoor- den. Hotels en pensions zijn thans volledig bezet en velen maken van strand en duinen gebruik. Betreurd wordt, dat juist trjdens het hoogsei- Putjes—Sluis werd afge sloten. Veel van het verkeer, dat an ders Groede en Nieuwvliet zou aan doen, wordt thans omgeleid. Dat Breskens, gezien de ligging aan een der voornaamste veren, een druk vreemdelingenbezoek heeft, spreekt vanzelf. Dit beperkt zich gro tendeels tot de Scheldekade, waar ve- Schoawen. En hoe is het op Schouwen? De tegenstelling met de andere streken in Zeeland ligt nog steeds in het ontbreken van z.g. dagjespubliek. Weliswaar komen vanuit „Holland" per week een twintigtal dagexcursies naar het eiland, maar hel zwaarte punt van het eilandbezoek ligt in de permanente vacantiegangers. En wat dat betreft is men over de gehele linie uitermate tevreden. De hotels zijn volgeboekt, de zo merhuisjes tot September even eens, terwijl zowel kampeerders als zomerverblijfbewoners de win keliers in de YVesthoek tot tevre denheid stemmen. De zwakke plaats in het toerisme blijft nog steeds de verbinding met het vasteland. Hoewel bij Zijpe de overtochten zonder onderbreking plaatsvinden, moet gerekend worden dat gemiddeld twintig minuten ge wacht wordt. De overvaart Goes Zierikzee kan, mede door de in reser ve gehouden tweede boot, aan de aan vraag voldoen. Ongetwijfeld zijn de ponten nog steeds de zeef die het dag- jejtoubliek er van weerhoudt, Schou- wen-Duiveland te bezoeken. Was voor de ramp vooral de West hoek een aangenaam vacantieverblijf, waar men bij uitzondering vandaan kwam, thans zyn de Schelphoek, de caissons bij Ouwerkerk en de bij de ramp in geheel Nederland bekende dorpen nog steeds het doel van een dagtrip. vanuit Zierikzee zijn dit jaar veel bewoners naar een eigen of gehuurd huisje in de duinen bij Renesse ge trokken, zodat hieruit een duidelijke waardering voor het eigen eiland te bemerken valt. Indien het weer geen spelbreker is, rekent men in geheel Schouwen-Dm- veland erop dat dit jaar weer een sei zoen „gemaakt" wordt, dat de verge lijking met de voorrampse jaren door staan kan. 2..-Vlaanderen Wat Oost Zeeuwsch-Vlaanderen betreft concentreert het bezoek zich op de ingedijkte Braakman, die bezig is tot een waar recratieoord uit te groeien. In de kreek wordt de zwemsport druk beoefend en by goed weer is 't vooral Zondags, in dit uit het oogpunt van natuurschoon aan trekkelijke gebied, zeer druk. Circa 1600 tot 2000 bezoekers, vooral uit België, die met allerlei vervoermid delen arriveren en hier hun tenten opslaan, vormen geen uitzondering. Vanzelfsprekend heeft dit de groot ste aandacht van de commissie die zich met het ontwikkelen van een I. A. J. de Wilde overleden Geboren Zeeuw was korfbalpionier. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is in Amsterdam overleden de heer I. A. J. de Wilde. Deze in Zee land geboren en opgeleide, maar la ter steeds in Holland woonachtige onderwijzer, was een pionier voor cle korfbalsport. Hij bereikte de leeftyd van 77 jaar. De heer De Wilde werd op 31 Oc tober in Poortvliet op Tholen gebo ren. Zijn opleiding tot onderwijzer ontving hij aan de Middelburgse Rijkskweekschool. Van 1903 tot 1919 bekleedde hij de functie van penning meester in het hoofdbestuur van de Nederlandse Korfbal Bond. Als „ju rist zonder titel" had hy toen een groot aandeel in het samenstellen van de reglementen voor deze nog jonge sportorganisatie. In 1910 werd de heer De Wilde voorzitter van de toenmalige Am sterdamse eerste klasser D.O.S. Hij speelde ook in het eerste team van deze vereniging. In 1913 richtte de overledene ae Amsterdamse Korfbal Bond op. Ook nam de heer De Wil de het initiatief tot de oprichting van andere erkende bonden. Tot 1928 bekleedde hij het voorzitterschap van de zojuist genoemde A.K.B, De heer De Wilde verwierf door zijn activi teiten het erelidmaatschap van de Nederlandse Korfbal Bond, thans K. N. K. B. Van zijn loopbaan als onderwijzer noemen wij werkkringen in Rotter dam en Amsterdam. ïn de hoofdstad werd hij hoofd van één der openbare lagere scholen. Voorts gaf hij daar jarenlang les aan het Avondlyceum. Rest te vermelden, dat de heer De Wilde na zijn pensionnering uit het onderwijs lange tijd belangeloos werkzaam was aan het Zoölogisch Museum in Amsterdam, speciaal bij de afdeling schelpen, voor welke materie hij een grote belangstelling koesterde. Middelburg Broei in hooimijt. Donderdagmiddag werd in de hooi mijt van de landbouwer W. J. aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg broei geconstateerd. De mijt, waarin 30 ton hooi was opgeslagen, leverde uiteraard gevaar voor dé omgeving op, zodat de brandweer werd ge waarschuwd. Tevens is men onmid- met een totale waarde van twee en een halve ton is slechts ten dele verzekerd. De kern van de hooi? stapel is aangetast en kan als ver? loren worden beschouwd. De brandweer heeft tot dusver de wacht gehouden om indien dit nódig zou zijn, onmiddellijk te kunnen in? grijpen. Wanneer dé vlam uit de mijt zou slaan kan dit namelijk groot ge vaar opleveren voor de nöodboerderij van de heer J., die in de onmiddel lijke nabijheid staat. De afstand van dé mijt tot het huis is slechts enke- Gouden jubileum van O.N.D.A. in Ritthem le meters. „Wilhelmina" speelde op Miniatuur. Donderdagavond speelde op „Mi niatuur Walcheren" in Middelburg de Harmonie „Wilhelmina" uit Co? lijnsplaat onder leiding van de heer J. Maas. Voor dit concert, dat diver se marsen, walsen, ouvertures en an? dere composities omvatte, bleek een goede belangstelling te bestaan. Het publiek was telkenmale gul met ap plaus voor de prestaties van het Noordbevelandsé korps. Tevoren maakte „Wilhelmina" een muzikale wandeling door de binnenstad, waar voor de belangstelling eveneens be? vredigend was. Wedvlucht De Middelburgse Postduivenhou- dersvereniging „Zeelandia" hield haar eerste wedvlucht met jonge dui? ven vanuit St. Ghislain, over een af stand van 130 km. De eerste tien prijzen gingen naar: 1 en 9 P. J. van Belzen; 2 eh 8 A. Hooftman; 3 P. van Sabben; 4 J. J. Snoep; 5 M. Jungblut én Co.; 6 J. Davidse; 7 L. van Geel; 10 M. Pik? kaart. Vlissingen Examen. Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom behaalde de 4e graad Jiu Jitsu de heer J. Kooman uit Vlissingen. Examens Bij de in Breda gehouden examens van de E.V.M.S. slaagden voor mo derne sierkunst mej. E. de Visser uit Oostkapelle, voor coupeuse mej. J. J. de Voogd uit Arnemuiden, voor cos- tumière mej, C. Sturm uit Middel? burg, voor lingerienaaien mej. S. Lampers uit Oostkapelle, allen leer lingen van mej. Kwekkeboom, Oost kapelle. Even stoppen...en met verder Zaterdag 6 Augustus zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de muziekver eniging „O.N.D.A." te Ritthem werd opgericht. Dit jubileum zal op Zater dag 13 Augustus feestelijk herdacht worden. Ook de heer A. Schout viert een gouden jubileum. Hij is de enige op richter, die nog in leven is en de heer Schout blaast nog steeds zijn partij tje vrolijk mee. De festiviteiten zullen op grootse wijze gevierd worden. Op 13 Augus? tus wordt in „Ons Dorpsleven" van half drie tot half vier de receptie ge houden. Om half vier zal burgemees ter P. Daniëlse de nieuwe muziek tent openen. Om acht uur 's avonds; geeft O.N.D.A. een openingsconcert; in de muziektent. Dit is dan tevens; het jubileum-concert Nadat om kwart voor negen de zangvereniging „Ons Lied" een uitvoering -«««»««? Zeeuwse Tentoonstelling in totaal 2037 bezoekers. Gisteren is de Zeeuwse Tentoonstel ling te Middelburg gesloten. In totaal bleken 2087 betalende bezoekers de expositie te hebben bezocht, alsmede 100 gasten, zodat het volledige bezoe kersaantal de 2100 is gepasseerd. Er werd voorts voor 1965 aan werken verkocht. Teraardebestelling van de heer J. M. Houterman. Onder vrij grote belangstelling werd Donderdagmiddag het stoffe lijk overschot van de heer J. M. Hou terman, in leven veehandelaar, die tengevolge van een bekomen onge val, Maandagmorgen overleed, aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door de heer C. Noordhoek van Sint Philipsland, voorzitter van de afde ling Zeeland van de Bond van Vee? handelaren. Ds. C. Boon wees op het plotselin ge sterven en sprak woorden van troost tot de familie. De heer A. Houterman, oudste zoon van de overledene dankte voor de belangstelling en het betoonde medeleven. De baai* bedekt inet een aantal kransen, werd door het be stuur van genoemde organisatie en door enkele collega's grafwaarts ge dragen. Optreden „Elleboog" werd een succes. Het optreden van het kindercircus „Elleboog" is té Goes ook een finan cieel succes geworden. Naast het reeds tevoren gestorte bedrag van 200, kon de U.V.V. Goes nog de Fanny Blankers-Kcen raakte j Nieuw wereldrecord 100 m voor Shirley Strickland Europees record kwijt Russische athlete sprong 6.27 meter De Russische athlete Galina Vino- gradova heeft een fraaie prestatie verricht. Zij kwam in het nummer verspringen tot 6.27 meter, waarme de zij met twee centimeter het Eu ropese record van Fanny Blankers- Koen verbeterde, dat sedert 19 Sep tember 1943 (Leiden) op 6.25 meter stond. Het wereldrecord is in het be zit van Yvette Williams (Nieuw Zee land) met 6.286 meter, op 20 Februa ri 1954 te Gisborne in Nieuw Zee land gemaakt. Gasvoorziening 's-Grqvenpolder. Zoals reeds gemeld, worden de in woners van 's-Gravenpolder momen teel gepolst naar hun belangstelling voor aansluiting op een centraal gas net voor de kom van^de gemeente. Het betreft hier geen aansluiting op het net SluiskilGoes, doch de gemeente wil de gasvoorziejripg centraal rege? len met propaangas vanuit houders. Voor de inwoners, die reeds „flessen? mee, dat zij hun gasstellen en -for- gas" hebben, brengt dit het voordeel nuizen zonder veranderingen op het net kunnen laten aansluiten. Nieuw- en Sint Joosland Examens. De heer S. v. d. Sluys, onderwijzer aan de Chr. school in Nieuwland, slaagde voor het examen hoofdacte (A.). Sint Laurens Avonddiensten N. H. gemeente. De kerlceraad van de Hervormde gemeente in St. Laurens besloot gedu rende de zomermaanden doorgaans éénmaal in de veertien dagen des Zondags, een avondkerkdienst te hou den. Oostkapelle Kampvuur. Zaterdagavond zal er te Oostka pelle in de duinen op het oude voet balveld een groot kampvuur worden ontstoken. „Pro Juventute" te Amsterdam over maken. heeft, verleent Ö.N.D.A. muzikale j som van 391,75 aan de vereniging medewerking aan de lampionoptocht die om half tien zal beginnen. De tweede feestdag is vastgesteld op Donderdag 18 Augustus. In „Ons Dorpsléven" wordt de inwoners van Ritthem een revue gepresenteerd. Op een nog nader vast te stellen datum volgt aan tot slot nog een concert door een nog uit te nodigen muziek vereniging. LEZERS SCHRIJVEN Verdwenen verkeersborden II Uw onderschrift onder mijn vorig schrijven over bovengenqemd onder werp, noopt mij toch tot een weder woord. In het onderschrift namelijk wordt toch wel mijn veronderstelling bevestigd, dat de autoriteiten, ondanks alles, de toeristen willen dwingen van de nieuwe weg gebruik te maken. Het zij zo. Maar dat neemt toch niet weg, dat niet alle toeristen vanuit het centrum naar de Noordweg komen op doorreis naar Domburg en juist voor deze vele toeristen had het m.i. beter geweest de betreffende verkeersborden gewoon te laten staan. Er zijn toch wel meer wegen in Middelburg, zelfs van min der urgent belang, die wel van een wegwijzer of anderszins zijn voorzien? Het lijkt mij nu toch wel al te gek, dat zelfs bij het begin van de Noordweg niet is te zien, dat deze weg naar de aanliggende plaatsen met Domburg als eindpunt voert. U zou zelf eens op een drukke toeristendag moeten zien, hoeveel auto's e.d. nog van de oude weg gebruik maken. Hopende dat de autoriteiten op de dwalingen huns weegs zullen terugke ren, Middelburg. J. P, GOEMAN, Noordsingel. Waar zijn onze schepen? A als dijk 2 v. R'dam te New York. Abbekerk 3 v. Marseille n. Antwerpen. Alchiba 2 520 m. Z.W. v. Madeira. Amsteldijk 2 25 m. N.O. v. Miami. Amerskerk 3 v. Hamburg te Bremen. Axeldijk 2 v. Philadelphia n. Baltimore. Blijdendijk 3 te Londen. Beninkust 4 te Dakar. Cistula 3 v. Piraeus n. Amsterdam. Cottica 4 te Madeira. Crania 2 1250 m. Z.W. v. Galapagos-ell. Eos 3 v. Barcelona n. Savona. Esso - Amsterdam 2 220 ra. O. v. Malta. Haulerwijk 2 350 m. Z.O. v. Kaap Race. Ivoorkust 2 te Lagos. KieldTecht 4 te Antwerpen. Kalydon 2 n. Geelong. Kabylia 2 1200 m. N.O. v. Mambasa. Krebsia 2 320 m. N. v. Mona Passage. Katelysia 2 245 m. Z.W. v. Flores (Azoren) Lissekerk 2 v. R'dam te Basra. Laurenskerk 2 100 m. Z.W. v. Ouessant, Lutterkerk 3 te Port Said. Lekhaven 3 te St. Vincent. Liberty Bell 2 50 m. N.O. v. Aden. Lievevrouwekerk 8 te Port Said. Maas 3 v. Tunis te Malta. Marisa 2 85 m. W. v. Kaap Matapau. Maasdam 3 v. R'dam te New York. Maashaven 3 v. Rip de Janeiro. Mataram 3 te Damman, ïyloienkerk 2 p. Dover. Mijdrecht 2 310 m. W. v. Bermuda. Merwede 2 80 m. v. Lizard Head. Oldenbarnevelt J. v. 2. 30Ó m. Z.O, v. Cey lon. Oranje 3 p. Maladiven eil. Penörecht 2 350 m, ZW, v. Bermuda. Polydorus 3 te Sabang. Perna 3 200 m. v. Curasao. Raki 3 p. Azoren n. Halifax. Rondo 2 te Bahrein. Rijndam 2 580 m. Z.W. v. Kaap Race, Schie 2 500 m. N.O, v. Christobal. Sarangan 2 260 m. ZW. v. Walvisbaai. Sliedrecht 2 160 m. W. v. Ras al Hadd. Statue of Liberty 2 v. Philadelphia n, Rot terdam. Stad Leiden 3 te Amsterdam, Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 3 Aug.: Caribia van Antwerpen; 4 Aug.: Dora van Ant werpen; Nort Queen van Antwerpen; Antje van Huil. Gepasseerd naar Antwerpen. 3 Aug.; Pr. Ph. Willem van Rotterdam; Prinses Wilhelmina van Oostende; Dalerdijk van Hamburg; Kieldrecht van Genua; Paris van Calais; 4 Aug.: Donau van Ipswich; Vioietta Erica van Amsterdam; Honds rug van zee naar Hansweert. Vlissingen vertrokken 3 Aug.: Ida Pie- ter naar Huil; Siredal naar Narvik; Astra naar Londen; Hindanger naar George town. Gepasseerd van Antwerpen 3 Aug.: Fen naar Fullham van Gent; Akkrumdijk naar New Orleans; Att (3. naar Ipswich; Tro- janus naar Amsterdam; Maym'ere naar Londen; Orestes naar Amsterdam; Maria naar Karlskrona; 4 Aug.: Martje naar Vasteras; Olwe naar Londen van Gent; Matthew naar Londen van Gent; Molen- kerk naar Rotterdam. Marktberichten VISMIJN VEERE. 4 Aug. Export garnalen, aanvoer 1751 kg, 84—241. Schar, aanvoer 462 kg. 3241. Bot. aanvoer 75 kg, 2714. Schol, aanvoer 16 kg, 36. Middel tong. aanvoer 128 kg, 186 —293. Rog, aanvoer 83 kg, 16—25. Onge sorteerde vis, aanvoer 15 kg, 18—19. VEILING GOES. 4 Aug. Export- en industrieveiling. Zwarte bessen 179, afw, 61. Rode bessen 65.90— 73. Frambozen in kratten IE 221— Dubb. pr. bonen I 4011.70, II 37.70. Zure morellen 92.30. Yellow Transparant AA 65, A 66, B 61-^-62, BC 56, C 49. I gr. 61, I 4853, keuken 47.50. Oomsbinderenpeer I 47t??52, II 3213, keuken 44. Kruisbes sen I 56?-r59, II 32-?-52. Rode bessen 102 110. Frambozen in doosjes 45?-52. Bra? men in doosjes 40—54. Zure morellen 86, Vleeskersen n 81—87. Laxton I 115—133, grof 81'—122, H 51—122, F 31—65, Oranje- pruimen I 31?-40, II 30—42, F 0—32. Tol lenaars H 17—28, grof 25. HOOG EN LAAG WATER 6 Augustus Ü.+N.AT. U.-f-NAT. U—N.A.P. Vlissingen 3.28 2.24 15.34 2.24 9.42 1.79 Terneuzen 3.52 2.37 16.04 2.37 10.09 1.90 Hansweert 4.41 2.52 16.43 2.48 10.46 2.09 Zierikzee 5.02 1.56 17.08 1.43 10.18 1.42 Wemeldinge 5.13 1.82 17.26 1.69 10.44 1.62 U.-N.AT. 22.16 2.18 22.42 2.29 23.17 22.45 3.05 2.48 1.79 2.03 11. „Ziezo", zei Kapple, „nu even deze rammen weg brengen en dan is dit kar weitje weer achter de rug." „En dan gaan we zoeken naar de oermuziekl" riep Maestro Picolini met fon kelende ogen. „Hal Dit zal een gedenkwaardige dag in de muziekgeschiedenis wor den!" Kappie, „en ik ben ook niei van plan, om er naar te zoe ken. Een sleepbootkapitein heeft wel wat anders te doen. Ik moet blijven varen, als ik wat verdienen wil en Hij brak af, toen hij merk te, dat de Maestro niet lan ger naast hem liep. ..Deksels!" riep hij geprik keld, „waar is die flad- deraar opeens gebleven? Dat verdwijnt maar zonder boe of ba te zeggen en laat mij in de lucht kletsenI" Omkijkend, ontwaarde hij de Maestro bij een Oosterling, die neuzige klan ken uit een fluitje ontlokte, op de maat waarvan een Tijdens de internationale atletiek wedstrijden in Warschau heeft de Australische sprintster Shirley Strick land de 100 meter gelopen in de nieu we wereldrecordtijd van 11.3 sec., waarmee zij 0.1 sec. ondei het wereld record bleef, dat met 11.4 sec. sedert 4 October 1952 op naam staat van haar landgenote Marjorie Jackson, te Gifu gemaakt. Of deze prestatie van Shirley Strickland als nieuw wereldrecord zal worden erkend wordt in twijfel ge trokken, omdat zij voordeel had van wind in de rug. Dijkgraaf Groenewege 25 jaar in functie Donderdag 11 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer I. Groe newege werd benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap Hoedekenskerke, als opvolger van de heer P. Wouterse. Al zegt dan de beer Groenewege zelf, niet anders aan zijn plicht te heb ben gedaan, het mag toch zeker wor den vastgesteld, dat hij in de afgelo pen kwart eeuw de stuwende kracht in dit waterschap is geweest. Ver schillende nieuwe wegen werden aan gelegd, terwijl de zeedijk ook fjink werd verbeterd. De na-oorlogse pe riode is wel de moeilijkste en drukste voor de jubilerende dijkgraaf ge weest. Eind 1944 hadden de bezetters de gehele polder geïnundeerd, terwijl tevens nog de sluisdeuren onklaar werden gemaakt. Het herstel van de polder heeft veel zorg gevraagd en hoewel het toen nog niet mogelijk bleek het gehele gebied te nerverkavelen, heeft dijkgraaf Groenewege wel de plannen voor een betere ont watering kunnen verwezenlijken. Dit werk vond in 1952 zijn be kroning met de officiële opening van een nieuw electrisch gemaal, dat de naam kreeg van de heer Groenewege. Na de rampdagen, waarin aan de Vijfzodendijk een spannende strijd werd geleverd om de polder voor over stroming vanuit de polder Baarland te behoeden, is het besluit gevallen om ook het waterschap Hoedekenskerke te herverkavelen. Hiermee gaat dan toch de wens van de dijkgraaf in ver vulling. De herverkaveling is thans in volle gang, doch tegelijk wordt reeds aan verdere plannen gedacht. „Wij werken nog altijd voor de toe komst en niet voor het heden", zegt de heer Groenewege. Als een der grote plannen noemde hij het ver zwaren en verhogen van de zeedijk in dit waterschap. B. C. Nolté exposeert in Brouwershaven. Het is na de oorlog al bijna een tra ditie geworden dat in het laatst van het vacantieseizoen de gemeente Brouwershaven een schilderijenten toonstelling organiseert, waarbij tel kens een andere groep uit de diverse schildersscholen belicht wordt. Vrij dagavond 12 Augustus zal de secreta ris van de stichting Zeeland voor cul tureel en maatschappelijk werk, nr. J. F. Hornstra, in het stadhuis een ex positie officieel openen van de Dordt- se kunstenaar B. C. Nolté, die gezien wordt als een representant van de na bloei der Haagse school. Zijn werken, aangevuld met enkele specimina van het werk van De Zwart, vertolken vooral de schoonheid van de natuur. Waar het vorig jaar ruim 1800 bezoe kers de tentoonstelling bezochten, stelt de burgemeester van Brouwershaven, de heer J. L. van Leeuwen, die de promotor van deze expositie is, zich voor dat ook dit jaar in Zeeuws ver band en door deskundige voorlichting, meegewerkt kan worden in de cultu rele opvoeding van de bevolking. Als speciale attractie zal gedurende de tentoonstèlling het oude raadhuis worden verlicht KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Toezegging naar Nieuw- en Sint- Joosland de heer L. Lingen, candi- daat te Rotterdam. Beroepen te Woubrugge (toez.) G. S. Schinkel, cand. te Seherpenzeel. Aangenomen naar Ruinerwold A. D. H. Huisman, vic. te Tjallebert. Aan genomen naar Hemelum G. v. d. Ree te Haulerwijk. Bedankt voor Hooge- veen J. Enkelaar te Vreeswijk. Be noemd tot vicaris te Zwolle C. Groot, cand. te Wormer. Bedankt voor Lopik C. Steure te Ederveen, Aangenomen de benoeming tot voorganger van Vrijzinnig Her vormden te WoudenbergSeherpen zeel J. H. C. Pater, em.' pred. te Nieuwveen. GEREF. KERKEN. Beroepen te O.- en N. Bildtzijl H. J. Hemen, cand. te Hilversum. Benoemd tot pred. voor buitenge wone werkzaamheden (hulpprd. te Rotterdam) J. C. Bruine te Emmer- erf-Scheidénveen, GEREF. KERKEN QND. ART. 31 K.O. Beroepen te Den Helder J. F. Wijn- houd te Haarlemmermeer-O.Z. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Nijmegen C. Lang broek eand. te LJmuïden. „Muziek, die slangen in de ban houdt..,." mom pelde hij, „die moet verwant zijn aan de oermuziekl" De Provinciale Afzet Commissie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden 'aangevoerd en geveild, vanaf: Taandag 8 Augustus a.s.: Yellow Transparant, alle maten. Beauty of Bath, alle maten. Early Victoria, 60 m.m. en op. derdag 11 Augustus a.s.: Perzikrode Zomerappel, mits voldoende gekleurd. Bruine Herenpeer, alle maten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7