ïWi H-0 1 Scholieren helpen fruitoogst in Zeeland binnenhalen VAN m rS.ijfc AANBOD WERKZOEKENDEN IS ZEER BELANGRIJK GEDAALD n T IP VAN BOOTZ TOEGANGSWEG SCHOUWEN WORDT NA 11 JAAR VERBETERD Dr. J. H. Vernhout overleden Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANa VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1655 ER WORDT IJVERIG GEWERKT Zoals Bas zijn er tegenwoordig ve le Zeeuwse scholieren, die hun zomer- vacantie geheel of gedeeltelik pro-, ductief willen maken. En in deze tijd van personeelsgebrek en seizoenar beid staan hiervoor vele mogelijkhe den open. Behalve het plukken van fruit, zijn er voor meisjes in hotels e.d. ook vaak allerlei werkjes te vin den, zoals bordenwassen en het oppas sen van kinderen. Het zelfverdiende geld wordt soms, maar heus niet altijd, gebruikt om met vacantie te gaan. Bij de jeugd leven ook vele andere verlan gens, als het bezit van een nieuwe (Advertentie) En verdienen ondertussen een aardig „zakcentje" De veertienjarige Goesenaar Bas van Fraassen is leerling aan het Chris telijk Lyceum te Goes. Donderdagmiddag zat hij onder een kersenboom in een boomgaard ergens in de omgeving van Kloetinge zure morellen te pluk ken. Voor Bas is rtamelyk de grote vacantie aangebroken en daarom denkt hij nu niet meer aan de moeilijke Franse thema's en die lastige meetkunde sommen. Het enige, dat Bas interesseert, is zo snel mogelijk zjjn mand vol te plukken omhierdoor zoveel mogelijk te verdienen. Want Bas wil vol gende week een trektocht gaan maken langs de jeugdhergergen op de Ve- luwe en daarvoor heeft hij geld nodig. En dat geld, die veertig, vijftig gul den wil hij zelf verdienen. Met kersenplukken. fiets, voetbalschoenen of een aardig jurkje. Bas en menig andere Bevelandse scholier heeft hei; in de fruitteelt ge zocht. Nauwelijks waren de school deuren achter hen dichtgevallen of zij hadden de fruitkwekers opgezocht om te vragen of er soms kersen, bes sen of bonen te plukken waren. Daar de vraag 't aanbod meestal overtreft, kwamen zjj spoedig aan de slag. Ca deau krijgen zij echter hun verdien sten niet, want bij de fruitpluk moet heus wel gewerkt worden. De dag be gint er vroeg, soms al om half zeven. De zeventienjarige Karei van Leer dam uit Kloetinge is een van de kna pen, die er al een paar weken fruit- plukken op hebben zitten. „Meestal verdien ik enkele tientjes per week" vertelde Karei, leerling van de Rooms Katholieke U.L.O. in Goes en thans werkzaam in een kersenboomgaard aan de 's-Gravenpoldersestraatweg in Kloetinge. Voor zijn zelfverdiende geld heeft de energieke Karei een veelzijdige bestemming. Hij is een paar dagen op reis geweest, met een bezoek aan de E 55 m Rotterdam. En met de andere centen? „Goed in de kleren steken", zegt Karei, „en als het kan, iets opzij leggen voor een of ander, dat ik later wil hebben". En in een andere boomgaard zat Donderdagmiddag Corry Meliefste uit Kloetinge heel hoog in een morel- lenboom de donkerrode vruchten te plukken. Corry is fröbelonderwijzeres en bijna twintig jaar. Zij was heel voorzichtig met haar antwoord op de vraag, wat zjj met haar verdiende geld gaat doen- „Ik doe het allemaal in een potje" zei ze, heel diplomatiek, „voor later". Wat zij met dat „later" bedoelde, is misschien niet zo moeilijk te bevroeden. Maar wat ïs nu de mening van de werkgevers over de prestaties van de ze helpers en helpsters? Fruitkweker J. A. van der Linde uit Klqetinge is van mening, dat de scholieren goed aanpakken, maar het moet bij hen niet te lang duren. Overigens is hij bljj, dat zij komen helpen, want vele handen maken licht werk en de pluk moet snel gebeuren, ,,'t Schikt nogal", vond de heer De Bart, die in de boom gaarden van de firma Van der Have Dat staat vast! En *t staat even vast, dat men de nieuwe dag niet beter kan beginnen dan met een bord H-O Haver, mout. Gezond en heerlijk voor jong en oud. VERKRIJGBAAR havermout g Het complete ontbijt TOT BESTE LEERLING Anthonie van Lare uit Groede is een geluksvogel, die dit jaar hon derd gulden in de wacht sleept! An thonie, leerling van het Kon. Wilhel- minalyceum In Oostburg, heeft al blokkende nameljjk de boekenbon, die jaarlijks door een Oostburgse boek handel voor de best geslaagde leer ling wordt uitgeloofd, veroverd. HULDE Militair Auke Wiebrens uit Brui- nisse verdient eveneens hulde. Zon der een ogenblik te aarzelen sprong hij met kleren en al in de Spuikom, toen een achtjarig logeetje van de fa milie Van der Spek uit Bruinisse daarin dreigde te verdrinken. Snelle hulp is dubbele hulp. dacht Auke, want doordat omstanders meenden, dat het knaapje simuleerde, grepen ze niet eerder in. Gelukkig kon het jeugdige drenkejingetje nu behouden aan vasts wal gebracht worden. TUSSEN DE KOEIEN Verschrikt stoven de koeien op een Westkapelse weide uiteen, toen plotseling een Sabena-heli- copter uit de lucht kwam vallen en de rust van hun bestaantje kwam verstoren. De wentelwiek raakte namelijk op de route Brus sel-Rotterdam in een mistbank verzeild, zodat de piloot het maar beter vond de begane grond op te zoeken. Met een heetje vertraging kwam het toestel behouden in Knokke aan. DROMEND Er mijn dingendie je dis volwasse ne beslist niet meer kimt doen, malcen, die het privilege van de jeugd, van de kinderen zijn. Dat is soms wel jammer. Het zou op die warme middag bij voorbeeld bijzonder prettig mijn ge weest, ivanneer wij het voorbeeld van dat knaapje in Goes hadden kunnen vólgen. Een kleuter was het nog maar, die zich per autoped door de Goesse stra ten bewoog. Totdat het hem te warm werd. Toén plaatste hij zijn vervoer middel resoluut tegen een hekje, plukte verstrooid een bloem, en instal leerde zich gemakkelijk op de stoep rand Daar bleef hij dromerig in de zon zitten, spelend met het bloempje en lós van alle begrip van tijd. Zich aan passend aan het klimaat, dat in feite uitsluitend een loom zitten mogelijk inaakte Helaas is de volwassene gebonden aan velerlei maatschappelijke ban- Anders waren wij beslist naast dat ventje op de stoeprand gaan zitten...,. Dromend in de zon. SCHOONMAAK Terwijl heel Zeeland in vacantie- sfeer is, is de Vlissingse stadsbeiaar- dier Piet Broerse druk aan de schoonmaak. Het carillon moet na melijk weer eens nagekeken worden en bovendien komen er nieuwe lied jes in. Waarschijnlijk morgen, Zater dag. zullen elk kwartier voor het uur de tonen van het voorspel Zeeuws volkslied over de stad tuimelen, op het hele uur klinkt de andante uit Opus 8 van Beethoven, kwart over „Frühlingslied" van F. Mendelssohn- Bartholdy en elk half uur „Weet gij hoeveel sterren kleven". STORTBUI De stortbui op 28 Juli j.l. heeft het nog een beetje goedgemaakt. Anders was de regenmeter van het K.N.M.I. op het proefbedrijf „Scheldemonden" in Bruinisse er nog armzaliger afgekomen. In de hele maand Juli viel slechts 35.7 mm. Normaal wijst de meter 67 mm aan. Twee hoogtepunten: 13 Juli 12.8 en 28 Juli 9.5 mm. DE DOEL VLAGDE In huize Remijnse in Oudelande werden Woensdag alsmaar handen geschud: het echtpaar J. Remijnse Quinten was namelijk 50 jaar ge trouwd. De 10 kinderen, 20 kleinkin deren en 2 achterkleinkinderen wa ren natuurlijk allemaal in feeststeml ming, evenals de buurtgenoten, leden van de buurtvereniging „De Doel", die spontaan de vlag hadden uitge stoken. UITZICHT „Wat een uitzicht", zeggen de wandelaars nu, die een ommetje ma ken over het dorpsplein in Sirjans- land. Onder slopershanden is name lijk het oude huis, voor het laatst be woond door M> Bolle, gevallen. Ener zijds wel jammer, want het huls heeft een hele historie, maar ander zijds is het uitzicht in Sirjansland stukken opgeknapt. En dat is ook wat waard. ilukUcrs en pluk- sters uitoefent. „Ze beginnen heel goed en enthousiast, doch ze zjjn het soms gauw beu. Maarer zitten toch ook heel wat goede werkers on der". Corry Meliefste ..een potje voor later.. Provinciaal weekend „In Dienst der Kerk". De Herv. Organisaties „In Dienst der Kerk" in Zeeland organiseert op Zaterdag 17 en Zondag 18 September a.s. een weekend in het Vormingscen trum „Hedenesse" te Cadzand, Zaterdagsavonds zal ds. J. v. d. Graaff uit Nieuwvliet spreken over „De Christen in de hedendaagse maat schappij", waarna onder leiding van de voorzitter, ds. F. Don uit Middel burg, over dit onderwerp in groepen zal worden gediscussieerd, Zondagsmorgens houdt ds. Kwast uit Vlissingen een kerkdienst, terwijl ds. Wagener uit Zoutelande des middags zal spreken over „Bijbel en Weten schap", toegelicht met lichtbeelden. Roekeloze motorrijder. Met volle kracht reed Donderdag middag de motorrijder M, 20 jaar, op het Betje Wolffplein in Vlissingen tegen de 37-jarige wielrijder B. De motorrijder had volgens om standers makkeljjk voor de uit de Walstraat komende fietser kunnen remmen, of voor of achter hem langs kunnen rijden. De man reed echter pardoes tegen de fietser op, waardoor deze o.m. een hersenschudding op liep. M. was niet in het bezit van een rijbewijs en het was voor het eerst lat hij zijn zware motor, die hij •as vijf dagen geleden had gekocht, iestuurde. Wel was hem een oefen vergunning uitgereikt, zodat hij in de stüle buitenwijken mocht oefenrijden. Deze vergunning is door de' politie in beslag genomen. ZEEUWSE ARBEIDSMARKT IN 2e KWARTAAL Groot aantal aanvragen voor vrouwelijk personeel Blijkens het rapport over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in Zeeland gedurende het tweede kwartaal van dit jaar, opgesteld door het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening, bedroeg het aanbod van mannen op 31 Maart j.l. 1488. In April en Mei daalde het cijfer achtereenvolgens tot 1264 en 823. In Juli kwam er weer een lichte stijging, zodat aan het einde van die maand nog 891 werkzoekende mannen stonden ingeschreven. Het aanbod van vrouwelijk personeel onderging in het verslagkwartaal een zeer belangrijke vermindering. Op 31 Maart stonden er 234 ingeschreven en op 30 Juni j.l. was het aantal nog slechts 45, De daling vap het aanbod, zowel bij de mannen als bij de vrouwen is voornamelijk toe te schrijven aan seizoeninvloeden, dat wil zeggen, de omvang van de werkzaamheden in de landbouw. Voorts kwamen voor mannen dalin gen in het aanbod voor in de bouw nijverheid, visserij, handel, hotelperso neel en niet-varend transportpersoneel. Voor vrouwen geldt hetzelfde in de sectoren voedings- en genotmiddelen en handel. Bij een vergelijking van het aanbod aan bsf v^n het verslagkwartaal met dat van 1954' blijkt dit voor man nen 118 lager te zijn en voor vrouwen 37. De vraag naar mannelijke arbeids krachten, die op 31 Maart een cijfer van 805 openstaande aanvragen van werkgevers vermeldde, nam geduren de het kwartaal af tot 674. Het aantal, openstaande aanvragen voor vrouwe lijk personeel onderging integendeel een vrij belangrijke stijging. De cij fers luidden: op 31 Maart 290 .aanvra gen en op 30 Juni 349. De grootste toe name deed zich voor bij het kantoor personeel, W erkgelegenheid Over de werkgelegenheid vermeldt het rapport o.a., dat het aantal arbei ders bij de cultuurtechnische werken op Schouwen-Duiveland gedurende het verslagkwartaal sterk verminderde. In vergelijking tot het vorige kwartaal, waarin ongeveer 840 streekarbeiders en ongeveer 2100 van elders hier wa ren tewerkgesteld, was er aan het einde van dit kwartaal nog slechts Kwaliteit frambozen stelt nogal teleur De frambozenoogst loopt ten einde. De oogst in ons land zal aanzienlek tegenvallen. Uit bijna alle frambozen- centra komen berichten binnen dat de oogst minder is dan in normale ja ren. In Breda, het voornaamste f ram- bozencentrum van ons land, verwacht men dit jaar slechts de helft van een normale oogst. Deze bedroeg in nor male jaren rond de 2500 ton. Het ge volg van de lage oogstcijfers is dan ook dat er voor dit product zeer goe de prijzen betaald worden. Voor de frambozen in tubs voor de industrie beweegt deze al enige tijd rond de 1.25 per kilo. In Zeeland waarvan Kapelle-Biezelinge het centrum is heeft de teler zich de laatste jaren toegelegd op de teelt van het ras Malling Promise. Dit is een goede en grote vrucht die vooral voor de verse consumptie gevraagd is. Naar België worden er dan ook geregeld belang rijke kwantums verladen. Voor de goede kwaliteiten worden zeer goede prijzen gemaakt namelijk rond dé 3.per kilo. Ook de industrieframbozen in doosjes zijn goed geprijsd en lopen rond de 2. per kuo. Dergelijke hoge prijzen zijn voor frambozen nog nimmer voorge komen en maken voor de lagere oogst dan ook veel goed. De warmte doet veel ons vergeten l« Maar wonderlijk mag het wel heten, ~~7 Al is het ook heet. W Ik éénmaal vergeet, Mijn „TIP" en mijn krant vóór het eten Inz. Hr. J. S., A'dam onlv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. werkgelegenheid voor ongeveer 780 streekarbeiders en 960 arbeiders van elders. In de Zak van Zuid-Beveland werk ten aan het einde van het verslagkwar taal nog ruim 200 streekarbeiders bij de herverkavelingsobjecten. In Oost- Zuid-Beveland waren toen ongeveer 250 mensen werkzaam bij cultuurtech nische objecten. Bij de herverkave- lingswerken op Walcheren waren aan het einde van het kwartaal 458 mensen werkzaam, waarvan 118 kamparbei ders en 341 streekarbeiders. De vraag naar varend personeel was voornamelijk gericht op de kust, de Rijn- en de binnenvaart. De omvang was dermate groot, dat aan de vraag Slechts ten dele kon worden voldaan, Vooral het tekort aan binnenvaartper- soneel is zeer belangrijk en heeft tot gevolg, dat verschillende schepen met een onderbemanning moeten varen; „Gezien de geringe animo onder de jongere werkzoekenden zal men er rekening mee moeten houden, dat dit tekort vooreerst niet zal kunnen wor den opgelost", aldus het rapport. Aan de personeelsbehoefte voor ver schillende brood- en banketbakkerijen kon ook dit kwartaal niet worden vol daan. „Reeds eerder werd er op ge wezen", zo zegt het rapoort, „dat de weinig aantrekkelijke arbeidstijden in vergelijking met die van andere be drijven voor de jongere arbeidskrach ten geen stimulans vormen zich in het bakkersvak te gaan bekwamen". Gasvoorziening Mi d den-Zeeland. Als leden van de Raad van Bestuur van de op te richten N.V. Maatschap pij tot Gasvoorziening Midden Zee land zullen namens de Provincie in de Statuten worden opgenomen de he ren mr, B. Kolff, Vlissingen; A, H. S. Stemerding, O. en W. Souburg; mr, dr. R. W. Graaf van Lynden, Oostka- pellc cn mr. A. J. van der Weel, Mid delburg. Subsidie voor fruitcorso te Goes. De financiële commissie uit de Goes se gemeenteraad kan zich verenigen met het voorstel yan B. en W., voor éénmaal een subsidie van 3000 uit de gemeentekas te verlenen voor het te houden fruitcorso, daar dit voor de eerste maal wordt georganiseerd. De commissie is van oordeel, dat bij een goede organisatie van een dergijlk corso, de daaraan verbonden kosten kunnen worden bestreden zonder sub sidie van de gemeente. In verband daarmee wil zij gaarne de mededeling van B. en W. ondersteunen, dat voor volgende jaren de kosten aan een fruitcorso verbonden, door de belang hebbenden en het bedrijfsleven dienen te worden gedragen. In verband met de korte tijd van voorbereiding, is het voorstel tot het verlenen van een crediet voor het bouwen van een uitneembaar podium, van de agenda voor de heden- (Vrij dag )-avond te houden raadsvergade ring afgevoerd. EINDELIJK RESULTAAT Einde van „Havenzicht-drama" komt eindelijk in zicht Het Iaat zich aanzien, dat er binnenkort een einde komen zal aan een der gevaarlijkste en ongerïefelijkste punten van de toegangsweg naar Schou wen-Duiveland, bij de duiker naast café „Havenzicht" in de gemeente Steen bergen. Het oponthoud en het risico, dat tien jaar lang het autoverkeer naar het veer bij Anna Jacobapolder hinderde is onderwerp geweest van veel vergaderingen, echter zonder enig resultaat. Vooral door het vele verkeer naar het eiland na de ramp sprak men in Steenbergen van het „Ha- venzicht"-drama, waarvoor geen oplossing te vinden was. Thans echter hebben provinciale staten van Noord-Brabant opdracht gegeven met spoed op deze plaats een verbetering aan te brengen. De duiker, die bij de bevrijding op geblazen was, had veel eigenaars, die zich echter, toen het op herstel aan kwam, weinig aan hun eigendom ge legen lieten liggen, Rijkswaterstaat en de gemeente, alsmede het waterschap Westland gaven elkaar de voorrang, tot tenslotte in oude acten een bewijs werd aangetroffen dat de R.T.M. on derhoudsplichtig was. Toen alles in kannen en kruiken scheen, bleek dat het rijk eigenaar was van het water dat in de duiker stroomde, Daar ten slotte toch iemand de oorlogsschade moest claimen, deed het waterschap dit, maar zonder dat dit herstel door dit lichaam inhield. Te Steenbergen verwondert men zich erover dat tot dusver op dit punt geen ernstige ongeluk ken zijn voorgekomen, hoewel de brede verkeersweg hier ver smalt tot enkele meters, juist breed genoeg om een vracht wagen door te laten. Hel be hoeft geen betoog, dat op deze wijze het „grote" verkeer ge handicapt wordt. Het laatste jaar werd de situatie uiterst gevaarlijk, daar regelmatig door de zware wieldruk keien uit de rijrand van de weg waar voorheen de tram reed wegvielen, zodat de dienst van openbare werken in Steen bergen 'n noodvoorziening aanbracht, De provinciale waterstaat heeft ook voorgesteld de brug te maken, maar door allerlei oorzaken kon dit plan niet verwezenlijkt worden. De laatste maanden werd echter van andere zijde druk uitgeoefend: enkele burgemeesters van Schouwen-Duive land, die met zorg bemerkten dat de Noordelijke toegangsweg naar liet eiland hoe langer hoe meer verslech terde hebben verschillende instanties van hun ongerustheid kennis gegeven. Mede ais gevolg hiervan zal men thans er toe over ga3n wanneer on verhoopt zich geen verdere verwik kelingen voordoen in deze toeh al on ontwarbare eigenaarsknoop op kor te termijn de duiker te herstellen, zo dat Schouwen-Duiveland niet meer gehinderd wordt in hot ontvangen van het vele autoverkeer, dat vooral op de Maandagen en Vrijdagen, sinds de ramp een ongekende omvang heeft aangenomen. Bekend bioloog, die lange tijd in Zeeland woonde en werkte. Woensdag is in Oostkapelle overle den dr. J. H. Vernhout, die in leven als bioloog bekendheid verwierf. Dr. Vernhout, die op 24 October 1866 in Wassenaar werd geboren, bereikte de leeftijd van 88 jaar. De overledene, die eqn zoon was van mr. J. H. Vernhout en diens ecKtg^- pote jkvr. A. H. Snouck Hurgronje," welke laatste uit Zeeland afkomstig was, doorliep in Middelburg en Doe- tinchem het gymnasium en studeerde daarna in Utrecht in plant- en dier kunde en medicijnen. In 1891 promo veerde hij aan de Utrechtse Rijksuni versiteit op een proefschrift „Bijdrage tot de kennis der placentatie van den mol".. Daarna werd hij conservator van het Museum voor Natuurlijke Historie in Utrecht en assistent voor botanie in dezelfde stad. In 1896 ging dr. Vernheut naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij tot 1899 botanicus aan ,,'s Lands Plan tentuin" in Buitenzorg was. In 1900 werd de overledene aangesteld als leraar aan het Zutphense gymnasium en van 1904 tot 1907 bekleedde hij de functie vap assistent bij het Zoölo gisch Laboratorium in Leiden. Ver volgens was dr. Vernhout van 1909— 1916 conservator van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, eveneens in 1 de Sleutelstad. In 1893 was hij korte tijd werkzaam bij het Zoölogisch Sta tion in Napels en in 1896 studeerde hij nog aan het Instituut Pasteur in Paijrs. Op zijn naam staat een groot aan tal wetenschappelijke artikelen, o.a. in „Zoölogische Mededelingen". Dr. Vernhout was een kenner der mollus- cen (schepldieren). Hij verwierf ver dienste door het samenstellen van een catalogus der Nederlandse mollusca. Dr. Vernhout, die een uiterst be reisd man was, heeft ook lange tijd in Middelburg gewoond. Behalve naar zijn biologische studies ging zijn bre de belangstelling ook uit naar monu menten. Met name interesseerde hij zich voor de Walcherse molen, Hij bezat een uitgebreide bibliotheek op het gebied van natuurlijke historie en kunstgeschiedenis. Enkele jaren geleden schonk dr. Vernhout deze gehele collectie aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. De teraardebestelling zal volgens de wens van de overledene, die de laatste jaren van zijn leven teruggetrokken leefde in Oostkapelle, in alle stilte geschieden. Examen Geslaagd voor de hoofdakte (ge deelte B) de heer N, J. Boon, onder wijzer aan de Prins Bernhardschool te Vlissingen. VANDAAG. Middelburg Electro: „On the water front", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De drie musketiers", (a.L), 20 uur; Molenwater; „Miniatuur Walcheren", 9—24 uur: Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Honoré Daumier, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „Sabrina" (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „De stalen val", (14 jr.), 20 uur; Toonzaal Fr. Maas: Expositie W. J. v. d. Klerke. Veere Schotse Huizen: Tentoonstelling „Vier eeuwen markiezaat".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2