PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Boelganin acht luchtverkenning practisch zonder effect BILT Zeeland is thans vacantieland bij uitstek voor duizenden SOWJET-UNIE HERVAT DE PROEVEN MET KERNWAPENS Vand aag. GEEN „TOPCONFERENTIE" OVER HET VERRE OOSTEN 198e Jaargang No. 181 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct per regel met een minimum van f 1.„Brieven o I adres Bureau v d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef- 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Finlandstr 2. telel :6; l'erneuzen. Brouwerijstraat 2; Zienkzee. N Bogerdstraal 24. telef. 26 VERSLAG AAN OPPERSTE SOW JET Bonn wenst niet samen te werken met Oost-Duitsland Premier Boelganin heeft Donderdag op een verenigde vergadering van de twee huizen van de Opperste Sowjet de raad van de unie en de raad van de nationaliteiten verslag uitgebracht over de conferen tie van Genève. Wat het voorstel, van Eisenhower betreft inzake weder zijdse luchtverkenningen, verklaarde Boelganin, dat dit plan waar schijnlijk geen groot effect zou sorteren. „Gedurende een informeel ge sprek zeiden we, dat onze landen beiden zo groot zijn, dat bijna alles met succes verborgen kan worden gehouden." Deze opmerking van Boel ganin werd door de 1347 afgevaardigden met luid gelach ontvangen. Waar de maarschalk verklaarde, dat het Duitse vraagstuk slechts geleidelijk door een samenwerking van de beide Duitse republieken tot een oplossing gebracht zou kunnen worden, zeide vice-kanselier Blücher in Berlijn, dat Bonn niet bereid is deze weg in te slaan. De Sowjet-premier noemde de re sultaten van de- bijeenkomst een „duidelijk succes voor de vredelieven de machten." De conferentie luidt 'n nieuwe periode in de betrekkingen in tussen de Sowjet-Unie, de V.S., Groot-Britannië en Frankrijk, aldus de premier. Het voorstel van de Britse pre mier Eden voor een veiligheidspact van nauwere omvang dan het door de Sowjet-Unie voorgestelde, was volgens Boelganin de aandacht waard. Men moest echter rekening houden met het bestaan van twee Duitse staten. Ofschoon men niet tot een gemeenschappelijke uitspraak over de betekenis van de Duitse kwestie kwam, nemen wij aan, aldus Boelganin, dat de gedachtenwisseling van betekenis zal zijn voor de be spreking door de ministers van bui tenlandse zaken. De bespreking van deze kwestie door de ministers zou wel op vele moeilijkheden stuiten, maar deze zou den geen beletsel vormen voor de conferentie over de hoofdkwestie, nl. de veiligheid van Europa. Op zijn persconferentie zei pre sident Eisenhower niet te geloven, dat maarschalk Boelganin de Deltacommissie Zeéland heeft thans zijn eigen Deltacommissie! Woensdag werd zij ingesteld tijdens de zomerzftt-1 ting van de Provinciale Staten en men zou zo zeggen, dat dit college daarmee een verstandig besfuit nam. Het Deltaplan immers heeft zovele Zeeuwse aspecten, dat een speciale commissie uit de Staten hier zeker nuttig werk kan doen. Maar bij na dere beschouwing begint men aan dat laatste toch wel te twijfelen en de vraag is zelfs gerechtvaardigd of deze nieuwe instelling in haar huidi- fe vorm wel van enige betekenis is. ij zal zich namelijk helemaal niet met het beleid bemoeien, doch uit sluitend het „Delta-contact" verzor gen tussen Ged. Staten en de overi ge Statenleden. Zo nodig zelfs dage lijks! Maar nu lijkt- 't ons, dat daar voor een commissie toch wel wat te veel van het goede is. Dat contact kan heus wel op eenvoudiger manier worden verzorgd, bijvoorbeeld door 't regelmatig zenden van een rond schrijven aan alle Statenleden. Het lijkt er veel op, dat Ged. Staten hun voorstel tot instelling dezer commis sie als een soort afleidingsmanoeu vre hebben gebruikt. Blijkbaar heb ben zij in de afgelopen maanden nog eens grondig nagedacht over de sug gesties, die in de winterzitting wa ren gedaan men sprak toen nog vol goede moed over een studiecom missie, een adviescommissie, ja zelfs over een vaste commissie, waarin ook provinciale diensten waren ver tegenwoordigd en wellicht zijn zij van deze- woorden een beetje ge schrokken. Kennelijk heeft het colle ge er geen behoefte aan, dat Staten leden zich voortijdig met Delta-zaken gaan bezighouden en wellicht daar om kwam het met deze contactcom missie voor de dag. En merkwaar- Ü1Sde Staten waren er tevreden ?leejVanzelfsprekend G.S. ook: al les blijft immers by het oude. Alleen Imogen zes Statenleden nu regelma tig horen, hoe het in de provinciale zeilt Deltaplan reilt en T och was er enige oppositie tegen het voorstel en zij kwam van de 7" d' A--fractie, Van deze zijde betoogde men, dat voorlichting aan de gehele Staten diende te geschie den en voorts deed ihr, Schorer de suggestie een deskundige ter orovin- ciale griffie aam te trekken. Hij deed Ivi waarschijnlijk omdat een „vierde ^foelmgvan de griffie het idee, bat hij in de winterzitting lanceer de evemnin door Ged. Staten was aanvaard. Dit alles echter maakt het wel duidelijk, dat verschillendeSta renleden iets geheel anders voor de geest heeft gezweefd dan de con tactcommissie, die nu is gecreëerd. Zij willen ongetwijfeld een orgaan, waarin naast leden van Gedeputeer de en Provinciale Staten, ook des kundigen, zitting namen, een commis sie dus, die de ontwikkeling rond het Deltaplan van dag tot dag kon vol gen, teneinde op dit stuk Ged. Sta ten van advies te dienen over het beleid. Het college heeft dit afgewe zen terecht of ten onrechte in de be,oordeling daa^vT 'w'üen wij nu niet treden. Moa v;a' vastgesteld, dat Gedeputeerden het spel bekwaam hebben gespeeld: de Staten namen de commissie deur gesloten had voor een ont- wapeningsovereenkomst tussen de V.S. en de Sowjet-Unie door in zijn verklaring van Donderdag de gedachte van luchtverkenningen van de hand te wyzen. Men dien de de verklaring niet zodanig op te vatten, dat zy de bereidheid van de Russische premier om ont- wapeningskvvesties te bespreken in enig opzicht zou uitsluiten. Reactie uit Bonn In Bonn meent men, dat de Rus sische regering niet bereid zal zijn in ernst over een Westduits hereni gingsplan te spreken en dat zij er veeleer op uit zal zijn een erkenning van het communistisch bewind der Sovvjet-zöne van Duitsland af te dwingen. De Westduitse Bondsregering staat echter onverminderd op het stand punt, dat de Oostduitse regeerders niet in opdracht van het Duitse volk kunnen handelen. De Bondsregering is niet meer be reid politieke hindernissen te er kennen, die tegen een onmiddellijke hereniging van het land zouden kun nen spreken. Contacten. Carleton Smith, voorzitter van de adviescommissie van de Amerikaan se nationale stichting voor de kunst, is naar Moskou vertrokken om de mogelijkheid van nader contact op het gebied van kunst en cultuur te onderzoeken. De Britse regering onderzoekt Sowjet-voorstellen betreffende het uitwisselen van militaire missies en het wederzijds bezoek van oorlogsbo dems, zo heeft het „Foreign Office" meegedeeld. Drieling geboren te Leeuwarden Woensdagmiddag is in het gezin H. C. Wielen ga-Poelder te Leeuwarden een drieling geboren, namelijk twee meisjes en een jongen die een gewicht hadden van respectievelijk 2400, 1600 en 2170 gram. Begin nieuwe reeks? Volgens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie hebben de Sowjets de afgelopen dagen weer proeven met kernwapens gedaan. „Dit betekent wellicht het begin van een nieuwe reeks proefnemingen", aldus een kort communiqué van de commissie. De laatste maal dat de Amerikaanse commissie een dergelijke mededeling betreffende proeven in de Sowjet- Unie had gedaan, was op 26 Oct. van het vorige jaar. In het communiqué wordt niet ge- lllllllllllüflllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe voorstellen voor ontwapening Op een persconferentie in het Witte Huis kondigde Eisenhower g aan, dat de Verenigde Staten g enkele nieuwe ontwapenings- voorstellen zullen doen. Hij deed dit in antwoord op een vraag, of hij van plan was een nieuw ontwapeningsprogram voor te leggen aan de< ontwa peningscommissie van de V.N., die later in de maand te New York bijeenkomt. De Verenigde Staten zouden dergelijke Russische voorstel len welwillend overwegen en trachten een voor beide partijen billijke oplossing te vinden. üüHïüI iiiiüiiJiiiiiiiiüiiiiüiiiüüiiiiiiiiiiiiiüiiiiif Brits schip in Chinese haven gebombardeerd Het Britse vrachtschip „Inchwells" is Woensdag bij het binnenvaren van de Chinese haven Foetsjau uit de lucht aangevallen, waarbij het werd gebom bardeerd en met machinegeweren be schoten, aldus heeft de Britse marine- leiding te Hongkong medegedeeld. Dit is de tweede maal in zes weken, dat de „Inchwells" een luchtaanval kreeg te doorstaan. Vooral deze week 'is er in Middelburg veel bezoek, omdat hier de jaarlijkse kermis wordt gehouden. Jongelui uit vele landen op de foto enkele En gelsen maken van de gelegenheid gebruik enkele karakteristieke plaat jes te maken. (Foto P.Z.C.) zegd of de nieuwe ontploffing een wa terstofbom betrof. Hoewel nooit officieel is bekend ge worden, hoe de Amerikanen het ne men van atoomproeven in de Sowjet- Unie en elders kunnen constateren, wordt algemeen aangenomen dat dit geschiedt door middel van het onder zoeken van windstromingen uit de richting van de oefenterreinen op radioractiviteit. President Eisenhower is niet van mening, dat de nieuwe Russische proe ven met kernwapens noodzakelijker wijs enige verandering betekenden in „de min of meer verzoenende houding, die de Sowjet-Unie de laatste maanden had getoond". Mijnramp in West-Duitsland Tot dusver 41 doden- Tengevolge van een ontploffing, die zich Woensdagavond heeft voorgedaan in een mijn bij Gelsenkirchen in West- Duitsland, zijn 41 mijnwerkérs om het leven gekomen. Er zijn 16 lijken geborgen. De hoop op redding van de 25 man die nog ver mist worden, is opgegeven. De ontploffing heeft zich voorge daan op 800 meter diepte. De reddingsploegen werden bemoei lijkt door de grote hitte Donderdag zijn deze pogingen gestaakt omdat het voor de reddingsploegen te gevaarlijk werd. De brand ondergronds breidde zich nog steeds uit. Een-en-twintig mijnwerkers heeft men kunnen redden. Zij 2ijn gewond; van sommigen is de toestand critiek. Tengevolge van de vele mijngangen, diep onder de Limburgse grond, ver zakken honderden huizen en gebou- wen. Een winkel in Heerlerbaan, die met dikke stutten voor verzakking moet worden behoed; een maatregel, die echter maar ten dele helpt. Vliegtuig in V.S. neergestort Nabij Rolla in de Amerikaanse staat Missouri, is Donderdag een „Convair" van de „American Airlines" brandend neergestort. Alle dertig inzittenden vonden de dood. Het tweemotorige toestel, dat van Tulsa in Oklohoma naar St. Louis op weg was, had 27 passagiers en drie bemanningsleden aan boord. Het stortte ongeveer anderhalve km voorbij de landingsbaan van Rolla neer, nadat de piloot het vliegveld van Waynesville per radio had medege deeld dat het vliegtuig in brand stond en dat hij een noodlanding zou maken. Spoedig na het neerstorten werd een zevental lijken geborgen, maar de hitte was zo groot, dat de redders zich moesten terugtrekken. viert H.K.H. prinses Irene haar zestiende verjaardag; is het 60 jaar geleden, dat Friedrich Engels, een der voor naamste organisatoren van de socialistische beweging, vriend en medewerker van Karl Marx, te Londen overleed; viert Iran zijn grondwets dag (1907). PERSCONFERENTIE EISENHOWER Moeizaam overleg te Genève Op zyn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower Donderdag erklaard, dat zolang communistisch China door de Verenigde Naties als agressor in Korea blijft gebrandmerkt, de V. S, niet voornemens zijn hun beleid, waarbij zy diplomatieke erkenning van het bewind van Peking wei geren, te wyzïgen. Naar aanleiding van een vraag zei Eisenhower, voor het ogenblik elke „topconferentie" ter regeling van geschillen met betrekking tot het Verre Oosten uit te sluiten. Het was veel te voorbarig over de mogelijkheid van een topconferentie te spreken. Eisenhower merkte op, dat zijn mi nister van buitenlandse zaken, Dulles, gezinspeeld had op de mogelykheid, aat de huidige onderhandelingen te Genève tussen de V. S. en communis tisch China gevoerd zouden kunnen worden op ministerieel plan, maar meer ook niet. Omtreijt veronderstellingen, dat de besprekingen te Genève ook gaan over de status van Formosa en de na tionalistische eilanden Quemoy en Matsoe, zei de Amerikaanse presi dent. dat hij zowe] als Dulles meerma len hebben verklaard, dat de V. S. de aangelegenheden van hun vrienden niet zulen bespreken achtër hun rug om. De V. S. rekenen dè nationalisten tot hun vrienden en zullen niet over hun toekomst of lot spreken tenzij zij er bij zijn, aldus Eisenhower. MOEIZAAM OVERLEG. De conferentie te Genève is Dón- derdag voortgezet met het bespreken van bijzonderheden omtrent de repa triëring van Amerikanen en Chine- EEN PROFETISCHE BLIK Dag in dag uit een stroom van vacantiegangers Het ziet er naar uit, dat de Provinciale V.V.V. een profetische blik had, toen zij haar nieuwe blad de naam gaf: „ZeelandVacantieland," Want de laatste weken stroomt het dag in dag uit toeristen naar dit ge west en overal waar men komt, ziet men opgewekte vacantiegangers. Dank zij het voortreffelijke weer is het bezoek aan Zeeland aanzienlijker dan vorig jaar en dat geldt niet alleen voor de gasten, die hier enkele dagen of langer doorbrengen, maar vooral ook voor de „dagjesmensen." Opvallend is het grote aantal buitenlanders en zo af en toe lykt het daardoor alsof de markten in Middelburg of Goes, de Vlissingse Boule vards, kortom alsof alle drukke punten in deze provincie internationale conferentie-oorden zijn geworden. Zeeland is inderdaad vacantieland by uitstek dit seizoen En er zyn allerlei motieven, die de gasten bewegen hier hun vacantie door te brengen. „Volgend jaar ko men we terug. Het leven is hier on gelofelijk goedkoop!" Herhaaldelijk :rijgen de dames van de Vlissingse V.V.V. dit te horen, als zij bijvoor beeld Engelsen te woord staan. In groten getale arriveren dit jaar de inwoners van het Verenigd Konink rijk in Zeeland. Vooral de bustoch ten over het eiland Walcheren, die vanuit de Belgische badplaatsen wor den gemaakt, zijn erg in trek. Opmerkelijk is, dat ook het aantal Duitsers dit jaar de verwachtingen heeft overtroffen. In de Bondsrepu bliek heeft de Provinciale V.V.V. duchtig reclame gemaakt voor de „tuin van Zeeland" en als gevolg daarvan wippen nu tal van Ooster buren de grens over om aan zee een aangename vacantie te hebben. Wat de Duitsers in Vlissingen bij'voorbeeld het meest aanstaat is de rust, die deze badplaats be zit in tegenstelling tot grote badplaatsen in het Westen van ons land. Datzelfde geldt ook voor de overige Waicherse kustplaat sen. Uiteraard leveren de Belgen en Fransen het leeuwenaandeel van de buitenlandse gasten. Voor onze Be nelux-partners is het maar een stap en voor de Fransen is het een aan genaam reisje. Maar er komen ook veel Zwitsers terwijl Scandinaviërs en Amerikanen eveneens goed ver tegenwoordigd zijn. In alle categorieëen is er meer bezoek dan in 1954, zo verzeker de men ons op het V.V.V.-kantoor in de Zeeuwse hoofdstad. Opmer kelijk is echter, dat de V.V.V. hier in toenemende mate in dit seizoen twee-daagse bezoeken constateert. Dit beteken; dus één nacht overblijven. Gedurende enkele weken al kost het vrywel iedere dag de nodige hoofdbrekens om tegen de avond arriverende vreemdelingen nog onder te brengen. De mening, dat Middelburg meer dagjesbezoek ontvangt dan vorig j'aar, deelde ook hoofdinspecteur van politie C. J. Malipaard, die het verkeer onder zijn hoede heeft. Hij meende voorts, dat afgezien van de toppen het bezoek veel regel matiger is dan bijv. vorig jaar. Vreemd genoeg en toch ook verklaarbaar betekent drukte voor de één soms minder werk voor de ander. Zo vertelde ons de heer Bruins van de Stoomtram „Walcheren", dat zijn onderneming minder speciale ritten voor vreemdelingen noteert. „Dat komt door het gunstige weer", zei hy. „Vorig jaar was het veelal vrij giiur en toen wilden velen het eiland rondrijden in bussen. Nu gaat men naar het strand. „Volgens de heer Bruins was het vervoer op de gewone lijndiensten echter wel goed. MENINGEN VERDEELD. Van de vreemdelingen profiteren uiteraard de zaken en speciaal die in souvenirs. By.deze middenstanders echter waren de meningen verdeeld. De één had reeds een grotere omzet dan vorig jaar, de ander niet. Het behoeft geen betoog, dat deze win kels, stalletjes enz. sterk van de lig ging afhankelijk zijn. De plaats, waar de bussen der dagjesmensen worden geparkeerd, bepaalt de „loop" van deze toeristen naar het centrum. En dat merkt men in de zaken zeer' goed. MINIATUUR WALCHEREN. „Miniatuur Walcheren" is de per manente trekpleister van Middel burg. Zoals reeds eerder bericht, be staat het bezoek daar dit jaar bijna uitsluitend uit vreemdelingen. Dag jesmensen vormen weer de hoofd moot daarvan. Vorige week Vrijdag haalde men het cijfer 100.000. Deze mijlpaal werd in 1954 op 5 Augustus bereikt. Maar toen was de openings datum 25 Juni en dit jaar startte men or 30 April, en groot verschil dus. Voor <v Miniatuu de Donderdag i zoals trouwens voor heel Mid- zen, die resp. in communistisch China en de V. S. worden vastgehouden. Na korte tyd werd de bijeenkomst verdaagd tot Maandag, naar verluidt voornamelijk omdat ambassadeur Wang zijn regering te Peking wilde raadplegen over een lang betoog, dat ambassadeur Johnson aan het repa- triëringsvraagstuk had gewijd. De besprekingen, die Maandag goed begonnen met de mededeling van de Chinese vertegenwoordiger over de vrylating der elf Amerikaanse vlie- gers, verionen thans tamelijk traag, iplomatieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat het overleg bin nen een week zal kunnen worden be ëindigd, zoals in bepaalde kringen aanvankelijk was verwacht. Pootje-baden in zee. Belgische toeristen die hun zwempak thuis had den gelaten, gemeten toch van zon, zee en water(Foto P.Z.C.) Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van Donderdagavond 19 uur: Kopenhagen, licht bewolkt 22 gr. gr. Amsterdam, licht bewolkt. 20 Londen, geheel bewolkt. 21 gi> Luxemburg, half bewolkt. 18 gr. Parijs, zwaar bewolkt. 20 gr. Bordeaux, onbewolkt, 27 gr. Grenoble, licht bewolkt. 25 gr. Nice, licht bewolkt, 27 gr. Genève, half bewolkt, 24 gr. Zürich, regenbui, 13 gr. Locarno, licht bewolkt. 26 gr. Berlijn, half bewolkt. 20 gr. Frankfort, half bewolkt. 20 gr. München, zwaarbewolk' 18 gr. Rome. onbewolkt, 31 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 22 gr. Innsbruck, regenbui, 19 gr. VERWACHT... FRAAI WEER. Geldig tot Vrijdagavond: Droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Zwakke tot matige, veranderlijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere. Dat merken. *»v„,r.v"e ,u, dan de hotels weer, die het ook delburg een topdag, drukker hebben dan vorig jaar.) (Vervolg o. .ag. I) 6 Augustus Zon op: 5.10 Maan op: 20.55 onder: 20.25 onder: 8.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1