PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zullen Russen Adenauer met lege handen naar huis sturen? Handhaving bestaande havens op Schouwen-Duiveland BILT Vandaag... OPRICHTING VAN SUNFED EEN STAP NADERBIJ BRITS PLAN VOOR AFVUREN VAN RAKETTEN 198 Jaargang - No. 180 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw- Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededeüngen driemaal tarief. Kleine advertentiea (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van t 1.— „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur, Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N Bogerdstraat 24, telef. 28 HET BEZOEK VAN DE BONDSKANSELIER AAN MOSKOU Uitnodiging in Bonn met sombere voorgevoelens ontvangen De Russische uitnodiging aan dr. Adenauer om eind Augustus of begin September naar Moskou te komen is in Bonn het sombere voorgevoe lens ontvangen. Het door Moskou voorgestelde conferentieschema blijkt namelijk de in Bonn bestaande vrees te bevestigen dat de Sowjet-rege- ring niet bereid zal zijn in dit stadium met dr. Adenauer over het pro bleem der Duitse hereniging te spreken. Het vermeldt als drie hoofd punten der besprekingen: het aanknopen van diplomatieke betrekkingen, een handelsaccoord en het aangaan van culturele betrekkingen. De uit nodiging stemt overeen met het reisplan zoals bondskanselier Adenauer het zich had voorgesteld. De kanselier maakte onlangs in zijn Zwitserse vacantie-verblijf duidelijk dat hy de tocht naar Moskou het liefst zou ondernemen voor de Grote Vier zich in Genève opnieuw rond de tafel zullen scharen. Het lange uitblijven van het Russi sche antwoord op de 30 Juni verzon den brief der bondsregering had in middels al een zekere spanning teweeg gebracht in sommige politieke gemoe deren in Bonn, die vreesden dat de Sowjet-Unie met het rechtstreekse contact met de bondsregering geen al te grote haast wilde maken. Het wordt nu eenmaal als vast staand beschouwd dat dr, Adenauer begin September naar Moskou zal rei zen ook al dienen voordien door be sprekingen van de Russische en Duit se ambassadeurs in Parijs nog de no dige ophelderingen te worden ver schaft omtrent het politieke menu dat in Moskou zal worden opgedist. In Bonn ziet men na de eerste Geneefse conferentie en haar nasleep dit menu met zeer grote bezorgdheid tegemoet. Men gelooft er bondsminister Strauss heeft dat zo pas nog ver klaard niet meer aan opzien barende voorstellen van de Sow jet-Unie, die voor Duisland verlei delijke voorstellen tot vereniging van het land zouden inhouden. Veeleer rekent men in regerings kringen met de mogelijkheid dat de Russen Adenauer met lege han den naar hnis terug zullen willen sturen teneinde zijn politieke pres tige in de bondsrepubliek te ver zwakken. Triest jubileum Deze week wordt een triest jubi leum gevierd: Hiroshima. Op de morgen van de 6e Augustus 1945 vloog een Amerikaanse bommen werper van het type B-29 boven deze Japanse stad en gooide er om kwart over acht precies een nieuw wapen uit boven de dichtbevolkte woonwij ken de atoombom! Niemand weet hoeveel slachtoffers er in die luttele seconden van de explosie vielen, maar drie maanden later spraken officiële rapporten reeds van 64.500 doden. Tien jaar zijn sindsdien voorbijge gaan, doch inmiddels is de bom aller minst in de vergetelheid geraakt. In tegendeel, geleerden en militairen werkten haastig verder en aan beide zjjden van het ijzeren gordijn ontston den nog zwaardere vernietigingswa pens, die als sinistere robots mee. aanzaten aan de conferentietafels ter wereld. Of de staatslieden nu bijeen kwamen in New York, in San Fran cisco of in Genève, steeds werd de dreiging gevoeld, en zij had voorals nog meer invloed dan mogelijke zege ningen, die ook atoomsplitsing met zich mee brengt. In de Verenigde Staten houdt men zich eveneens met de 6e Augustus bezig. In de „New York Times" troffen we een reportage aan over het Hiroshima van nu en daarin werd verteld, dat nog altijd grote verbitte ring merkbaar is bij de bevolking' van deze stad. Midden in de herbouwde kern staat de ruïne van het vroegere jaarbeursgebouw, een van de weinige bouwsels, die de aanval enigszins overleefden. De Japanners houden deze ruïne in tact als een soort atoom gedenkteken en stichtten bovendien nog een monument, waardoor bezoe ker en bewoner steeds weer worden herinnerd aan de dag, waarop het nieuwe wapen voor het eerst in een oorlog werd gebruikt. „De stad is herbouwd", zo meldt de correspon dent van het blad, „maar de bom is er nog niet vergetenHoe kan het ook. Het zijn immers de duizen den doden van Hiroshima, die de wacht betrokken bij de poort, die toe gang geeft tot het atoomtijdperk. AtoomtijdperkDe wereld is ondertussen al veel verder, zo betoogde onlangs de Franse oud-minister Jules Moch en hij staaf de deze bewering met nuchtere cij fers: in 1945 waren er voor de vernie tiging van Frankrijk nog 400 atoom bommen nodig, een vrij aanzienlijk aantal. Maar thans kan hetzelfde ef fect worden bereikt met slechts 15 waterstofbommen. Inderdaad, de bom van Hiroshima is al volkomen ver ouderd en men vergeet wel eens, dat het thans de waterstofbom is, die als argument wordt gebruikt op het hoogste niveau in het gesprek over de vrede. En daardoor blijft die vrede maar een angstige zaak, ook al glim lachte men in Genève en drukte men er elkaar hartelijk de hand. Het kan wellicht geen kwaad, wan neer men dit alles nog eens over denkend in deze dagen van jubilea van zoveel honderd jaar stads rechten, van heldenfeiten uit een grijs verleden, kortom van allerlei opge wekte zaken, ook even tijd neemt voor „jubileum van Hiroshima" het Eén bom. coden...... Vier en zestigduizend Minister Strauss, die gaarne de tolk is van Adenauers geheime gedachten, heeft dat met even zovèle woorden ge zegd. Inzake de Duitse eenheid ver wacht men in regeringskringen geen Russische concessies. Veeleer rekent men er op dat de Russen een diploma tiek contact met Bonn zullen willen gebruiken als een soort sanctie op de verdeling van Duitsland. Voor politiek beraad. Aangenomen kan worden dat dr. Adenauer in de komende weken zijn naast medewerkers weer voor een po litiek beraad naar Mürren in Zwitser land zal ontbieden. Prof. Hallstein is Woensdag daarheen vertrokken met de tekst van de Russische brief. Op nieuw wordt op Zwitserse bodem een belangrijke phase in de politiek der bondsrepubliek voorbereid. Wie dr. Adenauer op zijn reis zullen verge zellen is nog niet bekend. Het is echter hoogst waarschijnlijk dat naast .de minister van buitenland- Adenauer naar Moskou Uitnodiging van Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld, dat bondskanselier Adenauer aan 't einde van deze of in het begin van volgende maand naar Moskou komt voor zijn voorgenomen bezoek. Dit voorstel was vervat in een no ta, welke de Russische ambassadeur te Parijs, Vinogradow, zijn Westduit- se ambtgenoot in deze stad, baron Vollrath von Matzan, persoonlyk kwam overhandigen. Volgens de nota moet er tydens het bezoek van Adenauer te Moskou gesproken worden over het vestigen van diplomatieke en culturele con tacten tussen beide landen. se zaken Von Brentano, ook die van economische zaken, prof. Erhard van de partij zal zijn. Voorts wordt verwacht dat de Chris telijke afgevaardigde, vorst Otto von Bismarck, een kleinzoon van de grote kanselier, mee zal reizen. Hij is reeds gedoodverfd als toekomstig Duits ambassadeur te Moskou. viert koningin-moeder Eli- H zabeth van Groot-Brittannië H haar 55ste verjaardag; is het 25 jaar geleden, dat §j de bekende Duitse opera-com- ponist en dirigent Siegfried If Wagner te Bayreuth overleed. M liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH AMERIKANEN AFZIJDIG Economische en sociale raad der V.N. aanvaardt resolutie De oprichting van „Sunfed", het speciale fonds van de Verenigde Na ties voor de economische ontwikkeling van achtergebleven gebieden, is Woensdag een stap naderbij gebracht door de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. De Economische commissie van die raad heeft zich namelyk in grote meerderheid verenigd met de voorstellen, ingediend door Nederland en zeven andere landen, om de verdere be spreking van het vraagstuk van 't niveau der deskundigen naar dat van de regeringen over te plaatsen. De desbetreffende resolutie, opge steld door Equador, Egypte, Frank rijk, India, Joegoslavië, Nederland, Noorwegen en Pakistan, bevat een aanbeveling aan de algemene verga dering van de Verenigde Naties, de ledenstaten der wereldorganisatie te vragen voor 31 Maart a.s. hun me ning uit te spreken omtrent de aan bevelingen der deskundigen ten aan zien van „Sunfed" en deze meningen te laten analyseren door een commis sie ad hoc, die in de tweede helft van 1956 verslag moet uitbrengen aan de economische en sociale raad. Vijftien van de zeventien landen, die in de raad vertegenwoordigd zijn, stemden voor de resolutie, ter wijl de Verenigde Staten en Enge land zich van stemming onthielden. De Amerikaanse afgevaardigde zei- de niet voor de resolutie te kunnen stemmen, omdat hij de vorming van een intergouvernementele commis sie voorbarig achtte. Dit was in overeenstemming met de reeds her haaldelijk uitgesproken Amerikaan se mening dat met de plannen voor „Sunfed" moet worden gewacht tot de internationale ontwapening in een concreter stadium is gekomen en er bijgevolg meer gelden voor andere dan militaire doeleinden be schikbaar kunnen worden gesteld. De Britse afgevaardigde stelde zich op het standpunt dat „Sunfed" alleen verwezenlijkt kan worden op de basis van overeenstemming tus sen alle leden van de economische en sociale raad en dat men dus toch niet verder kan komen zonder Ame rikaanse medewerking. Deze recente opname toont H. K.H. Prinses Irene, de tweede dochter in het Nederlandse Ko ninklijk gezindie op 5 Augus tus a.s. haar zestiende verjaar- y^dag hoopt te vieren. in West-Duitsland en België De bank Deutscher Lander heeft gisteren met onmiddéllijke inwerking treding het officiële disconto ver hoogd van 3 tot 3 y2 procent. De nationale bank van België heeft het officiële disconto met ingang van vandaag verhoogd van 2% tot 3 Zoals bekend is heeft een verhoging van de discontovoet de bedoeling de rentevoet te verhogen en het op deze wijze voor het bedrijfsleven moeilijker te maken credieten te verkrijgen voor uitbreiding van de bedrijven. Men is te Frankfort van mening, dat de verhoging van het disconto voorna melijk moet worden opgevat als een teken, dat er weer inflatoire druk is in de volkshuishoudingen der Europese landen. Het Westduitse bankdisconto heeft geen verhoging ondergaan sedert de Koreaanse oorlog. Slippende auto grijpt vier kinderen. Woensdagmorgen tegen elf uur zijn vier kinderen die op de stoep langs de Heerlenseweg te Leenhof Schaesberg liepen, gegrepen door 'n personenauto, die slipte. De kinde ren die tussen tien en dertien jaar oud waren, werden ernstig gewond E.T.I. ADVISEERT Australisch oorlogsschip torpedeerde zichzelf Oefenforpedo werkte goed Een schip van de Australische luchtmacht heeft Dinsdag op de rede van Sydney zichzelf getorpedeerd. Het nam proeven met torpedo's, die zich automatisch naar een bron van trillingen richten, b.v. een scheeps schroef. Men had een torpedo gelukkig zonder lading gelanceerd, die een grote cirkel beschreef en toen op het schip afkwam. Door zig-zag te varen probeerde men er aan te ontkomen, maar zonder resultaat: de torpedo bleef zijn prooi trouw volgen. Het schip werd getroffen en vrij ernstig beschadigd. flllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllll^ Kunstmatig maanlicht j H Natuurkundigen in dienst van f= de Amerikaanse regering zullen de volgende maand trachten. H kunstmatig maanlicht boven f| Nieuw Mexico tot stand te bren- M gen, zo is Woensdag in Wash- ee ington bekend gemaakt. Hier- toe zal o.m. een raket met een ee H betrekkelijk geringe hoeveel- p heid natrium afgeschoten wor- den, waarbij het natrium op de ee H vereiste hoogte als damp wordt M H verspreid, mogelijk door middel l§ H van een explosie. Volgens een woordvoerder =e =e van de Amerikaanse lucht- ee macht, heeft de proef hoofdza- kelijk ten doel, de juistheid H vast te stellen van de veronder- g stelling, dat in de ijle atmos- feer ongeveer 100 km boven de H aarde, een laag voorkomt, waar- §1 in zich natriumdeeltjes bevin- ee den. =e De proef zal omstreeks 6 ee Sept. genomen worden door na- H tuurkundigen, verbonden aan de Êf H afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van de luchtmacht. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillll TOT HOOGTE VAN 200 K.M. Duits ontwerp voor ruimteschip Britse geleerden hebben Woensdag een plan ontvouwd voor het afvuren van raketten tot een hoogte van ongeveer 200 km, binnen de komende twee jaar. De raketten, die voor onderzoek van de betrokken luchtlagen bestemd zijn, zouden wetenschappelijke instrumenten tot een gewicht van ongeveer honderd pond kunnen meevoeren, aldus een verklaring van de „Royal So ciety", Engelands belangrijkste wetenschappelijke organisatie. Woensdag op het internationaal austronautisch congres te Kopenha gen een plan ontvouwd voor een „sa- telloide"-ruimteschip, dat op eigen kracht andere planeten zou kunnen naderen voor het doen van waarne mingen van dichtbij. De raketdeskundige, Kraft Ehricke, zei, dat de bijzonderheden, die zijn be kendgemaakt in president Eisenho wers verklaring over de Amerikaan se plannen voor satellieten, vrijwel gelijk zijn aan die welke men twee jaar geleden in Amerikaanse tijd schriften heeft kunnen lezen. De sa- telloide was echter meer. Deze zou eigen voortstuwingskracht bezitten, in tegenstelling tot de satelliet. Deze kracht zou in beweging wórden gezet op een hoogte van 120 tot 150 km. Het waarnemen van Venus is moei lijk wegens de mist, die deze planeet normaal omringt. Door de satelloide zal men echter van dichtbij uitvoerige waarnemingen kunnen verrichten, waardoor de weg zou worden bereid voor interplanetair verkeer, aldus Ehricke. Het ontwerp--, de ontwikkeling, levering en het afvuren van de raket ten zal geschieden onder auspiciën van de Britse regering, door middel vr.n het ministerie van bevoorrading. Tot de eerste experimenten zullen behoren: het bepalen van de tempe ratuur en dichtheid van de hogere la gen van de atmosfeer der aarde, be studering van de aard van de iono- sfeer, een onderzoek naar het zeer fij ne meteoorstof beneden een hoogte van 60 mijl en bepaling van de hoog ten van de gebieden, waar de nachte lijke luchtgloed het sterkst is, aldus de verklaring. Duitse satelloide Een lid van de Duitse groep, die in de tweede wereldoorlog de V-" 1 ten tot ontwikkeling '-2 raket- bracht, heeft De laatste elf Amerikaanse vlieger die nog in communistisch China wei den vastgehouden, zullen nu binnei korte tijd weer voet op Amerikaans- bodem kunnen zetten. De secretaris generaal van de V.N.. Dag Hammers kjoeld, bracht uit Peking deze fot< mee, waarop men drie van de vlieger,' en een onbekende bij de maaltijd ziel Het zijn v.l.n.r. kapitein E. J. Vaad uit Clayton; majoor W. II. Bannier, een onbekende en kapitein E. F. Llewellyn uit Missoula. Nieuwe havens bij Dreischor en Schelphoek zouden niet rendabel zijn Bezien vanuit nationaal-verkeers-economisch standpunt heeft voor het eiland Schouwen-Duiveland de combinatie van de havens Burghsluis, de Flaauwers, Zierikzee, Vianen, Bruinisse, Zonnemaire, Brouwershaven en Scharendijke de voorkeur, daar deze combinatie waarschijnlijk jaarlijks de kleinste offers vraagt. Dit houdt in, dat de goedkoopste oplossing van het haven-vraagstuk op Schouwen-Duiveland neerkomt op handhaving van de ze havens zonder er andere bij te projecteren. Verkeers-economisch zijn nieuwe havens te Dreischor en Schelphoek onrendabel om de eenvoudige reden, dat ze zeer duur zijn. Alle nu bestaande havens kunnen dus blijven bestaan. Ziedaar de conclusie van het rapport, dat het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland maakte „inzake de verkeers-economische gevolgen van eventuele wijzigingen van de havens op het eiland Schouwen-Duiveland. Het instituut ontving deze op dracht van het Provinciaal Bestuur en verkreeg voor de uitvoering er van de essentiële steun van de Provinciale Planologische Dier.st, de Rijkswater staat Directie Zeeland en het Bureau Herverkaveling Schouwen-Duiveland. De voorgeschiedenis van dit rap port gaat terug tot de ramp van Fe bruari 1953. Men vindt hiervan de spo ren in het voortreffelijke, maar te snel vergeten Rapport van de Recon structie Commissie Schouwen-Duive land. In dit rapport wordt opgemerkt, dat het grote aantal landbouwhavens (14) er de oorzaak van is dat vele niet rendabel zyn. Bovendien worden' Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van Woensdagavond 7 uur: Oslo, half bewolkt, 2 Kopenhagen, zwaar bewolkt, 2 Amsterdam, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt. Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, onbewolkt, Grenoble, half bewolkt, Nice, licht bewolkt, Genève, onbewolkt, Zürich, zwaar bewolkt, Locarno, licht bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, regen, Münehen, geheel bewoikl. Wenen, zwaar bewolkt, Innsbruck, regenbui, Rome, half bewolkt, 24 gr. 20 gr. 19-gr. 20 gr. 18 gr. 22 gr. 27 gr. 25 gr. 28 gr. 24 gr. 22 gr. 27 gr. 19 gr. 21 gr. 21 gr. 22 gr. 20 gr. 28 gr. enkele havens kunstmatig in leven fehouden door belanghebbenden, die ij de verkoop van producten bedin gen dat deze via een bepaalde haven vervoerd moeten worden. Ook door de tarievenpolitiek wordt dit bereikt, maar tevens dat de goederenstroom soms een richting krijgt, die al even kunstmatig en zeker met economisch is. Het grootste gedeelte van de scheepsladingen bestaat uit suikerbie ten. Daarnaast worden zand, stenen, kolen, petroleum en benzine, vooral via Zierikzee, per schip getranspor teerd. Er is echter een duidelijke ver- Vervolg op pag. 2) DE VERWACHT... RIJ KOEL. ■■diking en op de !roog weer. Overwe- (Vi.irdelijke wind. Vrij Wisselen i meeste plaa. gend matige koel. ZON EN (VIAAN 5 Augustus Zon op: 5.08 onder 2027 Maan op: 20.38 onder 7.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1