HET OOSTEN INSPIREERDE DIOR E 55 trekt nog steeds dagelijks tienduizenden bezoekers c klankbord'] UITWIJZING MARIA TOET VOOR DE RECHTER WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ALLE TALEN TER WERELD Sluiting definitief op 3 September (Van een speciale verslaggever) ROTTERDAM. Een en al drukte en bedrijvigheid ïs het op de E 55 Verscheidene tienduizenden per dag bezoeken deze grootse nationale ener giemanifestatie. Men hoort er alle talen ter wereld spreken, men ziet er op de parkeerterreinen auto's uit de hele wereld en autobussen uit geheel West-Europa. Er zijn dagen geweest, dat meer dan honderd scholen tege lijk de E 55 bezochten! De tentoonstelling is steeds tot in alle onderdelen in vol bedrijf; een machtige manifestatie van Nederlands energie, die de bewondering wekt van de bezoekers uit binnen- en buitenland. Via de luidspreker-installaties worden mensen opgeroepen en daarbij krijgt men een indruk van de be langstelling, die er ook ver over onze grenzen voor de E 55 bestaat. Men hoort leden van verenigingen oproepen of personeel van bedrijven uit Nestelroy en Charleroi, uit Ap- pingedam en Münster, uit Wisseker- ke en Compiègne, uit Utrecht en Mi laan, enz. Een handelsschool uit Tours een groep architecten uit allerlei lan den, zakenlieden uit de Verenigde Staten, ze vormen slechts enkele van de groepen, die wij dezer dagen op de terreinen van de tentoonstelling ont moetten. Veel jeugdigen bezoeken de E 5o en dat is een gelukkig verschijnsel, want tot de opzet van deze manifestatie be hoort in sterke mate, dat zg de jeugd een inspirerend voorbeeld wil geven. De jeugd vindt hier veel van haar ga ding: voor de jongsten is er zelfs een origineel kinderland, voor de wat ou deren veel belangwekkends in vrijwel alle afdelingen, maar vooral in die van de spoorwegen, de luchtvaart, de scheepvaart, de chemie, de P.T.T., het bouwen en natuurlijk het cosmora- ma, dat is de ruimtevaart met haar wetenschappelijk gedeelte, het plane tarium, het ruimteschip, de reis langs de planeten en de landing in de maan- vallei. De tocht door het cosmorama duurt circa 50 minuten en verwekt niet alleen bij de jeugdige bezoekers, doch ook bij de volwassenen groot enthousiasme. Het is voor het eerst ter wereld, dat de mogelijkheden van de ruimtevaart op een dergelijke oor spronkelijke wijze worden getoond. Men ziet ook veel bezoekers uit landbouwkringen, die uiteraard in de eerste plaats belangstelling hebben voor de zeer uitgebreide en instruc tieve agrarische afdeling, speciaal voor de levende have daarvan met als „topfiguren" Marijke 20, de beste melkkoe van Nederland, die de groot ste productie heeft, en de befaamde stamboekstier Leopold. Goede contacten De deelnemende industrieën en andere bedrijven zijn over het alge meen zeer tevreden „vele nuttige contacten zijn gelegd, vooral met geheel nieuwe buitenlandse relaties. De belangstelling van het publiek blijkt zich vrijwel gelijkelijk over al le onderdelen van de expositie uit te strekken. Het bestuur van de ten toonstelling heeft verscheidene wen ken van het publiek ter harte geno men en ervoor gezorgd, dat thans overal duidelijk is aangegeven, hoe men de verschillende paviljoens het gemakkelijkst kan bereiken. Het aantal ingangen werd vergroot tot zes, zodat iedere bezoeker direct die paviljoens kan betreden, welke zijn bijzondere interesse hebben. Behalve door de overal geplaatste wegwijzers is het publiek ook gediend door de vele vervoermiddelen op het terrein en de vijvers. Men kan zich comfor tabel verplaatsen met de zweefka- belbaan, de motorbootjes en de auto treintjes. Een tocht met de wereld- fondels de lucht in, zestig meter oog, geeft de bezoekers een prach tig overzicht over de E 55, over de gehele stad met haar wijde omge ving en langs de Nieuwe Waterweg tot de Noordzee toe. Kort na de opening van de ten toonstelling is critiek geoefend op sommige consumptieprijzen. Bjj controle is gebleken, dat en kele exploitanten te hoge prij zen hebben berekend. Ook dat behoort tot het verleden; het bestuur heeft voor de vele ca feetjes van 't feestpark. Unifesti een uniforme prijsregeling vast gesteld, die de instemming blijkt te hebben van het publiek. In 't algemeen zijn de consumptie- MODERN. Men moet met zijn tijd mee gaan. De aankondiging van het lan ceren van „kunstmanen" heeft op iedereen een enorme indruk gemaakt. Zo ook op het aardige meisje, dat van de zon genoot op het strand van de Zuid-Franse kust. Zij zei tot de man, die alsmaar van zijn bewondering blijk gaf: „Hou je nu eindelijk eens op met dat satelliet spelen?" INVASIE; In de woonwijken van Brussel zijn Maandagavond grote zwermen vliegende mieren neerge streken. Het kostte de bewoners veel moeite om deze invasie baas te wor den. VOORUITGANG. Het parkeerpro bleem neemt in Amerika ontstellende vormen aan. In Manhattan zijn zoveel maatregelen genomen om het ver- keersoponthoud te beperken, dat de melkbezorgers er het slachtoffer van worden. Een bezorger met een auto le vert thans 25 rekjes met melkflessen per dag af, maar zestig procent van de hoeveelheid, die zijn collega met paard en wagen 25 jaar geleden ver werkte. IN DE ZON. De kleine witte Chester- biggetjes in de dierentuin te Chicago werden door de felle, zonneschijn tij dens een hittegolf rose van kleur als elk normaal biggetje. De oppassers gebruikten daarna zonnebrandolie voor de biggetjes. prijzen niet boven het normale prijspeil in de stad; in enkele zeer populaire gelegenheden bigven zij zelfs daar beneden. Geen verlenging Rustig temidden van al die drukte is de organisator, Jac. Kleiboer, die nuregelt wat er na 3 Septem ber moet gebeuren, dus na de datum waarop E 55 definitief haar poorten sluit. Alle geruchten ten spijt kè,n van verlenging geen sprake zijn. Bij het bestuur heeft ook nooit het plan bestaan tot verlenging, want op 26 September begint in de Ahoyhal de damesbeurs Pemina. Bovendien gaan verscheidene deelnemers van de E 55 naar de Jaarbeurs, die op 10 Septem- Goederentrein ontspoorde in Apeldoorn Tengevolge van het warm lopen van een der assen is Dinsdagnacht omstreeks kwart over drie een goe derentrein, komende uit de richting Amersfoort, tussen de overwegen aan de Jachtlaan én de Veenweg te Apel doorn ontspoord. Doordat de dwars liggers over een lengte van 500 me ter werden beschadigd ondervond het treinverkeer enige vertraging. Het wegverkeer moest worden omgelegd. IJzeren stelling stortte op woningen in Volendam Maandagavond omstreeks zeven uur is een 28-meter hoge ijzeren hei stelling in Volendam neergestort, daarbij de woning van de weduwe B., het dak van het huis van de heer T. M. en een schuur van de heer W. K. vernielend. De familie M. zat juist met zeven kinderen aan tafel toen het dak bo ven hen instortte. Persoonlijke onge lukken deden zich wonder boven wonder niet voor. De oorzaak moet worden gezocht in verplaatsing van deze heistelling, die is gaan slingeren met het genoemde gevolg. Een beeld tijdens de eerste dag van de Ambassadeursconferentie in Ge- nève tussen vertegenwoordigers van communistisch China en de Verenig de Staten. IAnks de Chinese vertegen woordiger, Wang Ping Nan, ambas sadeur in Polen en rechts de Ame rikaanse ambassadeur in Tsjecho- Slowakije, Alexis Johnson. (Telefoto A.N.P.) ber begint. Tenslotte moet de Gou den Koets, het middelpunt van het Nationale Paviljoen, uiteraard weer tijdig terug naar Den Haag, met het oog op „de derde Dinsdag in Septem ber". Met uitzondering van de grote Energiehal, welke naast de Ahoyhal is gebouwd, worden alle paviljoens na 3 September zo snel mogelijk af gebroken om elders een definitieve bestemming te krijgen als gymnas tieklokalen en veilinggebouwen. Al zal de E 55 dus slechts drie en een halve maand duren, haar beteke nis gaat ver uit boven die van een geslaagde zomertentoonstelling. Zij is enerzijds een monument van Ne derlandse kracht en willen, waarvan de herinnering zal blijven leven bij de bezoekers, zij zal anderzijds blij ken een stimulans te zijn voor ver dere ontplooiing van energie van ons land en ons volk, hetgeen van on schatbaar gewicht zal zijn, ook als de tyden wellicht onverhoopt moeilij ker zouden worden. In Oostenrijk vermiste Nederlanders terecht Bergbeklimming mislukte De drie leden van de familie H. uit Enschede, die sedert Zondag in Oos tenrijk vermist werden, zijn terecht. Hét echtpaar H. kampeerde in de gemeente Ümhausen in de buurt van Innsbruck en was met hun twaalfja rige zoon Jan voor een bergtocht ver trokken. Mevr. H, werd met haar zoon op de Reichsalm gevonden. De heer H. was halverwege de berg een stuk omlaag gevallen en is lichtge wond naar het dal gebracht. Hij had van de plaats waar hij terecht was gekomen, niet verder kunnen klim men of afdalen. Hij vertelde, dat hij zijn vrouw en zoon Zondagochtend op de steile berg helling had achtergelaten om hulp te halen. Hierna was hij uitgegleden. Woningbouw met halve premie Geen effect op landelijke regeling. Minister Witte heeft op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Maenen, o.a. geant woord: De op grond van zorgvuldige bere keningen vastgestelde verdeling van het landelijk woningcontingent over de provincies is niet verstoord door de regeling inzake de bouw van woningen met halve premie. De 8000 woningen met halve premie zijn namelijk deels ten laste geko men van een centrale reserve voor bijzondere doeleinden, terwijl voor het overige het bouwprogramma enigermate werd overschreden. Een extra toewijzing aan die pro vincies, waarin slechts weinig ge bruik is gemaakt van bouw met hal ve premie, zou een toepassing van de regeling voor de toekomst onmo gelijk maken. KORT GEDING IN DEN HAAG Nederlandse nationaliteit behouden? Voor de president van de Haagse rechtbank diende gisteren het kort ge ding dat aanhangig was gemaakt door mr. G. Smelt inzake de uitwijzing van de 33-jarige Maria Weiher-Toet, de Nederlandse vrouw, die door haar huwelijk met een Pool de Poolse nationaliteit had verkregen. Maria Toet, die met een visum voor twee maanden naar Nederland was gekomen, wilde niet terugkeren, uit angst voor haar man, die zoals mr. Smelt zei, haar veelal mishandelde en dikvvyls dronken is. Waarschijnlijk bezat Jozef Weiher ten tijde van zijn huwelijk in 1940 geen nationaliteit. Maria Toet zou daarom haar Nederlandse nationali teit hebben behouden. Daarbij stelde Toen de kwestie van de uitwijzing veel ruchtbaarheid verkreeg, kwam naderhand de angst voor moeilijkhe den met de Poolse regering. Maar bij het verzoek van Maria Toet om asyl bestond geen politieke achtergrond. de verdediger voorts, dat mogelijk zelfs het huwelijk van Maria Toet vol gens de Poolse wet ongeldig is omdat de man niet zou hebben voldaan aan de eisen in deze wet gesteld, n.l. het afleggen van een conventieverkla ring, dat er geen belemmeringen voor dit huwelijk bestonden. Het paspoort van Maria Toet is slechts voorlopig. „Als U van mening bent, mijnheer ae president", zo zeiae mr. Smelt, „dat de mogelijkheid bestaat dat Maria Toet Nederlandse is, bent U ertoe be voegd de staat te verbieden deze vrouw uit te wijzen". Er is een re quest gezonden naar de Hoge Raad inzake dit probleem over de nationa liteit. Onbevoegd. Jhr. mr. Six, die optrad voor de staat zei o.m. dat mr. Stelt, nu hij met de kwestie van de nationaliteit van Maria Toet komt, een formidabe le te grote wijziging van de aanvankelijk uitgebrachte dagvaar ding verlangt. Mr. Six zei dat hij de president niet bevoegd achtte in deze kwestie de staat iets te verbieden. Er zijn in Polen meer Nederlandse vrouwen, aldus pleiter. Dit land is thans iets ruimer met het verstrek ken van visa. Mocht Maria Toet hier asyl verkrijgen dan zou het wel mo- fel ijk zijn dat Polen zijn soepele hou- ing hierover zou laten varen. Op Maandag 8 Augustus a.s. volgt de uitspraak. Vol ontzag en bewondering staat H.K. H. Prinses Irene bij de enorme ver jaardagstaart, welke haar Maandag middag op het paleis Soestdijk werd aangeboden door een deputatie van de Koninklijke Landmacht namens de Nederlandse Strijdkrachten. Tweede girokantoor wordt in Arnhem gevestigd Voor de Noordelijke provincies Naar aanleiding van de sterke stij ging van het verkeer bij de post- chèque- en girodienst en de moeilijk heden, verbonden aan de verdere uit breiding van het personeel van het centrale girokantoor te Den Haag, is besloten tot een zekere mate van de centralisatie over te gaan door vesti ging van een tweede girokantoor el ders. Als plaats voor deze vestiging is na uitvoerig onderzoek en beraad de gemeente Arnhem gekozen. Daar zal worden begonnen met de behandeling van de giro-opdrachten van daartoe aangewezen rekening houders in de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en Gel derland. Mét het oog daarop zijn maatrege len getroffen voor een geleidelijke vernummering van de desbetreffende rekeningen. De vraagstukken, die zijn verbon den aan de huisvesting van het twee de girokantoor, welke voorshands een tijdelijk, karakter zal moeten hebben en die verband houden met de aan trekking en opleiding van het beno digde personeel, zullen echter nog wel een vertraging van verscheidene maanden veroorzaken, voordat de voorgenomen gedecentraliseerde werkwijze definitief kan worden in gevoerd. Geen onmiddellijk zelfbestuur voor Singapore. Alan Lennox Boyd, de Britse staats secretaris voor koloniën heeft de eis voor onmiddellijk zelfbestuur van de wetgevende raad van Singapore afgewezen. De premier van de kroonkolonie, David Marshall, dreigde verleden maand zijn ontslag in te dienen, toen de gouverneur weigerde zijn verzoek vier „lagere ministers" te benoemen, in te willigen. Volgens deze kringen zou Lennox Boyd echter „sympathiek" staan te genover het verzoek van Marshall om meer controle op binnenlandse aangelegenheden. Kleuter door trein gegrepen en gedood Het eenjarig dochtertje van de blok- wachter der Nederlandse Spoorwegen H. van D. te Zwollerkerspel is Maan dagmiddag, toen zij vlak bij haar huis op de rails van de spoorlijn Zwolle Almelo speelde, door een trein gegre pen en gedood. Gedood op onbewaakte overweg. Om half zes Dinsdagavond is op de onbewaakte spoorwegovergang te Noordscharwoude een motorrijtuig ge grepen door een locomotor van de spoorwegen. De locomotor reed met twee goederenwagens over dit baan vak met een snelheid van drie a vijf kilometer per uur. Het motorrijtuig kwam in aanraking met de buffers van de locomotief. De bestuurder was op slag dood. Het was de 33-jarige H. J. S. uit Alkmaar. Het Wereldgebeuren (Van onze mode redactrice Parijs, 2 Augustus. Dior, die morgen aan de Sar- bonne het ere-doctoraat in ontvangst zal nemen en van wie men een magistrale rede over de mode ver wacht, heeft Parijs volko men verrast Verrast door heel eenvou dig te komen met een lijn, die de vrouw vrouw laat zijn. De Y-lijn, die de platte H- en de brede A-lijn doet ver geten. De lijn waarbij de vrouw weer 'n gewelfde boezem mag hebben en liefst slanke benen. Zijn nieuwe collectie is prachtig en dat niet alleen omdat de helft uit sprookjesachtige avond toiletten bestaat. De andert helft zijn dagtoiletten, d.w.z japonne, die men 's morgens aan kan trekken en waar men toch 's middags heel goed mee uit kan gaan, ook naar feestelijker zaken dan gewoon maar winkelen. Dat komt omdat Dior plotseling practisch is geworden. Hij heeft de guimpes uitgevonden, een heel kort bolero'tje, dat voor en achter recht is af gesneden. Het reikt slechts enkele centimeters onder de oksel. De guimpes heeft een ho ge, liefst gedrapeerde boord en bedekt keurig en warm de gedecolleteerde japon. Kleine knoopjes onder de oksel en op de rug vormen de sluiting. En daar hebben we dan meteen de inconse quentie van Vrouwe. Mode. Alle japonnen sluiten name lijk met eindeloze rijen knoopjes op de mg en we vragen ons bezorgd af, hoe de vrouw,, die geen kame nier of behulpzame echtge noot bij de hand heeft, er in of uit moet komen Het wintertoilet zal bijna steeds meerdelig zijn. Inplaats van een tail leur van rok en jasje heeft Dior alleen gedecolleteerde japonnen met een correct manteltje er bij. Behalve de guimpes doen ook de bole ro's opgeld. Die reiken dan bijna tot de taille en sluiten met knopen op de rug. Zeer opvallend is de kaftan, ee kleed, dat tot de knieën reikt en dikwijls op zij split ten heeft, die vlak onder de armholte beginnen. Denk er aan: knopen op de rug! De mantels voor de dag zijn wijd van ruige wollen stof. Ér worden enorme bontstola's en sjaals bijge dragen. De mantels hebben geen zakken meer. De lange mantel wordt gedragen over een harmoniërend ensemble, dat soms wel uit vijf onder delen bestaat. Of over een simpele rechte japon met hoge boord zoals de Chinese vrouwen dragen. De „Opera Pekingheeft wel de mode wereld geïnspireerd! De Westerse vrouwen zullen in Oosterse kledij elegant moe ten zijn. Alle modellen van Dior waren op het Oosten geïnspireerd, zowel in de stoffen, in de kleuren, als in de patronen. Perzische motieven in kleuren, in prachtige zijden stoffen met rijk geborduurde motieven, die weer van Oosterse tapij ten afkomstig zijn, heeft hij gebruikt. De avondjaponnen zijn rijk geborduurd met goud en zilver en doen denken aan de Indiase saris. Ze zijn voorzien van fantastisch borduurwerk en verblin dend. Als contrast brengt Dior echter ook weer japon nen van effen fluweel en sa tijn. De kleuren, die hij ge bruikt zijn: zwart-wit, Dior- rood, zwart, wit, rood en Perzisch blauw. Overal laat hy hoeden bijdragen, liefst tul. banden, die midden voor een glinsterend juweel hebben. Verder breedgeran de hoeden en Perzische bont mutsen. Ook zagen we een hoed, waarbij de rand, ge vormd door vossenbont, het gezicht omsloot. En dan nog iets voor ge woon in de stad: mutsach tige gevalletjes, die recht over het hoofd getrokken worden tot op de wenkbrau wen. Voor het bont wordt alleen maar. Nerts gebruikt. Zuiverheid van de staat Harold Elstner Talbott is 67, maar niemand ziet hem dit aan. Hy is een markante verschij ning met een nog jong uiterlijk en door zijn karaktereigenschappen een nogal omstreden figuur in het Pen tagon. Want deze Amerikaanse za kenman in het groot uit New-York een der vele zakenlieden, die on der het bewind van Eisenhower daadwerkelijk in de politiek kwamen in een regeringsfunctie steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. Talbott valt het soms moei lijk zijn goede humeur te bewaren in zijn driftaanvallen smijt hij een glas stuk op de vloer om de scher ven nog eens onder zyn voeten ka pot te stampen. Maar nu heeft deze minister van de luchtmacht zijn eigen glazen in- fegooid en het gevolg van een on- erzoek door een Congrescommissie is thans geweest, dat Talbott aftrad. Men moet om het belang van de ze zaak te begrijpen in 't oog houden, dat het niet eens zo zeer gaat om wat Talbott dan al misdreven zou hebben. Achtergrond van de desavouering van de minis ter van de luchtmacht is de wens van Eisenhower om zijn regering vrij te houden van de verdenking van corruptie. En dit temeer ook omdat de democraten van mening zijn, dat zijn regeringsapparaat te veel zakenmensen telt, die het al leen maar om hun eigen belangen begonnen is. Ofschoon de populariteit van de president thans een ongekende hoog te heeft bereikt, is hem door het or gaan van de democratische partij voor de voeten gev/orpen, dat hij „een tweede generaal Grant is". Grant was president van 1868 tot 1876. In artikelen in het Augustus nummer van de „Democratie Digest" wordt er o.a. aan herinnerd, dat de regering Grant werd gekenmerkt door schandalen, waarbij zijn naaste medewerkers betrokken waren, die hg de hand boven het hoofd bleef houden. Deze aanval op Ike is niet bepaald vriendelijk. De kop boven het eerste artikel luidt: „De geschie denis van twee militaire presidenten. Grant had een baard". De indruk wordt dus gewekt, dat het enige verschil in de baard zit. Maar men vergeet het voor iedere objectieve beoordelaar vast te stellen feit, dat het regeren van Eisenhower tot dus ver vrij gebleven is van grote schan dalen. Toen Talbott in de regering kwam verkocht hij zijn beursaandelen (meer dan 700.000 dollar), trad af als directeur van de Chrysler- onderneming en sneed al zijn ver bindingen met de zakenwereld af, behalvezijn compagnonschap in de Manhattan firma Mulligan en Co. Een firma van industriële adviseurs welke zaken doet met fabrieken, die opdrachten voor de defensie krijgen. Op papier van het ministerie van luchtvaart schreef Talbott allerlei zakelijke brieven aan deze grote on dernemingen ten behoeve van Mulli gan. De „New-York Times" bracht de zaak aan het rollen door op zijn frontpagina die brieven te publice ren.... In dienst van de regering krijgt Talbott 18.000 dollar per jaar. Maar zijn inkomen als directeur van Mul ligan is 50.000 dollar jaarlijks en deze verdiensten heeft Talbott niet willen opgeven, omdat, zo verklaar de hij voor de commissie, „ik ze no dig heb..." Maar tenslotte was hij zelfs bereid daarvan afstand te doen, indien men dit nodig achtte. Tijdens het onderzoek toonde hij zich verontwaardigd dat men een man verdacht trachtte te maken, terwijl hij het niet verdiende. Het feit, dat Talbott, ondanks zijn schitterende staat van dienst als pionier voor de Ame rikaanse luchtvaartindustrie, min of meer gedwongen werd af te treden, heeft dus nogmaals de vraag opge worpen of regeringsautoriteiten in de V.S. neveninkomsten mogen hebben uit zakelijke contacten. Talbott meent, dat alles wat hij deed „pro per and ethical" was. Onder de re geringen van Roosevelt en Truman zijn talrijke voorbeelden van functi onarissen, die veel verder gingen dan Talbott. In de „New York Herald Tribune" wijst David Lawrence nog op een ander facet van deze prin cipiële zaak: zakenmensen geven grote bedragen aan verkiezingsfond sen om bepaalde leden van het Con gres gekozen te krijgen en zo hun zakelijke belangen te laten dienen. Hij acht dit kwaad nog groter dan de gevolgen van het optreden van ministers als Talbott. Zolang die fondsen niet wettelijk afgedamd worden, zo meent Lawreence, zal de zuiverheid van de staat in het geding blijven. EX-MINISTER TALBOT: „niets onzuivers..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3