PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische „kunstmaan" zou veel groter zijn dan Amerikaanse Afscheid in Staten van Zeeland van Gedeputeerde C. Hamelink BILT SMOKKELAARS IN VERDOVENDE MIDDELEN GEARRESTEERD FOSTER DULLES VRAAGT CHINA GEEN GEWELD TE GEBRUIKEN Vandaag.. SOW JET-GRENZEN OPEN VOOR INTERNATIONAAL TOERISME? DE VERWACHT... 198 Jaargang-No. 179 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85: p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van t l.— „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N Bogerdstraat 24. teief. 26 VOLGENS PROFESSOR SEDOW: Ook Britten gaan bovenste atmosfeerlagen verkennen Op het zesde congres van de internationale astronautische federatie, dat op het ogenblik in Kopenhagen wordt gehouden, heeft professor Leonid Sedovv verklaard, dat Rusland mogelyk de Verenigde Staten zal verslaan in de wedstrijd om de productie van de eerste „kunstmaan". Professor Sedow zeide voorts, dat de Russische „kunstmaan" waar schijnlijk veel groter zal zijn dan de Amerikaanse. De verwezenlijking van het Russische satellietproject wordt volgens deze geleerde in de naaste toekomst verwacht. Hij wenste evenwel geen nauwkeurige data bekend te maken. Ook aan Britse zijde bestaan plannen om de bovenste atmosfeerlagen te gaan verkennen. Raketten zullen hoog boven het proefterrein van Woomera in Australië van ballons af worden gelanceerd. Men zou kleine raketten aldus tot op een hoogte van negentig kilometer willen laten stij gen op een veel minder kostbare manier dan de Amerikaanse „kunst maan." Professor Sedow zei samenwerking tussen Rusland en de V.S. met be trekking tot het „satellietproject" mogelijk te achten. „Wat betreft de vorm van samenwerking zullen we moeten praten", aldus de Russische afgevaardigde. Hij ontkende, dat bij de onderzoekingen op dit gebied in Rusland gebruik wordt gemaakt van de diensten van Duitse geleerden, die vroeger te Peenemünde werkzaam waren. Hij achtte het mogelijk, dat het project binnen twee jaar wordt uitgevoerd. Tenslotte zeide Sedow, die een kruisvuur van vragen moest beantwoorden, dat de gemeenschap- pelyke taak lag in het streven naar succes op astro-physisch gebied, waarbij in plaats van naar militaire mogelijkheden van de raket moet worden gezocht naar mogelijkheden voor vreedzaam gebruik. Professor Sedow was van mening, dat de geza- Tour ten einde De tour is ten einde. Het is niet overdreven wanneer men con stateert, dat dit evenement ook in Nederland wekenlang in het mid delpunt der belangstelling heeft ge staan .Ook in ons land leden tallo zen- aan de „tourkoorts"! Krant en radio volgden met name de beleve nissen van het groepje Nederlandse renners in de Ronde van Frankrijk op de voet en in vele kringen was het dagelijks wel en wee van de „pe daalridders" vaak het onderwerp van het gesprek! Van discussies ook. Over het feit of in „het circus van Goddet" nu sprake is van sport of louter van spelen. Een moeilijk punt. Want ontegenzeglijk is dit jaarlijks wielerevenement, met zijn commer ciële achtergrond en met zijn vaak onverkwikkelijke „doping-affaires", sterk afgestemd op de wensen van het duizendkoppige monster, dat „pu bliek" heet. En dat publick verlangt, nog net als ten tijde van de Romeinen, „spelen"! Vooral nu het brood, in deze periode van hoogconjunctuur, er is. Maar anderzijds worden in dit jaar lijkse wielerfestijn vaak prestaties ge leverd, die toch wel zuiver sportief zijn. Waar zelfs volslagen leken op sportgebied enthousiast over zijn! Sport of spelen? Beide, vermoedelijk! Nationale Reserve De inspecteur van de Nationale Reserve, kolonel D. Blanken, was Zaterdag in Vlissingen, ter gelegenheid van de beëdiging van 'n jong officier. In een toespraak merkte kolonel Blanken op, dat het voor de Natio nale Reserve noodzakelijk is naar buiten op te treden. Ter wille van de propaganda. Hetgeen begrijpelijk is. Maar de vraag rijst of dit optreden naar buiten, uit propagandistische overwegingen dus, wel nut heeft, wanneer de leden van de N.R. dit op treden nog niet aan kimnen. Wan neer er bij een eenvoudige militaire plechtigheid, zoals die zich Zaterdag te Vlissingen afspeelde, storende fou ten worden gemaakt! Dan wekt men bij de toeschou wers en het waren er velen slechts hilariteit. Dan kweekt men anti-propaganda! En dat is te betreuren, want het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" heeft'mét de Nationale Re serve ontegenzeglijk een belang rijke taak. Propaganda is nodig en kan gemaakt worden door optreden naar buiten. Maar dan is voorbereiding een eerste ve: „Ouwe hap" Het leger heeft zo zijn eigen ter minologie. Er zijn specifieke marine- en marinierstermen, de landmacht heeft ook een eigen voca bulaire en de luchtmacht blijft niet achter. Het zijn pittige uitdrukkin gen, die uitgesproken door pitti ge knapen vaak het nodige reliëf bezitten Maar het doet wel ridicuul aan, wanneer „de vrouw in het leger", in haar drang tot volledige aanpassing, dezelfde termen in het coquet ge verfde mondje neemt. Wannéér bij voorbeeld, zoals in een Zondagmiddag uitgezonden verzoekplatenprogram- ma, een Marva een plaatje aanvraagt maar dan met een wat geaffec teerd stemmetje speciaal voor „de ouwe hap"... menlijke pogingen veel zullen bijdra- fen tot de zaak van de vrede en het eëindigen van de koude oorlog. Brits ontwerp. Drie Britten, Kenneth Gatland, A. E. Dixon en A. M. Kunesch, zouden reeds in 1950 op papier een kunst matige satelliet hebben ontworpen, waarmede het thans van Amerikaan se zijde aangekondigde ontwerp gro te gelijkenis zou vertonen. De „kunst maan" volgens het Britse ontwerp zou ook in drie étappes werken en precies hetzelfde gewicht hebben als de Amerikaanse. Zij zou ook enkele dagen of zelfs weken om de aardbol kunnen cirkelen en inlichtingen over de gesteldheid in hogere sferen naar de aarde kunnen seinen. Volgens Gatland, een een-en-dertig- jarige raketdeskundige en lid-oprich ter van het Brits interplanetair ge nootschap, zou de Amerikaanse ex pert dr. S. F. Singer op de Astronau tische conferentie van Zürich in 1951 de waarde van het Britse ontwerp erkend hebben. Professor Sedow verklaarde verder dat Rusland reeds proeven heeft ge nomen met ruimteschepen, die dieren vervoerden als passagiers. Intussen is op het congres van de internationale astronautische federa tie besloten het volgende jaarlijkse congres in de tweede week van. Sep tember te Rome te houden. Voorzitter Frederick Durant werd herkozen. De nieuwe vice-voorzitter is de Italiaanse professor Antonio Crocco. Hatta toch premier? Om impasse te voorkomen. Volgens inlichtingen van P.Ï.A. trachten de kabinetsformateurs de impasse, waarin zy zyn geraakt, te doorbreken door vice-president Hat ta candïdaat voor het premierschap te stellen. De impasse ontstond, toen zowel de P.N.I. als de Masjoemi het pre mierschap voor zich opeisten. Mr. Wilipo stelde daarna voor de post van premier aan' Hatta aan te bieden, maar niet in zijn kwaliteit van vice-president. Deze is hiertoe bereid, indien dit niet in strijd is met de grondwet. Voorts is verno men, dat de formateurs thans een procedure uitstippelen om het pre mierschap van Hatta te verwezenlij ken. Na een bespreking met Hatta ver gaderden de formateurs Dinsdag twee uur. Na afloop hiervan ver klaarde Wilipo, dat men er in ge slaagd is een plan voor de kabinets formatie op te stellen. Dit plan moet nu eerst aan de partyen wor den aangeboden, hetgeen vandaag zal geschieden. VERBORGEN TUSSEN AUTOBEKLEDING Bij de Nederlandse Dole- en Scheeps- bouw-Maatschappij in Amsterdam, op de Noordelijke IJ-oever, ter hoogte van Oostzaan, nadert het grootste droogdok van Nederland zijn voltooi ing. Dit dok met een lengte van 2j5 m en een breedte van Jf0 m, lean schepen van J/5 tot 50.000 ton bergen. Kortgeleden is een deur, met een ge wicht van 250 ton, aangebracht. De foto links geeft eenbeeld van deze formidabele deur, met op de voor grond enkele hongerige meeuwen, dde aan de vissen, door het droogval len voor de nieuwe deur, een makke lijke prooi hebben. De foto rechts geeft een bovenaanzicht. Grote hoeveelheid morfine en opium in beslag genomen Een dezer dagen hebben Amster damse rechercheurs in eeii café in het centrum van Amsterdam vier handelaren in verdovende middelen aangehouden. Twee Duitsers waren bezig een gTote hoeveelheid morfine te verkopen aan enige Nederlanders, toen de rechercheurs, belast met de bestryding van deze handel, ingre- Pen. Gebleken is, dat de twee Duitsers de 35-jarige koopman E. L. en de 60- jarige verpakker P. S., beiden uit Wupperthal; de verdovende middelen bestaande uit 1400 ampullen morfi ne, flessen met morfine in poeder- vorm en opiumtabletten, per auto naar ons land gesmokkeld hadden. De goederen waren verborgen tussen de bekleding van een der autodeu ren. In het café onderhandelden de Duitsers met twee Nederlandse ge gadigden, de 28-jarige J. P. en de 37- jarige M. R., kooplieden uit Den Haag, die door- drie Amsterdammers in contact met de Duitsers waren gekomen. Zowel de Duitsers als de twee Haagse kooplieden werden gearres teerd en voor de officier van justi tie geleid. Tegen de drie Amster dammers werd niets ondernomen. De auto van de Duitsers is in beslag genomen. LEGERVOORRADEN. Volgens de recherche zijn de ver dovende middelen vermoedelijk af komstig uit de voorraden van het ge allieerde leger. Men gelooft, dat de ze medicamenten koi't na de Duitse GEDEPUTEERDE C. HAMELINK laatste zitting capitulatie bij het vervoer naar een „sanitatslager" zijn ontvreemd, dan wel uit een opslagplaats van het ge allieerde leger in Duitsland zijn ge stolen. In dat geval is de partij, die thans in beslag genomen is, jarenlang door onbevoegden bewaard, totdat deze de vorige maand besloten een po ging te ondernemen de kostbare verdovende middelen te gelde te ma ken. Groep buitenlandse bladen in Indonesië verboden Agenten met straf bedreigd Van de zijde van de procureur-ge neraal heeft men op desbetreffende vragen vertelaard, dat de Indonesische regering enige tijd geleden opdracht heeft gegeven de invoer van een aan tal buitenlandse bladen in Indonesië te verbieden. Aan de agenten van die bladen in Indonesië is hiervan mededeling ge daan. Het ligt in de bedoeling nog enige anderebladen aan dit verbod te onderwerpen. Het betreft hier kranten, „waarvan de inhoud de rust ónder de bevolking kan verstoren; Behalve ter handhaving van de orde en rust is dit verbod ook bevolen in het belang van het prestige van de regering en ter handhaving van de foede betrekkingen met andere lan en". Indien de agenten zich niet houden aan dit verbod, zullen zij strafrechtelijk worden vervolgd. Prinsessen Beatrix en Irene naar Zwitserland Hare Koninklijke Hoogheden de prinsessen Beatrix en Irene zijn naar Zwitserland vertrokken voor een par ticulier verblijf van enige dagen in Vevey, waar deze week het „Fete des vignerons" wordt gehouden. BEROEP OP PEKING Onderhandelingen gewenst. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Dinsdag op zijn persconferentie een beroep gedaan op communistisch China, af te zien van het gebruik van geweld. Dulles zeide te hopen, van China een dergelijke verzekering te krijgen. Dit zou de weg vrijmaken voor uitgebreide onderhandelingen over belangrijke, tussen China en an dere landen waaronder de V.S., han gende vraagstukken. ...worden door de provinciale staten van Noord-Brabant, M Zeeland, Utrecht, Limburg, s Noord-Holland en Friesland vijfentwintig nieuwe leden van de Eerste Kamer gekozen. Ij .herdenkt Koning Noorwegen zijn 83' Haakon van verjaardag. ...organiseert de internationale vereniging van parlementsle- den, aie een wereldregering voorstaan, te Londen een con- ferentie van geleerden met het j§ doel te wyzen op de gevaren, welke het gebruik van atoom- wapens met zich brengt. n ...worden buitenlandse lucht- M vaartcadetten, die een rondreis door Nederland maken, door Prins Bernhard ten paleize Soestdyk ontvangen. m NA LANGDURIGE, WELBESTEDE PERIODE Einde van politieke carrière VANDAAG WORDT IN DE STATEN VAN ZEELAND, in zomerzïttïng bijeen, afscheid genomen van de Gedeputeerde C. Hamelink. Voor het laatst heeft de heer Hamelink vanmorgen de Statenzaal betreden, voor het laatst ook neemt hij deel aan de beraadslagingen in het provinciaal bestuur, waar van hij sinds 1931 deel uitmaakt. De heer Hamelink, sinds 1946 lid van het college van Gedeputeerde Staten, beëindigt weloverwogen zijn politieke carrière. Een carrière, dié hij ook weloverwogen begon. Op jeugdige leeftijd, in 1920, toen hij 23 jaar oud was. „Op een gegeven ogenblik word je naar voren gebracht en dan moet je ja of nee zeggen. Ik heb „ja" gezegd Even speelt er een fijn glimlachje rond de mond van de Zeeuwsch-Vla- ming. „Misschien wel in jeugdige overmoed", voegt hij er aan toe, met een spotlichtje in de bruine ogen. Dat spotlichtje twinkelt er vaak, het getuigt van gezonde zelfkennis, van een reële levensopvatting, zoals de vastberaden trek rond de mond van wilskracht en doorzettingsvermogen getuigt. Eigenschappen,, die ook dui delijk naar voren springen in het le vensverhaal van deze 58-jarige, wiens gehele persoonlijkheid er op wijst, dat hij nog in de kracht van zijn leven is. Een man, die het terecht aandurft om op een leeftijd, die anderen vaak al „pensioenvisioénen" brengt, nog een nieuw leven te beginnen! Vèr van Zeeland, waar 58 jaren werden door gebracht, in een plaats genaamd St. Thomas, gelegen ten Zuiden van Ha milton, tussen Toronto en Detroit in Canada „Ik ga niet weg als martelaar, maar omdat er naar mijn me ning hier teveel mensen op plukjes wonen. Ik wil practisch meedoen aan het emigratïebe- leid en niet aan de kant blijven staan. En bovendien liggen er voor mijn kinderen, twee zoons (17 en 9 jaar oud) en een drie jarig dochtertje, betere kansen" Ook in dit opzicht wil de heer Ha melink niet aan de kant blijven staan. Dat zou ook niet in zijn lijn liggen! Hij bleef nooit aan de kant staan! Zeeland heeft deze geboren Axelaar leren kennen als een strijdbaar socia list, als een man, die vaak en met overgave op de bres heeft gestaan voor wat in zijn ogen goed en deugd zaam was. Vanaf het prille begin, in de twintiger jaren, toen menigeen nog met een boogje rond een socialist liep „Ik kreeg geen slag werk", vertelt hij nu, maar in zijn stem klinkt geen bitterheid. De jaren rijpten de beziel de jongeling tot een ervaren man, die mild leerde oordelen en veel leerde begrijpen en die met genoegen pretti ge herinneringen verhaalt. .„De mensen, die geen socialist in hun bedrijf wilden hebben, kwamen wèl bij me kopen, toen ik een winkel begon". Nu, na tientallen jaren, stemt dit de heer Hamelink nog tot vreugde In 1920 sloot de heer Hamelink zich aan bij de S.D.A.P., afdeling Axel, destijds lange jaren een der grootste afdelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervnis of nae 2» Ook naar het Westen. Volgens de Berlijnse correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A., die Sowjet-Russische en Oostduitse kringen aanhaalt, is de Sowjet-Unie van plan, mogelijk reeds in de herfst, de grenzen voor het internationale toerisme open te stellen. De correspondent, die onlangs vier weken in Moskou en andere delen van de Sowjet-Unie verbleef, verklaart, dat door de betrokken Sowjet-instanties, waaronder ministeries, vervoersbedrij ven en het reisbureau „Intourist", ge detailleerde voorbereidingen worden getroffen. Ér zouden groepsvisa worden inge voerd, tot nog toe waren voor bezoe ken aan de Sowjet-Unie individuele visa verplicht. Er zouden reeds onder handelingen worden gevoerd met Zweedse, Noorse, Belgische, Ameri kaanse en Duitse toeristenbureaux. Er worden, aldus de correspondent, ook plannen gemaakt voor bezoeken van Sowjet-burgers aan het buiten land. Maar, zo zegt hij, men zal er ongetwijfeld zorg voor dragen, dat dit geen staatssteun voor emigratie van Russen naar het Westen wordt. Als de Chinezen dit echter met wilden doen, zou daardoor bijna ze ker een oorlog ontstaan waarvan de omvang niet vooruit te bepalen was. De gebeurtenissen van de laatste tyd schenen te duiden in de richting van een vreedzame Chinese politiek en zouden het begin kunnen aangeven van een nieuwe faze in de betrekkin gen van communistisch China met de rest van de wereld, aldus Dulles. De Amerikaanse en Chinese onder handelaars zijn gisteren te Genève voor de tweede maal bijeen geweest. De vergadering duurde een uur en men komt Donderdagochtend weer bijeen. Een Chinese woordvoerder zei, dat alleen gesproken is over het eerste agendapunt, n.l. de repatriëring van burgers. Volgens niet bevestigde geruchten, die in Aziatische kringen rond de Chinese delegatie te Genève in om loop zijn, zou de Chinese regering bereid zijn, zeer binnenkort alle Ame rikaanse burgers die nog in China worden vastgehouden, op vrije voeten te stellen. Hun aantal zou volgens de door de Amerikaanse ambassadeur John son aan zrjn Chinese ambtgenoot over- handigdle lijst, veertig bedragen. Op de Chinese lijst zouden evenwel 45 Amerikanen voorkomen. Incident op Cyprus De politie in Nicosia, hoofdstad van Cyprus, heeft Dinsdag gebruik moeten maken van traangas om eeu einde te maken aan ongeregeldheden veroorzaakt door een aantal demon stranten. De demonstranten sloegen een aantal ruiten van het gebouw van de Britse raad in en trachtten daarna brand te stichten. De demonstratie begon tegen het eind van een rustige dag. Een aan tal jongeren, dat zich had verzameld op het Metaxasplein, begon met ste nen te gooien naar een aantal auto's. Later concentreerde de menigte zijn aandacht op het gebouw van de Britse raad op het Metaxasplein. Kroonprins van Beieren overleden. Kroonprins Rupprecht van Beieren is Dinsdag op de leeftijd van 86 jaren overleden. De kroonprins, die het hoofd was van het huis Wittelsbach, overleed in zijn kasteel te Leutstetten in het Zuidelijke deel van Beieren. Prins Rupprecht, een nakomeling van het Britse huis Stuart, wordt als hoofd van het huis Wittelsbach opgevolgd door zijn oudste zoon, erfprins Al- brecht. Het weer in Europa. Stockholm, zwaar bewolkt J Oslo, licht bewolkt. Kopenhagen, onbewolkt, Amsterdam, licht bewolkt, Londen, geheel bewolkt, Luxemburg, zwaarbewolkt. Parijs, licht bewolkt, Bordeau, onbewolkt, Grenoble, omveer. Nice, zwaarbewolkt. Genève, licht bewolkt, Zürich, zwaarbewolkt, Locarno, half bewolkt, Berlijn, onbewolkt, Frankfort, zwaarbewolkt, München, licht bewolkt, Wenen, zwaarbewolkt, Innsbruck, regenbui, Rome, licht bewolkt. 20 gr. 23 gr. 20 gr. 27 gr. 20 gr. 25 gr. 27 gr. 26 gr. 26 gr. 23 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 25 gr. 22 gr. 25 gr. 24 gr. 32 gr. IETS LAGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met op klaringen, maar ook plaatselijk wat lichte motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 4 Augustus Zon op: 5.06 onder 20.29 Maan op: 20.19 onder 5.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1