brylcreem Is er een nieuw appelras in Zeeland gevonden? ifvin Zeeuwse Almanak mm BURGEMEESTERSWONING TE DREISCHOR OP KASTEELRESTEN DIRECTEUR MAATSCHAPPELIJKE ZORG MIDDELBURG GEHULDIGD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 „SCARLET PIMPERNEL" In Wemeldinge werd een vroege appelsoort gekweekt Op de fruittentoonstelling welke vandaag (Dinsdag) in Naaldwijk wordt geopend, zal ook een inzending mooi rood gekleurde appelen van de nieuwe oogst de aandacht trekken. Het zyn vruchten van het in de boomgaard van de Gebr. Lindenbergh te Wemeldinge gekweekte nieuwe ras „Scarlet Pimpernel", dat wellicht in de nabye toekomst als vroege appel veel van zich zal doen spreken. In 1948 importeerden deze Wemel- dingse fruitkwekers een aantal fruit bomen uit Amerika, om te trachten hieruit iets bruikbaars voor deze om geving te kweken. Men kreeg een veertigtal variëtei ten appels, die in de praktijk werden beproefd. Weldra trok de vroege ap pel „Stark Earliest" de aandacht. De Gebr. Lindenbergh hebben deze bo men geselecteerd en zo konden zij reeds in 1952 met een nieuwe vroe ge appel op de markt komen, die zij de naam „Scarlet Pimpernel" gaven. Door de kleur, de goede smaak en de regelmatige vorm was deze nieuwe appel, die mogelijk een ernstige con current voor de Yellow Transparent, de Perzikrode zomerappel en de Zi geunerin kan worden, reeds direct bij zonder in trek. De veilingprijzen in 1952, 1953 en 1954, resp. 1.—, 0.85 en 0.75, zeggen voldoende. Voor de fruitkweker heeft dit ras ook verschillende andere aantrekke lijkheden, want het kan bijv. op alle mogelijke onderstammen, als type IX, II, LV. VU en XVI gekweekt worden, waarbij de boom snel in productie komt en zeer vruchtbaar is. Bijv. in Zwmcommissie met rapport gereed In September wordt eindredactie vastgesteld De internationale Zwincommissïe heeft Zaterdag vergaderd om het rapport, dat door Belgische en Ne derlandse deskundigen is opgesteld over de' Zwinkwestie, te bestuderen. Dit rapport behandelt alle aspecten van de moeilijkheden rond het Zwin, zoals plantengroei, waterstaatkundi ge maatregelen enz. Besloten werd, dat de commissie in de tweede helft van September opnieuw zal bijeenko men voor de vaststelling van de de- finitieve redactie van het rapport. Daarna zal dit aan de beide regerin gen worden aangeboden. 1953 geënte bomen droegen in de boomgaard van de gebr. Lindenbergh reeds vorig jaar 50 appels. Het ras is niet schurftgevoelig en zeker niet meer vatbaar voor meeldauw als an dere appelrassen. De Gebr. Linden bergh, die met 8 bomen zijn begon nen, hebben thans reeds 12 ha met dit ras ingeplant. Daar het sortiment vroege appels zeker niet groot te noemen is, kan de „Scarlet Pimpernel" in een behoefte voorzien. De Wemeldingse fruitkwekers heb ben thans het enthout aan een Lim burgse boomkweker verkocht, zodat het ras ook op andere bedryven spoe dig zijn intrede zal doen. Kermis met attractieve aanblik weer begonnen. Maandagmiddag is in Middelburg de jaarlijkse kermis weer begonnen. Tot en met Zaterdag zullen de tenten, kramen en andere vermaakgelegenhe den het beeld van de Markt en de om geving beheersen. Het plein davert sinds Maandag 12 uur van het bijbeho rende lawijt en de lucht is doortrok ken van de bij dit festijnbehorende aantrekkelijke geuren. Geconstateerd kan worden, dat de kermis ditmaal weer aan velerlei ver langens kan voldoen. Naast de van ouds bekende attracties zijn er enkele nieuwe. Zo is er bijv. na enkele jaren weer een cake-walk ten tonele ver schenen. Voorts zijn er tal van merk waardige zaken te zien en wie de eet lust wil bevredigen, kan zulks in ruime mate doen. Bijzonder veel te genieten is er voor de-jeugd, die van „draaien" houdt, maar uiteraard kunnen ook de volwas senen in de carrousels e.d. aan hun trek komen. Ook ditmaal was dc Markt weer te' kléin om de „aanvoer' te bergen. Op het parkeerterrein vindt men zodoende ook een aantal attrac ties. De kermis, die dit jaar dus een re delijk attractieve aanblik biedt, werd op deze eerste dag reeds druk bezocht. Vanaf de opening tot 's avondt laat er veel publiek op de been. In avonduren werd de bonte sfeer van het Marktplein bovendien nog hoogd door de illuminiatie van de ge vels. VAN TOT STRANDFEEST Het is uitstekend weertje voor een strandfeest! Dat begreep ook de V.- V.V. te Westkapelle, die Zaterdag middag zulk een feest hield, met me dewerking van een accordeongezel schap uit Breda, dat met succes op trad en zelfs een groot aantal kinde ren plezierig wist bezig te houden. In de avonduren werd het feest op de Markt in Westkapelle voortge zet met het optreden van de gym nastiekvereniging „Hygiea" en met een korfbalwedstrijd van „Storm vogels" uit Westkapelle tegen „Ve- do" uit Vlissingen. De Vlissingers sleepten een 32 overwinning in de wacht. Bovendien wist men het nuttige met het aangename te verenigeneen voor Zonneveld gehouden collecte bracht het mooie bedrag van 140,- op! KLEUTER AF In deze maanden worden ook in Zeeland weer vele kleuters, kleuter èf, een feit, dat in Oosterland enigs zins werd gevierd! Er werd tenmin ste feestelijk afscheid genomen van de leerlingen, die de Chr. Kleuter school voor de „grote school" gaan veiTUilen. De kleuterschool was voor VAC ANTIE Vacantie, vacantievacantie, het feestelijke woonl schalt u en ons in deze eerste Augustusweek weer van alle zijden tegemoet en zo ge nog niet aan de jaarlijkse ontspannings-perio- de toe mocht zijnwel spiegel u aan uw medemensendie gebruindin luchtige, fleurige kledij langs de Zeeuwse wegen en straten flaneren, die in fraaie open auto's door dorpen en steden razen, die souvenirswinkels bestormen, pootjebaden, duinen be klimmen en de Middelburgse Minia tuur bezoeken. Die bij u en uw buur man logeren, het nichtje uit Rotter dam, tante en oom uit Zwolle en. opa uit Maastricht. Mr. Johnson uit Leeds en monsieur Bobet (een naam, die nogal makkelijk in hét gehoor ligt op het ogenblik) uit LyonHerr Maier uit 'Bonn en mr. Vanderbilt uit Kan sas City in de hotels en de jongens van de jeugdclubs in de jeugdherber gen en op de kampeerterreinen. En dan niet te vergeten onze trou- we Zuiderburen, die het meer van dag tot dag doeneen dagje op Walche ren en een dagje in Zeeuwsch-Vlaan- deren, met een goeie sigaar en een beste pint. Allemaal genietend vein zon en zee en Zeeland! Een blijmoedige aanblik, die zelfs op n en ons, die nog niet aan vacan tie toe zijn, of de koek al op hebben, wel versterkend moet werken. Waarvan gaarne acte. deze gelegenheid mooi versierd, de kinderen werden rijkelijk getracteerd en gaven amusante spelletjes ten beste, onder leiding van mejuffrouw M. Berje. 't Was eigenlijk een dubbel afscheid want ook ae onderwijzeres, mej. M. Kwaak, beleefde haar laatste school dag! Ex-kleuters èn onderwijzeres werden met geschenken bedacht. „ZWITSER" In Axel opereerde een „buiten lander" met tapijten, maar de ope ratie duurde niet lang. De rijkspoli tie vond de practijken van de man enigszins vreemd en terecht, zoals bleek. De pseudo-Zwitser stond ge signaleerd in het politieblad en bleek uit Roermond afkomstig. Met Zwit serland, het land, dat hij als zijn va derland opgaf, bleek hjj niets te ma ken te hebben. De man werd met tapijten uit Axel uitgewezen. KANT De internationale kanttentoonstel ling, welke zoals bekend in Brugge (even over het Zwin ge houden wordt, werd reeds door niet minder dan 37.000 belangstellenden bezocht! De expositie duurt nog tot 15 Augustus. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Voetballende dames in Zeeland. Voor de eerste maal in de his- torie van de sportontwikkeling §i in Zeeland zal er Zondagmiddag a.s. in deze provincie een voet- halwedstrijd tussen dames-elf- tallen te beleven zijnHet zijn M de dames van Hellas en Tonido, j§ die, hoewel zij zich gewoonlijk met liet handbalspel bezig hou- den, de voetbalschoenen 'zullen aantrekken en op hét gemeen- telijk sportterrein in Goes voor een waarschijnlijk meer humo- H ristische dan spannende wed- H strijd zullen zorgen. Overigens ligt het niet in de bedoeling, dat M met deze dames-voetbalmatch H georganiseerd damesvoetbal in H Zeeland wordt ingeluid. Deze wat zeldzame sportgebeurtenis wordt dan ook alleen als een aardigheidje beschouwd. De ont- H moeting wordt gespeeld om de sportdag voor de junioren van de sportvereniging Hellas te completeren. De bezoekers zul- M len bovendien nog een handbal- wedstrijd'tussen de heren van M Hellas en de veteranen van die ee vereniging kunnen aanschou- H wen. lllllllllllllllllllllllllÉ Stadsautobusdienst Goes: 15.000 passagiers. Zaterdag heeft de Stadsautobus dienst Goes zijn 15.000ste passagier vervoerd. De gelukkige was mevr. Verrijk uit Goes, die een hors d' oeuvre voor 2 personen en een heer lijke taart kreeg aangeboden. Deze prijzen waren beschikbaar gesteld door resp. een hotelier en een banket bakker uit Goes. Met ingang van 1 Augustus rijdt de bus, wegens te gering vervoersaan bod, niet meer van en naar Plan-West. voor mooi gezond haar BRYLCREEM maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roos BRYLCREEM geeft prachtige, natuurlijke glans - geen plakkende vettigheid BRYLCREEM houdt 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Beecham (Nederland) N.V. voor Engros Jacq. Mot N.V., Amsterdam Concentratie van polders Op Zuid-Beveland Er wordt adviescommissie voor Ged. Staten ingesteld Ged. Staten van Zeeland hebben aan dc voorzitter van het waterschap „De Brede Watering bewesten Yer- seke" een brief doen toekomen met het verzoek een vergadering bijeen te roepen van de Zuidbevelandse polders en waterschappen. De bedoeling is, dat deze vergadering een commissie van zeven leden zal benoemen, die de concentratie van polders op Zuid-Be veland moet bestuderen, teneinde Ged. Staten daarover van advies te dienen. Zoals bekend is een zelfde procedu re ook gevolgd op Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholén. De concentratie op deze eilanden is nog steeds niet bij de provinciale staten aanhangig gemaakt omdat er enige juridische moeilijheden zijn gerezen in verband met de wet op de calami- teuze polders. Deze aangelegenheid is in studie op het departement van verkeer en waterstaat. Garnizoenscommandant In het verslag van de beëdiging bjj de Nat. Reserve is een fout geslopen. De garnizoenscommandant van Mid delburg, tevens territoriaal comman dant Zeeland, A. Kornet, is geen ma joor bij de infanterie, maar luitenant kolonel. J. M. Houterman Tengevolge van een hem j.l. Dins dagavond op het station te Lage-Zwa- luwe overkomen ongeval, is Maan dagmorgen in het Gasthuis te Middel burg-overleden de heer J. M. Houter man, veehandelaar te Sint Laurens, in de ouderdom van 58 jaar. De heer Houterman vervulde in zijn woonplaats verschillende bestuurs functies, zo was hij penningmeester de Oranjevereniging, bestuurslid van de A.R. kiesvereniging; secreta ris-penningmeester van de plaatselijke Geref. Evangelisatiecommissie en be stuurslid van de afdeling „Vrederust". Zijn verscheiden heeft in Sint Lau rens grote verslagenheid gewekt. „Elleboog" bracht vreugde op „Zonneveld" GEBREK AAN HISTORISCH BESEF? Meningsverschil met rijksdienst oudheidkundig bodemonderzoek. Nu de bouw van de nieuwe ambts woning voor de burgemeester van Dreischor zoals gemeld is ge gund, zullen werklieden dezer dagen beginnen met het leggen van de fun dering voor dit nieuwe huis, dat op getrokken wordt op de resten van het voormalige kasteel Windenburg, aan de ingang van het dorp. In oudheid kundige kringen heeft de beslissing van het gemeentebestuur van Drei schor op deze historische plaats een perceel op te trekken, verontwaardi ging gewekt. De rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort noemt de handelswijze van de burgemeester van Dreischor „gebrek aan historisch besef". Dezer dagen heeft men iu oude acten een notariële verklaring gevon- Middelburgse motorrijder in Arnhem overleden In het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem is Zaterdag overleden de 47-jarige Middelburger J. L. die zoals gemeld in de nacht van Vrij dag 15 op Zaterdag 16 Juli in de Gel derse hoofdstad een hersenschudding opliep toen zijn motor de afrastering van een plantsoen raakte. Sedert het ongeluk is de heer L. niet meer bij kennis geweest. De motorrijder was met zijn zoon als duo-passagier toen het ongeluk gebeurde onderweg naar de T.T. in Assen. De zoon liep eveneens een hersenschudding op. Zijn toestand is nog steeds ernstig. De heer L., die het beroep van tuinder uitoefende, laat een echtgenote en twee kinderen achter. Maandagmiddag heeft het jeugd- circus „Elleboog" grote vreugde ge bracht op het zeehospitium „Zonne veld". Patiëntjes, verplegend perso neel, artsen, leraren, allen zaten oni het grote gazon geschaard voor een „gala-voorstelling" van deze groep artisten-in-de-dop. Het publiek heeft bijzonder genoten van het gebodene. In een vlot tempo en met een bra- vour, waarop „echte" circusmensen bijna jaloers zouden worden, werk ten de pupillen van mevrouw Last hun programma af. Telkenmale aan het eind van een nummer elk onderdeel werd aan gekondigd door een „spreekstal- meesteresse" in rok klonk een kla terend applaus. De liggende patiën tjes dansten van enthousiasme in hun bedden, zozeer leefden zij met hijn leeftijdgenootjes mee, met name bij de grollen, die ook deze clowns verkochten. Opmerkelijk is welke prestaties de volwassen leiding van dit circus weet te bereiken met de leden van het regelmatig wisselende „personeel". Velen van de artisten brachten hun- nummer alsof zij nooit iets anders hadden gedaan: De dames gracieus en charmant, de heren stoer en „vakbekwaam." Het leek wel alsof deze gezonde kinderen in deze voor stelling voor de zwakkeren nog eens extra nun best deden! Men ziet hier één van de nummers uitgebeeld, namelijk het hogeschool rijden door een meisje, dat zowel paard als amazone voorstelde Links onder de bomen o.a. de zit tende patiëntjes en rechts op de ach tergrond de witte bedjes met de lig gende kinderen. Toch was de ruim een uur duren de voorstelling nog te kort naar de zin der patiëntjes. Maar eens komt een eind aan een opgesteld program ma. Vast staat echter, dat de scha re om het gazon een bijzondere mid dag beleefde! (Foto P.Z.C.) Burgemeester van Wolf aartsdijk gaat heen De burgemeester van Wolfaartsdijk, de heer S. A. N. van Oeveren, zal met ingang van 1 Februari met pensioen gaan. Inmiddels is met ingang van 1 Augustus de sollicitatie naar het bur gemeestersambt van Wolfaartsdijk opengesteld. ZEER GEZIEN AMBTENAAR JUBILEERDE J. C. F. van Kamer was 40 jaar in overheidsdienst. De heer J. C. F. van Kamer, di recteur van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg in Middelburg, was Maandag 40 jaar lang In overheidsdienst werkzaam. •Om dit jubileum te vieren werd 's middags in de voor deze gelegenheid stemmig „opgefleurde" vergaderzaal van de dienst een bijeenkomst van het personeel gehouden. Tijdens dit geanimeerde samenzijn werd de lieer Van Kamer bij monde van een aan tal sprekers hartelijk gehuldigd. Daarbij bleek duidelijk, dat de jubila ris een zeer gezien ambtenaar is, wiens werk door velen wordt gewaar deerd, De eerste spreker was wethouder A. J. Berenpas van sociale zaken. Deze memoreerde in het kort de loopbaan van de jubilaris in over heidsdienst. Aanvankelijk was de heer Van Kamer werkzuam bij de ontvanger der belastingen. „In te genstelling tot zijn huidige werkkring- was hy dus toen bij een dienst, die er voor zorgde, dat er geld binnen kwam", zo zei spr. Ongeveer 5 jaar later kwam de heer Van Kamer in gemeentedienst, bij de controle van de financiën. Daarna stapte hij over naar gemeentewerken om tenslotte bij het Burgerlijk Armbestuur te werkgesteld te worden. Deze instel ling was de voorloper van de huidige dienst voor de Maatschappelijke Zorg. De heer Berenpas wees er op, dat de jubilaris van nabij de grote ver anderingen heeft meegemaakt, die mer werkzaam in het belang van degenen, die in nood verkeren, eerst als chef van de Maatschappelijke Zorg en sinds 1949 als directeur. Zijn werk geniet de algehele waardering van het gemeentebestuur en spr. dankte de heer Van Kamer speciaal voor de aangename wijze, waarop hij als wethouder met hem kan samenwerken. In deze hulde be trok de heer Berenpas ook mevrouw Van Kamer, die haar man steeds vele uren voor zijn werk moet afsta'an. Tenslotte ontving de jubilaris een en veloppe met inhoud. Voor zijn echt genote waren er bloemen. Op rijm. Voor een aardig intermezzo zorg de daarna één der leden van 't per soneel, de heer A. Jacobse. Deze gaf op rijm een indruk van de loop baan, die de jubilerende directeur achter zich heeft en van de waarde ring, die allen voor hun chef hebben. De heer Jacobse bood de heer Van Kamer namens zijn collega's een fraai geschenk aan, voorstellende een straatgezicht in Middelburg. De heer A. J. W. Matthijssen, di recteur van gemeentewerken, bood eveneens zijn gelukwensen aan. Daar bij herinnerde hij aan de banden, die er tussen zijn dienst en de jubilaris bestaan, sinds deze daar werkzaam was. De banden werden trouwens nauwer aangehaald tijdens de oorlog toen het gezin Van Kamer onderdak verkreeg m de-Stadsschuur. Hierna sprak nog de heer J. Pieters, werk meester van de werkplaats voor min- der-validen. Deze spr. bood de geluk wensen aan van het personeel, dat in deze werkplaats arbeidt. Het laatste woord was aan de ju bilaris, die alle sprekers hartelijk dank bracht en er verder nog óp wees, dat het sociale werk, op welk terrein zijn dienst haar vleugels uit slaat, zich niet laat rubriceren in hokjes, noch geheel zal verdwijnen. „Het werkterrein zal misschien klei ner worden, maar altijd zal in indivi duele gevallen onze hulp nodig zijn ter leniging van allerlei noden", zo besloot de heer Van Kamer. den, waarin staat aangegeven dat op cte grond van slot Windenburg nog steeds een servituut rust. De rijks dienst is er van overtuigd, dat het ter elfder ure verhinderen van de bouw weliswaar geschiedkundig verant woord is, maar anderzijds toch weer vele consequenties met zich brengt. Ook heeft de rijksdienst erkend, dat de burgemeester enkele jaren voor de bouw, monumentenzorg inlichtte over zijn voornemen, waarop door deze dienst niet geageerd is. Benoeming Met ingang^ van 1 September a.s. is de heer J. D. Scheffener, directeur der Sneker Gemeentereiniging, vroe ger te Vlissingen, benoemd als amb tenaar bij het departement van Bin nenlandse Zaken, afdeling Burgerbe scherming, te 's Gravenhage. Zeeuwse deelneming aan vierdaagse te Apeldoorn. Aan de Vierdaagse te Apeldoorn werd ook door drie Zeeuwse wande laars deelgenomen. Mevrouw RisseeuwLuteijn uit Terneuzen en dr. ir. C. W. C. van Beekom en de heer J. Koets, beiden uit Goes behoorden tot de groep, die de gehele Vierdaagse uit liepen en de herinnerings-medaille in ontvangst mochten nemen. Zilveren P.Z.E.M.-jubileum Maandag was het 25 jaar gele den, dat de heer A. J. Kruidenier, hoofdboekhouder en chef van de af deling statistiek en bibliotheek der P.Z.E.M. bij dat bedrijf in dienst trad. Des morgens werd de jubilaris te zijnen huize in Vlissingen' in har telijke bewoordingen toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, die de belangrijkheid van de statistielc, ook voor de eleetrici- teitsbedrijven in het licht stelde en zijn lof uitsprak voor de wijze, waar op de heer Kruidenier zyn werk als statisticus verricht. Spreker hoopte nog vele jaren van de krachten van de jubilaris gebruik te mogen maken, wenste de heer Kruidenier, die thans met ziekteverlof is, een spoedig her stel toe en overhandigde hem ae ge bruikelijke enveloppe. Ook de secretaris der directie, drs. J. K. de Jong, sprak zijn dank uit voor de belangrijke diensten, die de jubilaris aan het bedrijf heeft bewe zen en hoopte hem spoedig weer her steld in zijn functie terug te zien. Namens de personeelsvereniging wenste hem de heer J. Huser geluk, onder aanbieding van bloemen. De ju bilaris dankte allen voor de belang stelling en sprak de hoop uit spoedig hersteld terug te keren en zijn krach ten nog vele jaren aan het bedrijf te kunnen geven. Te Amsterdam slaagde voor het examen m.o. Handelswetenschappen de heer W. J. Sinke te Vlissingen. VANDAAG. Middelburg Electro: „Peter Pan", (a.l.), 15.30 en 19 uur „The sword and the rose", (14 jr.), 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren". 9—24 uur concert Mijnwerkersmuziekvereniging „Juliana". 19.30 uur; Burgerzaal Stad huis: Zeeuwse Tentoonstelling Beel dende Kunst 1955, 10—12 en 13.30— 17.30 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Honoré Daumier, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „On the water front", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Junglfe duivels". (18 jr.), 20 uur. Toonzaal Fr. Maas: Expositie W. J. v. d. Klerke. Goes Grand: „Vlucht uit fort Bravo", (a. 1.), 20 uur; Zal Krijger: Optreden circus „Elleboo-".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2