PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistisch China Iaat 11 van 13 Amerikaanse vliegers vrij Perspectieven van Terneuzen, derde zeehaven van Nederland BILT ISRAËLISCH RAPPORT OVER BARBAARSE AANVAL Vandaag.. 00K RUSLAND WIL MEEDOEN MET „KUNSTMANEN"-PR0JECT DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 178 Dagblad uitgave van de firma Provihciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walste. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdstraat 24, telef. 26 CONFERENTIE IN GENÈVE BEGONNEN Nieuws in V.S. met „grote opluchtingontvangen In Genève begon gisteren de conferentie op ambassadeursniveau tussen communistisch China en de Verenigde Staten. Zondag heeft het militaire tribunaal van het opperste volksgerechtshof van China besloten II Ame rikaanse vliegers vry te laten van de 13 die gevangen genomen werden. Deze vrijlating werd ook officieel medegedeeld op de conferentie te Genè ve waar men overeenstemming bereikte over de agenda. Deze agenda om vat; 1. repatriëring van burgers uit beide landen; 2. „technische kwesties tussen beide landen." President Eisenhower gaf bij het vernemen van het nieuws over de vrijlating uiting aan zijn „opluchting en vreugde." Hij dankte de Verenigde Naties en secretaris-generaal Dag Hammarskjöld voor dit „menselijke re sultaat" na lange en moeilijke pogingen om de vrijlating van de vliegers te verkrygen. Eisenhower verklaarde voorts: „Het gehele land zal zich opgelucht en verheugd voelen door de bekend making, dat de 11 Amerikaanse vliegers, die sinds 1953 in China ge- Maan en Mars Amerikaanse geleerden zullen in 1957 kunstmatige satellieten het heelal inschieten en in de Ver enigde Staten hebben ruim tweedui zend gegadigden zich bij diverse reis- bureaux opgegeven voor een tocht naar maan of Mars. Ziedaar twee be richten, die vorige week groot opge maakt in de wereldpers verschenen en er aan herinnerden, dat de weten schap nog steeds op mars is, ook in de ruimte, en dat blijkbaar niets haar tegenhoudt. Niettemin moeten die tweeduizend wel bijzonder opgewekte optimisten zijn, want al komt de ruimtevaart met de dag naderbij, toch is het nog niet zover, dat men op een telefoontje kan wachten van t start station voor raketten: „Morgen is er een plaats voor U vrij naar Mars..." En daarom zullen deze ruimte-en thousiasten nog wel een tijdje op de wachtlijst blijven staan. Overigens is het wel toevallig, dat in dezelfde week, waarin Eisenhower's goedkeu ring aan het „satellieten-plan" be kend werd gemaakt, het weekblad „Time" een artikel publiceerde van de Engelse sterrenkundige J. G. Porter, die blijkbaar minder optimistisch is dan de maan-en-mars-candidaten. Het vestigen van een satellietstation is volgens deze Engelse geleerde welis waar mogelijk, maar dë vraag is, wat er daarna moet gebeprén. Want het navigeren van een ruimteschip is moeilijker dan het besturen van een motorbootje: er kan niet zomaar rechtuit-rechtaan een koers worden uitgezet, maar er moet o.a. worden gerekend met de omwentelingssnel heid van maan en aarde, terwijl de af standen zo enorm groot zijn, dat de geringste navigatiefout allerlei nare gevolgen heeft. Wanneer het ruimte schip bijvoorbeeld bij het vertrek van het satellietstation maar even te wei nig snelheid zou hebben, dan kan dit betekenen, dat de maan wordt ge mist... En bij een reis haar Mars is dit soort moeilijkheden nog groter, zodat dan een klein foutje tot gevolg zou hebben, dat het ruimteschip zig zag door het heelal zou koersen zon der ooit Mars te bereiken. Slechts het gebruik van raketten, die door atoom kracht worden voortgedreven, zo meent de Engelse geleerde, zullen een bemanning in staat stellen een juiste navigatie te voeren. Zijn dus de tweeduizend ruimte-ad- spiranten zonder meer te rang schikken onder de „warhoofdige optimisten" Daarmede zou men deze hele geschiedenis te haastig en te makkelijk afdoen. Er zijn immers bij die tweeduizend zonder twijfel lieden, die rotsvast geloven in de mogelijk heden van de ruimtevaart en die door hun aanmelding dit vertrouwen in het menselijk vernuft naar buiten demon- streren. Zij voelen zich bewust twin- tigste-eeuwer en hebben de durf men sen van een nieuw tijdperk te zijn, het ruimtetijdperk, het atoomtijdperk, of hoe men het ook noemen wil. En' al zal er in de wereld menig wijs hoofd worden geschud over die „dwaze Amerikanen", toch kan niet worden ontkend, dat tijd en wetenschap ver der gaan en dat er de laatste jaren allerlei zaken in het verschiet op doemen, die de doorsnee-mens wel wat duizelig maken. Die tweeduizend nu zijn hun duizeligheid blijkbaar al te boven... In Washington hebben de mededelin gen ov-r de kunstsatellieten van zelfsprekend ook groot opzien ge wekt, maar men heeft zich tegelij kertijd afgevraagd, waarom juist nu die verklaring werd afgelegd. Bij de bespiegelingen over deze vraag is het woord „propaganda" gevallen, vooral omdat door het Witte Huis met na druk werd betoogd, dat de resultaten aan geleerden van alle landen be schikbaar worden gesteld, ook aan wetenn«Rapsmènr"*i "it de Sowjet- Unie. Doch het lijkt er veel op, dat deze frase in de Verenigde Staten niet al te serieus wordt genomen, maar dat er in werkelijkheid sprake is van een soort „snelheidswedstrijd" tussen de Russen en de Amerikanen, wie het eerst met' tastbare resultaten kan komen. De vrrevering van het heelal.Men moif er niof aan den ken wat er gaaf gebeuren, als dit hee.'al nu ook" nog een bestreden ge bied wordt tussen Rusland en Ameri ka. Er zijn er op de aarde al ge noeg vangen zijn gehouden, eindelijk zul len worden vrijgelaten. Onze eerste gedachten gaan naar de mannen en hun families, die zo lang gescheiden zijn geweest. De regering zal al het mogelijke in het werk stellen om de spoedige hereniging van deze families te verzekeren." De elf vliegers zijn 31 Juli uit Pe king vertrokken; zij worden op 4 Aug. in Hongkong verwacht. Officieel werd uit Peking nog 'gemeld, dat deze vliegers tot verschillende gevan- fenisstraffen waren veroordeeld om- at zij het Chinese luchtruim waren binnengedrongen voor het bedrijven van spionnage-activiteit, welke de veiligheid van het land in gevaar bracht. „In de periode, waarin zij gevan gen zaten, hebben deze veroordeelden blyk gegeven van een gedisciplineer de houding en zij gedroegen zich voorbeeldig", aldus de bekendmaking. Naar aanleiding hiervan werd na advies van de betrokken gevangenis autoriteiten besloten tot onmiddellij ke vrijlating. Geen concessies. Minister Dulles verklaarde, dat de V.S. geen concessies hebben gedaan of beloften hebben gegeven als priis voor de vrijlating. Evenmin hebben de V.S. gedreigd van geweld gebruik te zullen makén. De vrijgelatenen werden 23 Novem ber van net vorige jaar veroordeeld door het militaire tribunaal van het oppergerechtshof. Zij kregen straffen variërend van vier tot tien jaar ge vangenisstraf. Twee der veroordeel den het waren er dertien kre gen zwaardere straffen. Öp het pro ces werden zij „speciale agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst" genoemd. Het zijn John Thomas Dow ney (levenslang) en Richard George Fecteau (20 jaar). Zij werden 28 Nov. 1952 in het Noorden gearresteerd. Over hun vrij lating, is niets gemeld. De conferentie. Johnson had voor het begin der conferentie een onderhoud gehad van anderhalf uur met het hoofd van de delegatie van India naar de Verenig de Naties, Krisjna Menon. Menon had Zondag een bespreking met Wang. De eerste vergadering duurde 40 minuten. De repatriëring van onder danen van beide landen vormt een van de belangrijkste punten van de conferentie. Amerika wordt vertegenwoordigd door Alexis Johnson, ambassadeur in Tsjecho-Slowakije, en China door Wang Ping Nan, ambassadeur in Polen. BOVEN BULGARIJE NEERGESCHOTEN Moskou betreurt het voorgevallene. Volgens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, hebben de leden van de commissie, die ter plaat se een onderzoek hebben ingesteld naar het neerschieten van het Israë lische lijnvliegtuig boven Bulgarije, de vaste indruk gekregen, dat het toe stel met machinegeweervuur is aange vallen. Dit was geconstateerd „niette genstaande het feit dat er duidelijk met de wrakstukken was geknoeid in een poging om belastend materiaal te verwijderen". De eerste berichten van de commis= sie maken, zo zei een woordvoerder van het ministerie, „het barbaarse ka rakter van de aanval nog afschuwe lijker". In de wrakstukken, die over een groot gebied lagen verspreid, had men talrijke kogelgaten aangetroffen. In het voorlopige rapport wordt voorts gezegd, dat de commissie van de zijde der Bulgaren geen medewer king ondervindt. Aan de drie leden van de commissie van zes, die ten slotte tot Bulgarije waren toegelaten, weigerden de Bulgaren de gegevens te verstrekken, die zij omtrent het ge beurde bezaten. Ook was het de Is raëliërs verboden Bulgaarse ooggetui gen te ondervragen. Volgens een te Tel Aviv verschij nend blad wordt aangenomen, dat de Bulgaarse officiële commissie van on derzoek, bestaande uit vijf leden van het kabinet, zelfs de plaats van de ramp niet heeft bezocht. Bulgarije staat niet toe, dat een Israëlisch vliegtuig in Sofia landt om de stoffelijke resten te halen van de slachtoffers van het boven Bulgaars De heer J. C. F. van Kamer, direc teur van Maatschappelijke Zorg in Middelburg (midden), vierde Maan dag zijn veertigjarig jubileum in over heidsdienst. De waardering van het personeel werd tot uiting gebracht in een fraai geschenk, dat de heer A. Jacobse hier overhandigt. Geheel rechts mevrouw Van Kamer. (Voor verslag zie gag. 2) (Foto P.Z.C.) gebied neergeschoten Israëlische pas sagiersvliegtuig. De verongelukten zullen per trein naar Turkije worden gezonden en vandaar per vliegtuig naar de Israë lische luchthaven Lydda gebracht worden. Intussen verneemt A.F.P, uit Mos kou, dat de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Kroesjtsjew, tegenover de Is raëlische ambassadeur in Moskou, Avi- dar, heeft verklaard het neerschieten van het Israëlische verkeersvliegtuig boven Bulgarije te betreuren. Een zeventienjarig Canadees school meisje, Marilyn Bell, is er Zondag in geslaagd zwemmend het Kanaal over te steken van Frankrijk naar Enge land. Zij startte om ongeveer vijf uur in de morgen en zette 14 uur en- 35 minuten later voet aan de Engelse wal teAbbotscliff, tussen Dover en Folkestone. De foto links toont het moment, waarop het blonde Cana dese meisje het water ingaatvan onder tot boven ingevet, om tegen de koude bestand te zijn. De foto rechts geeft de aankomst in Engelmul weer. Marilyn Bell is de jongste zwemster, die ooit het Kanaal is overgestoken. is het tien jaar geleden, dat de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, die door haar moe- der waren afgehaald te Lon- den, op het vliegveld Teuge landden. wordt prof. dr. Albert Schweit- f| zer te Bordeaux verwacht voor een reis van verscheidene l§ weken in Europa, waar hij §1 o.m. een bezoek zal brengen aan Amsterdam. h. is het 40 jaar geleden, dat de s wet-Aalberse tot stand kwam §1 ter bestrijding van de oneer- lijke concurrentie. iïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SAMENWERKING MET V. S. Wantrouwen in Congreskringen Op een receptie op.de Zwitserse legatie te Moskou verklaarde Kroesjt sjew, de secretaris van de communistische partij, dat Rusland bereid was met de V. S. samen te werken in het project met de „kunstmanen". In Congreskringen is verzet gerezen tegen het voornemen van het Witte Huis om alle landen, de Sowjet-Unie inbegrepen, te laten profiteren van de plannen. Men vreest dat de voordelen ten koste van de V. S. zouden worden gebruikt. Kroesjtsjew verklaarde nog tegen over journalisten: „Ik heb er iets over. gehoord doch ik heb het niet zorgvuldig gelezen, dus. kan ik er niets definitiefs over zeggen. Doch als het in het belang van de mens heid is, is de Sowjet-Uriie altijd be reid het te steunen". Astronautische deskundigen van over de gehele wereld, die thans hun jaarlijkse bijeenkomst houden te Ko penhagen, hebben Maandag een tele gram gezonden aan president Eisen hower, waarin zij het Amerikaanse plan voor „kunstmanen" prijzen als „een belangrijke verwezenlijking van de geest van de Geneefse conferen tie". In het telegram werd gezegd dat de internationale astronautische fede ratie met enthousiasme de bekendma- STAD MET VERSNELDE GROEI Mogelijkheden zijn groot - zij enorm achterland dank Terneuzen, de ongekroonde hoofdstad van Zeeuwsch-Vlaanderen en de derde stad van Zeeland (na Vlissingen en Middelburg) heeft slechts één dieptepunt in zijn ontwikkeling gekend, n.I. dat van onbetekenend plaatsje, honderd jaar geleden, waaruit het zich snel heeft omhoog geworsteld: 2300 inwoners in 1845, 14.100 in 1955, ziedaar de spiegel van een ononderbroken groei. Sedert het eerstgenoemde jaar, om precies te zijn sinds 1827, toen het Kanaal van Terneuzen naar Gent in gebruik werd genomen, heeft deze stad zich met volle kracht geschoven tussen de Noordzee en de bedrijvig heidscentra op het Europese Continent. De eeuwen voordien kan men dus nauwelijks zien als voorgeschiedenis in de enge zin. Het begin van de 19de eeuw vormt een duidelijke breuk en niet alleen economisch. Ook staatsrechtelijk had Terneuzen, met Staats- vlaanderen (Zeeuwsch-Vlaanderen) zonder zelfbestuur (resp. bestuurd vanuit Middelburg en Den Haag)maar zo'n beetje koloniaal bij de natio nale gemeenschap behoord, ondanks de snelle overgang naar de Prins in de tachtigjarige oorlog. In de 19de eeuw reeds heet er een kanaal te zijn gegraven van' de Wes- terschelde naar de handelsstad Axel, aan de havensluizen, waarvan Ter neuzen of Neuzen werd gesticht. De naam zou ontleend zijn aan de krom me loop van dit water, maar andere bronnen spreken van een naamsont- lening aan de vooruitstekende punt of neus'in de Westerschei de, waaraan het kwam te liggen. Duizend jaar heeft het slechts enige betekenis ge had voor de landbouw, de kleinhan del, de scheepvaart en de „industrie", de laatste in de vorm van korenmo lens en een scheepstimmerwerfje. Toen het eenmaal Staats was ge worden is van Terneuzen een vesting gemaakt, waarvan de „Moffen schans" een bekend onderdeel was. Aan het eind van de 16de eeuw, toen het gehele gebied Nederlands was ge worden, namen de vestingen Hulst, Axel, Sas van Gent en de schans Phi lippine de verdedigingstaak over ën kwam de vestiging van Terneuzen tot verval. De Moffenschans werd een buitenplaats, waar dominee Petrus Hondius zijn befaamde kruidentuin had. Terneuzen heeft altijd geweten dat het op één of andere wijze in een grensstrook ligt. Met de Belgische op stand werd het weer een vestingstad. In 1830 was het door de Belgen be zet, die zich ehter terugtrokken toen de bevolking zich evenals i\a 1918 geheel afzijdig hield en-jlgarmee haar volkomen Nederlands Karakter toonde. Het nog bestaande Arsenaal behoort tot de toen aangelegde wer ken. De hoge wallen zijn echter in vrediger tijden gesloopt. Moderne tijd Ondertussen zijn wij aangeland in de „moderne tijd" van Terneuzen. In 1827 was, geïnspireerd door Koning Willem I, het Kanaal naar Gent ge reedgekomen en lag de weg onen naar de ontwikkeling tot zeehaven. De functie bleef tot ongeveer 1870 nog beperkt tot die van voorhaven van Gent, maar toen omstreeks dat jaar de spoorwegen naar Gent en Mechelen werden geopend, kreeg Ter neuzen ook een zelfstandige beteke nis. zich uitend in een industriële ont wikkeling van de omgeving en in het ontstaan van het overslagbedrijf. Het Kanaal is voor Terneuzen van grote betekenis geworden. Een internationale goederenstroom beweegt er zich langs en in deze stroom is Terneuzen een gunstig punt, zoals Rotterdam en Amster dam op groter schaal zulke gun stige punten zijn. Zeeschepen van alle mogelijke landen lossen of la den er hun goederen in of uit de wagon, het binnenschip en de vrachtauto. Schepen, die door hun diepgang of breedte de sluizen niet kunnen passeren, lossen hun goederen in lichters voor de ree. Vooral massagoederen betreft dit: hout, steenkolen, piekijzer, mangaan- erts. china-clay, ho'ogovenslakken, oud ijzer, natuursteen, keien, kunst mest en nog veel meer. In het bijzon der vóór de eerste wereldoorlog:, toen België aan Terneuzen speciale lage spoorwegtarieven toestond, kwam de ze ligging goed uit. (Vervolg op pag. 7) king van president Eisenhower had ontvangen. „De I.A.F. beschouwt de ze onderneming als één van het groot ste belang en als een zekere stap in de evolutie van aeronautica naar as- tronautica", Het telegram besloot met te zeg gen dat de federatie gaarne zal wil len samenwerken met de nationale academie voor wetenschappen en de nationale wetenschappelijke stichting. De gedelegeerden op. de conferen tie vertegenwoordigen 8856 leden in 16 landen. Tragisch ongeluk op Noordzeekanaal Drie personen verdronken. Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de superfosfaatfabriek „Alba tros" te Amsterdam heeft zich Maan dagavond een tragisch scheepsonge val voorgedaan. Een motorbootje met aan boord zeven personen, waarbij vijf kinderen, werd door nog onbe kende oorzaak door een klein binnen vaartuig overvaren. Opvarenden van een passerend Engels jacht, die het ongeluk zagen gebeuren slaagden er in vier personen, mevr. Blom uit Haarlem met drie kinderen, te redden. Allen werden naar het Binnengast huis overgebracht. Tegen midder nacht moest worden aangenomen, dat de heer J. Blom, eigenaar van een schildersbedrijf te Haarlem, met een zoontje en diens vriendje zijn ver dronken. De motorboot zonk na het ongeval. Het weer in Europa Volgens de rapporten va in 19 uur: Stockholm, onbewolkt, 30 gr. Oslo, onbewolkt. 28 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 20 gr. Amsterdam, onbewolkt. 22 gr. Londen, half bewolkt, 27 gr. Luxemburg, half bewolkt, 22 gr. Parijs, half bewolkt. 25 gr. Bordeaux, licht bewolkt 25 gr- Grenoble, zwaarbewolkt. 26 gr. Nice, zwaarbewolkt. 26 gr- Genève, licht bewolkt. 26 gr- Ziirich, regenbui. 23 gr. Locarno, zwaarbewolkt, 23 gr- Berlijn, zwaarbewolkt, 25 gr. Frankfort, zwaarbewolkt, 23 gr. München. onweer. 24 gr- Wenen, zwaarbewolkt, 27 gr. Innsbruck, regenbui. 25 gr. Rome, onbewolkt. 32 gr- VRIJ ZONNIG. Geldig tot Dinsdagavond: Over het algemeen vry zonnig met een kans op een regen- of onweers bui in het Zuiden van het land. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. ZON t£N (VIAAN 3 Augustus Zon op 5.05 onder 20.30 Maan op 19.59 onder 4.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1