Kapitein t.z. Krips nam afscheid als directeur Loodswezen :mn Zmsp Almanak BEËDIGING BIJ HET DISTRICT ZEELAND DER NAT. RESERVE LUCHTBALLON LANDDE VEILIG IN POLDER BIJ RILLAND-BATH Agenda 2 PROV INOIALE ZEEUWSE OOÜ RAN T MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 GROTE BELANGSTELLING Tijdens zijn ambtsperiode kwamen vele verbeteringen tot stand In de Nederlandse Loodsensociëteit te Vlissingen nam Zaterdagmiddag do directeur van het Nederlandse Loodswezen in het zesde district, de kapitein ter zee F. J. E. Krips, afscheid van deze dienst wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Er was voor dit afscheid grote belangstelling en verschillende sprekers getuigden van hun grote waar dering voor het werk van de scheidende directeur. De eerste spreker was de commis saris van het loodswezen, de heer G. C. de Hondt, die de diensttijd van de kapitein ter zee Krips in Vlissingen een periode van verbeteringen en veranderingen noemde. Veel kwam in die afgelopen zeven jaren tot stand: loodsensociëteit, tonnenmagazijn, nieuwe schepen kwamen in de vaart en betonning, bebakening en verlich ting werden verbeterd. „Het zal u voldoening schenken, dat u in deze functie hebt kunnen meewerken aan een deel van het nationaal herstel' aldus de heer De Hondt, „en het was juist datgene van Nederland, waar mede buitenlandse bemanningen ken nismaken". De heer De Hondt her innerde er aan, dat het klachtenboek van het zesde district nog altijd blan co was en dat het aan schriftelijke klachten zo gering is, dat het ver waarloosd kan worden wanneer het wordt vergeleken met het aantal be- loodste schepen. Namens het personeel van het zesde district wenste de heer De Hondt de scheidende direc teur alle goeds toe en over handigde' liem een zilveren si garettendoos als herinnering aan deze ambtsperiode. Voor mevrouw Krips waren er bloe men. BENELUX SAMENWERKING. De tweede spreker was de inspec teur van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, de heer A. J. de Mulder. Deze herinnerde aan het werk van de heer Krips als Nederlands perma nent commissaris voor de wester- schelde, waarvoor te zijner tijd de of ficiële Belgische instanties van hun waardering zullen doen blijken. De heer De Mulder dankte de scheiden de directeur voor zijn streven om de ambtelijke betrekkingen in een har monieuze en prettige sfeer te doen verlopen. Voor de laatste wereldoor log bestond er tussen de loodsdien- sten een felle concurrentie en een antagonisme, doch thans is dat an ders. Ook dank zij het werk van de heer Krips, zijn op dit terrein in de geest van het Beneluxverband tast bare resultaten bereikt. Tenslotte bood de heer De Mulder een schilde rij aan en aan mevrouw Krips bloe men. De directeur van het Franse Loodswezen in Duinkerken, de heer Raoul, gewaagde in een sympathiek toespraakje van de genegenheid, die hij de heer Krips toedroeg en betreurde het zeer, dat thans het ogen blik van afscheid was aange broken. Als afscheidsgeschenk bood hij een standaardwerk aan over Daumier. De heer P. van Es sprak als voor zitter van de Loodsensociëteit. „U was voor ons de schakel tussen onze vereniging en de staat", aldus deze spreker. „Wij hebben aan u een goe de directeur gehad". De heer Van Es bood tenslotte een wandelstok als af scheidsgeschenk aan. Als laatste spreker voerde het woord de heer F. G. Lauwereijns na mens de Belgische loodsen, die even eens mevrouw Krips bloemen aan bood. De heer Krips sprak hierna een af scheidswoord. Hjj dankte allen voor hun steun, trouw en vasthoudendheid in de afgelopen jaren en betrok in deze dank ook de Belgische loodsen, die met name na de ramp toen de Nederlandse loodsen veelal op de Oosterschelde moesten werken on middellijk tot hulp bereid waren. Nadat de heer Krips elke spreker afzonderlijk had dank gezegd wen ste hy allen een goede diensttijd toe. Tenslotte sprak mevrouw Krips nog enkele dankwoorden. Joh. Ie Clercq Zaterdag in Sluis ter aarde besteld. Op de Protestantse begraafplaats te Sluis is Zaterdagmiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van de heer Joh. Ie Clercq, die zo als gemeld in het ziekenhuis te Oostburg op 80-jarige leeftijd over leed. De belangstelling voor de teraarde bestelling van deze, in Zeeuwsch- Vlaanderen bij zijn leven zeer gezie ne figuur, was groot. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door ds. H. van Bork, Ned. Herv. predikant, waarna namens de oud leerlingen van de Rljkslandbouwwin- terschool, van welke vereniging de' overledene jarenlang voorzitter was, gesproken werd door de heer C. A. Mabesoone uit Aardenburg. De heer C. M. van den Broecke, dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis", voerde vervolgens het woord. De heer le Clercq had een groot aandeel in de totstandkoming van 't waterschap. Namens de Z.L.M. sprak de heer M. J. Verbrugge, burgemees ter van Waterlandkerkje en tot be sluit sprak de heer W. H. Kapsen- berg, namens „Het Groene Kruis". Een zoon van de overledene dank te voor de belangstelling. Vlissingen heeft een „proeimarkt" Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag te Vlissingen op de Oude Markt een „proefmarlct" geo pend, welke zo mogelijk voortaan el ke Zaterdag gehouden zal worden. De loco-burgemeester, wethouder M. A. van Popering herinnerde in 'n toespraak aan de markten, welke de stad in de loop der eeuwen heeft ge kend en die alle, door gebrek aan be- VAN TOT MOSSELEXPORT. De export van mosselen, die zo als gemeld vorige week begon, verloopt goed. Daar er echter te weinig aanbod is, is de levering aan exporteurs in feite gedistribueerd tot ongeveer 60 van de afname in '54. De kwaliteit der door de kwekers aangevoerde mosselen is evenwel pri ma, beter zelfs dan in 1954. Tot nu toe blijft de export beperkt tot Bel gië en Noord-Frankrijk. EN OESTERS. Van de mosselen naar de oesters, het is in Zeeland maar een ZEEHOND II.... Onlangs werd in deze rubriek mel ding gemaakt van de vondst van een zeehondonder Zaamslag. Het was nog een jong dierdat in de Rotter damse diergaarde een goed onderko men heeft gevonden. Thans blijkt ons, dat ook in Vlis- singen een zeehond een goed onder komen heeft gevonden. Dit exem plaar koos zijn verblijfplaats echter vrijwillig! Ongeveer een jaar geleden zwom het dier de sluizen binnen en sindsdien houdt, het de Vlissingse wa teren als verblijfplaats! Soms dobbert het op een der vlot ten, die nabij het teirein van de be- tonningsdienst drijven, soms zwemt Robby, zoals de zeehond inmiddels gedoopt is, het Kanaal door Walche ren in, op zoek naar z'n dagelijkse maaltijd. Hij is met de mensheid op vetrouwde voet geraakt. De onge veer honderd kilo wegende, ander halve meter lange kolos laat zich zelfs geduldig over de rug aaien.. Onlangs is het vertrouwen van Rob by in de mensheid echter beschaamd. Baldadige knapen trokken er op uit om de zeehond het leven zuur te ma ken en ze ontzagen zich zélfs niet een huis- tuin en keukenhond tn het water te wei-pen en tegen Robby op te hitsen. Het behoeft geen betoog, dat dit gedrug niet door de beugel kan! Het is dan ook te hopen, dat het vertrou wen van de zeehond in de mensheid niet opnieuw beschaamd wordt en dat Robby nog lang een rustige tijd heeft in de Vlissingse wateren! stap. Voor het oesterbroed is de tem peratuur van de Oosterschelde (rond de twintig graden Celcius) ideaal, maarook voor allerlei andere dierlijke en plantaardige wezentjes! In het Scheldewater is nu zoveel dierlijk plankton aanwezig, dat de groei der oesterlarven er door wordt geremd De schelpenziektenverwek- ker polydora heeft evenwel nog geen kans gekregen, zo meldt men ons. OP BED GESLAAGD. De heer Adr. Heijboer te St. Annaland is, liggend op zijn ziek bed,, geslaagd voor marechaussee derde klasse! De heer Heijboer moest het examen in Apeldoorn afleggen, maar omdat hij ziek was, kwam de examinator naar St. Annaland! De horizontale hou ding van de ondervraagde bleek niet van invloed op diens denk vermogen; de heer Heiboer slaagde met vlag en wimpel. GEVAAR. De laatste weken is het enkele malen voorgekomen, dat men arge loze zwemmers nog maar op het nip pertje van de verdrinkingsdood kon redden in de kreken van de Braak manpolder. Degenen, die in het nieu we recreatiegebied de zwemsport willen beoefenen, dienen er zich wel rekenschap van te geven, dat de kre ken als zwemwater niet ongevaar lijk zijn! OP TOURNEE. De Axelse Bocrenkapel „De Aere- pelkappers" gaat op een (kleine) tournee. Dinsdag 15 Augustus zullen ze namelijk, tezamen met de by de kapel behorende jodelzangeres, in Zuidzande optreden, ter gelegenheid van een in die gemeente te houden bazar. ii/itAAnill» VERWIJDERD MEt LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen er. gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeib aar mid delNOXACORNneemt dc pijn weg in 60 seconden. Eeltplelcken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, iodium en het pijnstillende benzocaïne. Een n «C'e NOXACORN Antiseptisch Likdoor—-iddel van t J.3o bespaart V veel ellende. 's0> langstelling, ter ziele gingen. Reeds in de vroege Middeleeuwen gaf Phi lips III de stad het recht om op Dinsdagen markt te houden, waarop de boeren uit de omtrek hun waren ten verkoop konden aanbieden. In 1548 kwam er een Vrijdagmarkt by. Op diezelfde dagen werd in de ge meente recht gesproken. Graaf Albrecht van Beieren ver leende in 1368 vergunning tot het houden van een jaarmarkt, die ge paard ging met een kermis, en die op de tweede Maandag van Juli werd gehouden. Slechts de kermis bleef. De markten moesten worden opge heven, enerzijds door gebrek aan be langstelling en anderzijds omdat vaak door kooplieden van buiten de pro vincie minderwaardige producten werden verkocht. Nu hebben we dan weer een proef- markt, dank zij het initiatief van de Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel", aldus de heer Van Popering, die 'er vervolgens op wees, dat helaas niet aan alle gegadigden een plaats verstrekt had kunnen wor den en dat er loting aan te pas moest komen. Hij bracht de initiatief nemers namens het gemeentebestuur dank, waarna hij de markt voor offi cieel geopend verklaarde. Namens de Centrale Vereniging voor de Markt, Straat- en Rivier- handel sprak de secretaris, de heer P. Schouten, een dankwoord voor 't in zijn organisatie gestelde vertrou wen. Nieuwe mosselpercelen bij de Schelphoek. Op aanvraag van enige mossel- kwekers is door de herverkavelings commissie „Schouwen Duiveland" in samenwerking met de visserijvereni ging „Zevibel" een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid mossel zaadpercelen uit te geven in het bui tendijkgedeelte by Schelphoek. Ongeveer 50 ha zal geschikt zijn voor het beoogde doel. Het is de be doeling 4 of misschien 5 percelen uit te geven voor de mosselzaadteelt. Men verwacht goede resultaten, ter wijl het uitgezette mosselzaad ook bij zonder veilig zal staan bij storm. Commissaris der Koningin opent kleuterschool. Donderdag 18 Augustus a.s. des morgens 11 uur zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het nieuwe ge bouw van de algemene kleuterschool te Tholen openen. Universitair examen. De heer A. van Acker uit St. Jan steen slaagde aan de universiteit te Leiden cum laude voor 't candidaats- examen psychologie. „King's Own Hussards" op Miniatuur Walcheren. Duizenden hebben Zaterdag in Mid delburg genoten van de muziek van „The King's Own Hussards", het En gelse stafmuziekcorps dat thans Ne derland bezoekt, 's Middags werden de 35 leden van het corps op „Minia tuur Walcheren" ontvangen namens de Stichting „Nieuw Walcheren", 's Avonds maakte de band een mars door de stad. Hierbij ondervonden de in fraaie uniformen gestoken Britten grote belangstelling. Vervolgens werd geconcerteerd in de muziekkiosk van de miniatuur. Voor dit concert, dat zowel klassieke al populaire werken omvatte, bestond een grote interesse. Rijen dik stond het publiek om het podium en het ap plaus na ieder nummer was telken male bijzonder hartelyk. De Engelsen brachten de stemming er goed in en verleidden hun toehoorders zelfs tot community-singing Tot slot volgde het ondei'deel, waar voor veel jeugd naar het Molenwater was gestroomd. Uit het grote korps formeerden de buitenlandse bezoe kers een kleiner ensemble, dat de muziek verzorgde by een openlucht bal, dat tot middernacht duurde. Op de tonen van dit evenals de grote band uitstekend musicerende groepje, heeft men zich zeer goed amuseerd. Dat de Engelse band een grote at tractie vormde, blijkt wel uit het feit, dat op „Miniatuur Walcheren" 't be zoekcijfer Zaterdagavond na 18 uur met niet minder dan 2700 steeg. Mulo -examens te Bergen op Zoom. Voor het Mulo-examen A te Eergen op Zoom: M. Hallegraaff, I. Kalle, N. Kavelaars, T. Steel en R. Vervaeck uit Terneuzen; J. Bels, J. Deliene, A. Govers, A. Heydens, M. Maas en L. de Poorter uit Goes; Th. Vermeirssen, E. Bogers, M. Manselo, M. van Broekhoven, E. van Reijk, H. Vlamïngs en J. de Weert uit Goes; J. de Blok, St. de Nijs, R .Ornek, F. van Peyl, S. van Sneppen, G. Tacq, A. Vermeenk uit Goes; J. v. d. Riet, H. Uitterhoeve, P. v. d. Vaart, M. v. d. Zee uit Terneuzen. Voor het examen B slaagden: H. J. Hoefeijzers, C. Kool en R. Caurijs uit Terneuzen. Circus „Elleboog" nam afscheid van Sluis. Zondagavond nam het kindercircus Elleboog tijdens een speciale voorstel ling afscheid van Sluis, in welke ge meente het 10 dagen lang is opgetre den. Aanwezig waren o.a. de pleeg ouders van de jeugdige circusartis- ten. Mevr. I. Last-tcr Haar bood ge schenken aan en dankte voor de goe de zorgen. De kinderen hebben zich in Sluis uitstekend vermaakt, aldus en het circus heeft ook voor de Sluisse jeugd stimulerend gewerkt. Verschillende kinderen sloegen geen voorstelling over! De jeugdige Gem ma Henneken uit Sluis was zo gegre pen door de romantiek van de piste, dat zij zelf ook eens wilde optreden. Tijdens de afscheidsvoorstelling kreeg zij na de pauze daartoe gelegenheid, en toonde zich daarbij een voortref felijk circusartiste in een program maatje van paardrijkunst. PLECHTIGHEID IN VLISSINGEN De bevolking van Killand-Bath be leefde Zondagavond een aangename sensatie toen even over half acht in de Bathpolder nabij de boerderij Mid denhof de luchtballon „jhr. Van den Bergh van Heemstede" met drie per sonen aan boord een veilige landing maakte. Honderden inwoners van 't dorp spoedden zich naar de polder om van dit niet alledaagse bezoek getuige te zijn. De ballon was 's middags rond half vier in Roosendaal opgestegen ter ere van een feest van de mu ziekvereniging „Erato" aldaar. Eerst werden enkele sleeptochtjes gemaakt met o.a. burgemeester en wethou ders van Roosendaal en enkele gees telijken. Om 5 uur startte het beken de ballonvaardersechtpaar Boes man voor een tocht met als passa gier jhr. Van Ede van der Pais, oud directeur van de Rijksluchtvaart dienst. In Ossendrecht werd geland, waarna om half zeven de ballon vaarder C, de Vos Klootwijk uit Rot terdam, met het echtpaar De Visser uit Den Haag als passagiers, met de ballon voor een nieuwe tocht opsteeg. Eerst ging het in de richting van de Belgische grens, doch daar na werd de ballon door de wind te ruggedreven naar Bergen op Zoom. Vervolgens trok de ballon, die een hoogte van plm. 1200 meter op deze vlucht bereikte, over de Oosterschel de. Tot opluchting van de ballon- vaarders werd weer veilig het veste- land bereikt, waar men boven de Bathpolder besloot tot een landing. Op geringe hoogte zweefde het gro te gevaarte dat een inhoud van 3Vo millioen liter had over de wei landen en rakelings langs een huis. Op de dijk nabij de Rattenkaai greep de jongeman Marinus Blok uit Rilland de toegeworpen lijn en maak te nog een luchtreisje van enkele meters. Hierop kregen meer omstan ders het gevaarte in bedwang, waar mee voorkomen werd dat het in de Spuiboezem ter plaatse belandde. Met het doen leeglopen van de bal lon kwam een eind aan deze tocht. Dodelijk ongeval. Op de rondweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal is de bromfietser C. M. uit St. Willibrord Zondagmiddag in botsing gekomen met een perso nenauto, bestuurd door de heer A. G. v. d. G. uit Bergen op Zoom. Op weg naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom is de heer C. M. aan zyn ver wondingen overleden. De heer J. I. Guiran werd le luitenant. Voor het front van de troepen van het district Zeeland der Nationale Reserve, versterkt met een afdeling uit Noord-Brabant, is Zaterdagmid dag te Vlissingen de heer J. I. Gui ran uit Oost- en West-Souburg, be ëdigd tot eerste luitenant der Natio nale Reserve. Deze militaire plechtig heid, opgeluisterd door de drumband van do Nat. Reserve, werd gehouden op de Zeilmarkt, in tegenwoordigheid van enige burgerlijke en militaire au toriteiten. Na afloop defileerden de troepen voor de autoriteiten, die zich daartoe hadden opgesteld op de trappen van het raadhuis aan de Houtkade. Tevoren waren de genodigden ont vangen in het gemeentehuis, waar de waarnemend burgemeester, wethou der M. A. van Popering, een wel komstwoord sprak. Spr. noemde het voor het gemeentebestuur een voor recht het gastheerschap te mogen de len met de Nationale Reserve en ge waagde van de goede verstandhou ding tussen beide instanties. De heer Van Popering wees er op, dat de thans in de wereld aanwezige ont spanning slechts bereikt was, dank zij bepaalde maatregelen. Naar zijn mening mocht men op dit gebied niet verzwakken en in dit verband achtte hij uitbreiding van de Nat. Reserve noodzakelijk. Spr. noemde de N.R. een der waarborgen om de vrede me de te helpen bestendigen. Na de ontvangst in het gemeente huis begaf het gezelschap zich naar de Zeilmarkt, waar zich enkele afde lingen der Nat. Reserve, mèt de drumband, hadden opgesteld. Nadat de troepen gepresenteerd en geïn specteerd waren, werd de ban ge opend en legde de heer J. I. Guiran de eed af, ten overstaan van de com mandant in het district Zeeland, de reserve-majoor H. A. P. Speek. Na het sluiten van de ban gaf majoor Speek een toelichting op de betekenis van de eedsaflegging. Nadat autoriteiten en genodigden de nieuwbenoemde officier hun ge lukwensen hadden aangeboden, begaf men zich naar het raadhuis, waar te ongeveer kwart over vijf het défilé werd afgenomen. IN HET RAADHUIS. Tijdens een korte bijeenkomst in het raadhuis werd nog het woord ge voerd door kolonel D. Blanken, in specteur der Nationale Reserve, die het gemeentebestuur van Vlissingen en het district Zeeland van de N.R. dank bracht voor de geboden gast vrijheid. Kolonel Blanken wees nog op het belang van het optreden naar buiten voor de Nat. Reserve en richt te zich met enkele persoonlijke woor den tot luitenant Guiran. De heer P. de Kam, secretaris van ■de provinciale commissie van het Na tionaal Instituut „Steun Wettig Ge zag" wenste vervolgens de heer Gui ran geluk en noemde deze dag ook voor S.W.G. verblijdend. Spr. herin nerde aan de opleiding, die de heer Guiran (eerder officier der Kon. Landmacht) van de Canadese Com mando's bij de B.S. op de Bevelanden had genoten en legde de nadruk op het feit, dat er bij de Nationale Re serve goede officieren nodig zijn. Namens het gemeentebestuur wenste de heer Van Popering tenslotte de heer Guiran en diens familieleden ge luk, waarna het officiële gedeelte van deze plechtigheid besloten werd. De heer Guiran dankte allen voor de be toonde belangstelling en verklaarde nog zich geheel voor de Nationale Reserve te zullen inzetten. Naast de reeds genoemden waren nog aanwezig de kapitein lui tentnt ter zee. J. J. Steensma namens de Com mandant Maritieme Middelen Vlis singen, de Majoor der Infanterie A. Fusie gasbedrijven. (Slot van pagina 1) lasten van de overname en sanering van het bedrijf te Yerseke komen ten laste van die gemeente. De kosten van ranering zullen o.m. omvatten de bouw en inrichting van een ontvangststation, eventuele repa raties aan de gashouder, bouw dienst woning met kantoortje plus inrich ting van een werkplaats en maga zijn, voor zoveel nodig algehele re visie der hoofdleidingen en dienstlei dingen. Met ingang van de dag waarop aan Yerseke Sluiskil-gas zal worden ge leverd, zal de G.M.Z. (Gasvoorziening Midden-Zeeland) zich met de bedrijfs voering 'elasten. Gedurende de pe riode van de sanering van het distri- butlebedryf zullen echter de uitkom sten van de exploitatie geheel voor rekening van de gemeente Yerseke komen. Aangezien verwacht mag worden, dat de sanering van dit bedrijf op 1 Januari 1957 vrijwel geheel tot stand zal zijn gekomen, zal van die datum af de exploitatie voor rekening van G.M.Z. geschieden. De Rijksdienst voor de Gasvoorzie ning is reeds begonnen met het leg gen van een transportleiding naar Yerseke, voor rekening van de staat. Zodra deze leiding gereed is, dient het productiebedrijf te Yerseke stil gelegd te worden en een aanvang ge maakt te worden met de levering van Sluiskil-gas. Daar met deze levering mogelijk nog begonnen zal moeten worden, voordat de N.V. Maatschap pij tot Gasvoorziening Midden-Zee land is opgericht, zal de raad van Goes ook moeten besluiten om zo no dig reeds vóór de oprichting van de ze N.V., gas te leveren aan de ge meente Yerseke. Bevordering bij Visserijpolitie. Bij besluit van de minister van fi nanciën is bevorderd tot schipper bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse stro men met standplaats Hansweert de heer C. J. van Duivendijk te Hans- weert, thans motordrijver-dekkneeht bij deze dienst, met ingang van 1 Au gustus 1955. Kornet, garnizoenscommandant van Middelburg en territoriaal comman dant Zeeland, mr. P. H. W. F. Tei legen, lid prov. commissie Steun Wet tig Gezag, de heer J. Post, wethouder van Vlissingen, de heer C. van der Mark, commissaris van politie te Vlissingen en leden van de plaatse lijke commissie van S.W.G. De heer J. I. Guiran uit Oost- en West Souburg werd Zaterdagmiddag te Vlissingen als le luitenant, der Na tionale Reserve beëdigd. Links de dis trictscommandant in Zeeland, de re serve-majoor H. A. P. I KUNST Oostenrijks jongenskoor zong in Aardenburg. ST. BAAFSKERK De beroemde „Wiener Sangerkna- ben" zouden Zaterdagavond in de St. Baafskerk van Aardenburg optreden, zo was geannonceerd en daarom was op het aangekondigde tijdstip het grote kerkgebouw vrijwel geheel be zet. Maar toen de bezoekers het pro- framma wat nader bestudeerden, Ieelt er geen sprake van „Wiener Sangerknaben" te zijn, doch van „Sangerknaben vom Wienerwald", een koor van het Instituut „Sankt- Gabriël" uit Mödlin, in 1921 opge richt en thans onder leiding staand van Karl Etti. In elk geval was er één troost: de jongens wisten kenne lijk met hun heldere stemmen het pu bliek te ontroeren. Ondanks het ver zoek om zich in de kerk van bijval te onthouden, weerklonk zelfs verschil lende malen een lang en hartelijk applaus door het hoge gebouw. Maar de vraag rijst, of dit applaus wel ten volle verdiend was. En wij geloven dat het publiek te gul was met zijn waardering, want er was op de kunst van deze zangertjes uit het Weense bos nogal wat aan te merken. Vrij wel het gehele concert door werd er veel en veel te hard gezongen, waar bij de dirigent, die op een plano be geleidde, zijn uiterste best deed er met zijn instrument toch nog bo venuit te komen. Bovendien raakte de piano met de minuut meer ont stemd en intoneerden de jonge zan gers niet altijd even zuiver, zodat soms merkwaardige effecten ontston den. Er werd helaas slechts één a ca- pella-nummer uitgevoerd, terwijl die composities, die om een orgelbegelei ding vroegen, toch op de piano wer den geaccompagneerd. Het stemmen- materiaal was wel goed, maar blijk baar meende de dirigent, dat een kin derkoor precies zo moet worden be handeld als een koor van volwasse nen. Hij probeerde tenminste „vol wassen" effecten te verkrijgen, bij voorbeeld in „Die Himmel erzahlen" uit Haydn's „Schöpfung", een werk, dat een gemengde bezetting vraagt. Bij een dergelijke bezetting krijgt men een krachtig en fors .geluid, maar wanneer men ditzelfde wil be- reien met uitsluitend jongensstem men, dan kan men moeilijk meer spreken van zingen. Maar nogmaals: er was uitstekend materiaal, want toen van Schubert's „Psalm 23" werd gezongen, bij wijze van uitzondering eens zacht, toen bleek tot welke prachtige dingen deze 25 jongens in staat waren. Bij wijze van toegift zongen de jongelui na het concert nog verschei dene volksliederen op de pui van het gemeentehuis en oogstten ook hier mede grote bijval. de K. VANDAAG. Middelburg Electro: „Peter Pan", a.l. 15.30 en 10 uur. „The sword and the rose", (14 j.), 21.15 uur; Schouw burg: „Fernandel weet 't te verko pen", (a.l.), 20 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren". 10—24 uur. Burgerzaal stadhuis: Zeeuwse ten toonstelling Beeldende Kunst 1955, 1012, 13.3017.30 uur; Kunstzaal Van Benthem Jutting: Expositie wer- ken Honoré Daumier, 9—18 uur. Vlissingen: Alhambra „On the water front" (18 jaar) 19 en 21 uur. Luxor: „Captain Kidd and the slave girl" (14 jaar) 20 uur. Toonzaal Fr. Maas: Expositie W. J. v. d. Klerke. Goes Grand: „Easy tot love" (alle leef tijden) 20 uur. Zaal Krijger; Optreden circus „Elleboog" voor ouden van dagen. Veerc Schotse Huizen: Tentoonstelling „Vier eeuwen markiezaat".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2