PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Collectief veiligheidsverdrag voor Azië en Stille Oceaan Fusie het van het provinciaal en gemeentelijk gasbedrijf BILT NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN MARRAKESJ RUSSISCHE TROEPEN TERUG UIT HONGARIJE EN ROEMENIE? Vand aag. DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 177 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2 Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24, telef. 26 VOORSTEL VAN TSJOE EN-LAl Volgens Westelijke opinie alleen maar propaganda.... Premier Tsjoe En-Lai- heeft zich Zaterdag uitgesproken voor een door communistisch China, de Verenigde Staten en andere landen in Azië en het gebied van de Stille Oceaan te ondertekenen verdrag voor collectieve vrede. Hij deed dit voorstel in een rede over de buitenlandse politiek tot het Nationale Volkscongres in Peking. De premier is bereid met de plaat selijke autoriteiten van Formosa te onderhandelen over „vreedzame be vrijding" van het eiland. Dit zou een overleg zijn tussen de „centrale regering" van Peking en „plaatselijke autoriteiten". Het Chinese volk is volgens Tsjoe En-Lai sterk gekent tegen het bestaan van twee China's. Het moet mogelijk zijn te Genève een „redelijke regeling" te treffen, aan genomen dat beide partijen bezield zijn door de oprechte wens tot verzoe ning. In de Westelijke staten zijn de voorstellen van Tsjoe En-Lai koel ontvangen. Men beschouwt ze als een propaganda-actie. De kansen op een „vreedzame be vrijding" van Formosa nemen toe, volgens Tsjoe En-Lai mits de V.S. „zich niet in de binnenlandse aange legenheden van China mengen". De kwestie van de Amerikaanse burgers in China achtte de premier eenvou dig op te lossen, omdat hun aantal klein is. (40 Amerikaanse burgers en 11 militairen)Tsjoe En-Lai beklaag de zich er over, dat de „wettige sta tus" van communistisch China in de Verenigde Naties nog niet is gereali seerd. De premier noemde het door Ame rika ingestelde embargo op de handel met China onrechtvaardig. China zou gaarne zien, dat Amerika zijn troe pen van Formosa terugtrok. Ernstig treinongeluk in Italië. Bij een ongeluk met de sneltrein van Milaan naar Sicilië, de zoge naamde „Zuidelijke pijl", hebben Za terdagmorgen vroeg 82 passagiers verwondingen opgelopen. Het ongeluk gebeurde nabij het bij na 2500 jaar oude stadje Paestum, toen de locomotief van de trein uit de rails liep. De locomotief sleepte yier personenwagens mee. Vele passagiers liepen verwondingen op in dc .paniek die na de ontsporing uitbrak. Vol gens de eerste berichten zijn alle ge wonden Italianen. Negentien perso nen zijn naar ziekenhuizen in Salerno overgebracht. Vijf personen verkeren in levensgevaar. De andere gewonden zijn naar zie kenhuizen in de buurt overgebracht. Vijf uur na het ongeluk was de ra vage opgeruimd en kon het treinver keer worden hei-vat. Sow jet-minister vervangen. De Sowjet-minister voor de zware machine-industrie, Kazakow, is ver vangen door Petoechow, aldus heeft Tass gemeld. De reden van deze mu tatie werd niet medegedeeld. Kazakow werd in 1946 tot minis ter voor de zware machine-industrie benoemd, maar zijn departement werd in Maart 1953 na het overigden van Stalin opgeheven. Toen het in April 1954 weer werd ingesteld, kreeg Kazakow andermaal de porte feuille. Dame door gasverstikking om het leven gekomen. Een 76-jarige dame uit Den Haag is op tragische wijze om het leven ge komen. Zij was slecht ter been en kwam in haar keuken te vallen, waar bij zij de slang van het gascomfoor trok. Daar zij niet kon opstaan, kwam zij door gasverstikking om het leven. Toen 's middags haar dochter thuis kwam, vond zij haar moeder levenloos liggen. C Baboe Rao, de rickshawman die op 12 Maart een aanslag op Nehroe pleegde, is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft verklaard alleen maar met de Indische premier te hebben willen spre ken. Hij zal beroep aantekenen. Het plan voor een grootscheeps ver drag voor collectieve veiligheid be schouwt men als een propaganda-ac tie met het oog op de onderhande lingen, welke vandaag te Genève tus sen vertegenwoordigers van Peking en Washington beginnen. De V.S. zul len niet instemmen met het opheffen van de bestaande regionale organisa ties, zoals de Zoavo. In Engeland is de rede van Tsjoe En-Lai eveneens koel ontvangen. Men voelt in Londen evenmin voor een opgeven van de Zoavo. In poli tieke kringen in Nieuw Dehli is men evenwel enthousiast. In het bijzonder acht men het plan voor een collectief veiligheidsverdrag wenselijk, dat zo als Tsjoe En-Lai het uitdrukte, moet worden gesloten „volgens de grote lijnen, zoals die zijn voorgesteld door de Indische eerste minister". De nationale vergadering van com munistisch China heeft een telegram gezonden aan president Eisenhower, waarin zij zien uitspreekt tegen de theorie van de twee China's, de ont ruiming van de eilanden die bij For mosa behoren en tegen een „staakt- het-vuren" in de straat van Formosa. Belgische stakingen Regering kwam ten dele aan eisen tegemoet. Als gevolg van een aceoord tus sen regering, werkgevers en vakver enigingen, zijn de stakingen van R.K. arbeiders by de mijnen en de metaal industrie in België geëindigd. De regering is gedeeltelijk aan de gestelde eisen tegemoetgekomen. Voor een periode van drie maanden zal de toelage voor „moeders bij de haard" die enige tijd geleden werd ingetrokken, weer worden toegekend. De toeslag zal door de werkgevers worden gefinancierd. Na de termijn van drie maanden zal de regering de betaling van de toelage bij de wet re gelen. De regering heeft voorts beloofd een herziening van de gezinstoelagen in studie te nemen. De werkgevers erkennen dat een uurloon van 20 frank en een werk week van vijf dagen doelen zijn waar naar gestreefd moet worden. De bei de kwesties zullen worden bezien door de paritaire commissie, die zal trachten de maatregelen in te voeren, in die takken van bedrijf, waar zulks mogelijk is zonder dat er een alge mene loonsverhoging uit voortvloeit. De Baat vraagt opnieuw revisie-proces. De Nederlandse vrachtautochauf feur Dirk de Baat zal bij de Duitse in stanties opnieuw een revisieproces aanhangig maken. Zijn advocaat wenst hiermede te bereiken, dat door een nader onderzoek wordt vastge steld of de oorspronkelijke straf ge rechtvaardigd is of dat belangrijke bezwarende omstandigheden zijn weg gevallen gedurende de afgelopen pro cessen. De Baat werd op 26 Juli j.l. in een revisieproces te Koblenz op nieuw tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch de oorspronkelijke intrekking van zijn rijbewijs werd te niet gedaan. ONRUST IN MAROKKO Noodtoestand in Algerije verlengd Bij nieuwe ongeregeldheden in Marrakesj zijn in 24 uur tijds 11 perso nen gedood en 22 gewond, onder wie 17 betogers, 2 Europeanen, een Franse politieagent en 2 inheemse politiemensen. Op talrijke plaatsen in de stad vormden zich Zaterdagavond stoeten vrouwen en jonge Marokkanen. Zij eisten de terugkeer van sultan Ben Joessef. In de inheemse wijk werd een dertigtal winkels in brand gestoken, De politie vuurde op de betogers om ze uiteen te jagen. Ook Zondag kwamen betogingen en gewelddaden voor. Bij ongeregeld heden te Moulay Idriss, nabij Fez m Frans Marokko, zijn Zaterdag vijf personen om het leven gekomen. De Franse Nationale Vergadering heeft de regering gemachtigd de noodtoestand in Algerije met zes maanden te verlengen. Volgens de eerder van kracht zijnde maatregel, had de noodtoestand op 2 Oct. a.s. opgeheven moeten worden. Voor de verlenging van de termijn stemden 369 afgevaardigden, terwijl 247 tegen stemden. Verder besloot het parlement on der meer tot 't instellen van een vier de departement in Algerije, namelijk Bone. Tot dusver waren er drie, .Al giers, Oran en Constantine. Zaterdagmiddag nam de directeur var. het Nederlands Loodswezende kapitein ter zee F. J. E. Krips, af scheid in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Namens het personeel van het Loods wezen bood de heer G. C. de Hondt aan de scheidende directeur een ge schenk aan en aan mevrouw Krips bloemen. foto P.Z.C.) De Aziatisch-Afrikaanse groep van landen in de V.N. heeft officieel ver zocht, dat de kwestie van het Franse bestuur in Algerije en Marokko op de agenda zal worden geplaatst van de zitting van de Algemene Vergade ring der V.N., die 20 Sept. begint. Nieuwe vlucht met Blériot-eendekker. Zonder tussenlanding tweemaal over het Kanaal. De Canadese vlieger Jean de la Bruyere is er Zondagochtend in ge slaagd met een nagemaakte Blériot- eendekker uit het jaar 1909 zonder tussenlanding in beide richtingen het Kanaal over te steken. De la Bruyere steeg om half acht te Calais op en zette zijn vliegtuigje om tien minuten over negen op het vliegveld Calaismarck aan de grond. Omstreeks half negen vloog het vliegtuigje boven het kasteel va.i Dover en de plaats, waar Blériot in 1909 landde na de eerste vlucht over het Kanaal. De Canadese piloot keerde onmid dellijk terug naar de Franse kust. Hij werd op beide delen van de vlucht vergezeld door een ander vliegtuig. Donderdag j.l. stak de Franse vlie ger Jean Salis in een soortgelijk toe stel het Kanaal over. echter slechts in één richting. Blériot zelf deed er 37 minuten over om het kanaal in één richting over te steken. Twee bromfietsers bij verkeersongevallen gedood. Tijdens het week-end zijn twee bromfietsers bij verkeersongevallen om het leven gekomen. In Wassenaar botste de 52-jarige mej. E. D. B. ad junct-directrice van 't Rode Kruis Zie kenhuis in Den Haag met haar brom fiets tegen 'n militair, die eveneens 'n bromfiets bereed. Mej. B. is aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Een 53-jarige losarbeider bij de Ma- rine-electronische bedrijven uit Oegst- geest werd ernstig gewond met zijn bromfiets op de Rijksweg aldaar ge vonden. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed. Ver moedelijk werd hij aangereden door een auto. In het kader van de Amsterdamse Vacantiefeesten werd Zatérdag op een podium voor het hoofdstedelijk Koninklijk paleis, een Fries program ma afgewerkt, waaraan vijf originele Friese zang-, dans- en muziek-en- sembles deelnamen. Deze foto, gemaakt door een boog van de colonnade aan de voorzijde van het paleis, geeft-een beeld van het optreden van de Slcotsploegh uit Snits (Sneek). Op de voorgrond leden van de Schuttersmuziek uit Bolsward in hun costumes met sjako uit 1890. Indonesische formateurs zijn het eens. Minder ministers. De drie formateurs voor het nieu we Indonesische kabinet zijn Zondag reeds tot overeenstemming gekomen over het programma voor het te vormen kabinet en de voorwaarden waaronder de personen zullen worden aangewezen, hebben. i per die er zitting in zullen Een der formateurs, mr. Wilopo (P.N.I.) deelde mede, dat het con tact met de partijen van beperkte omvang kan zijn, omdat er naar zijn mening niet voor behoeft te worden gevreesd, dat het door de formateurs opgestelde programma, dat aan de partgen zal worden voorgelegd, be zwaren zal ontmoeten. Het ligt in de bedoeling, het aan tal ministeries te verminderen ver geleken bij dat van het vorige ka binet. dat achttien ministers telde, benevens een premier en een vice- premier. DAGORDER VAN ZJOEKOW Arrestaties en deportaties op grote schaal in satellietlanden. Rusland zou van plan zijn om tegen October alle Russische bezettings troepen uit Hongarije en Roemenië terug te trekken, aldus meldt het Brit se blad „Observer". De communistische leiders in Hongarije zouden met het oog hierop en met de bedoeling om zonder belangrijke wijzigingen aan de macht te blij ven, tot arrestaties en deportaties op grote schaal zijn overgegaan van allen, die „gedurende de ontspanning van de laatste maanden belangstel ling hebben getoond voor vriendschappelijke contacten met de Westelijke mogendheden of met Zuid-SIavië". Het besluit zou te Genève ter ken nis van de Westelijke Grote Drie ge bracht zijn. Waneer dit plan ten uit voer wordt gelegd, zouden O.-Duits- land en Polen de enige Oost-Europe- se landen zijn, waar Sowjet-troepen blijvend zijn gelegerd, aangezien Tsjecho-Slowakije geen Russische -ft. garnizoenen heel DAGORDER VAN ZJOEKOW. De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekow, heeft Zaterdag in een dagorder de Russische troepen uit Oostenrijk teruggeroepen en dank gezegd voor de diensten, die zij daar hebben verricht. De terugtrekking zal ingevolge het Oostenrijkse staatsver drag tegen 1 October zijn voltooid. OOK VOORSTEL AAN RAAD GOES: Mits standplaats directeur en hoofdboekhouding in Goes komen De gemeenteraad van Goes zal zich, zoals gemeld, Vrijdag a.s. moeten uitspreken over de voorstellen tot de fusie van de gasbedrijven der ge meente Goes en van de provincie, alsmede tot levering van gas aan de gemeente Yerseke. In de toelichting op deze voorstellen delen B. en VV. van Goes o.m. mede, dat men aanvankelijk wilde wachten met liet fusie-voorstel, tot Ged. Sta ten de schriftelijke mededeling zouden hebben gegeven, dat de vertegen woordiging der provincie in het bestuur en ter algemene vergadering van aandeelhouders der op te richten N.V., zieli bij gelijkblijvende omstandig heden gebonden zal achten, de directeur Goes als standplaats te doen hebben en als plaats voor de hoofdboekhouding Goes aan te wijzen. gelegenheid te geven, de door de raad gewenste personen te benoemen tot leden van deze raad van bestuur. In het ontwerp-besluit wordt be paald, dat de gemeente Goes in het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap zal deelnemen voor 100.000 gulden. De vaste activa van het gemeentelijk gasbedrgf wor den overgedragen tegen de boek waarde op het tijdstip van oprichting der vennootschap. De vaste activa van het Provinciale gasbedrgf wor den door de nieuwe N.V. overgeno men tegen 51/49e maal de som, waar voor de gemeente Goes de vaste ac tiva overdraagt. Het personeel van het provinciaal- en het gemeentelijk gasbedrijf wordt ontslagen en tezèlfder tijd door de vennootschap in dienst genomen. De Provinciale Staten zullen in de vergadering van 3 Augustus over de fusie beslissen. Eerst daarna kan door Ged. Staten de bedoelde verkla ring worden afgegeven. B. en W. ach ten het daarom gewenst, dat, om de oprichting van de nieuwe N.V. te bespoedigen, ï-eeds thans door de raad een beslissing over de fusie van de beide gasbedrijven wordt genomen, uiteraard onder voorbehoud, dat de reeds genoemde verklaring van Ged. Staten wordt afgegeven. Tevens wordt aan de raad voorge steld. voor de eerste maal als leden van de raad van bestuur namens de gemeente Goes in de statuten te ver melden de leden van B. en W. Ter stond na het passeren van de op- richtingsacte, zullen deze hun zetel ter beschikking stellen, om de raad Wachtgelden uit te keren aan per soneel, dat niet meer bij het gasbe drgf werkzaam is op het tijdstip van oprichting der N.V., blijven ten laste van de provincie of de gemeente. Pensioenen nu of in de toekomst verschuldigd, krachtens de daarvoor door de provincie getroffen regeling, zijn ten laste van de provincie. GASLEVERING AAN YERSEKE Met het gemeentebestuur van Yer seke is ook overeenstemming verkre gen over de overneming van het gas bedrijf aldaar en de verdere gasvoor- ziening van Yerseke. Dit gasbedrijf zal worden overge nomen tegen de boekwaarde, welk bedrag door de gemeente Yerseke in 10 jaarlijkse annuïteiten zal worden terugbetaald, Verder zal de gemeen te Yerseke gedurende de duur van de overeenkomst jaarlijks betalen het verschil tussen de kapitaalslasten van de sanering van het bedrijf en de verdere investeringen, de distri- butiekosten en de kosten van gasin- koop enerzijds en de opbrengst van het in Yerseke geleverde gas tot een gefixeerd aantal kubieke meters van 250.000 anderzijds. Indien in Yerseke over enig jaar meer gas wordt gele verd dan 250.000 kubieke meter, ont vangt deze gemeente voor elke ku bieke meter meer afgeleverd gas, een uitkering van 8 procent van het ver schil tussen de gemiddelde inkoops prijs en de gemiddelde verkoopsprh's per kubieke meter van het gas. Alle .'Vervolg op pag. 2) In de dagorder werd ook gezegd, dat de totale sterkte van de Sowjet- strïjdkrachten met het aantal terug te trekken militairen zal worden ver minderd. is het 20 jaar geleden, dat j§ een rechtstreekse radio-tele- graafverbinding werd geopend j= tussen Nederland en Rio dê Ja- neiro; viert Zwitserland de stich- M ting van de Zwitserse confede- ratie (1291)g dragen de Verenigde Sta- f§ ten het beheer over de West- Duitse spionnagedienst Gehlen over aan de West-Duitse rege- n ring; n vertrekken zeventien le- den van het parlement van Joe- goslavië op uitnodiging van de pperste Sowjet naar Moskou. Het weer in Europa Weerrapporten van Zondagavond 7 uur: Oslo, onbewolkt, 30 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 25 gr. Londen, licht bewolkt, 27 gr. Luxemburg, zwaar bewalkt, 16 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 23 gr. Bordeaux, onbewolkt, 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 22 gr. Nice, onbewolkt, 26 gr. Genève, half bewolkt. 23 gr. Zlirich, zwaar bewolkt, 20 gr. Locarno, zwaar bewolkt 22 gr. Frankfort, zwaar bewoikt. 21 gr. MOnchen, zwaar bewolkt, 19 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 22 gr. Innsbruck, regenbui, 24 gr. Rome, onbewolkt, 31 gr. Mallorca, licht bewolkt, 31 gr. MEER ZON Droog en op de meeste plaatsen zon nig weer. Hogere middagtemperatu- ren. Zwakke tot matige wind. Over wegend uit Oostelijkp richtingen. ZON KN MAAN 2 Augustus Zon op 5.03 onder 20.32 Maan r. op 19.36 onder 3.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1