KAPPIE EN DE OERMUZIEK Initiatieven voor ontwikkeling van persoonlijke bezitsvorming LEXINGTON AMERICA'S BEST TOBACCOS DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBALLEN VAN 1958 Ook te voet is ie goed! 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1955 VBEDESTEIN il ÊJLM^ f - J \r^\ fotowedstrijd 2140 prijzen w.ó. Hoofdprijs van f.tooo,- Deetnémift.gslorrnülier Verkrijgbaar bij: Uw schoenwinkelier. Zomerflat Tennisschoen Maatregelen van overheid ten dele voorgestaan Op 36 Juli ,j.l. heeft de commissie bezitsspreiding haar interim-rapport Inzake de bezitsvorming uitgebracht aan de minister voor publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, die tevens belast is mot de bezitsvorming. Deze commissie staat onder leiding van drs. H. L. Jansen, algemeen secretaris van de sociaal-economische raad. Het ontwerp van hot interim-rapport is voorbereid door een sub-commissie onder voorzitterschap van nir. dr. L. F. H. Regout, directeur van de N.V. porselein- en tegelfabriek Mosa te Maas tricht, tevens lid van de Eerste Kamer. Het rapport behelst een van de vier adviezen, die de commissie zou uit brengen het eerste rapport van 1952 behandelde de winstdeling, ter wijl nog twee andere rapporten wor den verwacht. In dit rapport wordt echter het probleem centraal aan de orde ge steld. Daarbij heeft de commissie in de eerste plaats haar houding be paald ten opzichte van de betekenis van de persoonlijke bezitsvorming voor enkeling en gemeenschap alsook voor de nationale economie. Zij geeft vervolgens aan langs welke weg het bedrijfsleven de bezitsvorming kan bevorderen en tenslotte ontwikkelt zij bepaalde denkbeelden omtrent de wij ze, waarop de overheid bij een en ander de helpende hand kan bieden. De commissie, op representatieve wijze samengesteld uit vertegenwoor digers van maatschappelijke organi saties, van de wetenschap en van de overheid, is weliswaar niet tot een unaniem oordeel gekomen, doch in haar denkbeelden laat zich een dui delijke lijn onderkennen. De persoonlijke bezitsvorming wordt positief gewaardeerd, al is een min derheid van oordeel, dat met name de collectieve bezitsvorming de aandacht verdient. Het laatste standpunt is in een afzonderlijke bijlage toegelicht. Het accent valt in het rapport op de activiteiten, die het bedrijfsleven kan ontwikkelen, dus op de winstde- lings- en spaarregelingen, welke op de verwerving van duurzaam bézit zijn gericht. Toch beperkt de com missie zich niet tot het probleem van de bezitsvorming door werknemers. Ook het sparen door zelfstandigen heeft haar aandacht. Overheidsmaatregelen De maatregelen van de overheid, die door een deel van de commissie worden voorgestaan, sluiten voor het merendeel aan bij de initiatieven van het bedrijfsleven. Zij beogen deze laatste te ondersteunen. Zo bepleit de commissie vooreerst vrijstelling van sociale verzekerings premies, vereveningsheffing, loon- en inkomstenbelasting over werkgevers bijdragen, welke de bezitsvorming van werknemers beogen. Ten dele is de regering aan deze wens reeds te gemoetgekomen, zoals men dezer da gen heeft vernomen, door de genoem de vrijstelling te verlenen over werk geversbijdragen in bouwspaarfond- sen. Voorts wijst de commissie op de mogelijkheid een extra-aftrek van b.v. 50 toe te staan van de voor vennootschaps- en inkomstenbelas ting in aanmerking komende bedra gen, ten behoeve van die werkgevers, die spaar- en winstdelingsregelingen invoeren met een bezitsvormende strekking. Daarnaast noemt het rapport de spaarregeling voor ambtenaren. Ook te dien aanzien nam de regering in beginsel reeds een positief standpunt in en vroeg zij de commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken nader advies dienaangaande.. Tenslotte wordt door een deel van de commissie aanbevolen overheids- premies ten belope van 10 van het spaarbedrag toe te kennen ten gunste van die spaarders, die hun spaargel den bijeenbrengen op een rekening, welke aan bepaalde voorwaarden vol doet. Oordeel van minderheid Een niet onbelangrijke minderheid in de commissie acht de tijd nog niet rijp voor deze maatregelen. Zij wijst op een reeks van andere desiderata, welke in de maatschappij leven, zoals de ouderdomsvoorziening, de weduwen- en wezenvoorziening, de verbetering invaliditeitsverzekering en de verhoging van de leerplichtige leeftijd, welke desiderata de betref fende leden van dringender aard ach ten. Een lid heeft bezwaren tegen het rapport als geheel. Zijn inzichten zijn in een afzonderlijke bijlage tot uit drukking gebracht. Argentijn overleden na verhoor der politie Zes agenten ontslagen De minister van binnenlandse za ken van de Argentijnse provincie Santa Fé heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat dr. Juan Ingall- nella, die verdwenen heette te zyn na de mislukte opstand tegen het regiem van Péron, op 16 Juni aan een hart aanval is overleden, terwyl hjj „streng werd verhoord" door de po litie. Zes politiemannen zijn daarvoor ontslagen en zullen vervolgd worden. Franse drankzuchtigen komen onder controle Voorstellen van minister Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is Woensdag vernomen, dat, naar wordt verwacht, de Franse re gering verplichte behandeling van al coholisten zal invoeren. Volgens nieuwe voorstellen van de minister van volksgezondheid, Ber nard Lafay, zullen drankzuchtigen, die bij de autoriteiten worden ge meld, behandeld worden in „herop- voedingscentra." Na een kuur in een dergelijk centrum, zal de behandelde voorlopig in vryheid worden gesteld met de opdracht zich op bepaalde tij den bij een raad van ambtenaren van sociale cn medische diensten te melden. Indien hij later zou terugval len tot drankmisbruik, zal de plaat selijke politie de bevoegdheid hebben hem „uit te nodigen" terug te keren naar het centrum voor een nieuwe behandeling, aldus het plan van mi nister Lafay, dat ter goedkeuring aan eerste-minister Edgar Faure is ge zonden. tu*e Zomerflat „Cöte d'Azur" Zal Maurice Thorez aftreden? Volgens het Franse weekblad „Samedi-Soir" heeft de secretaris-ge neraal van de Franse communistische party, Maurice Thorez, het vaste be sluit genomen om afstand te doen van de politieke leiding van de party. Volgens genoemd blad heeft hij dit meegedeeld in brieven aan de plaats vervangende secretaris-generaal, Jac ques Duclos, en de oud-minister Fran- gois Billoux, lid van het politieke bu reau. Hij zegt zijn besluit om gezond heidsredenen te hebben genomen en beveelt Billoux aan als zijn mogelijke opvolger. Het blad maakt verder melding van een strijd om de macht in de boezem van de partijleiding, waarbij Billoux, Ëtienne Fajon, Léon Mauvais en Janette Vermeersch (de echtgenote van Thorez) een rol spelen. Op 15 Augustus zou het nationale congres in buitengewone vergadering bijeen komen. V.V.D. organiseert landdag op 17 September Op 17 September a.s. organiseert de V.V.D. een grote landelijke bijeen komst in Scheveningen, die is bedoeld als een liberale manifestatie ter inlei ding van de Kamerverkiezingen en van een ledenwerfcampagne. Het programma van deze V.V.D.- dag vermeldt o.m. des morgens een kranslegging op het graf van Thor- becke in Den Haag, die zal worden ver richt door de partijvoorzitter prof. mr. P. J. Oud. Des middags zullen massabijeenkom sten worden gehouden in de grote Kurzaal en het Circusgebouw in Sche veningen; het woord zal worden ge voerd door prof. Oud en de vice- voorzitter van de partij mr. H. van Hiel. Des avonds zal een feestelijke bij eenkomst worden gehouden, waaraan vele bekende Nederlandse artisten hun medewerking verlenen. Het Sint Bernhardfonds bestaat niet Het Prins Bernhard fonds, waar voor Prinses Beatrix een rebusprijs vraag heeft ontworpen en getekend, klaagt er over, dat sommige inzen ders de plank misslaan bij net adres seren van hun oplossingen. Zo is er een oplossing binnengeko men, gericht aan de „Nederlandse kuituurkamer" te Amsterdam, waar mee de inzender klaarblijkelijk onbe wust de klok meer dan 10 jaren te rugzette. Doch tante Pos begreep het toch wel en bezorgde de brief kaart bij het Prins Bernhard fonds, dat financiële bijstand verleent voor culturele objecten in zo ruim moge lijke zin. Evenmin heeft de post moeite met het bezorgen van oplossingen, gericht aan het Sint Bernhard fonds. Soms ontvangt prinses Beatrix persoonlijk oplossingen, die zij dan rechtstreeks doorzendt aan het Prins Bernhard fonds te Amsterdam. Naar bekend komt de opbrengst van de prijsvraag ten bate van dit fonds en de anjer fondsen. 5. „Wat?" vroeg Kappie verbaasd, „wilt U helemaal naar Singapoeti, om d'aar naar eentonige muziek te luisteren?" „Nee, DRTEtonige muziek 1" riep Maestro Picolini. „De oermuziek, de oorsprong van de toonkunst! Die hoop ik daar te vinden en te be studeren!" „Laat die langharige landrot niet meegaan, Kap pie!" waarschuwde de Maat. „Hij is een engerd'. Hij zei, dat ik vals zing en hij heeft de gitaar van de Meester stukgeslagen!" „Ik zal die gitaar vergoe den en voor de reis zal ik betalen en Uw stuurman zal ik zangles gevenkort om: laat mij meegaan!" smeekte de Maestro opge wonden. „Vooruit dan maar", bromde Kappie, die graag iemand een pleziertje deed, „maar hou je dan kalm on derweg. Geen gemep met gitaars meer!" De Maat ging mopperend naar de stuurhut en even later voer de Kraak de haven uit. Bij het pas seren van de havenhoofden, klonken drie lange sto- ten op de stoomfluit ten afscheid. Huiverend keek Maestro Picolini naar de gillende fluit. „Dat is een wantoon", kreunde hij, de handen op de oren drukkend. „Het is geen a en geen as., kortom: het is onhoudbaar! Hier moet iets aan g daan worden!" FINALES IN ZWEDEN INTERIMRAPPORT UITGEBRACHT Deelneming van Rusland nog niet zeker. Te Stockholm is een vergadering begonnen van het organisatie-comité voor het wereldkampioenschap 1958, waarvan de eindronden in Zweden zullen worden gespeeld. Sir Stanley Rous (Eng.) gaf een toelichting op het ontworpen systeem voor het eind- tournooi, dat nader uitgewerkt moet worden en dat, naar h^j zeide, veel overeenkomst zal tonen met het ver leden jaar in Zwitserland toegepaste systeem. Het voornaamste verschil bestaat hierin dat voor de eindronden in Zwe den in totaal 32 wedstrijden in plaats van 24 gespeeld zullen worden. De 16 teams, die zich bi de eindrondeh plaatsen, zullen ondergebracht wor den in vier groepen. In elke groep wordt een halve competitie gespeeld, wat een totaal van zes wedstrijden per groep betekent. Uit .elke groep gaan de nummers 1 en 2 over naar de kwartfinales. In Zwitserland waren de 16 teams voor de eindronden even eens in groepen van vier ingedeeld, maar toen werden in elke groep slechts vier wedstrijden gespeeld. De Rus Valentin Granatkin, vice- president van de FIFA, die voor het eerst een vergadering van het orga nisatie-comité bijwoonde, zeide dat het nog niet zeker was of Rusland aan het wereldkampioenschap zou deelnemen. Een beslissing hierover zou in de in October te houden ver gadering van de Russische voetbal bond worden genomen. Het continentale elftal voor wedstrijd te Belfast De Italiaan Bonipertl en de Joego- Slaviër Vukas zyn aangewezen als vervangers van de Hongaren Kocsis en Puskas in het continentale elftal dat 13 Augustus a.s. te Belfast tegen de vertegenwoordigende ploeg van Gr.-Brittannië uitkomt. Zoals bekend heeft de Hongaarse voetbalbond be sloten geen spelers voor deze wed strijd af te staan. Verder is de Belg van Brandt geko zen als linksachter, in de plaats van de Duitser Kohlmeyer, die oorspron kelijk was aangewezen maar die zich heeft teruggetrokken. Van Brandt komt tegenover Stan Matthews te staan. Tennistournooi voor profs in Noordwijk van 17 Aug. Voor het Internationaal tennistour nooi voor profs, dat door de vereni ging van Nederlandse tennisleraren wordt georganiseerd en dat van 1 tot en met 7 Augustus te Noordwijk zal worden gehouden, hebben van buiten landse zijde 12 profs ingeschreven. In het enkelspel zullen 32 spelers uitko men en 16 paren zullen elkaar de eer betwisten in het dubbelspel. De winnaar van het vorig jaar Joop de Mos zal de titel verdedigen. De halve finale's van het enkelspel zullen Vrijdag worden gespeeld en Za terdag zullen de eindstrijd van het enkelspel en de halve finales in'het dubbelspel worden gehouden. De eind strijd in het dubbelspel zal men Zon dag te zien krijgen. Twee gezinnen Ambonezen gaan repatriëren Twee gezinnen, Ambonezen, een van elf en een van negen mensen, zullen vandaag met de Willem Ruys naar hun geboorteland terugkeren. Voor zes van hen is het eigenlijk niet hun geboorteland, want de jongste drie kinderen van het gezin Maji Roemoe uit het woonoord Witte Paal in het Friese plaatsje St. Johannisga zijn In Nederland geboren. Van het gezin Marantika zyn de driejarige Elizabeth Marinana en de één jaar oude Epraim Drik in Nederland ge boren en de vyf-jarige Magdalena op zee. Al een jaar geleden hebben de bel de gezinnen, die veel familieleden te Djakarta hebben, het plan opgevat te repatriëren, maar daar zij de eer ste waren was er nog steeds geen vaste gedragslijn, hoe dit plan was te verwezenlijken. Van het Indonesische Hoge Commissariaat hebben zij naar men ons zeide, vlot een paspoort en inreisvergunning gekregen. De over tocht wordt betaald door hét ministe rie van Maatschappelijk Werk. De gezinnen Marantika en Maji Roemoe gaan geheel onafhankelijk van elkaar. Het "is louter toeval, dat zij beide op de Willem Riiys zijn ge boekt. Ephraim Marantika, nu vijftig jaar oud, heeft na zijn militaire dienst m Indonesië geen beroep meer uitge oefend. FEUILLETON 27 Dat deed ze inderdaad. Ze zou het nooit kunnen bewijzen, maar ze was er volkomen zeker van, dat hy de dra den had gevlochten, die haar naar De Luxe Stores hadden geleid en een an der daar hadden gebracht, om gesto len goed in haar zakken te stoppen. Waarom? Om haar weg te krijgen van de Oakley's, om te beletten, dat zij hem zou ontmoeten en zo te onpas wellicht herkennen als de Boze Oom. Toen ze weer naar het gesprek luis terde, bleek dit vrijwel algemeen te zijn geworden. Martin Oakley was nu aan het woord. „Het goedje was buitengewoon moeilijk te krijgen en we hadden het nodig voor Marty's klok. Ik was je heel dankbaar voor de tip, Gregory. Ik vroeg mijn vrouw er werk van te maken en miss Brown is naar de stad geweest". Dorinda rangschikte de feiten. Gre- f ory Porlock had Martin Oakley ver- eld, dat in De Luxe Stores lichtge vende verf te krijgen was en Martin had het zijn vrouw weer meegedeeld. Alles paste keurig in elkaar. Toen ze zover was, hoorde zy mrs. Tote zeg gen: „Maar mr. Porlock, waarvoor had U lichtgevende verf nodig?" Leonard Carroll kwam lachend tus senbeide. door PATRICIA WENTWORTH „Weet U dat niet? Ik heb het da delijk geraden. Hij kruipt er in de diepste duisternis mee rond, op zoek naar de kans om heimelijk goede da den te verrichten. Een volmaakt gast heer. Niets ontgaat hem. Alle com fort voor de gasten en het volle et maal „service1'. Ook Gregory lachte, maar mrs. Tote dacht, dat „die mr. Caroll" nu genoeg champagne had gedronken. Hy was wat al te vrij met zijn woor den. Die man had dingen tegen miss Lane gezegdneen, maar! En zij had maar gelachen, terwijl hij had verdiend, op zijn plaats te worden ge zet. Geef zulke lui een vinger en ze zullen in een ommezien de hele hand te pakken hebben. Maar inderdaad, Gregory lachte ook. „Ik vrees", zei hij, „dat ik niet zo'n edelmoedig man ben. Ik liad de verf nodig voor de balk, die dicht bij de ingang over de vestiaire loopt. Ilt weet nie£ waarom ze deze oude hui zen op die manier bouwden; vei'moe- delijk braken zij zich niet het hoofd met het verkrijgen van waterpas-lij- nen. Maar in elk geval is het lastig als men de weg niet weet! Je kunt de schakelaar bereiken zonder over de drempel te kom.n, maar nog net en iemand die niet meer dan zes voet meet, loopt vrij van de balk, maar een extra lange gast kan zijn 'hoofd stoten en iemand zou over de drem pel kunnen tuimelen. Zo kwam ik op het lumineuze idee, de balk en de schakelaar met lichtgevende verf aan te strijken. Tussen twee haakjes, ik bied mijn excuus aan voor de verf lucht. De eerste verf zal nu wél droog zyn, maar 't moet nog een keer ge beuren en dus hebben we de bus in de kast laten staan". Mrs. Oakley, haar moed bijeenra pend, zei enigszins opgewonden: „Marty houdt van zijn klok, Juist voor we hier kwamen, heeft Martin er een nieuwe kast omgedaan. Marty zegt, dat hy, als hij 's nachts-wakker wordt, de klok naar hem wil zien kij ken. Hij zegt, dat het net een groot oog is. Die jongen heeft zoveel ver beeldingskracht". Mr. Tote wendde zijn stuurse rode gezicht naar zijn buurdame en vroeg nijdig: „Hoe kan het op een oog lij ken? Alleen de wijzers worden ge schilderd. Een raar soort oog!" Linnet lachte zenuwachtig. „O, ziet U Marty verfde de hele oppervlakte. Hij wist niet beter. En de kinderjuffrouw zegt, dat het er niet op aan komt, want de wijzers kunnen zwart geverfd worden en dan zal ze aan hun stand voldoende kun nen zien, hoe laat het ongeveer is, zonder zich om de cijfers te bekom meren. En natuurlijk kan het Marty niet schelen zolang er maar wat schijnt in de duisternis!" „Zo schijnt", verklaarde mr. Carroll plechtig, „een goede daad in deze slechte wereld. Veel leven om niets. De kaarsen van de nacht zijn uitge brand. Laat ons eten, drinken en vro lijk zijn. Ik zou zo uren kunnen voort gaan als iemand er prijs op stelde". „Dat zouden ze niet", zei Moira. „Dan zal ik U het laatste, het aller laatste schandaaltje vertellen want nachtschandaaltjes zijn nog lang niet allemaal uitgebrand'Hij liet zijn stem dalen en Justin wendde zich weer tot Dorinda met het gevoel, dat hij nog nooit in zulk een slecht bij elkaar passend gezelschap was ge weest als nu. Het zou hem niet spij ten wanneer hij naar huis kon gaan. Op dit ogenblik vroeg hij zich af, hoe een man met de onbetwistbare ge- zelschaps-kwaliteiten als Gregory Porlock er toe was gekomen, rondom zijn tafel zulke onverenigbare elemen ten als de Totes en Leo Caroll, de Mastermans en Moira Lane, om slechts de uitersten te noemen, te doen aanzitten. Op deze vraag had hij geen antwoord, maar hij zou het zien te krijgen vóór de avond om was. Voor het ogenblik zette hij 't van zich af en knoopte losjes een gesprekje met Dorinda aan. HOOFDSTUK XVII. Men kan een paard naar het wa ter brengen, maar niet maken, dat het drinkt. Gregory's gasten, na tafel bijeen in de salon, bewezen de waar heid van dit spreekwoord. Wat de Totes en de Mastermans betreft, men had hen kunnen vergelijken met een span muilezels, onnozel starend naar een rivier, zonder ook maar het min ste plan er hun dorst in te lessen. Noch mrs. Tote noch miss Master- man speelden kaart, maar Gregory drong hen vastberaden andere spelen op.'Op zo'n manier kan men pogen, het ijs te breken, maar 't succes is lang niet altijd verzekerd. Gevraagd, een lijst van artikelen, allemaal be ginnend met de letter M. op te schrij ven, die men naar een onbewoond ei land zou willen meenemen, leverde miss Masterman een totaal blanco velletje in, terwijl mrs. Tote volstond met Mais en Mosterd. De lijst van mr. Carroll was grappig maar vul gair en nogal kort, die van Dorinda vrij goed verzorgd, maar Gregory won gemakkelijk. Mr. Tote wilde niet meedoen en mr. Masterman bleek af wezig te zijn. Toen hij weer binnen kwam, nam hij aan de volgende ron de met een soort sombere yver deel en eindigde als tweede. Al ging 't dan ook moeilijk, toch begon het ijs een beetje te ontdooien. Toen Moira charades opperde, wei gerde alleen mr. Tote zijn medewer king. Niemand twijfelde, of de idee was van Moira afkomstig, maar Leo nard Carroll beweerde, dat het zijn gezondheid zou schaden, als hij een stelletje amateurs leiding moest ge ven; hij wilde hoogstens een werk woord laten raden' Moira viel hom in de rede met haar opmerking: „Nu, dan neem jij maar een deel van het gezelschap voor je rekening en Greg de anderen", welk advies hem de armen om naai schouders deed slaan, onder 't zingen van: „Jij bent mijn eerste en enige keus." Maar zij ant woordde lachend: „Je zult moeten de len, beste jongen; je kunt Greg niet voor de rest laten opdraaien." Gregory legde dadelijk beslag op Martin Oakley, waardóór het prac- tisch zeker werd, dat Linnet tot de andere partij zou behoren. Tenslotte bestond de partij, die on der Carroll's leiding de salon verliet uit mrs. Oaklcy, Moira, mr. Master man en mrs. Tote, terwijl Gregory binnen bleef met miss Masterman, Dorinda, Martin Oakley en Justin Leigh. Mr. Tote bleef in een grote leuningstoel zitten roken en deed als of hij niets met de zaak te maken had. Toen zijn vrouw met haar groep meeging, wierp zij hem een blik toe, waarin vrees met afkeuring gemengd leek. 't Is alles goed en wel om boos te zijn, maar je moet niet je manie ren vergeten en Albert was oud ge noeg om te weten, wanneer hij met drinken moest ophouden. Een paar cocktails en al die champagne en de hemel wist hoeveel portgeen wonder, dat hij er niets voor gevoel de, om spelletjes te doen. Nu, zy eigenlijk ook niet, want spelletjes waren goed voor jongelui en het was prettig, hen pleizier te zien hebben. Ze hadden met Kerstmis altijd een partijtje voor Allie gegeven, 't Kind leek wel een schilderijtje met haar blonde hangend haar. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12