Bloem Amerikaanse onderwereld predikte kruistocht naar Rome Prins Bernhard cadetten van sprak tot de de R.A.F. DE EUROPEAAN GEZIEN DOOR ANDERE VOLKEN AMERIKANEN HEBBEN LIEVER EEN EUROPESE VROUW BELONING VAN KINDEREN, DIE BIJ HUN OUDERS WERKEN EEN VREEMDE VARENSGAST... WOENSDAG 27 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ZORGENKINDEREN VAN POLITIE Italië te arm voor gangsters (Speciale correspondentie). Nog net op tijd kon de Italiaanse politie onlangs een demonstratie ver hinderen, die voor Rome een sensatie van de eerste rang geworden zou zijn: een nieuwe „Mars naar Rome", uitgevoerd door enkele honderden leden van de onderwereld uit de Verenigde Staten, die de aandacht van de regering en de Amerikaanse ambassade wilden vestigen op hun zogenaamd troosteloze situatie. De Amerikaanse autoriteiten hebben geruime tijd geleden het be sluit genomen, het gangsterprobleem radicaal aan te pakken. Zy zijn be gonnen, met. die leden van de onderwereld, die verzuimd hadden, de Ame rikaanse nationaliteit aan te vragen, kortweg naar hun vaderland terug te sturen. Daardoor is de bevolking van het Apenijnse schiereiland op ongewen ste wijze een aantal duistere elemen ten rijker geworden, die zich echter in hun nieuwe oude vaderland helemaal niet prettig voelen, omdat ze daar niet dezelfde gunstige bestaansvoor waarden vinden, als aan de overzijde van .de oceaan. Dfe bende, die op deze wijze het openbare medelijden hoopte op te wekken, werd geleid door een zekere Frank Frigenti uil; Chicago, een „kil ler" in dienst van de beruchte Al Ca- pone, die ongeveer 50 mensenlevens op zijn geweten heeft, maar die men slechts eén moord, op zijn schoonmoe der, had kunnen bewijzen. Ternauwernood aan de electrische stoel ontkomen, werd deze moeras- bloem naar Napels teruggestuurd, vanwaar hij als tweejarig kind in het begin van deze eeuw met zijn ouders was geëmigreerd. Frigenti kreeg van de Italiaanse politie een verblijf in een voorstad van Napels aangewezen, van waaruit hij zijn spitsbroeders in Sicilië en rond Napels verzamelde. Hij bracht er hen zelfs toe, dat ze de tus sen Sicilianen en Napolitanen de Aan zonnesteek overleden De 45-jarige tuinman G. J. Ponstein uit Oldenbroek, die dezer dagen door een zonne steek werd getroffen, is in het Sophia ziekenhuis te Zwolle mede aan de gevolgen daarvan overleden. PORTUGEES GOA De regering van India begint nu ernst te maken met haar eis aan Portugal om Goa te ontruimen. Als eerste maatregel is thans de spoorlijn van India door Goa naar de kust stil gelegd. Portugal heeft dit gebied on geveer onze provincie Overijsselse dert het begin van de 16e eeuw in be zit. Behalve het spoorlijntje zijn ook de rivieren voor vrachtverkeer bruikbaar. De export-producten van Goa zijn: copra, hout, kruiden en rijst. Maffia en de Camorra bestaande twisten vergaten, en dat zij zich be reid verklaarden tot gemeenschappe lijk optreden. Ze willen weer naar Amerika terug, heeft Frigenti als eis van zrjn mak kers verklaard. De leden van de on derwereld geven openlijk toe, dat ze daar in grote wagens door het land reden en geen materiële zorgen ken den; in Italië kunnen ze, naar ze be weren, letterlijk verhongeren. Ze zou den liever naar Amerikaanse gevan genissen terugkeren, waar men hen tenminste op staatskosten huisvest en bekostigt. De dikke Carlo Carolla, met de bijnaam „Charley de Kassier", die de bars en nachtclubs van Kansas City hanteerde en brandschatte, sprak met van tranen verstikte stem de hoop uit, dat president Eisenhower hem toch vergiffenis moge schenken en hem moge toestaan terug te ke ren. Italië was toch al te arm. Big Mike, alias Giuseppe Spinelli, James de Simone en Francesco Coppola, bij genaamd de „Drie Vingers", bekla gen er zich in broederlrjke overeen stemming over, dat ze in Italië met hun talenten niets kunnen beginnen. Er zijn hier, zeggen ze, geen mensen met ondeugden, waaruit ze kapitaal kunnen slaan. Of ze de kloosters maar eens zouden brandschatten Ook Ralph Ligori, met de bijnaam de „Steenpuist", is met zijn pogingen om in Rome een bordeel volgens Ameri kaans voorbeeld op touw te zetten, ge strand. De politie heeft zijn bedrijf gesloten en hem naar een dorp, op behoorlijke afstand van Napels ge stuurd, waar hij in de zon kan liggen bakken. Alleen de veelgenoemde Lucky Lu ciano laat geen enkele klacht noren. Misschien omdat hij niet nipg meer de aandacht op zich wil vestigen, want hij weet, dat de politie zich het hoofd breekt om er achter te komen, waar hij het vele geld vandaan heeft, dat luj elke dag met handen vol uitgeeft. UNIEKE EXPOSITIE Altijd een vertekend beeld (Van onze speciale verslaggever) Over Nederland bestaat in het buitenland een geijkte voorstelling: het land van de klompen, bollenvelden en molens met op de achtergrond Volendam of de. Alkmaarse kaasmarkt. Een volkomen vertekend beeld, dat we overigens zelf met onze reclame voor het vreemdelingenbezoek nog duchtig helpen instandhouden. Zyn dit uiterlijkheden, ook over ons volkskarakter hëeft het buitenland zo zijn ingewortelde ideeën. Met „dutch courage" bedoelt de Engelsman niet „Hollandse moed", maar de „moed uit een glaasje". En een „dutch uncle" is niet een „Hollandse oom" maar een „brompot". Is onze revanche tegenover de En gelsen dat we hem stijf noemen, met evenveel gemak betitelen we dan de Fransen als luchthartig of de Spanjaarden als trots. Maar gelijktij dig weten we zo langzamerhand alle maal wel, dat met deze uitspraken een oordeel geveld is, dat niet met de werkelijkheid overeenstemt. We bekijken de „vreemde buitenwereld" door een eigen aan ons vooroordeel aangepaste bril, gelijk die buitenwe reld hét op zijn beurt ons doet. En daarom is het zo'n gelukkige gedachte geweest van het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden om ons in beelden en prenten te ex poseren hoe andere volkeren en met name de niet-blanke rassen, de Eu ropeanen door de tijden heen hebben gezien. Maar voordat men aan deze collectie toekomt, worden de bezoe kers eerst even geconfronteerd met onze (geijkte) voorstellingen van an dere volkeren. Indianenhelden Het is opvallend hoe ook in de loop der tijden onze opvattingen over niet- Westerse volken zich sterk konden wijzigen. Waren de Indianen voorheen de gevaarlijke en wrede roodhuiden, een soort onmensen dus, de kinder litteratuur en strip-verhalen hebben langzamerhand helden van hen ge maakt. Waar wij in het Westen nog niet in staat blijken ons 'n zuiver oordeel te vormen over andere volkeren be hoeft het niet te verbazen, dat niet- Europese volkeren zich over de Eu ropeanen ook de wonderlijkste voor stellingen hebben gemaakt. In him kunst hebben die volkeren aan hun opvattingen vorm gegeven op een wijze, die eerlijke uitdrukking was (en nog altijd is) van hun eerste con tact met de Westerse wereld. Zo hebben de West-Afrikaanse ne gers kennelijk hun voorstelling van de Europese mens gebaseerd op de persoonlijkheid van de Engelse be stuursambtenaar met een kaarsrechte BETERE HUWELIJKEN Niet alleen rechten maar ook plichten Waarom zo vele Amerikanen, die door het lot in Europa zijn terechtge komen, in een van de landen van het oude werelddeel een levensgezellin te nog heerlijk in bed ligt... De Ame rikaan, die een landgenote tot vrouw neemt, woont in een bijna geheel ge mechaniseerd huishouden. Ondanks de aaneenschakeling van alle moge lijke gemakken, moet hij 's avonds nog allerlei klusjes en werkzaamhe den verrichten. Daarna is het zijn plicht, zich bezig te houden met de zoeken, in plaats van hun keus te ma- organisatie van alle genoegens en ken onder de dochters van hun eigen land, en waarom deze huwelijken drie keer zo hecht zijn als de zuiver Ame rikaanse, zal misschien duidelijker worden uit dat interview, met een of ficier A an het Amerikaanse leger. „By ons verplicht zich een man, die huwt, dat hij haar een leven lang onderhoudt, weliswaar niet naar zijn beste krachten, doch beter dan de vriendinnen en kennissen van zyn echtgenote het hebben. Dat kan er nog mee door! Maar wat krijgt hij daarvoor in ruil? Hij mag zelf zijn ontbijt klaarma ken. Zo is het namelijk werkelijk: zes tig procent van alle Amerikaanse mannen staan 's ochtends vroeg in de keuken, terwijl de dierbare echtgeno- verstrooiingen, voor cavalier spelen, om zijn vrouw schadeloos te stellen voor het feit, dat ze de hele dag „op gesloten" gezeten heeft in het huis houden, waarvan het onderhoud en de financiering hem volkomen uitput. In Amerika hebben we het principe, dat in een huweljjk man en vrouw „geassocieerd" zijn. Doch het is maar al te vaak zo, dat de vrouw evenveel neemt als de man geeft. In „Europa, zo ging de officier voort, „heeft de vrouw meer zin voor de verantwoor delijkheid voor het. tehuis, de gave om daar een aangenaam en harmonisch leven in te richten en als ook zij aan gelijkgerechtigheid denkt, dan heeft ze er toch ook begrip voor, dat tegen over gelijke rechten ook gelijke plich ten moeten staan". scheiding in gepommadeerd haar en een boek in de hand. Elders leverde de zending een eerste con tact en weer ergens anders waren het kooplieden of zeelui door wie men de blanke leerde kennen. Zo blijkt er een enorme verscheidenheid te zyn van voorstellingen, die over de Euro peaan gemaakt zijn. Alle geven ze een meer of minder vertekend beeld. Maar zo. en niet anders hebbend vreemde volkeren ons leren kennen. Vaak. domineren de uiterlijke merit-.: waardigheden, die opvielen: de hoed een parapluie, een hondje aan 'n riem Ze laten zien, dat de onbekende en vreemde kunstenaars scherpe waar nemers zijn geweest. En wij leren er weer uit, dat we nooit voorzichtig genoeg kunnen zijn met ons oordeel over anderen. Want zoals de anderen ons zien en onze eigenaardigheden, zien we helaas ons zelf maar zelden of nooit Wie er iets meer van wil weten, tot 2 October duurt deze unieke exposi tie in het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden. De hierboven gereproduceerde schets va', de tekenaar Frank Tinley, toont twee atomische Delta-vliegtuigen, zo als Tinsley ze zich voorstelt, die 198 passagiers zouden kunnen vervoeren en die van het water opstijgen en daarop landen met water-ski's. Een vliegtuig van dit model zou ioorden aangedreven door zes atoom-motoren. Berechting van Amerikaanse overlopers. Drie Amerikaanse oud-krijgsgevan genen uit de Koreaanse oorlog, die aanvankelijk de wens hadden te ken nen gegeven niet naar de Verenigde Staten terug te keren maar onlangs van dit besluit zijn teruggekomen, zullen worden vervolgd wegens het verstrekken van inlichtingen aan de vijand tijdens hun gevangenschap. Dit werd Maandag door het Amerikaanse departement van defensie medege deeld. De drie mannen zijn per boot op weg naar San Francisco. Op grond van het Koreaanse be- standsaccoord mogen zij niet worden vervolgd voor hun weigering naar hun land terug te keren. leger? Een woordvoerder van het leger, '.'kolonel Imam Spekartoe, heeft een verklaring uitgegeven, waarin het le- f'er zijn verbazing uitdrukt over het eit, dat de Indonesische radio vijf maal de verklaring uitzond, die de regering Zaterdag voor het parle ment heeft afgelegd. Hierdoor zou men de indruk krijgen, dat alleen het 'leger hardnekkig is. Hoewel het leger deze methode betreurt, zal het hier over geen polemiek voeren. Verder zei de woordvoerder, dat bepaalde groepen honderd-duizenden roepiahs aan enige officieren hadden geboden, teneinde de gaafheid van 't leger te breken. De legerleiding zal te zijner tijd een chronologisch overzicht uitgeven van hetgeen rond 27 Juni gebeurde. Cordell Huil ten grave gedragen Telegram van Molotow Diplomaten en vooraanstaande per- sonenlijkheden hebben Dinsdag te Washington de begrafenis bijgewoond van de voormalige minister van bui tenlandse zaken Cordell Hull die Za terdag overleed. In overeenstemming met de wil van de overledene was de plechtig heid zeer eenvoudig. Er werd geen lijkrede uitgesproken, er was geen koor en geen militaire wacht rondom de met vlaggen bedekte lijkkist. De Sowjet-minister van buitenland se zaken, Molotow, heeft aan de fami lie van de overledene een eondolean- tietelegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat met Cordell Hulls naam verbonden zijn „het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie, alsmede on ze succesrijke samenwerking in de jaren van de strijd tegen de ge meenschappelijke vijand". Staatssecretaris financiën treft een regeling De Hoge Raad staat op het stand punt, dat aftrek bij de ouder ter zake van door diens kind in zyn bedryf verrichte arbeid slechts mogelyk is indien tussen de ouder en zijn kind een hetzij uitdrukkelijke, hetzy stil zwijgende arbeidsovereenkomst be staat. De hantering van dit criterium leidde in de praktijk echter herhaal delijk tot moeilylcheden. Naar aanleiding hiervan heeft de staatssecretaris van financiën on langs een regeling getroffen. Ten aanzien van het bedrijf van de ouder werkzame kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar wordt het be staan van een arbeidsovereenkomst in geen enkel geval aangenomen. Ten aanzien van in zodanig bedrijf werkzame kinderen van 16 jaar en ouder, wier voor werkzaamheden be schikbare tijd gedurende het boekjaar (e.g. kalenderjaar) niet grotendeels in beslag wordt genomen door of in verband met het volgen van onder- PARADE IN CRANWELL. Bij zijn promotie tot air-vice-marshpl In zyn hoedanigheid van air-vice-marshal van de R.A.F., nam Prins Bern hard Dinsdag op het vliegveld Cranwell de „passing-out parade" van de R.A.F.-cadetten af. By deze gelegenheid hield de prins een rede, waarin hij o.m. zeide: „In September 1940, byna 15 jaar geleden, begon ik te vliegen op de trainingsschool te Hatfield. Na training beëindigd te heb ben kreeg ik in April 1941 mijn R.A.F.-brevet. In datzelfde jaar deed de Koning n±y de hoge eer aan mij te benoemen tot air commodore van de R.A.F.-vrywilligers reserve. Deze maand bewees H. M. de Koningin my de grote eer my te promo veren tot air vice-marshal, en ik ben zeer getroffen door dit bewijs van waardering van H. M. en de R.A.F. Sinds die dagen in September 1940 heb ik bijna honderd types gevlogen en in mijn logboek zijn bijna 4000 uren genoteera Ik houd nog even veel van vliegen als de dag waarop ik ermee begon. Eigenlijk geloof ik dat ik nooit zal kunnen begrijpen dat iemand, die van vliegen houdt, ermee op kan houden, tenzij hij daartoe ge dwongen is. Ik had ook enige oorlogservaring, deze keer niet dank zij de R.A.F. omdat zij gedreigd had mij niet meer te laten vliegen wanneer ik ooit met een operatieve vlucht mee zou gaan, maar met de hulp van de Amerika nen, die voor my minder streng wa ren. In die dagen was ik jong en enthousiast en ik was van mening dat ik eenvoudig die operatieve er varing moest hebben. Thans, op een rijpere leeftijd, heb ik geleerd me te realiseren dat sommige mensen nu eenmaal niet dezelfde dingen als an deren kunnen doen, of liever gezegd niet dezelfde dingen als anderen mo gen doen. Er is één ding, dat ik U gaarne dringend voorhoud, en het heeft me getroffen dat ditzelfde ook gedaan is door persoonlijkheden, die eerder deze parade afgenomen hebben, na melijk de samenwerking tussen de strijdkrachten. Venzelfsprekend moet U trots zijn op uw eigen strijdmacht. U gelooft uiteraard dat de lucht macht van het allergrootste belang is. Dit is een voortreffelijke gedachte, maar ik kan uit persoonlijke erva ring verzekeren, dat slechts een per fecte samenwerking en perfect ver band tussen de drie strijdmachten- zullen leiden tot een doelmatig strij dend geheel. Leiding geven. En dan is er nog iets anders dat- ik U wil voorhouden: ontwikkelt be wust en voortdurend uw leidersei genschappen. Daarbij moet men het menselijke element naar voren bren gen. Zonder dit menselijk element kan men nooit een goed aanvoerder zyn. Ten tweede moet men beslist al les over het militaire aspect weten. Iven uw vak tot in de perfectie. En vergeet nooit, als U een commando hebt, om te contróleren en nog eens te controleren. Tenslotte: vertel de mensen onder uw commando wat er omgaat en daarmee bedoel ik alle dingen, hoe belangrijk of onbelangrijk zé ook mo gen zijn. Als men zijn eigen leven wil behou i ku»(cti mjeuje, wor den en dat is nog belangrijker I zien van kleedje, in discipline, moet hebben. Het spijt me dat U de „dolle da gen" dat men werkelijk in een vlieg tuig kon „ronddartelen", zult mis sen, maar men moet de feiten onder ogen zien, en dat zijn harde feiten soms kunnen ze zelfs te hard worden. Dat herinnert mij eraan, dat een goede vriend van mij in de R.A.F., toen hij het commando had over een nachtjager-training-school, een foto van sir Isaac Newton, die de wet van de zwaartekracht formuleerde, in de mess had gehangen. Daaron der stond geschreven: hij was dode lijker dan Hitier, Dat, mijne vrien den, ïs een eeuwige waarheid. Thans wens ik U veel geluk en alle succes in deze grootse krijgsmacht: de Royal Air Force van H. M. de Koningin. wijs of een opleiding voor een beroep, wordt het bestaan van een arbeids overeenkomst met hun ouder steeds aangenomen. Hieraan is echter de voorwaarde verbonden, dat de kinde ren werkzaamheden verrichten, waar voor zonder hun aanwezigheid een vreemde kracht zou zijn aapgetrok ken en hun beloning niet meer be draagt dan zo'n vreemde kracht in gelijke omstandigheden zou hebben ontvangen. Bovendien dienen belanghebbenden zich ook voor de heffing van de loon belasting en de vereveflingsheffing op het standpunt te stellen, dat een dienstbetrekking aanwezig is. Volgt een kind van 16 jaar en ou der een bepaalde opleiding, dan kan geen hogere beloning ten laste van de winst worden gebracht dan 400. per boekjaar (c.q. kalenderjaar). Voor een kind, dat in de loop van het boekjaar (c.q. kalenderjaar) de leeftijd van 16 jaar bereikt, wordt de aftrek, indien de ouder daarop in ver band met de overige voorwaarden recht heeft, naar tijdsgelang toege past. Deze regeling leidt niet tot vermin dering van aanslagen die op 15 Juli 1955 reeds onherroepelijk vastston den. Beverrat van 6 kg. Op het bedrijf van de land bouwer J. Verstegen te Seve- num is een beverrat gedood, die niet minder dan 6 kg woog. Het dier hield zich verscholen bij een duiker in een beek. Het opdringen van de beverratten naar Nederland van België uit kan ernstige vormen aanne men, indien deze dieren zich nog meer noordelijk weten te verbreiden. De ratten graven gangen in dyken en zouden zo doende overstromingsgevaar kunnen veroorzaken. De oever- rat is oorspronkelijk niet in heems in Europa. Belgische kwekers hebben de dieren uit Amerika geïmporteerd omwille van de pels. Een succes is het. echter niet geweest. De thans in het wild voorkomende exem plaren zijn waarschijnlijk ont snapte dieren. Er zyn er in de laatste jaren reeds enige tien tallen in de Peelstreek en in de Kempen gedood. Een vreemde varens gast in de Amsterdam se grachten heeft Dins dagmiddag de belang stelling van duizenden Amsterdammers en toeristen getrokken. Midden in het water van de Keizersgracht dreef het vlot ,&om Mikky": een wankele plankenbodem, voor zien van geimproviseer- de roeispanen en een roer met een ondefi nieerbaar gekleurde vlag. Achter een laag houten tafeltje, voor een doelmatige eerste klas lucht macht wil hebben is het een eerste vereiste dat men vóór alles een stren ge vlieg-discipline, gebaseerd op zelf- plantje en asbak, prijk te de varensgast: een iu overhemd gestoken jongeman, met een zwarte boïloze bolhoed en rode handschoenen aan. Een bord op het vlot vermeldde, dat hij kapi tein is van de ,jKom Mikky" en dat hij Ro bert Jasper heet. Hij vertelde desgevraagd, dat hij 23 jaar is, van beroep glazenwasser en dat hij zijn ene week vacantie doorbrengt op de hoo'istedelijke wa teren. Vorig jaar is hij naar Parijs geweest op een bakfiets, doch thans wil hij liever in Amster dam blijven, zo deelde hij met een uitdrukking loos gezicht mee. De enige bagage ra» de reiziger bevindt zich op het vlotje in een ouderwetse dokterstas: een tafellaken, bcsiclc, bordjes en eetgerei. „Ik lieb de lunch gebruikt bij Lido" vertelde hjj, hetgeen betekende, dat hy voor het terras van het restaurant op het Leidseplein zijn tafeltje op het vlot heeft gedekt en daar keurig eigen brood heeft gegeten midden op het water. Vele fototoestellen van toeristen hebben dit wonderlijke tafereel op de film vastgelegd, toen de man op zijn dooie gemak stroom opwaarts roeide en zich van niemand en niets wat aantrok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7