Bezwaren van vissers tegen de schutsluis behandeld Bevrijdt U m Immt Almanak NIEUWE HERVORMDE KERK TE VLISSINGEN IN GEBRUIK emcm OUD-GOESSENAAR VERRICHTTE IN INDIE BELANGRIJK WERK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT WOENSDAG 27 JULI 1956; GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Reacties kwamen wel wat laat In de Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester jhr mr J. Schuurbeque Boeije gehouden raadsvergadering van Zierikzee, is tijdens de rondvraag uitvoerig gesproken over de bezwaren, die de vissers van Zie rikzee in een onlangs gehouden vergadering kenbaar hebben gemaakt te gen de schutsluisplannen. De raadsleden J. G. L. Simmers (KVP) en mr K. A. Keuning (Roer Om-fractie) brachten namelijk naar voren, dat uit de persverslagen van de vissersvergadering liet vermoeden wordt gewekt, dat do vissery in deze, voor liaar zo belangrijke beslissing, niet voldoende is gehoord. een bijdrage aan de bewoners van de Nieuwe Haven, in verband met de gevelverbetering voor de waterkering adviegJsrgevraagd van Prow. Water staat. De raad besloot tot aankoop van In het verslag van de verleden jaar Juni gehouden vergadering met de directeur van de Centrale Dienst en de Zierikzeese vissers en schippers, werd volgens de heer Keuning geen melding van eventuele bezwaren ge maakt. Daarom vond spreker het verwonderlijk, dat thans wel belang rijke bezwaren blijken te bestaan. In dit verband stelde mr Keuning B. en W. de vraag of het college tevoren bekend was geweest met de verga dering, welke de vissers met de di recteur van de Centrale Dienst heb ben gehouden, en of hierbij van de zijde van B. en W. enige leiding of instructie was gegeven. Wethouder A. M. den Boer antwoordde op deze vraag ontkennend. Hij meende, dat voor bedoelde vergadering door de Centrale Dienst aan alle vissers en schippers van Zierikzee een uitnodi ging was verzonden De mogelijkheid zou echter kunnen bestaan, dat de vissers wel individueel waren uitge nodigd, doch dat de vissersvereni ging „Helpt Elkander" niet als orga nisatie van genoemde vergadering in kennis was gesteld. De heer J. Cats- hoek (PvdA) vond de reactie van de vissers wel wat laat, daar de sluis- plannen in de raad reeds zjjn aange nomen. Aangezien de vissers indertijd persoonlijk waren uitgenodigd voor de bespreking van de plannen en er ook enige vissers op de vergadering waren geweest, meende spr., dat er voldoende gelegenheid is geweest om bezwaren naar voren te brengen. Wethouder den Boer kon hier aan toevoegen, dat verscheidene vissers met de sluisplannen accoord kunnen gaan, wanneer het schutten in Icorte tyd inogeI\jk is. Dank zy de moderne Inrichting van de sluis, zal het schut ten niet meer dan een kwartier in beslag nemen. ANDERE PUNTEN Bij de behandeling van de ingeko men stukken deelde de voorzitter mede, dat voor het toekennen van grond voor het industrieterrein in het zg. Bouwplan Kaaskenswater. Op voorstel van B. en W. werd be sloten dit jaar nog geen wettelijke vacantieregeling voo rde kappers van Zierikzee vast te, stellen, daar reeds verscheidene kappers vacantie heb ben genomen. Een voorstel om de naam „Zierik- zees Lyceum" met ingang van 1 Sep tember a.s. te veranderen in Prof. Zeeman-lyceum werd goedgekeurd, alsmede een voorstel om by de Bank voor Ned. Gemeenten een geldlening aan te gaan, groot 400.000 tegen 3,56% voor de ombouw van de ge meentegasfabriek en uitvoering van restauratiewerken. Voor de restaura tie van het „Vrijpoortje" en de „Wit te Swaen" werd besloten subsidies van resp. 786 en 2460 te verlenen. Het laatste punt van de agenda gold het vaststellen van de nieuwe havenverordening, die na enige dis cussie werd goedgekeurd. (Advertentie) Gemakkelijker reizen zonder extra kosten Waar U ook heen gaat, haal uw spoorkaartjes, van en terug naar Middelburg, vooraf bij de V.V.V. U reist dan zoveel prettiger, gemakke lijker. Zonder gehol en gehaast. Zon der in de rij te staan. En't kost niets extra's. Reist U op een andere dag' dan voor genomen, uw kaartje wordt altijd te rugbetaald, als U het maar inlevert vóór of op de dag van geldigheid. Ook perronkaartjes verkrijgbaar. V.V.V. MIDDELBURG Lange Delft 23. Tel. 2112 Agentschap Reisbur. Laagland N.V. Afscheid C. Hamelink. Zaterdag 30 Juli a.s. neemt de heer C. Hamelink. lid van G. S., tijdens een ge westelijke vergadering van d'e Partij van de Arbeid afscheid van zijn partijgenoten. De bijeenkomst wordt gehouden in „Het Centrum" in Axel en vangt aan 15.45 uur. Advertentie. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor re gelmatig Togal, het middel by uit nemendheid, dat baat waar andere fa len. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88 De bouw van. de nieuwe Nederlands Hervormde kerk aan de Bonedijke- straat te Vlissingen (de Noor der- kerk) verkeert reeds in een vergevor derd stadium. Indien er geen stagna tie in de werkzaamheden komt;- zul len de schuttingen, die nu nog 'róüd dit imposante bouwwerk staan, in September verdwijnen. Waarschijnlijk tijdens de laatste Zondag van deze maand zal in de kerk, die plaats biedt aan 600 bezoekers, de eerste dienst worden gehouden. (Foto P.Z.O.) VAN TOT GROOT ALARM Nee, zo erg was het ook weer niet, als het er aanvankelijk in Sint Anna- land uitzag. Kreunende gewonden en lioogoplaaieiide vlammen gaven de in druk, dat deze anders zo rustige Noord-Zeeuwse gemeente door een ernstige ranip getroffen was. Geluk kig was het maar „spel" zy het dan dat BB-ers, plaatselijke politiediena ren, EHBO-ers en mensen van de vrij willige brandweer net deden alsof het echt was! Zodat het spel, een groots opgezette BB-oefening, wel moest slagen. Aan de lopende band werden de gewonden afgevoerd en naar het nieuwe Groene Kruisgebouw over gebracht. Intussen maakten de spuit gasten korte nietten «iet de vlammen. Burgemeester Johs. van den Bos en vele andere belangstellenden volgden het verloop van de oefening met gro te aandacht. ZINGENDE SNAREN Na een hele dag zonneschijn is het heerlijk 's avonds even uit te blazen. Gezeten in een luie stoel, de ramen wagenwijd open onder het genot van een koele dronk is het leven wel allerplezierigst. Toch IETS ER BIJ..... Met name in de zomermaanden is het beroep van kellner bijzonder uit puttend. De zwartgerokte dienaren der mensheid plegen dan in beperkte ruimten vele kilometers af te leggen, beladen met verfrissende dranken en andere hartversterkingen. In internationale toeristencentra wordt bovendien nogal eens een be roep gedaan op het improvisatie-ta lent voor talenkennis van de heren kéllners. Hetgeen onlangs een kellner in Middelburg ondervond, toen hij af wisselend Frans, Duits en Engels moest spreken. Zelfs een talenwonder zou dan vjel eens in de war komen! De kellner kvjarn het ook. Hij in formeerde bij enige Duitsers, die kof fie besteld hadden, of er ook „iets bij moest zijn". Gepückzum Beispiel'-, sprak liy uïtnodigd.m De gasten hinnikten van plezier. Want, gebdk hadden ze desnoods wel willen hebben, maar koffers bij de koffie, néé, daar was bepaald geen belangstelling voor hoort er nog wat bij, vonden de tokkelaars van de mandolinever eniging „Excelsior" uit Kruinin- gen, en zij vergastten hun dorps genoten op een uitstekend zomer avondconcert. Toen gingen de ra men op de Markt nog wijder open en vooral het jonge volkje dromde om de muriektent om maar niets van het spel der zingende snaren te missen. EEN MAAL GOUD De KAB in Sluiskil is in 't goud. Vijftig jaar is deze afdeling reeds ac tief en dat was voor de pionier, de heer R. Simoen de reden, dat hij-be giftigd werd met de kerkelijke on derscheiding „Pro ecclesia et ponti- fice". Op de feestelijke bijeenkomst, waarop deze onderscheiding werd uit gereikt, spraken o.m. bondsbestuur- der J. Mertens en pater Gardiaan. Beiden 'hadden vriendelijke woorden voor de heer Simoen, die ook 25 jaar de voorzittershamer van het Wit-Gele Kruis in Sluiskil hanteert. „Sempre Avanti" bracht daarna een leuk caba ret-programma TWEEILAAL GOUD Het echtpaar RL KloetL. Phi- lipse in 's Heer Arendskerke is vandaag dubbel in het goud. Niet alleen is het op de kop af vijftig jaar geleden, dat de echtelieden hun jawoord gaven, doch boven dien wonen ze als een halve eeuw in 's Heer Arendskerke. Natuurlijk zullen vandaag vele vrienden en bekenden de weg naar het gouden paar weten te vinden. REEDS IN SEPTEMBER Een bijzonder fraai bedehuis. DE LEDEN VAN DE NEDERLANDS HERVORMDE KERK te Vlissin gen zullen eind September van dit jaar een gedenkwaardige dag in het bestaan van deze gemeente beleven. Onvoorziene* omstandïghedén voor behouden, zal in de tweede helft van die maand namelijk de nieuwe Noorderkerk aan de Bonedijkestraat officieel in gebruik worden genomen, zodat tijdens de laatste Zondag van September de eerste dienst in deze kerk gehouden zal kunnen worden. Riet het gereedkomen van dit werk, kan de Nederlands Hervormde gemeente in Vlissingen bogen op een prachtig kerkgebouw, dat het stadsbeeld van het Noord-Westelijk ge deelte van de Scheldestad zal beheersen. Hoewel schuttingen de bouw werkzaamheden nu nog aan de blikken van voorbijgangers onttrekken, domineert dit in strakke lijnen opgetrokken, maar zeer fraaie bedehuis nu reeds in het centrum, dat geprojecteerd ligt rond de kruising van de Hogeweg en de Bo'nedykestraat. Dat het ongetwijfeld een dringende noodzaak was, dat de Noorderkerk in dit centrum zou verrijzen, wordt wel voldoende geïllustreerd door het feit, dat ten Noord-Westen van de Singel in Vlissingen reeds meer mensen wonen dan ten Zuid-Oosten van deze weg. Deze onder architectuur van het architecten-bureau Berghoef en Klarenbeek te Aalsmeer gebouwde kerk is een modern gebouw gewor den. Maar hoewel de strakke lijnen zelfs wat zakelijk aandoen, zijn in dit bouwwerk toch de specifieke ken merken van een kerk bewaard geble ven: de 17,5 meter hoge toren met de galmgaten voor twee klokken, het luifelhuis aan de ingang en de (nog aan te brengen) gebrandschilderde ramen. De wand aan de Noordzijde van de kerk bevat twaalf hoge smalle vensters. Hierin zullen gebrand schilderde ramen worden aange bracht, die momenteel vervaardigd worden door de verf- en glashan- del Prins te Vlissingen. Het zijn symbolen van de twaalf apostelen, die in deze ruiten zijn verwerkt. Als hoofdmotief zijn de vissers schepen van de discipelen'van Je zus genomen, terwijl in de ruiten verder de .namen van de aposte len, geschreven in de Grotius- drukletters zijn te lezen. In de overige ramen van de kerk zijn de onderwerpen „drie-eenlieid" en „komend Koninkrijk" verwerkt. Het ligt in de bedoeling de ramen reeds in de loop van Augustus aan te brengen. In de galmgaten van de smalle toren zullen twee klokken gehangen worden, die respectievelijk een ge wicht van 200 en 140 kg hebben. Deze bronzen klokken, die uiteraard electrisch geluid zullen worden, la ten toon D en toon E horen. De N.V. Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel is de fabrikant van de klokken. Verw arming. De zeshonderd bezoekers, die in de kerk een plaats kunnen vinden, hoeven in de koude jaargetijden niet te klagen over frisse temperaturen. In de vloer is namelyk een zeer doel treffende vloerverwarming aange bracht. De buizen van deze vloerver warming hebben de respectabele lengte van ongeveer twee duizend meter. Bovendien zijn er langs de wanden nog radiatoren geplaatst, ter wijl onder de twaalf hoge ramen convertoren zijn ingebouwd die war me lucht in de kerkruimte brengen. Tijdens de winter zal de vloerver warming een temperatuur hebben van 40 tot 60 graden Celsius en de radiatoren en convertoren zullen dan verwarmd w.orden tot ongeveer 80 graden. Een opmerkelijke bijzonder heid is nog, dat er automatisch een alarmsein in het werk wordt gesteld, doet véél lever in de leverpastei! h. J. BLACKSTONE OVERLEDEN Grote belangstelling voor de luchtvaart Dinsdag is in alle stilte het stoffe lijk overschot gecremeerd van ir. J. Blackstone, oud-directeur van het de partement van burgerlijke openbare werken in het vroegere Nederlands Indië. De heer Blackstone, die Zon dag is overleden, bereikte de leeftijd van 73 jaar. Johannes Blackstone werd op 20 December 1881 in Goes geboren. Hij studeerde te Delft en begaf zich in 1901 als adspirant-ingenieur bij de waterstaat en de rijks burgerlijke openbare wei'ken naar Nederlands- Indië. Hij klom in de dienst op en werd in 1925 directeur. Op 1 October 1927 werd hij op zijn verzoek wegens vol brachte diensttijd eervol ontslagen." Ir. Blackstone heeft medegewerkt bij de aanleg van verscheidene grote werken in Indië. Ook de gemeente 'SrGravenhage heeft van zijn diensten gebruik gemaakt, in" 1933 had hij zit ting in een commissie van arbitrage bij een wegaanleg en in 1938 in een cómmisue, die belast werd met het onderzoek van dj mogelijkheid van het aanleggen van een hoogspan ningskabel tussën Rotterdam en Den Haag. De thans overledene had een grote voorliefde voor de luchtvaart. In In dië bekleedde hij de functie van rege ringscommissaris bij de K.N.I.L.M.; tot zijn 70ste jaar maakte hy deel uit van de Raad van Bestuur van de K. L.M, Hierna werd- hij commissaris van deze maatschappij. Tal van jaren is ir. Blackstone voorzitter geweest Demonstratie Zeeuwse groente telersvereniging Vrijdag 29 Juli zal door de Zeeuwse groentetelersvereniging een demon stratie met grondbewerkingsmachines worden gegeven op het bedrijf van de heer M. Ton, Seisweg 200 te Middel burg, aanvang 13.30 uur. Er zal o.a. gedemonstreerd worden met frees machines tot 10 pk en met één-wieli- ge trekkers. De heer W. Philipse zal een inleiding houden. lekker gezond voordelig Vrdag ook eens Stegeman's andere 1 ev.e r specialiteitenSaksische en Berliner leverworst, leverkaas etc. indien er in de verwarming, die door oliestook op temperatuur wordt ge houden, storingen mochten optreden. Deze uitgebreide verwavmingsin- stallatie is overigens ook wel nodig, want de ruimte is uiteraard zeer hoog. In de kerk is een koor- en orgel- balcon, rustend op vier kolommen, gebouwd. Helaas zal het echter nog wel een paar jaar duren eer het or gel uit de afgebroken Nieuwe Kerk in de Noordei'kerk geplaatst zal kun nen worden. De tinnen pijpen van het orgel mogen namelijk niet bloot gesteld worden aan vocht en het zal nog wel enkele jaren duren eer het vochtgehalte in de kerk laag genoeg is om het orgel zonder schade te kunnen plaatsen. Duurzaam. Tien grote moderne kronen, uitge voerd in blauwe en grijze kleuren, zullen het interieur verlichten. Deze lampen bevatten zeven lichtpunten. De verlichting is gecompleteerd met een aantal wandlampen. Voor de plafonds heeft men de op vallend mooie houtsoort redceder ge bruikt. Dit uit Canada afkomstige hout krijgt op de duur een prachtige diep-bruine kleur. De kerkdeuren zijn vervaardigd uit teakhout, terwijl de stijlen van de luifel opgetrokken zijn van het uit West-Indië afkomstige Azobe-hout, dat zeer duurzaam is. Een consistorie-kamer met thee keuken en een kosterswoning zijn aan de kerk gebouwd. Voor degenen ten slotte, die van cijfers houden, is nog te vermelden, dat de kerk een hoog te heeft_ van 9.20 meter en de toren van 17,50 meter. De lengte van het bouwwerk is 24.03 meter en de breed te 21.40 meter. Het ligt in de bedoeling, dat by (le kerk binnen afzienbare tijd nog een wïjkgebouw geplaatst zal wor den, terwijl verder ook een grote ver gaderzaal is geprojecteerd in dit cen trum. De uitvoering van dit laatste werk zal echter nog wel een tiental jaren op zich laten wachten. van de Raad van Bestuur van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium. Tot zijn dood toe was hij nog lid van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. vereniging voor luchtvaart, -welke vereniging hem in April 1953 de zil veren medaille van de K.N.V.V.L. toe kende als ex-kenning voor de uitne mende diensten, aan de bui'gerlucht- vaart en zeer in het bijzonder de K. N.V.V.L. bewezen. Voorts was ir. Blackstone voorzitter van de com missie van beheer van het zweef- vliegcentiTim, lid van het bestuur van het Ned. Instituut voor Vliegtuigont wikkeling en bestuurslid van de Stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Hij was ook voorzitter van de Raad van Beheer van het Academisch zie kenhuis te Leiden. Deze foto van het interieur van de kerk geeft een goed beeld van het uitgebreide buizennet van de centrale vloerverwarming in de nieuwe kerk te Vlissingen. Op de achtergrond zijn enkele van de twaalf ramen zicht baar, die nog worden voorzien van ge brandschilderde ruiten, waarin 'een symboliek van de hoaalf apostelen verwerkt zal zijn. Op het bdlcon aan de rechterzijde wordt het orgel ge plaatst. (Foto P.Z.C.) Het drama te Rilland-Bath De toestand van mej. de J., uit Ril land-Bath, die Zondagnacht door een inbreker werd mishandeld, is nog zorgwekkend, doch niet hopeloos. De dader, V. zal vandaag (Woens dag) naar Middelburg worden over gebracht en voor de Officier van Jus titie worden geleid. Goesse marktmeester nam afscheid De heer A. J. Klooté te Goes, die per 1 Augustus a.s. de gemeente dienst met pensioen gaat verlaten, oefende Dinsdag voor de laatste maal zijn functie van marktmeester uit. Ongeveer veertien jaar heeft de heer Klooté niet alleen de mai'kt- gelden geïnd, maar tevens was hij de handelaren, kooplieden en stand wex'kers zoveel dit mogelijk was, ter wille. In goede liai-monie werden moeilijkheden over staanplaatsen e.d. opgelost. Hoezeer zijn optreden werd gewaardeerd, is hem Dinsdagmiddag spontaan getoond. Toen de heer Kloo té thuiskwam, vond hij daar als af scheidsgeschenk van alle handelaren, standwerkers en kooplieden 'n fraaie salontafel. Meer nog dan door het ge schenk zelf, was de scheidende markt meester getroffen door de vriend schap en waardèring welke hieruit sprak. In de persoon van de Amster damse standwerker Chr. Koldewijn, die het initiatief tot deze huldiging nam, heeft de heer Klooté allen dank gebracht voor deze mooie en vriend- lelijke geste. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii H Mee de lucht in Een van de beide, speciaal §j voor „helidienst" opgeleide s brandweermannen, is dezer da- gen met de helicopter mee de g lucht in gegaan. Niet vrijwillig. s Hij bevond zich in het toestel om zoals gebruikelijk de passagiers hun plaatsen te wij- zen, toen het nefschroefvlieg- tuig plotseling begon te stijgen, met de verbaasde brandweer- man, staande in de nog open |f deur, aan boordn Ij De man slaegde er in de pi- s M loot duidelijk te maken, dat een luchtreis niet de bedoeling was j§ en even latèr landde het toestel H weer, na tot op ongeveer twin- tig meter hoogte te zijn ge- weest. Een douane-beambte was de f§ schuldige De brandweerlieden hebben |f l namelyk instructie om „met de H duim omhoog" het vereiste ver- s treksein te geven en dit gebaar H nu had de douanier, bij wijze van groet, gemaakt tegen de ij brandweerman,, toen die nog aan boord was. De piloot zag 'n uniform, een omhooggestoken H duim, en vertrok llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Advertentiej VANDAAG. Middelburg Eiectro: „Nachteskader", (14 jr.). i: zn 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren" 10—24 uur; Burgerzaal Stadhuis- Zeeuwse Ten toonstelling Beeldlende Kunst 1955, 10—12, 13.30—17,30 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Honoré Daumier, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „De prins stu dent" (a. 1.), 19 en 21 uur: Luxor: „Waldo speelt detective", (14 jr.), 20 uur. Toonzaal Fr. Maas: Expositie W. J. v. d. Klerke: St. Jacobstoren: Ca rillonconcert door de stadsbelaardier van Vlissingen, de heer Piet Broerse, 20.30—21.30. •s Grand: „A star is born", (a. 1.), Veere Schotse Hulzen: Tentoonstelling „Vier eeuwen markleza

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2