brylcreem Prof. Van Niftrik behandelde herderlijk schrijven Herv. kerk INDON.REGERING WILDE DE SPANNING NIET VERGROTEN aarom is DUIZENDEN BEWEZEN LAATSTE EER AAN KOOS VORRINK MAANDAG 25 JULI 1955 PROVIN Cl ALB ZEE UWSE COURANT 6 ZOMERCONFERENTIE C.H.U. Splitsing van ons volk wordt nolens volens aanvaard Onder zeer grote belangstelling sprak professor Van Niftrik op de zo- merconferentie van de Chr. Hist. Unie over het herderlijk schryven van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk. De inleider wilde de conferentie gangers wijzen op zeven gevaren, die met deze boodschap verband houden. Gevaren van tweeërlei aard. Twee gevaren rijzen er als men het herder- lyk schryven gaat lezen; op vijf gevaren wysfc de synode. Het eerste gevaar, als wij het schryven gaan lezen, is, dat wij het schry ven niet zien als een herderlijk schrijven van de kerk, maar als een poli tiek stuk. Wij moeten beslist geen politiek achter het schryven zoeken. Het is geen vrybrief voor de door braak, zoals wel wordt beweerd, of ondermijning van het Christelijk or ganisatieleven. Met de meeste klem verzocht spreker het schrijven te wil len lezen en verstaan als een kerke lijk woord, waarin wordt gewezen op het Christenzijn. Dat is geen filo sofie, maar de moderne vertaling van wedergeboren zijn d.w.z. essentieel en totalitair aan Jezus Christus beho ren. Vervolgens moeten zij deze bood schap niet verstaan als een wet. In de protestantse kerken heeft ieder geschrift zoveel gezag als het aan in houd te bieden heeft. De Christen weet, dat het kerkelijk gezag afge leid en betrekkelijk is. Een eenmaal ingenomen standpunt staat altijd open voor herziening. Zelfs is iedere Christen vrij, om ook dan nog een oordeel te vormen. Dat is reformato risch. Btj het mandenment ligt het to taal anders. Daar wordt leiding het doel. Bij ons is leiding slechts middel. Het herderlijk schrijven begint met te waarschuwen tegen neutralisme. Neutralisme zegt, dat geloof en politiek niet met elkaar te maken hebben. Dat wordt ten sterkste ontkent. Gelo ven binnen de kerk en in de maat- schappij alleen het verstand ge bruiken gaat niet goed. Er bestaat een zeer nauw verband tussen ge loof en politiek. Neutralisme is voor een christen onaanvaard baar. Sectarisme. Sectarisme is, dat onze keuze het enige mógelijke is. En dat is niet zo. Keuze is betrekkelijk. Zo is er meer. De gelijkstelling van het bijzonder onderwijs is een zegen. Zoals er ge bruik van wordt gemaakt door Chris- telyk Nederland is het een schandaal. Twee christelijke scholen met de rug gen tegen elkaar gebouwd op een zelfde terrein is de zeg,en misbruiken. Men verkeert vaak in de mening, dat de C.H.U. in deze teveel in het kielzog van de A.R.P. vaart. Deze indruk moeten wij wegnemen. Ook heb ik gehoord, dat de vrees bestaat, dat wij door het herderlijk schrijven meer verwijderd worden van onze Gereformeerde broeders. Ik geloof dat niet. Mogelijk wel met de leiders, maar niet met het volk. In denken en voelen wordt de Gereformeerde kerk niet als organisatie maar als volk steeds meer Hervormd. Wij verhaas ten dit proces niet en houden ons met „flikflooierij" niet bezig. Los van secretarisme heeft de C.H.U. een ei gen beginsel en taak, uitgaande van de gedachte van Hoedemaker: Heel de kerk en heel het volk; daarop voortbouwend in de lyn der Herv. kerk heeft de C.H.U. een grootse toekomst. Gaat zij daarentegen een fusie aan met de Antirevolutionnai- ren dan gaat zij ten onder Een ander gevaar is, dat de Chris- telyke organisatie de beslissing van haar leden vereenzelvigt met het ge loof. Hoewel er een nauw verband bestaat tussen geloof en bijvoorbeeld politieke keus, wil dit niet zeggen, dat het Christelijk moet zijn. Laten wij die vereenzelviging maar aan Rome overlaten. Nazaten van Calvyn komen op voor de vereenzelviging terwijl juist Calvyn daar zo sLerk tegen heeft ge waarschuwd. Het blad, dat 't trouwst deze zonde aanwakekrt noemt zich Calvinistisch maar is het juist niet. Het herderlijk schryven, dat is Cal vinistisch. Persoonlijk ben ik voor de geestelijke doorbaak, maar tegen de politieke doorbraak. Ik belydt geen socialisme, maar Christus. Concrete situatie Wy moeten oog hebben voor de con crete situatie waarin wy leven. Onze politieke keuze is geen wet voor al le tijden. Daaroji is het ook fout, als wij ons dan pas safe voelen, als wij de fronten der negentiende eeuw heb ben betrokken. Wy moeten oog hebben voor houding van - - v het feit, dat de houding van de goed- kerkelijken thans geheel anders is dan in de vorige eeuw. Wij moeten oog hebben voor de tekenen der tij den. En dat wil ik proberen. Wij moe ten oppassen voor een in alle geledin gen doorgetrokken verspilling van ons volk. Slechts de toppen van di verse organisaties hebben nu nog contact en dat alleen nog voor de ver deling van de subsidies. Wij aanvaarden de splitsing van ons volk nolens volens, maar ik heb het idee, dat het meer volens is dan no lens. Daar waarschuwt ons onderwijs tegen en het is zuiver Christelijk-His- torisch. Voortdurende confrontatie vanuit het Evangelie is onmisken baar. Ik heb het idee, zo besloot pro- ressor Van Niftrik zijn boeiend be toog, dat buiten de kerk dit schryven gemakkelijker wordt verstaan dan in kerkelijke kringen. Deze situatie is zeer gevaarlijk. VERKLARING IN PARLEMENT Leger bleef gekant tegen Oetoyo De Indonesische minister-president, Ali Sastroadmidjojo, heeft Zaterdag avond in het parlement mededeling gedaan van het voornemen tot aftre den van het Indonesische kabinet. Hij zeide o.a.: „De regering kon het gezag van de nieuwe chef-staf niet effectief maken". Zij wilde voorkomen, dat het conflict tussen regering en leger werd uitgebreid, want uitbreiding zou de spanning en de onrust in de staat bevorderen. De loop der gebeurtenissen had tot resultaat het voorstel der regering, waarin overdracht van de functie aan Bambang Oetoyo zuiver als formali teit werd geëist, onmiddellijke pen sionnering van Oetoyo in het voor uitzicht werd gesteld, een lijst van nieuwe candidaten van het leger werd verzocht en besprekingen over de voornaamste problemen werden aan geboden. Deze waren volgens de re geringsverklaring: 1. Het trekken van een scheidingslijn tussen politie- Hek, biels, staven en stenen op treinrails. Op de lijn Zwolle Almelo. De laatste trein die Donderdagavond van Zwolle naar Almelo reed, is ter hoogte van Laag Zuthem tot stilstand gebracht door het defect raken van een luchtslang. Deze slang was los geraakt doordat een hek, dat naar wordt aangenomen met opzet tussen de rails was gelegd, door de trein was gegrepen. Het bleef onder aan de trein hangen en is gedeeltelijk stuk- Naar later bij onderzoek is geble ken, hebben onbekenden bij de over weg in de Marsweg even buiten Zwolle, een ijzeren landhek op de spoorbaan gelegd. De trein is daar gemakkelyk overheen gereden. Een eind verder op, bij Laag Zuthem, raakte de slang los met bovenge noemd gevolg. Het sein langs de spoorbaan sprong na het stoppen van de trein op onveilig. Hierdoor gealarmeerd ging een controlerend beambte van de spoorwegen op on derzoek uit. Hy vond weldra het ka pot gereden hek en even later by een kleine overweg in de spoorbaan nog twee spoorbiels, een hoop stenen en ijzeren staven op de rails. Voorts werd geconstateerd, dat van enige paaltjes langs de spoorbaan de kop pen waren verwijderd, vermoedelijk met de bedoeling ook deze op de rails te leggen. De°politie staat voor een raadsel. Vier mannen die in arrest waren ge steld, ziin intussen weer op vrije voe ten gesteld. Het onderzoek is nog gaande. voor mooi gezond haar BRYLCREEM maakt droog haar weer vrtaal en voorkomt roos BRYLCREEM geeft „rorhtige, natuurlijke gians - geen plakkende vettigheid BRYLCREEM houdt Uw haar de gehele dag keurig „in vorm 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Bcccham (Nederland) N.V. voor EngrotJacq. Mot N.V-, Amsterdam ke en technische verantwoordelijk- heid, die de inhoud zijn van de for mulering „het leger is ondergeschikt aan de regering"; 2. Het vaststellen van richtlijnen voor 't leger tenein- deze binnen de staatsdefensie te doen uitvoeren; 3. Eerlijke finan ciële en materiële voorzieningen en contröle daarop voor de opbouw van de organisatie van het leger. Het leger bleef echter de symboli sche erkenning van Oetoyo afwijzen, zodat de regering tot haar spijt moest vaststellen, dat haar pogingen heb ben gefaald. Verscheidene ministers kregen bij het betreden van het par lementsgebouw minder vleiende op merkingen uit het publiek. Belgische ministers in Delft Bezoek aan waterloopkundig laboratorium De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak en de minister van openbare werken, de heer O. van Oudenliove, hebben Vrij dag een bezoek gebracht aan het wa terloopkundig laboratorium te Delft. De uitnodiging tot dit bezoek was uitgegaan van de Nederlandse minis ter van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera en de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns. In het gezelschap bevonden zich de kabinetchefs van de heren Spaak en Van Oudenhove, de Belgische ambas sadeur in Den Haag, baron Van der Straten Waillet, de directeur-generaal van rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris en de bij het laboratorium gedeta cheerde Belgische ingenieur Joh. Theuns. Het bezoek sloot aan by dat, wat enige Nederlandse ministers Dins dagmiddag onder leiding van minis ter-president dr. W. Drees aan het laboratorium hebben gebracht. Het gezelschap arriveerde kort na half vijf en werd verwelkomd door ir. A. G. Maris. Prof. ir. J. Th. Thijsse, dc directeur van het laboratorium, gaf vervol gens een toelichting op wat er te zien zou zijn en leidde daarna het gezel schap rond. Uiteraard ging de be langstelling van de bezoekers uit naar het model, dat van de rivieren in het Westen van ons land is ge maakt en waarin kan worden aange toond, welke de gevolgen zijn van de stormvloeden, wanneer het Deltaplan zal zijn verwezenlijkt. De modellen van de rivieren werden in verschillen de toestanden bezichtigd. Interessant vonden de bezoekers het model van het Volkerak met een dam, welke zo geconstrueerd was, dat hy er uit kon worden genomen. De ministers Spaak en Luns verwijderden de dam geza menlijk om het verschil te kunnen aanschouwen. Te kwart over zes ver trok het gezelschap. Er werd geen nabespreking gehouden. Naar men ons mededeelde zullen de Belgische ministers nog nader een oordeel moc= ten vormen aan de hand van wat zij in het laboratorium hebben gezien en gehoord. Vluchtelingenpartij uit Adenauers coalitie. De Westduitse vluchtelingenparty heeft Zaterdag besloten uit de rege ringscoalitie van Bondskanselier Adenauer te treden. Zoals gemeld verlieten twee weken geleden de mi nisters Kraft en Oberlander de par tij, gevolgd door een zevental afge vaardigden in de Bondsdag, die zich grotendeels bij de Christen-democra ten aansloten. De fractie der vluchte- lingenpatry bestaat nu nog uit acht tien leden. Het besluit van het partijbestuur, gemotiveerd door het feit dat de par tij in feite toch al niet meer in de regering is vertegenwoordigd, bete kent dat Adenauer mogelijk in de Bondsdag niet meer zal kunnen be schikken over de tweederde meerder heid, welke hij nodig heeft voor de grondwetswijzigingen die vereist zyn voor het bewapeningsprogram. Advertentie Douwe Egberts Zilver-Shag de favoriet van Virginia-rokend Nederland? omdat D-E Zilvershag gemaakt is voor de Virginia- kenners die de voorkeur geven aan: goud-gele kleur, milde smaak en fijne geur. omdat inkoop, selectie en mélange er alle op gericht zijn om deze drie voortreffelijke eigenschappen volledig tot hun recht te doen komen omdat D-E hierbij steunt op een zeer lange ervaring in de verwerking van de beste overzeese tabakken! Proef en oordeel zelf! Wanneer U één keer geniet van die milde, geurige Zilver-Shag van Douwe Egberts, zegt ook U voortaan t DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JOURE (FR.) - UTRECHT Door electrische stroom gedood in douchecel. De 36-jarige mevrouw Z. uit de Landbouwstraat te Nijmegen, moe der van twee kinderen, is Zaterdag In de douchecel door electrische stroom dodelijk getroffen. By onderzoek bleek, dat als een bepaald lichtpunt in de keuken werd gebruikt, de installatiebuis van de cel onder spanning kwam te staan. Door deze buis kwam ook spanning op de afvoerbuis van de douchecel, welke niet geaard was. Toen mevr. Z. de handdouche gebruikte kwam zij onder stroom te staan, zodat zij dodelyk ge troffen werd. Gerechtelijk onderzoek naar verwisseling babies Drie en twintig jaar geleden. De heer en mevrouw van Duyn uit Leiden willen trachten door middel van een gerechtelyk onderzoek ze kerheid te krygen omtrent de vraag of hun dochter Leny kort na haar geboorte verwisseld is met een doch ter van de familie van Vegten uit de Haarlemmermeer. Sinds enige tyd zijn vermoedens gerezen dat de beide meisjes 23 jaar geleden als babies tengevolge van een vergissing in het academisch zieken huis te Leiden zouden zijn verwisseld zodat zij niet door hun eigen ouders zijn opgevoed. De juistheid van deze vermoedens staat echter geenszins vast. De heer en mevrouw van Duyn hebben voor 't gerechtelijk onderzoek de rechtskundigeby stand ingeroepen van mr dr W. Hugenholtz uit Leiden. Duizenden hebben Zaterdag bij het crematorium te Westerveld afscheid genomen van Koos Vorrink, de over leden oud-voorzitter van de Partij van de Arbeid. Het moment, waarop het stoffelijk overschot bij hét crematorium aan komt. AFSCHEID IN AMSTERDAM Dr. Drees: „Vernieuwer van de socialistische beweging De grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam was Zaterdagoch tend tot de laatste plaats bezet op een plechtige byeenkomst, waarin af scheid werd genomen van Koos Vorrink. Het woord werd gevoerd door ds W. Banning, dr W. Drees, Morgan Phillips en Evert Vermeer die de over leden oude-partijvoorzitter herdachten. In de zaal waren uiteraard vel leidende persoonlijkheden van de Party van de Arbeid bijeen. Behalve de minister-president waren aanwezig de ministers Suurhoff, Van de Kieft, Donker en Mansholt; voorts o.a. de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman en prof P. J. Oud, prof. C. P. M. Romme, mr A. B. Roosjen en jkvr mr C. W. Wttewaal van Stoe Wegen. De baar met het stoffelyk overschot stond midden op het podium opgesteld, bedekt door een reusach tige rode partyvlag en omringd door een schat van bloemstukken. Inmid dels werden buiten de straten door de politie afgezet voor Vorrink laatste tocht door Amsterdam. Aanwezig waren voorts de voorzit ter van de Duitse sociaal-democrati sche partij, Erich Ollenhauer, de Deen Olaf Carlsson, de Saarlanders dr Heinz Braun en Ernst Kunkel en de Oostenrijker Slavik. Ds W. Banning hield een herden kingsrede, waarin hij o.a. zeide, dat Vorrink op grond van zeer byzondere talenten voorbeschikt was om een der generaals te worden van de so cialistische beweging. Sprekend na mens de duizenden, die eerst in ja ren van de jeugdbeweging worstel den om eigen levensvorm en inhoud en die later in de jaren van volwas senheid elkaar weer ontmoetten in de gelederen van de socialistische beweging, zeide ds Banning: „Dank voor dit gezegende leven, dat in onze ogen en harten de droom wakker hield, het ideaal voedde en tot daad voorging". Dr W. Drees sprak over Vorrink als de mens, die nooit zichzelf spaarde. Samen met Albarda heeft hij veel bijgedragen tot de vernieu wing van de socialistische beweging. Hy was doordrongen van de noodzaak tot internationale verbondenheid, hy was internationalist en tegelykertyd warm patriot. Dr Drees herinnerde er aan, hoe Vorrink tijdens de bezetting samen werking met het nationaal-socialis- me fel van de hand wees. Hy schreef in die tyd brochures en andere ge schriften, die een inleiding waren voor de beraadslagingen voor het be leid, dat na de oorlog gevoerd moest worden. Twee jaar bracht hy door in de Duitse concentratiekampen; ver zwakt doch niet gebroken keerde hy na de oorlog terug en hervatte dade lijk het werk. Hij kwam weer de lei ding nemen van het overleg, aldus dr Drees, dat gericht was op vernieu wing, die geleid heeft tot de vorming van de P.v.d.A. De voorzitter van de Socialistische Internationale, de Engelsman Morgan Phillips, bracht een laatste groet aan een groot kameraad en vriend. Evert Vermeer zeide, dat Vorrink in de stryd voor het democratisch socialis me zyn leven heeft gegeven. Na de tocht door Amsterdam werd de stoet in de De Clercqstraat ont bonden voor de laatste tocht naar het crematorium te Westerveld. Hier hadden zich duizenden verzameld om de laatste eer te bewyzen aan Vor rink. In de zaal van het crematorium werd het woord gevoerd door acht sprekers o.w. Erich Ollenhauer en de broer van wylen Vorrink, Adri Vorrink Wordt Jaromir Chudy uitgewezen? Jaromir Chudy, de Tsjech die de aandacht heeft gevestigd op de po gingen van mevr. Phyllis Sispera om met haar drie kinderen uit Tsjecho- Slowakye naar Engeland te gaan, is Vrijdagavond toen hij per boot uit Nederland in Harwich aankwam, door de immigratie-autoriteiten voor na der onderzoek vastgehouden. Zater dag is hem toegestaan voor een korte tyd in Engeland te verblijven. Chudy kwam, zoals men weet, op Schiphol mevrouw Sispera begroeten toen zy per vliegtuig uit Praag aan kwam. Hij reisde mee naar Londen en keerde enige dagen later naar het vasteland terug. In het Engelse La gerhuis is over Chudy gezegd dat hy een zeer ongewenste ex-nazi zou zijn die zich aan oorlogsmisdaden zou hebben schuldig gemaakt. Chudy heeft deze beschuldigingen ontkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7