Massale sprint was sluitstuk van etappe zonder sportieve historie „Luctor" prolongeerde - met grote overmacht - Zeeuwse clubtitel AARDENBURGSE ZWEMMERS IN DUEL MET DIE VAN SLUIS WILLY CIJSOUW IS KAMPIOENE OP HORDEN EN HOOGSPRINGEN MAANDAG 25 JULI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ROLLAND BEHIELD GELE TRUI Rik van Steenbergen zorgde voor de eerste Belgische overwinning (Van een speciale verslaggever) Het was te verwachten dat er, met de Pyreneeën in zicht niet veel zou gebeuren in de korte zestiende étappe van Ax-les-Thermes naar Toulouse, een afstand van slechts 123 km. De grote hitte 32 tot 34 graden in de schaduwwas dan ook net te veel van het goede voor de renners, die tot de aankomst op het blakende beton van de wielerbaan de vrede bewaar den, en zelfs voor de ploegleiders, die zich onderweg in hun volgwagens vermaakten met het natspuiten van de veelal in badpak gestoken toe schouwers langs de weg. Na het passeren van Foix toonden Gauthier en Colette aanvalsneigïngeii, maar zij zetten niet door en lange tijd gebeurde er verder niets, tot op de laatste kilometers. Toen schoof er een kleine groep naar voren, waarin tot opluchting van alle Nederlanders ook van Est een plaatsje had gevonden. Fantini maakte als eerste zijn entrée op de baan te Toulouse met Bene- detti en Rik van Steenbergen aan zijn wiel. Het was de snelle Belg, die de eindspurt won, vóór Benedetti, Poblet, Ockers en van Est. De gele trui bleef in bezit van Antonin Rolland. Na de start in Ax-les-Thermes voer de het parcours, vrijwel steeds dalend door de heuvels van allerlei kleine plaatsjes, die hun bestaan danken aan hun voor rheuma-patiënten ge neeskrachtige warmwaterbronnen. Luzenac bracht de karavaan een ogenblik verfrissing door frivole geurtjes, welke worden meegege ven aan de hier vervaardigde talk- en toiletpoeders. In dit dorpje zag men Gilbert Scodeller van de Noord-Oost centrale ploeg al niet meer doorko men. Hem waren de vermoeienssen van voor dé rustdag nog niet uit de benen gevloeid en hij nam plaats in de bezemwagen. Daardoor waren er nog maar 73 van de 130 renners over. Een kilome ter of vijftien verder in het pelgrims stadje met de melodieuze naam Ta- rascon-sur-Ariège, volgde de nog niet van zijn verwonding genezen Franse nationaal Jean Dotto zijn voorbeeld. In Montgailhard, op 47 km van de start, leek er even wat leven in de lusteloze karavaan te komen. Ber nard Gauthier van de tricolores en Claude Colette van de Westploeg de marreerden, maar ze kwamen niet verder dan tien seconden van het pe loton weg en enkele minuten later gaven de volgers elkaar alweer met knypbewegingen te kennen dat de hele ploeg weer bij elkaar zat. Tuinslangen Na Pamiers, op de helft van deze bijzonder korte zestiende étappe van 123 km, was er nog niets anders te melden, dan dat het publiek op vro lijke wijze revanche nam op de speel se ploegleiders, want velen besproei den met hun tuinslangen niet alleen de van inspanning dampende renners maar spoten ook op volle kracht stra len in de volgauto's. In het wat armelijke Saverdun moest de Fransman Mahé met een lekke band blijven staan. Hij kreeg echter onmiddellijk steun van zijn ploegmaats Forestier en Gauthier en gedrieën konden zij de karavaan weer gemakkelijk bereiken. Op nauwelijks 25 km tfan de finish te Auterive, dat reeds in het gebied van Haute-Garonne ligt, ontsnapte allen die op een Nederlands succes hoopten, een zucht van verlichting. De slag scheen .^u toch eindelijk te zijn gevallen. Mahé (Frankrijk), Bran- kart (België) en Wim van Est hadden zich losgemaakt, maar vijf minuten later was ook die po ging teniet gedaan. Wel zat Wim van Est voor in het peloton, maar hij dacht niet meer serieus aan een uitlooppoging. Eindsprint. Daarmee was het wel duidelijk, dat 't peloton een gezamenlijk trainings ritje ter voorbereiding op de Pyre neeën tot Toulouse zou voortzetten. Een massale eindsprint werd het sluitstuk van deze étappe zonder enige sportieve historie. De Belg Rik van Steenbergen was daarbij al bij voorbaat de grote favo riet en hij won, zijn voornaamste con- In Den Haag werd Willy Cijsouw Se van links) van het Vlissingse Mara thon gisteren jeugdkampioene van Nederland, zowel op de 60 m horden als op het nummer hoogspringen. Bij haar aankomst des avonds op het station van de Scheldestad werd Wil ly allerhartelijkst verwelkomd, o.a. door de voorzitter van haar vereni ging, de heer Frans Naerebout (uiterst links). Rechts van de kam pioene clubgenote Bea van der Wey- den, die ook op goede resultaten mag bogen. (Foto P.Z.C.) currenten in de sprint, de Italiaan Benedetti, de Spanjaard Poblet en z\jn landgenoot Ockers achter zich Rik van Steenbergen, de Belgische renner, die de zestiende étappe van de Tour, van Ax Les Thermes naar Toulouse, heeft gewonnen. latend. Wim van Eest wist, tac tisch positie kiezend op de baan, de vijfde plaats te veroveren. Het ver schil met Ockers,voor de groene truin is thans twee punten geworden. Jos Hinsen, die langs de binnen kant ver naar voren was gerukt, kwam op het kritieke ogenblik niet meer tussen de naast hem gonzende wielen vandaan. De Belgen konden zich in de stevi ge premie verheugen, welke het win nen van het dagploegenklassement hun opleverde. Nederland handhaafde zich in de algemene rangschikking der ploegen op de vierde plaats en in de top van het persoonlijk alge meen klassement deden zich geen verrassingen voor. Het wachten is nu op de Pyreneeën. Tjoba overwon Volharding, Olympia klopte Zeelandia. Eerste winst van Eendracht in de Zeeuwse korfbalcompetitie. Het reeds kleine korfbalprogramma is Zaterdag nog iets ingekrompen, doordat enkele wedstrijden niet door gingen. Tjoba sloeg in de eerste klas se een goede slag door te winnen van Volharding. Daardoor stegen de mannen uit 's-Heer Hendrikskinde ren een plaatsje op de ranglüst. Zee landia stelde zeer teleur door op eigen terrein met 3-9 van Olympia te verliezen. De Olympianen hadden daarmee een goede dag, want zy klommen één plaats. De verrassing van de dag in de 2e klasse was de winst van Eendracht op Elto. Met niet minder dan 5-2 werd de ploeg uit Kapelle-Biezelin- ge verslagen. Het betekende voor de Tholenaren de eerste winst. In B won Vios volgens verwachting van Dios maar met hogere cijfers die niet voor de gasten pleiten (13-1). Luctor moest Scampolo 2 met de vol le winst laten gaan (0-3). In de 3e klasse A werd niet ge speeld. In B deelden Animo 2 en Top 3 de punten (2-2). Hekkesluiter Zuidwesters 3 kon het tegen Swift 5 rtiet bolwerken (0-6). Bij de asdpiranten was er slechts één wedstrijd, Zuidwesters A-Swift Kwiek, die in winst voor de Soubur gers resulteerde (2-1). Rest te ver melden, dat de korfbalcompetitie thans onderbroken wordt tot eind Augustus. AANTREKKELIJKE SPORTDAG IN SLUIS Interessante turn- demonstratie op de Markt. Jeugdige waterrotten uit Aarden burg hebben het Zaterdagmiddag in Sluis opgenomen tegen watersport- vrienden uit Sluis. Vier en dertig kin deren uit Aardenburg leverden in het Sluisse zwembad een sportieve strijd tegen 30 zwemmers- en zwemstertjes uit Sluis, onder het toeziend oog van de heer J. P. J. Wage, voorzitter van de Sluisse zwemvereniging, die geas- sistéerd werd door de heren Ph. v. d. Velden en W. C. Alblas. Over drie banen werd een twaalf tal nummers gezwommen. Het warme Julizonnetjg en het aantrekkelijke programma zorgden voor veel bekijks. De uitslagen luiden: Jongens tot 12 jaar, 25 meter school slag: 1 K. Klayser, Aardenburg, 25 s., 2 J. v. Tuil, Aardenburg, 26 s., 25 me ter schoolslag meisjes tot 12 jaar: 1 T. v. d. Vijver, Sluis, 25 s., 2 C. Rosseel, Aardenburg 25% sec., 25 meter school slag jongens 12 en 13 jaar: 1 J. Wit te, Aardenburg, 22 sec., 2 C. du Fos- sé, Sluis, 22 sec., 25 meter schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: 1 L. Bootsaert, Aardenburg, 22 sec., 2 E. Camb, Aar denburg 22,9 s., 50 meter vrije slag jon gens 13 en 14 jaar: 1 C. du Possé, Sluis, 48 sec., 2 N. Lucieer, Aardenburg 49% sec., idem meisjes 13 en 14 jaar: 1 R. Braet, Aardenburg, 47 sec., 2 M. du Fossé, Sluis, 48.5 sec., 25 meter rug slag jongens 14 en 15 jaar 1 P. Jan sen, Sluis, 23 sec., 2 R. v. d. Berghe, Sluis, 24,7 sec. idem meisjes' 14 en 15 jaar 1 M. du .Fossé, Sluis, 24 sec., 2 L. Roödsaert, Aardenburg, 27 sec., 50 me ter schoolslag jongens 15 jaar en ouder, 1 A. de Krater, Aardenburg, 43 sec., 2 R. v. d. Berge, Sluis, 45.5 sec., idem meisjes 15 jaar en ouder: 1 R. Braet, Aardenburg, 48 sec., 2 R. Jonck- heere, Aardenburg, 49 sec., estafette 3 x 25 m. jongens 14 jaar en ouder 1 Aardenburg, 1 m.l.s., 2 Sluis, l.m. 3% sec., idem meisjes: 1 Aardenburg I 1 m. 12.2 sec., 2 Aardenburg II 1 m. 13 's Avonds gaven leden van de gym nastiekverenigingen 't Vrije van Sluis en Achilles uit Middelburg een interessante turndemonstratie op de Markt. Tevoren was met de Signaal afdeling een mars door de stad ge maakt. De demonstratie was geor ganiseerd mede in samenwerking met de VVV in Sluis. Uitsuitend junioren lieten hun kun nen zien in vrije oefeningen en brug- oefeningen. De leiding berustte bij de heer J. Bal en mevr. Soon. Na afloop werd door de heer J. Witte namens ,,'t Vrije" aan de heer Bal een fraai vaan tje uitgereikt. Het optreden werd met pittige marsmuziek besloten. Vanzelf sprekend trokken de jeugdige gym nasten veel bubliek. „Achilles" was met ca. 90 jeugdige leden vertegenwoordigd, ,,'t Vrije" met ongeveer 55. Jeugdige waterrotten uit Sluis en Aardenburg bonden Zaterdagmiddag bij ideaal zwemweer de strijd aan in het Sluisse zwembad. Een massale duik in het zilte nat. (Foto P.Z.C.) Vlissingen gepromoveerd naar le klasse amateurs Door Maurits' zege op R.K.O.N.S. Maurits uit Lutterade heeft in Schaesberg met 12 van R.K.O.N.S. gewonnen. Dit betekent, dat de man nen uit Lutterade promoveren naar de binnenkort te vormen eerste klas se amateurs. Het betekent echter ook, dat Vlissingen het komend sei zoen in deze afdeling zal uitkomen, derhalve verheugend nieuws voor het Zeeuwse voetbal. Drie clubs, Vlissingen, Maurits en R.K.O.N.S. speelden een enkelrondige competitie om twee plaatsen in ae hogere regionen. R.K.O.N.S. heeft na de nederlaag tegen Maurits zijn kansen verspeeld, doordat het geen enkele punt verzamelde. Vlissin gen verkreeg twee punten, dank zij 'n zege op de Schaesbergenaren en Maurits won van zijn beide concur renten. De eindstand luidt dus: Mau rits 36, Vlissingen 32, R.K.O.N.S. 3—0. Dinsdag 26 Juli a.s. wordt in het A. N.M.B.-gebouw in Vlissingen de jaar vergadering gehouden van de V.C. „Vlissingen". Het bestuur van de rood-witten is voornemens het eerste elftal tijdens deze bijeenkomst op be scheiden wijze te huldigen. Campbell vestigde nieuw wereldrecord te water. Donald Campbell is er in geslaagd het wereldsnelheidsrecord te water te verbeteren. Campbell behaalde een gemiddelde snelheid van 325.6 km per uur. Het oude record was door Stan ley. Sayres in 1950 gebracht op 287.25 km per uur. Campbell legde de kilometer tweemaal af, waarbij zijn snelheid de tweede maal lager was dan de eerste keer. Het gemid delde van beide races is het nieuwe record van 325.6 km/uur. Sedert Maandag jl heeft Campbell, de zoon van Sir Malcolm Campbell, die eveneens recordhouder was ge weest, gewacht om zijn poging met de meeste kans op succes te wagen, want steeds was ofwel het weer niet gunstig ofwel er waren kleine tech nische moeilijkheden. Zijn „Bluebird", genaamd naar de beroemde boot van zijn vader, is een raceboot met straalaandrijving en ziet eruit als een vliegtuig zonder vleugels. De boot heeft een geheel nieuwe vorm en constructie, is ongeveer 9 meter lang en weegt bijna twee en een halve ton. NEDERLANDSE JEUGDATHLETIEKSTRIJD Twee derde plaatsen voor Bea van der Weijden. De Vlissingse athlete Willy Cijsouw beeft tijdens de Nederlandse jeugd- athletiek kampioenschappen, die in Den Haag werden gehouden, twee ti tels op haar naam gebracht. Op de 60 m horden maakte zij met 9.3 sec de beste tijd van het jaar. Zij won hier met groot verschil 0.8 sec. Ook op het hoogspringen was zij verreweg de sterkste; met een sprong van 1.47 m bleef zij haar naaste rivalen 5 cm voor. Bea van der Weyden, eveneens van het Vlissingse Marathon, was ook succesvol, temidden van dit sterke mi lieu. Op het nummer hoogspringen werd zij derde met een sprong van 1.42 m en bij het kogelstoten was ook de derde plaats voor haar met een af stand van 11.145 m. Deze wedstrijden trokken slechts weinig belangstelling. Ook van de zij de der deelnemers lieten verscheide- nen verstek gaan. Toch werden er enkele goede prestaties verricht. Zo slaagde mej. Keff (G.A.C.) erin het Nederlandse meisjesrecord op de 80 meter met 0,1 sec te verbeteren. Zij Acht jaar is Theo Martin uit Sluis nog maar, doch dit jeugdige juniortje van de gymnastiekvereniging ,,'t Vrije van Sluis" toonde zich Zaterdagavond op de Markt in Sluis op de laagbrug al een hele kei! Foto P.Z.C.) ZWEMCOMPET IT IE IN SAS VAN GENT BESLOTEN Middelburgers bezetten eerste plaats op acht van de twaalf nummers DE MIDDELBURGSE Zwem- en Poloclub „Luctor" hoeft weer beslag gelegd op de clubtitel van Zeeland. Reeds op de beide eerste wedstrydmid- dagen kwamen de hoofdstedelingen zo goed voor de dag, dat zij een ruime voorsprong op hun concurrenten konden nemen. Zaterdag in het bad van Sas van Gent, waar de competitie werd besloten kwamen de andere clubs er wederom namvelijks aan te pas. De „Luctorianen" wonnen namelijk 8 van de 12 nummers en bezetten bovendien nog 5 tweede en vijf 3e plaatsen. Hun kampioenschap werd daardoor een feit. De officiële uitslag kon nog niet worden bekendgemaakt, daar hiervoor enige nogal ingewikkelde bere keningen nodig zyn. de Harmonie „De Verenigde Vrien den" uit Sas van Gent de waterpolo- ploeg van Bruinvis, dat de afgelopen week kampioen van de 3e klasse N werd, na een zege op Luctor, een serenade. Namens het gemeentebe stuur sprak burgemeester R. A. J. den Boer de kampioenen toe. Uitslagen. De voornaamste uitslagen luid den: 100 meter rugslag heren: 1. C. de Rijk, Luctor 1.21.8; 2. P. de Kraker, Een eerste plaats viel thans slechts ten deel aan Bruinvis, de ontvangen de club, die de vorige maal betere resultaten behaalde. De Schelde uit Terneuzen kwam met drie overwin ningen uit de bus. De leden van Zee hond uit Vlissingen noteerden een tweede en 4 3e plaatsen. Voor Bruinvis waren er nog 3 derde plaatsen. SZV, Souburg, legde be slag op een tweede en een derde plaats en Scheldestroom, Breskens, kwam in het bezit van een tweede en twee 3e klasseringen. Tijdens dit zwemfestijn bracht Luctor, 1.25.8; 3. J. Reinhoudt, Zee hond 1.32.9; 4. C. Wagenaar. SVZ, 1.35.5 5. W. v. d. Steen, SVZ 1.38.4; 100 meter rugslag dames: 1. A, Geldof, Luctor 1.45.8; 2. B. v. d. Steen, Zeehond 1.51.8; 3. F. Calli- ber, Luctor, 1-59--; 4. M, van Wijk, Luctor, 2.6.5. 3 X 50 m wisselslag estafette jongens tot en met 17 jaar: 1. Schel de (I. Casteleyn, R. de Brael en F. Wisse) 1.57.8; 2. Luctor (T. Bosdijk, A. Wieland en J. Dirkse) 1.58.8; 3. Luctor H (P. Rottier, H. de Haan en F. van Giesen) 2.01.2. 50 meter vlinderslag heren: 1. A. Sampson, Bruinvis 35.4; 2. C. de Rijk, Luctor, 35.o; 3. J. Reinhoudt, Zeehond 38.2; 4. S. Ventevogel, Zee hond 38.4; 5. W. Goedbloed, Luctor 40.2. 50 meter vlinderslag dames: 1. A. Jansen, Schelde 42.8; 2. L. Kerk- hove, Luctor 44.3; 3. A. Cornelisse, Luctor, 48.-. 50 meter rugslag jongens tot en met 17 jaar: 1. T. Bosdijk, Luctor 40.-; 2. J. Sampon, Bruinvis 41.3; 3. en 4. P. v. d. Heuvel. Scheldestroom en L Sinke, Zeehond 41.8; 5. F. van Giezen. Luctor 42.-. 3 X 50 meter wisselslag persoon lijk dames: 1. A. Jansen, Schelde liet 9,9 sec voor zich afdrukken. De records stonden op naam van Els Witkamp en Henny Bloemhof met 10 sen precies, daterend resp. van 1953 en 1954. Ook het hordennurnmer bij de jon gens gaf goede resultaten. Bezemer (ESCA) en Van Praagh (DOS) no teerden beiden op dit nummer 15 sec. De beste tijd van dit jaar en slechts 0.2 sec boven het jongensrecord van Nederland. Maar de jongens wilden op deze kampioenschappen niet voor de meisjes onderdoen, ook zij lieten een record sneuvelen. Bij het polsstok hoogspringen kwam Van Traagh 2 cm boven het nationale record dat se dert Juli in 1953 met 3,36 meter op naam staat van Van der Eykel. Van Praagh sprong 3,38 meter. Resultaten. Enkele resultaten: 60 meter horden: 1. W. Cijsouw, (Marathon) 9,3 sec; 2. P. Vuyk (Minerva) 9.6 sec; 3. C. Bou- wens (Pr. Hendrik) 10,1 sec. Speerwerpen: 1. M. van der Zalm (ADA) 32,67 m; 2. L. Schotte (Pr. Hendrik) 31,94 m; 3. M. Vaassen (IDA) 30,75 m. Kogelstoten: 1. Els Kamerbeek (Sagitta) 11,48 meter; 2. C. Heygen (IDA) 11,40% m; 3. J. van Der Wey den (Marathon) 11,14% m. Hoogspringen: W. Cijsouw (Mara thon) 1,47 m: 2. E. Spierenburg (G AC) 1,42 m; 3. J. van der Weyden (Marathon) 1,42 m. 80 meter: 1. A. Keff (GAC) 9.9 sec (nieuw Nederlands record): 2. J. Lindeman (U.S.) 10 sec; 3. B. Fa- ber (PSV) 10,1 sec. De Zeeuwse athleten Dobbelaere en Bilius namen deel aan de B-kam- pioenschappen. In de finale van de 1500 m bereikte Staf Dobbelaere (Ma rathonSchoondijke) de achtste plaats van de 38 deelnemers. Bilius (Zeeland Sport) werd in de eindstrijd 7e uit een veld van 31 athleten. Zijn tijd was 2.06. Wereldkampioenschap schaken voor de jeugd. In het tournooi om het wereldkam pioenschap schaken voor de jeugd hebben in groep A de Rus Spassky, onze landgenoot van Oosterom, de West-Duitser Flages en de Fin Hall- stroem de leiding met ieder 3 punten. Van Oosterom boekte overwinnin gen op Purdy (Austr.), Somers (Bel gië) en Hallstroem (Finl.). 2.31.-. 2. J. van Eenennaam, SVZ 2.33.8. 3. C. Voogd, Luctor 2.35.5. 4. A. de Rijk, Luctor 2.36.8. 5. L. Kerk- hove, Luctor 2.37.5. 3 X 100 meter wisselslag esta fette heren: 1. Luctor (P. de Kraker, C. de Rijk en J. Dirkse) 4.06.-. 2. Bruinvis (J. Geerling, W. de Vries en A. Sampon) 4.18.-. 3. Zeehond (J. Reinhoudt. M. Hessing en J. Jong man) 4.245.. 100 meter schoolslag meisjes tot en met 17 jaar: 1. A. de Rijk, Luc tor 1.38.6. 2. M. S. Verplanke, Schel destroom 1.47.8; 3. M. Leenhouts, Scheldestroom 1.44.8; 4. M. Wilten- burg, Luctor 1.52.4. 3 X 50 meter wisselslag esta fette dames: 1. Luctor (A. Geldof, A. Cornelisse en C. Voogd) 2.09.-. 2. Bruinvis (W. de Bruyn, R. Melieste en T. Assaling) 2.15.4. 3. Luctor II (L. Kerkhove, A. de Ridder en J. v. Loo) 2.15.8. 400 meter vrije slag heren: 1. J. Dirkse, Luctor 6.2.8. 2. S. Ventevo gel, Zeehond 6.04.3. 3. C. Wagenaar SZV 6.26.2. 4 J Reinhoudt, Zeehond 6.30.-. 5. P. v. d. Heuvel, Schelde stroom. 6.31.6; 6. W. Verstelle, Luc tor 6.32.8. 400 meter vrije slag dames: 1. A. Cornelisse, Luctor 7.18.2. 2. C. Voogd, Luctor 7.30.-. 3. L. Kerkhove, Luctor, 7.41.4. 4. M van Wijk, Luc tor 8.3.4. 5. R. Melieste 8.7.6. 6. M. Verplanke, Scheldestroom 9.08.5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5