PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Leiders Grote Vier bereikten volledige overeenstemming Saaftinge - rapport wellicht in September a.s, gereed 8ILT CONFERENTIE TE GENÈVE GEËINDIGD Richtlijnen voor ministers TELEURSTELLENDE REACTIE OP NEDERLANDS WITBOEK EDEN: MEER BEREIKT DAN ER VERWACHT KON WORDEN VERWACHT... 198e Jaargang-No. 171 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLfcSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max B regels) 23 ct per regel met een minimum van t 1.— „Brieven ot adrea Bureau v d Blad" 25 cenl meer Giro No 359300 PZC Middelburg Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (D.g.g 2228): Oostburg. Finlanastr 2, telet 16; ferneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N Bogerdstraai 24 telef 26 De conferentie van de regeringsleiders van de „Grote Vier" te Genève is Zaterdagavond geëindigd nadat de staatslieden volledige overeenstemming had den bereikt over de volgende stappen, die gedaan zullen worden om de internationale spanning te ver minderen en een einde te maken aan de „koude oor log". De richtlijnen aan de ministers van buitenlandse za ken zijn de volgende: 1De veiligheid in Europa en het Duitse vraagstuk De ministers zijn belast met de bestudering van de verschillende desbetreffende voorstellen, waaronder die betreffende het sluiten van een veiligheidsverdrag voor Europa of een deel van Europa (dit voorstel Subcommissie ontwapening van V.N. zal worden ingeschakeld 2. De vier regeringsleiders, die constateren dat iedere realisatie van een verlichting van de militaire lasten de mogelijkheid schept om uitgebreide hulpbronnen vrij te maken, welke kunnen worden aangewend voor het ver beteren van het levenspeil van de minder ontwikkelde gebieden, zijn over eengekomen, hun pogingen om door middel van de subcommissie voor ont wapening der Verenigde Naties tot een ontwapeningsstelsel te komen, voort te zetten. Zij stellen voor dat de subcommissie op 29 Aug. te New York bijeenkomt en zij dragen de ministers van buitenlandse zaken op, kennis te nemen van de werkzaamheden van dit orgaan en te onderzoeken, of de vier regerin gen andere initiatieven op het stuk van de ontwapening zouden kunnen ne men. 3. De ontwikkeling van de contacten tussen Oost en West. De ministers van buitenlandsezaken zullen deskundigen belasten met de bestudering van alle maatregelen, welke kunnen leiden tot een progressieve eliminering van de hinderpalen die het vrije contact en de vreedzame handel tussen de volkeren in de weg staan, 4. De vier ministers van buitenlandse zaken zullen in de loop van Oct. te Genève bijeenkomen teneinde een studie van deze vraagstukken te ma ken en hun werkwyze te bepalen. De regeringsleiders bereikten over eenstemming over alle vier de punten van hun agenda toen zij Zaterdag in totaal vijf uur in het geheim verga derden, nadat vorige besprekingen tot een impasse hadden geleid. Daar na kwamen zij nog in een plenaire slotvergadering bijeen, waarin zij ui ting gaven aan hun vertrouwen in de toekomst. De bewoordingen van de richtlijnen voor de ministers sluiten niet uit, dat in October de strijd zal worden voort gezet over de vraag of eerst de Duit- se eenheid hersteld moet worden en daarna over een Europees veiligheids verdrag moet worden onderhandeld, zoals het Westen wil of juist omge keerd, zoals de Russen wensen. Het Westen stemde er later mee in, dat de twee punten tegelijk kunnen worden behandeld. Hoewel het desbe treffende hoofdstuk van de richtlijnen ïs getiteld „Europese veiligheid en Duitsland" ij niet rechtstreeks gesti puleerd, dat de onderhandelingen over deze kwestie tegelijk zullen worden gevoerd. VERRASSING. Een verrassing betekent de pas sage betreffende de bestudering van „het instellen van een zóne tussen Oost en West, waarin het bevat een artikel volgens hetwelk de deelnemende landen zich verplichten, niet hun toevlucht tot geweld te nemen en elke hulp aan een aan valler te weigeren), de beperking, controle en in spectie wat betreft de strijdkrachten en de bewape ning en het vestigen van een zóne tussen Oost en West, waar de ontplooiing van de strijdkrachten het voorwerp zal zijn van gemeenschappelijk accoord. De vier regeringsleiders zijn overeengekomen, dat de regeling van de Duitse kwestie en de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen tof stand zullen komen overeenkomstig de nationale be langen van het Duitse volk en in het belang van de veiligheid in Europa. Thomas Mann in een kliniek opgenomen. De tachtigjarige Amerikaanse au teur van Duitse afkomst Thomas Mann is Zaterdag per vliegtuig uit Nederland naar Zwitserland overge bracht en in een kliniek te Zürich op genomen. Hij lijdt aan aderontsteking. In Zü rich werd hij uit het vliegtuig gedra gen. Keizer Karei V's laatste regerings daad: de inauguratie van Maximiliaan van Bourgondië (knielend) als de eer ste markies van Veere. De vorst over handigt zgn vazal de bij diens waar digheid behorende oorkonde. Op de ze wijze werd in liet spel „Het Sprook je in de Historie" een hoogtepunt uit de Veerse geschiedenis tot leven ge bracht. (Foto P.Z.C.) beschikken over strijdkrachten voorwerp van onderlinge over eenstemming zal zijn". Dit punt is duidelijk een restant van het oorspronkelijke voorstel van Eden inzake een „gedemilitariseerd" gebied in Europa tussen de twee machtsblokken. Functionarissen weigerden mee te delen, wie de wijziging had voorge steld, doch het is bekend, dat de Westduitsers niet veel voor het Britse plan voelen. De verandering werd tij dens de geheime vergadering aange bracht. Het besluit om de ontwapenings voorstellen aan de subcommissie der V.N., waarin de „Grote Vier" en Ca nada zijn vertegenwoordigd, te ver wijzen, betekent een Russische con cessie aan het Westen. De Russen zijn er evenwel in geslaagd om elke ver wijzing naar Eisenhowers plan voor uitwisseling van militaire gegevens buiten de richtlijnen te houden. Kinderverlamming in Antwerpen. De laatste weken zijn te Antwerpen 18 personen van wie vermoedt dat zij aan kinderverlamming ïyden, in de ziekenhuizen opgenomen. Twee pa tiënten zijn overleden. Ook in het Noorden van de provin cie Antwerpen zijn enige verdachte gevallen gesignaleerd. GRAAF VAN BY LANDT Thans geen klachten over behandeling arrestanten „Onder de Nederlandse juristen in Indonesië is bijzonde rweinig animo om de verdediging van de Nederland se arrestanten op zich te nemen. Ik weet dan ook met of wü onder hen iemand zullen vinden". Dit zeide Za terdagavond op Schiphol de Neder landse Hoge Commissaris in Djakar ta, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt. Mr. Van Bylandt die over kwam voor overleg met de mnisters, voegde hier aan toe, dat de wijze, waarop mevrouw Bouman de verdediging in de thans lopende zaken voert, zeer goed is. „Dat ook naar een andere verdediger wordt gezocht is noodza kelijk omdat men niet alles op de schouders van deze vrouw kan laten rusten." Bovendien zullen er nog meer zaken en arrestanten voorko men. Gevraagd naar de reacties in Indo nesië op het Witboek over de Neder landse arrestanten, zeide Graaf Van Bylandt, dat deze over 't algemeen uit Nederlands standpunt bezien te leurstellend zyn. Het heeft generlei bespreking in de Indonesische pers gekregen. Het is aangevallen, zonder dat men er kennis van heeft genomen e nzo is 't ook gebleven. „Een louter emotionele reactie op deze toch ern stige zaak", aldus mr. Van Bylandt. Op een vraag, of na het verschij nen van het Witboek de behandeling van de Nederlandse arrestanten is verbeterd zeide graaf Van Bylandt, dat er geen enkele reden is om te veronderstellen, dat de behandeling van de arrestanten thans slecht is. Hg wees er in dit verband op, dat de aanwijzingen, dat in bepaalde geval len gevangenen zijn mishandeld, al van oudere datum zijn. Ook zijn er thans geen moeilijkheden meer bij het verlenen van consulaire bijstand aan de arrestanten. Zij kunnen regel matig worden bezocht. Op onderstaande foto verkeert de Russische premier, Boel- ganin, evenals trouwens sir Anthony Eden (op de achter grond links) een beetje in moeilijkheden. Leden van de Russische Veiligheidsdienst grepen echter spoedig in bij de ze benarde situatie, welke ontstond, toen een zestigtal fo tojou'rnalisten en cineasten al te veel opdrongen tijdens een diner, dat Boelganin in de Russische villa te Genève had aangericht ter ere van zijn Engelse gast. Cordell Huilt De gewezen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cordell Huil is Zaterdag in het Bethesda zieken huis bij Washington overleden. Hy is 83 jaar geworden. Cordell Hull trad in 1944 als mi nister van buitenlandse zaken af om gezondheidsredenen. Vrgdag heeft hij een beroerte gehad. Hij leed aan aderverkalking. In drie regeringsperioden van pre sident Roosevelt was Cordell Huil minister van buitenlandse zaken. Roosevelt heeft hem eens „de vader der Verenigde Naties" genoemd. Cordell Huil verwierf internationa le bekendheid voor zijn werk tot ver betering van de internationale be trekkingen. In 1945 kreeg hrj de Nobelprijs voor de vrede. In 1893 begaf hij zich voor het eerst in de politiek. Hij werd lid van het Huis van Afgevaardigden van Ten nessee. In 1907 werd hij in het con gres gekozen. In 1933 werd hij mi nister van buitenlandse zaken. Hij was een warm voorstander van vrije wereldhandel. Mevrouw Hull is in Maart van het vorige jaar op 79-jarige leeftijd ge storven. President Eisenhower heeft opdracht gegeven op alle openbare gebouwen de vlag halfstok te hijsen. Noodweer in Salzkammergut. In de nacht van Vrijdag op Zater dag heeft het in het Oostenrijkse district Salzkammergut hevig gere gend en geonweerd. In de buurt van Gmunden werden verscheidene brug gen weggeslagen en wegen versperd. Er zyn daar twaalf doden te betreu ren. Een 20-tal huizen moest ont ruimd worden. In Gmunden en nabu rige dorpen is de noodtoestand afge kondigd. REACTIES OP GENÈVE Eisenhower: Nieuwe contacten De Sowjet-delegatie vertrok Zondagmorgen per vliegtuig uit Genève. Zaterdagavond juichte het publiek na de slotbijeenkomst de Russen toe. Maarschalk Boelganin ging enige malen in de auto staan om de toeschou wers met de hand te groeten. De Russische premier zag er zeer tevreden uit. Eisenhower keerde Zondag in Washington terug, waar hy werd be groet door een enthousiaste menigte. Premier Eden verklaarde Zondag bij zijn aankomst in Londen, dat hy thans meer vertrouwen had in de interna tionale toestand. De Grote Vier hebben volgens Eden drie doelstellingen nagestreefd. Zij hebben getracht: 1. Tot overeenstem ming te komen met betrekking tot de aard van de problemen, die moes ten worden opgelost, 2. de koers uit te bakenen, 3. in particuliere bespre kingen het gevoel van wantrouwen te doen afnemen. Eden voegde er aan lebben bereikt, dan ik ver wachtte". MacMillan, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, zeide in Londen tot de journalisten: „Er zal geen oorlog komen, want algemeen wordt nu de opvatting aan vaard, dat er in een atoomoorlog geen overwinnaar kan zijn". Eisenhower verklaarde nog, dat de resultaten van de conferentie in de komende maanden tot uitdrukking zullen komen. „Inmiddels zijn er nieuwe contacten tot stand gekomen en er is een nieuwe vriendschappelij ke houding in de wereld gekomen". In officiële kringen te Washington K. V. K. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Helicopter dienst werd van de agenda afgevoerd Voor de Zaterdag in „Grand Hotel Rotterdam" te Terneuzen gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, bestond ditmaal slechts een geringe belangstel ling en het duurde zelfs geruime tijd, eer bet voor het nemen *'an beslui ten vereiste aantal leden aanwezig was. De agenda vermeldde weimg „spectaculaire" punten en een der belangrijkste daarvan, namelijk de be spreking van de plannen tot instelling van een helicopterdienst Zeeuwsch- VlaanderenRotterdam, werd nog van de agenda afgevoerd. Naar de voorzitter, ir. C. A. L. Horstman, mededeelde, geschiedde dit uit hoofde van byzondere omstandigheden, waarover hij slechts in besloten vergadering mededeling kon doen. By de >ehandeling der ingeko men stukken deelde de voorzitter mede, dat het eerder door de Ka mer beschikbaar gestelde bedrag van in totaal 8000.voor de samenstelling van een rapport over het „Land van Saeftinge" door de staatssecretaris werd goedgekeurd Aan het rapport wordt thans door prof. Haccou en diens medewerkers de laatste hand gelegd en wellicht reeds in de maand September a.s. zal dit worden uitgebracht, ir. Horstman deed hierna een groot aantal mededelingen, waaruit onder mee? bleek, dar adhaesie werd be tuig;": aan een adres, waarin ver zocht wordt, op verkiezingsdagen de stembureaus tot 8 uur 's avonds open te stellen, teneinde het produc tieverlies in het bedrijfsleven tegen te gaan. Met het bestuur van de Kamer te Middelburg werd tweemaal verga derd, waarbij in hoofdzaak werd ge sproken over de verkeersverbindin gen in Zeeland. Naar aanleidng van een brief, die door de Kamer, tezamen met de Kamer te Middel burg aan de Minister van Verkeer en Waterstaat werd gezonden, inzake de veerdiensten op de Westerschelde, werd van de minister een antwoord ontvangen, waarin o.a. wordt verwe zen naar een mededeling van het pro vinciaal bestuur, die onder meer is opgenomen in de P.Z.C. van 8 April 1955 Naar aanleiding daarvan ineent de minister, dat er voorlopig geen aanleiding is, op het verzoek in te gaan, een deputatie uit de besturen der Kamers te ontvangen, teneinde over deze aangelegenheid van ge dachten te wisselen. Ofschoon verschillende verbeterin gen, o.a. het herstel van een ponton in de haven van Vlissingen in 't ver lengen van de Moerdijkpont „Dord recht", die waarschijnlijk bij het aan breken van het vlasseizoen in de vaart zal komen, verheugend zijn, waren de samenwerkende Kamers echter nog niet geheel gerust over de toestand van het veer Perkpol- derKruinineen, zodat hierover nog maals een brief werd gericht aan de minister. Daarin wordt onder meer aangedrongen, om zo nodig voor vlot te afwerking van het vervoer, de tijdelijke indienstneming van de St. Annekeboten uit Antwerpen te willen bevorderen. Plan-Cambier voor V eer haven. Bij de bespreking der veerdienst- aangelegenheden vroeg de heer A. J. Cambier, of het misschien mogelyk zou zyn, vanaf de haven te Bres- kens naar de daarvoor liggende zandplaat een dam te leggen, met aan het einde daarvan een veerha ven. Niet alleen zou daardoor de over tocht voor de veerboten eenvoudiger worden en de vaartijd aanmerkelijk bekort, doch tevens zou de scheep vaart in de Breskense haven geen hinder meer ondervinden van de veerdiensten, terwyi uitvoering van een dergelijk plan verder zou impli ceren. dat de thans bestaande weg door Brenskens, die van zo groot be lang is voor de gemeente, behouden zou kunnen blijven. De overlast, wel- Vervolg op pag. 2) schijnt men het er algemeenover eens te zijn, dat de bereikte overeen stemming niet alleen een overwin ning voor de vrede maar ook voor 't Westelijke standpunt is. De Westelij ke gedelegeerden beschouwden Eisen hower eenstemmig als „de man van de conferentie". Dit succes zou be langrijk kunnen zgn als de president zich volgend jaar weer candidaat stelt. In Oost-Duitsland Boelganin en Kroesjtsjew vertoe ven thans voor enkele dagen in Oost- Duitsland. Bij een oplossing van de Duitse kwestie moet volgens de maarschalk rekening gehouden wor den met de meningen van zowel Oost als West-Duitsland. Pe Sowjet-premier zeide nog in zijn slotverklaring te Genève, dat de Sow- jet-Unie teleurgesteld was over het feit, dat onderwerpen betreffende bet Verre Oosten en de „wettige rechten" van Jiet Chinese volk, alsmede de toe stand rondom Formosa niet ter spra ke waren gekomen. Het belangrijkste vraagstuk achtte hij de collectieve veiligheid. In dit verband herhaalde hg zijn plan voor een Europees veiligheidsverdrag in twee phasen en zijn voorste] voor een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en de landen van het verdrag van Warschau. Het wèer in Europa Oslo: onbew. Kopenhagen: half bew. Amsterdamzwaar bew Londen: onbew. Luxemburg: onbew. Parijs: onbew. Bordeaux: zwaar bew. Grenoble: onbew. Nice: onbew. Genève: licht bew. Zürich: half bew. Frankfort: licht bew. München: half bew Wenen: zwaar bew. Innsbruck: zwaar bew Rome: onbew. Mallorca: licht bew. 21 gr. 23 gr. 25 gr. 31 gr. 29 gr. 27 gr. 27 gr. 26 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 28 gr. 33 gr. 35 gr. DE IETS HOGERE MIDDAGTEM- PERATUREN Zonnig droog en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. 26 Juli Zon Maan ZON EN MAAN op 4.53 op 13.46 onder 20.43 onder 23.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1